Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να αλλάξουμε σχολείο?


Recommended Posts

Just now, vicky86 είπε:

Όχι ακριβώς. Πχ εμάς η διεύθυνση κ γενικα όλη η περιοχή ανήκει σε δυο δημοτικά. Ένα πρωτακι κληρώνεται που θα πάει κ τελειώνει εκει. Μεχρι να τελειώσει αν πάει δημοτικο κ αδερφάκι θα το πάρουν στο ιδιο, οχι αν το αδερφάκι πλέον είναι φοιτητης

 

Α! Αλήθεια ? σε εμάς δεν είναι έτσι πάντως. 

Just now, vicky86 είπε:

Δ είστε οι μόνοι πανελλαδικα:-P

:):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Μια μπούρδα όλα δηλαδή. Τι να πω. 

Καθόλου μπούρδα, τι σημασία θα είχε αν το παιδί σου πάει γυμνασιο, να πάει στο δημοτικο που τελείωσε κ το μικρο που ξεκινάει την πρωτη; 

Απο οτι κατάλαβα στο νηπιαγωγειο που ανήκετε ήταν υπεραριθμο, γι αυτό κ πηγατε στο άλλο,σωστα;Αν του χρονου χωρατε στο κανονικό, θα παει εκει

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2020 at 5:14 ΜΜ, annoulen είπε:

 

Τι εννοείς ?

Πόσα χρόνια (σχολικά) έχουν διαφορά τα παιδιά σου ? 

Εάν έχουν έξι, τότε δεν θα είναι μαζί ποτέ στο Δημοτικό Σχολείο ούτως ή άλλως.  

Εννοώ μπούρδα γενικώς η όλη κατάσταση και δε τη κατακαβαινω. Δηλαδή ανήκεις εδώ κυρά μου? Εδώ θα πας. Εδώ νηπιο, εδώ δημοτικό εκεί γυμνάσιο. Όλα μαζί τα παιδιά μια γραμμή. Τι ειναι αυτο το γύρω γύρω όλοι που μας κάνουν δηλαδή.. Μόνο εμένα μου φαίνεται παράλογο? Εντάξει φαντάζομαι δεν έχω δει τίποτα ακόμα.. 

 

 

Γενικά εγώ δεν είμαι των αλλαγών είμαι άνθρωπος της ρουτίνας. Της σταθερότητας και της Ασφαλειας δεν μπορώ αυτά τα πέρα δώθε και γενικά πιστεύω πως οι απολλες αλλαγές δεν κάνουν καλό και στα παιδιά. Εγώ πχ πέρασα βαρβαρα το δημοτικό καθώς μετακόμισαμε και είχα τρελό ζόρι μέχρι να προσαρμόστω. Βέβαια εγώ είμαι εγώ άλλο παιδί ειναι άλλιως κοκ. Αλλά κατά κανόνα τέτοιου είδους αλλαγές δεν τις προτιμώ η αλήθεια ειναι.. Ούτε για μένα ούτε για τα παιδιά μου. Έκανα πολλές κινήσεις μπας και μας παρουν προνήπιο εκεί που ανήκουμε και τίποτα.Τελοσπαντων, Ελπίζω να μην μας ξανακάνουν τα ίδια ούτε στο νήπιο ούτε στο δημοτικό, ειναι και αγχωτικό συν τοις άλλοις. Και άμα μου κάνουν μανούρα θα τους κάνω κι εγώ αυτή τη φορά. Άσε που σε ενημερώνουν ένα μήνα πριν και άμα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2020 at 5:17 ΜΜ, vicky86 είπε:

Καθόλου μπούρδα, τι σημασία θα είχε αν το παιδί σου πάει γυμνασιο, να πάει στο δημοτικο που τελείωσε κ το μικρο που ξεκινάει την πρωτη; 

Απο οτι κατάλαβα στο νηπιαγωγειο που ανήκετε ήταν υπεραριθμο, γι αυτό κ πηγατε στο άλλο,σωστα;Αν του χρονου χωρατε στο κανονικό, θα παει εκει

Ναι δεν εννοούσα αυτό που λες.. 

Συμφωνω σε αυτά που λες. Εξήγησα παραπάνω. Μπούρδα σύστημα. Να υπαρχει μια σειρά, αυτό λεω. Όχι δεν θα πάμε στο κανονικό. Εφόσον υοαρζει περιπτωση να μας κάνουν τα ίδια κ στο δημοτικό δεν το ρισκάρω πάλι. Δηλαδή 3 αλλαγές στο καπάκι? Εκεί που μπήκε σε ρυθμό έκανε παρέες έμαθε τον τρόπο, να την πάνε σε νέο περιβάλλον του χρόνου? Και αντε πάει στο νέο περιβάλλον κανει και εκεί παρέες, όταν ειναι να πάει δημοτικο που θα έχει έστω ένα δύο γνωστούς φίλους κι ας μην κάνουν εκεί παρέα, μόνο η αίσθηση ρε παιδί μου, να μας πουν αλλάζετε πάλι γειτονιά? Τραγικό μου ακούγεται.. 

Ελπίζω μόνο στο νήπιο να μη μου πουν αυτό. Γιατί τώρα δε θέλω να την αλλάξω θέλω να μείνουμε εκεί που είμαστε της αρέσει και κάνουν πράγματα πολλά.. 

 

Υπάρχει περίπτωση να μην μας αφήσουν να συνεχίσουμε εκεί!?? 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014 ναι, αν τώρα τον σεπτεμβρη το αρχικό νηπιαγωγειο έχει χώρο, θα πρέπει να πάτε εκεί

Δ ξερω βέβαια τι παίζει με αυτό που ειστε τώρα. Ισως στην επανεγγραφή απλα να τα καταθέσεις εκεί με τα στοιχεία που έχετε δώσει από πέρυσι. Εξαρτάται από την κάθε περίπτωση φυσικα

Ο περισσότερος χαμός από αυτό που λες γίνεται γτ βάλανε τα προνηπια υποχρεωτικά, χωρίς να είναι έτοιμοι. Πάντα τα ίδια, θεσπιζουμε κτ, κ μετα τρέχουμε να τα βολεψουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/1/2020 at 12:45 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Εννοώ μπούρδα γενικώς η όλη κατάσταση και δε τη κατακαβαινω. Δηλαδή ανήκεις εδώ κυρά μου? Εδώ θα πας. Εδώ νηπιο, εδώ δημοτικό εκεί γυμνάσιο. Όλα μαζί τα παιδιά μια γραμμή. Τι ειναι αυτο το γύρω γύρω όλοι που μας κάνουν δηλαδή.. Μόνο εμένα μου φαίνεται παράλογο? Εντάξει φαντάζομαι δεν έχω δει τίποτα ακόμα.. 

 

.........

 

Δεν έχω άποψη για τις εγγραφές προνηπίου και νηπίου, γιατί τα παιδιά μου τα πήγα ιδιωτικό. 

Για το Δημοτικό όμως, στην Αθήνα τουλάχιστον, κάθε σχολείο έχει στην "ακτίνα" του συγκεκριμένες οδούς. Αυτός είναι και ο κανόνας νομίζω, αλλά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. 

Όσον αφορά το "δεν έχω δει τίποτα ακόμα",  θα σου πω μόνο : "Welcome to the jungle" :):):) ! 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

@Nefeli2014 ναι, αν τώρα τον σεπτεμβρη το αρχικό νηπιαγωγειο έχει χώρο, θα πρέπει να πάτε εκεί

Δ ξερω βέβαια τι παίζει με αυτό που ειστε τώρα. Ισως στην επανεγγραφή απλα να τα καταθέσεις εκεί με τα στοιχεία που έχετε δώσει από πέρυσι. Εξαρτάται από την κάθε περίπτωση φυσικα

Ο περισσότερος χαμός από αυτό που λες γίνεται γτ βάλανε τα προνηπια υποχρεωτικά, χωρίς να είναι έτοιμοι. Πάντα τα ίδια, θεσπιζουμε κτ, κ μετα τρέχουμε να τα βολεψουμε

Ελπίζω να μην έχει χώρο και να μη μου κάνουν το παιδί σβούρες. Μου χαν πει στις αρχές ότι δε τα επιστρέφουν τα παιδιά. Ελπιζω να το κρατήσουν.. 

Δηλαδή εντάξει, πήγαμε παιδικό, μετά αλλάξαμε προνηπιο να μας αλλάξουν νήπιο και μετά πάλι αλλαγή δημοτικό. Κάτσε πολλά είναι. Όσο εύκολα και να προσαρμόζεται όσο ναναι η ασφάλεια τμκαο η συνήθεια τη βοηθούν σε όλους τους τομείς. Τώρα άρχισε να κάνει κολλητές που λέμε στα μέσα της χρονιάς. Δεν μαρεσει κάθε χρόνο άυτο το πράγμα. Θα το προσπαθήσω όσο μπορεσω

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...