Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που γράφω αλλά ειλικρινά χρειάζομαι βοήθεια. Ο γιος μου 20 μηνών από τότε που γεννήθηκε έχει πάρα πολλά μαλλάκια.Φανταστείτε κουρευτήκαμε πρώτη φορά 4 μηνών γιατί του έπεφταν στα μάτια. Είναι ίσια πολύ και οι φύτρες μπροστά πέφτουν ακριβώς στα μάτια του. Του βάζω λεμονάκι και τα κάνω στο πλάι και νεράκι τακτικά άλλα δε γίνεται κ συνέχεια έτσι. Κανονικά θέλει κάθε μήνα κούρεμα, πράγμα που δε κάνουμε εννοείται! Από 8 μηνών περίπου που άρχισε να καταλαβαίνει κλαίει και φωνάζει. τον πήγα σε παιδικό κομμωτήριο , του έφερα κομμώτρια σπίτι, κάναμε πολλά ραντεβού για να την γνωρίσει αλλά αρνείται πεισματικά. Μηχανή ούτε λόγος και με το ψαλίδι με το που το βλέπει τρέμει. Πήγα και πήρα πλαστικά ψαλιδάκια και παίζουμε κομμωτήριο και κάνει οτι με κουρεύει άλλα εμένα δε με αφήνει να τον κουρέψω ούτε για πλάκα. Του εξηγώ ότι δε θα πονέσει, του δείχνω στον μπαμπά του πως γίνεται. τον αφήνω να πιάσει το ψαλίδι, τη χτένα. Μας έχει δει να κουρευόμαστε μπροστά του και κάθεται και παρακολουθεί και πάλι όμως όταν έρχεται η σειρά του φωνάζει Όχι οχιι. Πριν 2 μήνες πήγαμε πάλι κομμωτήριο και ξεκίνησε η κοπέλα να τον κουρεύει και έγινε μπλε από το κλάμα. Σταμάτησα το κούρεμα στη μέση και φύγαμε. είχε αρχίσει να κουνάει κ έντονα το κεφάλι του, παρόλο που τον είχα αγκαλιά και προσπαθούσε να αποφύγει το ψαλίδι κ νομίζω και να τη χτυπήσει σε κάποια φάση. Είναι ενα ζωηρό και χαρούμενο παιδάκι και δεκτικός γενικά . Πριν ένα μήνα του μιλούσα και του είπα αν θέλει να του κάνω εγώ τα μαλλάκια μπροστά στα ματάκια του και μου λέει Ναι (Δε μιλάει ακόμα αλλά με καταλαβαίνει). Κάθισε στην καρεκλιτσα , είδε το ψαλίδι και με το που πλησιασε άρχισε να κλαίει. Τελικά περιμέναμε να κοιμηθεί και του κόψαμε με τον άνδρα μου τη φρατζα στον ύπνο του αλλά αμέσως ξύπνησε και μας έλεγε όχι όχι πάλι.. . Το έχει περάσει κάποια μανούλα ? Τι άλλο μπορώ να κάνω?  

Διαφημίσεις

On 20/1/2020 at 4:43 ΜΜ, Anna.Pas είπε:

........ Το έχει περάσει κάποια μανούλα ? Τι άλλο μπορώ να κάνω?  

Νομίζω οι περισσότερες μητέρες το περνάνε αυτό. Εγώ δεν έχω ακούσει κανένα παιδάκι από τον συγγενικό / φιλικό κύκλο να μην έχει θέμα. Και εμένα και τα δύο μου παιδιά έκλαιγαν - μιλάμε κλάμα και χαμός. Δεν θυμάμαι πότε ηρεμούν, γύρω στα 3 με 4 χρόνια. Εγώ είχα ψάξει στα κομμωτήρια της περιοχής ποιο έχει καλή φήμη για κούρεμα παιδιών μεταβρεφικής - προνηπιακής ηλικίας. Και εκεί και πήγα. Πάλι είχαμε κλάματα βέβαια, αλλά είχαμε και αποτέλεσμα. Ο τύπος (ο κομμωτής) ήταν τόσο επιδέξιος που τελείωσε στο άψε σβήσε χωρίς "ατυχήματα". Γιατί νομίζω ότι αυτό φοβόμαστε όλοι. Ειδικά με τον μικρό μου γιο, τον κούρεψε σαν αρνί, στην κυριολεξία, ήταν πάνω στη πλάτη του άντρα μου, πόδια μπροστά και ο κορμός να γέρνει από πίσω,  και ένα παιδί να μπλε - κόκκινο - με δάκρυα σε όλο του το πρόσωπο ... άσε τραγικό....

Υπομονή. 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Αυτό που θα πω δεν είναι παιδαγωγικά ορθό αλλα ισως βιηθησει να αποφορτιστεί το κλιμα. αν εκει που παιζει πατε απο πισω κ κόψετε ενα Τσουλούφι, θα αντιδράσει; ή για τα μπροστινά σε μια αλλη αμέριμνη φαση πχ στο μπανιο; προφανως θα ειναι χαλια κούρεμα αλλα αφου μακραίνουν συχνα θα μπορειτε να το διορθωσετε. κ ο δικος μ εχει πλούσιο μαλλι κ τα μπροστινά θελουν τακτικό ψαλίδισμα, αλλα δεν σκεφτηκα καν να το κανει επαγγελματίας. μου φτανει ο σπαραγμός στον παιδιατρο! απλως εχω αποδεχτει οτι θα ειναι κακο κουρεμένος καποιες φορες. τα φερνω ολα στο πλαι τα μπροστινά κ καπως καλύπτεται, αν εχει γινει τοσο ασύμμετρο. κ για τα νυχια που αντιδρα, τωρα παω απλως εκει που παιζει, παιρνω το χεράκι, κοβω 2-3 κ αν αντιδράσει σταματώ κ συνεχιζω αλλη μερα. ετσι γλιτώνουμε τις ατέρμονες συζητήσεις κ το κήρυγμα που δεν νομιζω οτι βοηθανε σε κατι για θέματα που δεν ειναι καθαρα υγειας οπως η λήψη ενος φαρμακου. 

• Ευχαριστώ! 1

Δώστε του κάτι που κανονικά σπάνια επιτρέπεται, π.χ. κάποια λιχουδιά που σπάνια τρώει ή το κινητό να παίξει ή ό,τι άλλο βολεύει στο συγκεκριμένο παιδί. Λίγα λεπτά το μήνα είναι, αν ένα γλυφιτζούρι ή ένα ηλεκτρονικό τον κάνει να το πάρει με καλό μάτι, αξίζει τον κόπο. Αν γίνει η αρχή 2-3 φορές με δωροδοκία, μετά δε θα φοβάται πια και δε θα χρειάζεται και πλέον να ξεγελαστεί.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δώστε του κάτι που κανονικά σπάνια επιτρέπεται, π.χ. κάποια λιχουδιά που σπάνια τρώει ή το κινητό να παίξει ή ό,τι άλλο βολεύει στο συγκεκριμένο παιδί. Λίγα λεπτά το μήνα είναι, αν ένα γλυφιτζούρι ή ένα ηλεκτρονικό τον κάνει να το πάρει με καλό μάτι, αξίζει τον κόπο. Αν γίνει η αρχή 2-3 φορές με δωροδοκία, μετά δε θα φοβάται πια και δε θα χρειάζεται και πλέον να ξεγελαστεί.

Συμφωνώ. Αυτό έκανα με τον μικρο μου και κάθε φόρα καί καλύτερα. ...βιντεακια στο κινητό και γλυφιτζουρι. ..

Εγώ τον κουρευω την ώρα που κανει μπανιο και παίζει στην μπανιερα!Δεν παραπονέθηκε ποτε, μόνο παραξενεύτηκε στην αρχη.

Έχει σγουρα μαλλιά και δεν με νοιαζουν οι ατσαλες ψαλιδιες. Επειδή τα θέλει τα μαλλάκια του του λέω πως θα τα κρατήσουμε και τα βάζουμε σε ένα σακουλάκι για ενθύμιο. 

• Ευχαριστώ! 1

Εγώ τον κούρευα στον ύπνο του. Μόνο τα απαραίτητα για να μην του μπαίνουν σε μάτια και τον ενοχλούν. Η ολοκλήρωση του κουρέματος έπαιρνε 2-3 μέρες (ανάλογα την πλευρά που τον πετύχαινα να κοιμάται, έκοβα). Είχε πολύ ευφάνταστα κουρέματα μέχρι τα 4 περίπου που δέχτηκε να πάει κομμωτήριο! Μερικοί νόμιζαν ότι επίτηδες του τα κόβαμε έτσι, από άποψη (πανκ - ροκ)!!! :-D

• Ευχαριστώ! 1
    • Χαχαχα 3

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις. Δυστυχώς έχω δοκιμάσει τα πάντα.. κινητά , τηλεόραση (ενώ δεν έχει δει ποτέ ξανά του επέτρεψα μόνο αν κάτσει να του περιποιηθώ τα μαλλάκια) και πάλι τίποτα. Προσπαθώ με απόσπαση προσοχής στο μπάνιο η ακόμα και με φαγητό στο καρεκλάκι και πάλι τίποτα. Λέει όχι και γκρινιάζει και ετοιμάζεται να κλάψει. Αν πάω και πλησιάσω με το ψαλίδι εκεί ταράζεται πάρα πολύ. 

1 hour ago, Mary1976 είπε:

Εγώ τον κούρευα στον ύπνο του. Μόνο τα απαραίτητα για να μην του μπαίνουν σε μάτια και τον ενοχλούν. Η ολοκλήρωση του κουρέματος έπαιρνε 2-3 μέρες (ανάλογα την πλευρά που τον πετύχαινα να κοιμάται, έκοβα). Είχε πολύ ευφάνταστα κουρέματα μέχρι τα 4 περίπου που δέχτηκε να πάει κομμωτήριο! Μερικοί νόμιζαν ότι επίτηδες του τα κόβαμε έτσι, από άποψη (πανκ - ροκ)!!! :-D

Αυτο με τον υπνο έπιασε τέλεια την πρώτη φορά. Ειχα δεί και βιντεάκια και ημουν οργανωμένη. τον κουρέψα και καλύτερα απο κομμωτήριο. Αλλά προς το τέλος με κατάλαβε και ξύπνησε. Απο τότε στο μεσημεριανό 'υπνο όποτε παω και να του χαιδέψω τα μαλλάκια ξυπνάει και μου λέει ΟΧΙΙΙ. Δεν υπάρχει ελπιδα. Πανκ ροκ αγαπώ δε λέω αλλά δε γίνεται και τα μπροστά να πέφτουν στα μάτια του. Αυτο με αγχώνει βασικά

18 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Νομίζω οι περισσότερες μητέρες το περνάνε αυτό. Εγώ δεν έχω ακούσει κανένα παιδάκι από τον συγγενικό / φιλικό κύκλο να μην έχει θέμα. Και εμένα και τα δύο μου παιδιά έκλαιγαν - μιλάμε κλάμα και χαμός. Δεν θυμάμαι πότε ηρεμούν, γύρω στα 3 με 4 χρόνια. Εγώ είχα ψάξει στα κομμωτήρια της περιοχής ποιο έχει καλή φήμη για κούρεμα παιδιών μεταβρεφικής - προνηπιακής ηλικίας. Και εκεί και πήγα. Πάλι είχαμε κλάματα βέβαια, αλλά είχαμε και αποτέλεσμα. Ο τύπος (ο κομμωτής) ήταν τόσο επιδέξιος που τελείωσε στο άψε σβήσε χωρίς "ατυχήματα". Γιατί νομίζω ότι αυτό φοβόμαστε όλοι. Ειδικά με τον μικρό μου γιο, τον κούρεψε σαν αρνί, στην κυριολεξία, ήταν πάνω στη πλάτη του άντρα μου, πόδια μπροστά και ο κορμός να γέρνει από πίσω,  και ένα παιδί να μπλε - κόκκινο - με δάκρυα σε όλο του το πρόσωπο ... άσε τραγικό....

Υπομονή. 

Αυτό το ζούσαμε σε κάθε κούρεμα! τον κούρευαν σε 5 λεπτά μπαμ μπαμ αλλα το μωρό απο το κλαμα ήταν μπλε. Μας είπε η παιδίατρος που το συζητήσαμε οτι δεν αξίζει να το περναει αυτο το μώρο για αισθητικούς λογους και αν ήταν κοριτσάκι τι θα έκανα? δε θα τα άφηνα μακρυά? και μας είπε οτι να επιμένω όταν κλαίει για σοβαρά πράγματα όπως πχ να κάθεται στο κάθισμα αυτοκινήτου και ότι το κούρεμα δε το θεωρεί σοβαρό λόγο για να ταράζεται τόσο το παίδι. Τα λόγια της αυτά με προβλημάτισαν περισσότερο βασικά.. Αν αξίζει δηλαδη να το περνάει όλο αυτο? και μήπως του δημιουργηθεί φοβία..

1 ώρα πρίν, Anna.Pas είπε:

Αυτό το ζούσαμε σε κάθε κούρεμα! τον κούρευαν σε 5 λεπτά μπαμ μπαμ αλλα το μωρό απο το κλαμα ήταν μπλε. Μας είπε η παιδίατρος που το συζητήσαμε οτι δεν αξίζει να το περναει αυτο το μώρο για αισθητικούς λογους και αν ήταν κοριτσάκι τι θα έκανα? δε θα τα άφηνα μακρυά? και μας είπε οτι να επιμένω όταν κλαίει για σοβαρά πράγματα όπως πχ να κάθεται στο κάθισμα αυτοκινήτου και ότι το κούρεμα δε το θεωρεί σοβαρό λόγο για να ταράζεται τόσο το παίδι. Τα λόγια της αυτά με προβλημάτισαν περισσότερο βασικά.. Αν αξίζει δηλαδη να το περνάει όλο αυτο? και μήπως του δημιουργηθεί φοβία..

Εδώ που τα λέμε, δεν έχει και άδικο... Εάν σου αρέσουν τα μακρυά μαλλιά στα αγόρια, γιατί όχι ? Εμένα μου αρέσουν πάντως, αλλά ήταν περισσότερο θέμα ζέστης, καλοκαίρι, ίδρωνε το κεφάλι τους κλπ. Και εντάξει, μη φαντάζεσαι, μιλάμε αρχικά για κούρεμα με συχνότητα 2 με 2,5  (:roll:) φορές τον χρόνο. Και εννοείται, το αφήναμε μήκος 1 πόντου,  γιατί θα αργούσε η επόμενη φορά του μαρτυρίου.

Βέβαια, πρέπει να σου πω, ότι ο κομμωτής-αστέρι (έτσι τον λέω), μας είχε πει να ερχόμαστε συχνότερα, για να συνηθίσουν τα παιδιά. Οκ, προφανώς τον συνέφερε κάτι τέτοιο, αλλά είχε και δίκιο σε κάποιο βαθμό.

Εμείς πάντως "πυκνώσαμε" τα κουρέματα πολύ αργότερα, όταν ηρέμησαν.

Εγώ δεν πιστεύω ότι αξίζει. δεν το συζητώ για επαγγελματία, δεν θα μου περνουσε καν απο το μυαλο. καντε ενα κοκοράκι ή χωρίστρα στο πλάι για να μην του πέφτουν στα μάτια, να περάσει λίγος καιρος, κ αργότερα κάντε μια χαλαρή δοκιμή στο σπίτι με το ψαλιδάκι των νυχιών. 

Διαφημίσεις

Just now, annoulen είπε:

Εδώ που τα λέμε, δεν έχει και άδικο... Εάν σου αρέσουν τα μακρυά μαλλιά στα αγόρια, γιατί όχι ? 

Μάλλον για έτσι μας βλέπω!! 

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ δεν πιστεύω ότι αξίζει. δεν το συζητώ για επαγγελματία, δεν θα μου περνουσε καν απο το μυαλο. καντε ενα κοκοράκι ή χωρίστρα στο πλάι για να μην του πέφτουν στα μάτια, να περάσει λίγος καιρος, κ αργότερα κάντε μια χαλαρή δοκιμή στο σπίτι με το ψαλιδάκι των νυχιών. 

Χωρίστρα τα έχω και του βάζω λεμονάκι η ένα παιδικό φυτικό ζελέ που βρήκα άλλα δεν κρατάει. Θα αφήσω όμως να περάσει ο καιρός και θα το παλέψω ξανά. Ευχαριστώ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα