evelyn78

Προβλημα συμπεριφορας ή αντιδραση σε παρενοχληση συμμαθητριας;

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια!

Θελω να παρω τα πραγματα απο την αρχη μιας και το θεμα που με απασχολει εχει ξεκινησει απο το νηπιαγωγιο της κορης μου και τωρα ειναι στην τριτη ταξη. Με την οικογενεια μου μετακομισαμε σε αλλη περιοχη της πολης μας στα μεσα της σχολικης χρονιας οταν το κοριτσακι μας πηγαινε στο νηπιαγωγειο και συνεπως αλλαξε και σχολειο. Στην παλια μας γειτονια ολα πηγαιναν καλα και στον βρεφικο σταθμο και στο νηπιο, ειχε πολλους φιλους που τα πηγαιναν πολυ καλα, την αγαπουσαν , την ειχαν μεσα σε ολα τα παιχνιδια τους και γενικα επειδη ειναι ενα πολυ κοινωνικο παιδακι δεν ειχαμε ποτε κανενα προβλημα συμπεριφορας. Με την μετακομιση τα πραγματα αλλαξαν. Στο καινουριο νηπιαγωγειο μου παραπονιοταν συχνα οτι τα παιδια δεν την ηθελαν στην παρεα τους κ οτι δεν τη επαιζαν με συνεπεια να καθεται μονη στα διαλειμματα.Εγω καταλαβα σε λιγο καιρο οτι η δασκαλα δεν προσπαθησε ποτε να την ενσωματωσει σαν καινουριο παιδακι λογω προσωπικων προβληματων που αντιμετωπιζε και αργοτερα μου το επιβεβαιωσαν κ αλλλες μαμαδες οτι ειναι λιγο στον κοσμο της γενικα. Ξεκιναει το δημοτικο την επομενη χρονια οπου συνεχιζει τα παραπονα η δικια μου οτι δεν τη θελουνε και δεν τη παιζουνε τα κοριτσια τα οποια ειναι σχεδον τα ιδια απο το νηπιο. Υπαρχει ομως ενα καινουριο κοριτσακι το οποιο ειναι το ιδιο δυναμικο με την κορη μου και ερχονται συχνα σε ρηξεις. Που σημαινει οτι σαν παιδια ψιλομαλωνουν κ η δικια μου παραπονιοταν συνεχως οτι της κανει παρατηρησεις ,οτι ασχολειται μαζι της και γενικα οτι εχει αρχηγικες τασεις θελοντας να επιβαλλεται σε πολλα παιδακια απ οτι καταλαβα. Η κορη μου απο την αλλη θελοντας να αντιδρασει επειδη ετσι ειναι ο χαρακτηρας της και δεν της αρεσει να της επιβαλλονται μετα απο πολλα αντεδρασε καπως ασχημα σκουντωντας την και χαλοντας καποιο παιχνιδι της.Η δασκαλα μας καλεσε το συζητησαμε και την παρακαλεσαμε λογω της ιδιαιτερης καταστασης (αλλαγη σχολειου κλπ.) να την εχει στο νου της. Παρελειψα να πω οτι και αυτη η δασκαλα λογω προσωπικων απ οτι μου ειπανε δεν πολυασχολουνταν με λεπτομερειες. Επισης απο την πρωτη εβδομαδα του σχολειου με φωναξε στο σχολασμα να μου κανει παρατηρηση οτι η μικρη δεν την ακουγε οταν της ειπε να καθισει σε καποια θεση σε καποια δραστηριοτητα της ταξης. Θεωρω οτι η σχεση τους δεν ηταν καλη και το εβλεπα. Την επομενη χρονια αλλαξανε δασκαλα . Συνεχιζοταν οι διαφορες των κοριτσιων, οι καβγαδες, τα παραπονα. Επισης καθε φορα που γινοτανε κατι με επιανε η μαμα του κοριτσιου για παραπονα. Για να μην κουραζω το θεμα ειναι οτι το αλλο κοριτσι συνεχιζει ως τωρα να ενοχλει τη δικια μου λεκτικα, να την μειωνει, να την διωχνει και φυσικα η κορη μου να αντιδρα δικαιολογημενα κατα την γνωμη μου διοτι δεν ειναι προβατο και εχει δικη της κριση και προσωπικοτητα. Το μεγαλο της λαθος ειναι οτι μετα απο πολλες ενοχλησεις την κλωτσησε κ ετσι φυσικα εχασε το δικιο της. Ομως το αλλο κοριτσι ξερω κ απο πολλα αλλα περιστατικα οτι ενεργει υπουλα οταν δεν βλεπουν οι δασκαλοι και συμπεριφερεται ασχημα κ σε αλλα κοριτσια. Απλα η δικια μου αντιδρα. Φυσικα με επιασε η μαμα της φυσικα με καλεσε η δασκαλα ομως εγω τα δεχτηκα ολα γιατι ντραπηκα για την συμπεριφορα της κορης μου χωρις να εξετασω αν το παιδι εφτασε στα ορια του απο την παρενοχληση της. Ετσι νομιζω οτι πλεον της εχει κολλησει η σταμπα του κακου παιδιου ενω στην πραγματικοτητα δεν ισχυει και απλα ζητα το δικιο της. Θελω να αποκαταστησω τη φημη του παιδιου μου γιατι και τα παιδια του σχολειου συνεχιζουν και την αγνοουν μαζι με ολα αυτα , αλλα και στη δασκαλα που μου την χαρακτηρησε κακομαθημενη, κατι που μας προσβαλλει σαν γονεις, και οτι το αλλο κοριτσι εχει βελτιωθει και προσπαθει, κατι που δεν ισχυει συμφωνα και με αλλες μαμαδες. Εχω θυμο για τον εαυτο μου επειδη δεν υπερασπιστηκα το παιδι μου και επειδη δεν μας αρεσουν οι καβγαδες και οι διενεξεις, πιστευω γιναμε τα ευκολα θυματα της δασκαλας κ της μητερας του κοριτσιου. Να πω οτι φυσικα και μιλαω στο παιδι μου περι βιας οτι απαγορευεται, φυσικα κ την εχω μαλωσει γι αυτο, το θεωρω ανεπιτρεπτο και της μιλαω καθημερινα για καλη συμπεριφορα. Ομως δεν θελω να ειναι και θυμα. Συγνωμη για το τεραστιο μηνυμα ομως περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις/ συμβουλες σας διοτι ειμαι ετοιμη να συμβουλευτω και ειδικο, ομως θελω να ακουσω και γνωμες μαμαδων.Ευχαριστω πολυ για την υπομονη!

Διαφημίσεις

Εκτός της μετακομισης, που έγινε απο οτι καταλαβαίνω πριν χρόνια, μήπως αλλαξε και κάτι μεσα στην οικογένειά και έχει επηρεαστεί το παιδί;  Επίσης οι συμμαθητές είναι κ θεμα τύχης. Το δημοτικό δεν το εχω συνδέσει με ιδιαίτερα χσρουμενες αναμνήσεις, ένιωθα ότι δεν ταιριαζα σχεδόν με κανέναν και υπήρχε και μια κλικα παιδιών η οποία κοροιδευε διαφορα παιδακια κ μεσα σ αυτα ήμουν κ εγώ. Η μητέρα μου ειχε χρειαστεί να επέμβει , καθώς δυο συμμαθητριες μου με χτυπουσαν, διαφορετικη χρονιά η καθεμία.  Η μία γιατί αρνιομουν να της δώσω το κολατσιο μου και η αλλη με χτυπαγε απλά γιατί...το έβρισκε αστείο!Τεράστια ευχαριστη έκπληξη ένιωσα  όταν πήγα γυμνασιο, όπου ένιωσα επιτέλους ότι υπήρχαν ατομα που ήμασταν στο ίδιο μήκος κύματος και εκανα τις πρώτες μου φιλιες. Πρέπει να είσαι δίπλα στο παιδί, να νιώθει ότι μπορεί να σου λέει τα πάντα και εσύ πάντα θα πρέπει να αυξανεις την πιστη στον εαυτό της και την αξιοπρέπεια της. Το να βρισκομαστε στο ίδιο περιβάλλον για κάποιο χρονικό διαστημα με άτομα τα οποία δεν έχουν καλη συμπεριφορά, το λες κ λίγο κακη τύχη. Το να νιώθεις μεσα σου καλά, και να γινεις ενα ισορροπημένο ατομο, το λες αξία ανεκτιμητη.

• Μου αρέσει 1

Το να είναι το παιδί απομονωμένο αν δεν ενσωματώθηκε με την αλλαγή περιβάλλοντος, είναι κατανοητό και θέλει δουλεια από το σπίτι, δεν θα βοηθήσει ποτέ το σχολείο σε αυτό . Θέλει προσκλήσεις σε άλλα παιδιά, γνωριμία με άλλους γονείς κλπ. Το να είχε το παιδί μία κακή ή αδιάφορη δασκάλα, επίσης πολύ πιθανό. Από την άλλη, θα σου έλεγα να δεις πολύ σοβαρά το ότι αν 3 διαφορετικές δασκάλες βλέπουν ένα θέμα συμπεριφοράς, το παιδί ακόμη δεν έχει παρέες και εχει τη στάμπα του "κακού" (που είναι τελείως διαφορετικό από το "άτακτο") συν σε πιάνουν άλλοι γονείς να διαμαρτυρηθούν, τότε το πιο πιθανό είναι ότι κάτι τρέχει και η συμπεριφορά του παιδιού ξεφέυγει. Προφανώς όχι γιατί είναι "κακό" αλλά γιατί κάτι δεν έχει μάθει, δεν έχει όρια, δεν σέβεται; Δεν λέω ότι απαραίτητα συμβαίνει, αλλά όταν σου επισημαίνουν κάτι διαφορετικοί άνθρωποι, μην τους αγνοείς. 

• Μου αρέσει 1

Λυπάμαι τόσο πολύ που μπροστά στα μάτια εκπαιδευτικών διαδραματίζονται καταστάσεις εκφοβισμού και οι εκπαιδευτικοί δεν ασχολούνται καθόλου...Το παιδάκι σου είναι επόμενο ότι θα αντιδράσει άσχημα απέναντι στα άλλα παιδάκια και στη δασκάλα αφού έχει να επιβιώσει καθημερινά μέσα σε ένα εχθρικό περιβάλλον.Σιγουρα ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης εχει η πρώτη νηπιαγωγός αλλά και η μαμά του άλλου παιδιού η οποία αφού το δικό της παιδί έχει το πάνω χέρι δεν την πολυαπασχολει.Και επειδή αυτά δεν πρόκειται να αλλάξουν εγώ θα ζητούσα την συμβουλή παιδοψυχολογου για το τι πρέπει να κάνω για να ενισχύσω την αυτοπεποίθηση του δικού μου παιδιού.Επισης σίγουρα θα την έστελνα σε εξωσχολικές δραστηριότητες για να νιώθει αποδεκτή από άλλες ομάδες.. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα