Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κίνδυνος ίωσης στον 8ο


Recommended Posts

Καλημέρα! Θα ήθελα να ακούσω απόψεις και συμβουλες για κατι που ελπίζω να μην σας φανεί ανοητο ή ανούσιο... Ειμαι στην 35η εβδομαδα και εχουμε κανονίσει να κανουμε το τραπεζι την Πρωτοχρονιά σε μια φιλικη οικογένεια. Η φιλη μου ομως με ενημερωσε οτι ο μικρος της αρρώστησε με βηχα κ πυρετο κ απο χθες φαινεται να του περναει αλλα δεν ειναι τελειως καλα..περιμενουμε σημερα να δουμε πως θα παει..αν θα εχει πυρετο..Να τους δεχτουμε ή να το ακυρώσουμε οπως πρότεινε και η φιλη? Ο μικρός μου θα απογοητευτεί πολύ, οπως κι εγω κ ο αντρας μου γιατι τους περιμενουμε με ανυπομονησια...Το ξέρω οτι δεν είναι κανα σοβαρό πρόβλημα αλλά θα θελα να ακούσω γνωμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, kuidlen είπε:

Καλημέρα! Θα ήθελα να ακούσω απόψεις και συμβουλες για κατι που ελπίζω να μην σας φανεί ανοητο ή ανούσιο... Ειμαι στην 35η εβδομαδα και εχουμε κανονίσει να κανουμε το τραπεζι την Πρωτοχρονιά σε μια φιλικη οικογένεια. Η φιλη μου ομως με ενημερωσε οτι ο μικρος της αρρώστησε με βηχα κ πυρετο κ απο χθες φαινεται να του περναει αλλα δεν ειναι τελειως καλα..περιμενουμε σημερα να δουμε πως θα παει..αν θα εχει πυρετο..Να τους δεχτουμε ή να το ακυρώσουμε οπως πρότεινε και η φιλη? Ο μικρός μου θα απογοητευτεί πολύ, οπως κι εγω κ ο αντρας μου γιατι τους περιμενουμε με ανυπομονησια...Το ξέρω οτι δεν είναι κανα σοβαρό πρόβλημα αλλά θα θελα να ακούσω γνωμες.

Η ίωση μεταδίδεται κ μετά το πέρας των συμπτωμάτων οπότε το αν θα έχει πυρετό σήμερα δε λέει τπτ. Από την άλλη φαντάζομαι έρχεσαι σε επαφή με κόσμο που πιθανότατα αρκετοί είναι φορείς ιώσεων απλά δεν τις εκδηλώνουν τόσο εύκολα όσο τα μικρά. Πιθανώς αν δεν έρθεις σε σωματική επαφή κ αεριζεις συχνά κ πλενεις τα χέρια σου δε θα έχεις πρβλ αλλά δεν μπορείς να το ξέρεις με σιγουριά. Εγώ δε θα το διακινδυνευα να σου πω την αλήθεια, κυρίως μην κολλήσει το δικό σου παιδάκι κ μετά αυξάνονται οι πιθανότητες κ για σένα και δεν είναι ώρα τώρα. Κάντε μόνοι σας κ βρεθείτε μαζί τους σε 2-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kuidlen είπε:

Καλημέρα! Θα ήθελα να ακούσω απόψεις και συμβουλες για κατι που ελπίζω να μην σας φανεί ανοητο ή ανούσιο... Ειμαι στην 35η εβδομαδα και εχουμε κανονίσει να κανουμε το τραπεζι την Πρωτοχρονιά σε μια φιλικη οικογένεια. Η φιλη μου ομως με ενημερωσε οτι ο μικρος της αρρώστησε με βηχα κ πυρετο κ απο χθες φαινεται να του περναει αλλα δεν ειναι τελειως καλα..περιμενουμε σημερα να δουμε πως θα παει..αν θα εχει πυρετο..Να τους δεχτουμε ή να το ακυρώσουμε οπως πρότεινε και η φιλη? Ο μικρός μου θα απογοητευτεί πολύ, οπως κι εγω κ ο αντρας μου γιατι τους περιμενουμε με ανυπομονησια...Το ξέρω οτι δεν είναι κανα σοβαρό πρόβλημα αλλά θα θελα να ακούσω γνωμες.

Ούτε για αστείο . Πρώτα από όλα αυτό που σε έναν άνθρωπο μπορεί να είναι απλό, για έναν άλλο μπορεί να κάνει επιπλοκή . 
Επιπλέον δεν θα ρίσκαρα όχι μόνο μην κολλησει η έγκυος (εσυ) αλλά ούτε και ο γιος σου (γιατί μπορεί να έχει πυρετό ενώ εσυ γεννάς πχ ) . Μην ξεχνάς ότι ο χρόνος επώασης των ιώσεων διαφέρει. 
Έχετε καιρό για τραπέζια και φίλους κλπ κλπ 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν θα το ρίσκαρα, ακόμη και να μην έχει πυρετό μπορεί να κολλήσετε γιατι όπως όλοι ξέρουμε οι ιώσεις κολλάνε τις περισσότερες φορές μετά το πέρας των συμπτωμάτων,εγώ στην εγκυμοσύνη μου πρόσεχε όσο περισσότερο μπορούσα πχ αν ήξερα ότι κάποιος είναι άρρωστος τον απέφευγα όσο μπορούσα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kuidlen είπε:

Καλημέρα! Θα ήθελα να ακούσω απόψεις και συμβουλες για κατι που ελπίζω να μην σας φανεί ανοητο ή ανούσιο... Ειμαι στην 35η εβδομαδα και εχουμε κανονίσει να κανουμε το τραπεζι την Πρωτοχρονιά σε μια φιλικη οικογένεια. Η φιλη μου ομως με ενημερωσε οτι ο μικρος της αρρώστησε με βηχα κ πυρετο κ απο χθες φαινεται να του περναει αλλα δεν ειναι τελειως καλα..περιμενουμε σημερα να δουμε πως θα παει..αν θα εχει πυρετο..Να τους δεχτουμε ή να το ακυρώσουμε οπως πρότεινε και η φιλη? Ο μικρός μου θα απογοητευτεί πολύ, οπως κι εγω κ ο αντρας μου γιατι τους περιμενουμε με ανυπομονησια...Το ξέρω οτι δεν είναι κανα σοβαρό πρόβλημα αλλά θα θελα να ακούσω γνωμες.

Καλά θα ήταν να το ακυρωσετε.Εμενα η μικρή μου είχε τρεις ημέρες πυρετό και βήχα,απυρετησε και μετά έβγαλε ένα εξάνθημα γύρω από το στόμα ,μάλλον κάποια μορφή κοξακι απ' οτι μου είπε ο παιδιατρος..Ιωση πολύ επικίνδυνη για εγκυμονούσα και έμβρυο.Επισης οι γονείς είναι και οι ίδιοι φορείς αφού ερχόταν σε επαφή με το μωρό.Επιπλεον ένα παιδάκι μεταδίδει τον ιό δύο 24ωρα αφού απυρετησει .. Καλύτερα να περιμένετε καμιά εβδομάδα για να μην σας φάει το άγχος μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αν και καθυστερημένα τις είδα και απαντώ, επειδη δυσκολευτηκα λιγο να ξανασυνδεθώ! Οντως αυτό εκανα, το ακυρωσα κ περασαμε μια χαρα κ μονοι μας σπιτι, η υγεια πανω απο ολα!!! Να ειστε καλά για τον χρόνο σας και καλή χρονιά σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...