Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζητειται babysitter για δίδυμα 4 μηνών


Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα!

Αναζητω babysitter για την φυλαξη διδυμων βρεφων 4 μηνων, που με πονο καρδιας θα αφηνω 6 ωρες την ημερα λογω δουλειας...

Εχω μεγαλη αγωνια να βρω εναν σωστο ανθρωπο να τα προσεχει και να τα φροντιζει και θα προτιμουσα να βρεθει μεσω συστασης. Καμια προταση;;

Ποσα χρηματα να υπολογιζουμε;; Γιατι εχουμε ακουσει και ποσα, που δυστυχως δεν μπορουμε να διαθεσουμε..

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 29/12/2019 at 11:48 ΜΜ, Βικυ Τσ. είπε:

Καλησπερα και χρονια πολλα!

Αναζητω babysitter για την φυλαξη διδυμων βρεφων 4 μηνων, που με πονο καρδιας θα αφηνω 6 ωρες την ημερα λογω δουλειας...

Εχω μεγαλη αγωνια να βρω εναν σωστο ανθρωπο να τα προσεχει και να τα φροντιζει και θα προτιμουσα να βρεθει μεσω συστασης. Καμια προταση;;

Ποσα χρηματα να υπολογιζουμε;; Γιατι εχουμε ακουσει και ποσα, που δυστυχως δεν μπορουμε να διαθεσουμε..

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

 

Δεν έχω να σου δώσω συστάσεις δυστυχώς, όσες κυρίες γνώριζα που δούλευαν με μωρά έχουν πια συνταξιοδοτηθεί. Απασχολώ και απασχολούσα babysitter για τα παιδιά μου από όταν ήταν μωρά ως και σήμερα που χρειάζομαι πια μόνο λίγες ώρες το απόγευμα. Να ξέρεις ότι για μωρά συνήθως είναι ακριβότερη η τιμή, η τιμή αυξάνεται (αν και ευτυχώς δεν διπλασιάζεται) όταν είναι δίδυμα, και παίζει και ρόλο η περιοχή. Δυστυχώς ψάχνετε σε κακή περίοδο, συνήθως οι επαγγελματίες babysitter κανονίζουν τη δουλεια τους από το τέλος του καλοκαιριού, οπότε και τα παιδιά που πρόσεχαν μεγάλωσαν και πάνε πια παιδικό ή σχολείο. Όχι ότι δε μπορείς να βρεις, αλλά σε μία αγγελία τέλη Αυγούστου μπορεί να απαντήσουν 100 άτομα και τώρα ούτε 10. 

Κρίνοντας από τη δική μου εμπειρία (όχι δίδυμα αλλά πάντα ήταν τουλάχιστον 2 μικρά στο σπίτι) και από εμπερίες φίλων (ένας έχει και δίδυμα), θα σου έλεγα ότι πολύ δύσκολα θα βρεις επαγγελματία με κάτω από 700-800, και αυτό εφόσον είσαι σε σχετικά οικονομική περιοχή της Αττικής.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
On 12/29/2019 at 11:48 PM, Βικυ Τσ. said:

Καλησπερα και χρονια πολλα!

Αναζητω babysitter για την φυλαξη διδυμων βρεφων 4 μηνων, που με πονο καρδιας θα αφηνω 6 ωρες την ημερα λογω δουλειας...

Εχω μεγαλη αγωνια να βρω εναν σωστο ανθρωπο να τα προσεχει και να τα φροντιζει και θα προτιμουσα να βρεθει μεσω συστασης. Καμια προταση;;

Ποσα χρηματα να υπολογιζουμε;; Γιατι εχουμε ακουσει και ποσα, που δυστυχως δεν μπορουμε να διαθεσουμε..

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

 

Να σας ζήσουν τα διδυμάκια! Την νταντά που είχα και άλλαξα δεν θα την συνέστηνα σε κανέναν και για κανένα λόγο.

Σε ότι αφορά το οικονομικό, θα σου πρότεινα να προσέξεις πάρα πολύ. Γιατί τα ίδια πάνω κάτω χρήματα θα σου ζητήσει είτε μία έμπειρη παιδαγωγός που έχει και πτυχίο είτε μία γυναίκα με μηδαμινή εμπειρία.

Επίσης, εσένα σε συμφέρει να την απασχολείς και να την πληρώνεις με την ώρα όχι με τον μήνα, εφόσον δεν μπορείς να διαθέσεις πολλά χρήματα.

Το πόσα να υπολογίζεις έχει να κάνει με το τι θα βρεις, σε ποια περιοχή μένεις, αν θα κάνει και έξτρα δουλειές πέρα από τα μωράκια.

Στην εποχή που ζούμε να ζητάει κάποιος 700 - 800 ευρώ για φύλαξη παιδιού (γιατί αυτό κάνουν συνήθως οι περισσότερες) είναι εξωφρενικό όταν ένας υπάλληλος με πτυχία και μεταπτυχιακά με το ζόρι φτάνει το χιλιάρικο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elenip είπε:

 

Στην εποχή που ζούμε να ζητάει κάποιος 700 - 800 ευρώ για φύλαξη παιδιού (γιατί αυτό κάνουν συνήθως οι περισσότερες) είναι εξωφρενικό όταν ένας υπάλληλος με πτυχία και μεταπτυχιακά με το ζόρι φτάνει το χιλιάρικο.

Eίναι τελείως άλλη η τιμή για ένα παιδάκι 2 - 3 ετών και για δίδυμα βρέφη. Δυο μωράκια σε βρεφονηπιακό πόσο θα κοστίσει; Με αυτό το συγκρίνεις. Το αν σε συμφέρει να εργαστείς ή όχι, είναι άλλο θέμα, όχι πρόβλημα της επίσης εργαζόμενης που αναλαμβάνει να προσέχει τα μωρά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Eίναι τελείως άλλη η τιμή για ένα παιδάκι 2 - 3 ετών και για δίδυμα βρέφη. Δυο μωράκια σε βρεφονηπιακό πόσο θα κοστίσει; Με αυτό το συγκρίνεις. Το αν σε συμφέρει να εργαστείς ή όχι, είναι άλλο θέμα, όχι πρόβλημα της επίσης εργαζόμενης που αναλαμβάνει να προσέχει τα μωρά. 

 

Αυτό εξαρτάται αν τα πάει δημόσιο ή ιδιωτικό, ξέρω ότι σε αδερφάκια κλπ σε ιδιωτικό κάνουν έκπτωση, δεν πληρώνει ο γονιός επί δύο. Αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ μωράκια για βρεφονηπιακό ακόμη. Νομίζω ότι αυτή η σύγκριση είναι λίγο άδικη ως προς το οικονομικό. Αλλα θα σου προσφέρει ο σταθμός άλλο η κάθε κοπέλα που θα τα κρατήσει σπίτι.

Για εμένα η επιλογή θα πρέπει να γίνεται βάσει της παρεχόμενης υπηρεσίας όχι βάσει του ότι πανω κάτω το ίδιο έρχεται. Μην νομίζεις και οι νταντάδες κάνουν την έρευνα αγοράς τους και ξέρουν τι ποσά λένε! :)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, elenip είπε:

 

Αυτό εξαρτάται αν τα πάει δημόσιο ή ιδιωτικό, ξέρω ότι σε αδερφάκια κλπ σε ιδιωτικό κάνουν έκπτωση, δεν πληρώνει ο γονιός επί δύο. Αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ μωράκια για βρεφονηπιακό ακόμη. Νομίζω ότι αυτή η σύγκριση είναι λίγο άδικη ως προς το οικονομικό. Αλλα θα σου προσφέρει ο σταθμός άλλο η κάθε κοπέλα που θα τα κρατήσει σπίτι.

Για εμένα η επιλογή θα πρέπει να γίνεται βάσει της παρεχόμενης υπηρεσίας όχι βάσει του ότι πανω κάτω το ίδιο έρχεται. Μην νομίζεις και οι νταντάδες κάνουν την έρευνα αγοράς τους και ξέρουν τι ποσά λένε! :)

 

Tο παράδειγμα που έχω πάντως και οι τιμές που ανέφερα είναι από πολύ πρόσφατη συζήτηση με φίλο που έχει δίδυμα λίγο μεγαλύτερα από 2 ετών, και είναι αυτή τη στιγμή σε προβληματισμό να βρει καινουρια κοπέλα ή να τα στείλει σε σταθμό, γιατί η κυρία που είχαν ως τώρα θέλει να σταματήσει να εργάζεται το καλοκαίρι. Η περιοχή είναι τα δυτικά προάστια της Αττικής, άρα σίγουρα όχι από τις ακριβές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2019 at 11:48 ΜΜ, Βικυ Τσ. είπε:

Καλησπερα και χρονια πολλα!

Αναζητω babysitter για την φυλαξη διδυμων βρεφων 4 μηνων, που με πονο καρδιας θα αφηνω 6 ωρες την ημερα λογω δουλειας...

Εχω μεγαλη αγωνια να βρω εναν σωστο ανθρωπο να τα προσεχει και να τα φροντιζει και θα προτιμουσα να βρεθει μεσω συστασης. Καμια προταση;;

Ποσα χρηματα να υπολογιζουμε;; Γιατι εχουμε ακουσει και ποσα, που δυστυχως δεν μπορουμε να διαθεσουμε..

Ευχαριστώ εκ των προτερων!

 

Δεν έχω ιδέα από τιμές.

 

Αλλά νομίζω ότι αν κάνεις συμφωνία με την ώρα δεν σε συμφέρει. Και επειδή μιλάμε για κάτι μόνιμο, καλύτερα είναι να κάνεις συμφωνία με τον μήνα.

Κάνε μια έρευνα αγοράς για να δεις τι παίζει. Μην δεχτείς πάντως να σου ζητήσουν διπλά επειδή πρόκειται για 2 μωρά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί μπορείς να δώσεις αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να είχα μια κακοπληρωμένη και δυσαρεστημένη γυναίκα να φυλάει τα μωρά μου. Ειδικά αφού είναι σε τέτοια ηλικία που δεν μπορούν να σου πουν πώς περνάνε μαζί της. Σίγουρα θα πρέπει να αναζητήσεις επαγγελματία με συστάσεις είτε από αγγελία, είτε από γραφείο (θα πρέπει όμως σε αυτή την περίπτωση να πληρώσεις αμοιβή στο γραφείο περίπου 350-400 ευρώ).  Σχετικά με το κόστος,  ο κατώτατος μισθός είναι 546 καθαρά (για 8 ώρες πάντα) και το εργόσημο πάει επί 1,333 δηλαδή όλα μαζί είναι περίπου 727 ευρώ (επιπλέον πρέπει να δίνεις επιδόματα αδείας και δώρα βάλε άλλα 1.500 περίπου το χρόνο). Οπότε τα 700-800 που ζητάνε δεν είναι παράλογα αλλά στην ουσία ο βασικός μισθός.

Από την άλλη υπάρχουν και γυναίκες που δέχονται να κρατήσουν παιδιά για 8-10 ώρες με 400-500 ευρώ μαύρα αλλά σαφώς εκεί ρισκάρεις και δεν μιλάμε για επαγγελματίες αλλά για απελπισμένες γυναίκες ή για παράνομες μετανάστριες που δεν ξέρεις τίποτα για αυτές. Για να φυλάνε και να φροντίζουν ότι πολυτιμότερο έχεις!!! 

Αν λοιπόν δεν μπορείς να δώσεις τουλάχιστον τα κατώτατα νόμιμα και να πάρεις έναν αξιόπιστο και καταρτισμένο (ή με εμπειρία) άνθρωπο, καλύτερα να σκεφτείς τροποποίηση των ωραρίων σας σε συνδιασμό με βοήθεια από γιαγιάδες αν υπάρχουν ή κάποιος από εσάς να σταματήσει αν είναι δυνατό να δουλεύει για 1-2 χρόνια. Αλλιώς βρεφονηπιακός που δεν είναι η καλύτερη λύση για αυτή την ηλικία αλλά σαφώς καλύτερη από έναν άγνωστο και κακοπληρωμένο άνθρωπο. 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

.  Σχετικά με το κόστος,  ο κατώτατος μισθός είναι 546 καθαρά (για 8 ώρες πάντα) και το εργόσημο πάει επί 1,333 δηλαδή όλα μαζί είναι περίπου 727 ευρώ (επιπλέον πρέπει να δίνεις επιδόματα αδείας και δώρα βάλε άλλα 1.500 περίπου το χρόνο). Οπότε τα 700-800 που ζητάνε δεν είναι παράλογα αλλά στην ουσία ο βασικός μισθός.

Από την άλλη υπάρχουν και γυναίκες που δέχονται να κρατήσουν παιδιά για 8-10 ώρες με 400-500 ευρώ μαύρα αλλά σαφώς εκεί ρισκάρεις και δεν μιλάμε για επαγγελματίες αλλά για απελπισμένες γυναίκες ή για παράνομες μετανάστριες που δεν ξέρεις τίποτα για αυτές. Για να φυλάνε και να φροντίζουν ότι πολυτιμότερο έχεις!!! 

Αν λοιπόν δεν μπορείς να δώσεις τουλάχιστον τα κατώτατα νόμιμα και να πάρεις έναν αξιόπιστο και καταρτισμένο (ή με εμπειρία) άνθρωπο,

     Χρονια ειχα γυναικες απο γραφειο, η μια εφευγε η αλλη ερχοταν, και κανεις ποτε δεν μου υπεδειξε καποια νομιμη. Ολες χωρις εγκραφα και με ψευτικα στοιχεια ηταν κι οταν καποια μ εκλεψε το γραφειο αποποιηθηκε καθε ευθυνη. Η πιο καλη λυση για μενα , περα απο προθυμες γιαγιαδες, ειναι οι φοιτητριες κι αν εχουν κανει σχετικες σπουδες ακομα καλυτερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...