Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές δώρων και μεγέθη ρουχων


Recommended Posts

Εγώ δεν το λέω τόσο με την έννοια της αδικίας ως προς το ποιος είναι πιο άνετος, γιατί νομίζω ο,τι και να φοράνε τα παιδάκια και θα τρέξουν και θα κυλιστουν και απ'ολα, δεν θα τα απασχολήσει μην το χαλάσουν (εξάλλου και τα καλά παπουτσάκια τώρα πια λάστιχο έχουν από κάτω, όχι σαν κάτι ξύλινα που μας έβαζαν εμας).

 

Το λέω με την έννοια της αδικίας σχετικά με το τι στερεότυπο καλλιεργείται: ότι το κορίτσι/γυναίκα πρέπει να είναι "περιποιημένη", κοκέτα κλπ ενώ το αγόρι/άντρας δεν πειράζει, ας είναι όπως να'ναι.Το θεωρώ πολύ καταπιεστικό για τα κοριτσια/γυναίκες και πολύ "δε βαριέσαι" για τα αγόρια/άντρες, πράγμα που χαρακτηρίζει και μεγαλύτερες ηλικίες! Σε ένα γάμο πχ μια γυναίκα αναμένεται να βάλει καλό φουστάνι, να πάει κομμωτήριο, να βάψει νύχια κλπ ενώ ο άντρας και να μην βάλει κουστούμι δεν τρέχει κάτι. Οπότε αντίστοιχα και με τα παιδιά, θα τα εντυνα ή και τα δύο "επίσημα" ή και τα δύο πιο απλά, όχι να καλλιεργήσω στο κορίτσι "εσύ πρέπει να βάλεις το καλσόν κ τη μπαλαρίνα αλλά ο αδερφός σου δεν πειράζει, ας είναι με τζιν κ αθλητικό". Αν εντυνα το αγόρι έτσι, τότε δεν θα έβαζα και καλό φόρεμα στο κορίτσι, θα έβαζα κοτλέ φόρεμα κ μάλλινο καλσόν.Αν εντυνα το κορίτσι με δαντελενιο φόρεμα κ λουστρινι, τότε και το αγόρι με πουκάμισο κ σκαρπινι, όχι αθλητικο, αυτό εννοώ  μη διακριση, κάπως έτσι.Βέβαια αυτά ισχύουν για λίγα χρόνια υποθέτω, μετά θα έχουν προτιμήσεις στο τι θελουν. Γι'αυτό φοβαμαι λιγο τις αλλαγές που κάναμε με μεγαλύτερα! (Για να επανέλθω στο θέμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, little lamb είπε:

Εγώ δεν το λέω τόσο με την έννοια της αδικίας ως προς το ποιος είναι πιο άνετος, γιατί νομίζω ο,τι και να φοράνε τα παιδάκια και θα τρέξουν και θα κυλιστουν και απ'ολα, δεν θα τα απασχολήσει μην το χαλάσουν (εξάλλου και τα καλά παπουτσάκια τώρα πια λάστιχο έχουν από κάτω, όχι σαν κάτι ξύλινα που μας έβαζαν εμας).

 

Το λέω με την έννοια της αδικίας σχετικά με το τι στερεότυπο καλλιεργείται: ότι το κορίτσι/γυναίκα πρέπει να είναι "περιποιημένη", κοκέτα κλπ ενώ το αγόρι/άντρας δεν πειράζει, ας είναι όπως να'ναι.Το θεωρώ πολύ καταπιεστικό για τα κοριτσια/γυναίκες και πολύ "δε βαριέσαι" για τα αγόρια/άντρες, πράγμα που χαρακτηρίζει και μεγαλύτερες ηλικίες! Σε ένα γάμο πχ μια γυναίκα αναμένεται να βάλει καλό φουστάνι, να πάει κομμωτήριο, να βάψει νύχια κλπ ενώ ο άντρας και να μην βάλει κουστούμι δεν τρέχει κάτι. Οπότε αντίστοιχα και με τα παιδιά, θα τα εντυνα ή και τα δύο "επίσημα" ή και τα δύο πιο απλά, όχι να καλλιεργήσω στο κορίτσι "εσύ πρέπει να βάλεις το καλσόν κ τη μπαλαρίνα αλλά ο αδερφός σου δεν πειράζει, ας είναι με τζιν κ αθλητικό". Αν εντυνα το αγόρι έτσι, τότε δεν θα έβαζα και καλό φόρεμα στο κορίτσι, θα έβαζα κοτλέ φόρεμα κ μάλλινο καλσόν.Αν εντυνα το κορίτσι με δαντελενιο φόρεμα κ λουστρινι, τότε και το αγόρι με πουκάμισο κ σκαρπινι, όχι αθλητικο, αυτό εννοώ  μη διακριση, κάπως έτσι.Βέβαια αυτά ισχύουν για λίγα χρόνια υποθέτω, μετά θα έχουν προτιμήσεις στο τι θελουν. Γι'αυτό φοβαμαι λιγο τις αλλαγές που κάναμε με μεγαλύτερα! (Για να επανέλθω στο θέμα)

Δεν διαφωνούμε τότε. Κι εγω στερεότυπο θεωρω το υπερβολικα καλο κ μικρομέγαλο στα κοριτσια. απλως εγω εστιάζω στο αδικο προς τα κοριτσια κι εσυ στο αδικο προς τα αγορια. αλλα βασικα αφου συμφωνουμε, τι αναλύουμε; 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ'αρεσει και το καλό (στην κατάλληλη περίσταση βέβαια και με την προϋπόθεση ότι το παιδί δεν δυσφορεί).Απλά το καλο και για τα δύο, όχι μόνο στο κορίτσι, αυτό είναι το point μου.Ή αντίστοιχα το πιο απλό και στα δυο. Τη διαφορά αντιμετώπισης στα φύλα ήθελα να τονίσω, όχι το άνετο-μη ανετο.Τελος πάντων, δεν έχει και σημασία! :-P

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω το ιδιο ανετο βρισκω ενα καλσον με φορεμα  με μια φορμα αρκει με το φορεμα να φοραω και ανετα παπουτσια...Καμια διαφορα...το θεμα ειναι το καταλληλο και οχι ανετο ντυσιμο κατ'εμε...δηλαδη το καλσονακι με το φορεμα στην παιδικη χαρα απορω πως και γιατι να το βαλει ενα κοριτσι? Για να φαινεται το βρακακι της? Καμια λογικη...Ντυνουμε τα παιδια με τα καταλληλα ανα περισταση ρουχα...ποσο πιο απλο?

 

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Το θεωρώ πολύ καταπιεστικό για τα κοριτσια/γυναίκες και πολύ "δε βαριέσαι" για τα αγόρια/άντρες, πράγμα που χαρακτηρίζει και μεγαλύτερες ηλικίες! Σε ένα γάμο πχ μια γυναίκα αναμένεται να βάλει καλό φουστάνι, να πάει κομμωτήριο, να βάψει νύχια κλπ ενώ ο άντρας και να μην βάλει κουστούμι δεν τρέχει κάτι

 

Απο που ερχεται αυτη η καταπιεση ακριβως? Και ποιοι αναμενουν να ντυνομαστε με συγκεκριμενο τροπο? Μηπως ξεκιναει αυτο απο δικα μας κομπλεξ και αναγκη να κανουμε το κομματι μας? αν ειναι δυνατον βρε να θεωρουμε πλεον οτι η γυναικα καταπιεζεται σε αυτο οταν εχεις τοσες επιλογες σε ντυσιμο κτλ...Απλα εμεις οι γυναικες ντυνομαστε για να μας βλεπουν οι αλλες γυναικες ;)

 

Δηλαδη, υπαρχει περιπτωση να σας πει καποιος "μα καλα ηρθες χωρις το νυχι φτιαγμενο ????? :OOOOO" και να χασετε τον υπνο σας? το βρισκω πολυ αστοχο. Απλα ντυνομαστε για να μας "βλεπουν". Και οταν ημαστε καλα μεσα μας, ντυνομαστε για εμας και οχι για το μπραβο και τον θαυμασμο των αλλων. Αυτο πρεπει να περασουμε και στα παιδια μας. Οτι η εμφανιση και τα ρουχα δεν σημαινου τι-πο-τα ουτε σε κανουν καποιον. 

 

Εννοειται καθε περισταση και αναλογα ντυνομαστε αλλα δεν θα αισθανομαστε και καταπιεσμενοι για αυτο...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

παντως εγω το ιδιο ανετο βρισκω ενα καλσον με φορεμα  με μια φορμα αρκει με το φορεμα να φοραω και ανετα παπουτσια...Καμια διαφορα...το θεμα ειναι το καταλληλο και οχι ανετο ντυσιμο κατ'εμε...δηλαδη το καλσονακι με το φορεμα στην παιδικη χαρα απορω πως και γιατι να το βαλει ενα κοριτσι? Για να φαινεται το βρακακι της? Καμια λογικη...Ντυνουμε τα παιδια με τα καταλληλα ανα περισταση ρουχα...ποσο πιο απλο?

 

 

Απο που ερχεται αυτη η καταπιεση ακριβως? Και ποιοι αναμενουν να ντυνομαστε με συγκεκριμενο τροπο? Μηπως ξεκιναει αυτο απο δικα μας κομπλεξ και αναγκη να κανουμε το κομματι μας? αν ειναι δυνατον βρε να θεωρουμε πλεον οτι η γυναικα καταπιεζεται σε αυτο οταν εχεις τοσες επιλογες σε ντυσιμο κτλ...Απλα εμεις οι γυναικες ντυνομαστε για να μας βλεπουν οι αλλες γυναικες ;)

 

Δηλαδη, υπαρχει περιπτωση να σας πει καποιος "μα καλα ηρθες χωρις το νυχι φτιαγμενο ????? :OOOOO" και να χασετε τον υπνο σας? το βρισκω πολυ αστοχο. Απλα ντυνομαστε για να μας "βλεπουν". Και οταν ημαστε καλα μεσα μας, ντυνομαστε για εμας και οχι για το μπραβο και τον θαυμασμο των αλλων. Αυτο πρεπει να περασουμε και στα παιδια μας. Οτι η εμφανιση και τα ρουχα δεν σημαινου τι-πο-τα ουτε σε κανουν καποιον. 

 

Εννοειται καθε περισταση και αναλογα ντυνομαστε αλλα δεν θα αισθανομαστε και καταπιεσμενοι για αυτο...

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες στην πρώτη παράγραφο! 

Όσον αφορά την "καταπίεση", ήθελα να δείξω ότι αυτο το "ανάλογα με την περίσταση" αφορά μόνο τα κορίτσια συνήθως.Τα αγόρια πολλές φορες έχουν για "καλά" κάποια ρούχα-παπουτσια-μπουφαν από τα καθημερινά τους, που είναι απλά λίγο πιο καινούργια ας πούμε.Ενω τα κορίτσια όχι, έχουν σχεδόν σίγουρα "καλό" φόρεμα, "καλα" παπούτσια ή και παλτό.Μονο εγώ το βλέπω αυτό βρε κορίτσια;

Για τις γυναίκες δεν είπα ότι πιεζει καμία ανώτατη αρχή, εννοείται μόνες μας πιεζομαστε.Αλλα όπως και να το κάνουμε, ένας άντρας θεωρείται πιο αναμενόμενο να είναι πιο "χύμα", να πάει σε ένα γάμο πχ με το πουκάμισο απ'εξω, όπως θα πήγαινε σε ένα σπίτι επίσκεψη ή σε κάποια υπαίθρια συναυλία πχ. Οι γυναίκες σε γάμους κλπ όμως συνήθως είναι πιο "επίσημες".Αυτό το ότι το αγόρι/άντρας μπορεί να είναι και πιο "χύμα" ενώ το κορίτσι όχι είναι που σχολιασα ως διάκριση που την καλλιεργουμε.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες στην πρώτη παράγραφο! 

Όσον αφορά την "καταπίεση", ήθελα να δείξω ότι αυτο το "ανάλογα με την περίσταση" αφορά μόνο τα κορίτσια συνήθως.Τα αγόρια πολλές φορες έχουν για "καλά" κάποια ρούχα-παπουτσια-μπουφαν από τα καθημερινά τους, που είναι απλά λίγο πιο καινούργια ας πούμε.Ενω τα κορίτσια όχι, έχουν σχεδόν σίγουρα "καλό" φόρεμα, "καλα" παπούτσια ή και παλτό.Μονο εγώ το βλέπω αυτό βρε κορίτσια;

Για τις γυναίκες δεν είπα ότι πιεζει καμία ανώτατη αρχή, εννοείται μόνες μας πιεζομαστε.Αλλα όπως και να το κάνουμε, ένας άντρας θεωρείται πιο αναμενόμενο να είναι πιο "χύμα", να πάει σε ένα γάμο πχ με το πουκάμισο απ'εξω, όπως θα πήγαινε σε ένα σπίτι επίσκεψη ή σε κάποια υπαίθρια συναυλία πχ. Οι γυναίκες σε γάμους κλπ όμως συνήθως είναι πιο "επίσημες".Αυτό το ότι το αγόρι/άντρας μπορεί να είναι και πιο "χύμα" ενώ το κορίτσι όχι είναι που σχολιασα ως διάκριση που την καλλιεργουμε.

Καλά οι γυναίκες από τη φύση τους ασχολούμαστε πιο πολύ με την εξωτερική εμφάνιση, δε μας το επιβάλει κάνεις (δεν αναφέρομαι στο εργασιακό dress code). Υπάρχουν κ εξαιρεσεις και στα δύο φυλα αλλά το σύνηθες είναι η γυναίκα να είναι πιο κοκέτα γιατί της αρέσει. 

Πέρα από τα φιλοσοφικά, εγώ στην κόρη μου έχω ένα μονο μπουφάν που της το φοράω παντού, από το σχολείο μέχρι σε γιορτές. Άλλωστε δεν πάμε κ κάπου επίσημα με το 3χρονο. Αλλά κ να πηγαίναμε πάλι αυτό θα της έβαζα. Είναι βέβαια αρκετά καλό, με γούνα εσωτερικά. Παντως τα παλτό σε μωρά δε μου αρέσουν καθόλου. Επίσης δεν της έχω βάλει ποτέ, ούτε κ πρόκειται αν δε μου το ζητήσει, μπαλαρίνα. Για μένα είναι το πιο απαράδεκτο παπούτσι για το πόδι, ειδικά των παιδιών που δεν έχουν σταθεροποιηθεί ακόμα καλά στο βαδισμα. Της έχω ένα μποτάκι δερμάτινο camper που μπορεί να το βάλει παντού, της έχω τύπου μποτακι-μπαλαρινα, δλδ πιάνει στον αστράγαλο αλλά στο κουντεπιε είναι ανοιχτό κ μπροστά κλείνει και της έχω κ αθλητικά. Κ το καλοκαίρι ένα πέδιλο και αθλητικα. Το καλύτερο μας φόρεμα είναι ένα κοτλε ζαρα που δεν της αρέσει καθόλου κ το έχουμε βάλει 2 φορές με το ζόρι (γιατί αρέσει σε μενα). Στα καλέσματα πάμε με παντελόνι ή καλό κολάν και μπλουζάκι ή κάποιο φόρεμα καθημερινό. Νομίζω ότι όλα είναι στο μυαλό μας. Δεν πιστεύω ότι έχει κανείς την απαίτηση από ένα 2-3χρονο να ντύνεται με τιράντες κ παπιγιόν ή φορέματα με παλτό κ καλά παπούτσια. Αν βέβαια το θέλει το ίδιο, πάσο, αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλιως γιατί να καταπιεσω το μωρό; 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια δεν λέω ότι μας το επιβάλλει κανείς, προφανώς αν δεν θέλουμε δεν είναι υποχρεωτικό! Αλλά το να είναι η γυναίκα "περιποιημένη" κ ο άντρας "δεν πειράζει, ας είναι όπως να'ναι", κοινωνική κατασκευή είναι, όχι από τη φύση.Και είναι κοινωνική κατασκευή που ξεκινάει από τα παιδικά ήδη χρόνια, αυτό προσπαθώ να πω. Αυτά τα 3 ζευγάρια παπούτσια που λες ότι έχει η μικρή σου, αν είχες αγόρι ήταν πιθανό να ήταν μόνο ένα, αθλητικό παντού και τέλος.Αυτο λέω απλά και ξεκίνησε από το ποστ της Νεφέλης που είπε ότι "αν έχεις κορίτσι θες αυτό, εκείνο, το άλλο, ενώ στο αγόρι ένα και τέλος".Τη διαφορετική αντιμετώπιση ήθελα να τονίσω απλά, δεν ειπα να βάζουν τα αγόρια παπιγιόν στο θέατρο ας πούμε! Αλλά ότι τα κορίτσια στο θέατρο βάζουν το αντίστοιχο του παπιγιόν ("καλό" φόρεμα, "καλο" παπούτσι κλπ).

 

Για τις μπαλαρίνες συμφωνώ, ούτε για εμάς είναι υγιεινές. Κι εγώ αυτό το τύπου "μποτάκι-μπαλαρινα" που λες θα έβαζα, είναι και πιο ωραίο εξάλλου.Εγω και στον εαυτό μου με μπαρετες φοράω.

 

Πάντως και με το "καλό" ντύσιμο δεν νομίζω να καταπιέζονται όσο νομίζουμε τα μικρά γιατί συνήθως άνετα τα φτιάχνουν αυτά τα ρούχα, μαλακά τα τζιν κλπ.Τα βλέπω ότι μια χαρα κάθονται κάτω, παίζουν, τρέχουν, δεν δείχνουν να τους φαίνεται διαφορετικό, μόνο παπούτσια βλέπω να βγαζουν.Δεν μιλάμε για φόρεμα στην παιδική χαρά προφανώς, έτσι; Καταπιεστικό είναι το να τους φοράς καλά κ να μην τα αφήνεις να κάτσουν κάτω/τα λερώσουν/τα χαλάσουν/σκίσουν το καλσόν/φανεί το βρακι (απαράδεκτο, θυμάμαι που μας έλεγε η μαμά μου να καθόμαστε με κλειστά πόδια, λες κι αν φαινόταν το βρακί θα πείραζε).Το να βάλει καλά κάπου και να κάτσει μια χαρά κάτω να παίξει, τρέξει κλπ χωρίς άγχος μην τα χαλάσει πιστεύω είναι οκ.Αν δείχνουν δυσφορία προφανώς και αλλάζει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αυτά τα 3 ζευγάρια παπούτσια που λες ότι έχει η μικρή σου, αν είχες αγόρι ήταν πιθανό να ήταν μόνο ένα, αθλητικό παντού και τέλος.

Καλημέρα θα διαφωνήσω στο θεμα με τα παπούτσια ,προσωπικά δεν έχω τόσο μεγάλο παιδί  αλλά έχω τον ανιψιό μου που ειναι 2,5 ετων δεν έχει μόνο ένα ζευγάρι παπούτσια που τα φοράει παντού,έχει αθλητικά για το σχολείο για την παιδική χαρά αλλά που είναι για έξω,μποτάκια,πέδιλα για το καλοκαίρι ασχετα που δεν τα φοράει.συνολο πάνω από 5 ζευγάρια.το θέμα νομίζω έχει να κάνει με τους γονείς αν εσύ θέλεις να έχεις ένα και καλό παντού η δυο τρεις επιλογες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε, εμένα η κόρη μου από τα 4 και μετά δεν έχει βάλει κολάν ή παντελόνι. Αρνείται. Θέλει να φοράει μόνο φορέματα. Με χοντρό ή λεπτό καλσόν το χειμώνα και το καλοκαίρι με εσώρουχο τύπου σόρτς. Παπούτσια φοράει είτε αθλητικά, είτε μποτάκια μαλακά και σπανιότερα μπαλαρίνες, το καλοκαίρι πέδιλα ή τύπου converse. Αν πάμε κάπου επίσημα θα βάλει τα πιο επίσημα φορέματά της, στο σχολείο θα βάλει τα πιο πρόχειρα (τύπου h&m). Aπό τη στιγμή που τα φορέματα με τα καλσόν της φαίνονται βολικότερα των κολάν και δεν την περιορίζουν, ας κυκλοφορεί σαν "κουκλίτσα". Προσωπικά δε με νοιάζει καθόλου αν θα φανεί το βρακί-σορτς της το καλοκαίρι, να κοιταχτεί αυτός εστιάζει στο αν φαίνονται ή δεν φαίνονται τα εσώρουχα των παιδιών. Πληροφοριακά μια χαρά κυλιέται, σκαρφαλώνει και γενικά κάνει ταρζανιές, φορώντας φόρεμα (εγώ πάλι απορώ πως αντέχει!).

 

Πάντως όποτε ψωνίζω ρούχα για αγόρι, προτιμώ να του πάρω κάτι πιο "καλό" αλλά φροντίζω να είναι άνετο. Τα τζιν ας πούμε τα βρίσκω πολύ άβολα και σκληρά για παιδάκι.Θα προτιμήσω ένα φανελένιο παντελόνι, ένα ωραίο μαλακό πουλόβερ,  ή κάποιο μαλακό πουκάμισο. Το καλοκαίρι, μια άνετη παντελόνα ή κάποια πουκαμίσα. Φόρμες ή φούτερ δεν θα του έπαιρνα ποτέ, τα έχω ως κάτι που θα αγόραζαν οι γονείς. Το ίδιο και για κορίτσι. Ψωνίζω δηλαδή όχι με το σκεπτικό ότι είναι κορίτσι να του πάρω κάτι χαριτωμένο αλλά με το σκεπτικό είναι παιδί, να του πάρω κάτι καλό αλλά πάντα άνετο. Σε επίσημες κοινωνικές εκδηλώσεις θα ήθελα επίσης αγόρια-κορίτσια να είναι προσεγμένα στο ντύσιμό τους, μου αρέσει να μπορεί το ίδιο το παιδί να ξεχωρίζει τις περιστάσεις. Υπάρχουν άλλωστε τόσες επιλογές σε πιο επίσημα αλλά βολικά για παιδιά ρούχα!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα δεν την αφήνω να φορέματα στο σχολείο. Και που μου το έχει ζητήσει της έχω εξηγήσει ότι δε βολευουν κι έκτοτε το κατάλαβε και ξέρει πως αυτά τα φοράμε στη βόλτα.Δεν την αφήνω Για ευνόητους λόγους. Και για πρακτικότητα και γιατί σιγά σιγά πρέπει να μάθει να μην φαίνεται το βρακι της κοκ. Φυδικα δεν πονηρευεις ένα παιδί από τόσο μικρό δεν είναι κ σωστό, αλλά τουλάχιστον το κατευθύνεις προς τα κάπου. Μεγαλώνοντας θα το αντιληφθεί και η ίδια και φαντάζομαι θα έχει μάθει να ντύνεται αξιοπρεπώς. Και όχι πάντα με βάση τι θέλω, αλλά το πρέπει.αλλά 4 είναι μια καλή ηλικία για μια καθοδήγηση κι επίσης Θα έλεγα  πως όλα από μια βάση ξεκινάνε.. Και ότι τα μαθαίνουμε κάποια πράγματα από νωρίς., με άλλα λόγια και άλλο τρόπο σε κάθε ηλικία.. 

Ξερεις, μου θυμίσες το καλοκαίρι ένα κοριστακι κοντά 4 με 5 στην ηλικία της κόρης μου θα ήταν σε μια παραλία που πάμε που φόραγε 3/4 μαγιό χωρίς σουτιενακι. 

Εγώ θα σου έλεγα εφόσον επιμένει στα φορέματα από μέσα να της φοράς χοντρό καλσόν η κολάν η μπλουζοφορεματα. Εγώ δηλαδή αν έβλεπα τόση επιμονή αυτό θα της περνουσα

Πχ θα πάμε εκδρομή τώρα με το σχολείο εκεί θα βάλει το φορεματάκι της γιατί θα ναι πιο ήσυχα τα πράγματα και κάτι πιο καλό. 

 

Επισης little lamb δεν είπα ότι ένα αγοράκι δε θα το ντύσεις πιο καλά μάλλον λάθος κατάλαβες η εγώ δεν το είπα σωστα, είπα πως τα κοριτσια έχουν περισσότερα έξοδα γενικώς στα ντυσίματα κι αυτά;) 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian said:

Δεν ξέρω τι λέτε, εμένα η κόρη μου από τα 4 και μετά δεν έχει βάλει κολάν ή παντελόνι. Αρνείται. Θέλει να φοράει μόνο φορέματα. Με χοντρό ή λεπτό καλσόν το χειμώνα και το καλοκαίρι με εσώρουχο τύπου σόρτς. Παπούτσια φοράει είτε αθλητικά, είτε μποτάκια μαλακά και σπανιότερα μπαλαρίνες, το καλοκαίρι πέδιλα ή τύπου converse. Αν πάμε κάπου επίσημα θα βάλει τα πιο επίσημα φορέματά της, στο σχολείο θα βάλει τα πιο πρόχειρα (τύπου h&m). Aπό τη στιγμή που τα φορέματα με τα καλσόν της φαίνονται βολικότερα των κολάν και δεν την περιορίζουν, ας κυκλοφορεί σαν "κουκλίτσα". Προσωπικά δε με νοιάζει καθόλου αν θα φανεί το βρακί-σορτς της το καλοκαίρι, να κοιταχτεί αυτός εστιάζει στο αν φαίνονται ή δεν φαίνονται τα εσώρουχα των παιδιών. Πληροφοριακά μια χαρά κυλιέται, σκαρφαλώνει και γενικά κάνει ταρζανιές, φορώντας φόρεμα (εγώ πάλι απορώ πως αντέχει!).

 

Πάντως όποτε ψωνίζω ρούχα για αγόρι, προτιμώ να του πάρω κάτι πιο "καλό" αλλά φροντίζω να είναι άνετο. Τα τζιν ας πούμε τα βρίσκω πολύ άβολα και σκληρά για παιδάκι.Θα προτιμήσω ένα φανελένιο παντελόνι, ένα ωραίο μαλακό πουλόβερ,  ή κάποιο μαλακό πουκάμισο. Το καλοκαίρι, μια άνετη παντελόνα ή κάποια πουκαμίσα. Φόρμες ή φούτερ δεν θα του έπαιρνα ποτέ, τα έχω ως κάτι που θα αγόραζαν οι γονείς. Το ίδιο και για κορίτσι. Ψωνίζω δηλαδή όχι με το σκεπτικό ότι είναι κορίτσι να του πάρω κάτι χαριτωμένο αλλά με το σκεπτικό είναι παιδί, να του πάρω κάτι καλό αλλά πάντα άνετο. Σε επίσημες κοινωνικές εκδηλώσεις θα ήθελα επίσης αγόρια-κορίτσια να είναι προσεγμένα στο ντύσιμό τους, μου αρέσει να μπορεί το ίδιο το παιδί να ξεχωρίζει τις περιστάσεις. Υπάρχουν άλλωστε τόσες επιλογές σε πιο επίσημα αλλά βολικά για παιδιά ρούχα!

 

Δεν νομίζω τα φορέματα  να της φαίνονται πιο βολικά από φόρμες και κολάν για να παίξει. απλά της αρέσουν περισσότερο. Κατανοητό. Να σου πώ την αλήθεια απορώ όταν βλέπω κοριτσάκια με φορεματάκια και απλά τα βρακάκια τους από μέσα να "σερνονται " παντού στις παιδικές χαρές και τα πάρκα, από την άποψη ότι το θεωρώ ανθυγιεινό. Καταλαβαίνεις πώς το λέω.

Κατά τα άλλα , ως μαμά αγοριού, έχω πετάξει όλα τα πουκάμισα που μου έχουν φέρει (αλήθεια υπάρχουν αγοράκια που τα φοράνε? ούτε η αδερφή μου του φόρεσε ποτέ.), και όλα τα υφασμάτινα παντελόνια ( εκτός από σαλοπέτες που τις θεωρώ πιο άνετες και πιο όμορφες για όταν έχουμε να πάμε κάπου πιο "καλά "

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν νομίζω τα φορέματα  να της φαίνονται πιο βολικά από φόρμες και κολάν για να παίξει. απλά της αρέσουν περισσότερο. Κατανοητό. Να σου πώ την αλήθεια απορώ όταν βλέπω κοριτσάκια με φορεματάκια και απλά τα βρακάκια τους από μέσα να "σερνονται " παντού στις παιδικές χαρές και τα πάρκα, από την άποψη ότι το θεωρώ ανθυγιεινό. Καταλαβαίνεις πώς το λέω.

Κατά τα άλλα , ως μαμά αγοριού, έχω πετάξει όλα τα πουκάμισα που μου έχουν φέρει (αλήθεια υπάρχουν αγοράκια που τα φοράνε? ούτε η αδερφή μου του φόρεσε ποτέ.), και όλα τα υφασμάτινα παντελόνια ( εκτός από σαλοπέτες που τις θεωρώ πιο άνετες και πιο όμορφες για όταν έχουμε να πάμε κάπου πιο "καλά "

 

Εγώ διαπιστώνω ότι τα παιδιά περνάνε φάσεις. Τα κορίτσια (που έχω εμπειρία) περνάνε από φάσεις που προτιμούν πχ φορέματα, φούστες, κολάν κτλ. Η μία φάση διαδέχεται την άλλη. Ένα διάστημα που η κόρη μου ήθελε μόνο φούστες, έκανα το λάθος να αλλάξω κάποια ρούχα με φούστα μεγαλύτερου μεγέθους και καλά για την επόμενη σεζόν. Μόνο που την επόμενη σεζόν άλλαξε γούστα και δεν έβαλε ποτέ τελικά τις συγκεκριμένες φούστες... Οπότε σταμάτησα να παίρνω πράγματα για το "μέλλον". Μόνο κάτι εντελώς ουδέτερο που να ήμουν σίγουρη ότι θα φορεθεί ή θα συνδυαστεί κάπως...

Στις παιδικές χαρές, όταν ήθελαν φορέματα ή φούστες, τους φόραγα από κάτω κολάν ή σορτς. Δεν με ένοιαζε αν θα λερωθούν, αρκεί να νιώθουν άνετα και ωραία με τον εαυτό τους και να χαρούν. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Καλημέρα θα διαφωνήσω στο θεμα με τα παπούτσια ,προσωπικά δεν έχω τόσο μεγάλο παιδί  αλλά έχω τον ανιψιό μου που ειναι 2,5 ετων δεν έχει μόνο ένα ζευγάρι παπούτσια που τα φοράει παντού,έχει αθλητικά για το σχολείο για την παιδική χαρά αλλά που είναι για έξω,μποτάκια,πέδιλα για το καλοκαίρι ασχετα που δεν τα φοράει.συνολο πάνω από 5 ζευγάρια.το θέμα νομίζω έχει να κάνει με τους γονείς αν εσύ θέλεις να έχεις ένα και καλό παντού η δυο τρεις επιλογες

Θα μου άρεσε  πολύ να τους έχω ποικιλία παπουτσιών, αλλά όταν κάθε 3-4 μήνες αλλάζουν νούμερο.. πραγματικά δεν το κάνω. Έχω 1 αθλητικό, ο γιός μου το φοράει με όλα, και απλά η κόρη μου έχει ένα μποτάκι για πιο "καλό". Δηλ. και το πόδι να μη μεγαλώσει σε 3 μήνες, μία σεζόν βγάζουν όλα.. οπότε το χρόνο θέλεις 2 αλλαγές σίγουρα σε καλοκαιρινό-χειμωνιάτικο, αν πάρεις και 3 ζευγάρια ανα εποχή..6 παπούτσια το χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν νομίζω τα φορέματα  να της φαίνονται πιο βολικά από φόρμες και κολάν για να παίξει. απλά της αρέσουν περισσότερο. Κατανοητό. Να σου πώ την αλήθεια απορώ όταν βλέπω κοριτσάκια με φορεματάκια και απλά τα βρακάκια τους από μέσα να "σερνονται " παντού στις παιδικές χαρές και τα πάρκα, από την άποψη ότι το θεωρώ ανθυγιεινό. Καταλαβαίνεις πώς το λέω.

Πόσο συμφωνώ! Εγώ στο σχολείο το καλοκαίρι κάτω από φορέματα της βαζω πάντα κολάν 3/4 γιατί δεν διανοουμαι να κάθεται στο πάτωμα η στην αυλή με το βρακί. Ανατριχιασα κ μόνο που το σκέφτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Πάντως όποτε ψωνίζω ρούχα για αγόρι, προτιμώ να του πάρω κάτι πιο "καλό" αλλά φροντίζω να είναι άνετο. Τα τζιν ας πούμε τα βρίσκω πολύ άβολα και σκληρά για παιδάκι.Θα προτιμήσω ένα φανελένιο παντελόνι, ένα ωραίο μαλακό πουλόβερ,  ή κάποιο μαλακό πουκάμισο. Το καλοκαίρι, μια άνετη παντελόνα ή κάποια πουκαμίσα. Φόρμες ή φούτερ δεν θα του έπαιρνα ποτέ, τα έχω ως κάτι που θα αγόραζαν οι γονείς. Το ίδιο και για κορίτσι. Ψωνίζω δηλαδή όχι με το σκεπτικό ότι είναι κορίτσι να του πάρω κάτι χαριτωμένο αλλά με το σκεπτικό είναι παιδί, να του πάρω κάτι καλό αλλά πάντα άνετο. Σε επίσημες κοινωνικές εκδηλώσεις θα ήθελα επίσης αγόρια-κορίτσια να είναι προσεγμένα στο ντύσιμό τους, μου αρέσει να μπορεί το ίδιο το παιδί να ξεχωρίζει τις περιστάσεις. Υπάρχουν άλλωστε τόσες επιλογές σε πιο επίσημα αλλά βολικά για παιδιά ρούχα!

Κι εμένα μ αρέσει να διαχωριΩ περιστάσεις κ του μικρού του φιραω κατι πιο προσεγμένο σε βολτες κ γιορτες, υφασματινο παντελονι, πουλοβερακι, πουκαμισο, πιο ωραιες μπλουζες. αλλά αυτό που σχολιάζω είναι μια τάση να κάνουμε τα παιδιά σαν κούκλες που τα στολίσουμε ασχέτως  αν το ρουχο τα βολευει, που δυστυχως ειναι πιο εντονη στα κοριτσια. πάντως εγώ τα δωρα φορμες τα εκτιμώ. αν εθχα πολλα καλα σετ δώρα καποια θα τα άλλαζα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 said:

Πόσο συμφωνώ! Εγώ στο σχολείο το καλοκαίρι κάτω από φορέματα της βαζω πάντα κολάν 3/4 γιατί δεν διανοουμαι να κάθεται στο πάτωμα η στην αυλή με το βρακί. Ανατριχιασα κ μόνο που το σκέφτηκα!

Τα βλέπω και θέλω να πάω να τους κατεβάσω τα φορεματάκια ! Και μετά κρατιέμαι γιατί δεν είναι δικά μου παιδιά!( δυστυχώς δηλαδή γιατί πάντα ονειρευόμουν μια κόρη, όσο και αν δεν θα άλλαζα με τίποτα το αγοράκι μου.)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν νομίζω τα φορέματα  να της φαίνονται πιο βολικά από φόρμες και κολάν για να παίξει. απλά της αρέσουν περισσότερο. Κατανοητό. Να σου πώ την αλήθεια απορώ όταν βλέπω κοριτσάκια με φορεματάκια και απλά τα βρακάκια τους από μέσα να "σερνονται " παντού στις παιδικές χαρές και τα πάρκα, από την άποψη ότι το θεωρώ ανθυγιεινό. Καταλαβαίνεις πώς το λέω.

Κατά τα άλλα , ως μαμά αγοριού, έχω πετάξει όλα τα πουκάμισα που μου έχουν φέρει (αλήθεια υπάρχουν αγοράκια που τα φοράνε? ούτε η αδερφή μου του φόρεσε ποτέ.), και όλα τα υφασμάτινα παντελόνια ( εκτός από σαλοπέτες που τις θεωρώ πιο άνετες και πιο όμορφες για όταν έχουμε να πάμε κάπου πιο "καλά "

 

Υποθέτω, ότι μετά από έναν ολόκληρο χρόνο που επιλέγει να ντύνεται έτσι, αν της φαινόταν άβολα μόνη της θα γυρνούσε στα κολάν και τις φόρμες. Φόρμες δεν δέχτηκε ποτέ να βάλει, ούτε πριν τα 2. Δεν της αρέσει η αίσθηση ότι υπάρχει ύφασμα σε απόσταση από το δέρμα της. Κολάν φορούσε πιο μικρή αλλά τελικά την ενοχλεί περισσότερο το λάστιχο που πιέζει στη μέση παρά η ενιαία πίεση του καλσόν. Και ξέρω ότι δεν είναι θέμα ομορφιάς γιατί ας πούμε τις μπλούζες με τις πούλιες που φοράνε όλα, της αρέσουν αλλά όχι στο σχολείο γιατί την ενοχλεί να την πειράζουν τα παιδιά για να δουν το σχέδιο που αλλάζει. 

 

Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά να ρωτήσω κάτι; Στην παραλία δεν τα αφήνετε να καθίσουν στην άμμο; Γιατί εκεί είναι χίλιες φορές πιο επικίνδυνα! Εννοείται οτι μετά από βόλτα, μόλις γυρίσουμε σπίτι θα κάνουμε μπάνιο αμέσως και θα αλλάξουμε. Τα απλά βρακάκια και εγώ βρίσκω ότι αφήνουν πολύ εκτεθειμένο το παιδί. Τα τύπου μπόξερ όχι. Θεωρώ ότι αν είναι να κολλήσουν κάτι, απείρως περισσότερες πιθανότητες έχουν να το πάθουν μέσω των χεριών τους που ακουμπάνε τα πάντα, παρά από τα γεννητικά τους όργανα και αυτά καλυμμένα.

 

@Έσπερος συμφωνώ σε αυτό, και εγώ βλέπω πολλές μαμάδες να ντύνουν τα παιδάκια με πραγματικά άβολα ρούχα και αξεσουάρ, και τα βλέπεις τα έρημα να τραβάνε το μανίκι από εδώ, να τους πέφτει το καλσόν και να μη μπορούν τα τρέξουν (η δική μου πως τα καταφέρνει και δεν της πέφτει, δεν ξέρω). Ειδικά αυτό το παπιγιόν με το λάστιχο, αισθάνομαι ότι πνίγομαι εγώ! 

Link to comment
Share on other sites

Για κάτω από τα φορέματα το καλοκαίρι καλή λύση είναι τα κοντά κολάν, τύπου bikers (έχουν και τα next και τα h&m). Γενικώς το κολάν (είτε κοντό είτε 3/4) κάτω από φόρεμα βολεύει το καλοκαίρι όχι μόνο για τα μικρόβια, αλλά και να κάθονται πιο εύκολα π.χ. στις κούνιες χωρίς να καίγονται ή να γλυστράνε στην τσουλήθρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Για κάτω από τα φορέματα το καλοκαίρι καλή λύση είναι τα κοντά κολάν, τύπου bikers (έχουν και τα next και τα h&m). Γενικώς το κολάν (είτε κοντό είτε 3/4) κάτω από φόρεμα βολεύει το καλοκαίρι όχι μόνο για τα μικρόβια, αλλά και να κάθονται πιο εύκολα π.χ. στις κούνιες χωρίς να καίγονται ή να γλυστράνε στην τσουλήθρα.

 

Μωρέ δε λέει κανείς ότι δε βολεύουν, μια χαρά είναι! Η δικιά μου είναι η περίεργη. Και επιπλέον ζεσταίνεται πάρα πολύ. Χωρίς πλάκα, με 19-20 βαθμούς στο σπίτι και που το βράδυ πέφτει στους 16, με λεπτό παπλωματάκι και κοιμάται μόνο με το βρακί (και αυτό όχι πάντα). Και δεν κρυώνει (ούτε αρρωσταίνει). Έχει άλλο θερμοστάτη αυτό το παιδί. Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλει καλοκαίρι και τα δύο!

Πάντως και τις κούνιες και στην τσουλήθρα μια χαρά γλυστράει, ξέρει και βάζει από μόνη της το φόρεμά της από κάτω :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εννοείς ότι μπορεί να κοιμηθεί κ χωρίς βρακί;; Άντε χαρά σ αυτόν που θα την πάρει, όχι σαν κ εμάς που για να φτάσεις στο βρακί πρέπει να αφαιρέσεις 2-3 στρώσεις ρούχα :lol:

 

Χα χα χα!! Κανονικότατα σε πληροφορώ!

 

Κλασικός διάλογος

-Μαμά, θα το βγάλω το βρακί, με ζεσταίνει.

-Βρε παιδί μου, άστο μη σε τσιμπήσει κανα κουνούπι... (τι δικαιολογία να σκεφτώ η μάνα)

-Αααα δεν καταλαβαίνεις. Σκάει το πιπί μου σου λέω!"

Link to comment
Share on other sites

Τα καλά ρούχα είναι πολύ όμορφα δεν διαφωνω μέχρι να αρχίσει το παιδί να επιλέγει τι θα βαλει. Θυμάμαι περυσι στα γενέθλια του του είχα σιδερωσει πουκάμισο και ενα παντελόνι υφασμάτινο με πολλές τσεπουλες. Μόλις τα είδε έβαλε τα κλάματα. Τσιριζε για να μην τα βάλει και τελικά φόρεσε μία καινούρια φόρμα με ασορτι μπλούζα που ευτυχώς είχα πλύνει! 

 

Τα τζινς δεν τα θέλει καθόλου και δεν έχει και άδικο αφού απ τα δυό και μετά όσο έχουμε είναι πολύ σκληρά. Τα μωρουδιακα ήταν πολύ μαλακά και λεπτά! 

 

Εγώ του έχω ένα ζευγάρι παπούτσια με την λογική πως αλλάζει μες στην χειμερινή σεζόν δύο νουμερα + ένα το καλοκαίρι. Εκεί δεν κοιτάζω τόσο την εμφάνιση ,δηλαδή να είναι καλό ή καθημερινο, αλλά να είναι άνετο μαλακό και ελαφρύ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Εγώ του έχω ένα ζευγάρι παπούτσια με την λογική πως αλλάζει μες στην χειμερινή σεζόν δύο νουμερα + ένα το καλοκαίρι. Εκεί δεν κοιτάζω τόσο την εμφάνιση ,δηλαδή να είναι καλό ή καθημερινο, αλλά να είναι άνετο μαλακό και ελαφρύ. 

 

Κι εγώ ένα έχω, αλλά πάντα φοβάμαι ότι αν πχ βραχεί... την πατήσαμε! ή αν ξαφνικά τρυπήσει...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Θα μου άρεσε  πολύ να τους έχω ποικιλία παπουτσιών, αλλά όταν κάθε 3-4 μήνες αλλάζουν νούμερο.. πραγματικά δεν το κάνω. Έχω 1 αθλητικό, ο γιός μου το φοράει με όλα, και απλά η κόρη μου έχει ένα μποτάκι για πιο "καλό". Δηλ. και το πόδι να μη μεγαλώσει σε 3 μήνες, μία σεζόν βγάζουν όλα.. οπότε το χρόνο θέλεις 2 αλλαγές σίγουρα σε καλοκαιρινό-χειμωνιάτικο, αν πάρεις και 3 ζευγάρια ανα εποχή..6 παπούτσια το χρόνο!

Μα κι εγώ ένιωσα λίγο Σκρουτζ σ αυτή τη συζήτηση, δεν μπορώ να φανταστώ να έχω δυο σετ παπουτσιών όταν αλλάζουν κάθε τρίμηνο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Κι εγώ ένα έχω, αλλά πάντα φοβάμαι ότι αν πχ βραχεί... την πατήσαμε! ή αν ξαφνικά τρυπήσει...

Κοιταξε όλα στο πρόγραμμα είναι κ παίρνουμε όσο μπορούμε τα μέτρα μας. Αν ησουν εκτός σπιτιού κ βρεχοταν, τι θα έκανες? Γίνεται να κουβαλαμε στην τσάντα κ δεύτερο ζευγάρι? Εγώ παίρνω δύο ζευγάρια κάλτσες για αμα βραχεί κ δεν μπορώ να τα στεγνωσω( δεν είμαστε σε σπίτι δηλαδή) τουλάχιστον να του αλλάξω καλτσακια μέχρι να επιστρεψουμε. Τωρα αν χαλάσουν θα πάρουμε άλλα, δεν το έχω σκεφτεί τόσο διεξοδικα και δεν μας ετυχε ακόμη. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...