Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές δώρων και μεγέθη ρουχων


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Ναι ούτε εμείς αλλάζουμε πετσέτες και σεντόνια (αν και κάθε φορά που πάω σε τέτοιο μαγαζί κ βλέπω κάποια που μ' αρέσουν πιο πολύ από κάτι που μας έφεραν σκέφτομαι τι κρίμα που δεν έτυχε να μας φέρει κανείς αυτό το σχέδιο, χαχα!) Για τις κουβέρτες απλά αναρωτιέμαι επειδή είναι κάτι που φαίνεται (σαν διακόσμηση) και μπορεί το δώρο να είναι πανασχετο με το δωμάτιο.Μας έτυχε τώρα (ωραίο σχέδιο αλλά χρώμα καμία σχέση) αλλά είναι στην άλλη άκρη της Αθήνας κ είμαστε σε δίλημμα να πάμε για αλλαγή ή οχι.

Προσωπικά, δεν θα τα άλλαζα αφού κιόλας μου αρέσει το σχέδιο. Δε με πειράζει να μην ταιριάζουν τα σκεπάσματα με το χρώμα του τοίχου π.χ., ειδικά στο παιδικό δωμάτιο, αλλά αυτό έχει να κάνει με το γούστο του καθενός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, little lamb είπε:

Ναι ούτε εμείς αλλάζουμε πετσέτες και σεντόνια (αν και κάθε φορά που πάω σε τέτοιο μαγαζί κ βλέπω κάποια που μ' αρέσουν πιο πολύ από κάτι που μας έφεραν σκέφτομαι τι κρίμα που δεν έτυχε να μας φέρει κανείς αυτό το σχέδιο, χαχα!) Για τις κουβέρτες απλά αναρωτιέμαι επειδή είναι κάτι που φαίνεται (σαν διακόσμηση) και μπορεί το δώρο να είναι πανασχετο με το δωμάτιο.Μας έτυχε τώρα (ωραίο σχέδιο αλλά χρώμα καμία σχέση) αλλά είναι στην άλλη άκρη της Αθήνας κ είμαστε σε δίλημμα να πάμε για αλλαγή ή οχι.

έχω τόση μανία με ουσιας συνδυασμούς που παλια ζορίζομουν αν δεν ειχα βρακι που να ταιριαζει με το φανελακι μου κ φορουσα μονο μαυρες καλτσες που πανε με ολα γιατι δεν ηθελα να βαλω αλλη μια παράμετρο στην επιλογη. με την εγκυμοσύνη τα ξεπέρασα κάπως αυτά κ ειδικά με το μωρο μετα. 

 

το δωματια μας είναι βεραμάν κ πήρα προίκα για την κούνια σε ανάλογο χρωμα. όμως οι κουβέρτες που μας εφεραν γταν γαλάζιες που κατ εμε δεν παει με το βεραμαν. το ξεπέρασα κ τις στρώνω κανονικα. αν ηθελα να το ψειρίζω θα σκεφτομουν κ τα σεντονια αν πανε με την παντα κ το χρωμα του δωματιου αλλα αποφασισα να κανω οτι δεν το βλεπω. οχι οτι δεν μ ενοχλει. αν ερθει κοσμος πρωτη φορα προσπαθω να βαλω κατι ταιριαστό. 

 

στην αλλη ακρη της αθηνας για να αλλαξω μια παραπανίσια  κουβερτα απο συνοικιακό, οχι δεν θα πηγαινα. αν ηταν απο μεγαλο καταστημα θα κοιτουσα κατι αλλο ισως. αλλα θα μπορουσα να την παω στο εξοχικο ή στο σπίτι καποιου παππου ή να την εχω για να σκεπάζομαι στον καναπε. Αν δεν ειχα αλλη κουβερτα θα το σκεφτομουν αλλα σε νομιζω οτι αξιζει την διαφικασια γιατι δεν ξερεις τι αλλο θα βρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλέ, τι κόλληματα ειναι αυτά που έχετε, άκου σεντόνια να πάνε με τον τοίχο :P Καλα κι εγώ τα δυνδυαζω αλλά όχι κι έτσι. Πχ το δωμάτιο της κόρης μου είναι ροζ κι έχω ωραιότατα πορτοκαλί σετ σεντόνια. Σιγά που δε θα τα βάλω. Αφήστε που τα παιδικά δωμάτια πρέπει να χουν χρώμα για να δίνουν χαρά!! Στα παιδιά, όχι σε εσάς :P

ΚΑΛΉ ΧΡΟΝΙΆ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ τείνω προς το να μην πάμε για αλλαγή τόσο μακριά.Απλα δεν μιλάμε για γαλάζιο-βεραμαν που είναι μια χαρά: το δωμάτιο είναι λαχανί με λιλά και η εν λόγω κουβέρτα κάπως σομον σκουρο- κεραμιδι (τυχαία έχει κάποιες λιλά λεπτομέρειες). Είναι λίγο ξεκαρφωτο δηλαδή αλλά μπελάς να τρέξουμε. Καλά προφανώς κ δεν περιμενα κάτι λαχανί μιας και ζούμε στην αυτοκρατορία του ροζ-γαλαζιου αλλά το ροζ (που είναι τα περισσότερα λευκά είδη που μας έφεραν) πάει κάπως με το λαχανί-λιλα, ενώ η συγκεκριμένη σομον είναι άσχετη. Ως προς το αν έχουμε πολλές ή λίγες και επομένως αν μας χρειάζεται ή είναι περιττή, έχουμε για κούνια 2 κανονικές, 2 πικέ και 2 κουβερλια-παπλωματακια, συν 2 κανονικές και 2 πικέ μικρές (λικνου).

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ναι κι εγώ τείνω προς το να μην πάμε για αλλαγή τόσο μακριά.Απλα δεν μιλάμε για γαλάζιο-βεραμαν που είναι μια χαρά: το δωμάτιο είναι λαχανί με λιλά και η εν λόγω κουβέρτα κάπως σομον σκουρο- κεραμιδι (τυχαία έχει κάποιες λιλά λεπτομέρειες). Είναι λίγο ξεκαρφωτο δηλαδή αλλά μπελάς να τρέξουμε. Καλά προφανώς κ δεν περιμενα κάτι λαχανί μιας και ζούμε στην αυτοκρατορία του ροζ-γαλαζιου αλλά το ροζ (που είναι τα περισσότερα λευκά είδη που μας έφεραν) πάει κάπως με το λαχανί-λιλα, ενώ η συγκεκριμένη σομον είναι άσχετη. Ως προς το αν έχουμε πολλές ή λίγες και επομένως αν μας χρειάζεται ή είναι περιττή, έχουμε για κούνια 2 κανονικές, 2 πικέ και 2 κουβερλια-παπλωματακια, συν 2 κανονικές και 2 πικέ μικρές (λικνου).

Καλή χρονιά με υγεία! Χρόνια πολλά!

 

Όταν μου έφεραν δώρο παιδικές κουβέρτες μεγάλες για μονο κρεβάτι σκέφτηκα πως θα αργησω να τις χρησιμοποιήσω και δεν θα τις χαρεί ο μικρός άμεσα. Όμως μετά τους δεκαοχτώ μήνες ο μικρός εγκατέλειψε την κούνια και τις βολευτηκαμε πολύ συντομότερα απ ότι φανταζομουν! Οπότε αν θες να κάνεις κάποια αλλαγή θα σου έλεγα να σκεφτείς και αυτό το ενδεχόμενο, όπως και με τα σεντόνια!

 

Για πετσέτες απ τον χρόνο και μετά βολευτηκαμε τις πολύ μεγάλες! 

 

Αν κάποιο ρουχο εγραφε 2 ετών νόμιζα πως είναι από 2 και πάνω. Έτσι άφησα στην αρχή κάποια κομμάτια με αυτη την λογικη που τελικά δεν τα πολύ έβαλε! Όμως στην πράξη μπορεί κάποιο να του κάνει και πιο νωρίς ή και αργότερα. Τώρα του τα δοκιμασω συχνά. 

 

Στα χρώματα δεν δίνω πολύ σημασία μόνο όταν έχουμε να πάμε κάποια επίσκεψη ή να έρθει κόσμος στο σπίτι! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 31/12/2019 at 1:04 ΜΜ, little lamb είπε:

 Μπορεί να πάρουμε όντως ρούχα για 4-5 χρονών με την ελπίδα να κάνουν τη σωστή εποχή. Και δεν ξαναπάω κι εγώ δώρο ρούχο σε βαφτιση-γεννηση! ....

 

Αγαπητή @little lamb είσαι νέα μαμά, οπότε θα σου πω ότι όταν μεγαλώνουν τα παιδιά,  ο ρυθμός ανάπτυξης είναι πιο αργός. Δεν θα αλλάζεις νούμερα κάθε 3 ή 6 μήνες αλλά κάθε χρόνο μέχρι ας πούμε τα 4-5 και μετά περίπου κάθε 1,5 χρόνο. Δεν ξέρω εάν μπορείς να το καταλάβεις αυτό,  οι άλλες μαμάδες με μεγαλύτερα παιδιά σίγουρα καταλαβαίνουν τι εννοώ. Αν δεις πολλές εταιρείες έχουν μεγέθη πχ 3-4 και μετά 5-6. Θέλω να σου πω, μην αγχώνεσαι για την "σωστή εποχή",  δεν υπάρχει περίπτωση να μην το χρησιμοποιήσεις.  Και επίσης αφού έχετε ρούχα απο ξαδελφάκι, πάρε για πιο μεγάλες ηλικίες, πάρε μπουφάν για 6 ετών πχ. Όταν τα παιδί θα πάει σχολείο, η φθορά στα ρούχα θα είναι μεγαλύτερη, να το ξέρεις. 

Και ναι, εγώ μετά από την εμπειρία μου με τις βαπτίσεις των δικών μου παιδιών, παίρνω πάντα δώρα παιχνίδια στις υπόλοιπες βαπτίσεις  ό,τι αξίας θα έπαιρνα και ρούχα.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 30/12/2019 at 5:29 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

.... 

 

Ερωτηση:πιστωτικά από ποια καταστήματα μπορείς να πάρεις? 

 

Σίγουρα από το Orchestra, έχω πάρει, έχει διάρκεια ενός έτους και είναι μόνο για το κατάστημα από το οποίο έκανες την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

Σίγουρα από το Orchestra, έχω πάρει, έχει διάρκεια ενός έτους και είναι μόνο για το κατάστημα από το οποίο έκανες την αλλαγή.

Αα.. Καλα.. Σιγα μη τρέχω στου διαολου.. Οι περισσότεροι μενουν μακριά μας.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παρήγγειλα μερικά second αλλά και καινούρια με καρτελάκι από αγγελίες  με 70 ευρω 35 κομμάτια για το καλοκαίρι και τον επόμενο χειμώνα και είναι σούπερ. Κάνα δυο δε μ άρεσαν αλλά αν υπολογίσετε τι οικονομία έκανα.. Φαντάζομαι το κάνετε ολες έτσι? Ένα σετακι από καλό κατάστημα έχει ξέρω γω κοντά 25 ευρώ κι εγώ το πήρα 4.και είναι μια χαρά. Απλώς θέλει προσοχή μπορεί κάπου να πέσεις έξω αλλά και πάλι εγώ με δύο παιδια σίγουρα θα τα βάλουμε. Τόσα λεφτά στα ρούχα είναι τρελό εμπόριο δεν γινεται. Άλλοι τα σκάνε εγώ και να τα χα δηλαδή τα θεωρώ πεταμένα λεφτά πραγματικά. 

 

Εγώ έτσι κάνω. Συν ότι δώρα στα γενέθλια ότι μαρεσει κρατάω, ότι δεν μαρεσει αλλαγή σε μεγαλύτερο. 

 

Στη ντουλάπα τους πάνω εχω κάνει κατάταξη και κάθε εποχή βγάζω μια στοίβα. Έχω ρούχα για τα επόμενα σίγουρα 2 χρόνια καλά και ότι χρειαστεί προσθέτω.. Και πάλι όσο πιο οικονομικά μπορώ. Προτιμώ αυτά τα χρήματα να τους τα κάνω παιδότοπους και χαρά πάρα σε ρούχα. Με νευριαζουν οι τιμές των καταστημάτων. Και γενικώς με νεύριαζει αυτό το απιστευτα ακριβό εμπόριο που γίνεται με τα παιδικά ρούχα. Αισθάνομαι πως μας κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα μας. Όπως βρίσκω φτηνά γυναικεία έτσι θέλω και παιδικά. Αμ δε.. Πρέπει να ψάξεις σε στοκ ξέρω η να τρέχεις σε άλλες περιοχές. Όχι, αρνούμαι εγώ προσωπικά. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2019 at 1:04 ΜΜ, little lamb είπε:

Ναι χρειάζονται, απλά έχουμε πολλά ρούχα από φίλους και ξαδερφάκι για μέχρι 4 χρονών σχεδόν (και κάλτσες, σκουφιά κλπ) κι έτσι μπλεκομαι γιατί σκέφτομαι ότι απ'ολα έχουμε! Τα μόνα τρία δώρα που είναι από mothercare και prenatal (που μπορούμε να πάρουμε κάτι μη ρούχο) μας αρέσουν πολύ κ δεν θέλουμε να τα αλλάξουμε! Αλλιώς μέχρι και ενδοεπικοινωνια σκεφτόμασταν να παρουμε. Ευτυχώς όπως λέει η μαμά Ανέστη πολλά ρούχα είναι λεπτά οπότε θα καλύψουν περισσότερο καιρό. Μπορεί να πάρουμε όντως ρούχα για 4-5 χρονών με την ελπίδα να κάνουν τη σωστή εποχή. Και δεν ξαναπάω κι εγώ δώρο ρούχο σε βαφτιση-γεννηση! Αν και πετσέτες έχουμε 5 σετ από γέννηση κ βάφτιση, το ίδιο και σεντόνια, οπότε δεν υπάρχει σωτηρία! 

Να ρωτήσω επίσης, το νούμερο 1 για πότε (υποτίθεται ότι) είναι; Μέχρι ενός ή μετά; Επίσης μερικά λένε πχ Europe 6-9, usa 9-12, λες και είναι διαφορετικά τα μωρά!

Το χειρότερο πάντως είναι που έφεραν υποτίθεται για του χρόνου κ είναι το 18μ (που η μικρή θα είναι το Νοέμβριο). Οπότε υπάρχουν ρούχα που μας αρέσουν κ πρέπει να πάμε για αλλαγή απλά και μόνο για το νούμερο.

Όχι μη το λες, συνέχισε να κάνεις δώρα Ρουχα. Εγώ χαίρομαι όταν μου φέρνουν γιατί πάω και τα αλλάζω. Αρκεί να είναι σε μαγαζιά που να μπορούν όλοι να πάνε. 

Το νούμερο 1 είναι σχετικό κι ανάλογα το παιδί. 

Εμείς το 1 το βάλαμε όταν η μικρή ήταν 6 μηνών... Τρώει ναι όλο το φαι της :D μη σΚας ακόλουθα όλων μας τη συμβουλή. Εφόσον έχεις 4αρια όρμα στα 5αρια και 6αρια και μην το φοβάσαι. Θα τα βάλει σίγουρα! Όσο για τις κάλτσες να δεις πόσο θα τις φχαριστηθεις όταν θα την παρακαλάς να φοράει παντιφλακια και θα σου τριγυρνάει με την κάλτσα. Ξέρεις πόσες μαύρες πέταξα? Μαύρες από τη βρωμια που από τα πολλά πλυσίματα άλλαξαν χρώμα. Παίζει να χω πάνω από 40 ζευγάρια κάλτσες. :Dκι όλο πετάω χωρίς λύπηση :D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αισίως τελειώσαμε με τις αλλαγές! Εκτός αν σκάσουν μύτη κανα-δυο δώρα ακόμα από κάποιους που δεν μπόρεσαν να έρθουν στη βάφτιση. Όντως πήραμε πολλά μεγαλύτερα, 3άρια και 4άρια, και φορέματα και καθημερινά, ακόμα και παλτό και απλά ελπίζω τότε να μην μας πει ότι δεν της αρέσουν!! :grin: Επίσης το πήραμε απόφαση ότι για φέτος και για του χρόνου θα έχει κάπως πολλά (όπως είχε άλλωστε και πέρσι το καλοκαίρι που ήταν νεογέννητη) γιατί απλά ήταν ανέφικτο να αλλαχτούν όλα (μερικά δεν άλλαζαν, άλλα ήταν μακριά, άλλα απλά μας άρεσαν και δεν βγαίνουν σε νούμερα άνω των 2, είχαμε και μετακόμιση και τρέχαμε, κάθε απόγευμα και σε άλλο μαγαζί και στο ενδιάμεσο να τρυπάμε για φωτιστικά και να ανοίγουμε κούτες, χαχα). Πιστεύω ότι μάλλον τα παιδάκια μέχρι τα 2 έχουν περισσότερα ρούχα απ'ό,τι στην υπόλοιπη ζωή τους, από γέννηση και βάφτιση, χαχα! Φαντάζομαι τι θα γίνεται στα δεύτερα παιδιά, που εκτός από τα δώρα τους έχουν και όλα τα ρούχα του πρώτου! Η πλάκα είναι ότι πάρα πολλοί μας είπαν με πολύ καμάρι "το πήρα μεγαλύτερο γιατί θα έχετε πολλά για τώρα" και μάλλον πίστευαν ότι σκέφτηκαν κάτι πολύ πρωτότυπο, και τελικά το έχουν κάνει οι μισοί και ήταν άπειρα τα ρούχα μέχρι 18 μηνών ή δύο!

 

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με αυτά:

On 30/12/2019 at 5:29 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

ΜΜ αυτό θέλει προσοχή. Εγώ της πήρα από zara 5 αρι υποτίθεται να το βάλει και φέτος που ειναι 4,5 και ούτε καν. Το βάλαμε περσυ. Τέλος. Οπότε μου έφεραν ευτυχώς άλλο μπουφάν 5 αρι από Orchestra και είναι μια χαρά. 

Τα zara είναι για κινεζακια, πραγματικά. Δε μας έχουν πετύχει ποτέ τα νούμερα. Οπότε θέλει προσοχή λίγο αυτό γιατί είναι κρίμα να χεις δύο μπουφάν για μια σεζόν και κανενα την επόμενη.. Και να αναγκάζεσαι να σκας 50αρια.

On 1/1/2020 at 6:01 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Αν κάποιο ρουχο εγραφε 2 ετών νόμιζα πως είναι από 2 και πάνω. Έτσι άφησα στην αρχή κάποια κομμάτια με αυτη την λογικη που τελικά δεν τα πολύ έβαλε! Όμως στην πράξη μπορεί κάποιο να του κάνει και πιο νωρίς ή και αργότερα. Τώρα του τα δοκιμασω συχνά. 

Με τα νούμερα δεν βγάλαμε άκρη. Κολλάν για 18Μ, είναι ίδιο με αυτά που φοράει τώρα που είναι 9. Τρέχα γύρευε. Πρέπει απλά να τα δοκιμάζουμε πότε πότε. Προς το παρόν έχω πλύνει μόνο ότι είναι μέχρι 12, ή αν φαινόταν με το μάτι ίδιο με αυτά. Ρώτησα και σε κάποια μαγαζιά και μου είπαν άλλες εταιρείες εννοούν από 3 και πάνω π.χ., άλλες μέχρι 3. Τα delfino πχ μου είπαν ότι εννοούν από τάδε και πάνω. Πάλι τρέχα γύρευε!

 

On 27/12/2019 at 8:24 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Τα κοριτδια έχουν πολλά έξοδα. Θες αθλητικά, θες μποτες, δε θες και μπαλαρινες με το φορεμα γιατί δεν πάει η μπότα? Αλλά τη μπότα τις θες για τα κολάν. Δε θες και παντόφλες? Θες φορέματα, βράκια, ένα καρο καλσόν να ταιριάζει, μπολερό, ζακετακια, κολάν, φορμες, κάνα καλό παντελόνι.. 

Δε θες και μπουφάν αλλά και παλτό για πιο επίσημα? Δε θες και τσαντάκι, εμένα τωρα μου ζητάει και κοσμήματα. :Dενα τσαντάκι βρήκε κι αυτό ακριβό 25 ευρώ έλεος. Της είπα να το προσέχει αλλιώς δεν έχει άλλο. :PΕνώ τα αγόρια ένα παπουτσι χειμώνα καλοκαίρι και ένα τζην κι έξω από την πόρτα. 

 

Α. Θες και γυαλιά και ρολόγια και καλλυντικά. Γιαυτό σου λέω κάνε κρατει γιατί τα έξοδα δεν έχουν αρχίσει ακόμα. :P

 

Σε αυτό δεν συμφωνώ, αλλά είναι άποψη του καθενός! Το θεωρώ άδικο το αγόρι να είναι με τα άνετα, συνέχεια φόρμες και αθλητικά και το κορίτσι κοκέτα! Άσε που τον πιο ωραίο μπέμπη που έχω δει τον θυμάμαι ακόμα, ήταν σε λεωφορείο πριν από 5-6 χρόνια και ήταν ένας κούκλος! Καφέ παλτό τύπου μοντγκόμερυ, μπεζ παντελόνι και κασκόλ τύπου μπέρμπερι μπεζ-μπλε! Τον είχα ερωτευτεί, χαχα! Εντάξει προφανώς θα πήγαινα με τα νερά του παιδιού και αν κάτι δεν το βόλευε δεν θα του το έβαζα, απλά δεν μου πολυαρέσει η εκ των προτέρων διάκριση "το κορίτσι φορέματα, καλσόν, μπαλαρίνες, και να έχει και μπουφάν και παλτό, ενώ το αγόρι μόνο μπουφάν και σπορτέξ"! Και το αγόρι μπορεί να βάλει παλτό και πιο καλό παπουτσάκι! Και το κορίτσι μπορεί να μη βολεύεται με τα φουστάνια! Από μια ηλικία και μετά ίσως τα ζητάνε έτσι βέβαια, κάτι θα ξέρεις που έχεις μεγαλύτερα, αλλά πιστεύω ότι το καλλιεργούμε ως ένα βαθμό! (Δεν το λέω προσωπικά για εσένα, βρήκα αφορμή για "κουβέντα να γίνεται"!)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Σε αυτό δεν συμφωνώ, αλλά είναι άποψη του καθενός! Το θεωρώ άδικο το αγόρι να είναι με τα άνετα, συνέχεια φόρμες και αθλητικά και το κορίτσι κοκέτα! Άσε που τον πιο ωραίο μπέμπη που έχω δει τον θυμάμαι ακόμα, ήταν σε λεωφορείο πριν από 5-6 χρόνια και ήταν ένας κούκλος! Καφέ παλτό τύπου μοντγκόμερυ, μπεζ παντελόνι και κασκόλ τύπου μπέρμπερι μπεζ-μπλε! Τον είχα ερωτευτεί, χαχα! Εντάξει προφανώς θα πήγαινα με τα νερά του παιδιού και αν κάτι δεν το βόλευε δεν θα του το έβαζα, απλά δεν μου πολυαρέσει η εκ των προτέρων διάκριση "το κορίτσι φορέματα, καλσόν, μπαλαρίνες, και να έχει και μπουφάν και παλτό, ενώ το αγόρι μόνο μπουφάν και σπορτέξ"! Και το αγόρι μπορεί να βάλει παλτό και πιο καλό παπουτσάκι! Και το κορίτσι μπορεί να μη βολεύεται με τα φουστάνια! Από μια ηλικία και μετά ίσως τα ζητάνε έτσι βέβαια, κάτι θα ξέρεις που έχεις μεγαλύτερα, αλλά πιστεύω ότι το καλλιεργούμε ως ένα βαθμό! (Δεν το λέω προσωπικά για εσένα, βρήκα αφορμή για "κουβέντα να γίνεται"!)

Επειδή εγώ έχω τρέλα με το ντύσιμο, και είμαι κ από αυτούς που αντιπαθούν το σπορ στιλ, δηλαδή κ την πιο πανάκριβη φόρμα να μου χαρίσεις θα πω "δεν γίενται να βγαίνω έξω σαν την κακομοίρα", πριν κάνω παιδί σχολίαζα όταν έβλεπα κοριτσάκια να παίζουν στη βόλτα φορώντας κολάν κ μακό. Τέλος πάντων, αυτό ήταν από τα χαριτωμένα που έλεγα όταν δεν ήξερα. Τώρα σχολιάζω το αντίθετο. Βλέποντας πώς παίζουν τα παιδάκια, αγοράκια και κοριτσάκια, θεωρώ άδικο ένα κοριτσάκι να είναι υποχρεωμένο να φοράει καλσόν κ φορεματάκι που ίσως το δυσκολεύει να σκαρφαλώσει ή να μπουσουλήσει, ενώ θα μπορούσε να φορέσει ένα κολάν κ ένα άνετο παπουτσάκι για να παίζει σαν παιδάκι κ όχι να είναι μια διακοσμητική κούκλα. Στον μικρό πάντως το σκέφτομαι πάντα αν θα του βάλω τζιν αν πάμε κάπου για παιχνίδι. Αναρωτιέμαι αν θα βολεύεται. Δεν έχει διαμαρτυρηθεί ποτέ βέβαια όσες φορές τον έχω ντύσει με κάτι πιο καλό. 

Link to comment
Share on other sites

Τα φορέματα και τα καλσόν πάντως λογικά είναι πιο άνετα από τα παντελόνια. Στον εαυτό μου τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται! Απορώ πώς καθιερώθηκε το παντελόνι ως άνετο ρούχο! 

Ισχύει ότι είναι καλύτερα να είναι άνετα τα παιδάκια, αλλά αν τα εντυνα για κάπου "καλά", θα εντυνα εξίσου καλά και το κορίτσι και το αγόρι, όχι μόνο το κορίτσι (προφανώς μιλάω για την ηλικία που δεν έχουν άποψη ακόμα). Τώρα θυμήθηκα, επειδή ασχολούμαι με παραδοσιακούς χορούς από μικρή, στις παραστάσεις που φορούσαμε φορεσιές τα αγόρια συνήθως τις φορούσαν με αθλητικά παπούτσια γιατί απλά δεν είχαν καλά.Ε αυτό μου φαίνεται απιστευτο! Τα κορίτσια δηλαδή γιατί έχουν; Ή όλοι άνετα ή κανένας! Χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Τα φορέματα και τα καλσόν πάντως λογικά είναι πιο άνετα από τα παντελόνια. Στον εαυτό μου τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται! Απορώ πώς καθιερώθηκε το παντελόνι ως άνετο ρούχο! 

Ισχύει ότι είναι καλύτερα να είναι άνετα τα παιδάκια, αλλά αν τα εντυνα για κάπου "καλά", θα εντυνα εξίσου καλά και το κορίτσι και το αγόρι, όχι μόνο το κορίτσι (προφανώς μιλάω για την ηλικία που δεν έχουν άποψη ακόμα). Τώρα θυμήθηκα, επειδή ασχολούμαι με παραδοσιακούς χορούς από μικρή, στις παραστάσεις που φορούσαμε φορεσιές τα αγόρια συνήθως τις φορούσαν με αθλητικά παπούτσια γιατί απλά δεν είχαν καλά.Ε αυτό μου φαίνεται απιστευτο! Τα κορίτσια δηλαδή γιατί έχουν; Ή όλοι άνετα ή κανένας! Χαχα!

@little lamb Πώς είναι η φούστα/φορεμα με το καλσόν πιο άνετη από το παντελόνι φόρμας ή το κολαν αν το παιδί μπουσουλάει, τρεχει, σκαρφαλώνει; θα μου πεις τωρα σε παρτι τι να βαλει ενα κοριτσακι; υποθετω ενα τυπου μπλουζοφορεμα με κολαν θα ειναι βολικο κ εμφανίσιμο. Γιατι τα πιο κυριλε εχω την

αισθηση οτι καλλιεργούν το στερεότυπο οτι τα κοριτσια θα καθονται καπου ησυχα κ θα φοβουνται μη φανει το βρακι τιυς! 

 

Για ηλικιες που αλλαζουν νουμερα καθε τρεις μηνες, θεωρω περιττή σπατάλη να εχει ενα βρεφος ή νηπιο ασχετως φυλου, κατι αλλο εκτος απο αθλητικό ή ανατομικό μποτάκι, να σου πω την αληθεια! δηλαδη και δωρο να μου πρότειναν να μου κανουν, θα ελεγα να παρουν κατι καθημερινο για επομενο νουμερο. εμεις με ενα ζευγαρι τον εχουμε τον μικρο, κ αν τυχει φοραει κ τα παλια του ανιψιου μ για κατι πιο επισημο. διαλέγω ομως αθλητικα σκουρα κ suede υφασμα για να ειναι κ πιο εμφανισιμα επειδη μου αρέσει το καλό ντύσιμο. για πιο μεγάλες ηλικίες υποθέτω κάτι σε μποτάκι είναι μια χαρά για πιο καλες περιστάσεις. 

 

Το να παμε για καφε κ να φοραει μια φορμιτσα δεν το θεωρω κακο για ενα μικρο παιδακι, αγορι ή κοριτσι. Αλλα για να μην το παιζω άνετη κ υπερανω, ενα πραγμα δεν μπορω: τα μη συνδυασμένα ρουχα. Τωρα εχουμε κατι παντελονια με σχέδιο κι έχω σκάσει πώς θα τα συνδυάσω με μπλούζες που ειναι κι αυτες πολύχρωμες αλλα σε αλλα μοτίβα που δεν κολλάνε!!

Επεξεργάστηκαν by Έσπερος
Link to comment
Share on other sites

Έχεις αγόρι όμως, αν είχες κορίτσι πάλι μόνο αθλητικά θα είχε; Και θα τα φορούσε με τα φορέματα; Αυτό εννοώ ότι υπάρχει διάκριση αγοριών-κοριτσιων.Στο κορίτσι παίρνουμε και καλό ενώ στο αγόρι όχι. Πάντως άσχετο αλλά σε ένα θέμα περί παπουτσιών είχα διαβάσει ότι δεν είναι καλό το παιδί να έχει μόνο ένα ζευγάρι, πρέπει να αλλάζει.Οπως κι εμείς δεν θα μπορούσαμε κάθε μέρα τα ίδια.Δεν θυμάμαι αν το έλεγαν για λόγους αερισμού ή σχήματος όμως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Έχεις αγόρι όμως, αν είχες κορίτσι πάλι μόνο αθλητικά θα είχε; Και θα τα φορούσε με τα φορέματα; Αυτό εννοώ ότι υπάρχει διάκριση αγοριών-κοριτσιων.Στο κορίτσι παίρνουμε και καλό ενώ στο αγόρι όχι. Πάντως άσχετο αλλά σε ένα θέμα περί παπουτσιών είχα διαβάσει ότι δεν είναι καλό το παιδί να έχει μόνο ένα ζευγάρι, πρέπει να αλλάζει.Οπως κι εμείς δεν θα μπορούσαμε κάθε μέρα τα ίδια.Δεν θυμάμαι αν το έλεγαν για λόγους αερισμού ή σχήματος όμως.

Αν είχα κορίτσι μάλλον θα είχα ένα ζευγάρι αλλά όχι αθλητικό, κατι σαν ανατομικό μποτάκι που να ειναι πιο ταιριαστό κ με αλλα ρουχα εκτος απο τα καθημερινα. Ή ενα αθλητικο κ ενα μη αθλητικο. Δεν πιστευω οτι θα ακολουθούσα πολυ διαφορετικη φιλοσοφια στο ντυσιμο. σιγουρα θα άλλαζα γούνες κ καλά παλτό η τέτοια. γενικα το να εχεις πολλα μη καθημερινα ειδη ένδυσης κ υποδυσης σε ηλικιες που μικραίνουν γρηγορα τα νουμερα, το θεωρω ασχετο με τις αναγκες του παιδιου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Επειδή εγώ έχω τρέλα με το ντύσιμο, και είμαι κ από αυτούς που αντιπαθούν το σπορ στιλ, δηλαδή κ την πιο πανάκριβη φόρμα να μου χαρίσεις θα πω "δεν γίενται να βγαίνω έξω σαν την κακομοίρα", πριν κάνω παιδί σχολίαζα όταν έβλεπα κοριτσάκια να παίζουν στη βόλτα φορώντας κολάν κ μακό. Τέλος πάντων, αυτό ήταν από τα χαριτωμένα που έλεγα όταν δεν ήξερα. Τώρα σχολιάζω το αντίθετο. Βλέποντας πώς παίζουν τα παιδάκια, αγοράκια και κοριτσάκια, θεωρώ άδικο ένα κοριτσάκι να είναι υποχρεωμένο να φοράει καλσόν κ φορεματάκι που ίσως το δυσκολεύει να σκαρφαλώσει ή να μπουσουλήσει, ενώ θα μπορούσε να φορέσει ένα κολάν κ ένα άνετο παπουτσάκι για να παίζει σαν παιδάκι κ όχι να είναι μια διακοσμητική κούκλα. Στον μικρό πάντως το σκέφτομαι πάντα αν θα του βάλω τζιν αν πάμε κάπου για παιχνίδι. Αναρωτιέμαι αν θα βολεύεται. Δεν έχει διαμαρτυρηθεί ποτέ βέβαια όσες φορές τον έχω ντύσει με κάτι πιο καλό. 

Προ παιδιού, δεν το διανοούμουν να βγω έξω με φόρμα ( ακόμη και της γνωστής μάρκας με την βελουτέ υφή), ή να μην φοράω τακούνι, εκτός αν θα πήγαινα σούπερ μάρκετ. Τα αθλητικά δε, απλά έπιαναν χώρο στην ντουλάπα.  Ε, καμία σχέση τώρα. Εκτός γραφείου, είμαι σχεδόν πάντα με φόρμες και sneakers , διότι δεν υπάρχει χρόνος να διαλέξω ρούχα ή παπούτσια (που να είναι και άνετα). Γυρνάω, ταίζω, βάζω φόρμα, φεύγουμε. 

Στον μικρό φοράω μόνιμα παντελόνια φόρμας (πάντα σωστά συνδυασμένα!) γιατί δεν βολεύεται με κάτι άλλο. εκτός αν πάμε γιορτή, κάλεσμα, γάμο, βάφτιση. Συχνά όταν βλέπω κοριτσάκια με φουστανάκια και καλά παπουτσάκια στις παιδικές χαρές τα λυπάμαι, αλλά μετά σκέφτομαι εμένα που τσίριζα όπου πηγαίναμε για να βάλω τα " γλυστρίνια " μου (λουστρίνια), και σκέφτομαι ότι ίσως να πρόκειται για αντίστοιχη περίπτωση :grin:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άνθρωπος που πάει το παιδί στην παιδική χαρά με φόρεμα και καλό παπούτσι;; :shock: Εγώ δεν αναφερομουν σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά σε πιο επίσημες καταστάσεις που βάζουν στα κορίτσια φόρεμα κ καλό παπούτσι αλλά στο αγόρι τζιν και αθλητικά γι'αυτό είπα για διάκριση! Σε παιδική χαρά με φόρεμα δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να την πάω!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Υπάρχει άνθρωπος που πάει το παιδί στην παιδική χαρά με φόρεμα και καλό παπούτσι;; :shock: Εγώ δεν αναφερομουν σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά σε πιο επίσημες καταστάσεις που βάζουν στα κορίτσια φόρεμα κ καλό παπούτσι αλλά στο αγόρι τζιν και αθλητικά γι'αυτό είπα για διάκριση! Σε παιδική χαρά με φόρεμα δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να την πάω!!

Που να δεις σε γνωστό εμπορικό κέντρο των βορείων προαστίων (στην παιδική χαρά του), πώς τα φέρνουν. Για το πώς έρχονται εκείνες στην παιδική χαρά, άστο!:-D

Link to comment
Share on other sites

Με τα χρώματα έχω κι εγώ αδυναμία. Ήδη σκέφτομαι ότι με τις αλλαγές πήραμε για 4 ετών ένα παλτουδακι σαπιομηλι αλλά και ένα σετακι κόκκινη μπλούζα με ασπρόμαυρη καρό φούστα που λογικά πάει με κόκκινο καλσόν και αναρωτιέμαι πώς θα φοραει κόκκινο καλσόν με σαπιομηλι παλτό! Είμαι ψυχαναγκαστική, το ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Υπάρχει άνθρωπος που πάει το παιδί στην παιδική χαρά με φόρεμα και καλό παπούτσι;; :shock: Εγώ δεν αναφερομουν σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά σε πιο επίσημες καταστάσεις που βάζουν στα κορίτσια φόρεμα κ καλό παπούτσι αλλά στο αγόρι τζιν και αθλητικά γι'αυτό είπα για διάκριση! Σε παιδική χαρά με φόρεμα δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να την πάω!!

Στα αγόρια εγώ το τζιν το έχω για καλό παντως. ημι-καλο εστω. σε παρτι με τζιν κ πουλόβερ θα το πηγαινα, κ αθλητικα σαν τα δικα μας που δειχνουν πιο κυριλε, προφανως οχι με κάτασπρα τυπου Adidas. Το επομενο πιο καλο ειναι το βαφτιστικό του παντελονι που εχει τιμηςει κ με το παραπανω κ μια σαλοπετα, με πουλοβερακι ή πουκαμισο. Αλλα δεν νιωθω ότι μου χρειάζονται περισσότερα. απλώς αν τυχόν λερωθεί, το ανταλλακτικό θα είναι κάτι πιο σπορ. 

Εμείς έχουμε μπλε φόρμα με πράσινο σχέδιο (ένα αυτοκίνητο) κ δεν εχω πράσινη ή μπλε σκετη να τα συνδυάσω γιατι δεν μπορω να ταιριάξω πρασινο αυτοκινητο στο παντελονι με πρασινο σκυλάκι στην μπλουζα, είναι άσχετο θεματικά! 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αυτά τα ρούχα. Δεν προσπαθώ να πω να ντύνονται τα αγόρια επισημοτερα, προσπαθω να πω ότι υπάρχει η τάση να ντύνονται τα κορίτσια πολύ επίσημα, αλλά μόνο τα κορίτσια. Πολυ πιο επίσημα από κάτι αντίστοιχο του πουλόβερ-τζιν (που θα ήταν πχ ένα φορεματακι κοτλέ με ένα μάλλινο καλσόν κ μποτάκι).Τα κορίτσια ντύνονται με καλα καλά φορέματα, λεπτά καλσόν και μπαλαρίνες λουστρινι που αντιστοιχούν σαν να ντύνονταν τα αγόρια με γραβατουλα-πουκαμισο και σκαρπινια.Τα αγόρια όμως δεν τα ντυνουν τόσο πολύ έτσι, όπως τα κορίτσια.Οχι ότι θα έπρεπε, απλά τη διάκριση επισημαίνω, αλλά ούτως ή άλλως έχουμε βγει εκτός θέματος. 

Το χειρότερο πάντως για εμένα είναι τα μικρομεγαλα ρούχα. Πχ της έφεραν διαφορες γουνιτσες, άλλες ήταν χαριτωμένες παιδικές, άλλες ήταν κάτι αμάνικες γούνες σαν αυτές που φοράνε κοπέλες με κολάν και μπότα ugg. Στις αλλαγές δυσκολεύτηκαμε να βρούμε μπλούζες χωρίς πούλιες! Μην πω για τα αγοριστικα, που όπως έχω γράψει και αλλού, δεν μπορείς να βρεις μια μπλούζα με αρκουδάκι πχ, όλες έχουν μηχανάκια, power, wild και τέτοια, σαν να είναι αντρικές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Μια χαρά είναι αυτά τα ρούχα. Δεν προσπαθώ να πω να ντύνονται τα αγόρια επισημοτερα, προσπαθω να πω ότι υπάρχει η τάση να ντύνονται τα κορίτσια πολύ επίσημα, αλλά μόνο τα κορίτσια. Πολυ πιο επίσημα από κάτι αντίστοιχο του πουλόβερ-τζιν (που θα ήταν πχ ένα φορεματακι κοτλέ με ένα μάλλινο καλσόν κ μποτάκι).Τα κορίτσια ντύνονται με καλα καλά φορέματα, λεπτά καλσόν και μπαλαρίνες λουστρινι που αντιστοιχούν σαν να ντύνονταν τα αγόρια με γραβατουλα-πουκαμισο και σκαρπινια.Τα αγόρια όμως δεν τα ντυνουν τόσο πολύ έτσι, όπως τα κορίτσια.Οχι ότι θα έπρεπε, απλά τη διάκριση επισημαίνω, αλλά ούτως ή άλλως έχουμε βγει εκτός θέματος. 

Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως γράφεις φαινεται σαν να θεωρεις αδικία για τα αγορια το οτι δεν ντύνονται πιο επισημα. εγω παλι θεωρω αδικία για τα κοριτσια να ντύνονται "διακοσμητικά" και τα αγορια να παιζουν ανετα. 

Link to comment
Share on other sites

@little lamb με γεια τα ρούχα και να τη χαίρεσαι! Λυπάμαι που θα στο χαλάσω αλλά μόλις αρχίσει να έχει άποψη σε λίγο καιρό (εμένα ας πούμε άρχισε γύρω στα 2), αν δεν έχεις όρεξη για τσιριδες κ νεύρα, δε θα σε νοιάζει καν, όχι μόνο αν ταιριάζει το σαπιομηλι με το κόκκινο αλλά θα της φοράς την αγαπημενουλα της φορμουλιτσα (δεν ξέρω αν με πιάνεις) με το μπλουζάκι φροζεν που έχει πάνω μαρκαδόρους κ θα χαίρεσαι που φύγατε απλά στην ώρα σας απτό σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

@little lamb με γεια τα ρούχα και να τη χαίρεσαι! Λυπάμαι που θα στο χαλάσω αλλά μόλις αρχίσει να έχει άποψη σε λίγο καιρό (εμένα ας πούμε άρχισε γύρω στα 2), αν δεν έχεις όρεξη για τσιριδες κ νεύρα, δε θα σε νοιάζει καν, όχι μόνο αν ταιριάζει το σαπιομηλι με το κόκκινο αλλά θα της φοράς την αγαπημενουλα της φορμουλιτσα (δεν ξέρω αν με πιάνεις) με το μπλουζάκι φροζεν που έχει πάνω μαρκαδόρους κ θα χαίρεσαι που φύγατε απλά στην ώρα σας απτό σπίτι. 

Ο δικός μου ακόμα δεν έχει άποψη, όχι ότι του έχω αφήσει περιθώρια, αλλά μια φορά πριν απο 2-3 μηνες ειχαμε θεμα με τις πανες, γιατι ειχε αργησει η παραγγελια του μηνα, κ του πηρα ενα μικρο πακέτο άλλης μάρκας για να δω κ την εφαρμογή, που τελικα δεν ηταν το ιδιο καλη, αρα την κρατουσα μονο για το σπίτι κ οχι βραδυ, αλλα του κυρίου του αρεσε περισσοτερο το σχέδιο κ φώναζε για να βάζει παντού αυτές που ξεχείλιζαν. ευτυχως ειχα παρει λιγες τετοιες κ εξαφανίστηκαν γρηγορα, αλλα πήρα μια ιδέα!! 

Αυτό με τα αγαπημένα ρούχα πάντως το έχει ο άντρας μου. στο σχολείο τον βολεύουν πολύ συγκεκριμένα ρούχα που έχουμε πλύνε-βάλε, παρά τις απεγνωσμένες  προσπάθειες μου να φοράει κ κάτι άλλο από τις γεμάτες ντουλαπες του. εγω παλι ειμαι το αλλο ακρο με τους συνδυασμους σε πανωφόρια, παπουτσια, τσαντες, αξεσουαρ, ειναι σαν να πηγαινει όλος ο προϋπολογισμος της οικογένειας στα δικά μου κ να τον έχω παρατημένο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...