Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τράχηλος στο τρίτο τρίμηνο....


Recommended Posts

On 20/9/2019 at 3:53 ΜΜ, **nikos** είπε:

Καλησπέρα είμαστε 28η εβδομάδα με τράχηλο 3,4 από 3,8 (είχε μετρηθεί πριν 9 μέρες) . Ο γιατρός συνέστησε κρεβάτι . Είχαμε ένα πρόωρο μωράκι πριν 2 χρόνια στις 26+4(χωρίς να ξέρουμε αν έφταιγε ο τράχηλος). Η τιμή αυτή είναι νορμαλ που έχουμε τώρα;ευχαριστώ πολύ. 

Καλησπέρα, εμένα ο τράχηλος μου ήταν από την αυχενική 3,1εκατοστά, παρέμεινε έτσι και στην Β επιπέδου και δεν μου είπε κανείς να ανησυχήσω ή να κάνω κάτι ιδιαίτερο, ούτε ο γιατρός μου ούτε ο εμβρυολογος. Είμαι στην 32 εβδομάδα και όλα καλά προς το παρόν. Σας είπαν ότι είναι ανησυχητικό τα 3 εκ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, bella31 είπε:

καλησπέρα! Όπως σου ειπαν και τα κορίτσια,  έχει σημασία σε ποια εβδομάδα είναι το μήκος 30. έμενα τόσο ήταν περίπου στη β επιπέδου! το 22 είναι οριακό για περιδεση, κ γι'αυτό δεν μου έκαναν ποτέ.  γέννησα 38+6 με πρόκληση.  έβγαλα όλη τη  εγκυμοσύνη κλινηρης.  μόνο για τουαλέτα.  δε ξέρω αν θα έκανα περιδεση στις 30 εβδ. ήθελα να ρωτήσω αν έχει γίνει καλλιέργεια κολπικου να απορρίψετε την περίπτωση μικρόβιου που επιβαρύνει έναν τράχηλο.  συγγνώμη αν το έχετε ξαναπεί,  δεν το θυμάμαι! Επίσης,  εάν η γυναίκα σας είναι κλινιρης ,ρωτήστε το γιατρό σας μήπως χρειαστεί χορήγηση σαλοσπιρης για την αποφυγή θρομβωσης.  είναι πράγματα που μου είχαν πει στο νοσοκομείο.  

ρωτήστε το γιατρό σας ο τι σας απασχολεί. ξανά και ξανά μέχρι να είστε σίγουροι ότι έχετε καταλάβει.  εγώ του έκανα συνέχεια ερωτήσεις. πέρα από το ιατρικό κομμάτι,  έχουν κ υποστηρικτικό ρόλο οι γιατροί. 

όσο για τις ενέσεις κορτιζονης που αναφέρατε,  είναι για πρόληψη,  όπως σας προείπαν!

Καλλιέργεια είχαμε κάνει πριν 2 μήνες αν θυμάμαι καλά. Σαλοσπίρ δεν μας είπε κανείς να παρουμε. Με το κλινήρης τι εννοεις; Μετακινείται μέσα στο σπιτι η σύζυγος απλά δεν βγαίνει εκτός. Και όσο μπορεί δεν στέκεται όρθια. 

6 ώρες πρίν, Eir_ma είπε:

Καλησπέρα, εμένα ο τράχηλος μου ήταν από την αυχενική 3,1εκατοστά, παρέμεινε έτσι και στην Β επιπέδου και δεν μου είπε κανείς να ανησυχήσω ή να κάνω κάτι ιδιαίτερο, ούτε ο γιατρός μου ούτε ο εμβρυολογος. Είμαι στην 32 εβδομάδα και όλα καλά προς το παρόν. Σας είπαν ότι είναι ανησυχητικό τα 3 εκ; 

Μας είπε ο γιατρός ότι βλέπει «δοντάκι» να ανοίγει δηλαδή, στο κατώτατο σημείο του ανοίγματος ήταν 3. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, **nikos** είπε:

Καλλιέργεια είχαμε κάνει πριν 2 μήνες αν θυμάμαι καλά. Σαλοσπίρ δεν μας είπε κανείς να παρουμε. Με το κλινήρης τι εννοεις; Μετακινείται μέσα στο σπιτι η σύζυγος απλά δεν βγαίνει εκτός. Και όσο μπορεί δεν στέκεται όρθια. 

Μας είπε ο γιατρός ότι βλέπει «δοντάκι» να ανοίγει δηλαδή, στο κατώτατο σημείο του ανοίγματος ήταν 3. 

α οκ. εμένα με είχαν σε αυστηρή κατακλιση.  κυριολεκτικά σηκωνομουν μόνο για τουαλέτα.. έτρωγα στο κρεβάτι..κ ήταν από τις λίγες φορές που καθόμουν...αλλιως μια ατέλειωτη ξαπλα. εφόσον μετακινείται μέσα στο σπίτι,  γιαυτο κ δεν σαν είπαν για σαλοσπιρη 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο εμενα!

Πραγματικα καταλαβαινω απολυτα τις ανησυχιες σας γιατι περασα και εγω μεγαλο σοκ με τον τραχηλο. 26 εβδομαδων βρηκαμε ξαφνικα εναν τραχηλο 5 χιλ.!!! Και ο γιατρος εμεινε στηλη αλατος. Εκανα εισαγωγη στο ΛΗΤΩ και μου χορηγησαν και εμενα τις 2 ενεσεις κορτιζονης που ειναι ειναι για τα πνευμονακια των μωρων ( ξεχασα να αναφερω οτι εχω διδυμακια). Απο εκεινη τη στιγμη 21/8 μεχρι και σημερα ειμαι συνεχως ξαπλωμενη, σηκωνομαι μονο για τουαλετα και μπανιο και περιμενω. Η τελευταια μετρηση εδειξε τραχηλο 1.10 εκ. Επισης απο την πρωτη στιγμη ειχα χοανη.  Γενικα ουτε ο γιατρός το πιστευει οτι εχω φτασει μεχρι εδω με τετοια δεδομενα. Εμενα μου εχει δωσει το χαπι GLOPIR. Οι συσπασεις μου ειναι πολυ αραιες χωρις πονο. Τελος, μια φιλη μου μαια μου ειπε οτι οταν σηκωνομαι απο το κρεβατι πρεπει να κραταω καλα την κοιλια μου για να μετριαζω το βαρος.

Ελπιζω να σας εδωσα κουραγιο και να δειτε οτι γινονται και θαυματα!! Μην ανησυχειτε!!

Ευχομαι τα καλυτερα για ολες μας!!

Και για οσες ειμαστε ξαπλα, υπομονη κοριτσια!!!

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Mik35 είπε:

Καλησπερα και απο εμενα!

Πραγματικα καταλαβαινω απολυτα τις ανησυχιες σας γιατι περασα και εγω μεγαλο σοκ με τον τραχηλο. 26 εβδομαδων βρηκαμε ξαφνικα εναν τραχηλο 5 χιλ.!!! Και ο γιατρος εμεινε στηλη αλατος. Εκανα εισαγωγη στο ΛΗΤΩ και μου χορηγησαν και εμενα τις 2 ενεσεις κορτιζονης που ειναι ειναι για τα πνευμονακια των μωρων ( ξεχασα να αναφερω οτι εχω διδυμακια). Απο εκεινη τη στιγμη 21/8 μεχρι και σημερα ειμαι συνεχως ξαπλωμενη, σηκωνομαι μονο για τουαλετα και μπανιο και περιμενω. Η τελευταια μετρηση εδειξε τραχηλο 1.10 εκ. Επισης απο την πρωτη στιγμη ειχα χοανη.  Γενικα ουτε ο γιατρός το πιστευει οτι εχω φτασει μεχρι εδω με τετοια δεδομενα. Εμενα μου εχει δωσει το χαπι GLOPIR. Οι συσπασεις μου ειναι πολυ αραιες χωρις πονο. Τελος, μια φιλη μου μαια μου ειπε οτι οταν σηκωνομαι απο το κρεβατι πρεπει να κραταω καλα την κοιλια μου για να μετριαζω το βαρος.

Ελπιζω να σας εδωσα κουραγιο και να δειτε οτι γινονται και θαυματα!! Μην ανησυχειτε!!

Ευχομαι τα καλυτερα για ολες μας!!

Και για οσες ειμαστε ξαπλα, υπομονη κοριτσια!!!

 

να εισαι καλα. εμεις πλεον στις 31+2 με σταθερο τραχηλο στα 3(προς το παρον). η συζυγος ταβανοθεραπεια. ελπιζω να φτασουμε στις 33 (επομενος στοχος μας :) ) . μια αλλη ερωτηση : παιζει ρολο αν δεν παιρνει κιλα στην εγκυμοσυνη η συζυγος; ξερω οτι μας ενδιαφερει το εμβρυο( αυτο μεχρι την τελευταια μετρηση ηταν φυσιολογικο σε ολα) αλλα η συζυγος μου δεν παιρνει καθολου κιλα. εχει λιγο αυξημενο θυροειδη (4.69) απλως τωρα πλεον παιρνει Τ4 καθε μερα για να πεσει εντος οριων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

να εισαι καλα. εμεις πλεον στις 31+2 με σταθερο τραχηλο στα 3(προς το παρον). η συζυγος ταβανοθεραπεια. ελπιζω να φτασουμε στις 33 (επομενος στοχος μας :) ) . μια αλλη ερωτηση : παιζει ρολο αν δεν παιρνει κιλα στην εγκυμοσυνη η συζυγος; ξερω οτι μας ενδιαφερει το εμβρυο( αυτο μεχρι την τελευταια μετρηση ηταν φυσιολογικο σε ολα) αλλα η συζυγος μου δεν παιρνει καθολου κιλα. εχει λιγο αυξημενο θυροειδη (4.69) απλως τωρα πλεον παιρνει Τ4 καθε μερα για να πεσει εντος οριων. 

αρκει να τρωει αρκετα η γυναικα. τα κιλα δεν εχουν πολυ σημασια εγω πηρα μολις 6 κιλα. απλα θελει να τρωει καλα κ σε ποσοτητα η γυναικα γιατι τρεφετε κ το μωρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

αρκει να τρωει αρκετα η γυναικα. τα κιλα δεν εχουν πολυ σημασια εγω πηρα μολις 6 κιλα. απλα θελει να τρωει καλα κ σε ποσοτητα η γυναικα γιατι τρεφετε κ το μωρο. 

Τρώει όσό μπορει. Το έμβρυο στην τελευταία εξέταση ήταν οκ στα κιλά του. Απλά μου φαίνεται περίεργο που στην 31+3 έχει πάρει μόνο 5,5 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, **nikos** είπε:

Τρώει όσό μπορει. Το έμβρυο στην τελευταία εξέταση ήταν οκ στα κιλά του. Απλά μου φαίνεται περίεργο που στην 31+3 έχει πάρει μόνο 5,5 κιλά.

ισα ισα ειναι καλητερο να παρει λιγα κιλα. φταινε κ τα φαρμακα του θυροειδη αλλα φανταζομαι οτι τωρα λογω εγκυμοσυνης θα τρωει κ πιο υγειηνα απο οτι πριν δηλαδη θα εχει ελλατωσει γλυκα κ φαγητο απεξω. επισης λογο ακινησιας ισως να μην πειναει κ τοσο συχνα κ εχει κοψει κ τσιμποκογηματα γυρω γυρω ενδιαμεσα στα γευματα  ολα παιζουν ρολο. κ.φυσικα αν τρωει δεν ειναι κατι ανησυχιτικο. οπως σου ειπα κ εγω πηρα μολις εξι κιλα ως το τελος της εγκυμοσυνης. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

να εισαι καλα. εμεις πλεον στις 31+2 με σταθερο τραχηλο στα 3(προς το παρον). η συζυγος ταβανοθεραπεια. ελπιζω να φτασουμε στις 33 (επομενος στοχος μας :) ) . μια αλλη ερωτηση : παιζει ρολο αν δεν παιρνει κιλα στην εγκυμοσυνη η συζυγος; ξερω οτι μας ενδιαφερει το εμβρυο( αυτο μεχρι την τελευταια μετρηση ηταν φυσιολογικο σε ολα) αλλα η συζυγος μου δεν παιρνει καθολου κιλα. εχει λιγο αυξημενο θυροειδη (4.69) απλως τωρα πλεον παιρνει Τ4 καθε μερα για να πεσει εντος οριων. 

καλησπέρα! είστε σε πολύ καλό δρόμο! χαίρομαι πολύ! έπαιρνα κιεγω τ4 από την αρχή της κύησης,  τα χάπια αυτά δεν επηρεαζουν κάπου! όσο για τη πρόσληψη βάρους της γυναίκας σας, είναι και κάπου λογικό. με ακ7νησια πόσο να φάει η καημένη! δεν έχει καμία σχέση η ανάπτυξη του εμβρύου με τα κιλά της γυναίκας σας.  τρώει για να ειβαι καλά αυτη, όχι το μωρό, καθώς αυτό - σε περίπτωση πχ που δεν έχει πρόσληψη ασβεστίου από τροφές,  θα το κλέψει από τις αποθήκες της γυναίκας σας.  μου τα είχαν εξηγήσει με πολλή ηρεμία στο πανεπιστημιακό Νοσοκομείο, καθότι μόλις 50 κιλά στην εγκυμοσύνη μου, όλοι μου έλεγαν ότι θα έχει θέμα το μωρό,  όμως οι γιατροί μιλούσαν με επιστημονικά δεδομένα.  γέννησα και ήμουν 56 κιλά, το μωρό 3030! μέσα σε 20 μέρες ήμουν πάλι 51!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/10/2019 at 10:40 ΠΜ, **nikos** είπε:

Ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας :) . Αισίως 31+3 (1740 γρ.) πάμε για τις 32 :) 

Μπραβο σας! Αντε φαγατε τον γαϊδαρο! Λιγο ακομα εμεινε!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Μπραβο σας! Αντε φαγατε τον γαϊδαρο! Λιγο ακομα εμεινε!

Σήμερα πήγαμε στον γιατρο μας έξω , το προχθεσινό ήταν σε ραντεβού στο νοσοκομείο, και έβγαλε το έμβρυο 1900 γραμμάρια. Μεγάλη διαφορά δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Σήμερα πήγαμε στον γιατρο μας έξω , το προχθεσινό ήταν σε ραντεβού στο νοσοκομείο, και έβγαλε το έμβρυο 1900 γραμμάρια. Μεγάλη διαφορά δεν είναι;

Απο μηχανημα σε μηχανημα υπαρχει διαφορα! Εξαλλου παντα εχουν αποκλιση +-200γρ....δεν ζυγιζεται το μωρο στο περιπου βγαινει!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Απο μηχανημα σε μηχανημα υπαρχει διαφορα! Εξαλλου παντα εχουν αποκλιση +-200γρ....δεν ζυγιζεται το μωρο στο περιπου βγαινει!

Ναι το ξέρω ότι δεν ζυγίζεται άλλα μου φάνηκε παρα πολύ μεγάλη διαφορά. Όλα καλά προχωράμε για την επόμενη εβδομάδα :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, **nikos** είπε:

Ναι το ξέρω ότι δεν ζυγίζεται άλλα μου φάνηκε παρα πολύ μεγάλη διαφορά. Όλα καλά προχωράμε για την επόμενη εβδομάδα :)

Καλημερα! Ολα καλα θα πανε σε λιγο θα κρατατε αγγαλια το μωρακι σας! Μαζεψτε δυναμεις!!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, **nikos** είπε:

32+5 και ο τράχηλος στα 2,8 με κιλά λίγο πάνω από 2. Πως το βλέπετε; Τα κιλάκια δεν έπρεπε είναι λίγο παραπάνω ;

μια χαρα ειναι ολα μπορειτε να χαλαρωσετε. τα κιλα ειναι μια χαρα μη σου πω κ πολλα θα βγει μεγαλο μωρο. κ ο τραχηλος τελειος μην ξαναανχωθεις για κατι απο αυτα. πιο τελεια δεν γινετε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , **nikos** είπε:

32+5 και ο τράχηλος στα 2,8 με κιλά λίγο πάνω από 2. Πως το βλέπετε; Τα κιλάκια δεν έπρεπε είναι λίγο παραπάνω ;

Οχι ειναι μια χαρα 31+5 εμενα ηταν λιγο πιο κατω απο 2κιλα ειναι μια χαρα θα βγει μεγαλο κιολας οπως ειπε κ η κοπελα πιο πανω! Ο τραχηλος δεν το συζητω μια χαρααα μειωνεται οπως πρεπει βασει το βαρος του μωρου που μεγαλωνει! Ολα καλα ωρα να χαλαρωσετε!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ναι θα πρέπει να ρίξουμε λίγο τόνους...γιατί δεν το χαρήκαμε καθόλου!!!!!ελπιζω να πανε όλα καλά και να έχουμε ένα υγιές μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Just now, **nikos** είπε:

34η εβδομάδα και η σύζυγος είδε ελάχιστες βλέννες όταν πήγε τουαλέτα. Λέτε να πλησιάζει η ώρα από τόσο νωρίς; 

Εάν δεν έχει ξανά δει κάτι παρόμοιο να επικοινωνήσει με τον γιατρό της

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Εάν δεν έχει ξανά δει κάτι παρόμοιο να επικοινωνήσει με τον γιατρό της

Επικοινωνήσαμε μας είπε ότι ίσως είναι ο τράχηλος που λεπτάινει και να το βλεπουμε. Αλλά πόνους ή οτιδήποτε άλλο δεν έχει η σύζυγος. Έχει τύχει σε καμία κοπέλα έτσι στα ξαφνικά σε αυτή την εβδομάδα να γεννήσει έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Επικοινωνήσαμε μας είπε ότι ίσως είναι ο τράχηλος που λεπτάινει και να το βλεπουμε. Αλλά πόνους ή οτιδήποτε άλλο δεν έχει η σύζυγος. Έχει τύχει σε καμία κοπέλα έτσι στα ξαφνικά σε αυτή την εβδομάδα να γεννήσει έτσι;

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι έτσι στα ξαφνικά γίνετε,εγώ δεν είχα πόνους καθόλου στην 36η εβδομαδα μου κάνανε εισαγωγή στο νοσοκομείο με συσπάσεις που δεν τις καταλάβαινα και με διαστολή και στης 36+5 γέννησα.νομιζω πως ακόμη ειναι λίγο νησιά και από την στιγμη που σας είπε ο γιατρός να το παρακολουθείται δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας 

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε αύριο έχουμε ραντεβού στο νοσοκομείο με τον γιατρο (καθορισμένο) ελπίζω να μας πει καλά λόγια...ευτυχώς ο μικρός είναι κινητικός. Ελπίζω να κρατήσουμε 7-8 μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Να δούμε αύριο έχουμε ραντεβού στο νοσοκομείο με τον γιατρο (καθορισμένο) ελπίζω να μας πει καλά λόγια...ευτυχώς ο μικρός είναι κινητικός. Ελπίζω να κρατήσουμε 7-8 μέρες 

Γιατί να μη  κρατήσετε είναι νωρίς ακομη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...