Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τράχηλος στο τρίτο τρίμηνο....


Recommended Posts

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Να ειστε καλα και να υποδεχθειτε με υγεια το νεο μελος! Παρεπιπτοντως να σου πω μπραβοο που ασχολεισαι με το φορουμ κ ρωτας σπανια βλεπουμε πατερα ενδιαφερομενο κ μελλοντικο συνηθως ειναι γυναικες!

Υ.γ αν καποια στιγμη χρειαστειτε χαπια για συσπασεις(ευχομαι φυσικα οχι) εχω μια δισκετα adalat(10χαπια) κ ξερω οτι ειναι σε ελλειψη να σας τα στειλω με ολη την καρδια μου(εννοειται δωρεαν)!

θελω να αγχωνεται οσο το δυνατο λιγοτερο η συζυγος μου μετα απο αυτα που εχει περασει. και μια αλλη ερωτηση : αν καθεται και καποια ωρα την ημερα επιβαρυνει αρκετα τον τραχηλο ή μονο απο την ορθοστασια επιβαρυνεται; 

Υ.Γ. ναι ελπιζω να μην τα χρειαστουμε αλλα αν θελεις μην τα πεταξεις ποτε δεν ξερεις, σε ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, **nikos** είπε:

θελω να αγχωνεται οσο το δυνατο λιγοτερο η συζυγος μου μετα απο αυτα που εχει περασει. και μια αλλη ερωτηση : αν καθεται και καποια ωρα την ημερα επιβαρυνει αρκετα τον τραχηλο ή μονο απο την ορθοστασια επιβαρυνεται; 

Υ.Γ. ναι ελπιζω να μην τα χρειαστουμε αλλα αν θελεις μην τα πεταξεις ποτε δεν ξερεις, σε ευχαριστω παρα πολυ.

Καλα ειναι να μην καθεται σε καρεκλα οσο μπορει πιεζεται κ ετσι ο τραχηλος ειναι η αληθεια! Ξαπλα απο την αριστερα πλευρα αντε κ ημικαθιστη....οχι δεν τα πεταω μπορει καποιος να τα χρειαστει κριμα ειναι! 

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλα ειναι να μην καθεται σε καρεκλα οσο μπορει πιεζεται κ ετσι ο τραχηλος ειναι η αληθεια! Ξαπλα απο την αριστερα πλευρα αντε κ ημικαθιστη....οχι δεν τα πεταω μπορει καποιος να τα χρειαστει κριμα ειναι! 

να εισαι καλα .

Link to comment
Share on other sites

@**nikos** καλησπέρα κ από μένα! εγώ από την 24 εβδομάδα είχα τράχηλο 22. με πολλή ξεκούραση κ θεραπεία ( ουτροτζεσταν) ανέβηκε στο 25. έμεινα στο κρεβάτι μέχρι που γέννησα,  στις 38+6. εβγαινα μονο για γιατρούς! είχα κ εγώ σποραδικά πετρώματα στη κοιλιά, αλλά ήταν φυσιολογικές συσπάσεις.  μου μετρούσαν κολπικα το τράχηλο και έκανα συχνα καλλιέργεια κολπικου γτ σε περίπτωση μικρόβιου θα επιβάρυνε την κατάσταση . είμασταν κ εμείς πολύ φοβισμένοι γιατί έχουμε χάσει παιδάκι στην 24ηεβδομαδα από τράχηλο.  

να ξεκουράζεται η γυναίκα σας , περίοδος για ανάγνωση βιβλίων,  ταινιούλες  , μουσικούλα! να έχει καλή ψυχολογία,  πολύ νερακι γτ Η ενυδάτωση μειώνει τις συσπάσεις,  οδηγία που μου είχε δοθεί στο νοσοκομείο ! ειναι καλή η μέτρηση σας. εύχομαι να συνεχίσει έτσι κ να πάρετε αγκαλιά το θαυματακι σας!

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2019 at 3:26 ΜΜ, bella31 είπε:

@**nikos** καλησπέρα κ από μένα! εγώ από την 24 εβδομάδα είχα τράχηλο 22. με πολλή ξεκούραση κ θεραπεία ( ουτροτζεσταν) ανέβηκε στο 25. έμεινα στο κρεβάτι μέχρι που γέννησα,  στις 38+6. εβγαινα μονο για γιατρούς! είχα κ εγώ σποραδικά πετρώματα στη κοιλιά, αλλά ήταν φυσιολογικές συσπάσεις.  μου μετρούσαν κολπικα το τράχηλο και έκανα συχνα καλλιέργεια κολπικου γτ σε περίπτωση μικρόβιου θα επιβάρυνε την κατάσταση . είμασταν κ εμείς πολύ φοβισμένοι γιατί έχουμε χάσει παιδάκι στην 24ηεβδομαδα από τράχηλο.  

να ξεκουράζεται η γυναίκα σας , περίοδος για ανάγνωση βιβλίων,  ταινιούλες  , μουσικούλα! να έχει καλή ψυχολογία,  πολύ νερακι γτ Η ενυδάτωση μειώνει τις συσπάσεις,  οδηγία που μου είχε δοθεί στο νοσοκομείο ! ειναι καλή η μέτρηση σας. εύχομαι να συνεχίσει έτσι κ να πάρετε αγκαλιά το θαυματακι σας!

τα πετρωματα ηταν πολλα μεσα στην ημερα;(πανω απο 10;)και τι διαρκεια ειχε το καθενα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

τα πετρωματα ηταν πολλα μεσα στην ημερα;(πανω απο 10;)και τι διαρκεια ειχε το καθενα;

Όχι δεν ήταν πάνω από 10 και ήταν ακανονιστα.  αυτο μου τόνιζε ο γιατρός μου.  να μην έχουν περιοδικοτητα.  κρατούσαν λίγο,  και όταν γύριζα στο πλάι ηρεμουσαν.  μου έδινε να πιο μαγνήσιο για τις συσπάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , bella31 είπε:

Όχι δεν ήταν πάνω από 10 και ήταν ακανονιστα.  αυτο μου τόνιζε ο γιατρός μου.  να μην έχουν περιοδικοτητα.  κρατούσαν λίγο,  και όταν γύριζα στο πλάι ηρεμουσαν.  μου έδινε να πιο μαγνήσιο για τις συσπάσεις. 

Και εμάς ακανόνιστα και κάτω από 10 . Φουλ μαγνήσιο , αλλά δεν ξέρω αν όντως κάνει δουλεια. Υπάρχουν κάτι χάπια τα yotopar που είναι για τις συσπάσεις. Αλλά δεν μας είπε κάτι τέτοιο προς το παρόν. 

Link to comment
Share on other sites

29+3 σήμερα τράχηλος 3. Πήραμε την κάτω βόλτα και ο γυναικολόγος μας έγραψε και ενέσεις για τα πνευμόνια-δεν ξέρω αν υπονοεί κάτι- να ρωτήσω θα κάνατε ύστερα από εδώ και μετα περιδεση με

το γνωστό δυσάρεστο αποτελέσμα να προκαλέσει τοκετό; Γνωρίζει καμία πιο είναι το κατώτατο επίπεδο του τραχήλου για να αντέχει;δηλαδή κάτω από 1 αντέχει;ή γεννάς αυτοματα;

Επεξεργάστηκαν by **nikos**
Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

29+3 σήμερα τράχηλος 3. Πήραμε την κάτω βόλτα και ο γυναικολόγος μας έγραψε και ενέσεις για τα πνευμόνια-δεν ξέρω αν υπονοεί κάτι- να ρωτήσω θα κάνατε ύστερα από εδώ και μετα περιδεση με

το γνωστό δυσάρεστο αποτελέσμα να προκαλέσει τοκετό; Γνωρίζει καμία πιο είναι το κατώτατο επίπεδο του τραχήλου για να αντέχει;δηλαδή κάτω από 1 αντέχει;ή γεννάς αυτοματα;

Δεν υπονοει κατι απλα προνοει σε καθε πιθανοτητα να ειστε καλυμμενοι εκανα κ εγω 2τοτε! Με τραχηλο 1εκ(μισο εκατοστο,εγω) εμενα αντεξε 5εβδομαδες αλλα φυσικα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κ η καθε κηυση εξισσου διαφορετικη! Δεν θα εκανα περιδεση εγω προσωπικα γτ τα 3εκ ειναι καλα για εμενα απο το να το διακυνδυνευσω απλα θα ημουν σε κατακλιση με τα καταλληλα φαρμακα...φυσικα η επιλογη ειναι δικη σας κ μονο δικη σας! Ο γιατρος σας,σας προτεινε περιδεση ή πεσσο;;;

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρότεινε κάτι. Το πεσσο δεν το συζητάει καν γιατί είναι κάτι που δεν ξέρουμε και δεν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία. Η σύζυγος παίρνει κατάλληλα φάρμακα και είναι ξαπλα( μόνο για τουαλέτα και για μπάνιο)

Σε εσένα άντεξε με περιδεση όταν ο τράχηλος ήταν 1 εκατοστό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, **nikos** said:

29+3 σήμερα τράχηλος 3. Πήραμε την κάτω βόλτα και ο γυναικολόγος μας έγραψε και ενέσεις για τα πνευμόνια-δεν ξέρω αν υπονοεί κάτι- να ρωτήσω θα κάνατε ύστερα από εδώ και μετα περιδεση με

το γνωστό δυσάρεστο αποτελέσμα να προκαλέσει τοκετό; Γνωρίζει καμία πιο είναι το κατώτατο επίπεδο του τραχήλου για να αντέχει;δηλαδή κάτω από 1 αντέχει;ή γεννάς αυτοματα;

Δεν είμαι γιατρός. Αλλά ο δικός μου γιατρός θα ήταν ευχαριστημένος με αυτή την μέτρηση. Το μήκος του τραχήλου μειώνεται όσο προχωράει η κυηση και δεν μου φαίνεται ανησυχητικη η μέτρηση σας. Βεβαίως ο γυναικολογος σας ξέρει καλύτερα γιατί αυτός μόνο μπορεί να συνεκτιμησει όλους τους παράγοντες. Οπότε αυτόν εμπιστευεστε, αν δεν ανησυχει δεν χρειάζεται να ανησυχείτε

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** said:

Τι να πω , δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν ανησυχει ή όχι 

Νομίζω αν ανησυχουσε θα σας το έλεγε. Αν δεν σας φτάνουν αυτά που σας λέει (πολλοί γιατροί είναι λιγομιλητοι) ρωτήστε τον, μην φεύγετε με απορίες. Για το μήκος σας είπε ότι το θεωρεί μικρό? Ρωτήστε ξεκάθαρα "γιατρέ σε ανησυχει αυτή η μέτρηση?" Μονο αυτός ξέρει και τις άλλες παραμετρους και μπορεί έχει συνολικη εκτίμηση. Η μέτρηση δεν είναι κακή πάντως. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Νομίζω αν ανησυχουσε θα σας το έλεγε. Αν δεν σας φτάνουν αυτά που σας λέει (πολλοί γιατροί είναι λιγομιλητοι) ρωτήστε τον, μην φεύγετε με απορίες. Για το μήκος σας είπε ότι το θεωρεί μικρό? Ρωτήστε ξεκάθαρα "γιατρέ σε ανησυχει αυτή η μέτρηση?" Μονο αυτός ξέρει και τις άλλες παραμετρους και μπορεί έχει συνολικη εκτίμηση. Η μέτρηση δεν είναι κακή πάντως. Με το καλό!

αλλη παραμετρος ειναι οτι γεννησαμε μια φορα στις 26+4 απλα κανεις στο κρατικο νοσοκομειο δεν μας ειπε απο τι γεννησαμε :( .

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

Δεν πρότεινε κάτι. Το πεσσο δεν το συζητάει καν γιατί είναι κάτι που δεν ξέρουμε και δεν υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία. Η σύζυγος παίρνει κατάλληλα φάρμακα και είναι ξαπλα( μόνο για τουαλέτα και για μπάνιο)

Σε εσένα άντεξε με περιδεση όταν ο τράχηλος ήταν 1 εκατοστό;

Οχι χωρις περιδεση αντεξε τοσο! Καλημερα!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Οχι χωρις περιδεση αντεξε τοσο! Καλημερα!

Χωρίς περιδεση;;;!!!!!πως άντεξε τόσο πολύ;;;εδώ μας είπε ο γιατρός ότι κάτω από 2,5 είναι επίφοβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** said:

Χωρίς περιδεση;;;!!!!!πως άντεξε τόσο πολύ;;;εδώ μας είπε ο γιατρός ότι κάτω από 2,5 είναι επίφοβο!!!

Κάτω από 2.5 σε ποια εβδομάδα όμως?? Άλλο 2.5 στις 15 άλλο 2.5 στις 35 που είναι νορμάλ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, **nikos** είπε:

Χωρίς περιδεση;;;!!!!!πως άντεξε τόσο πολύ;;;εδώ μας είπε ο γιατρός ότι κάτω από 2,5 είναι επίφοβο!!!

Χωρις περιδεση απο 34η εβδομαδα κρατησε μεχρι 39κ3 π γεννησα!

 

Just now, maripoz είπε:

Κάτω από 2.5 σε ποια εβδομάδα όμως?? Άλλο 2.5 στις 15 άλλο 2.5 στις 35 που είναι νορμάλ 

Αλλα εχει δικιο το κοριτσι αλλο στην 34η αλλο στην 24η...

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός σε αυτο το θέμα. Αν μπει το ερώτημα να γίνει ή όχι περιδεση μετά από την 30η εβδομάδα για να πάει όσο πιο μακρυά γίνεται. Θα το κάνατε; Κρύβει κινδύνους;εκτός από το να γεννήσουμε επι τόπου; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** said:

Τελικά το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός σε αυτο το θέμα. Αν μπει το ερώτημα να γίνει ή όχι περιδεση μετά από την 30η εβδομάδα για να πάει όσο πιο μακρυά γίνεται. Θα το κάνατε; Κρύβει κινδύνους;εκτός από το να γεννήσουμε επι τόπου; 

Εγώ δεν θα το έκανα αλλά ούτε νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιος γιατρός να το προτείνει. Δηλαδή κανείς δεν θα σας το κάνει, έτσι τουλάχιστον νομίζω. Βασικά δεν υπάρχει κανένας λόγος κιόλας, εφόσον δεν είναι χοανη, το μήκος είναι καλό!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εγώ δεν θα το έκανα αλλά ούτε νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιος γιατρός να το προτείνει. Δηλαδή κανείς δεν θα σας το κάνει, έτσι τουλάχιστον νομίζω. Βασικά δεν υπάρχει κανένας λόγος κιόλας, εφόσον δεν είναι χοανη, το μήκος είναι καλό!! 

Κάτσε γιατί νομίζω μας είπε ότι ψιλό ανοίγει σαν χοάνη, και από το κατώτατο σημείο της χοανης είναι 3 εκατ. Είναι κακό η χοάνη;

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** said:

Κάτσε γιατί νομίζω μας είπε ότι ψιλό ανοίγει σαν χοάνη, και από το κατώτατο σημείο της χοανης είναι 3 εκατ. Είναι κακό η χοάνη;

Υπέθεσα ότι δεν είναι χοανη γιατί σε προηγούμενο μήνυμα είχες γράψει ότι σίγουρα δεν είναι. Δεν είναι καλό γενικά να είναι χοανη ο τραχηλος αλλά μην σας ανησυχω χωρίς λόγο, ρωτήστε τον γιατρό. Και εν πασει περιπτώσει αν έχει απλως ένα πολύ μικρό άνοιγμα μπορεί να φτάσει τέλειομηνη η κυηση. Οπότε μην πανικοβάλεστε αλλά πρέπει να έχετε και τη σωστή ενημέρωση από τον γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Υπέθεσα ότι δεν είναι χοανη γιατί σε προηγούμενο μήνυμα είχες γράψει ότι σίγουρα δεν είναι. Δεν είναι καλό γενικά να είναι χοανη ο τραχηλος αλλά μην σας ανησυχω χωρίς λόγο, ρωτήστε τον γιατρό. Και εν πασει περιπτώσει αν έχει απλως ένα πολύ μικρό άνοιγμα μπορεί να φτάσει τέλειομηνη η κυηση. Οπότε μην πανικοβάλεστε αλλά πρέπει να έχετε και τη σωστή ενημέρωση από τον γιατρό. 

Απλα και πάλι πιστευω ότι 3 εκ. ( αν ανοίγει νορμαλ) και χοάνη να είναι δεν είναι πάντα τοοοσο τραγικό. Ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

Τελικά το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός σε αυτο το θέμα. Αν μπει το ερώτημα να γίνει ή όχι περιδεση μετά από την 30η εβδομάδα για να πάει όσο πιο μακρυά γίνεται. Θα το κάνατε; Κρύβει κινδύνους;εκτός από το να γεννήσουμε επι τόπου; 

καλησπέρα! Όπως σου ειπαν και τα κορίτσια,  έχει σημασία σε ποια εβδομάδα είναι το μήκος 30. έμενα τόσο ήταν περίπου στη β επιπέδου! το 22 είναι οριακό για περιδεση, κ γι'αυτό δεν μου έκαναν ποτέ.  γέννησα 38+6 με πρόκληση.  έβγαλα όλη τη  εγκυμοσύνη κλινηρης.  μόνο για τουαλέτα.  δε ξέρω αν θα έκανα περιδεση στις 30 εβδ. ήθελα να ρωτήσω αν έχει γίνει καλλιέργεια κολπικου να απορρίψετε την περίπτωση μικρόβιου που επιβαρύνει έναν τράχηλο.  συγγνώμη αν το έχετε ξαναπεί,  δεν το θυμάμαι! Επίσης,  εάν η γυναίκα σας είναι κλινιρης ,ρωτήστε το γιατρό σας μήπως χρειαστεί χορήγηση σαλοσπιρης για την αποφυγή θρομβωσης.  είναι πράγματα που μου είχαν πει στο νοσοκομείο.  

ρωτήστε το γιατρό σας ο τι σας απασχολεί. ξανά και ξανά μέχρι να είστε σίγουροι ότι έχετε καταλάβει.  εγώ του έκανα συνέχεια ερωτήσεις. πέρα από το ιατρικό κομμάτι,  έχουν κ υποστηρικτικό ρόλο οι γιατροί. 

όσο για τις ενέσεις κορτιζονης που αναφέρατε,  είναι για πρόληψη,  όπως σας προείπαν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...