Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τράχηλος στο τρίτο τρίμηνο....


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Just now, **nikos** είπε:

Ξεκίνησε σήμερα ένας νέος κύκλος...!!!γεννησαμε 35+3 (2720) το μωράκι μπήκε στη μονάδα ελπίζω όχι για πολύ :) 

Να σας ζησει το μωρακι σας! Αυτο δεν ειναι το τελος μα ειναι μια υπεροχη αρχη για τους 3 σας! Θα βγει συντομα απο την μενν η εβδομαδα κ το βαρος του μωρου ειναι πολυ καλες! Με το καλο κ γρηγορα σπιτακι σας για τις πιο ομορφες γιορτες!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Να σας ζησει το μωρακι σας! Αυτο δεν ειναι το τελος μα ειναι μια υπεροχη αρχη για τους 3 σας! Θα βγει συντομα απο την μενν η εβδομαδα κ το βαρος του μωρου ειναι πολυ καλες! Με το καλο κ γρηγορα σπιτακι σας για τις πιο ομορφες γιορτες!

Να είσαι καλά :) ελπίζουμε να βγει όταν πρέπει αρκεί να είναι καλά. Ελπίζω να μην μας μείνει κανένα θέμα λόγω ΜΕΝΝ :) 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

Ξεκίνησε σήμερα ένας νέος κύκλος...!!!γεννησαμε 35+3 (2720) το μωράκι μπήκε στη μονάδα ελπίζω όχι για πολύ :) 

να σας ζήσει! γερό κ καλοτυχο,  και σύντομα στο σπίτι σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

Ελπίζω να μην μας μείνει κανένα θέμα λόγω ΜΕΝΝ :) 

Ειστε σε καλη εβδομαδα και με καλο βαρος, λογικα θα βγει συντομα αν δεν υπαρχουν αναπνευστικες δυσκολιες. Πολλη επαφη δερμα με δερμα σε καθε ευκαιρια (και οταν με το καλο πατε σπιτι) για να αναπληρωσει το χρονο μακρυα απ' τη μανουλα. Να σας ζησει :)

 
Link to comment
Share on other sites

@**nikos** Μπράβο μπράβο μπράβο! Να είναι υγιές και καλότυχο, κι εσείς το ίδιο! Να χαίρεσαι το γιο και τη σύζυγο Νίκο και να σε χαίρονται κι εκείνοι :) ό,τι καλύτερο από καρδιάς! 

Link to comment
Share on other sites

@**nikos** Παρακολουθώ την ιστορία και τις ανησυχίες σας από την αρχη. Μπορεί να μην συμμετείχα καθώς δεν είχα ανάλογη εμπειρία αλλά παρακολουθούσα το θέμα. Μου έκανε φοβερή εντύπωση η συμπαράσταση στη σύζυγο. Πραγματικά χάρηκα πάρα πολύ με την ευτυχή κατάληξη. Εύχομαι να είναι πάντα γερό και καλοτυχο το μωράκι σας!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

@**nikos** Παρακολουθώ την ιστορία και τις ανησυχίες σας από την αρχη. Μπορεί να μην συμμετείχα καθώς δεν είχα ανάλογη εμπειρία αλλά παρακολουθούσα το θέμα. Μου έκανε φοβερή εντύπωση η συμπαράσταση στη σύζυγο. Πραγματικά χάρηκα πάρα πολύ με την ευτυχή κατάληξη. Εύχομαι να είναι πάντα γερό και καλοτυχο το μωράκι σας!!! 

ΕΙναι το λιγοτερο που μπορω να κανω για τη γυναικα μου...οπως και την ευχαριστω παρα πολυ που μου χαρισε αυτο το παιδακι. Να κανω μια ερωτηση μαγδα με ολο το θαρρος; εισαι απο βορεια ελλαδα;

 

Επεξεργάστηκαν by **nikos**
Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

ΕΙναι το λιγοτερο που μπορω να κανω για τη γυναικα μου...οπως και την ευχαριστω παρα πολυ που μου χαρισε αυτο το παιδακι. Να κανω μια ερωτηση μαγδα με ολο το θαρρος; εισαι απο βορεια ελλαδα;

 

Όχι δεν είμαι. Δεν το κάνουν όλοι δυστυχώς αν και θα έπρεπε. Εύχομαι να είσαστε πάντα ενωμένοι και αγαπημένοι μαζί με το νέο μέλος της οικογένειας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, 

είμαι πρωτάρα στο forum κ θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα σχετικά με την εγκυμοσύνη μου. Εδώ κ 2 μέρες παρουσίασα λιγες σταγόνες αίμα, αρχικά καφέ κ στη συνέχεια ροζ - κόκκινο. Κάναμε υπέρηχο κ όλα καλά, δεν έδειξε κάτι ανησυχητικό αλλά ο γιατρός μου συνέστησε για 15 μέρες να απέχω από την εργασία μου, να μείνω στο κρεβάτι για ξεκούραση κ να πάρω ultrogestan των 100. Να σημειώσω ότι είμαι στον 5ο μήνα κ μια εβδομάδα ακριβώς πριν είχαμε κάνει β’ Επιπέδου κ ήταν όλα φυσιολογικά. Έχει τύχει σε καμία κάτι παρόμοιο; Σας ευχαριστώ εν των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια σε όλες σας... χθες στο ντοπλερ ανακαλύψαμε ότι ο τράχηλος μου είναι στα 21mm .. βρισκομαι στην 32βδομαδα την Παρασκευή μπαίνω στην 33! Η γιατρός μου συνέστησε ακινησία,προγεστερονη, παρακολούθηση κάθε βδομάδα και έκανα και ενέσεις για τα πνευμονία του μωρού .. το βάρος του μωρού είναι αυτή την στιγμή 2 κιλα.. με αγχώνουν πολλά.. αρχικά αν για κάποιο λόγο το μωρό γεννηθεί 32η 33 βδομάδα πόσες πιθανότητες υπάρχουν να πανε όλα καλά;;; Επίσης θερμοκοιτίδα μπαίνουν τα μωράκια ανάλογα με το βάρος; Εννοώ αν το αναπνευστικό του σύστημα λειτουργεί καλά και το βάρος του είναι πάνω από 2 κιλα όταν γεννηθεί υπάρχει περίπτωση να γλιτώσουμε την θερμοκοιτίδα και την ΜΕΝΝ; Ρωτάω γιατί μένω στον Έβρο και αν χρειαστεί ΜΕΝΝ το μωράκι θα το πανε στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης 120χλμ μακρυά μου δηλαδή. Υπάρχει κάποια από σας που να βίωσε η να βιώνει κάτι ανάλογο;;

Link to comment
Share on other sites

On 12/18/2019 at 4:48 AM, Elenadms said:

καλησπέρα κορίτσια σε όλες σας... χθες στο ντοπλερ ανακαλύψαμε ότι ο τράχηλος μου είναι στα 21mm .. βρισκομαι στην 32βδομαδα την Παρασκευή μπαίνω στην 33! Η γιατρός μου συνέστησε ακινησία,προγεστερονη, παρακολούθηση κάθε βδομάδα και έκανα και ενέσεις για τα πνευμονία του μωρού .. το βάρος του μωρού είναι αυτή την στιγμή 2 κιλα.. με αγχώνουν πολλά.. αρχικά αν για κάποιο λόγο το μωρό γεννηθεί 32η 33 βδομάδα πόσες πιθανότητες υπάρχουν να πανε όλα καλά;;; Επίσης θερμοκοιτίδα μπαίνουν τα μωράκια ανάλογα με το βάρος; Εννοώ αν το αναπνευστικό του σύστημα λειτουργεί καλά και το βάρος του είναι πάνω από 2 κιλα όταν γεννηθεί υπάρχει περίπτωση να γλιτώσουμε την θερμοκοιτίδα και την ΜΕΝΝ; Ρωτάω γιατί μένω στον Έβρο και αν χρειαστεί ΜΕΝΝ το μωράκι θα το πανε στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης 120χλμ μακρυά μου δηλαδή. Υπάρχει κάποια από σας που να βίωσε η να βιώνει κάτι ανάλογο;;

Δε νομίζω ότι θα γεννήσεις τόσο νωρίς πια. Είσαι μήπως πολύ μικροκαμωμενη? Ξέρεις επηρεάζει αυτό. Εγώ πολύ αδύνατη και με κοντό τραχηλο (ποτέ δεν μου το είπαν αλλά το διαπίστωσα εκ των υστέρων) σε όλη την εγκυμοσύνη γέννησα τέλειομηνη χωρις ακινησία - το αντίθετο μάλιστα, πολλά ταξίδια, μετακομισεις κλπ. Οπότε υπάρχει ελπίδα :) Δεν ξέρω αν έχει νόημα η προγεστερονη σε αυτό το στάδιο αλλά μάλλον η γιατρός σου ξέρει καλύτερα. Εμένα ο γιατρός μου δεν μου μέτρουσε τραχηλο στις 33 εβδομάδες αλλά, αν σε παρηγορει, στις 20 εβδομάδες είχα 28 χιλιοστά και μου είπαν ότι ήταν οκ δύο γιατροί ενώ παντού στο ίντερνετ διάβαζα ότι είναι κοντός. Πάντως όποτε και να γεννήσεις δεν θα είναι πολύ προωρο το μωρό σου οπότε μην ανησυχείς. Με προσοχή και σχετική ακινησία και εφόσον ο τραχηλος είναι κλειστός φυσικά, μπορεί να γεννησεις και τέλειομηνη. Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/12/2019 at 7:37 ΠΜ, maripoz είπε:

Δε νομίζω ότι θα γεννήσεις τόσο νωρίς πια. Είσαι μήπως πολύ μικροκαμωμενη? Ξέρεις επηρεάζει αυτό. Εγώ πολύ αδύνατη και με κοντό τραχηλο (ποτέ δεν μου το είπαν αλλά το διαπίστωσα εκ των υστέρων) σε όλη την εγκυμοσύνη γέννησα τέλειομηνη χωρις ακινησία - το αντίθετο μάλιστα, πολλά ταξίδια, μετακομισεις κλπ. Οπότε υπάρχει ελπίδα :) Δεν ξέρω αν έχει νόημα η προγεστερονη σε αυτό το στάδιο αλλά μάλλον η γιατρός σου ξέρει καλύτερα. Εμένα ο γιατρός μου δεν μου μέτρουσε τραχηλο στις 33 εβδομάδες αλλά, αν σε παρηγορει, στις 20 εβδομάδες είχα 28 χιλιοστά και μου είπαν ότι ήταν οκ δύο γιατροί ενώ παντού στο ίντερνετ διάβαζα ότι είναι κοντός. Πάντως όποτε και να γεννήσεις δεν θα είναι πολύ προωρο το μωρό σου οπότε μην ανησυχείς. Με προσοχή και σχετική ακινησία και εφόσον ο τραχηλος είναι κλειστός φυσικά, μπορεί να γεννησεις και τέλειομηνη. Με το καλό!!

Ναι η αληθεια είναι ότι είμαι αρκετά μικροκαμωμένη... μπορεί και αυτό να παίζει ρόλο 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορώ να ρωτήσω και εγώ κάτι...έκανα χθες την β επιπέδου κ μ είπε ο γιατρός πως το μωρό είναι καλά 22εβδομάδεςσυν 2μερες αλλά ο τράχηλος είναι 7mm αρκετά ανοιχτός διέκοψα δουλειά είμαι ξαπλωμένη όλη μέρα...με φουλ χάπια..Δεν μ συνέστησαν περιδεση μ είπαν πως είναι επικίνδυνο να χάσουμε το παιδί...μπορεί να με συμβουλέψει κάποιος??έυχαριστω πολύ!!

 

Επεξεργάστηκαν by Φαιη28ι
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες.

Χρειάζομαι την εμπειρία σας.


´Εχω συσπάσεις χωρίς πόνο χαμηλά στη μήτρα σαν βουναλάκια απο την 20 περίπου εβδομάδα συνήθως όταν θέλω να ουρήσω  και πετρώματα σαν δίαταση της κοιλιάς κυρίως μετά το φαγητό που κρατά ώρες.

 

Με το πέρασμα των εβδομάδω έγιναν πιο αντιληπτές και ανακαλύψαμε κ μικρόβιο στον κόλπο που αντιμετωπίσαμε με αντιβίωση.

Το μικρόβιο πέρασε, οι συσπάσεις όχι οπότε και δεν ξέρω αν σχετίζεται απαραίτητα αλλά είδαμε οτι ο τράχηλος έκλεισε τη χοάνη που είχε κάνει κ επανήλθε στα 3,5 εκατοστά απο τα 2,5 που είχε φτάσει.

Ο γιατρός μου πρότεινε τοκολυτικά (glopir πρώην adalat) γιατί το θεωρεί επικύνδυνο για προωρότητα.

Εγώ όμως φοβάμαι να τα πάρω γιατι έχω ακούσει οτι ρίχνουν την πίεση που είναι ήδη χαμηλή σε εμένα.
Είχε καμιά σας παρόμοια εμπειρία;

Σας ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σου πω να ακους το γιατρο σου. Αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου σε τετοιο σοβαρο θεμα οπως η προωροτητα καλυτερα θα ηταν να αλλαζες γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας. είμαι 33 εβδομάδες και την 32η και 3 έκανα την εξέταση doppler , ότε και μου μετρήθηκε το μήκος του τραχήλου μου το οποίο ήταν στα 22mm.  Στην β' επιπέδου που τον είχαμε μετρήσει ήταν 37mm. utrogestan λαμβάνω διά στόματος καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ο γιατρός μου δεν ανησυχεί γιατί μου λέει είναι φυσιολογικό και το 22 θα γίνει 15mm όσο πλησιάζω προς τον τοκετό. Το μόνο που μου άλλαξε τώρα είναι τον τρόπο λήψης των utrogestan. Λαμβάνω ενα το πρωί διά στόματος και ένα το βράδυ κολπικά. Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία? υπάρχει περίπτωση να γεννήσω πολύ πρόωρα? προς το παρόν δεν έχω καμία ένδειξη. π.χ πόνους περιόδου. γνωρίζετε ποιο θα ήταν το ιδανικό μηκος τραχήλου ούτως ώστε να μην γεννήσω πριν την 36η εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Θα ήθελα τα φώτα σας…


Είμαι στην 33η εβδομάδα και ενώ όλα πήγαιναν τέλεια, στην 29η εβδομάδα από το πουθενα το μήκος του τραχήλου από 3,4 που ήταν έπεσε στο 2,4. Φυσικά σταμάτησα από τη δουλειά και ξεκίνησα vasclor κολπικά και δυο trofocard την ημέρα. Στην 31η εβδομάδα έγινε και το καθιερωμένο Doppler στο οποιο ο τράχηλος είχε πέσει στο 1,9. Ωστόσο, και ο εμβρυολογος που έκανε το Doppler αλλά και ο γιατρός μου με καθησύχασαν..είναι φυσιολογικό λέει να μειώνεται ο τράχηλος όσο προχωράμε προς τον τοκετό. 

Να σημειώσω ότι το μωρό έχει παρει θέση από τον 6ο μήνα.. 

 

Τις τελευταίες μέρες νιώθω αρκετή πίεση κάτω χαμηλά και δυσκολεύομαι να περπατήσω .. έχω ραντεβού με τον γιατρό μου την άλλη εβδομάδα αλλά έχω αγχωθεί πολύ 

 

Εχει κάποια κοπέλα κάποια αντίστοιχη εμπειρία; 
 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2022 at 10:32 PM, Konz said:

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Θα ήθελα τα φώτα σας…


Είμαι στην 33η εβδομάδα και ενώ όλα πήγαιναν τέλεια, στην 29η εβδομάδα από το πουθενα το μήκος του τραχήλου από 3,4 που ήταν έπεσε στο 2,4. Φυσικά σταμάτησα από τη δουλειά και ξεκίνησα vasclor κολπικά και δυο trofocard την ημέρα. Στην 31η εβδομάδα έγινε και το καθιερωμένο Doppler στο οποιο ο τράχηλος είχε πέσει στο 1,9. Ωστόσο, και ο εμβρυολογος που έκανε το Doppler αλλά και ο γιατρός μου με καθησύχασαν..είναι φυσιολογικό λέει να μειώνεται ο τράχηλος όσο προχωράμε προς τον τοκετό. 

Να σημειώσω ότι το μωρό έχει παρει θέση από τον 6ο μήνα.. 

 

Τις τελευταίες μέρες νιώθω αρκετή πίεση κάτω χαμηλά και δυσκολεύομαι να περπατήσω .. έχω ραντεβού με τον γιατρό μου την άλλη εβδομάδα αλλά έχω αγχωθεί πολύ 

 

Εχει κάποια κοπέλα κάποια αντίστοιχη εμπειρία; 
 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Ναι ολες εχουμε αντιστοιχη εμπειρια αν δεν κοντυνει ο τραχηλος και δεν εξαλειφθει πληρως δεν θα μπορεσεις να γεννησεις. Γιαυτο κ οσο πλησιαζει η ημερομηνια σου το φυσιολογικο ειναι να κονταινει. Με το καλο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα κορίτσια...

Είμαι στην 27 +3 εβδομάδες και χθες μέτρησε ο γιατρός μου τον τράχηλο και τον βρήκε 2.7. Μου σύστησε ξεκούραση και κάθε βράδυ ένα κολπικό υπόθετο cyclogest. 

Από τότε έχω αγχωθει, είχε κάποια άλλη παρόμοιο θέμα με τον τράχηλο της?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...