Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τράχηλος στο τρίτο τρίμηνο....


Recommended Posts

Καλησπέρα είμαστε 28η εβδομάδα με τράχηλο 3,4 από 3,8 (είχε μετρηθεί πριν 9 μέρες) . Ο γιατρός συνέστησε κρεβάτι . Είχαμε ένα πρόωρο μωράκι πριν 2 χρόνια στις 26+4(χωρίς να ξέρουμε αν έφταιγε ο τράχηλος). Η τιμή αυτή είναι νορμαλ που έχουμε τώρα;ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, **nikos** είπε:

Καλησπέρα είμαστε 28η εβδομάδα με τράχηλο 3,4 από 3,8 (είχε μετρηθεί πριν 9 μέρες) . Ο γιατρός συνέστησε κρεβάτι . Είχαμε ένα πρόωρο μωράκι πριν 2 χρόνια στις 26+4(χωρίς να ξέρουμε αν έφταιγε ο τράχηλος). Η τιμή αυτή είναι νορμαλ που έχουμε τώρα;ευχαριστώ πολύ. 

Ναι φυσικα ειναι νορμαλ η τιμη π εχετε νομιζω το 2.5 παραπεμπει σε ξεκουραση εκτος κ ΑΝ μειωνεται συνεχως οποτε εκει ναι βοηθαει η αρκετη ξεκουραση οπως και καποια φαρμακα εξαλλου οσο μεγαλωνει η κυηση τοσο θα μικραινει ο τραχηλος διοτι 1ον) βαραινει το μωρο κ καταπονειται ας το πουμε ο τραχηλος και 2ον) πρεπει να κονταινει σιγα σιγα για να προετοιμαζεται για τον τοκετο!!!Η μετρηση τραχηλου κοιλιακα ωστοσο μπορει να εχει αρκετη αποκλιση ακομα και την ιδια μερα να ειναι η μετρηση αν υπαρχουν ενδειξεις κοντου τραχηλου για καλυτερη εικονα ειναι η κολπικη μετρηση του τραχηλου! Εγω με τραχηλο π ξεκινησε απο 3.5εκ στην 28η εβδομαδα πρεπει να ηταν 2.5,,,34η 1.2 κ απο 35η κ μετα 0.5εκ αλλα γεννησα 39κ3!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδοκολπικα έγινε η μέτρηση. Λόγω του ιστορικού που έχουμε είμαστε αρκετά φοβισμένοι. Μέσα σε 9 μέρες έπεσε 0,4. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα πέφτει τόσο πολύ. Το παρακολουθούσες κάθε εβδομαδα τον τράχηλο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Ενδοκολπικα έγινε η μέτρηση. Λόγω του ιστορικού που έχουμε είμαστε αρκετά φοβισμένοι. Μέσα σε 9 μέρες έπεσε 0,4. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα πέφτει τόσο πολύ. Το παρακολουθούσες κάθε εβδομαδα τον τράχηλο;

Οχι δεν το ειχαμε καταλαβει οτι μικραινε στην α κ β επιπεδου ηταν 3.5καλος βεβαια εκανα συσπασεις(15η εβδομαδα) απο νωρις αλλα ο γιατρος μ δν μ μετρουσε το τραχηλο(παρα μονο στην α επιπεδου κ στη  β),αργα καταλαβαμε οτι ειχε μικρυνει χρειαστηκε να νοσηλευτω στο νοσοκομειο με συσπασεις τοκετου με ορο γιατι τα χαπια δεν με επιαναν κ γιαυτο μικραινε συνεχως απο 34η εβδομαδα κ μετα π επεσε αρκετα στο 0.8-0.5χιλιοστα πηγαινα πολυ τακτικα μερα παρα μερα γιατι οι συσπασεις συνεχιζοντουσαν παρα τα φαρμακα κ την ξαπλα κ ετσι βλεπαμε πως παει δημιουργηθηκε διαστολη απο 37η εβδομαδα αλλα ολα πηγαν καλα! Φυσικα σε επομενη εγκυμοσυνη με τον νεο μου γιατρο θα το παρακολουθουμε απο νωρις γτ πλεον υπαρχει ιστορικο συσπασεων κ συνεχομενου κοντου τραχηλου! Με στενη παρακολουθηση πιστευω δεν θα εχετε θεμα αλλα φυσικα η εγκυμονουσα να ξεκουραζεται οσο μπορει κανεναν δεν εβλαψε η ξαπλα:)

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεκουράζεται μετά την επίσκεψη στον γιατρο,ξάπλα καναπε :) . Άλλο είναι το άνοιγμα τραχήλου και άλλο είναι ο κοντός τράχηλος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, **nikos** είπε:

Ναι ξεκουράζεται μετά την επίσκεψη στον γιατρο,ξάπλα καναπε :) . Άλλο είναι το άνοιγμα τραχήλου και άλλο είναι ο κοντός τράχηλος;

Ναι αλλο το ενα αλλο το αλλο,,,αλλο απλα να κονταινει και αλλο να ανοιγει(διαστολη-χοανη)...φυσικα το καλυτερο απο τα 2ειναι απλα να κονταινει!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς είχε μια σχισμή όπως το είδε ο γιατρός αλλά μικρή, που όταν έσφιγγε τα χέρια η σύζυγος φαινόταν. Τώρα αυτό λογικά άνοιγμα είναι ε; :( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Εμάς είχε μια σχισμή όπως το είδε ο γιατρός αλλά μικρή, που όταν έσφιγγε τα χέρια η σύζυγος φαινόταν. Τώρα αυτό λογικά άνοιγμα είναι ε; :( 

Σας ανεφερε ο γιατρος για ανοιγμα ή διαστολη;; το οτι εσφιγγε η συζηγος δεν ξερω τι τακτικη ειναι για να το δει ο γιατρος εμενα με εβαζαν να βηχω για να δουν αν ανοιγει ή οχι!!! Θα σας το ειχε αναφερει ο γιατρος καποιο φαρμακο δεν σας προτεινε;;;

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μας ειπε ουτε ανοιγμα ουτε διαστολη. παιρνει Utrogestan 300αρια (3 φορες τη μερα), vasclor, μαγνησιο 3 φορες τη μερα. εχω διαβασει εδω μεσα για χαπακια που αναστελουν τις συσπασεις , απλα δεν θυμαμαι ονομα. αυτα κανουν δουλεια ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς που παρεμβαίνω , αλλά στη θέση σας , δεδομένου ότι έχει δημιουργηθεί προβληματισμός , θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη , ιδανικά από μεγάλη κλινική :) με το καλό το μωράκι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

Με συγχωρείς που παρεμβαίνω , αλλά στη θέση σας , δεδομένου ότι έχει δημιουργηθεί προβληματισμός , θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη , ιδανικά από μεγάλη κλινική :) με το καλό το μωράκι :)

οταν λες μεγαλη κλινικη; καμια παρεμβαση, απλα θελω να δω αν υπηρχαν και αλλες γυναικες με τραχηλο στο ιδιο με εμας στην εβδομαδα που ειμαστε και πως το χειριστηκαν. η κοντινοτερη μεγαλη κλινικη ειναι καπου στα 300 χλμ απο εδω και δεδομενου οτι ειπε στη συζυγο ξαπλα φανταζομαι οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο η μετακινηση με το αυτοκινητο και ειδικα σε τοσο μεγαλη αποσταση. :(

Link to comment
Share on other sites

3,4 πάντως είναι εντυπωσιακά καλά για την εβδομάδα που είστε. Για χοανη δεν ξέρω, μιλάω καθαρά για το μήκος. Επίσης οι μετρήσεις δεν είναι τόσο ακριβείς ώστε να βγάζετε το συμπέρασμα ότι μειώθηκε 0,4 την επόμενη φορά μπορεί να είναι 3,6 πχ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

οταν λες μεγαλη κλινικη; καμια παρεμβαση, απλα θελω να δω αν υπηρχαν και αλλες γυναικες με τραχηλο στο ιδιο με εμας στην εβδομαδα που ειμαστε και πως το χειριστηκαν. η κοντινοτερη μεγαλη κλινικη ειναι καπου στα 300 χλμ απο εδω και δεδομενου οτι ειπε στη συζυγο ξαπλα φανταζομαι οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο η μετακινηση με το αυτοκινητο και ειδικα σε τοσο μεγαλη αποσταση. :(

Εγώ είχα 3,2 :) αλλά ο γιατρός μου το είχε θεωρήσει μια χαρά :) όταν λέω μεγάλη κλινική , εννοώ ακριβώς αυτό που κατάλαβες.

Link to comment
Share on other sites

χοανη δεν εχει σιγουρα απλα επειδη το ειδα 3-4 φορες στον υπερηχο δημιουργειται μια σχιση και στο τελειωμα της σχισμης αυτης ο τραχηλος ειναι 3.4 . μετριομαστε καθε εβδομαδα λογω του ιστορικου - που δεν ξερουμε - αν ειχε θεμα ο τραχηλος οντως. Ο τραχηλος "επουλωνεται" ή απαξ και αρχιζει να μικραινει μετα δεν σταματαει; 

Just now, Macgyver είπε:

Εγώ είχα 3,2 :) αλλά ο γιατρός μου το είχε θεωρήσει μια χαρά :) όταν λέω μεγάλη κλινική , εννοώ ακριβώς αυτό που κατάλαβες.

δυστυχως για μεγαλη κλινικη δεν θα ηθελα να ταλαιπωρησω τη συζυγο. τωρα το επομενο μας ραντεβου ειναι τη δευτερα και μετα την πεμπτη για doppler 3ου επιπεδου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** said:

χοανη δεν εχει σιγουρα απλα επειδη το ειδα 3-4 φορες στον υπερηχο δημιουργειται μια σχιση και στο τελειωμα της σχισμης αυτης ο τραχηλος ειναι 3.4 . μετριομαστε καθε εβδομαδα λογω του ιστορικου - που δεν ξερουμε - αν ειχε θεμα ο τραχηλος οντως. Ο τραχηλος "επουλωνεται" ή απαξ και αρχιζει να μικραινει μετα δεν σταματαει; 

δυστυχως για μεγαλη κλινικη δεν θα ηθελα να ταλαιπωρησω τη συζυγο. τωρα το επομενο μας ραντεβου ειναι τη δευτερα και μετα την πεμπτη για doppler 3ου επιπεδου. 

Εμένα πάντως από 2.9 νωρίτερα πήγε 3.2 στις εβδομάδες σας περίπου. Δεν ξέρω αν είναι απόκλιση στη  μέτρηση ή αυξήθηκε. Πάντως σίγουρα δεν σημαίνει ότι θα πάρει την κάτω βόλτα απαραίτητα. Γενικά είναι πάρα πολύ καλό το μήκος τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Εμένα πάντως από 2.9 νωρίτερα πήγε 3.2 στις εβδομάδες σας περίπου. Δεν ξέρω αν είναι απόκλιση στη  μέτρηση ή αυξήθηκε. Πάντως σίγουρα δεν σημαίνει ότι θα πάρει την κάτω βόλτα απαραίτητα. Γενικά είναι πάρα πολύ καλό το μήκος τώρα.

ελπιζουμε να μεινει ετσι γιατι δεν θα αντεξουμε 3η εγκυμοσυνη(με μαχαιρι) και 0 παιδια στο σπιτι μας....!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** said:

ελπιζουμε να μεινει ετσι γιατι δεν θα αντεξουμε 3η εγκυμοσυνη(με μαχαιρι) και 0 παιδια στο σπιτι μας....!!!! 

Σωπα μην λες τέτοια, εφόσον το παρακολουθείτε θα πάει μια χαρά. Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Σωπα μην λες τέτοια, εφόσον το παρακολουθείτε θα πάει μια χαρά. Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!

να εισαι καλα. αν ξερει καποιος ή εχει χρησιμοποιησει χαπακια για τις συσπασεις ας γραψει λιγο το ονομα τους. ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

να εισαι καλα. αν ξερει καποιος ή εχει χρησιμοποιησει χαπακια για τις συσπασεις ας γραψει λιγο το ονομα τους. ευχαριστω πολυ.

Ναι ναι εχω παρει εγω τα adalat οσο νοσηλευομουν αλλα νομιζω πως πλεον εχουν καταργηθει τα συγκεκριμενα....υπαρχει κ αλλη μια μαρκα δεν θυμαμαι ονομα αν θυμηθω θα το γραψω

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ναι ναι εχω παρει εγω τα adalat οσο νοσηλευομουν αλλα νομιζω πως πλεον εχουν καταργηθει τα συγκεκριμενα....υπαρχει κ αλλη μια μαρκα δεν θυμαμαι ονομα αν θυμηθω θα το γραψω

εκαναν δουλεια; σταματανε οντως τις συσπασεις;

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

εκαναν δουλεια; σταματανε οντως τις συσπασεις;

Τι να σου πω εδω δεν μ εκανε δουλεια ο ενδοφλεβιος ορος με θειικο μαγνησιο κ κατι αλλο π δεν θυμαμαι πως το λενε επερνα ταυτοχρονα με τον ορο το adalat το outrogestan κολπικα και την κρεμα vasclor τωρα τι απο αυτα με επιασε δεν ξερω να σου πω παντως ανα 2λεπτα π ειχα οταν μπηκα στο νοσοκομειο εγιναν ανα 5λεπτα κ ετσι συνεχισα μεχρι το τελος εχω ακουσει απο κοπελα π ηταν απεναντι πως αυτα την κρατησαν απο τον προωρο τοκετο.....το αλλο τοκολυτικο για τις συσπασεις λεγεται nifelat αντι του adalat π ειναι σε ελλειψη!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

α οκ , αναφερεσαι για εντονες συσπασεις. η συζυγος εχει 6-7 στο 24 ωρο και διαρκει η καθε μια μεχρι 25-30 δευτερολεπτα. ο γιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικο, χωρις πονους εννοειται απλα πετρωμα της κοιλιας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

α οκ , αναφερεσαι για εντονες συσπασεις. η συζυγος εχει 6-7 στο 24 ωρο και διαρκει η καθε μια μεχρι 25-30 δευτερολεπτα. ο γιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικο, χωρις πονους εννοειται απλα πετρωμα της κοιλιας. 

Εννοειται αυτο ειναι φυσιολογικο εως 10την ημερα χωρις πονο! Εγω μιλαω για καθε 5λεπτα ολη μερα με πονο και κρατουσαν 1μιση λεπτο! Νομιζω πως αυτα π περνει η γυναικα σου ειναι υπερ αρκετα κ ο τραχηλος ειναι πολλυυυ καλος!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εννοειται αυτο ειναι φυσιολογικο εως 10την ημερα χωρις πονο! Εγω μιλαω για καθε 5λεπτα ολη μερα με πονο και κρατουσαν 1μιση λεπτο! Νομιζω πως αυτα π περνει η γυναικα σου ειναι υπερ αρκετα κ ο τραχηλος ειναι πολλυυυ καλος!!!

μακαρι!!!! ελπιζω να χαρουμε το δωρο του θεου αυτη τη φορα. ευχαριστω πολυ για τις οποιες πληροφοριες και για την ωρα που αφιερωσες, να εισαι καλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

μακαρι!!!! ελπιζω να χαρουμε το δωρο του θεου αυτη τη φορα. ευχαριστω πολυ για τις οποιες πληροφοριες και για την ωρα που αφιερωσες, να εισαι καλα. 

Να ειστε καλα και να υποδεχθειτε με υγεια το νεο μελος! Παρεπιπτοντως να σου πω μπραβοο που ασχολεισαι με το φορουμ κ ρωτας σπανια βλεπουμε πατερα ενδιαφερομενο κ μελλοντικο συνηθως ειναι γυναικες!

Υ.γ αν καποια στιγμη χρειαστειτε χαπια για συσπασεις(ευχομαι φυσικα οχι) εχω μια δισκετα adalat(10χαπια) κ ξερω οτι ειναι σε ελλειψη να σας τα στειλω με ολη την καρδια μου(εννοειται δωρεαν)!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...