Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλύσιμο πολλές φορές τη μέρα και μπανάκι-ριλάξ


Recommended Posts

Εμας μας είχαν πει να μην βάζουμε μωρομαντηλα συχνά. Αυτό που χρησιμοποιώ στο σπίτι είναι κάτι στεγνά πανάκια που τα βρέχεις και γίνονται σαν μωρομαντηλα, απλά με νερό. Έτσι παίρνω τα χειρότερα και μετά αναλόγως την κατάσταση τις πλένω κάτω από την βρύση. Πολλές φορές όμως αν είναι λίγα βάζω απλά πολύ νερό στα πανάκια, να στάζουν δηλαδή, και τις πλένω έτσι. Δεν ξέρω αν κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά, μπορείς όμως σίγουρα να τα παραγγείλεις online. Νομίζω πως στα αγγλικά λέγονται disposable dry cleansing wipes :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Chrysoum είπε:

Εμας μας είχαν πει να μην βάζουμε μωρομαντηλα συχνά. Αυτό που χρησιμοποιώ στο σπίτι είναι κάτι στεγνά πανάκια που τα βρέχεις και γίνονται σαν μωρομαντηλα, απλά με νερό. Έτσι παίρνω τα χειρότερα και μετά αναλόγως την κατάσταση τις πλένω κάτω από την βρύση. Πολλές φορές όμως αν είναι λίγα βάζω απλά πολύ νερό στα πανάκια, να στάζουν δηλαδή, και τις πλένω έτσι. Δεν ξέρω αν κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά, μπορείς όμως σίγουρα να τα παραγγείλεις online. Νομίζω πως στα αγγλικά λέγονται disposable dry cleansing wipes :)

Εμείς κάτι παρόμοιο κάνουμε με βαμβάκι ντεμακιγιάζ στα τσίσα. Αν και στο μαιευτήριο μας είχαν πει βρύση και σαπούνι και στα τσίσα και όντως το κάναμε τον πρώτο καιρό.

 

πρίν από 4 λεπτά , Deena είπε:

Αν το σπίτι είναι δικό σας, συμβουλή μου είναι να αλλάξετε βρύση, κυρίως για τυχόν επόμενο παιδάκι. Επίσης, με την λαβή που δείχνουν τα μαιευτήρια, το μωρό είναι σταθερό και με το ένα χέρι.

Ναι δικό μας είναι αλλά είναι καινούργιο, έχουμε μείνει μόνο λίγους μήνες και περιστασιακά οπότε κρίμα είναι να τις αλλάξουμε αχρησιμοποίητες. Είναι και κάπως μεταμοντέρνες με κάτι τζαμάκια που τρέχει το νερό κάπως σαν καταρράκτης πάνω στο τζαμάκι (τις είχε βάλει ο άντρας μου πριν γνωριστούμε καν οπότε δεν είχε υπ'όψιν του τι θα βολεύει σε μωρό) οπότε είναι κρίμα να αλλάξουμε κάτι καινούργιο και τόσο ιδιαίτερο... Δεν βολεύουν πάντως καθόλου γιατί πρώτα απ'όλα το τζαμάκι είναι τετράγωνο και μπορεί και να χτυπήσεις και μεγάλος να είσαι!

Οι καλύτερες πάντως είναι οι ψηλές βρύσες που είχαν παλιά, βολεύουν και για να πλύνεις δόντια. Στο πατρικό μου κάποτε που είχαμε ανακαινίσει το μπάνιο και θα έβγαινε η παλιά βρύση είχα προτείνει στους γονείς μου να βάλουν ψηλή και μας είχαν πει οι ειδικοί ότι δεν κυκλοφορούν πια ψηλές για μπάνια και έβαλαν βρύση κουζίνας! Και εννοείται είναι καλύτερα, πραγματικά δεν ξέρω ποιον βολεύουν οι χαμηλές που βάζουν τώρα. Ειδικά μερικές που είναι και κοντές σε μήκος και δεν χωράς ούτε τα χέρια σου να πλύνεις.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό όντως βολεύει αλλά ο σκοπός είναι να αποφύγεις τα μωρόμαντίλα, αν κανεις όλη αυτή τη διαδικασία μ τη βρύση. Αν είναι να βάλεις έτσι κι αλλιώς μωρομαντιλο, γιατί να περάσεις μετά κ την υπόλοιπη ταλαιπωρία; 

Γι να μη μείνουν τα χημικά πάνω στο μωρό. Εμείς και τα χέρια όταν της κάνουμε με μωρομάντηλα μετά τα περνάμε με νερό.

 

Just now, vtgian είπε:

Λοιπόν, πρώτα από όλα, υποθέτω ότι πιάνετε το παιδί (οι δεξιόχειρες τουλάχιστον)  κρατώντας την αριστερή γάμπα του παιδιού με το αριστερό σας χέρι, και έχοντας το κορμί του κατα μήκος του αριστερού χεριού. Εμάς μας το είχαν δείξει από το μαιευτήριο και πραγματικά είναι το πιο βολικό πράγμα του κόσμου. Είναι σταθερό το παιδί και δε ξεγλυστρά με τίποτα. Ειδικά τα κοριτσάκια που είναι επίφοβα για ουρολοιμώξεις, είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να σιγουρευτείς ότι έχουν πλυθεί σωστά. Το δεξί χέρι είναι ελεύθερο για να ξεπλύνει, να βάλει σαπούνι κλπ.

Ναι ακριβώς έτσι την κρατάμε. Στο μαιευτήριο μας είχαν δείξει άλλο τρόπο, που το κρατάς το μωρό μπρούμυτα σαν μαϊμουδάκι πάνω στο βραχίονα. Το κάναμε όσο ήταν μικρή αλλά μετά δεν μας βόλευε (μάλλον είναι η λαβή που λέει η Deena)

 

Just now, vtgian είπε:

Εμείς έχουμε και το άλλο καλό, ότι η λεκάνη είναι δίπλα στη μπανιέρα και  την χρησιμοποιούμε και ως μπιντέ με το τηλέφωνο. 

Αυτό είναι το καλύτερο, και για τους μεγάλους βολεύει. Κι εμείς στο νέο σπίτι έχουμε κάτι μικρά τηλεφωνάκια δίπλα στις λεκάνες και βολεύουν πολύ. Το κακό είναι ότι βγάζουν μόνο κρύο νερό (Άουτς!!)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να περπατήσει μπάνιο κανονικό στο μπανακι που το προσαρμοζα στο νιπτήρα (έχουμε μεγάλο νιπτήρα). Μέχρι 6 μηνών έβαζα κι ένα ρηλαξακι κι εγώ και το έκανα ξαπλωτα. Όταν καθησε στο πωπο το αφαίρεσα. 

 

Πλέον εφόσον περπάτησε την κάνω όρθια στο μπάνιο και βάζω κάτω αντιολισθητικο να μη γλιστρησει. Τους έχω μάθει από νωρίς να κρατιούνται επίσης. 

 

Στα τσισα σταμάτησα να πλένω κάθε φορά την αλλάζω τακτικά  και στα κακα τη βάζω πατάει έξω από το νιπτήρα, κάθεται και της πλενω τον πωπο. Το σήκωμα μόνο είναι η δυσκολία αλλιώς μετά κάθεται δε κουράζομαι.

 

Έχω βγάλει το γκιογκιο να το βλέπει μπας και πάρουμε φορα λίγο πιο γρήγορα. Ήδη κανει κακα της καθιστή. Στην πάνα βέβαια αλλά κάνει ότι κάθεται. Είναι καλό σημάδι. 

 

Μεχρο πρόσφατα χρησιμοποιούσα διαφορά βρεφικά για το πλύσιμο. Πλέον χρησιμοποιώ κανονικά αφρόλουτρα και σαμπουάν για παιδιά πιο μεγάλα. Ένα δηλαδή και για τα δύο παιδιά. 

 

Γενικώς τα πάντα όσο πιο πρακτικά γίνεται. Δεν μπορώ να έχω παρα πολλά πράγματα για το καθένα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

@Deena αν εννοείς τα water wipes ναι, αυτά είναι εντελώς ακίνδυνα. Το σκεφτόμουν να τα παραγγείλω όταν γέννησα αλλά τελικά βολεύτηκα με το πλύσιμο και το άφησα. Εμάς η παιδίατρος μας είχε αποτρέψει, μόνο για βόλτα μας είχε πει και καλύτερα με βαμβακάκι με νερό. Και εγώ είχα μαζί τα μεγάλα του ντεμακιγιαζ και βολευόμουν.

 

@little lamb η λαβή που έχεις το μωρό μπρούμυτα είναι μόνο για το πρώτο του μπανάκι, που προστατεύεις τον αφαλό από τα νερά. Είναι όμως εντελώς ακατάλληλη για να το καθαρίσεις από ακαθαρσίες, ειδικά κορίτσι. Η λαβή που το έχεις ανάσκελα κατά μήκος του αριστερού σου χεριού είναι η βολικότερη. Γενικά όσο μπορείτε καθάρισμα με νερό, είναι το καλύτερο.

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Οι καλύτερες πάντως είναι οι ψηλές βρύσες που είχαν παλιά, βολεύουν και για να πλύνεις δόντια. Στο πατρικό μου κάποτε που είχαμε ανακαινίσει το μπάνιο και θα έβγαινε η παλιά βρύση είχα προτείνει στους γονείς μου να βάλουν ψηλή και μας είχαν πει οι ειδικοί ότι δεν κυκλοφορούν πια ψηλές για μπάνια και έβαλαν βρύση κουζίνας! Και εννοείται είναι καλύτερα, πραγματικά δεν ξέρω ποιον βολεύουν οι χαμηλές που βάζουν τώρα. Ειδικά μερικές που είναι και κοντές σε μήκος και δεν χωράς ούτε τα χέρια σου να πλύνεις.

 

Μια χαρά υπάρχουν ψηλές βρύσες μπάνιου καλέ! Εγώ πριν λίγα χρόνια και πριν αποκτήσω παιδιά, που έφτιαχνα το σπίτι είχα διαλέξει κάποιες χαμηλές με design, αλλά να'ναι καλά ο υδραυλικός που μου πρότεινε να πάρω ψηλές "Για να μπορείς να πλένεις τα μωρά" όπως μου είπε. Χρειάζεται βέβαια και ο κατάλληλος νιπτήρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρεμπιπτόντως αυτό που λένε να μην καθαρίζουμε τα κορίτσια από πίσω προς τα μπρος έχει λογική αλλά μου φαίνεται εντελώς χωρίς νόημα, αφού τα κακά φτανουν μέχρι μπροστά στον αφαλό!!

Just now, Deena είπε:

 

Μια χαρά υπάρχουν ψηλές βρύσες μπάνιου καλέ! Εγώ πριν λίγα χρόνια και πριν αποκτήσω παιδιά, που έφτιαχνα το σπίτι είχα διαλέξει κάποιες χαμηλές με design, αλλά να'ναι καλά ο υδραυλικός που μου πρότεινε να πάρω ψηλές "Για να μπορείς να πλένεις τα μωρά" όπως μου είπε. Χρειάζεται βέβαια και ο κατάλληλος νιπτήρας.

Κρίμα που δεν είχε τον ίδιο υδραυλικό ο άντρας μου κι έβαλε τις μεταμοντέρνες, χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Παρεμπιπτόντως αυτό που λένε να μην καθαρίζουμε τα κορίτσια από πίσω προς τα μπρος έχει λογική αλλά μου φαίνεται εντελώς χωρίς νόημα, αφού τα κακά φτανουν μέχρι μπροστά στον αφαλό!!

 

Καλά δεν είναι πάντα βρέφη να κάνουν κακά πάστα να λερώνεται ο τόπος όλος και έπειτα δεν τα αφήνεις με τις ώρες αφού τα έχουν κάνει.

Έχει σίγουρα νόημα περισσότερο σε μεγαλύτερες ηλικίες αλλά και στα βρέφη γιατί να το διακινδυνέψεις;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κοντεύει τρία! Έχει βγάλει πάνα εδώ κ ένα χρόνο κ ακόμη στον νιπτήρα τν πλενω κ είναι 16.5 κιλά. Υπαρχει ντουλαπακι κ πάνω του είναι στηριγμένος επικαθιμενος νιπτήρας. Έτσι  τον σηκώνω πατάει πάνω στο επιπλακι και δεν κρατώ το βαρος του διαφορετικά θα είχα βρει άλλη λύση.

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...