Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Χρειάζομαι  κάποιες ιδέες για παιχνίδια που θα ενθαρρύνουν τη φαντασία, τους ρόλους, τις κοινωνικές δεξιότητες και την επικοινωνία. Πραγματικά δεν το έχω καθόλου αυτό και μάλλον δε το έχει ούτε ο άντρας μου.

 

Δεν θέλω να αρχίσουμε τη συζήτηση για το αν το παιδί μου χρειάζεται αναπτυξιολόγο ή ψυχίατρο ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, κάποιες ενέργειες έχουν δρομολογηθεί. Αλλά σε συζήτηση και με την παιδίατρο, κι επειδή φυσικά ξέρω το παιδί μου και τις αντιδράσεις του, πιστεύουμε ότι κυρίως αυτό που του λείπει είναι η αλληλεπίδραση με πολλά πρόσωπα, κυρίως παιδικής ηλικίας. Από τη στιγμή που δεν έχουμε φίλους με παιδιά και που η παιδική χαρά δεν μας έχει προσφέρει κάποια γνωριμία ακόμα, θα ήθελα να το δουλέψουμε έστω και στο σπίτι. 

 

Μέχρι τώρα είχαμε ακολουθήσει τη φιλοσοφία των λίγων παιχνιδιών, για να είναι ελεύθερος να ανακαλύψει. Αυτό το στάδιο νομίζω το υπερκαλύψαμε. Κάποια άλλα παιχνίδια που του άρεσαν τα έχει μάθει πλέον, έχει αναπατύξει δεξιότητες ταξινόμησης κλπ, σ αυτά δεν έχουμε κανένα θέμα απλώς θα εμπλουτίσουμε κάποια στιγμή το υλικό. Θα πάρουμε κάι  κάποιο μεγάλο παιχνίδι τύπου πάγκο εργασίας ή κουζίνα αν δεν βρούμε ωραίο αληθοφανή πάγκο. Τουβλάκια χτίζουμε πολύ και έχουμε και πολλά ζωάκια (όχι λόυτρινα, μιρκά ζωάκια φάρμας, δάσους, ψάρια κλπ). Προς το παρόν λέμε τα ονόματά τους. Με αυτά πώς μπορούμε να παίξουμε; Και γενικά τι άλλο παιχνίδι μπορούμε να κάνουμε που να μην παίζει το παιδί μονο του αλλά να πρέπει να αλληλεπιδρά; Δεν εννοώ κρυφό, κυνηγητό και μπάλα, εννοώ κάτι που να προάγει κοινωνικές δεξιότητες και να μην εξαντλείται, για να προτείνω κ στην κοπέλα και να υπάρχει ποικιλία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Χρειάζομαι  κάποιες ιδέες για παιχνίδια που θα ενθαρρύνουν τη φαντασία, τους ρόλους, τις κοινωνικές δεξιότητες και την επικοινωνία. Πραγματικά δεν το έχω καθόλου αυτό και μάλλον δε το έχει ούτε ο άντρας μου.

 

Δεν θέλω να αρχίσουμε τη συζήτηση για το αν το παιδί μου χρειάζεται αναπτυξιολόγο ή ψυχίατρο ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, κάποιες ενέργειες έχουν δρομολογηθεί. Αλλά σε συζήτηση και με την παιδίατρο, κι επειδή φυσικά ξέρω το παιδί μου και τις αντιδράσεις του, πιστεύουμε ότι κυρίως αυτό που του λείπει είναι η αλληλεπίδραση με πολλά πρόσωπα, κυρίως παιδικής ηλικίας. Από τη στιγμή που δεν έχουμε φίλους με παιδιά και που η παιδική χαρά δεν μας έχει προσφέρει κάποια γνωριμία ακόμα, θα ήθελα να το δουλέψουμε έστω και στο σπίτι. 

 

Μέχρι τώρα είχαμε ακολουθήσει τη φιλοσοφία των λίγων παιχνιδιών, για να είναι ελεύθερος να ανακαλύψει. Αυτό το στάδιο νομίζω το υπερκαλύψαμε. Κάποια άλλα παιχνίδια που του άρεσαν τα έχει μάθει πλέον, έχει αναπατύξει δεξιότητες ταξινόμησης κλπ, σ αυτά δεν έχουμε κανένα θέμα απλώς θα εμπλουτίσουμε κάποια στιγμή το υλικό. Θα πάρουμε κάι  κάποιο μεγάλο παιχνίδι τύπου πάγκο εργασίας ή κουζίνα αν δεν βρούμε ωραίο αληθοφανή πάγκο. Τουβλάκια χτίζουμε πολύ και έχουμε και πολλά ζωάκια (όχι λόυτρινα, μιρκά ζωάκια φάρμας, δάσους, ψάρια κλπ). Προς το παρόν λέμε τα ονόματά τους. Με αυτά πώς μπορούμε να παίξουμε; Και γενικά τι άλλο παιχνίδι μπορούμε να κάνουμε που να μην παίζει το παιδί μονο του αλλά να πρέπει να αλληλεπιδρά; Δεν εννοώ κρυφό, κυνηγητό και μπάλα, εννοώ κάτι που να προάγει κοινωνικές δεξιότητες και να μην εξαντλείται, για να προτείνω κ στην κοπέλα και να υπάρχει ποικιλία. 

Εγω θα επαιρνα καποιο μικρο σπιτακι με ανθρωπακια, εχει ωραια και στο elc, και θα εκανα αναπαρασταση πχ πανε να κοιμηθουνε,βγαινουν βολτα,πανε στην κουζινα και θα επλαθα ιστοριες οτι ξυπνησαν κλπ κλπ. Και μετα θα βαζει κι εκεινος τη φαντασια του και θα κανει οτι περπατανε,οτι ξαπλωνουν

Και τα playmobil ενδεικνυνται για αυτη τη χρηση...

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Εγω θα επαιρνα καποιο μικρο σπιτακι με ανθρωπακια, εχει ωραια και στο elc, και θα εκανα αναπαρασταση πχ πανε να κοιμηθουνε,βγαινουν βολτα,πανε στην κουζινα και θα επλαθα ιστοριες οτι ξυπνησαν κλπ κλπ. Και μετα θα βαζει κι εκεινος τη φαντασια του και θα κανει οτι περπατανε,οτι ξαπλωνουν

Α κατάλαβα. Έχω σκεφτεί να το κάνω με τα ζωάκια. Να τρώνε, να πάνε στον στάβλο κλπ. Όπως έγραφα βέβαια σε άλλο θέμα, είχα ζοριστεί λίγο στην ιδέα ότι ο κροκόδειλος θα κάνει παρέα με ένα πρόβατο, όπου μάλιστα το πρόβατο είναι μεγαλύτερο από τον κροκόδειλο (είναι ζωάκια από διάφορα σετπου μας εχουν χαρίσει)!!!! Αλλά με ανθρωπάκια είναι όντως πιο αληθοφανές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Α κατάλαβα. Έχω σκεφτεί να το κάνω με τα ζωάκια. Να τρώνε, να πάνε στον στάβλο κλπ. Όπως έγραφα βέβαια σε άλλο θέμα, είχα ζοριστεί λίγο στην ιδέα ότι ο κροκόδειλος θα κάνει παρέα με ένα πρόβατο, όπου μάλιστα το πρόβατο είναι μεγαλύτερο από τον κροκόδειλο (είναι ζωάκια από διάφορα σετπου μας εχουν χαρίσει)!!!! Αλλά με ανθρωπάκια είναι όντως πιο αληθοφανές. 

Εχουμε ενα σπιτακι απο elc,με δεντρακι διπλα,που ειχε μεσα δυο ανθρωπακια και 3 ζωακια,σκυλο,γατα,κουνελακι. Και πουλανε και χωριστα και αλλες φιγουρες,ανθρωπακια και ζωακια. 

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο κουζινικα κ μια ταμειακή για να παίζετε μαρκετ, σετ γιατρού, μαριονέτες για κουκλοθέατρο. Πλειμομπιλ που μαζί με τα ζωακια θα φτιάξετε φάρμα με αγροτες(κ ας ειναι αστυνομικός το πλειμομπιλ, δ εγινε κ κτ:P), η βόλτα στον ζωολογικό με τα άγρια ζώα, οποτε παιξ'το σαν επεισόδιο σε παιδικά πχ

Μόνος του εμενα έφτιαξε με τα λεγκο πυροσβεστική κ πηρε έναν Μίκυ πυροσβέστη κ εκανε ότι σβήνει φωτιες

Γενικα τα οχήματα που έχουμε είναι κτ. Περιπολικά, πυροσβεστική, κλπ

Ο δικός μου παίζει κ με τις κούκλες της μεγάλης, του πήρα κ ενα αγόρι, τύπου μπαρμπι, κ εχει σετ ρουχα

Μπορείτε Ν έχετε ένα λουτρινο σαν μωρο

Κ κάντε μια ωραία χριστουγεννιατικη χειροτεχνία που θα το χαρίσετε κ σαν δώρο στους δικούς σας. Πχ πηλό με το απωτυπωμα του χεριού του βαμμένο σαν ταρανδακι κ φτιαγμένο για στολίδι δέντρου η μαζέψτε κουκουνάρια κ κολλήσετε αυτές τις χρωματιστές μπαλίτσες πάλι για στολιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

(κ ας ειναι αστυνομικός το πλειμομπιλ, δ εγινε κ κτ

ΜΟυ δημιουργείς εφιάλτες!!!!

 

Είμαι τόσο στερημένη από φαντασία, και τόσο της τάξης, που στα τουβλάκια του μικρού στην αρχή παραμέρισα τελείως όσα δεν ήταν ορθογώνια ή τετράγωνα (κάτι καμπυλωτά, τριγωνικά κ τέτοια που είναι για να φτιάχνεις στέγες, καμινάδες, κα). Αυτά δεν ήξερα τι να τα κάνω και μου ενοχλούσαν και την αρμονία του χτισίματος. Τα έχτιζε κάπου ο μικρός, τα έβγαζα εγώ για να είναι συμμετρικό το χτίσμα. Μια μέρα λοιπόν γυρνάμε σπίτι, βλέπω κάτι ακαθόριστο που είχε φτιάξει η κοπέλα (που είναι πολύ καλή στις χειροτεχνίες). Λέει ο άντρας μου "τι ωραίο σκυλάκι που έκανες". Το κοιτάω κ όντως κάπως είχε βάλει τα διαφορετικά σχήματα για να κάνει μύτη, πόδια, αυτιά κλπ. Ούτε καν που μου πέρασε από το μυαλό ότι είναι και για άλλο πραγμα. Τώρα είναι η ευκαιρία μου να ξεπεράσω κάτι τέτοιους ψυχαναγκασμούς και να μην τους μεταφέρω και στον μικρό. Είμαι ο τύπος που όταν στοιβάζει τα κομμάτια από το παζλ-χαλί, εγώ πάω και τα πατικώνω από τα πλάγια για να μην προεξέχει κάποιο. Και μετά σκέφτομαι ότι ασυναίσθητα θα τα μεταδώσω αυτά και αγχώνομαι. Εντωμεταξύ μ αυτά που διαβάζω, εμένα μπορεί και να με περνούσανε ότι είμαι στο φάσμα αν με στέλνανε για έλεγχο. :???:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο ωραίο μπορεί να ήταν και μία σκηνούλα για να μπαίνει μέσα, και να βάζει και κάποια αρκουδάκια αν έχει,και να κάνει ότι είναι σπιτάκι.

Επίσης, πλαστελίνες!! αλλά σε αυτή την ηλικία θα πρέπει να είστε πάντα μαζί, για να μην τις βάλει στο στόμα! Πέρα από σκέτες πλαστελίνες, υπάρχουν φανταστικά σετ, πχ "κουζίνα", "ξυλόφουρνος για πίτσα", και φτιάχνεις με τα κατάλληλα κουπατ τα αντίστοιχα πράγματα. Υπάρχει τεράστια ποικιλία από γνωστή μάρκα πλαστελινών.

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Κάτι άλλο ωραίο μπορεί να ήταν και μία σκηνούλα για να μπαίνει μέσα, και να βάζει και κάποια αρκουδάκια αν έχει,και να κάνει ότι είναι σπιτάκι.

Ναι αυτό θα ήταν ωραίο αλλά δεν έχουμε χώρο...

 

Λοιπόν άλλη μια χαζή ερώτηση. Όταν βάζουμε ζωάκια να μιλάνε, ή όταν παίζουμε με κάτι μη ρεαλιστικό όπως ο αστυνόμος - αγρότης που λέγαμε πιο πάνω, πρέπει να εξηγούμε στο παιδί ότι αυτό είναι ψεύτικο και το κάνουμε για το παιχνίδι για να μην τα μπερδέψει, ή το ξεχωρίζει από μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι αυτό θα ήταν ωραίο αλλά δεν έχουμε χώρο...

 

Λοιπόν άλλη μια χαζή ερώτηση. Όταν βάζουμε ζωάκια να μιλάνε, ή όταν παίζουμε με κάτι μη ρεαλιστικό όπως ο αστυνόμος - αγρότης που λέγαμε πιο πάνω, πρέπει να εξηγούμε στο παιδί ότι αυτό είναι ψεύτικο και το κάνουμε για το παιχνίδι για να μην τα μπερδέψει, ή το ξεχωρίζει από μόνο του;

:-) ποτέ δεν αναρωτήθηκα κάτι τέτοιο. Αφού ξέρει ότι μιλάς εσύ ή το ίδιο, πώς να νομίζει ότι μιλάνε αυτά;;;

 

Βέβαια, η κόρη μου 4.5ετών, σε θεατρικό που βγήκε ένας "λύκος" ή η "έλσα", με ρώτησε αν είναι αληθινός λύκος και η αληθινή 'Έλσα. Εκεί δυσκολεύτηκα να εξηγήσω πως δεν υπάρχει αληθινή Έλσα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Αφού ξέρει ότι μιλάς εσύ ή το ίδιο, πώς να νομίζει ότι μιλάνε αυτά;;;

Σωστό, δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Γενικά αυτό με προβληματίζει, πώς εξηγούμε ότι το αρκουδάκι που χαϊδεύει δεν είναι αληθινό ζωάκι και τέτοια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Σωστό, δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Γενικά αυτό με προβληματίζει, πώς εξηγούμε ότι το αρκουδάκι που χαϊδεύει δεν είναι αληθινό ζωάκι και τέτοια. 

Μην εξηγείς τίποτα, καταλαβαίνει από μόνος του. Ξέρει να ξεχωρίσει τον αληθινό σκύλο από το κουκλάκι.

Επίσης, παραπάνω σου έγραψα για πλαστελίνες, αλλά δεν ξέρω αν το είδες γιατί το πρόσθεσα εκ των υστέρων..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα με τις πλαστελίνες. Η κοπέλα του είχε φτιάξει κάποια απίστευτα πράγματα με πλαστελίνες, έχει πολύ καλλιτεχνική φλέβα. Απλώς ο μικρός δεν έδωσε σημασία (ήταν πριν από 2 μήνες βέβαια), και κάποια στιγμή τα ζούληξε και τα χάλασε και στενοχωρήθηκα. Δεν τις τρώει πάντως. Αλλά θα αγοράσω σετ για να της πω να του φτιάχνει πράγματα που μπορούν να χρηγσιμοποιηθούν σε παιχνίδια ρόλων. 

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το σχόλιο της vtgian για το θέμα της απουσίας ανθρώπων.. σκέφτεστε μήπως τον πάτε παιδικό σταθμό; έστω από την άνοιξη που θα μειωθούν οι ιώσεις.. πέρα από ασθένειες, μόνο καλό τους κάνει! σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Πάρτε το παιδί μαζί σας σε καθημερινές σας δραστηριότητες. Πάτε σούπερ μάρκετ, μπακάλικο κλπ μαζί και μιλάτε σαν να είστε η φωνή του. Να εξηγείτε κάθε φορά τη κάνετε, δώστε του κέρματα να τα δώσει αυτός, χαιρετήστε όταν μπαίνετε και όταν φεύγετε, παροτρύνετέ τον κάθε φορά να χαιρετήσει (ακόμα και αν δεν το κάνει), να δώσει ή να πάρει πράγματα. 

Αυτά τα κάνει εκ των πραγμάτων από πολύ μικρός αφού δεν έχουμε πού να τον αφήσουμε για να βγούμε για δουλειές. Αλλά το έχουμε και σαν βόλτα έτσι κι αλλιώς, ειδικά το σούπερ μάρκετ.

 

Just now, vtgian είπε:

Αυτό, λυπάμαι αλλά κανένα παιχνίδι ρόλων δεν το αντικαθιστά. Όσα κουκλάκια και να βάλεις, όσα playmobil να επιστρατεύσεις, καμία σχέση με αλληλεπίδραση με φυσικά άτομα. Παρόμοιο θέμα είχαν φίλοι που μεγαλώνουν μοναχοπαίδι σε νησί και στο χωριό που έμεναν ζήτημα να υπήρχαν 5-6 παιδιά και αυτά άλλων ηλικιών. Μέχρι το παιδί να πάει παιδικό, ε ήταν εντελώς άγαρμπο και κοινωνικά αδέξιο. 

Εντάξει αυτό το ξέρω. Αλλά τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να εφεύρουμε φίλους. Στην παιδική χαρά δεν μας δίνει κάποιος ιδιαίτερη σημασία, τα μεγαλύτερα παιδιά παίζουν τα δικά τους και όσα στην ίδια ηλικία περίπου κυκλοφορούν, είναι με τους γονείς τους που δεν δείχνουν να θέλουν να γνωρίσουν κόσμο. 

Just now, irin είπε:

σκέφτεστε μήπως τον πάτε παιδικό σταθμό; έστω από την άνοιξη που θα μειωθούν οι ιώσεις.. πέρα από ασθένειες, μόνο καλό τους κάνει! σε όλα!

Αυτό ίσως γίνει του χρόνου. Αλλά δεν έχουμε τη δυνατότητα να πληρώνουμε και σταθμό και νταντά που θα είναι stand by στην περίπτωση που θα αρρωστήσει.  Γι αυτό προβληματιζόμαστε. Εγώ θεωρώ προτιμότερο να φτιάξουμε σιγά σιγά έναν κύκλο συναναστροφών, μου φαίνεται προτιμότερο από τον παιδικό, του οποίου δεν είμαστε πολύ φανατικοί οπαδοί. Απλώς αυτό δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη, ειδικά σε μικρά μέρη που όσο καιρό κι αν είσαι εκεί θα είσαι πάντα "ξένος" και οι ντόπιοι έχουν τον δικό τους κοινωνικό και οικογενειακό κύκλο. Φαντάσου ακόμα και στο σχολείο οι ντόπιοι σπάνια  κάνουν παρέα με συναδέλφους. Έχουν δικό τους κύκλο εκτός δουλειάς. Προνήπιο θα πάει έτσι κι αλλιώς στα 3,5, θα είναι αρκετά μικρός, δεν με ανησυχεί τόσο το θέμα του σχολείου. Βασικά με απασχολεί να αρχίσει να μιλάει σε αυτή τη φάση.

Α, και @vtgian επίσης έχουμε εξαντλήσει τα διαθέσιμα παιχνίδια οπότε χρειαζόμαστε μια ανανέωση. Έτσι κι αλλιώς δηλαδή θέλω ιδέες για κάτι, και από τη στιγμή που σε αυτό υστερεί, θα εστιάσω σε αυτό, πέρα από όποιες άλλες αγορές κάνουμε σε αντικείμενα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει δημόσιος παιδικός σταθμός; Το θέμα των ασθενειών πάντα θα υπάρχει, σε όποια ηλικία και αν ξεκινήσει. Εννοείται ότι όσο πιο μικρό τόσο πιο ευάλωτο. 
Απλά βλέπω διαφορά στα δικά μου που το 2ο πήγε νωρίς σχολείο, στα πάντα. Πώς θέλει να ντυθεί μόνος, να φάει μόνος, λιγότερο επιλεκτικός με το φαγητό κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Δεν υπάρχει δημόσιος παιδικός σταθμός; Το θέμα των ασθενειών πάντα θα υπάρχει, σε όποια ηλικία και αν ξεκινήσει. Εννοείται ότι όσο πιο μικρό τόσο πιο ευάλωτο. 
Απλά βλέπω διαφορά στα δικά μου που το 2ο πήγε νωρίς σχολείο, στα πάντα. Πώς θέλει να ντυθεί μόνος, να φάει μόνος, λιγότερο επιλεκτικός με το φαγητό κλπ

Ναι υπάρχει δημόσιος και απ' όσο ξέρω μας καλύπτουν τα οικονομικά κριτήρια. Για το δημόσιο σκεφτόμαστε. Αλλά αν είναι να πηγαίνει τυπικά, και τις μισές και βάλε μέρες να μην πηγαίνει, που συμβαίνει σε πολλά παιδιά οπότε πρέπει να λάβεις υπόψη το ρίσκο, δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, καλύτερα γυναίκα εξ αρχής. 

 

Δεν αμφιβάλλω για αυτές τις δεξιότητες. Αυτά όμως κάλλιστα καλλιεργούνται κι από έναν φροντιστή που θα τα ενθαρρύνει αντί να προλαβαίνει όλες τις ανάγκες του παιδιού. Δεν λέω ότι το έχω πετύχει γιατί κι εγώ τις περισσότερες φορές βιάζομαι, αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι αναντικατάστατο. Για τη συναναστροφή με παιδάκια συμφωνώ, και είναι το μόνο μας κίνητρο. Θα δούμε πώς θα κυλήσει η χρονιά, θα δούμε μήπως έρθουμε σε επαφή με κάποιους γνωστούς με παιδάκια και βελτιωθεί έτσι, και φυσικά δεν ξέρουμε αν η κοπέλα που έχουμε θα είναι διαθέσιμη και του χρόνου, μπορει να βρει κάτι που να την καλύπτει για περισσότερες ώρες γιατί εμείς είμαστε εκπαιδευτικοί και το μεσημέρι γυρνάμε σπίτι. Αν δεν συνεχίσουμε με την ίδια κοπέλα είναι πολύ πιθανό αντί να ψάξουμε για άλλη, να τον γράψουμε στον παιδικό. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παιχνίδια που σχετίζονται με παιχνίδια ρόλων είναι ιδανικά για αυτή την ηλικία, π.χ. κουζινικά, τρόφιμα, εργαλεία κλπ. Επίσης, η νταντά που είχαν τα παιδιά μου έκανε το εξής καταπληκτικό στην παιδική χαρά....δεν αρκείτο να πηγαίνει το παιδί στην τραμπάλα, στις κούνιες κλπ, αλλά έπαιζε συμβολικό/θεατρικό παιχνίδι μαζί του. Για παράδειγμα, καθόταν πίσω από το παγκάκι και έκανε τον παντοπώλη/ανθοπώλη/μανάβη κ.λπ. και πάντα μα πάντα ακολουθούσαν και συμμετείχαν όσα παιδιά ήταν παρόντα. Άλλες φορές, άρχιζε να κάνει π.χ. μια χορογραφία με το παιδί και έρχονταν και τα άλλα κλπ. Σε αυτές τις ηλικίες δεν είναι αυθόρμητη η προσέγγιση ενός παιδιού προς ένα άλλο, χρειάζεται να την ενθαρρύνει με κάποιο τρόπο ο ενήλικας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Όλα τα παιχνίδια που σχετίζονται με παιχνίδια ρόλων είναι ιδανικά για αυτή την ηλικία, π.χ. κουζινικά, τρόφιμα, εργαλεία κλπ. Επίσης, η νταντά που είχαν τα παιδιά μου έκανε το εξής καταπληκτικό στην παιδική χαρά....δεν αρκείτο να πηγαίνει το παιδί στην τραμπάλα, στις κούνιες κλπ, αλλά έπαιζε συμβολικό/θεατρικό παιχνίδι μαζί του. Για παράδειγμα, καθόταν πίσω από το παγκάκι και έκανε τον παντοπώλη/ανθοπώλη/μανάβη κ.λπ. και πάντα μα πάντα ακολουθούσαν και συμμετείχαν όσα παιδιά ήταν παρόντα. Άλλες φορές, άρχιζε να κάνει π.χ. μια χορογραφία με το παιδί και έρχονταν και τα άλλα κλπ. Σε αυτές τις ηλικίες δεν είναι αυθόρμητη η προσέγγιση ενός παιδιού προς ένα άλλο, χρειάζεται να την ενθαρρύνει με κάποιο τρόπο ο ενήλικας.

Δηλαδή με τα εργαλεία πχ ή το μαγειρεμα τι παιχνιδι μπορεις να κανεις που να ενθαρρυνει την αλληλεπιδραση; αυτά τα είχα στο μυαλό μου σαν παιχνιδια που χρησιμεύουν για να παιζει καποια ωρα μονος του οταν εσυ κανεις διυλειες αλλα μαλλον δεν εχω καθολου ανεπτυγμένες δεξιότητες παιχνιδιού. Δηλαδη κ με τα τουβλάκια ακομα μπορουμε να κανουμε παιχνιδια ρόλων; γιατι εχω βαρεθει να λέω τα χρώματα κ το μικρό μεγάλο κ το πανω κατω! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή με τα εργαλεία πχ ή το μαγειρεμα τι παιχνιδι μπορεις να κανεις που να ενθαρρυνει την αλληλεπιδραση; αυτά τα είχα στο μυαλό μου σαν παιχνιδια που χρησιμεύουν για να παιζει καποια ωρα μονος του οταν εσυ κανεις διυλειες αλλα μαλλον δεν εχω καθολου ανεπτυγμένες δεξιότητες παιχνιδιού. Δηλαδη κ με τα τουβλάκια ακομα μπορουμε να κανουμε παιχνιδια ρόλων; γιατι εχω βαρεθει να λέω τα χρώματα κ το μικρό μεγάλο κ το πανω κατω! 

Με τα πάντα κάνει το παιδάκι ότι θέλει... εμένα παίρνει ένα πιανάκι και το κάνει σιδερώστρα. Παίρνει ένα κονταράκι μικρό και κάνει ότι χτυπάει καφέ.. στρώνουν "τραπέζι" με πιατάκια κλπ βάζουν μέσα και τα ψεύτικα τρόφιμα και κάνουν ταβέρνα. και μάλιστα έρχονται και μας λένε: τί θέλετε;; έχουμε ..τάδε τάδε τάδε. Αν ζητήσω κάτι λένε: αα, δεν έχουμε.έχουμε το άλλο... τί θα πιείτε; (και όλα αυτά στον αέρα, χωρίς καν παιχνίδι). Κάνουν και ήχο "τσουκ τσουκ τσουκ, έφτιαξα ομελέτα". ή κάνουν ότι μου δίνουν κάτι ή ότι παίρνουν κάτι, ενώ δεν κρατάμε τίποτα.. έχουν πολλή φαντασία, δεν το καλλιέργησα εγώ.

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή με τα εργαλεία πχ ή το μαγειρεμα τι παιχνιδι μπορεις να κανεις που να ενθαρρυνει την αλληλεπιδραση; αυτά τα είχα στο μυαλό μου σαν παιχνιδια που χρησιμεύουν για να παιζει καποια ωρα μονος του οταν εσυ κανεις διυλειες αλλα μαλλον δεν εχω καθολου ανεπτυγμένες δεξιότητες παιχνιδιού. Δηλαδη κ με τα τουβλάκια ακομα μπορουμε να κανουμε παιχνιδια ρόλων; γιατι εχω βαρεθει να λέω τα χρώματα κ το μικρό μεγάλο κ το πανω κατω! 

 

Μπορείτε να βάλετε τα τουβλάκια σε τάπερ και να κάνετε ότι είναι τρόφιμα και τα μαγειρεύετε, μετά να τα μοιράσετε σε πιάτα και να φάτε ή να ταϊσετε τα κουκλάκια κλπ

 

Με την κουζίνα παίζεις εστιατόριο, δηλαδή παραγγέλνεις, το ετοιμάζει το παιδί, στο σερβίρει, ρωτάτε τον μπαμπά τί θέλει να φάει, ζητάτε να σας φτιάξει ένα καφεδάκι και κανένα μπισκότο μαζί κλπ

 

Αν έχει βαλιτσάκι με εργαλεία, τον φωνάζετε να φτιάξει διάφορες βλάβες μέσα στο σπίτι.

 

Ωραία απασχόληση είναι επίσης η θεατρική αναπαράσταση παραμυθιών.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι αυτό θα ήταν ωραίο αλλά δεν έχουμε χώρο...

 

Λοιπόν άλλη μια χαζή ερώτηση. Όταν βάζουμε ζωάκια να μιλάνε, ή όταν παίζουμε με κάτι μη ρεαλιστικό όπως ο αστυνόμος - αγρότης που λέγαμε πιο πάνω, πρέπει να εξηγούμε στο παιδί ότι αυτό είναι ψεύτικο και το κάνουμε για το παιχνίδι για να μην τα μπερδέψει, ή το ξεχωρίζει από μόνο του;

τα παιδάκια νομίζω πως κατανοουν το ψεύτικο από το αληθινό πιστεύω πως κανένα παιδί δεν περιμένει από ένα ζωντανό σκυλο να μιλήσει όπως πχ το ψεύτικο που ενδεχομένως κανουνε εμεις τη φωνή του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Όλα τα παιχνίδια που σχετίζονται με παιχνίδια ρόλων είναι ιδανικά για αυτή την ηλικία, π.χ. κουζινικά, τρόφιμα, εργαλεία κλπ. Επίσης, η νταντά που είχαν τα παιδιά μου έκανε το εξής καταπληκτικό στην παιδική χαρά....δεν αρκείτο να πηγαίνει το παιδί στην τραμπάλα, στις κούνιες κλπ, αλλά έπαιζε συμβολικό/θεατρικό παιχνίδι μαζί του. Για παράδειγμα, καθόταν πίσω από το παγκάκι και έκανε τον παντοπώλη/ανθοπώλη/μανάβη κ.λπ. και πάντα μα πάντα ακολουθούσαν και συμμετείχαν όσα παιδιά ήταν παρόντα. Άλλες φορές, άρχιζε να κάνει π.χ. μια χορογραφία με το παιδί και έρχονταν και τα άλλα κλπ. Σε αυτές τις ηλικίες δεν είναι αυθόρμητη η προσέγγιση ενός παιδιού προς ένα άλλο, χρειάζεται να την ενθαρρύνει με κάποιο τρόπο ο ενήλικας.

 

Αυτό ακριβώς έκανα με  τη μικρή σε αυτή την ηλικία αλλά και μέχρι τα 3,5 (μετά έφευγε μόνη της με φίλες). Το πόσες φορές έχω πουλήσει κουλουράκια δεν λέγεται. Και αμα περνάει κανένα παιδάκι από δίπλα το ρωτάω, εσείς θέλετε να αγοράσετε; Το πόσες έχω κάνει τον λύκο με τα αρνάκια επίσης. Τον κροκόδειλο να δεις (που κοιμάται ήσυχος-ήσυχος στη λίμνη, ανοίγει τα μάτια του - ακουμπάει τη κοιλιά του που πεινάει και μυρίζει παιδάκια γύρω γύρω και τρέχει να τα φάει - ανοιγοκλείνοντας τα χέρια σαν στόμα). Και με ανάλογη φωνή βεβαίως βεβαίως. Αλλά την Εσπερος την κόβω να μη το έχει, κάτι που δεν είναι πράσινο της λίμνης το χαλίκι, κάτι που οι κροκόδειλοι δεν μυρίζουν και δεν τρέχουν, καταστροφή η παράσταση  χα χα χα χα!

 

Πάντως πλάκα πλάκα με αυτά ψήνονται όλα τα παιδάκια, έτσι έχουμε γνωρίσει τη γειτονιά και βρίσκουμε φίλους κάθε φορά. Ά! άλλο που κάναμε ήταν αναπαράσταση ζώων, έχω γίνει μαζί με το παιδί γάτα, σκύλος, πάπια, κότα, you name it!

Ο κίνδυνος βέβαια με τούτα και με κείνα είναι ότι οι γονείς μου πάσαραν τα παιδιά τους όσο εκείνοι ανενόχλητοι μιλούσαν, λέγοντας "αχ καλέ εσύ είσαι για να τα απασχολείς σε πάρτυ..."

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Με τα πάντα κάνει το παιδάκι ότι θέλει... εμένα παίρνει ένα πιανάκι και το κάνει σιδερώστρα. Παίρνει ένα κονταράκι μικρό και κάνει ότι χτυπάει καφέ.. στρώνουν "τραπέζι" με πιατάκια κλπ βάζουν μέσα και τα ψεύτικα τρόφιμα και κάνουν ταβέρνα. και μάλιστα έρχονται και μας λένε: τί θέλετε;; έχουμε ..τάδε τάδε τάδε. Αν ζητήσω κάτι λένε: αα, δεν έχουμε.έχουμε το άλλο... τί θα πιείτε; (και όλα αυτά στον αέρα, χωρίς καν παιχνίδι). Κάνουν και ήχο "τσουκ τσουκ τσουκ, έφτιαξα ομελέτα". ή κάνουν ότι μου δίνουν κάτι ή ότι παίρνουν κάτι, ενώ δεν κρατάμε τίποτα.. έχουν πολλή φαντασία, δεν το καλλιέργησα εγώ.

Εμένα δεν έχει φαντασία. μην αναλύσουμε τωρα αν ειναι παθολογικό, θα το πουν οι ειδικοί. θελω ομως τετοια κανουμε τετοια παιχνιδια κι ας του τα δείξαμε εμεις.οχι για να το παρουσιάζω σαν σαν επίτευγμα του παιδιού, αλλα υποθετω κ ετσι κατι θα αποκομίσει κ ειναι κ μια εναλλαγη στα αλλα παιχνιδια.

Just now, vtgian είπε:

Αλλά την Εσπερος την κόβω να μη το έχει, κάτι που δεν είναι πράσινο της λίμνης το χαλίκι, κάτι που οι κροκόδειλοι δεν μυρίζουν και δεν τρέχουν, καταστροφή η παράσταση  χα χα χα χα!

Καλα δεν μπορω να με φανταστω να παιζω ετσι. αυτα πιο πολυ παιχνιδια που κανουν οι μπαμπαδες μου ακουγονται!

Just now, Deena είπε:

βαλιτσάκι με εργαλεία, τον φωνάζετε να φτιάξει διάφορες βλά

καλα ουτε αυτο το ειχαμε σκεφτει. εγω μαλλον εχασα τελειως το εξελικτικό σταδιο του συμβολικού παιχνιδιου ως παιδι, δεν εξηγείται αλλιως γιατι ολα αυτα με μπερδευουν. Για εργαλεια ψαχνουμε και παγκο αλλα να κανουν κατι ψιλό αληθινό, δηλαδη να καλλιεργούν χειρωνακτικές δεξιοτητες κ οχι κατι αλλο, μαλλον θα πρεπει να εξηγησω του αντρα μου οτι αυτα ειναι για ψεύτικο παιχνιδι κι οχι για να μαθεις καταδκευες γιατι εχει απογοητευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εμένα δεν έχει φαντασία. μην αναλύσουμε τωρα αν ειναι παθολογικό, θα το πουν οι ειδικοί.

Τη φαντασία δεν την έχεις από την 1η μέρα, καλλιεργείται. Επίσης δεν ξέρεις αν έχει.. όταν μιλήσει θα σε εκπλήξει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...