Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , my1stbaby είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζετε τόσο πολύ οι περισσότερες στη κάμερα που δεν κάνει κάτι.  Απλά υπάρχει στο δωμάτιο και μπήκε για προληπτικούς λόγους και στην ουσία ναι τώρα πια δεν είανι απαραίτητη πιθανότατα απλά μιας και την έχουμε την ενεργοποιούμε το βράδυ όταν έρθει η ώρα του ύπνου να βλέπουμε. Τίποτα παραπάνω.  Τα υπόλοιπα νομίζω πως έχουνε μεγαλύτερη σημασία. 

Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δ κολλάω εκεί. Δ χρησιμοποίησα ποτέ κάμερα η ενδοεπικοινωνια. Αλλα υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει κάπως το παιδι η παρουσία της κάμερας. Ότι για ποιο λόγο χρειάζεται να την παρακολουθείτε όταν κοιμαται;υπαρχει λογος να φοβάται; 

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, my1stbaby είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζετε τόσο πολύ οι περισσότερες στη κάμερα που δεν κάνει κάτι.  Απλά υπάρχει στο δωμάτιο και μπήκε για προληπτικούς λόγους και στην ουσία ναι τώρα πια δεν είανι απαραίτητη πιθανότατα απλά μιας και την έχουμε την ενεργοποιούμε το βράδυ όταν έρθει η ώρα του ύπνου να βλέπουμε. Τίποτα παραπάνω.  Τα υπόλοιπα νομίζω πως έχουνε μεγαλύτερη σημασία. 

Μα είναι σημαντικο... Η κόρη σου ειναι συνομιληκη σχεδόν με τη δικιά μου όποτε πάνω κάτω είναι στην ίδια φάση,με την καμερα της έχεις δημιουργήσει φοβίες, με την απουσία σου επειδή θες να ξεκουραστείς και να δώσεις χρονο ύπνου στο παιδί σου. Σόρυ αλλά ακούγεται σα δικαιολογία. Δηλαδή προτιμας να κοιμάται στις 9 έχοντας νιώσει φόβο και μοναξιά η στις 10 ήρεμη που έχει παίξει με τη μαμά της της έχει διαβάσει κι ένα παραμυθάκι την έχει νανουρισει?

Δεν ξέρω, έχουμε εντελώς διαφορετικό τρόπο αντίληψης και πιθανον αν κουβεντιασουμε να διαφωνήσουμε και άλλου. Όταν καταλαβεις πως αυτό που της κάνετε είναι λάθος και ψυχρό και ναι είναι εγωιστικό όπως λες και είναι κακό σε αυτή την περίπτωση γιατί η νύχτα ειναι σκληρη για τα παιδιά και όταν σε χρειάζονται εκείνες τις ώρες πρέπει να σαι εκεί, τότε θα σταματήσει το μωρό σου να φοβάται και θα αυτονομηθει.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

13 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

. Ότι για ποιο λόγο χρειάζεται να την παρακολουθείτε όταν κοιμαται;υπαρχει λογος να φοβάται; 

15 ώρες πρίν, my1stbaby είπε:

Θα συμφωνησω πως ή κάμερα σαν εργαλείο είναι πολύ βοηθητική όπως και ή ενδοεπικοινωνια που χρησιμοποιω  τρία χρόνια τώρα. Χωρίς αυτή δεν μπορώ να νιώσω ασφαλής και δεν σκοπεύω να την καταργησω ακομη. 

Πιστεύεις Βικυ  πως ή ενδοεπικοινωνια ,η απλή στην περίπτωση μου, ενισχύει τον φόβο? Εγώ το βλέπω σαν ένα μέσο που με ειδοποιεί αν ξυπνήσει, αν χρειαστεί κάτι ο μικρός. Πλέον δεν σηκώνεται βέβαια αλλά αν είναι αρρωστουλης ξυπνά συχνα. Να πω πως κοιμομαστε μαζί κ την χρησιμοποιω μέχρι να πάω κ εγώ για ύπνο. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφωνησω πως ή κάμερα σαν εργαλείο είναι πολύ βοηθητική όπως και ή ενδοεπικοινωνια που χρησιμοποιω  τρία χρόνια τώρα. Χωρίς αυτή δεν μπορώ να νιώσω ασφαλής και δεν σκοπεύω να την καταργησω ακομη. 

Πιστεύεις Βικυ  πως ή ενδοεπικοινωνια ,η απλή στην περίπτωση μου, ενισχύει τον φόβο? Εγώ το βλέπω σαν ένα μέσο που με ειδοποιεί αν ξυπνήσει, αν χρειαστεί κάτι ο μικρός. Πλέον δεν σηκώνεται βέβαια αλλά αν είναι αρρωστουλης ξυπνά συχνα. Να πω πως κοιμομαστε μαζί κ την χρησιμοποιω μέχρι να πάω κ εγώ για ύπνο. 

Σε ένα παιδί που δ εχει καποια φοβία για τον υπνο, οχι δ πιστευω από μόνη της ότι μπορεί να τρομοκρατησει ένα παιδι

Συγκεκριμένα σε αυτό το θέμα, θεωρώ ότι το παιδί έχει ανάγκη την παρουσία του γονέα, όπως κ τα περισσοτερα 3χρονα.

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Μιας και πήγε το θέμα σε κάμερα και ενδοεπικοινωνία. Πείτε μου λίγο απόψεις. Θα μεταφέρω τον γιο μου σιγά σιγά σε δικό του δωμάτιο σε μεγαλύτερο κρεβάτι , γιατί δεν χωράει πλέον στο λίκνο. Είναι 7 μηνών.  Έχω αγοράσει ενδοεπικοινωνία και όχι κάμερα είναι απλή μόνο ήχος. Πιστεύεται χρειάζεται η κάμερα ; :/ 

On ‎1‎/‎18‎/‎2020 at 11:35 PM, my1stbaby said:

Δεν το καταλαβαίνω και εγώ.. Τώρα διάβασα το θέμα και έχω μείνει λίγο.. Και εγώ έχω ενδοεπικοινωνία με κάμερα στο δωμάτιο του παιδιού , που είναι πάνω από 2 χρονών και θεωρώ ότι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει από τότε που γεννήθηκε. . Όταν κοιμάται , οι πόρτες είναι κλειστές για να μην φοβόμαστε να αναπνεύσουμε και πατάμε στις μύτες, και με την κάμερα νοιώθω ήσυχη. Βλέπω επίσης πότε ξυπνάει , γιατί δεν φωνάζει άμα ξυπνήσει, παίζει στην κούνια του μέχρι να πάμε. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα ήταν τραυματικό για αυτόν. Επίσης δεν κατάλαβα που είναι το κακό να κοιμάται μόνο του το παιδί.Εγώ προσωπικά τον κοιμίζω το βράδυ αγκαλίτσα στον καναπέ που έχω στο δωμάτιο του και μετά από κανά εικοσάλεπτο τον βάζω στο κρεβάτι του. Το πλάνο είναι όμως σε λίγο καιρό να μάθει να κοιμάται μόνος του, όπως το μεσημέρι. Τον βάζουμε στο κρεβάτι, κάθεται κάποιος 5 λεπτάκια στον καναπέ και μετά του λέει κοιμίσου και θα έρθω πιο μετά. Διαμαρτύρεται για λίγα δευτερόλεπτα, μετά παίζει στην κούνια και σε 5-10 λεπτά έχει κοιμηθεί. Το βράδυ ακόμη με θέλει. Το Σάββατο τον κοίμισε η πεθερά μου και στο 10λεπτο της λέει κρεβάτι γιαγιά!

On 21/11/2019 at 12:23 ΠΜ, my1stbaby είπε:

Νομίζω ότι στην ηλικία αυτή είναι νορμάλ να ξεκινούν οι φοβίες αλλά ήθελα να το επαληθεύσω από εδώ με άλλους γονείς που έχουν παιδιά και κυρίως κορίτσια στην ηλικία αυτή. Η μικρή μου το Μάρτη κλείνει τα 4 έτη και εδώ και λίγους μήνες ξεκίνησε να έχει φόβο του σκοταδιού και κυρίως κάθε βράδυ έχουμε θέμα μέχρι να κοιμηθεί γιατί φοβάται παρότι έχουμε βάλει φωτάκι και της εξηγούμε ότι τη βλέπουμε από τη κάμερα και κάθε βράδυ ρωτάει "με προστατεύεις ?"  και της απαντάμε ναι.  Μέχρι να καταλήξει να τη πάρει ο ύπνος φωνάζει αρκετές φορές να μπούμε μέσα στο δωμάτιο της να ρωτήσει κάτι ή να πει κάτι , μάλλον σαν δικαιολογία πιο πολύ , παρά σαν ανησυχία.  Ακόμα και όταν αφαιρούμε μια μπλούζα και στιγμιαία δεν βλέπει γιατί περνάει η μπλούζα πάνω από το κεφάλι της δεν της αρέσει αλλά φαντάζομαι αυτό θα είναι κάτι προσωρινό. Εσείς το θεωρείτε φυσιολογικό όλο αυτό; 

Ναι είναι φυσιολογικό, ακόμη και σε μεγαλύτερες ηλικίες. Πέρασαν και εμένα τα παιδιά μου από παρόμοιο στάδιο. Φοβόντουσαν μήπως μπει κάποιος στο δωμάτιό τους. Σε μικρότερη ηλικία φαντάζονταν κακούς λύκους, μάγισσες κτλ. Αργότερα, κλέφτες, δολοφόνους κτλ.

Την καθησυχάζεστε ότι δεν μπορεί κανείς να την πειράξει και ότι την προστατεύετε ακόμα και όταν δεν είστε στο δωμάτιο ή ακόμη και όταν δεν είστε μαζί της (πχ στο σχολείο).

Η κάμερα δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο.

Και αν έπαιζε θα ήταν θετική η "συμβολή" της. Δηλαδή ακόμα και αν χρειαστείς κάτι, θα το ξέρω πριν έρθεις να μου το πεις.

• Μου αρέσει 1

πρίν από 39 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν το καταλαβαίνω και εγώ.. Τώρα διάβασα το θέμα και έχω μείνει λίγο.. Και εγώ έχω ενδοεπικοινωνία με κάμερα στο δωμάτιο του παιδιού , που είναι πάνω από 2 χρονών και θεωρώ ότι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει από τότε που γεννήθηκε. . Όταν κοιμάται , οι πόρτες είναι κλειστές για να μην φοβόμαστε να αναπνεύσουμε και πατάμε στις μύτες, και με την κάμερα νοιώθω ήσυχη. Βλέπω επίσης πότε ξυπνάει , γιατί δεν φωνάζει άμα ξυπνήσει, παίζει στην κούνια του μέχρι να πάμε. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα ήταν τραυματικό για αυτόν. Επίσης δεν κατάλαβα που είναι το κακό να κοιμάται μόνο του το παιδί.Εγώ προσωπικά τον κοιμίζω το βράδυ αγκαλίτσα στον καναπέ που έχω στο δωμάτιο του και μετά από κανά εικοσάλεπτο τον βάζω στο κρεβάτι του. Το πλάνο είναι όμως σε λίγο καιρό να μάθει να κοιμάται μόνος του, όπως το μεσημέρι. Τον βάζουμε στο κρεβάτι, κάθεται κάποιος 5 λεπτάκια στον καναπέ και μετά του λέει κοιμίσου και θα έρθω πιο μετά. Διαμαρτύρεται για λίγα δευτερόλεπτα, μετά παίζει στην κούνια και σε 5-10 λεπτά έχει κοιμηθεί. Το βράδυ ακόμη με θέλει. Το Σάββατο τον κοίμισε η πεθερά μου και στο 10λεπτο της λέει κρεβάτι γιαγιά!

Όχι δεν ειναι αυτά που γράφεις γιοβαννα, εμένα μου κάτσε κάπως άσχημα η εικόνα που έδωσε, δηλαδή τη βάζει μέσα με μια κάμερα και το άλλο ρωτάει από την κάμερα "με προστατευεις?" και κάθεται κει ξέρω γω μόνο του ενώ θέλει τη μαμά του αλλά κάθεται μόνο κι αντί να παίζει όπως λες πάει στην κάμερα και μιλάνε έτσι. μου φάνηκε κάπως..θριλερ :DΕντάξει και 2 χρόνων κάμερα νομίζω πως πλέον δεν είναι απαραίτητη ειδικά αν την έχει πάρει χαμπάρι το παιδί. Αλλά οκ εσείς ξέρετε.. Ο κάθε γονιός έχει τα δικά του 

17 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Μιας και πήγε το θέμα σε κάμερα και ενδοεπικοινωνία. Πείτε μου λίγο απόψεις. Θα μεταφέρω τον γιο μου σιγά σιγά σε δικό του δωμάτιο σε μεγαλύτερο κρεβάτι , γιατί δεν χωράει πλέον στο λίκνο. Είναι 7 μηνών.  Έχω αγοράσει ενδοεπικοινωνία και όχι κάμερα είναι απλή μόνο ήχος. Πιστεύεται χρειάζεται η κάμερα ; :/ 

Κοιταξε, εφόσον έχεις κάνει την αγορά δεν νομίζω πως έχει νόημα να αναρωτιέσαι πια για το καλύτερο προϊόν, εκτός και αν δεν σου αρκει. Για μένα ή ενδοεπικοινωνια είναι φοβερό εργαλείο, αν δεν είχα πάρει απλή θα διάλεγα με κάμερα γιατί σου δίνει το πλεονέκτημα να βλέπεις το μωρό, πχ αν στα στριφογυρισματα του κινδυνεύει να πέσει. Εγώ πετάγομαι αμέσως όρθια στο κλάμα αλλά την μικρή κίνηση δεν την πιάνει το ακουστικό (ίσως φταίει ή ποιοτητα κατασκευής)  και κάθε φορά που μπαίνω μέσα τον βρίσκω σε διαφορετικη μεριά απ ότι τον άφησα χωρίς να έχω ακούσει το παραμικρό. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα