Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Νομίζω ότι στην ηλικία αυτή είναι νορμάλ να ξεκινούν οι φοβίες αλλά ήθελα να το επαληθεύσω από εδώ με άλλους γονείς που έχουν παιδιά και κυρίως κορίτσια στην ηλικία αυτή. Η μικρή μου το Μάρτη κλείνει τα 4 έτη και εδώ και λίγους μήνες ξεκίνησε να έχει φόβο του σκοταδιού και κυρίως κάθε βράδυ έχουμε θέμα μέχρι να κοιμηθεί γιατί φοβάται παρότι έχουμε βάλει φωτάκι και της εξηγούμε ότι τη βλέπουμε από τη κάμερα και κάθε βράδυ ρωτάει "με προστατεύεις ?"  και της απαντάμε ναι.  Μέχρι να καταλήξει να τη πάρει ο ύπνος φωνάζει αρκετές φορές να μπούμε μέσα στο δωμάτιο της να ρωτήσει κάτι ή να πει κάτι , μάλλον σαν δικαιολογία πιο πολύ , παρά σαν ανησυχία.  Ακόμα και όταν αφαιρούμε μια μπλούζα και στιγμιαία δεν βλέπει γιατί περνάει η μπλούζα πάνω από το κεφάλι της δεν της αρέσει αλλά φαντάζομαι αυτό θα είναι κάτι προσωρινό. Εσείς το θεωρείτε φυσιολογικό όλο αυτό; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, my1stbaby είπε:

Νομίζω ότι στην ηλικία αυτή είναι νορμάλ να ξεκινούν οι φοβίες αλλά ήθελα να το επαληθεύσω από εδώ με άλλους γονείς που έχουν παιδιά και κυρίως κορίτσια στην ηλικία αυτή. Η μικρή μου το Μάρτη κλείνει τα 4 έτη και εδώ και λίγους μήνες ξεκίνησε να έχει φόβο του σκοταδιού και κυρίως κάθε βράδυ έχουμε θέμα μέχρι να κοιμηθεί γιατί φοβάται παρότι έχουμε βάλει φωτάκι και της εξηγούμε ότι τη βλέπουμε από τη κάμερα και κάθε βράδυ ρωτάει "με προστατεύεις ?"  και της απαντάμε ναι.  Μέχρι να καταλήξει να τη πάρει ο ύπνος φωνάζει αρκετές φορές να μπούμε μέσα στο δωμάτιο της να ρωτήσει κάτι ή να πει κάτι , μάλλον σαν δικαιολογία πιο πολύ , παρά σαν ανησυχία.  Ακόμα και όταν αφαιρούμε μια μπλούζα και στιγμιαία δεν βλέπει γιατί περνάει η μπλούζα πάνω από το κεφάλι της δεν της αρέσει αλλά φαντάζομαι αυτό θα είναι κάτι προσωρινό. Εσείς το θεωρείτε φυσιολογικό όλο αυτό; 

Eγω το θεωρω απολυτα φυσιολογικο. Βασικα, προτιμω σ'αυτη την ηλικια να ειμαστε μεσα μαζι τους μεχρι να κοιμηθουνε. Εγω τουλαχιστον αυτο κανω και σιγουρα ο γιος μου (στην ηλικια σας) δεν θελει να μενει μονος του. Μπορω να φανταστω τα λεπτα μεχρι να τον παρει ο υπνος, να καθεται μονος στο σκοταδι, να σκεφτεται, να βλεπει ισως τις σκιες και μου φαινεται απολυτα αναμενομενο να γιγαντωνονται πραγματα στο μυαλο τους. Μεχρι στιγμης δεν εχει εμφανισει καποια φοβια για το σκοταδι (δεν τον εχουμε αφησει ομως ποτε μονο του να τον παρει ο υπνος) αλλα παρ'ολα αυτα εχουμε διαβασει απο τα 2,5 βιβλιο για το φοβο του σκοταδιου κι ετσι αν χρειαστηκε να ερμηνευσει κατι το εκανε με βαση αυτα που ειχε διαβασει στην ιστορια. Ανα διαστηματα τον επιανε ανησυχια με τους εφιαλτες, αλλα παντα του λεγαμε οτι αν ερθει καποιο κακο ονειρο τοτε θα ερθει ο μπαμπας (με στομφο λες και ειναι ο σουπερμαν) και θα πει "Να φυγετε απο δω!". Πλεον μας λεει ο ιδιος οτι θα τα διωξει γιατι ειναι δυνατος 8)

Επισης, σ'αυτην την ηλικια ειναι συνηθες να χρησιμοποιουν δικαιολογιες οταν ερχεται η ωρα του υπνου, αλλα αν εβλεπα οτι το παιδι φοβαται ή ανησυχει να μεινει μονο του τοτε ισως απεδιδα τις "δικαιολογιες" σε αναγκη για παρουσια και επιβεβαιωση.

Τελος, προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα καμερα σ'αυτη την ηλικια για πολλους λογους. Ενας απο αυτους ειναι η αιτια  που πρεπει να βιντεοσκοπειται και πως θα το εξηγησω αυτο σε ενα παιδι 4 ετων. Αν εβαζα-που δεν θα εβαζα-μαλλον θα την ειχα κρυφη. Μηπως εχοντας καμερα στο δωματιο της πιστευει οτι υπαρχει καποιος πραγματικος λογος να προστατευτει απο εσας (γι'αυτο και την παρακολουθειτε) και ενισχυεται ο φοβος της;

 
Link to comment
Share on other sites

Θα τολμήσω να πω χωρίς παρεξήγηση ότι μου φαίνεται λίγο υπερβολή να περιμένετε να κοιμηθεί το παιδί  πριν φύγετε από το δωμάτιο και νομίζω ότι δύσκολα θα αλλάξει αυτό στο μέλλον από τη στιγμή που το έχει συνηθίσει το παιδί.  Βέβαια είναι δική σας επιλογή και τη σέβομαι.  Εγώ πάντως δεν θα το έκανα.  Οσον αφορά τη κάμερα δεν την καταγράφουμε, απλά μέχρι να κοιμηθεί έχουμε το νου μας να δούμε τι κάνει ή αν θέλει κάτι και μετά τη κλείνουμε. Στην ουσία δεν είναι απολύτως απαραίτητη απλά τη ξεκινήσαμε κάποια στιγμή να ¨"προλαμβάνουμε" τυχόν ζημιές πχ να ρίχνει νερό στο κρεβάτι της με το μπουκάλι κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιος από όταν μπήκε σε μονό κρεβάτι πάντα είχε δίπλα του παρέα για να κοιμηθεί ( γύρω στο 2,5 χρόνια ) πλέον είναι 4 χρόνων έχει επιλέξει ο ίδιος όταν πάει να κοιμηθεί να είναι ανοιχτο το φως του δωματίου του στην αρχή πάντα είμαστε λίγο μαζί του γιατί έχει κάποια παιχνίδια στο κρεβάτι του κ θέλει να παίξει .. κάποιες φορές εγώ ( όταν είμαι μόνη γιατί έχω αλλο ένα μικρότερο παιδάκι) του λέω πως πρέπει να φυγω κ συμφωνεί ,( ο άντρας μου που είναι λίγο ποιο υπερπροστατευτικός από εμένα πάντα καθετε μαζί του μέχρι να κοιμηθεί τελείως ) όταν θέλει να κοιμηθεί κοιματε πολλές φορές μου έχει πει να φύγω από το δωμάτιο αφήνω ανοιχτεί τη πόρτα κ τη κλείνει όταν θέλει παρέα η δε νυστάζει ακόμα ερχετε κ το λέει μαμά η Μπαμπα ελα να μου κάνεις λίγο παρέα η να παίξουμε εννοείτε πως πάμε κανονικά .. άλλες φορές παω στο δωμάτιο να δω τι κάνει κ κοιμαται γλυκά γλυκά ... τον σκεπάζω κ του κλείνω το φως ..

Όλα τα παιδιά μαθαίνουν να κοιμούνται μόνα τους κάποια στιγμή αρκεί να ακολουθουμε τις δικές τους ανάγκες κ τα θέλω τους( όλοι μας θέλουμε το προσωπικό μας χώρο )  .. ο δικός μου γιος έχει επιλέξει να έχει ανοιχτό φως στο δωμάτιο του μέχρι να κοιμηθεί μήπως αν το δοκιμαζες κ στη στο δικό σου παιδάκι ενιωθε μεγαλύτερη ασφάλεια ;; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, my1stbaby είπε:

Θα τολμήσω να πω χωρίς παρεξήγηση ότι μου φαίνεται λίγο υπερβολή να περιμένετε να κοιμηθεί το παιδί  πριν φύγετε από το δωμάτιο και νομίζω ότι δύσκολα θα αλλάξει αυτό στο μέλλον από τη στιγμή που το έχει συνηθίσει το παιδί.

Όλα τα παιδιά θα κοιμηθούν μόνα τους κάποια στιγμή. ...εξαρτάται βέβαια τι εννοείς με το "μελλον"...Έχεις ακούσει κάποιο 15 χρόνο ας πούμε να θέλει παρέα για να κοιμηθει? Εγώ όχι. ..πολλά παιδιά όμως νηπιακης ηλικίας χρειαζονται τους γονείς κοντά ώστε να νιώθουν ασφαλεια...Σε αυτές τις ηλικίες τις μικρές και ευαισθητες είναι καλό οι γονείς να αφουγκραζονται τις ανάγκες του παιδιού και να αφήνουν το ένστικτο τους να τους οδηγήσει πάρα τις διαφορες  "θεωρίες "...Στην θέση σου θα έμενα μαζί της μεχρι να κοιμηθει εφόσον και η ίδια σας έχει εκφράσει τον φόβο της και ανησυχεί αν την προστστευεις. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ κάθομαι μαζί του μέχρι να κοιμηθεί, άλλωστε κάθε βράδυ στο κρεβάτι διαβάζουμε παραμυθάκια, κάνουμε σχέδια για την άλλη μέρα, λέμε αστεία, τραγουδάμε. Είναι η πιο ωραία ώρα την ημέρας. Μην φανταστείτε, όλο αυτό παίρνει περίπου 30 λεπτά.  Ο άντρας μου δεν συμφωνούσε (του έβαζαν και λόγια οι δικοί του γιατί λέει πάει το παιδί πίσω, θα γίνει εξαρτημένος μαμάκιας κτλ). Είναι η μόνη φάση που αγρίεψα και πάτησα πόδι για το παιδί. Του είπα ότι λείπω 10 ώρες από το σπίτι και μετά μαγείρεμα, συμμάζεμα, τρέξιμο. Χάνω τόσες στιγμές από το παιδί μου και αυτή είναι η ώρα που μπορώ να είμαι απερίσπαστη όλη δική του και δεν θα τη χάσω με τίποτα! 

 

Και εμένα σε κάποια φάση ξεκίνησε να θέλει το φως ανοιχτό όλο το βράδυ, το αφήναμε για κανα δυο μήνες. Μετά ξεκίνησα να το κλείνω όταν τον έπαιρνε ο ύπνος αλλά δεν παραπονέθηκε οπότε νομίζω ότι το ξεπέρασε. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Κ ειναι κ τόσο όμορφη συνήθεια. Κ ποσο να πάρει πια, ένα τέταρτο; είναι ευκαιρία για αγκαλιές κ χαδια

Συμφωνω απολυτα. Μονο οταν εκανα παιδι συνειδητοποιησα οτι η μαμα μου (για τον μπαμπα ουτε λογος) δεν καθοτανε ποτε μαζι μου αγκαλιτσα πριν κοιμηθω για παραμυθι. Αντ'αυτου, μου εβαζε κασετα με ηχογραφημενα παραμυθια και εφευγε :cry: Οσο το σκεφτομαι μου φαινεται τραγικο που χρησιμοποιουσε τεχνητα μεσα ενω θα μπορουσε απλα να μου το διαβασει η ιδια και να κανουμε παρεα, αλλα ηταν κι αυτη θυμα της προωρης ανεξαρτητοποιησης που ξεκινησε στην εποχη τους. Ειναι τοσο τρυφερες αυτες οι στιγμες, ειναι κριμα να τις στερουμε απο τα παιδια μας αλλα και απο τον εαυτο μας σαν γονεις, ειναι σαν να στερουμε αναμνησεις.

Πλεον, μου φαινεται τοσο παραλογο να τον αφησω να κοιμηθει μονος του, ειναι ισως η πιο ομορφη στιγμη της ημερας, χαλαρωνουμε για λιγα λεπτα και κανουμε παρεα πριν πουμε καληνυχτα και συναντηθουμε ξανα στην επομενη ανατολη (και μας μιση ωρα μας παιρνει). Επιπλεον, ακριβως λογω της στιγμης που βρισκεται στο τελος της ημερας ειναι μια ωραια ευκαιρια να αναπολησουμε κατι που του εκανε εντυπωση μεσα στη μερα, να σχεδιασουμε την επομενη κα. Βεβαια, αυτη τη στιγμη τη ζει κυριως ο αντρας μου γιατι αυτος εχει αναλαβει να τον κοιμισει (εκτος απο καποιες εξαιρεσεις) αλλα εγω την ζω στον ημερησιο υπνο που επισης χαλαρωνουμε και διαβαζουμε ιστορια. 

 
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι με δυσκολία θα αλλάξει στο μέλλον πως το σκέφτεσαι; Δηλαδή στα 6,7,8 ξέρεις κανέναν παιδάκι να κοιμάται με τους γονείς; Μήπως, λέω μια σκέψη, αυτές οι φοβίες που έχει βγάλει είναι αποτέλεσμα του αισθήματος μοναξιάς πριν τον ύπνο; Ότι κάθεται μόνη της και μπορεί να περνούν διάφορες σκέψεις κ ιδέες απτό παιδικό της μυαλουδακι κ δεν υπάρχει κάποιος εκεί να την καθησυχάσει;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, my1stbaby είπε:

προλαμβάνουμε" τυχόν ζημιές πχ να ρίχνει νερό στο κρεβάτι της με το μπουκάλι κλπ

Mηπως ακομη και το να ριχνει το νερο στο κρεβατι ήταν ενας τροπος να σας κανει να πηγαινετε στο δωματιο, οπως και οι αλλες "δικαιολογιες" που ειπες; Σκεφτειτε σοβαρα μηπως το παιδι εκφραζει την αναγκη του για την παρουσια σας, ασε στην ακρη τις φοβιες περι μη ανεξαρτητοποιησης (που δεν εχουν καμια βαση) και δωσε στο παιδακι σου αυτο που ζηταει. Μονο καλο θα του κανει μακροπροθεσμα :)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω όπως ειπώθηκε ένα καλό βιβλίο για το φόβο στο σκοτάδι θα βοηθούσε. Μία παραπάνω επίσκεψη πριν τον υπνο, λίγες περισσότερες αγκαλιες  κ συζήτηση. Ακόμα ή πόρτα της είναι κλειστή? Μηπως την βοηθούσε αν ήταν ανοιχτή ή αν έπαιζε χαμηλοφωνα ένα ραδιόφωνο ή ή τηλεόραση στο σαλόνι? 

 

Αν έχει μάθει να κοιμάται μονη της ίσως να της ενισχυθει ο φόβος αν ξαφνικά είστε εκεί μέχρι να αποκοιμηθεί. Ίσως νιώσει πως πραγματικά χρειάζεται προστασία.

Κι εγώ μένω με τον μικρό μου, σχεδόν τρίων χρονων, μέχρι να κοιμηθεί αλλά αν είχε ξεπεράσει αυτό το στάδιο, αν δηλ δεν με χρειαζόταν και κοιμόταν μόνος του για μεγάλο διάστημα, δεν θα άλλαζα τις συνήθειες του δημιουργώντας την εντύπωση πως κάτι δεν πάει καλα και χρειάζεται προστασία. Αν μου το ζητουσε θα καθόμουν μαζί του κ όταν δεν θα με είχε ανάγκη θα με έδιωχνε είμαι σίγουρη! 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου ακούγεται απολύτως φυσιολογικό όλο αυτό. Θυμάμαι ότι ως παιδί είχα πάρα πολλές φοβιες, μια από αυτές και με το σκοτάδι. Οι γονείς μου δυστυχώς δεν έκαναν κάτι ιδιαίτερο γι αυτές, απλώς στο θέμα του ύπνου μου έλεγαν πχ να κλείσω τα μάτια μου και να μετρήσω προβατάκια και πως θα με πάρει ο ύπνος. Πόσο τραγικό τώρα που το σκέφτομαι, αντί να μείνουν ένα τέταρτο μαζί μου μέχρι να κοιμηθώ. Κοιμομουν όμως στο ίδιο δωμάτιο με τον μεγαλύτερο αδερφό μου όποτε βοηθούσε πολύ αυτό, δεν ένιωθα μόνη μου. Η δε γιαγιά μου από την άλλη, κάθε φορά πριν πάμε για ύπνο, μας έλεγε 2-3 παραμύθια μέχρι να κοιμηθούμε. Ίσως και μια από τις καλύτερες αναμνήσεις που έχω από την παιδική μου ηλικία. Δεν θα σου πω τι να κάνεις, αλλά ναι είναι απολύτως φυσιολογικό να φοβάται. Πιο αφύσικο θα μου φαινόταν αν ένα παιδάκι 4 ετών δεν έχει φοβιες. Η μεγάλη μου κόρη, 2 χρόνων, ήδη εχει αρχίσει να έχει κι αυτή φοβιες, απλα δεν μιλάει ακομη καλά και δεν μπορεί να τις εκφράσει σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2019 at 12:23 ΠΜ, my1stbaby είπε:

Νομίζω ότι στην ηλικία αυτή είναι νορμάλ να ξεκινούν οι φοβίες αλλά ήθελα να το επαληθεύσω από εδώ με άλλους γονείς που έχουν παιδιά και κυρίως κορίτσια στην ηλικία αυτή. Η μικρή μου το Μάρτη κλείνει τα 4 έτη και εδώ και λίγους μήνες ξεκίνησε να έχει φόβο του σκοταδιού και κυρίως κάθε βράδυ έχουμε θέμα μέχρι να κοιμηθεί γιατί φοβάται παρότι έχουμε βάλει φωτάκι και της εξηγούμε ότι τη βλέπουμε από τη κάμερα και κάθε βράδυ ρωτάει "με προστατεύεις ?"  και της απαντάμε ναι.  Μέχρι να καταλήξει να τη πάρει ο ύπνος φωνάζει αρκετές φορές να μπούμε μέσα στο δωμάτιο της να ρωτήσει κάτι ή να πει κάτι , μάλλον σαν δικαιολογία πιο πολύ , παρά σαν ανησυχία.  Ακόμα και όταν αφαιρούμε μια μπλούζα και στιγμιαία δεν βλέπει γιατί περνάει η μπλούζα πάνω από το κεφάλι της δεν της αρέσει αλλά φαντάζομαι αυτό θα είναι κάτι προσωρινό. Εσείς το θεωρείτε φυσιολογικό όλο αυτό; 

Απόλυτος φυσιολογικό για μένα. Εδώ εγώ ως ενήλικας και έχω θέμα με το σκοτάδι πάντα από παιδί κοιμόμουν με ένα δωράκι μικρό μου άρεσε να βλέπω γύρο μου και να μην είναι φουλ σκοτάδια. Μικρή θυμάμαι και εγώ έβρισκα δικαιολογίες για να μπουν οι γονοις μου στο δωμάτιο από ανασφαληα .. γύρο στα 6 μου πέρασε από ότι μου λέει η μάνα μου 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αντίθετα, θα έλεγα, πόσο ψυχρό, να ξέρεις ότι ένας άνθρωπος που αγαπάς είναι στο σπίτι, αλλά σε παρακολουθεί από μία κάμερα, ενώ είστε και οι δύο ξύπνιοι... ανατριχιάζω μόνο που το σκέφτομαι. Πόσο λυπηρό, ένα παιδάκι να αναγκάζετε να κάνει ζημιές για να ανταποκριθούν οι γονείς του.

Τώρα που το θέτεις έτσι αρχίζω να το βλέπω αλλιώς , εγώ στην αρχή δεν έδωσα καν βάση στο ότι υπάρχει κάμερα ... ναι πως νιώθει άραγε το παιδί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση και όσο αρνητικό σχολιασμό  ειδικά από την ΑΡΓΚ η οποία είχε και το πιο "επιθετικό" θα έλεγα σχόλιο.  Με στεναχωρεί αλλά από την άλλη μου κάνει καλό γιατί βλέπω ότι ο δρόμος που ακολουθώ δεν είναι και τόσο σωστός και θα φροντίσω να διορθωθώ για το καλό του παιδιού μου.  Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. 

Παρ όλα αυτά, δεν ξέρω τι ώρες καταφέρνετε να βάλετε τα παιδιά σας, γιατί η δική μου δεν κοιμάται πριν τις 10 και μάλιστα, αν όντως κάτσω και ασχοληθώ παραπάνω όπως λέτε και διαθέσω πχ μισή ώρα σε αγκαλιές, παραμυθια κλπ. απλά θεωρώ ότι , εκτός του γεγονότος ότι χάνω λίγο χρόνο από δική μου ξεκούραση (όσο εγωιστικό και αν ακούγεται αυτό), παρατείνω χωρίς να το θέλω τη δική της ώρα για ύπνο ο οποίος είναι πολύ σημαντικός.  Ολοι λένε ότι σε αυτή την ηλικία τα παιδιά γύρω στις 20.30-21.00 πρέπει να κοιμούνται και η δική μου δεν κοιμάται σχεδόν πότε τέτοια ωρα, εκτός αν είναι πολύ κουρασμένη από το πρόγραμμα όλης της ημέρας και δεν κοιμηθεί και το μεσημέρι.  

Επεξεργάστηκαν by my1stbaby
Link to comment
Share on other sites

Just now, my1stbaby είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση και όσο αρνητικό σχολιασμό  ειδικά από την ΑΡΓΚ η οποία είχε και το πιο "επιθετικό" θα έλεγα σχόλιο.  Με στεναχωρεί αλλά από την άλλη μου κάνει καλό γιατί βλέπω ότι ο δρόμος που ακολουθώ δεν είναι και τόσο σωστός και θα φροντίσω να διορθωθώ για το καλό του παιδιού μου.  Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. 

Παρ όλα αυτά, δεν ξέρω τι ώρες καταφέρνετε να βάλετε τα παιδιά σας, γιατί η δική μου δεν κοιμάται πριν τις 10 και μάλιστα, αν όντως κάτσω και ασχοληθώ παραπάνω όπως λέτε και διαθέσω πχ μισή ώρα σε αγκαλιές, παραμυθια κλπ. απλά θεωρώ ότι , εκτός του γεγονότος ότι χάνω λίγο χρόνο από δική μου ξεκούραση (όσο εγωιστικό και αν ακούγεται αυτό), παρατείνω χωρίς να το θέλω τη δική της ώρα για ύπνο ο οποίος είναι πολύ σημαντικός.  Ολοι λένε ότι σε αυτή την ηλικία τα παιδιά γύρω στις 20.30-21.00 πρέπει να κοιμούνται και η δική μου δεν κοιμάται σχεδόν πότε τέτοια ωρα, εκτός αν είναι πολύ κουρασμένη από το πρόγραμμα όλης της ημέρας και δεν κοιμηθεί και το μεσημέρι.  

Ίσως τελικά να μην της χρειάζεται ο μεσημεριανος ύπνος . Ο γιος μου που ήταν καλουπνος κοιμόταν πολλές ώρες μέσα στην ημέρα από 2,5 χρόνων έκοψε το μεσημεριανό ύπνο κ αν κοιμηθεί μεσημέρι πάει μετά της 11 για να κοιμηθεί βράδυ .. ενω αλλιώς μέχρι τις 8 το βράδυ έχει κοιμηθεί τώρα τελευταία το έχει πάει 9 αλλά είτε κοιμηθεί μεσημέρι είτε όχι πάντα ξυπνάει μέχρι της 7:30 το πρωί ... 

Αλλά γενικά πριν τον ύπνο ένα χάδι μια αγκαλιά μια συντροφιά πιστεύω πως την έχουν ανάγκη ανάλογα με το χαρακτήρα του κάθε παιδιού .. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γενικά δεν είχε φοβίες ιδιαίτερες. Μόνο σε κάποια φάση στα 3,5 άκουγε κάποιο θόρυβο και τρόμαζε. Αλλά ήμουν τόσο κουλ που της έφυγε γρήγορα. Της έλεγα δηλαδή ήταν ο διπλανός που φτιάχνει κάτι. Φοβήθηκες, ε? Το καταλαβαίνω. Μην ανησυχείς είσαι στο σπίτι σου. Στο σπίτι μας δε φοβόμαστε. Και γενικώς πολλή εξήγηση για όλα. Μαλλιάζει η γλώσσα αλλά οκ εγώ το χω είμαι πολύ του μπλα μπλα 

 

Παντως ειναι φυσιολογικό. Κι εγώ θυμάμαι κάπου στα 4 να φοβάμαι τον παλιατζη που περνούσε. Μεγαλώνοντας δε χαμπαριαζα τίποτα. Και τώρα να μου πεις αν φοβάμαι κάτι δυσκολα θα βρεθεί κάτι να με τρομάζει.. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, my1stbaby είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση και όσο αρνητικό σχολιασμό  ειδικά από την ΑΡΓΚ η οποία είχε και το πιο "επιθετικό" θα έλεγα σχόλιο.  Με στεναχωρεί αλλά από την άλλη μου κάνει καλό γιατί βλέπω ότι ο δρόμος που ακολουθώ δεν είναι και τόσο σωστός και θα φροντίσω να διορθωθώ για το καλό του παιδιού μου.  Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. 

Παρ όλα αυτά, δεν ξέρω τι ώρες καταφέρνετε να βάλετε τα παιδιά σας, γιατί η δική μου δεν κοιμάται πριν τις 10 και μάλιστα, αν όντως κάτσω και ασχοληθώ παραπάνω όπως λέτε και διαθέσω πχ μισή ώρα σε αγκαλιές, παραμυθια κλπ. απλά θεωρώ ότι , εκτός του γεγονότος ότι χάνω λίγο χρόνο από δική μου ξεκούραση (όσο εγωιστικό και αν ακούγεται αυτό), παρατείνω χωρίς να το θέλω τη δική της ώρα για ύπνο ο οποίος είναι πολύ σημαντικός.  Ολοι λένε ότι σε αυτή την ηλικία τα παιδιά γύρω στις 20.30-21.00 πρέπει να κοιμούνται και η δική μου δεν κοιμάται σχεδόν πότε τέτοια ωρα, εκτός αν είναι πολύ κουρασμένη από το πρόγραμμα όλης της ημέρας και δεν κοιμηθεί και το μεσημέρι.  

Μην μένεις στο ύφος των απαντησεων

Αν θέλεις να αλλάξεις την ρουτίνα υπνου για να έχετε λίγο χρόνο μαζί πριν τον ύπνο, δες γενικα το πρόγραμμα της ημέρας κ πως θα μπορούσε να διαμορφωθεί ο υπνος. Κ μενα ο μικρος 3χρ σπάνια θα κοιμηθεί μεσημερι κ 9 έχουν κοιμηθει κ τα δυο γτ ξυπνάμε 7

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, my1stbaby είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση και όσο αρνητικό σχολιασμό  ειδικά από την ΑΡΓΚ η οποία είχε και το πιο "επιθετικό" θα έλεγα σχόλιο.  Με στεναχωρεί αλλά από την άλλη μου κάνει καλό γιατί βλέπω ότι ο δρόμος που ακολουθώ δεν είναι και τόσο σωστός και θα φροντίσω να διορθωθώ για το καλό του παιδιού μου.  Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. 

Παρ όλα αυτά, δεν ξέρω τι ώρες καταφέρνετε να βάλετε τα παιδιά σας, γιατί η δική μου δεν κοιμάται πριν τις 10 και μάλιστα, αν όντως κάτσω και ασχοληθώ παραπάνω όπως λέτε και διαθέσω πχ μισή ώρα σε αγκαλιές, παραμυθια κλπ. απλά θεωρώ ότι , εκτός του γεγονότος ότι χάνω λίγο χρόνο από δική μου ξεκούραση (όσο εγωιστικό και αν ακούγεται αυτό), παρατείνω χωρίς να το θέλω τη δική της ώρα για ύπνο ο οποίος είναι πολύ σημαντικός.  Ολοι λένε ότι σε αυτή την ηλικία τα παιδιά γύρω στις 20.30-21.00 πρέπει να κοιμούνται και η δική μου δεν κοιμάται σχεδόν πότε τέτοια ωρα, εκτός αν είναι πολύ κουρασμένη από το πρόγραμμα όλης της ημέρας και δεν κοιμηθεί και το μεσημέρι.  

Aρχικα, ειναι πολυ καλο που ανοιξες τους οριζοντες σου και σκεφτηκες οτι μπορει και να μην το χειριζεσαι καλα, διαβαζοντας ολες τις αποψεις δεχομενη τα λαθη σου και την πιθανοτητα να αλλαξεις τον τροπο σου. Γι'αυτο ειναι το φορουμ και πρεπει να σου αναγνωριστει αυτο :)

Εππλεον, φυσικα και ειναι καλο να κοιμουνται νωρις τα παιδια αλλα προσαρμοζομαστε αναλογως τις αναγκες τις οικογενειας μας. Εξαλλου, το 10 δεν απεχει και τοσο απο το 9, οσο το 12-1(ναι ξερω και τετοιες περιπτωσεις). Παλι 10 θα κοιμαται, απλα θα ξεκινας την ρουτινα στις 9.30. Δεν θα παρατεινεις την ωρα του υπνου, απλα θα ξεκινησεις νωριτερα. Αυτο το μισαωρο (που μπορει να ειναι 15-20 λεπτα) που θα αφιερωνεις σε παραμυθι, αγκαλιτσες, συζητηση κλπ θα την χαλαρωσει και θα δεις οτι θα αρχισεις κι εσυ να το απολαμβανεις :wink: . Εμενα ο μεγαλος μου (ειναι στην ηλικιας σας) κοιμαται 9.30-10 και η ρουτινα ξεκιναει γυρω στις 9.10-9.30. Αν εχουμε αργησει για καποιον λογο, τοτε παραλειπουμε το βιβλιο και λεμε απλα το νανουρισμα (ή την αφηγηση της ιστοριας υπνου ο μπαμπας)με κλειστο φως μεχρι να τον παρει ο υπνος. Επισης κοιμαται το μεσημερι για καμια ωρα, δεν θελω να του το κοψω γιατι με βολευει και εμενα να ξαπλωσω λιγο αλλα κοιμαται και το μωρο μας, αλλα κυριως γιατι βλεπω οτι το χρειαζεται (αν δεν κοιμηθει, στις 17:00 αρχιζει να ξεφευγει η συμπεριφορα του).

 
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2019 at 3:33 ΠΜ, vicky86 είπε:

Κ ειναι κ τόσο όμορφη συνήθεια. Κ ποσο να πάρει πια, ένα τέταρτο; είναι ευκαιρία για αγκαλιές κ χαδια

Εγώ κάνω 2 ώρες σχεδόν πάντα, στην καλύτερη μια ώρα να τα κοιμησω. Τα παίρνω μαζί μου στο κρεβάτι και μετά αρχίζουν οι μεταφορές. Τώρα διάβασα για την κάμερα. Δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό με τίποτα... :(

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2019 at 12:07 ΠΜ, my1stbaby είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση και όσο αρνητικό σχολιασμό  ειδικά από την ΑΡΓΚ η οποία είχε και το πιο "επιθετικό" θα έλεγα σχόλιο.  Με στεναχωρεί αλλά από την άλλη μου κάνει καλό γιατί βλέπω ότι ο δρόμος που ακολουθώ δεν είναι και τόσο σωστός και θα φροντίσω να διορθωθώ για το καλό του παιδιού μου.  Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. 

Παρ όλα αυτά, δεν ξέρω τι ώρες καταφέρνετε να βάλετε τα παιδιά σας, γιατί η δική μου δεν κοιμάται πριν τις 10 και μάλιστα, αν όντως κάτσω και ασχοληθώ παραπάνω όπως λέτε και διαθέσω πχ μισή ώρα σε αγκαλιές, παραμυθια κλπ. απλά θεωρώ ότι , εκτός του γεγονότος ότι χάνω λίγο χρόνο από δική μου ξεκούραση (όσο εγωιστικό και αν ακούγεται αυτό), παρατείνω χωρίς να το θέλω τη δική της ώρα για ύπνο ο οποίος είναι πολύ σημαντικός.  Ολοι λένε ότι σε αυτή την ηλικία τα παιδιά γύρω στις 20.30-21.00 πρέπει να κοιμούνται και η δική μου δεν κοιμάται σχεδόν πότε τέτοια ωρα, εκτός αν είναι πολύ κουρασμένη από το πρόγραμμα όλης της ημέρας και δεν κοιμηθεί και το μεσημέρι.  

Εμένα κοιμούνται και τα δύο στις 11 με 11.30. Επιστρεφω στις 8.30 και ίσα που προλαβαίνω να βάλω πυτζάμες. Κατά τις 9 τα παίρνω στο κρεβάτι κι αρχίζουμε τα δικα μας το τρίο καρο που λέω εγώ. Ο άντρας μου μέχρι να κοιμηθούν εκτοπιζεται. Φαντάσου πόσο κουραστικό ειναι για μένα να γυρνάω από δουλειά και να κάθομαι 2 ώρες σε ένα κρεβάτι. Αλλά περνάω καλά κοιμούνται ήρεμα. 

Όχι καμερα ρε συ, όχι μόνο του το παιδί, που ζούμε.. Μην της το κανεις αυτό, γιαυτό έχει φοβίες το παιδάκι. Κρίμα ειναι.

Ευτυζως που το κατάλαβες όμως. 

Όμως για πες μου πως σας ήρθε να το κάνετε αυτό? Εννοώ πως σας ήρθε να την αφήνετε να κοιμάται μόνη? Την είχατε μάθει από νωρίς? Το ζήταγε? Και η κάμερα πως σας ήρθε? Εντάξει άμα κάνει Καμμια ζημιά οκ, μην της αφήνεις νερό ξέρω γω εκεί. Άμα πέσει κάτι δε θα το ακούσεις? Εντάξει κάμερα στα βρέφη για ευνόητους λόγους να το καταλάβω αν κι εγώ δεν την ήθελα καθόλου, άλλωστε τα άκουγα αλλά οκ πες εκεί οκ κάμερα. Αλλά τέτοια ηλικία κάμερα? Αυτό είναι μέχρι 3 μηνών ξέρω γω αντε 4 που φοβάσαι μην πάθει κάτι.

Εγώ σταδιακά της έμαθα το κρεβάτι της μέχρι που γέννησα τη μικρή και επειδή κοιμηζω τη μικρή μαζί μου θελει κι εκείνη κ φυσικά τις έχω κ τις δύο μαζί. Αρχικά ήμουν στη μέση πλέον κοιμούνται σχεδόν αγκαλιά αποζητά η μια την άλλη και τελικά βάζω τη μικρή στη μέση. Δυναμώνουν και οι σχέσεις τους έτσι. Χοροπηδανε πριν κοιμηθούν κ τέτοια. Εγώ βέβαια ξεμαλλιασμενη ζόμπι ενίοτε ούτε νερό ξέρω γω δεν έχω πιει μετά από δουλειά καπάκι μωρά και ησθχαζω στις 12 αλλά χαίρομαι.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2019 at 11:07 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Εγώ κάνω 2 ώρες σχεδόν πάντα, στην καλύτερη μια ώρα να τα κοιμησω. Τα παίρνω μαζί μου στο κρεβάτι και μετά αρχίζουν οι μεταφορές. Τώρα διάβασα για την κάμερα. Δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό με τίποτα... :(

 

Τα καταφέρνεις όμως στο τέλος :p

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Τα καταφέρνεις όμως στο τέλος :p

Ε ναι. Αλλά ακόμα κι όταν περάσαμε φάσεις που μου ξυπνούσαν το βράδυ είτε για γάλα για δόντια, πάλι το ίδιο έκανα.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζετε τόσο πολύ οι περισσότερες στη κάμερα που δεν κάνει κάτι.  Απλά υπάρχει στο δωμάτιο και μπήκε για προληπτικούς λόγους και στην ουσία ναι τώρα πια δεν είανι απαραίτητη πιθανότατα απλά μιας και την έχουμε την ενεργοποιούμε το βράδυ όταν έρθει η ώρα του ύπνου να βλέπουμε. Τίποτα παραπάνω.  Τα υπόλοιπα νομίζω πως έχουνε μεγαλύτερη σημασία. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...