Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

13 ετών, περιέργεια & αντικείμενα για ενήλικες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Η κόρη μου 13 ετών βρήκε κάποια πράγματα που δεν έπρεπε δηλ προφυλακτικά κ ενα βοήθημα πριν λίγο καιρό,δεν μου είπε τίποτα κ τα πέταξε.Επίσης ενα πρωί νομίζαμε οτι κοιμόταν κ εκείνη ακουσε το μπαμπά της που μου είπε ελα κοιμάται κ τότε σηκώθηκε με νεύρα κ φωνές γιατί κατάλαβε.Δεν μας εχει ακούσει η δει ποτέ αλλά εχει καταλάβει οτι έχουμε επαφές.Το αποτέλεσμα,νευρα κ κλάματα,απαιτεί να είναι η πόρτα ανοιχτή κ έρχεται στο κρεβάτι μας,πολλές φορές καταλαβαίνω οτι μένει ξύπνια για να μας ακούσει ή μπαίνει αργα τη νύχτα απροειδοποίητα.Εμείς δεν κλειδωνουμε ποτέ τη πόρτα απο φόβο μην νομίσει κάτι πονηρό.Δεν ξερω τι να κάνω;το παιδί έχει πέσει σε κατάθλιψη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 17/11/2019 at 8:01 ΜΜ, antigoni84 είπε:

Καλησπέρα σε όλους.Η κόρη μου 13 ετών βρήκε κάποια πράγματα που δεν έπρεπε δηλ προφυλακτικά κ ενα βοήθημα πριν λίγο καιρό,δεν μου είπε τίποτα κ τα πέταξε.Επίσης ενα πρωί νομίζαμε οτι κοιμόταν κ εκείνη ακουσε το μπαμπά της που μου είπε ελα κοιμάται κ τότε σηκώθηκε με νεύρα κ φωνές γιατί κατάλαβε.Δεν μας εχει ακούσει η δει ποτέ αλλά εχει καταλάβει οτι έχουμε επαφές.Το αποτέλεσμα,νευρα κ κλάματα,απαιτεί να είναι η πόρτα ανοιχτή κ έρχεται στο κρεβάτι μας,πολλές φορές καταλαβαίνω οτι μένει ξύπνια για να μας ακούσει ή μπαίνει αργα τη νύχτα απροειδοποίητα.Εμείς δεν κλειδωνουμε ποτέ τη πόρτα απο φόβο μην νομίσει κάτι πονηρό.Δεν ξερω τι να κάνω;το παιδί έχει πέσει σε κατάθλιψη

Επειδη ειστε κοντα στην ηλικια της μαμας μου κ το δικο μ παιδι ειναι ακομα μικρο για να μιλησω ως μαμα θα σου μιλησω ως παιδι! Οταν ημουν μικρη(10-12) ειχα περιεργεια αλλα οχι για το τι κανει η μαμα μου με τον μπαμπα π να πω οτι ποτε δεν κλειδωνανε πορτα αλλα ποτε δεν μπαιναμε ετσι μεσα ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου 2χρονια μικροτερος...ειχα ομως περιεργεια γενικα με ψαχουλεμα ηθελα να πειραζω συρταρια κλπ βρηκα θυμαμαι(12ετων) λοιπον ενα σπιραλ φωναξα την μαμα μ να μ πει τι ειναι αυτο? Τοτε με εκατσε κατω κ μ μιλησε για την σεξουαλικη πραξη τα ειδη προφυλαξης κ ολα μιας κ θα εμπαινα στην εφηβια το θεωρησε σωστο για μενα,,,,, αυτο λοιπον ηταν το καλυτερο π μπορουσε να κανει.....

Εχετε μιλησει στην κορη σας γιαυτο το θεμα; δεν ειναι κ μικρη ωστε να μην καταλαβαινει με την καταλληλη ενημερωση θ μπορεσετε να βαλετε σωστες βασεις πανω στο θεμα κ να μπορει κ η κορη σας να προφυλαγεται αργοτερα σωστα! Παρολαυτα αν δεν ξερετε απο π να ξεκινησετε παρτε την γνωμη ενος ειδικου για το θεμα! Η πιο καλη προφυλαξη ειναι η σωστη ενημερωση αυτο μην το ξεχναμε!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2019 at 8:01 ΜΜ, antigoni84 είπε:

Καλησπέρα σε όλους.Η κόρη μου 13 ετών βρήκε κάποια πράγματα που δεν έπρεπε δηλ προφυλακτικά κ ενα βοήθημα πριν λίγο καιρό,δεν μου είπε τίποτα κ τα πέταξε.Επίσης ενα πρωί νομίζαμε οτι κοιμόταν κ εκείνη ακουσε το μπαμπά της που μου είπε ελα κοιμάται κ τότε σηκώθηκε με νεύρα κ φωνές γιατί κατάλαβε.Δεν μας εχει ακούσει η δει ποτέ αλλά εχει καταλάβει οτι έχουμε επαφές.Το αποτέλεσμα,νευρα κ κλάματα,απαιτεί να είναι η πόρτα ανοιχτή κ έρχεται στο κρεβάτι μας,πολλές φορές καταλαβαίνω οτι μένει ξύπνια για να μας ακούσει ή μπαίνει αργα τη νύχτα απροειδοποίητα.Εμείς δεν κλειδωνουμε ποτέ τη πόρτα απο φόβο μην νομίσει κάτι πονηρό.Δεν ξερω τι να κάνω;το παιδί έχει πέσει σε κατάθλιψη

 

Θα σου προτεινα να μιλησεις με εναν παιδοψυχολογο. Δεν εχω τοσο μεγαλο παιδι, ουτε θυμαμαι ποτε να ειχα προβλημα με την προσωπικη ζωη των γονιων μου ποσο μαλλον να μου περασει απο το μυαλο να την ελεγξω...Αλλα αυτο που περιγραφεις μου ακουγεται σαν οιδιποδειο που δεν εχει ξεπεραστει ισως????...Πως ειναι η σχεση σου με την κορη σου? Αντιλαμβανεσαι να εχει "αδυναμια" στον μπαμπα? Μπορει να λεω και βλακειες αλλα καλυτερα να μιλησεις με καποιον ειδικο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει η Έσπερος. Η αντίδραση δείχνει στρες και ενοχή και ντροπή. Μιλήστε στο παιδί ξεκάθαρα για το επαφές και τις επαφές που έχει ένα ζευγάρι. Πρέπει να καταλάβει ότι είναι κάτι φυσιολογικότατο από μία ηλικία και μετά και για όσο το επιθυμεί ο άνθρωπος. Ότι γίνεται και για τεκνοποίηση αλλά και για ευχαρίστηση. Μη το αγνοήσετε και μη συμπεριφέρεστε σα να μη συμβαίνει κάτι και ότι θα το ξεχάσει. Μιλήστε ανοιχτά χωρίς ενδοιασμούς ντροπές και ενοχικό ύφος. Επίσης μετά τη συζήτηση για αυτό το θέμα μιλήστε και για την ιδιωτικότητα κάθε ανθρώπου και ζευγαριού στον χώρο του και στα πράγματα του. 

Γιατί μου αλλάζει τη λέξη επαφές σε επαφές; 

Σ ε ξ 

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

 

Γιατί μου αλλάζει τη λέξη επαφές σε επαφές; 

Σ ε ξ

Κ εεμενα το ιδιο ηθελα να βαλω σ ε ξ κ εβαζε επαφές δεν το επερνε κ εβαλα σεξουαλικη πραξη:lol:

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Mιλησε με το παιδί σου, πολλές φορές. Για τις επαφές, τα όρια, την αντισύλληψη, τα σεξουαλικώς μεταδιδομενα νοσήματα. Σε λίγο θα έχει η ίδια επαφές, έπρεπε ήδη να μην είναι ταμπού.

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2019 at 8:01 ΜΜ, antigoni84 είπε:

Καλησπέρα σε όλους.Η κόρη μου 13 ετών βρήκε κάποια πράγματα που δεν έπρεπε δηλ προφυλακτικά κ ενα βοήθημα πριν λίγο καιρό,δεν μου είπε τίποτα κ τα πέταξε.Επίσης ενα πρωί νομίζαμε οτι κοιμόταν κ εκείνη ακουσε το μπαμπά της που μου είπε ελα κοιμάται κ τότε σηκώθηκε με νεύρα κ φωνές γιατί κατάλαβε.Δεν μας εχει ακούσει η δει ποτέ αλλά εχει καταλάβει οτι έχουμε επαφές.Το αποτέλεσμα,νευρα κ κλάματα,απαιτεί να είναι η πόρτα ανοιχτή κ έρχεται στο κρεβάτι μας,πολλές φορές καταλαβαίνω οτι μένει ξύπνια για να μας ακούσει ή μπαίνει αργα τη νύχτα απροειδοποίητα.Εμείς δεν κλειδωνουμε ποτέ τη πόρτα απο φόβο μην νομίσει κάτι πονηρό.Δεν ξερω τι να κάνω;το παιδί έχει πέσει σε κατάθλιψη

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Εκλεισα ραντεβού με παιδοψυχολόγο.Δυστυχώς έχει εν αγνοία μας δει κ δεν νομίζει όπως πίστευα, αντιδρά επιθετικά κ στους δύο ,κλαίει κ δεν συζητάει.Με μια φιλη δασκάλα που το συζήτησα μου ειπε οτι πολλά παιδιά αντιδρούν αρνητικά γιατί θεωρούν οτι ο ρόλος του γονιού είναι ένας κ τίποτα άλλο κ είναι ανάλογα στο παιδί,μου είπε ίσως για να με καθησυχάσει οτι πολλά παιδιά έχουν δει τους γονείς κ δεν είχαν κανένα τραύμα στην πορεία,εγώ νομίζω οτι είμαι εξαιρετικά άτυχη κ συνεβη μόνο σε μένα.Νομίζω οτι σ εμάς έχει αφήσει τραύμα γιατί κατα τάλλα είναι ενα εξαιρετικό  ώριμο παιδί που ποτέ δεν δημιουργησε πρόβλημα παρά μόνο βοηθάει όπου μπορεί κ έχει απίστευτη αγάπη. Τώρα για τη κλειστή πόρτα εγώ δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα εχω κλειδώσει κ το παιδί θα περιφέρεται έξω,στην ερώτηση τι κάνατε τι θα πω;; γιατί κλείδωσα; Δεν θα μπω σε κύκλο ερωτήσεων ;;αν πω ψέματα θα φανώ αναξιόπιστη,να πω αλήθεια; .Δεν ξέρω τι κάνουν άλλοι γονείς αν είναι τόσο ελεύθερα τα πράγματα σε άλλα σπίτια ή έχουν εικόνες.Με εχει θορυβήσει κ η παρακολούθηση της κλειδαρότρυπας ενω έχουμε κάνει συζητήσεις.Οι γονείς με μεγαλύτερα παιδιά τι κάνετε;;

Επεξεργάστηκαν by antigoni84
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, antigoni84 είπε:

πολλά παιδιά αντιδρούν αρνητικά γιατί θεωρούν οτι ο ρόλος του γονιού είναι ένας κ τίποτα άλλο κ είναι ανάλογα στο παιδί,

Aυτο θα σου εγραφα κι εγω. Οι γονεις εχουν μονο τον ρολο του γονεα στα ματια των παιδιων τους και αντιδρουν οταν αντιλαμβανονται οτι εχουν ερωτικες επαφες. Προσωπικα, οταν ημουν 11,12 ειχα βρει ενα βιβλιο βοηθημα σε καποιο ντουλαπι της μαμας μου. Θυμαμαι οτι η πρωτη αντιδραση ηταν σοκ μολις συνειδητοποιησα οτι ειχανε σεξουαλικη επαφη, αλλα μετα απo λιγες μερες που το δουλεψε το μυαλο μου ημουν ενταξει με αυτο. Στη θεση σου θα καθομουν να συζητησω σοβαρα μαζι της, να της πω την αληθεια (13 ειναι αλλωστε, οχι 8 ), να την διαβεβαιωσω οτι παντα θα ειμαστε οι γονεις που την νοιαζονται αλλα παραμενουμε και ζευγαρι οπως ημασταν πριν ερθει εκεινη στον κοσμο. Ισως να ανοιξω και μια συζητηση για την ιδια, τα πως δουλευουν τα σωματα μας, τι ειναι η σεξουαλικη επαφη, πως προφυλασσομαστε και γιατι κλπ αλλα επειδη στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη λες οτι ειναι αρνητικη κατι τετοιο μπορει να την εμποδιζε περισσοτερο απο το να σε ακουσει (ετσι κι αλλιως ειναι λιγο αβολη αυτη η συζητηση για τους περισσοτερους γονεις και μαλλον για ολα τα παιδια). Γι'αυτο ισως το δοκιμαζα λιγο καιρο αργοτερα αλλα εσυ η ιδια ξερεις καλυτερα την κορη σου και αν θα ηταν προθυμη τωρα. Μπορει δηλαδη ολο αυτο που συνεβη να ειναι μια καλη αφορμη για να ξεκινησετε την συζητηση που κατα τη γνωμη μου επρεπε ηδη να εχει γινει εδω και καποια χρονια. Επισης, μπορεις να παρεις και καποιο βιβλιο (κυκλοφορουν πολυ ωραια) και να της το δωσεις (αφου το διαβασεις κι εσυ). Πολλες φορες τα παιδια βρισκουν απαντησεις σε καποια πραγματα που θα ντρεπονταν να ρωτησουν τη μαμα ή το μπαμπα στα βιβλια που υπαρχουν γι'αυτο το σκοπο.

 
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω μεγάλο παιδί, νομίζω λίγο πολύ το σωστό όπως είπαν και παραπάνω είναι να ενημερώσεις το παιδί με τον κατάλληλο τροπο..Παράλληλα ομως θα πρέπει να βάλετε και κάποια όρια καί με ωραίο τρόπο να εξηγήσετε ότι δεν μπορείτε να αφήνετε ανοιχτή την πόρτα ούτε μπορεί να μπαίνει στο δωμάτιο σας χωρίς να χτυπήσει. Καταλαβαίνω πως είναι πολύ θεωρητικά αυτα και εγώ δεν ξέρω πως θα τα εξηγήσω όταν έρθει η ώρα, αλλά θεωρώ πως ειδικά 13 χρόνων θα μπορέσεις να συνεννοηθείς (αν και είναι και το θέμα της εφηβείας στη μέση). Είναι θετικό ότι έκλεισες ραντεβού με ειδικό, πιστεύω θα σε βοηθήσει στην αντιμετώπιση. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ,σίγουρα φταίω, ίσως είμαι υπερβολική  κ σεμνότυφη κ τα γιγαντώνω στο μυαλό μου κ κάνω κ αρνητικά σενάρια μήπως της δημιουργούμε σεξουαλικό τραύμα.Θεωρώ απαράδεκτο να έχει το παιδί εικόνα , αυτό είναι αγκάθι στη ψυχή μου.Προσέχουμε πάρα πολύ ,δεν είχε ποτέ ακουστική πληροφορία, αλλά δεν είχε ρωτήσει ποτέ τίποτα κ θεωρούσα οτι δεν είναι έτοιμη,είχαμε πει κάποια πράγματα πριν δυο χρόνια κ τωρα σίγουρα πρέπει να ξαναπούμε.Αλλά θα περιμένω μέχρι να μιλήσω με ειδικό γιατι δεν ξέρω πως να το χειριστώ κ ντρέπομαι. Οπου το συζήτησα με κατηγορούν οτι φταίω γιατί δεν έβαλα όρια  απ οταν ήταν μικρή ,δεν οριοθετησα το χωρο ,ποτε δεν μας εβλεπε χωρια ως ζευγαρι  , μέχρι μια ηλικία 6 χρονών τη κοιμίζαμε στη μέση .Η ξαδέλφη μου οταν της το είπα εχτές που είναι αρκετά μεγαλύτερη κ με μεγάλα παιδιά σήμερα γελούσε κ μου είπε οτι της έχει συμβεί κ με τα 3 της παιδιά να δούνε "κάτι" κ αντιδρούσε φυσιολογικά κάθε φορά χωρίς φωνές ή ενοχή  ως κάτι φυσιολογικό , μου είπε την  κορυφαία εμπειρία " που μπήκε ο γιος της στο δωμάτιο  κ του είπε οτι επαιζε με το μπαμπά "αλογάκι" κ είπε  στο παιδί να βγει έξω για να τελειώσει το παιχνίδι κ μετα όταν βγήκε τη ρώτησε διάφορα κ  του εξήγησε οτι ο μπαμπάς κ η μαμα μπορούν να παιζουν αλογάκι χωρίς ρούχα κ πρέπει να είναι μόνοι τους κ όταν μεγαλώσει θα παίζει ετσι κ εκείνος με τη γυναίκα του κ το παιδί ήταν φυσιολογικό μετά στη συμπεριφορά του, Αυτό στο δικό μου μυαλό δεν χωράει  κ νιώθω τυψεις.

23 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

 

Θα σου προτεινα να μιλησεις με εναν παιδοψυχολογο. Δεν εχω τοσο μεγαλο παιδι, ουτε θυμαμαι ποτε να ειχα προβλημα με την προσωπικη ζωη των γονιων μου ποσο μαλλον να μου περασει απο το μυαλο να την ελεγξω...Αλλα αυτο που περιγραφεις μου ακουγεται σαν οιδιποδειο που δεν εχει ξεπεραστει ισως????...Πως ειναι η σχεση σου με την κορη σου? Αντιλαμβανεσαι να εχει "αδυναμια" στον μπαμπα? Μπορει να λεω και βλακειες αλλα καλυτερα να μιλησεις με καποιον ειδικο...

Νομίζω οτι θέλει να είναι το κέντρο,μας θέλει αγαπημένους ως οικογένεια οχι ως ζευγαρι

Link to comment
Share on other sites

Εγω δ εχω καταλάβει αν έχετε συζητήσει πριν από αυτό το σκηνικό, κ σε ποια εκταση

Με αρκετή συζήτηση, από πολύ μικρότερη θα ήταν πολύ πιο ηπιο

Δλδ αν πάει κάποιος τουαλετα δ κλείνετε την πόρτα; οταν αλλάζετε μπαίνει μέσα άνετα; εκείνη αλλάζει ρουχα μπροστά σε κόσμο; δ θεωρώ κτ απο αυτα λάθος, απλα ρωτάω για να καταλαβω τις έως τώρα συνηθειες

Εννοείται σε αυτην την χρονική στιγμή δ κλείνεις πόρτα, περιμένετε να ηρεμησει, να συζητήσετε, κ αρχίζετε με τα όρια, τις προσωπικές στιγμές κλπ

Σίγουρα επειδή ντρέπεσαι εσύ κ το βλέπεις σαν κτ τόσο τραυματικο περνάει κ αυτο στο παιδι

Υπάρχουν πολύ ωραία βιβλία να διαβασει

Σίγουρα όλα τα παιδιά σοκάρονται σε οποιαδήποτε ηλικια να γνωρίζουν ότι οι γονείς ε, ουν επαφές, αλλα το θέμα είναι ότι το ξεπερνάνε εύκολα. Εχει σχεση με τους ρόλους του γονέα, το ιδανικο

Link to comment
Share on other sites

Just now, antigoni84 είπε:

Νομίζω οτι θέλει να είναι το κέντρο,μας θέλει αγαπημένους ως οικογένεια οχι ως ζευγαρι

 

Πραγματικα δεν εχω ιδεα μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε ολοι και μοναχα καποιος ειδικος μπορει να σε βοηθησει οποτε καλα εκανες και εκλεισες ραντεβου...Το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι και τιποτα σπουδαιο στην τελικη, θα σε κατευθυνει ο παιδοψυχολογος πως να μιλησεις στο παιδι και το σημαντικοτερο θα σου δωσει μια εικονα απο τα ματια και την ψυχολογια του ..

 

Η αληθεια ειναι οτι η συμπεριφορα της μου θυμησε τον γιο μου που ειναι ομως 3 και ξερω οτι σε αυτη την ηλικια διεκδικουν το αντιθετο φυλο του γονεα...Δηλαδη, ξαπλωνω αγκαλια με τον μπαμπα και ερχεται να μας χωρισει κτλ...Για αυτο ειπα και για το οιδιποδιο οχι οτι ξερω και κατι παραπανω ουτε φυσικα σημαινει οτι ειναι αυτο...

 

Σιγουρα παιζει ρολο και η σταση σας ωστε το παιδι να αποκτησει μια υγιη εικονα για τις επαφες και την σεξουαλικοτητα οποτε καλα εκανες και παλι που θα μιλησεις με καποιον ωστε να μαθεις πως να το διαχειριστεις καλυτερα

 

Παντως απλα να προσθεσω οτι η ιδιωτικοτητα στα δωματια μας, να χτυπαμε πορτα παντα πριν μπουμε κτλ εχουν να κανουν με καλους τροπους οχι απαραιτητα με κατι πονηρο...Δηλαδη στα μικροτερα παιδια ειναι καλο να μαθαινουμε οτι δεν μπαινουμε ετσι γιατι καποιος μπορει να ντυνεται...Οποτε και τους γινεται και συνηθεια καθως μεγαλωνουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι δικοι μου γονείς χώρισαν όταν ήμουν πολύ μικρή και μείναμε με τη μητέρα μας, οπότε δεν έχω τέτοιου είδους αναμνήσεις . Επίσης υπάρχουν εκπαιδευτικά βιβλία που απευθύνονται σε παιδιά γύρω από τις επαφές , γεννητικά όργανα άνδρα-γυναικας με φωτογραφίες κλπ, θυμάμαι να διαβάζω κάτι τέτοιο σε ηλικία 10-11, το βρίσκω επίσης έναν πολύ καλό τρόπο να μάθουν τα παιδιά γύρω από αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κλείνουμε πόρτα στη τουαλέτα, δεν της εχω απαγορεύσει να μπει οταν κανω μπάνιο ,εκείνη ντρέπεται πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια κ πάντα ήταν πολύ ντροπαλή σε τέτοια θέματα κ οταν αρχιζα μια κουβεντα έφευγε κ ότι εχουμε πει είναι πολύ απέξω απέξω.Πλέον ομως κλαίει κάθε μέρα ,δεν θελει να την ακουμπάμε κ κάποιες φορές είναι επιθετική εχει πολύ θυμό,μιλάω στον ένα με ζήλια για τον άλλο γονιό.Για να μη ξενυχτάει τα βράδυα κ παει πανω κάτω στο διάδρομο εγω πλέον κοιμάμαι στο καναπέ.Υπομονή μέχρι την άλλη εβδομάδα να μιλήσω με ειδικό αλλά είμαι σίγουρη οτι θα χρειαστεί κάποιες συνεδρίες.Κάθε μέρα όλο κ ψάχνει στα κρυφά διάφορα,πέταξε εσώρουχα μου,το καταλαβαίνω αλλά δεν μιλάω μη γίνει χειρότερα. Αν μαλώσω με το σύζυγο είναι παιδί που θα προσπαθήσει να ηρεμήσει το κλίμα κ να μας τα συμβιβάσει κατα κάποιο τρόπο.Πλέον υπάρχει αμηχανία απο εμάς κ όλα είναι παγωμενα στο σπίτι. Το έχω συζητήσει με 4 γυναίκες απο το κύκλο μου κ ακούω για την οριοθέτηση κ τακτικές που μου φαίνονται ανέφικτες, η δασκάλα που της κάνει αγγλικά που είναι κ φίλη μου έχει παιδιά στην ίδια ηλικία ,τους έχει μιλήσει απο μικρά βέβαια -εδω φταίω απόλυτα ,οχι μόνο δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα αλλά στις διακοπές απ οτι μου είπε τα παιδιά τους 12 κ 14 ετών τα στέλνουν βόλτα όταν θέλουν να βρεθούν σαν ζευγάρι κ της Κυριακές το πρωί ξέρουν τα παιδιά οτι δεν πρέπει να ενοχλήσουν! Εγώ εχω φρικάρει με αυτά που ακούω γιατί μόνο σε κάποιες αμερικάνικες ταινίες τα βλέπω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντιγόνη νομίζω όντως 'σας' πρέπει ένας παιδοψυχολόγος και πράττεις το σωστό γιατί η αντίδραση του παιδιού είναι εκρηκτική.  Το αναμενόμενο θα ήταν να "ντραπεί" και μέσα σε όλη την αμηχανία στο σπίτι να είναι παγωμένη και θυμωμένη τύπου δε θέλω να σας βλέπω/μη μου μιλάτε και να απομακρύνεται συνειδητά κλείνοντας τη δική της πόρτα και όχι να παραμονεύει στα σκοτάδια να κλαίει και να ψαχουλεύει ακόμα παραπάνω πετώντας εσώρουχα κλπ. 

 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να τις μιλησεις πολύ πολύ ήρεμα, να προσπαθήσεις να αποσπάσεις πληροφορίες για το τι είναι αυτό ακριβώς που την ενοχλεί τόσο πολύ και γιατί; Και εμένα οι αντιδράσεις υπερβολικές μου φαίνονται να σου πω. Έχω λίγους φίλους με παιδιά σε αυτήν την ηλικία αλλά συνήθως όταν βρεθούμε συζητάμε για το πως πάει το σχολείο ή το μπάσκετ, δεν μιλάμε για τόσο προσωπικά θέματα, οπότε δεν έχω εικόνα για παρόμοιες αντιδράσεις. Πιστεύω και η εφηβεία που ξεκινάει παίζει το ρόλο της. Αλλά και εμένα θα με προβλημάτιζε.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να μιλήσουμε ήρεμα, θεωρεί οτι είναι βρώμικο αυτό που γίνεται και απαγορεύεται σε σπίτι με παιδιά αν είσαι καλός γονιός,προσπάθησε να δημιουργήσει κ τύψεις οτι με χρειαζόταν εκείνη την ώρα κ εγω "είχα άλλη δουλειά" κ δεν της έδωσα σημασία κ οτι νιώθει βάρος στο σπίτι , στη γιαγιά της είπε οτι θέλει να μείνει εκεί για να μη μας ενοχλεί. Ισως είναι πιο ευαίσθητη δεν ξέρω τι να πω, διάβασα στο ιντερνετ οτι και άλλα παιδιά εχουν τραυματική εμπειρία με αυτό το θέμα κ αντιδρούσαν με κλάματα αν πέσει κατι στην αντίληψη τους, εμας έχει ξεφύγει λίγο η κατάσταση νομίζω κ δεν έχω τον έλεγχο νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, antigoni84 είπε:

Κλείνουμε πόρτα στη τουαλέτα, δεν της εχω απαγορεύσει να μπει οταν κανω μπάνιο ,εκείνη ντρέπεται πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια κ πάντα ήταν πολύ ντροπαλή σε τέτοια θέματα κ οταν αρχιζα μια κουβεντα έφευγε κ ότι εχουμε πει είναι πολύ απέξω απέξω.Πλέον ομως κλαίει κάθε μέρα ,δεν θελει να την ακουμπάμε κ κάποιες φορές είναι επιθετική εχει πολύ θυμό,μιλάω στον ένα με ζήλια για τον άλλο γονιό.Για να μη ξενυχτάει τα βράδυα κ παει πανω κάτω στο διάδρομο εγω πλέον κοιμάμαι στο καναπέ.Υπομονή μέχρι την άλλη εβδομάδα να μιλήσω με ειδικό αλλά είμαι σίγουρη οτι θα χρειαστεί κάποιες συνεδρίες.Κάθε μέρα όλο κ ψάχνει στα κρυφά διάφορα,πέταξε εσώρουχα μου,το καταλαβαίνω αλλά δεν μιλάω μη γίνει χειρότερα. Αν μαλώσω με το σύζυγο είναι παιδί που θα προσπαθήσει να ηρεμήσει το κλίμα κ να μας τα συμβιβάσει κατα κάποιο τρόπο.Πλέον υπάρχει αμηχανία απο εμάς κ όλα είναι παγωμενα στο σπίτι. Το έχω συζητήσει με 4 γυναίκες απο το κύκλο μου κ ακούω για την οριοθέτηση κ τακτικές που μου φαίνονται ανέφικτες, η δασκάλα που της κάνει αγγλικά που είναι κ φίλη μου έχει παιδιά στην ίδια ηλικία ,τους έχει μιλήσει απο μικρά βέβαια -εδω φταίω απόλυτα ,οχι μόνο δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα αλλά στις διακοπές απ οτι μου είπε τα παιδιά τους 12 κ 14 ετών τα στέλνουν βόλτα όταν θέλουν να βρεθούν σαν ζευγάρι κ της Κυριακές το πρωί ξέρουν τα παιδιά οτι δεν πρέπει να ενοχλήσουν! Εγώ εχω φρικάρει με αυτά που ακούω γιατί μόνο σε κάποιες αμερικάνικες ταινίες τα βλέπω.

 

 

 

 Θα σου έλεγα να μιλήσεις με παιδοψυχίατρο άμεσα. Και να έχεις ανοικτό μυαλό και να σκεφτείς, χωρίς να της κάνεις την παραμικρή νύξη, το ενδεχομενο να έχει εκτεθεί σε κάποιου είδους παρενόχληση. Οι αντιδράσεις που αναφέρεις είναι δυσανάλογες για την ηλικία της.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου φαίνεται υπερβολική η αντίδραση της μικρής πάντως.Εγω και τώρα θα φρικαρα, θα αηδιαζα κ θα ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί αν αντιλαμβανόμουν να κάνουν κάτι οι γονείς μου (και οποιοδήποτε ζευγάρι, πχ να ακούσω γείτονες, αλλά ακόμα χειρότερα γονείς), πόσο μάλλον στα 13! Δεν μου φαίνεται περίεργο που ενοχλήθηκε, μου φαίνεται όμως περίεργο που δείχνει την ενόχλησή της, νομίζω πιο αναμενόμενο θα ήταν να το κρατήσει μέσα της κ να μη θέλει να δείξει ότι σας αντιλήφθηκε.Δεν ξέρω να σου πω πώς να το χειριστείς γιατί έχω ακόμα μωρό αλλά μου φαίνεται λογικό να ένιωσε περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμένα δεν μου φαίνεται υπερβολική η αντίδραση της μικρής πάντως.Εγω και τώρα θα φρικαρα, θα αηδιαζα κ θα ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί αν αντιλαμβανόμουν να κάνουν κάτι οι γονείς μου (και οποιοδήποτε ζευγάρι, πχ να ακούσω γείτονες, αλλά ακόμα χειρότερα γονείς), πόσο μάλλον στα 13! Δεν μου φαίνεται περίεργο που ενοχλήθηκε, μου φαίνεται όμως περίεργο που δείχνει την ενόχλησή της, νομίζω πιο αναμενόμενο θα ήταν να το κρατήσει μέσα της κ να μη θέλει να δείξει ότι σας αντιλήφθηκε.Δεν ξέρω να σου πω πώς να το χειριστείς γιατί έχω ακόμα μωρό αλλά μου φαίνεται λογικό να ένιωσε περίεργα.

Το να ψάχνεις όμως τα συρτάρια κ να πετάς εσώρουχα δ ειναι αναμενομενο

Το να θεωρεί το παιδι ότι είναι "βρώμικο" να έχουν επαφές σημαίνει ότι κτ έχει καταλάβει λαθος

Ούτε τα προφυλακτικά είναι μόνο για ενήλικες, εκτος αν πιστεύουμε ότι ανήλικοι δ εχουν επαφες

Δλδ αν υπάρχει κ παππους στο σπιτι με την γιαγιά θα ρωτήσει κ αυτούς αν έχουν επαφές για να μενει εκεί; 

Σίγουρα εφόσον σε δυσκολεύει να μιλήσεις μαζί της κ η αντίδραση της είναι ακραία, ο παιδοψυχολογος θα βοηθησει

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Το να ψάχνεις όμως τα συρτάρια κ να πετάς εσώρουχα δ ειναι αναμενομενο

Το να θεωρεί το παιδι ότι είναι "βρώμικο" να έχουν επαφές σημαίνει ότι κτ έχει καταλάβει λαθος

Ούτε τα προφυλακτικά είναι μόνο για ενήλικες, εκτος αν πιστεύουμε ότι ανήλικοι δ εχουν επαφες

Δλδ αν υπάρχει κ παππους στο σπιτι με την γιαγιά θα ρωτήσει κ αυτούς αν έχουν επαφές για να μενει εκεί; 

Σίγουρα εφόσον σε δυσκολεύει να μιλήσεις μαζί της κ η αντίδραση της είναι ακραία, ο παιδοψυχολογος θα βοηθησει

 

 

 

Το ότι το παιδί το έχει θεωρήσει τόσο βρώμικο που δεν το ανέχεται σαν σκέψη, δεν έχει καμία σχέση με τη συνηθισμένη αντίδραση του να μην αποδέχεται ότι και οι γονείς έχουν σχέσεις. Προσωπικά θα αναρωτιόμουν αν κάποιος κάτι την έχει διδάξει πολύ στραβά (πχ. κάποιος υπερσυνητηριτικός συγγενής) ή αν άμεσα ή έμμεσα έχει εκτεθεί σε κάποια μορφή κακοποίησηςή παρενόχλησης. Είναι άλλο το "μπλιαξ, αηδία" και άλλο το να περιπολεί τις νύχτες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...