Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΝΤΕΣΣΟΡΙΑΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ


Recommended Posts

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Χωρίς να ακολουθώ την μοντεσσορι και βλέποντας το πρακτικό του πράγματος έχω κι εγώ τα παιχνίδια εύκολα προσβάσιμα σε ανοιχτά ξύλινα μπαουλακια, τα χρώματα στα κουτιά, τις νερομπογιές με τα πινέλα και τα μπλοκς σε χαμηλό τραπέζι με καρέκλα για να πηγαινει οπότε θελει να ζωγραφίζει. Τα παραμύθια προσβάσιμα σε μικρό συρτάρι, τις μπάλες του όλες μαζί σε καλάθι κτλ. 

  Επειδή κοιμομαστε όλοι μαζί ή συρταριερα του είναι στο δωμάτιο μας και τα ρούχα του είναι εύκολα προσβασιμα, όχι ακόμα για να ντύνεται μόνος του αλλά για να μου φέρνει κάποια να τον βοηθαω να αλλάξει. 

  Πάντως παρότι μου αρέσει σαν ιδέα το λυτο δωμάτιο το δικό μας παιδικό είναι σαν παιδότοπος! Στους τοίχους ζωγράφισαμε μαζί με το παιδί αγαπημένους ήρωες κινουμένων σχεδίων με έντονα ζωηρά χρωματα, έχουμε σπιτάκι, φουσκωτα, παιχνίδια τριγύρω, κρεβάτι σε σκούρα καφέ απόχρωση που το στρωνω με έντονα και παιχνιδιάρικα σεντόνια. 

  Σίγουρα σε κάποια χρόνια θα το αλλάξουμε σε εφηβικό με λίγα έπιπλα και παστέλ χρώματα, ίσως και κάποιο σκίτσο αν αρέσει στο παιδί. Στην φάση αυτή τρελαινομαι οταν μπαίνει στο δωμάτιο του και αστράφτει το πρόσωπο του από χαρά! Ένα μινιμαλιστικό δωμάτιο δεν ξέρω αν θα το έβρισκε το ίδιο ενδιαφέρον. 

Ίσως το δωμάτιο του το βλέπει ως χώρο παιχνιδιού και μόνο γιατί κοιμαστε μαζί.Γιατι οι ειδικοί λένε να είναι αρκετά απλό το δωμάτιο και όχι φορτωμένο με πολλά χρώματα κλπ κλπ για να μπορούν να χαλαρώσουν και να μην εξαπτωνται!

Τώρα ότι διαβάζω λέω κι εγώ βέβαια!

Απλά η μικρή μου κοιμάται μόνη της για αυτό στρέφομαι στο πιο μινιμαλ βάσει αυτών που διαβάζω πάντα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eνα παιδικο δωματιο μπορει να ειναι αισθητικα ομορφο, ειτε ειναι μινιμαλ με ξυλινα επιπλα σε φυσικο χρωμα ειτε εχει χρωματα πολλα και στα επιπλα και στα παιχνιδια κλπ αρκει να ειναι σωστα διαμορφωμενο (να μην φαινεται υπερφορτωμενο) και τα χρωματα να ταιριαζουν μεταξυ τους. Γενικως λενε οτι τα πολυχρωμα δωματια με πολλα παιχνιδια "αναστατωνουν" τα παιδια ενω τα μονοχρωμα-διχρωμα (οχι στον τοιχο, γενικως στο δωματιο) ηρεμουν. Εμενα παντως δεν μου φαινεται περιεργο, μια φωτογραφια απο το καθενα να δεις στο διαδικτυο διπλα διπλα αμεσως καταλαβαινεις την διαφορα στα συναισθηματα που σου δημιουργουνται οταν τα κοιτας.

Προσωπικα, εχω βρεθει σε μοντεσσοριανο παιδικο σταθμο και η αισθηση ηρεμιας ηταν απιστευτη, ενω οι περισσοτερες ταξεις στους συμβατικους παιδικους σταθμους μονο αισθητικη δεν εχουν και μονο ηρεμια δεν σου αποπνεουν.

Παντως, το παιδικο του μικρου το εχω ζωγραφισει με παραστασεις παιδιων διαφορων φυλων στη φυση: ενα δεντρο με κουκουβαγια, φωλια πουλιων , σκιουρακι και απο το δεντρο να πετανε τα παιδια με φυλλο για αλεξιπτωτο και να προσγειωνονται σε ενα αιωρουμενο κομματι γης με λασπολουτρο, σε αλλο σημειο παρασταση εδαφους με παιδακι να καβαλαει μια χελωνα, μελισσες γυρω απο λουλουδια, μανιταρια, πασχαλιτσα σε φυλλο και σε ενα τριτο σημειο ενα παιδακι να κρεμιεται απο φυλλα. Οσο ωραιο κι αν ακουγεται (και ειναι ;)) πολλες φορες μου φαινεται υπερφορτωμενο με τις ζωγραφιες (που δεν ειναι και μεγαλες, εχω αφησει πολυ κενο μονοχρωμο δηλαδη) και θα προτιμουσα να ειναι μονοχρωμος ο τοιχος και απλα να εχω καποια διακοσμητικα στοιχεια απο καποιο θεμα. Προς το παρον το κραταω (εριξα και πολλες ωρες δουλεια) αλλα ανυπομονω να ερθει η στιγμη που θα μου πουνε τα παιδια να βαψουμε ενα αλλο χρωμα ;)

@Mama_Anesti_Σιγουρα παιζει ρολο που κοιμαται αλλου και παιζει αλλου. Ειναι ο παιδοτοπος του και ολα τα παιδια τρελαινονται οταν πανε στο παιδοτοπο :grin: Και ο μεγαλος μου οταν κοιμοταν σε εμας περνουσε πολυ χρονο στο παιδοτοπο του, τωρα οχι τοσο οσο τοτε και ζηταει περισσοτερο να του κανουμε παρεα στο παιδικο.

 
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, vanessaki4 είπε:

Ίσως το δωμάτιο του το βλέπει ως χώρο παιχνιδιού και μόνο γιατί κοιμαστε μαζί.Γιατι οι ειδικοί λένε να είναι αρκετά απλό το δωμάτιο και όχι φορτωμένο με πολλά χρώματα κλπ κλπ για να μπορούν να χαλαρώσουν και να μην εξαπτωνται!

Τώρα ότι διαβάζω λέω κι εγώ βέβαια!

Απλά η μικρή μου κοιμάται μόνη της για αυτό στρέφομαι στο πιο μινιμαλ βάσει αυτών που διαβάζω πάντα

Οι ειδικοί ίσως εχουν δίκιο, δεν τον εχω βαλει ακόμη να κοιμηθεί στο δωματιο του και δεν έχω εμπειρία. 

 

18 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Eνα παιδικο δωματιο μπορει να ειναι αισθητικα ομορφο, ειτε ειναι μινιμαλ με ξυλινα επιπλα σε φυσικο χρωμα ειτε εχει χρωματα πολλα και στα επιπλα και στα παιχνιδια κλπ αρκει να ειναι σωστα διαμορφωμενο (να μην φαινεται υπερφορτωμενο) και τα χρωματα να ταιριαζουν μεταξυ τους. Γενικως λενε οτι τα πολυχρωμα δωματια με πολλα παιχνιδια "αναστατωνουν" τα παιδια ενω τα μονοχρωμα-διχρωμα (οχι στον τοιχο, γενικως στο δωματιο) ηρεμουν. Εμενα παντως δεν μου φαινεται περιεργο, μια φωτογραφια απο το καθενα να δεις στο διαδικτυο διπλα διπλα αμεσως καταλαβαινεις την διαφορα στα συναισθηματα που σου δημιουργουνται οταν τα κοιτας.

Προσωπικα, εχω βρεθει σε μοντεσσοριανο παιδικο σταθμο και η αισθηση ηρεμιας ηταν απιστευτη, ενω οι περισσοτερες ταξεις στους συμβατικους παιδικους σταθμους μονο αισθητικη δεν εχουν και μονο ηρεμια δεν σου αποπνεουν.

Παντως, το παιδικο του μικρου το εχω ζωγραφισει με παραστασεις παιδιων διαφορων φυλων στη φυση: ενα δεντρο με κουκουβαγια, φωλια πουλιων , σκιουρακι και απο το δεντρο να πετανε τα παιδια με φυλλο για αλεξιπτωτο και να προσγειωνονται σε ενα αιωρουμενο κομματι γης με λασπολουτρο, σε αλλο σημειο παρασταση εδαφους με παιδακι να καβαλαει μια χελωνα, μελισσες γυρω απο λουλουδια, μανιταρια, πασχαλιτσα σε φυλλο και σε ενα τριτο σημειο ενα παιδακι να κρεμιεται απο φυλλα. Οσο ωραιο κι αν ακουγεται (και ειναι ;)) πολλες φορες μου φαινεται υπερφορτωμενο με τις ζωγραφιες (που δεν ειναι και μεγαλες, εχω αφησει πολυ κενο μονοχρωμο δηλαδη) και θα προτιμουσα να ειναι μονοχρωμος ο τοιχος και απλα να εχω καποια διακοσμητικα στοιχεια απο καποιο θεμα. Προς το παρον το κραταω (εριξα και πολλες ωρες δουλεια) αλλα ανυπομονω να ερθει η στιγμη που θα μου πουνε τα παιδια να βαψουμε ενα αλλο χρωμα ;)

@Mama_Anesti_Σιγουρα παιζει ρολο που κοιμαται αλλου και παιζει αλλου. Ειναι ο παιδοτοπος του και ολα τα παιδια τρελαινονται οταν πανε στο παιδοτοπο :grin: Και ο μεγαλος μου οταν κοιμοταν σε εμας περνουσε πολυ χρονο στο παιδοτοπο του, τωρα οχι τοσο οσο τοτε και ζηταει περισσοτερο να του κανουμε παρεα στο παιδικο.

Χωρίς να το έχω δει ακούγεται φανταστικο το δωμάτιο!  Κρίμα είναι τόσες ώρες δουλειάς να πάνε έτσι, άστο ως έχει όσο το θελουν τ παιδιά. Πάντως είναι μεγάλη πηγή έμπνευσης για την φαντασία τους, ο δικός μου συνεχίζει τις ιστορίες, παρατηρεί λεπτομέριες κ κάνει φανταστικούς διαλόγους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Οι ειδικοί ίσως εχουν δίκιο, δεν τον εχω βαλει ακόμη να κοιμηθεί στο δωματιο του και δεν έχω εμπειρία. 

 

Χωρίς να το έχω δει ακούγεται φανταστικο το δωμάτιο!  Κρίμα είναι τόσες ώρες δουλειάς να πάνε έτσι, άστο ως έχει όσο το θελουν τ παιδιά. Πάντως είναι μεγάλη πηγή έμπνευσης για την φαντασία τους, ο δικός μου συνεχίζει τις ιστορίες, παρατηρεί λεπτομέριες κ κάνει φανταστικούς διαλόγους.

Ο μεγάλος μου δεν το δίνει σημασία πλέον. Τους πρώτους μήνες είχε ενθουσιαστεί και μετά τίποτα. Μάλλον για αυτό το έχω εύκολο να το βάψω άλλο χρώμα. Τώρα που ο μικρός άρχισε να το χαίρεται μου έδωσε λίγη χαρά βλέποντας ότι η δουλειά που έριξα εκτιμάται :grin:

 
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2019 at 12:19 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Ενα παιδάκι που μεγαλώνει δεν μπορεί να είναι "αιχμάλωτο" στο κρεβάτι του. Απλά κάποια στιγμή θα σκαρφαλώσει τα κάγκελα, παίζει και με το κεφάλι στο πάτωμα. Οπότε αν το 'οτι κοιμάται μόνη της βασίζεται στον "περιορισμό" σιγά σιγά πρέπει να βρείτε μία ρουτίνα που να την χαλαρώνει.

Καρεκλάκι και τραπέζι δεν είναι νωρίς, και να μην κάθεται τώρα,θα κάθεται σε λίγους μήνες.

Σκηνή εννοείται, είναι μεγάλο σουξέ σε όλα τα μωρά και μέχρι και τα 4-5 σίγουρα

Δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα αν κοιμάται μόνη της λόγω περιορισμού γιατί δεν έχει κοιμηθεί ποτέ σε μέρος χωρίς προστασία.Επισης κοιμάται μόνη της από 6 μηνών που δε νομίζω να έφταιγε ο περιορισμός γιατί δεν σηκωνόταν για να καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να φύγει.

Απλά πριν κοιμηθεί παίζει μόνη της στο κρεβατάκι της και όποτε θελήσει κοιμάται.Σκεφτομαι ότι αν δεν υπάρχουν τα κάγκελα,θα βγαίνει να παίξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vanessaki4 είπε:

Δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα αν κοιμάται μόνη της λόγω περιορισμού γιατί δεν έχει κοιμηθεί ποτέ σε μέρος χωρίς προστασία.Επισης κοιμάται μόνη της από 6 μηνών που δε νομίζω να έφταιγε ο περιορισμός γιατί δεν σηκωνόταν για να καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να φύγει.

Απλά πριν κοιμηθεί παίζει μόνη της στο κρεβατάκι της και όποτε θελήσει κοιμάται.Σκεφτομαι ότι αν δεν υπάρχουν τα κάγκελα,θα βγαίνει να παίξει.

Εκεί θα μπει η ρουτινα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vanessaki4 είπε:

ης και όποτε θελήσει κοιμάται.Σκεφτομαι ότι αν δεν υπάρχουν τα κάγκελα,θα βγαίνει να παίξει.

Από τότε που ο δικός μου κατεβαίνει από κρεβάτια, καποια στιγμη αρχισε να φευγει απο το διπλο που ξαπλωνουμε μαζι. Κ γενικα να αργει ο υπνος. Εκει ειδα οτι βοηθαει να κλεινω φωτα τελειως. Αυτο προς το παρον δινει το μηνυμα οτι τωρα ειμαστε εδω για υπνο. Η κουνια του ακομα εχει καγκελα αλλα δεν τον κοιμιζω εκει γιατι δν μ αρεσει να τον εχω στα καγκελα. Σιγουρα παντως εχει απορρυθμιστεί πολυ η διαδικασια του υπνου εδω κ πολυ καιρο. Καθυστερεί κ χρειαζεται να του υπενθυμίζω οτι ειναι βραδυ κ κοιμομαστε. Καποια στιγμη λεμε καλημυχτα στα παιχνιδια κ τα μαζευω κ σβήνω φως, το ανάβει μια δυο φορες αλλα τελος παντων τα καταφέρνουμε. θελω να πω οτι ασχετως περιορισμού του κρεβατιού εχω καταλαβει οτι καποια στιγμη θα παρασυρθούν απο το παιχνιδι κ θα επηρεασει τον υπνο.

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2019 at 6:25 ΜΜ, Fenia27 είπε:

Δηλαδή  το έχεις σε πλακάκι κάτω?   Από περιέργεια ρωτάω γιατί διάβασα ότι πρέπει να έχει κάποιο πλαίσιο  είτε τουλάχιστον χαλι. ..

On 17/11/2019 at 12:56 ΜΜ, Chrysoum είπε:

 

Ναι, τελείως κάτω, πλακάκι.

 

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με μούχλα, υγρασία ή κάτι τέτοιο. Με εξυπηρετεί πολύ για το δικό μας στρώμα, οπότε το θεωρώ ακόμη καλύτερη επιλογή και για τα παιδιά. 

Αισθητικά τους περισσότερους δεν τους αρέσει. Η εικόνα ενός δωματίου με το στρώμα κάτω, προκαλεί μια αίσθηση έλλειψης, φοιτητικού χώρου ή φτωχικού, ενώ ένα κρεβάτι δίνει πάντοτε μια αίσθηση επίπλωσης στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε τοποθετήσει το στρώμα στο πλακάκι πάνω στην νάιλον σακούλα που ήταν συσκευασμένο από την καλή πλευρά φυσικά. Κάθε τόσο το τοποθετώ όρθιο για να πάρει αέρα και ανοίγω το φερμουάρ για τον έλεγχο των υλικών. Επίσης 2 φορές την ημέρα αεριζω το δωμάτιο βγάζοντας τις κουβέρτες έτσι ώστε να φύγει η τυχόν υγρασία που σίγουρα δημιουργείται όταν κοιμομαστε. 

Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλό κρεβάτι είναι μια σχεδιαστική τάση, η οποία εφαρμοσμένη σε παιδικό δωμάτιο έχει αρκετά παιδαγωγικά οφέλη (βλέπε Μοντεσσοριανή προσέγγιση). Ωστόσο πριν το εγκαταστήσουμε θα ήταν χρήσιμο να διαβάσουμε σχετικά προκειμένου να το κάνουμε σωστά. Μία χαμηλή βάση με σανίδες (όχι ξύλινο πλαίσιο-κουτί, όχι απευθείας επαφή με το πάτωμα ή με συνθετικά υλικά) για το στρώμα θα ήταν χρήσιμη για λόγους υγιεινής, "αναπνοής" του κρεβατιού, θερμορυθμιστικούς, διατήρησης της ποιότητας των υλικών του στρώματος. Υπάρχουν άρθρα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...