Recommended Posts

Αν δ το κανει κάθε φορά επί ένα μήνα εγω δ εχω θεμα

Μία φετα ψωμι με ταχινι κ μέλι, η φυστικοβουτυρο μια χαρα ειναι για απογευμα(μετά εμείς τρωμε κ βραδινο) 

• Μου αρέσει 2

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή βρε κορίτσια εσείς το παίρνετε τόσο χαλαρά το θέμα; Αν ας πούμε βγάλετε φασολάκια με πατάτες κ τυρί κ φάει μόνο τις πατάτες κ το τυρί είστε ευχαριστημένες; Ή μάλλον θεωρείτε ότι το παιδί σας έχει καλυφθεί θρεπτικά; Δεν το λέω ειρωνικά απλώς αναρωτιέμαι. 

Όχι τόσο χαλαρά. Ξέρω ότι κάποια δεν τα θέλουν καθόλου, οπότε τα αποφεύγω, και κάποια άλλα τους αρέσουν αλλά κάνουν τα δύσκολα, οπότε εκεί δεν κάνω έκπτωση. Αλλά αν κάποια μέρα δεν φάνε αυτό που ήθελα, το επόμενο γεύμα θα φροντίσω να τους αρέσει περισσότερο. Χωρίς να το παραδεχτώ φυσικά σε αυτά.

Αλλά ναι, μία φέτα ψωμί με ταχίνι και μέλι είναι πολύ πλήρης τροφή για απογευματινό. Ούτε εμένα μου αρέσει, μην τους το πείς ποτέ..!

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή βρε κορίτσια εσείς το παίρνετε τόσο χαλαρά το θέμα; Αν ας πούμε βγάλετε φασολάκια με πατάτες κ τυρί κ φάει μόνο τις πατάτες κ το τυρί είστε ευχαριστημένες; Ή μάλλον θεωρείτε ότι το παιδί σας έχει καλυφθεί θρεπτικά; Δεν το λέω ειρωνικά απλώς αναρωτιέμαι. 

Ευχαριστημένη δεν θα είμαι, δεν θα τρελλαθώ κιόλας.

Αν αντί για φασοκάκια προτιμά τον αρακά ή το μπριάμ, δεν θα προβληματισθώ ούτε θα κατααγχωθώ, θα δίνω για μήνες μόνο αρακά για λαδερό και κάποια στιγμή είναι σίγουρο ότι θα τα ξαναφάει τα φασολάκια.

Τα δικά μου για παράδειγμα κατά καιρούς :

• Έτρωγαν μοσχάρι μόνο σε κιμά
    • Έτρωγαν κοτόπουλο μόνο σε κοτομπουκιές
    • Από ψάρι έτρωγαν μόνο σολωμό
    • Έτρωγαν μόνο αγγούρι από σαλατικά, ακόμα και μέσα στο χειμώνα
    • Έτρωγαν φακές μόνο σε φακόρυζο

Είναι πλέον 5 και 7, θα φάνε πλέον από όλα, αν έχουν την επιλογή βέβαια θα ζητήσουν μακαρόνια αλλά δεν θα στηλώσουν πόδια αρνούμενα οποιοδήποτε φαγητό.

Θα συμφωνησω ότι αν είσαι αρκετά μπερδεμένη η αγχωμένη ένας διατροφολόγος θα σου λύσει τις αποριες

Εδώ απλα γράφουμε προσωπικές απόψεις σαν μαμαδες κ τι βολεψε εμας

Κάποια άλλα πράγματα που κάνουμε εμείς. Η κορη μου περνάει μια φάση που λεει οτι αγαπημένο φαγητο της είναι οι φακες, θα μπορούσε να τρωει ανετα τουλ δυο φορες την εβδομάδα,σε όλους μας αρέσουν αλλα ακριβώς για να μην μπουχτησουμε μια τις κάνω απλες, μια σε οσπριαδα, μια σε μπιφτεκια, μια με τζιντζερ κ Καρυ, παίρνω κόκκινες γενικα ποικιλια

Επισης τους αρεσει πολυ όταν κάνουμε ετοιματζιδικα φαγητα, πχ πίτσα, ψήνουμε πίτες κ σουβλάκια, αραβικές με κοτόπουλο, κοτομπουκιες με πατατες, ετσι περνανε οι μερες κ δ γκρινιάζουν για τα ρεβυθια, φασολακια, κλπ πιο καθημερινα

• Μου αρέσει 1

Just now, vtgian είπε:

Αχ αυτή η ομάδα στο fb θα έπρεπε να έχει κλείσει πολύ καιρό τώρα! Και λόγω φανατισμού και λόγω παραπληροφόρησης.

Τα άμυλα αποτελούν βασική πηγή ενέργειας και είναι απαραίτητα στα παιδιά! Η πυραμίδα των τροφών παραμένει η ίδια και είναι και η βάση της μεσογειακής μας διατροφής. 

Ωραία, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση! Δεν ξέρω για ποια ομάδα μιλάτε, αλλά δε νομίζω κιόλας ότι θέλω να μάθω. :mrgreen: 

• Μου αρέσει 1

CnYdp3.png

Just now, Έσπερος είπε:

Μα δε νομίζω ότι δήλωσε καμία ευχαριστημένη όταν το παιδί της απορρίπτει τροφές. Εσύ όμως βρίσκεσαι σε πανικό και δε βλέπω διάθεση να προσπαθήσεις να εντάξεις κάτι διαφορετικό στη διατροφή του παιδιού σε περίπτωση που ο λόγος άρνησης είναι ότι βαρέθηκε τα ίδια και τα ίδια. Αντιθέτως σου φαίνεται πιό λογικό να περιορίσεις ακόμα περισσότερο το ήδη φτωχό για την ηλικία του σε ποικλία μενού. Θα στο ξαναπώ, το φαγητό είναι και απόλαυση, δεν είναι μόνο τρόπος επιβίωσης. Αντιλαμβάνομαι ότι λόγω χαρακτήρα θες ένα παιδάκι που τρώει ότι του προσφέρεις, κοιμάται τις ωρες που του έχεις ορίσει και δε ζητά τίποτα διαφορετικό μέσα στη μέρα, όμως αυτό το πρόβλημα πρέπει να το διαχειριστείς κάποια στιγμή. Συγγνώμη που πάω αλλού την κουβέντα αλλά σε διαβάζω κατά καιρούς μέσα στο άγχος και αναρωτιέμαι πότε θα ηρεμήσεις να χαρείς το παιδάκι σου.

• Μου αρέσει 3

Just now, Anna3011 είπε:

Μα δε νομίζω ότι δήλωσε καμία ευχαριστημένη όταν το παιδί της απορρίπτει τροφές. Εσύ όμως βρίσκεσαι σε πανικό και δε βλέπω διάθεση να προσπαθήσεις να εντάξεις κάτι διαφορετικό στη διατροφή του παιδιού σε περίπτωση που ο λόγος άρνησης είναι ότι βαρέθηκε τα ίδια και τα ίδια. Αντιθέτως σου φαίνεται πιό λογικό να περιορίσεις ακόμα περισσότερο το ήδη φτωχό για την ηλικία του σε ποικλία μενού. Θα στο ξαναπώ, το φαγητό είναι και απόλαυση, δεν είναι μόνο τρόπος επιβίωσης. Αντιλαμβάνομαι ότι λόγω χαρακτήρα θες ένα παιδάκι που τρώει ότι του προσφέρεις, κοιμάται τις ωρες που του έχεις ορίσει και δε ζητά τίποτα διαφορετικό μέσα στη μέρα, όμως αυτό το πρόβλημα πρέπει να το διαχειριστείς κάποια στιγμή. Συγγνώμη που πάω αλλού την κουβέντα αλλά σε διαβάζω κατά καιρούς μέσα στο άγχος και αναρωτιέμαι πότε θα ηρεμήσεις να χαρείς το παιδάκι σου.

Δεν θεωρώ ότι είναι φτωχό σε ποικιλία. Τρώει απ όλα τα φρούτα, τρώει (έτρωγε τέλος πάντων) 4-5 διαφορετικά είδη κρέατος μαγειρεμένα με διαφορετικούς τρόπους, αρκετά λαχανικά, γιαούρτι χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγω  σε προσθήκες για να νοστιμίσει. Έκοψε τα αλεσμένα όταν έπρεπε να τα κόψει, έφαγε από πολύ νωρίς φαγητό κανονικά μαγειρεμένο κ όχι νερόβραστο, τρώει μόνος του χωρίς τάισμα κ χωρίς απόσπαση προσοχής. Συγγνώμη άλλα άλλα παιδάκια τρώνε μόνο advance, δεν έχουν φάει άλλο κρέας εκτός από μοσχάρι κ κοτόπουλο κ ζητάνε συνέχεια μακαρόνια, αν εμείς δεν έχουμε ποικιλία σ αυτούς τους γονείς τι θα λέγατε; 

Εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με αυξομειώσεις στο βάρος μου από τις σαβούρες που έτρωγα μικρή και από μια γενικά κακή στάση απέναντι στο φαγητό που είχαμε ως οικογένεια. Ακόμα κ τώρα αναστενάζω από απόγοήτευση όταν έχουμε φαγητά που δεν θεωρώ πολύ ωραία και έκανα μεγάλο αγώνα να μη μου αρέσουν μόνο τα μακαρόνια και τα σφολιατοειδή των φούρνων. Λογικό δεν είναι να θέλω το παιδί μου να τρώει απ όλα;

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν θεωρώ ότι είναι φτωχό σε ποικιλία. Τρώει απ όλα τα φρούτα, τρώει (έτρωγε τέλος πάντων) 4-5 διαφορετικά είδη κρέατος μαγειρεμένα με διαφορετικούς τρόπους, αρκετά λαχανικά, γιαούρτι χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγω  σε προσθήκες για να νοστιμίσει. Έκοψε τα αλεσμένα όταν έπρεπε να τα κόψει, έφαγε από πολύ νωρίς φαγητό κανονικά μαγειρεμένο κ όχι νερόβραστο, τρώει μόνος του χωρίς τάισμα κ χωρίς απόσπαση προσοχής. Συγγνώμη άλλα άλλα παιδάκια τρώνε μόνο advance, δεν έχουν φάει άλλο κρέας εκτός από μοσχάρι κ κοτόπουλο κ ζητάνε συνέχεια μακαρόνια, αν εμείς δεν έχουμε ποικιλία σ αυτούς τους γονείς τι θα λέγατε; 

Εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με αυξομειώσεις στο βάρος μου από τις σαβούρες που έτρωγα μικρή και από μια γενικά κακή στάση απέναντι στο φαγητό που είχαμε ως οικογένεια. Ακόμα κ τώρα αναστενάζω από απόγοήτευση όταν έχουμε φαγητά που δεν θεωρώ πολύ ωραία και έκανα μεγάλο αγώνα να μη μου αρέσουν μόνο τα μακαρόνια και τα σφολιατοειδή των φούρνων. Λογικό δεν είναι να θέλω το παιδί μου να τρώει απ όλα;

Είναι σίγουρο ότι το παιδί σου δεν θα φάει σαβούρες, δεν θα τις έχει δηλαδή ως βασική διατροφική επιλογή, κάποια στιγμή θα φάει όπως όλα τα παιδιά. Το παιδί είναι εμφανές ότι έχει καλές βάσεις στην διατροφή του, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσει τις φάσεις του, νομίζω ότι αυτό λίγο σε μπλοκάρει, ότι δηλαδή νιώθεις ότι τα έχεις κάνει όλα όπως πρέπει και παρ'όλα αυτά το παιδί δείχνει δείγματα παραξενιάς στο φαγητό.

Είναι όμως απόλυτα φυσιολογικό, δεν υπάρχει παιδί που δεν το περνάει, μην τρελλαίνεσαι. Φυσικά και θα ξαναφάει κρέας κάποια στιγμή, το πιθανότερο αφού χαλαρώσεις και σταματήσει να βλέπει ότι μπορεί να σε χειριστεί με την άρνησή του. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος είπε:

Αν ξαναδιαβάσεις τι έγραψες στην πρώτη σου παράγραφο, θα καταλάβεις γιατί το πρόβλημα είναι το άγχος σου και όχι η διατροφική συμπεριφορά του παιδιού. Έχεις ένα παιδί που τρώει καλύτερα από πολλά, τελεία. Αν για μεγάλο διάστημα σου σταματήσει να τρώει τα περισσότερα από όσα έτρωγε, αν αλλάξει η διάθεσή του, αν σταματήσει να αναπτύσσεται, τότε ναι. Μέχρι τότε σταμάτα να ψειρίζεις τη μαιμού :mrgreen:

• Μου αρέσει 1

ndgFp3.png

Just now, Έσπερος είπε:

Όταν λέω φτωχό σε ποικιλία εννοώ φτωχό σε εναλλακτικές. Προφανώς και κάνεις ότι μπορείς προκειμένου να προσφέρεις ότι πιο υγειινό μπορείς, αυτό δεν αμφισβητείται. Όμως: το παιδί είναι 2 ετών και τρώει από το μεσημέρι και μετα μόνο γιαούρτι και γάλα, το πρόγραμμα είναι ιδιαίτερα προβλέψιμο, καμία αλλαγή, καμία έξτρα νοστιμιά για να σπάσει η μονοτονία. Προφανώς έχει βαρεθεί καθώς το ένα κεσεδάκι έγινε μισό και πιθανότατα να το απορρίψει και αυτό σε λίγο, ήδη άρχισε να απορρίπτει διάφορα. Εσύ από την άλλη φρικάρεις στην αντικατάσταση για κάποιες μέρες του γιαουρτιού από ψωμάκι με μέλι ή ταχίνι μήπως και χαθεί στη ζυγαριά του μυαλού σου ένα μέρος θρεπτικής αξίας. Αυτό εννοώ όταν μιλάω για υπερβολή. 

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

Ακριβως, συμφωνώ με την Deena, έχεις ένα παιδί που ως τώρα έχει πολυ καλες βάσεις για την διατροφη, κ ως τώρα αρκετή ποικιλια(αν κ πραγματικά δ μπορω να δεχτώ μόνο γιαουρτι για απογευμα). Υπομονή κ καποια στιγμη θα επιστρέψει στις καλές του διατροφικές συνηθειες

Προσπάθησε να δουλέψεις λιγο εσύ πως αντιμετωπίζεις τα εκτός προγράμματος, γτ αυτό είναι νομίζω που σε αγχώνει, κ με τα παιδια αυτά είναι σχεδόν μονιμα

Νομιζω η μονοτονία που έγραψε η Άννα είναι πιο σωστό, δ ειναι περιορισμένο το μενού του, λιγο μονότονο, τουλ για μενα,ναι

Just now, Deena είπε:

μπλοκάρει, ότι δηλαδή νιώθεις ότι τα έχεις κάνει όλα όπως πρέπει και παρ'όλα αυτά το παιδί δείχνει δείγματα παραξενιάς στο φαγητό.

ναι η αλήθεια είναι ότι αυτό με μπλοκάρει γιατί δεν πολλους τομεις δεν μπορω να πω οτι τα εχω κανει ολα οπως πρεπει αλλα αυτο οντως με εχει απογοητεύσει πολυ γιατι πραγματικα ασχοληθηκα πολυ, το φρόντισα πολυ, ειχαμε ενα καλο ξεκίνημα. 

Just now, Έσπερος said:

ναι η αλήθεια είναι ότι αυτό με μπλοκάρει γιατί δεν πολλους τομεις δεν μπορω να πω οτι τα εχω κανει ολα οπως πρεπει αλλα αυτο οντως με εχει απογοητεύσει πολυ γιατι πραγματικα ασχοληθηκα πολυ, το φρόντισα πολυ, ειχαμε ενα καλο ξεκίνημα. 

Eσπερος θα συμφωνήσω με τα κορίτσια πως όταν τα παιδιά αρχίζουν να περιορίζουν την ποικιλία τροφών τότε πρέπει να τους αυξήσουμε αυτή την ποικιλία όχι να την μειώσουμε. Παίρνεις όλη την γκάμα των λαχανικών και λες ότι τρώει τα μισά, ως μητέρα σου λέω ότι και πολλά τρώει!! εμάς από σαλάτα παίζει μόνο αγγούρι χειμώνα καλοκαίρι όπως έγραψε και η Deena....

επίσης, μην απορρίπτεις τροφές... έγραψες για το μέλι ότι δεν θεωρείς ότι θα του προσφέρει κάτι πέρα από την γλυκύτητα, σου παρατέθηκε άρθρο με τα οφέλη του, δες το λίγο.

Ψάρι είσαι τυχερή αν τρώει 2 φορές την εβδομάδα, εγώ θυμάμαι σε αυτή την ηλικία μία φορά την εβδομάδα τρώγαμε, τώρα ούτε να το μυρίσουν!

Το φαγητό είναι ένα από τα δύσκολα θέματα που έχουν να αντιμετωπίσουν όλες οι μαμάδες. Εάν επιμείνεις να τρώει κάποια πράγματα θα σου γυρίσει μπουμερανγκ.

Μπορείς να του φτιάξεις και μπεργκεράκια σπιτικά, με δικό σου ψωμί, μπιφτέκι ζυμωμένο όπως το φτιάχνεις, συν το μαρουλάκι και την ντομάτα και το τυρί!

Μπορείς να κάνεις συνδυασμούς γεύσεων, αλλά όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια, πρέπει να του προσφέρεις νέες γεύσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτές οι νέες γεύσεις θα είναι ανθυγιεινές..

• Μου αρέσει 1

Επίσης το να κρύψεις πχ το κρέας κάπου, δεν θα το κάνεις για να τον ξεγελάσεις. Συμφωνώ ότι ο σκοπός είναι να το τρώει φανερά. Όμως, μπορεί για λίγο να του λείψει, αν το δίνεις κρυφά, και μετά όταν το ξαναδεί να το φάει με νέα όρεξη. Συν ότι δεν θα έχει ξεχάσει τη γεύση, γιατί θα τη νιώθει λίγο στα κρυφά..

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Πάντως και ο απολυτος αποκλεισμός μη ή λιγοτερο θρεπτικών τροφών έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Εγώ ακομα κ τώρα τσακιζω τα πατατακια! Όταν ήμουν φοιτήτρια τα αγόραζα με την πρώτη ευκαιρία και πλέον πραγματικά προσπαθώ να πεισω τον εαυτό μου να μην αγοραζει. Όταν τρώω δίνω και στον μικρό να δοκιμάσει για να μην νιώθει πως του απαγορεύεται να φάει και πεσει με τα μούτρα στο μέλλον. 

Εσπερος για την ερώτηση αν είμαι ευχαριστημένη αν δεν φάει κρέας και προτιμήσει τα υπόλοιπα θα σου πω πως δεν ειμαι αλλά νιώθω καλα αν φαει μία μπουκιά και συμπληρώσει με ντοματουλα, αγγούρι, τυρί, ψωμάκι που βοηθούν τα έντερακι του. Θα έχεις καταλάβει πως εστιαζω περισσότερο στην λήψη φυτικών ινών λόγο δυσκοιλιότητας. 

Το μαγείρεμα μαζί με το παιδί όπως και το φύτεμα λαχανικών για όσους έχουν την δυνατότητα είναι δύο τρόποι για να δοκιμάσουν νέες γεύσεις τα παιδιά. Εγώ τον βάζω σε καρεκλα ή στο σκαμπο απ το μπάνιο. Θα πλύνει λαχανικα, θα ρίξει αλάτι, ριγανη, θα βάλει κομμένα λαχανικά στο ταψί, θα πλάσει κεφτέδες, θα παίξει με το ζυμαρι κ τον πλάστη, θα ανακατεψει την γέμιση, θα την βάλει στα γεμιστά με το κουτάλι κτλ. Και πλέον από μόνος του θα θελήσει να δοκιμάσει το φαγητό που "εφτιαξε".

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πάντως και ο απολυτος αποκλεισμός μη ή λιγοτερο θρεπτικών τροφών έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Εγώ ακομα κ τώρα τσακιζω τα πατατακια! Όταν ήμουν φοιτήτρια τα αγόραζα με την πρώτη ευκαιρία και πλέον πραγματικά προσπαθώ να πεισω τον εαυτό μου να μην αγοραζει. Όταν τρώω δίνω και στον μικρό να δοκιμάσει για να μην νιώθει πως του απαγορεύεται να φάει και πεσει με τα μούτρα στο μέλλον. 

Εσπερος για την ερώτηση αν είμαι ευχαριστημένη αν δεν φάει κρέας και προτιμήσει τα υπόλοιπα θα σου πω πως δεν ειμαι αλλά νιώθω καλα αν φαει μία μπουκιά και συμπληρώσει με ντοματουλα, αγγούρι, τυρί, ψωμάκι που βοηθούν τα έντερακι του. Θα έχεις καταλάβει πως εστιαζω περισσότερο στην λήψη φυτικών ινών λόγο δυσκοιλιότητας. 

Το μαγείρεμα μαζί με το παιδί όπως και το φύτεμα λαχανικών για όσους έχουν την δυνατότητα είναι δύο τρόποι για να δοκιμάσουν νέες γεύσεις τα παιδιά. Εγώ τον βάζω σε καρεκλα ή στο σκαμπο απ το μπάνιο. Θα πλύνει λαχανικα, θα ρίξει αλάτι, ριγανη, θα βάλει κομμένα λαχανικά στο ταψί, θα πλάσει κεφτέδες, θα παίξει με το ζυμαρι κ τον πλάστη, θα ανακατεψει την γέμιση, θα την βάλει στα γεμιστά με το κουτάλι κτλ. Και πλέον από μόνος του θα θελήσει να δοκιμάσει το φαγητό που "εφτιαξε".

Της δικιάς μου της αρέσει να βουτάει το ψωμί στο λάδι της σαλάτας (ψωμί της δίνω αφού φάει το μισό φαγητό), και από εκεί και πέρα της δίνω όσο ψωμί ζητήσει γιατί με ενδιαφέρει να τρώει το ελαιόλαδο και για το έντερο, και γενικότερα!

• Ευχαριστώ! 1

2 ώρες πρίν, elenip είπε:

Μπορείς να κάνεις συνδυασμούς γεύσεων, αλλά όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια, πρέπει να του προσφέρεις νέες γεύσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτές οι νέες γεύσεις θα είναι αν

Με τις νέες γευσεις, πέραν του ότι δεν ξέρω να μαγειρεύω παρα μονο όσα μου έμαθε ο άντρας μου (που δεν έχει διάθεση να μάθει να κάνει κάτι άλλο γιατί είναι της παραδοςιακης μαγειρικής κ έτσι κι αλλιώς κάνει κάποια από τα μαγειρέματα της εβδομαδας) έχω το θέμα ότι από τότε που κάναμε τις περισσότερες εισαγωγές, σπάνια δοκιμάζει κάτι νέο. Οπότε δεν έχει νόημα να κάνω κάτι για να μην το φαει. Κι εγω θα αγχωθώ κι εκεινος θα παρει παλι το μηνυμα οτι μπορει να τοτ προσφέρω κ να μην τρωει.

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Πάντως εγώ με αιματοκρίτη στα τάρταρα ως έγκυος, με φουλ συμπληρώματα κ πολύ σπανάκι κ φακές κ βιταμίνη C κλπ, δεν κατάφερα τίποτα. Κατω από 30 ήμουν. Μετά που έβγαζα γάλα κ έτρωγα καθε μέρα κρέας για να έχω ενέργεια, και χωρίς πολλά λαχανικά λόγω εντερικών του μικρού, χωρίς συμπλήρωμα, τον ανέβασα σε φυσιολογικές τιμές. 

ΟΚ ας πούμε ότι είναι έτσι. Στην πράξη τι κάνουμε. Λέμε ότι αυτό είναι το φαγητό κ αν δεν θες τρως ψωμοτύρι; ΓΙατί το να αφήνουμε νήπια νηστικά υποθέτω είναι σχεδόν κακοποιητικό, έτσι δεν είναι; Αλλά και το να φτιάχνουμε ιδιαίτερα φαγητά ούτε αυτό είναι σωστό.

Δεν ξέρω κι ο άντρας μου δεν προβληματίζεται για την πατατα κλπ. Κ γελαει με την ιδεα του εθισμού. Τις αλλες μορφές τις εχω σκεφτει. Ψαρομπιφτεκια βρηκα μια συνταγη. μεγαλος μπελας βεβαια ολο αυτο κ σιχαινομαι το μαγειρεμα. αλλα δεν ειναι κ παντα δεκτικός στο να δοκιμασει. πχ ρεβυθομπιφτεκια ειχα κανει πριν απο λιγες μερες, δεν τα ηθελε ουτε να τα αγγίξει ενω τα ρεβύθια τα λατρευει. Κ δεν ξερω κιολας, ας πουμε κανω Ψαρομπιφτεκια, θα του πω τι ειναι ή θα του το δωσω χωρις σχολια; γιατι σιγουρα θα ρωτησει κ αν του πω ψαρι προφανως δεν θα το φάει. 

Αλλα κολπα πάντως δεν πιάνουν. δοκιμάσαμε να μας ταΐσει, δοκιμάσαμε να παίζουμε με το πιρούνι, να τα δινουμε απο το πιατο μας απευθεθας, τιποτα. κ θυμωνει κιολας οταν καταλαβει οτι ασχολουμαστε με συγκεκριμενη τροφή που δεν τη θελει. Η εσχάτη λυση ειναι το μαγειρεμα μαζι που μου ακουγεται πολυ δυσκολο. Εχει βοηθησει αραγε κανεναν; 

Να σου πω τι έκανα κ κάνω εγώ στον γιο μου όταν ξεκίνησε να γίνεται επιλεκτικός στο φαγητό του εκεί κάπου στα δύο κ εμένα πάντα είχα στο τραπέζι ένα φαγητό που ξέρω πως του αρέσει .. η κάποιες φορές μου ζητούσε κάτι συγκεκριμένο κ του το έφτιαχνα αν πάλι υπήρχε μέρα που δεν ήθελε να φάει απλά έτρωγε μετά το επόμενο γεύμα λίγο ποιο νωρίς αν πεινούσε ποιο νωρίς .. γενικά στο μεγάλο μου γιο πιάνει όταν κάτι δε το θέλει να σταματάω να του το δίνω ένα διάστημα κ να το ξανά εμφανγσω μετά από δύο εβδομάδες πχ .. 

Αλλά γενικά οι γεύσεις τους αλλάζουν συνέχεια ένα διάστημα έτρωγε πατάτες τηγανιτές τώρα δε τις θέλει καθόλου .. μέχρι πέρυσι το τυρί τριμμένο του το έβαζα σε μπολ κ το έτρωγε με το κουτάκι τώρα δε το θέλει .. πέρυσι ξεκίνησε δειλά δειλά να τρώει μέλι πάνω σε φρυγανιά το γιαούρτι το έτρωγε σκέτο κ δεν ήθελε τίποτα μέσα  κ σήμερα μετά το σχολείο έφαγε ένα κεσεδάκι γιαούρτι με τρεις κουταλιές μέλι ( υπερβολικό οι τρεις κουταλιές αλλά αν έχεις παιδιά που είναι επιλεκτικά κανείς κ λίγο πως δε βλέπεις για να φάνε όπως αναφέρθηκε κ παραπάνω ) γιατί ο δικός μου έχει κόψει το γάλα πλέον δε τρώει τυρί .. δε τρώει μπρόκολο( μέχρι τους 18 μήνες το λάτρευε)  δε τρώει σπανάκι δε τρώει ψάρι .. μακαρόνια σταθερή αξία αλλά δε τρώει ούτε κριθαράκι ούτε βίδες πένες κ όλες αυτές τις παραλλαγές . Κ ο δικός μου πέρυσι με τον σταθμό δοκίμασε φαγητά που δεν έτρωγε όπως αρακά .. στο σπίτι δε το τρώει όμως ακόμα κ στο σχολείο του έβαλα λίγο αρακά μαζι με ρύζι αλλά τον αρακά τον είχε αφήσει .. αν κ σκέφτομαι μια μέρα να του δώσω στο σχολείο αρακά κοκκινιστό με πατάτες να δω μήπως το φάει .. κρέας δεν έτρωγε καθόλου τώρα περίπου ένα εξάμηνο ξεκίνησε να τρώει μπιφτέκια κ του αρέσουν πάρα πολύ .. έχει τύχει πάλι στο σχολείο να του βάλω αν έχω μαγειρέψει κρέας στο φούρνο με πατάτες λίγο κρέας κομμένο μικρό μικρό κ αυτό πάλι το είχε παραμερίσει . Σε εμάς βοήθησε πάρα πολύ να με βοηθαει στη μαγείρεμα κ δοκίμασε νέα φαγητά ....26 μηνών ήταν όταν τον έκανα βοηθω .. πλέον το έχει βαρεθεί αλλά έχει κ γεμάτο πρόγραμμα κ κουράζεται .. ευκαιρία να βρεις κάποιες εύκολες συνταγές κ να τις φτιάξετε παρέα ίσως έτσι κ εσένα να σου κινήσει το ενδιαφέρον η μαγειρική αν ενθουσιαστεί κ ο γιος σου ..

Γενικά νιώθω πως προσπαθείς να καλύψεις τις δικές σου ανάγκες πάνω στο πλάνο που έχεις στο μυαλό σου για το παιδί κ δεν υπολογίζεις μάλλον επειδή είναι μικρός ότι κ εκείνος έχει τις δικές του προτιμήσεις .. ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ Κ ΝΗΠΙΟ ΟΜΩΣ  τώρα μαθαίνει κ γνωρίζει τον κόσμο χρειάζεται ερεθίσματα κ ποικιλία κάτι σίγουρα δε θα του αρέσει κάτι μπορεί να του αρέσει όμως διαφορετικά όπως το υπολογίζεις εσύ  ..!!!

• Μου αρέσει 1

On 11/11/2019 at 10:03 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Επίσης μη γελάσετε αλλά έχω επηρεαστεί πολύ από τη γνωστή ομάδα που έχουμε αναφέρει πολλές φορές που επιμένουν για τον κίνδυνο του εθισμού στο άμυλο και λένε ότι μπορεί να το πάθει και από ελάχιστες ποσότητες. Φοβάμαι ότι ο δικός μου έχει πάθει κατι τέτοιο και είναι πολύ απογοητευτικό να έχουμε τόσο σωστή διατροφή και να εθίστηκε στο άμυλο από τη μία φέτα ψωμί τη μέρα και κάποιες διάσπαρτες αμυλούχες τροφές 1 φορά την εβδομάδα. ΠΡαγματικά είμαι ένα βήμα πριν να εξαφανίσω από το σπίτι οτιδήποτε σε ψωμί, ζυμαρικό, ρύζι κ πατάτα υπάρχει. Εντωμεταξύ λέει και ο αρακάς ακόμα, που ο μικρός τρελαίνεται, έχει άμυλο, όπως και τα όσπρια. Αλλά αν είναι έτσι πρέπει να τα εξαφανίσω όλα και να δίνω μόνο λαχανικά και τυρί. 

Δεν έχω την παραμικρη ιδέα σε ποιον είναι γνωστή και για ποια ομάδα μιλάς αλλά ακούγεται για κλάματα και όχι για γέλια. Χωρίς υπερβολή, αν ειλικρινά τα πιστεύεις αυτά, θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ειδικό σε θέματα διατροφής, γιατί είναι κρίμα το παιδί να βασανίζεται έτσι και μάλλον να στερείται και βασικά θρεπτικά συστατικά, για μία μπαορύφα. Σόρρυ για την έκφραση, αλλά δεν υπάρχει άλλη που να χαρακτηρίζει αυτή τη θεωρία. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος είπε:

Με τις νέες γευσεις, πέραν του ότι δεν ξέρω να μαγειρεύω παρα μονο όσα μου έμαθε ο άντρας μου (που δεν έχει διάθεση να μάθει να κάνει κάτι άλλο γιατί είναι της παραδοςιακης μαγειρικής κ έτσι κι αλλιώς κάνει κάποια από τα μαγειρέματα της εβδομαδας) έχω το θέμα ότι από τότε που κάναμε τις περισσότερες εισαγωγές, σπάνια δοκιμάζει κάτι νέο. Οπότε δεν έχει νόημα να κάνω κάτι για να μην το φαει. Κι εγω θα αγχωθώ κι εκεινος θα παρει παλι το μηνυμα οτι μπορει να τοτ προσφέρω κ να μην τρωει.

Το να μαγειρευεις όσα τρώει το παιδι, για να μην τα αρνηθεί, δεν σημαίνει ότι έχεις ένα καλόφαγο παιδί ή ότι του περνάς το μήνυμα που θες αλλά ακριβώς το αντίθετο. 

• Μου αρέσει 1

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όλοι μεταφέρουμε στα παιδιά τα δικά μας απωθημένα, θες το μπαλέτο που δεν κάναμε, θες την καριέρα που δεν πετύχαμε, θες ένα άθλημα, κάτι, συνειδητά ή μη. Αν όμως φτάνεις στο σημείο να έχεις τόσο κακή σχέση με το φαγητό που ελέγχεις αυστηρά κάθε μπουκιά ενός δίχρονου, ίσως είναι η στιγμή να μιλήσεις με έναν ειδικό και να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα εκεί που υπάρχει, στη δική σου σχέση με το φαγητό και την εικόνα για το σώμα σου, και να μπορέσεις να αφήσεις το παιδί να χτίσει μία υγιή σχέσ με το φαγητό. 

Είναι μοιραίο αυτός ο υπερβολικός έλεγχος να αποτύχει και να οδηγήσει σε κακή σχέση με το φαγητό, πάντα έτσι γίνεται, φυσικά και δεν είσαι η πρώτη μαμά που βγάζει ένα τέτοιο απωθημένο στο φαγητό των παιδιών.

• Μου αρέσει 3

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το γιαούρτι όμως ολοκληρο το κεσεδάκι είναι ένα πλήρες γεύμα. πόσες φέτες μέλι με ταχίνι (το οποίο σιχαίνομαι βασικά) πρέεπι να του δώσω για να ισοδυναμεί; δεν είναι το ίδιο. 

Μα βρε κορίτσι μου, σοβαρά μετράς τι θα φάει σχεδόν 2 ετών; Θα φάει όσο θέλει μέχρι να χορτάσει. Τόσο απλά. Και μερικές μέρες θα φάει πιο πολύ ψωμί, μερικές πιο πολλά φρούτα, και αλλες πιο πολύ γιαούρτι. Όπως και όλοι μας.

• Μου αρέσει 1

Δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα, αλλά συμπερασματικά καταλαβαίνω πως οι περισσότερες ναι μεν της προτείνετε διάφορες τροφές, από την άλλη της λέτε πως δεν τρέχει και τίποτα που δεν τρώει κρέας τώρα κι ας τρώει μόνο αμυλούχες τροφές, αφού αυτά ζητάει.

Αλήθεια τώρα δεν τρέχει?

Άσχετα με τις υπερβολές της fbΟμάδας όπως έχουν οοοόλες αυτές οι ομάδες και που κακώς τις παρακολουθούμε αν  στεναχωριόμαστε και δεν μπορούμε να φιλτράρουμε, να πάρουμε ότι μας χρειάζεται ατομικά ως γονείς και τα άλλα να τα κατατάξουμε εκεί που τους αξίζει, θεωρώ πως δημιουργείται πολύ κακιά συνήθεια αν αντί για φαγητό  που αρνείται να φάει, εμείς για να φάει έστω και κάτι προσφέρουμε ψωμί με τυρί ή γιαούρτι ή γενικά σνακ. 

Προφανώς δεν θα φάει κάτι με το ζόρι, όμως η εναλλακτική για ΚΥΡΙΩΣ ΓΕΥΜΑ δεν θα πρέπει να είναι κάτι σκέτο αμυλούχο, καλώς ή κακώς ναι είναι πιο ωραίες οι τροφές αυτές και τις συνηθίζουν  τα παιδιά και δεν τρώνε άλλες μετά. Βασικά όχι μόνο τα παιδιά. Κι εγώ αν μπορούσα και δεν πάχαινα θα μπορούσα να σαβουριάζω όλη μέρα μακαρόνια, ψωμιά και γλυκά. Τα παιδιά δεν έχουν την κριτική ικανότητα να καταλάβουν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να τρώμε. 

Προσωπικά έχουμε γραμμή στο σπίτι μας πως αν δεν φάμε το φαγητό μας δεν τρώμε ψωμιά, σνακ και γλυκά. Δεν θα φάει το ψωμί του χωρίς το φαγητό του, δεν θα φάει τα μακαρόνια χωρίς το κιμά, δεν θα φάει το ρύζι χωρίς το κρέας. Αυτό δεν γίνεται σαν τιμωρία, είναι κάτι που μεγαλώνοντας το θεωρεί δεδομένο και με σεβασμό πάντα στα γούστα του και στις προτιμήσεις του. Εναλλακτική σε φαγητό που δεν του αρέσει θα του φτιάξω ομελέτα ή θα έχω κάποια πίτα πχ κοτόπιτα, σπανακόπιτα και θα φάει από αυτή.  

Θα περάσουν διαστήματα που θα έχει "κακομάθει" σε μη υγιεινές τροφές όπως τώρα που έλειπα στο μαιευτήριο και χρειάστηκαν λίγες μέρες προσαρμογής για να επανέλθει, να τρώει δηλαδή κανονικά το φαγητό του κι από εκεί και πέρα ότι άλλο θέλει να φάει, σε υγιεινό πλαίσιο κυρίως. Κι όταν λέμε υγιεινό πλαίσιο, δεν στερείται το παιδί τίποτα, φροντίζω να του φτιάχνω διάφορα και αλμυρά και γλυκά. 

Το πρόβλημα δεν είναι η μία φέτα ψωμί που θα φάει την ημέρα, το πρόβλημα είναι όταν δεν τρώει τίποτα άλλο μετά και όσο οι μέρες περνούν, αναζητά περισσότερο το ψωμί κι όλο και λιγότερο το φαγητό.

Τα παιδιά περνούν φάσεις, εμείς προσφέρουμε, δίνουμε εναλλακτικές και ας φάει λίγο,  χωρίς πίεση, δεν τρέχει τίποτα Θα περάσει η φάση, σε όλες μας έχει συμβεί και θα ξανασυμβεί. Το άγχος δεν βοηθά.

Όπως καταλαβαίνεις Εσπερος εγώ δεν θεωρω υπερβολικό που σε προβληματίζει το ότι έκοψε το κρέας.

Θεωρώ όμως υπερβολικό το ότι αγχώνεσαι για τα πάντα! Μπαίνω αραιά και που στο φόρουμ και πάντα υπάρχει κάποιο νέο θέμα να σε προβληματίζει.
    Μήπως θα έπρεπε να σε προβληματίσει το ότι σε προβληματίζουν τόσο πολύ όλα?? Μήπως θα έπρεπε να μειωθεί αυτός ο απόλυτος έλεγχος και το πρόγραμμα σε όλα?

Με αγάπη από μαμά προς μαμά, έχεις σκεφτεί ποτέ πως έχεις συνεχώς άγχος για κάτι και ίσως πρέπει να κάνεις κάτι και γι αυτό?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Καλημέρα! 

Δεν της είπε καμία να δίνει σκέτο άμυλο, ίσα ίσα της είπαμε να αραιώσει το κρέας, τουλάχιστον με τη μορφή που δεν του αρέσει. Να δώσει περισσότερο κιμά, να το κρύψει κάπου κλπ. Και γενικά να αυξήσει τις εναλλαγές, πχ όχι κάθε απόγευμα γιαούρτι αυστηρά, αφού μπορεί να το βαρεθεί. Εκεί είπαμε να μπεί κάποιες μέρες ένα ψωμάκι με κάτι. Ή και κάποιο άλλο απογευματινό. 

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!