Recommended Posts

Ο γιος μου σχεδον δυο ετων εδώ και κάποιους μήνες παρουσιάζει επιλεκτικότητα στο φαγητο του και σε αυτη τη φαση εχει αποκλείσει το κρεας και το ψαρι (το ψαρι ειναι πρόσφατο, ελπιζω παροδικό, κρεας τρωει κιμα ακομα ευτυχως κ μεχρι προσφατα ετρωγε κ λευκα κρεατα κοκκινιστα). 

Απο οταν ξεκινησε τις στερεες ηταν πολυ καλοφαγος κ με ενδιαφερον για την τροφή, 10 μηνων ειχε ηδη αρχισει να τρωει κομματια, τρώει μόνος από τότε, αρχικά με βοηθεια κ έπειτα χωρις, δεν δέχεται να τον ταΐσεις. Σαν οικογενεια εχουμε αυστηρό προγραμμα που πολλοι θεωρουν υπερβολικο, δεν τρωει γλυκα, αλατι, τυποποιημενα τροφιμα, ψωμι μονο δικο μας εκτος εν ειμαστε σε ταβερνα, ζυμαρικα το πολυ μια φορα την εβδομαδα κλπ. Δηλαδη δεν μπορω να βρω τι μπορει να τον εκανε να μη θελει ολοκλγρη ομαδα τροφων. Ουτε τρωει ενδιαμεσα γευματα. Πρωι γαλα, φρουτο  κ αυγο, μεσημερι φαγητο, απογευμα γιαουρτι κ ξηρους καρπους κ βραδυ γαλα, αυτο ειναι το προγραμμα του. 

Περιμενουμε να βγουν δυο κυνόδοντες, κατι που θα μπορουσε να ειναι αιτια. Η αλλη αλλαγη ειναι οτι γυρισα στη διυλεια αλλα δεν εχει δειξει αλλα δειγματα αναστάτωσης κ επισης ηδη απο πριν ειχε αρχισει να κοβει τροφες. 

Θεμα μάσηςης ή υφής δεν τπαρχει γιατι κρεας σε ίνες τρωει εδω κ πανω απο χρονο. Η αληθεια ομως ειναι οτι συχνα ηθελε λιγο σπρώξιμο στο να φαει κρεας ή ψαρι, του εδινα εγω λιγες μπουκιές κ μετα συνέχιζε ομως απι τοτε που σταματησε να δεχεται ταισμα ετρωγε μονος του. 

Οι αποριες που εχω ειναι: πώς χειριζόμαστε κατι τετοιο; Αν δεν φαει κρεας ειναι μερες που τρωει μονο πατάτα σαλατα κ τυρι. Αν δεν βαλω πατατα θα φαει μονο σαλατα; Αυτο δεν ειναι γευμα αλλα δεν εχει κ λογικη να τρωει πατατες για να μην μεινει νηστικός. Τη μεθοδο να μην προσφέρω τιποτα αλλο μεχρι να φαει το μεσημεριανο τη φοβαμαι λιγο. Ιδεες για θρεπτικά γευματα χωρις κρεας κ χωρις ζυμαρικα ή προϊόντα αλευριού εχετε; 

Διαφημίσεις

Μπροκολο στο φουρνο με τυρακι, αυγο, γαλα, φρεσκο κρεμμυδακι και εγω προσθετω και λιγο κειλ

Σουπα με φασολια, γλυκοπατατα, φινοκιο, κρεμμυδακι, λεμονατο

Μπορεις να δινεις φυστικοβουτυρο ή βουτυτα ξηρων καρπων με μελι που εχουν πρωτεινη και ω3

Μην πανικοβαλλεσαι επειδη δεν τρωει κρεας. Μπορει να φαει μια σπανακοπιτα για μεσημερι. Μπορεις να παρεις μακαρονια απο αλευρι φακης ή ρεβυθιου αν θελεις μια αλλαγη...Χορτοσουπες με κολοκυθα, κειλ, πατατουλες, καροτακι, σελινοριζα και τοσα αλλα λαχανικα! και μπορεις παντα να προσθεσεις κατι απο την οικογενεια των φασολιων....

Πϊτες θέλω να αποφύγω γιατί δεν θε΄λω πάλι άλευρα. Σπανακόρυζο τρώει έτσι κι αλλιώς. Όσπρια τρώει γενικά, φασολάδα εχουμε καιρο να κάνουμε γιατί την έχουμε για πιο χειμωνιάτικη, αλλά υποθέτω θα την ξαναφάει, πέρσι του άρεσε πολύ. Επίσης του αρέσουν οι ζωμοί από ψάρι ή κοτόπουλο, όχι βελουτέ σούπα όμως, απλώς το ζωμό. ΕΛπίζω ότι κάποιο θρεπτικό συστατικό από το κρέας κ τα λαχανικά που βράζω έχει περάσει κι εκεί. Ξηρούς καρπούς τρώει σε τρίμματα. Τα βούτυρα χωρίς ψωμί πώς αλλιώς μπορώ να τα δώσω; Μέλι σε αυτή τη φάση δεν δίνω γιατί δεν θέλω γλυκαντικά σε αυτή τη φάση, δεν πιστεύω ότι θα ωφελήσει να ξέρει ότι υπάρχουν γλυκές γεύσεις διαθέσιμες, τρώει ήδη αρκετά φρούτα.

Γενικά με απασχολεί αυτό σαν παρακαταθήκη για το μέλλον. Το ότι τώρα έκοψε το κρέας και το ψάρι, δεν σημαίνει ότι θα μείνει μόνο σε αυτά. Αύριο  μπορεί να μη θέλει τις φακές (όντως τον τελευταίο καιρό τρώει αισθητά λιγότερες από παλιότερα) ή το μπρόκολο (επίσης το λάτρευε και τώρα τρώει απλά όσο του βάζω και αν του ξαναπροσφέρω ενώ πεινάει δεν θέλει). Τη λογική ότι δεν έφαγε μεσημεριανό, αλλά δεν πειράζει έφαγε ψωμί κ τυρί, δεν τη θέλω. Αλλά δεν θέλω και τη λογική ότι δεν θα φτιάχνω αυτά που του αρέσουν μόνο. Ούτε έχω όρεξη να μαγειρεύω διπλά φαγητά κάθε μέρα. 

Επίσης μη γελάσετε αλλά έχω επηρεαστεί πολύ από τη γνωστή ομάδα που έχουμε αναφέρει πολλές φορές που επιμένουν για τον κίνδυνο του εθισμού στο άμυλο και λένε ότι μπορεί να το πάθει και από ελάχιστες ποσότητες. Φοβάμαι ότι ο δικός μου έχει πάθει κατι τέτοιο και είναι πολύ απογοητευτικό να έχουμε τόσο σωστή διατροφή και να εθίστηκε στο άμυλο από τη μία φέτα ψωμί τη μέρα και κάποιες διάσπαρτες αμυλούχες τροφές 1 φορά την εβδομάδα. ΠΡαγματικά είμαι ένα βήμα πριν να εξαφανίσω από το σπίτι οτιδήποτε σε ψωμί, ζυμαρικό, ρύζι κ πατάτα υπάρχει. Εντωμεταξύ λέει και ο αρακάς ακόμα, που ο μικρός τρελαίνεται, έχει άμυλο, όπως και τα όσπρια. Αλλά αν είναι έτσι πρέπει να τα εξαφανίσω όλα και να δίνω μόνο λαχανικά και τυρί. 

Just now, Έσπερος είπε:

Επίσης μη γελάσετε αλλά έχω επηρεαστεί πολύ από τη γνωστή ομάδα που έχουμε αναφέρει πολλές φορές που επιμένουν για τον κίνδυνο του εθισμού στο άμυλο και λένε ότι μπορεί να το πάθει και από ελάχιστες ποσότητες. Φοβάμαι ότι ο δικός μου έχει πάθει κατι τέτοιο και είναι πολύ απογοητευτικό να έχουμε τόσο σωστή διατροφή και να εθίστηκε στο άμυλο από τη μία φέτα ψωμί τη μέρα και κάποιες διάσπαρτες αμυλούχες τροφές 1 φορά την εβδομάδα. ΠΡαγματικά είμαι ένα βήμα πριν να εξαφανίσω από το σπίτι οτιδήποτε σε ψωμί, ζυμαρικό, ρύζι κ πατάτα υπάρχει. Εντωμεταξύ λέει και ο αρακάς ακόμα, που ο μικρός τρελαίνεται, έχει άμυλο, όπως και τα όσπρια. Αλλά αν είναι έτσι πρέπει να τα εξαφανίσω όλα και να δίνω μόνο λαχανικά και τυρί.

Με τι ιδιοτητα ακριβως τα γραφουν αυτα και με ποια κριτηρια εσυ τα παιρνεις σαν δεδομενα και τα κανεις πραξη? Δεν εχω fb δεν ετυχε ακομη να μπω στην ομαδα να δω πως τα στηριζουν ολα αυτα για αυτο σε ρωταω...

Just now, Έσπερος είπε:

Ο γιος μου σχεδον δυο ετων εδώ και κάποιους μήνες παρουσιάζει επιλεκτικότητα στο φαγητο του και σε αυτη τη φαση εχει αποκλείσει το κρεας και το ψαρι (το ψαρι ειναι πρόσφατο, ελπιζω παροδικό, κρεας τρωει κιμα ακομα ευτυχως κ μεχρι προσφατα ετρωγε κ λευκα κρεατα κοκκινιστα). 

Απο οταν ξεκινησε τις στερεες ηταν πολυ καλοφαγος κ με ενδιαφερον για την τροφή, 10 μηνων ειχε ηδη αρχισει να τρωει κομματια, τρώει μόνος από τότε, αρχικά με βοηθεια κ έπειτα χωρις, δεν δέχεται να τον ταΐσεις. Σαν οικογενεια εχουμε αυστηρό προγραμμα που πολλοι θεωρουν υπερβολικο, δεν τρωει γλυκα, αλατι, τυποποιημενα τροφιμα, ψωμι μονο δικο μας εκτος εν ειμαστε σε ταβερνα, ζυμαρικα το πολυ μια φορα την εβδομαδα κλπ. Δηλαδη δεν μπορω να βρω τι μπορει να τον εκανε να μη θελει ολοκλγρη ομαδα τροφων. Ουτε τρωει ενδιαμεσα γευματα. Πρωι γαλα, φρουτο  κ αυγο, μεσημερι φαγητο, απογευμα γιαουρτι κ ξηρους καρπους κ βραδυ γαλα, αυτο ειναι το προγραμμα του. 

Περιμενουμε να βγουν δυο κυνόδοντες, κατι που θα μπορουσε να ειναι αιτια. Η αλλη αλλαγη ειναι οτι γυρισα στη διυλεια αλλα δεν εχει δειξει αλλα δειγματα αναστάτωσης κ επισης ηδη απο πριν ειχε αρχισει να κοβει τροφες. 

Θεμα μάσηςης ή υφής δεν τπαρχει γιατι κρεας σε ίνες τρωει εδω κ πανω απο χρονο. Η αληθεια ομως ειναι οτι συχνα ηθελε λιγο σπρώξιμο στο να φαει κρεας ή ψαρι, του εδινα εγω λιγες μπουκιές κ μετα συνέχιζε ομως απι τοτε που σταματησε να δεχεται ταισμα ετρωγε μονος του. 

Οι αποριες που εχω ειναι: πώς χειριζόμαστε κατι τετοιο; Αν δεν φαει κρεας ειναι μερες που τρωει μονο πατάτα σαλατα κ τυρι. Αν δεν βαλω πατατα θα φαει μονο σαλατα; Αυτο δεν ειναι γευμα αλλα δεν εχει κ λογικη να τρωει πατατες για να μην μεινει νηστικός. Τη μεθοδο να μην προσφέρω τιποτα αλλο μεχρι να φαει το μεσημεριανο τη φοβαμαι λιγο. Ιδεες για θρεπτικά γευματα χωρις κρεας κ χωρις ζυμαρικα ή προϊόντα αλευριού εχετε; 

Κάθε μέρα μαγειρεύεις κρεας; η με τα λαδερα κ οσπρια όχι; 

Ε οχι κ να κόψεις τελειως πατατα, ρυζι, μακαρονια, πιστευω θα τα κάνεις χειροτερα

Δ θεωρώ ότι ένα γεύμα που δ εχει κρεας δ ειναι πλήρες, πολλοί είναι βιγκαν. Αν ο σίδηρος-αιματοκρίτης είναι καλός μην ανησυχείς. Ισως έχει κάποια σχέση με τους κυνοδοντες. Είναι πολύ καλό που του αρέσουν οι ζωμοί, φυσικά κ περνανε θρεπτικά συστατικά, ειδικα αν βράζεις λιπαρά κρέατα κ κοκκαλα

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Just now, vicky86 είπε:

Κάθε μέρα μαγειρεύεις κρεας; η με τα λαδερα κ οσπρια όχι; 

Ε οχι κ να κόψεις τελειως πατατα, ρυζι, μακαρονια, πιστευω θα τα κάνεις χειροτερα

Δ θεωρώ ότι ένα γεύμα που δ εχει κρεας δ ειναι πλήρες, πολλοί είναι βιγκαν. Αν ο σίδηρος-αιματοκρίτης είναι καλός μην ανησυχείς. Ισως έχει κάποια σχέση με τους κυνοδοντες. Είναι πολύ καλό που του αρέσουν οι ζωμοί, φυσικά κ περνανε θρεπτικά συστατικά, ειδικα αν βράζεις λιπαρά κρέατα κ κοκκαλα

Όχι δεν κάνω πια κάθε μέρα. Πάνω που θα τα αραίωνα, τα έκοψε τελείως. Γενικά το πλάνο μας είναι δυο μέρες ψάρι (μόνο αυτό που γίνεται σούπα προτιμούσε), δυο μέρες κρέας (κοκκινιστό ή μπιφτέκι), μία όσπριο και δυο μέρες λαδερό (που τώρα πια έιναι μόνο αρακάς) ή σπανακόρυζο. Στο περίπου και το δικό μας έτσι είναι απλώς εμείς συνήθως τρώμε δύο όσπρια και μία κρέας. ΕΞετάσεις η παιδίατρος δεν μας έχει βάλει να κάνουμε, βασικά επειδή είναι πολύ δύσκολη η εξέτασή του μας είχε πει παλιότερα ότι αφού τρώει, δεν πειράζει μην τον ταλαιπωρήσουμε και με αιμοληψία. Τώρα όμως έχουν αλλάξει τα δεδομένα και δεν ξέρω. 

Εντάξει δεν θεωρώ πλήρες γεύμα αυτό που έχει μόνο κρέας. ΌΜως αν εμείς πχ κάνουμε κρέας στο φούρνο με πατάτες κ κάποια σαλάτα κ δν φάει κρέας, θα φάει απλά πατάτες και σαλάτα και τυρί; Αυτό δεν μου φαίνεται κ πολύ πλήρες. Δηλαδή αν σκεφτείς ότι έτσι όπως έχει γίνει, τρώει μια μέρα όσπρια, ίσως μια μέρα ένα μπιφτέκι, δυο μέρες αρακά ή σπανακόρυζο και μετά τη μέρα του ψαριού θα φάει πάλι την πατάτα κ τη σούπα κ κάποιο λαχανικό. Ε δεν μου φαίνεται κ πολύ πλήρες όλο αυτό σαν βασικό γεύμα. ΤΟ μόνο καλό είνα ότι γενικά έχει ποικιλία από φρύτα, αυγά, γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς κ λαχανικά. Να ελπίζω έτσι ότι απλώς κάποια μέρα επειδή το βλέπει θα το φάει;

Just now, Anna3011 είπε:

ις απόψεις μου για τη γνωστή ομάδα τις έχω εκφράσει και παλιότερα. Νομίζω εσύ η ίδια έλεγες επίσης ότι είναι μέσα στην υπερβολή και γελούσαμε. Αυτές με το συκώτι στα μάφιν και τα 20 αυγά την εβδομάδα δεν είναι; Να υποθέσω ότι αν το δικό σου παιδί εθίστηκε στο άμυλο με 1 φέτα σπιτικό ψωμί τη μέρα και μακαρόνια 1 φορά την εβδομάδα όλα τα υπόλοιπα πρέπει να τα πάμε άμεσα σε κέντρο απεξάρτησης. Φιλική συμβουλή: σταμάτα να διαβάζεις και να ανησυχείς τόσο για όλα. Όχι τόσο για σένα, για το παιδί!

Ναι αυτές λέω. ΕΝτάξει κρέατα δεν θε΄λω να κρύψω. ΕΙδικά σε γλυκό μάφιν. Χαχαχαχα! Αλλά ότι το άμυλο εθίζει, ισχύει, δεν μπορώ να φανταστώ όμως ότι με τόσο αραιή χρήση του προκάλεσε τόσο μεγάλο θέμα. 

Just now, Fenia27 είπε:

Με τι ιδιοτητα ακριβως τα γραφουν αυτα και με ποια κριτηρια εσυ τα παιρνεις σαν δεδομενα και τα κανεις πραξη? Δεν εχω fb δεν ετυχε ακομη να μπω στην ομαδα να δω πως τα στηριζουν ολα αυτα για αυτο σε ρωταω...

κάποια στιγμή θα μας κάνουν θέμα που σχολιάζουμε άσχετο σάιτ αλλά τέλος πάντων. βασίζονται σε πηγές. δεν ξέρω αν είναι μονόπλευρη η ενημξέρωσή τους ή αν μεγαλοποιούν τα επιστημονικά δεδομένα. ότι οι τροφές που έχουν άμυλο γενικά εθίζουν πάντως ισχύει. αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως τόσο πιθανό να σε κάνει αυτό να απορρίπτεις άλλες γεύσεις. 

Να σου πω την αλήθεια ή πρώτη μου απάντηση θα ήταν ότι τα βαρέθηκε. Ψάξε καμια ιδιαίτερη συνταγή, μην φοβηθείς μπαχαρικα, δ ξερω κ τον τρόπο που μαγειρευεις

Αν οι εξετάσεις, που καλο ειναι να κάνετε, είναι καλές, κατά τα άλλα τρωει ισορροπημένα, εγω δ θα ανησυχουσα

Εννοειται μαγειρεύεις κανονικά 1-2ψαρι,2-3κρεας κ αν θελει θα φαει

Πχ εφόσον ετρωγε πολύ βραστό ψάρι, δοκιμασε τώρα ψητα. Μαλάκια έχετε δοκιμάσει; συκώτι; γλυκοξινες γεύσεις; το χοιρινό παει πολυ με αποξηραμενα. Κουρκουμα; κατσικι; πάπια; γαλοπούλα; 

Κρεας γτ μονο μπιφτέκι κ κοκκινιστα;

Γτ μόνο αρακα κ σπανακορυζο; τα αλλα δ τα τρωει; φασολακια, μπαμιες, μπριαμ, γεμιστά, λαχανορυζο, πρασορυζο, κολοκυθάκια γεμιστά, λαχανοντολμαδες, σαρμαδακια με αμπελοφυλλα, τύπου παππουτσακι, η κρεας με μελιτζάνες, τύπου μουσακά η λαζανια, δ χρειαζεται η μπεσαμελ, κ αντί για λαζανια βαζεις φέτες κολοκυθακι. Λόγω εποχής κίτρινη κολοκύθα. Τελευταία βάζω Φλωρίνης μέσα στα οσπρια μας αρεσει πολυ, η κανω οσπριαδα. Μπιφτεκια οσπριων η λαχανικών. Με μελιτζάνα, κολοκυθοκεφτεδες, η με διαφορά όπως αρακα, καλαμποκι

• Μου αρέσει 1

Γενικά κάνουμε όλα τα κρεατα, κοτοπουλο μοσχαρι χοιρινό κατσικι κουνελι. Κοκκινιστα, λεμονάτα, στο φουρνο. Τωρα τελευταια ετρωγε μονο τα κοκκινιστα. 

Φασολακια κ μπάμιες τα ετρωγε κ δν τα θελει πια. μπριαμ κ μελιτζανες δεν δεχτηκε ποτε να δοκιμασει. Τα αλλα που μου λες ειτε δεν τα τρωμε εμεις πχ γιουβαρλακια ή λαχανορυζο αλλα ετσι κι αλλιως ειναι παραλλαγές των ίδιων συστατικών. σπανακορυζο το ξανω με πρασο ετσι  κι αλλιως. Μπιφτεκια οσπρίων δν υπαρχει λογος να κανω αφου τρωει οσπρια. Θα μπορουσαμε διαφορα θαλασσινά αλλα θελαμε να αποφύγουμε τα κατεψυγμένα για το παιδι. 

Το να αλλαξω τροπο μαγειρέματος δεν θα οφελήσει, αφου δεν τα αγγίζει καν. Αν τα δοκίμαζε μπορει να βοηθουσε αυτο αλλα δεν καταδέχεται να τα αγγίξει. τα αγγίζει μονο για να τα ξεχωρισει αν τυχον του τα εχω ανακατέψει με κατι αλλο (σε καποια φαση ετσι τα ετρωγε). Γι αυτο ειμαι σε αδιεξοδο

Just now, Έσπερος είπε:

κάποια στιγμή θα μας κάνουν θέμα που σχολιάζουμε άσχετο σάιτ αλλά τέλος πάντων. βασίζονται σε πηγές. δεν ξέρω αν είναι μονόπλευρη η ενημξέρωσή τους ή αν μεγαλοποιούν τα επιστημονικά δεδομένα. ότι οι τροφές που έχουν άμυλο γενικά εθίζουν πάντως ισχύει. αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως τόσο πιθανό να σε κάνει αυτό να απορρίπτεις άλλες γεύσεις. 

Να ξερεις παντως οτι οι ερευνες πολυ ευκολα παραποιουνται απο καποιον που θελει να παρουσιασει κατι και να αφησει εκτος αυτο που δεν του κανει, να μεγαλοποιησει καποιο συμπερασμα κτλ και το προβλημα με τις ερευνες και πως αυτες παρουσιαζονται οχι μονο απο διαφορους αλλα και απο τα media ειναι οτι ο κοσμος δεν θα ψαξει να βρει την αυτουσια ερευνα, και ακομη και αν την διαβασει δεν μπορει να καταλαβει αν η συλλογη, ο τροπος αναλυσης κτλ των δεδομενων ηταν αντικειμενικος. Επισης κατι πολυ σημαντικο ειναι ποιος εκανε την ερευνα και αν ειχε "σπονσορα" δηλαδη conflict of interest με συνεπεια bias στα αποτελεσματα...

Αν δεν μελετησεις μονη σου λοιπον μην υιοθετεις την καθε αποψη. Το πιο ασφαλες ειναι να διαβαζεις ερευνες ή "συμπερασματα" απο αντικειμενικους οργανισμους/πανεπιστημια και οχι απο τυχαιες ομαδες fb...Παντως ειναι πλεον ξεκαθαρο οτι το κοκκινο κρεας εχει καταχωρηθει σαν Α2 καρκινογονο. 

Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

Να ξερεις παντως οτι οι ερευνες πολυ ευκολα παραποιουνται απο καποιον που θελει να παρουσιασει κατι και να αφησει εκτος αυτο που δεν του κανει, να μεγαλοποιησει καποιο συμπερασμα κτλ και το προβλημα με τις ερευνες και πως αυτες παρουσιαζονται οχι μονο απο διαφορους αλλα και απο τα media ειναι οτι ο κοσμος δεν θα ψαξει να βρει την αυτουσια ερευνα, και ακομη και αν την διαβασει δεν μπορει να καταλαβει αν η συλλογη, ο τροπος αναλυσης κτλ των δεδομενων ηταν αντικειμενικος. Επισης κατι πολυ σημαντικο ειναι ποιος εκανε την ερευνα και αν ειχε "σπονσορα" δηλαδη conflict of interest με συνεπεια bias στα αποτελεσματα...

Αν δεν μελετησεις μονη σου λοιπον μην υιοθετεις την καθε αποψη. Το πιο ασφαλες ειναι να διαβαζεις ερευνες ή "συμπερασματα" απο αντικειμενικους οργανισμους/πανεπιστημια και οχι απο τυχαιες ομαδες fb...Παντως ειναι πλεον ξεκαθαρο οτι το κοκκινο κρεας εχει καταχωρηθει σαν Α2 καρκινογονο. 

Και να μελετήσω μόνη μου ακριβως οπως λες δεν εχει νοημα αφου γενικα δεν γνωριζω το υπόβαθρο καθε μελέτης ουτε εχω τις γνωσεις ουτε τον χρονο. Οπως κ να εχει ομως εχω ενα παιδι που έχει αποκλείσει μια ολόκληρη βασικότατη διατροφική ομάδα κ εχει περιορισει αρκετα την ποικιλια λαχανικών κ τείνει να τρέφεται κυρίως με αμυλούχες τροφες οποτε όλο αυτο δεν θελει καμια ιδιαιτερη γνωση για να καταλαβω οτι πρεπει να μας θορυβησει. 

Just now, Έσπερος είπε:

Και να μελετήσω μόνη μου ακριβως οπως λες δεν εχει νοημα αφου γενικα δεν γνωριζω το υπόβαθρο καθε μελέτης ουτε εχω τις γνωσεις ουτε τον χρονο. Οπως κ να εχει ομως εχω ενα παιδι που έχει αποκλείσει μια ολόκληρη βασικότατη διατροφική ομάδα κ εχει περιορισει αρκετα την ποικιλια λαχανικών κ τείνει να τρέφεται κυρίως με αμυλούχες τροφες οποτε όλο αυτο δεν θελει καμια ιδιαιτερη γνωση για να καταλαβω οτι πρεπει να μας θορυβησει. 

Νομιζω υπερβάλεις. Μόνη σου είπες ότι τρώει μια φέτα ψωμί την ημέρα, κ μια φορα την εβδομάδα μακαρονια

Εγω τρωω πολυ άμυλο, κ η κορη μου το ίδιο, ναι είναι εθιστικο, αλλα ευτυχως τρωμε κ αλλα

Εγω πιστευω θα βοηθήσει να μαγειρέψεις κ κτ διαφορετικο. Κ για σας για την ποικιλια, αλλα μπορει κ να του κεντρίσει το ενδιαφέρον. Στην οψη, το αρωμα

Πραγματικά δ εχεις επιλεκτικό παιδι στο φαγητο. Μια χαρά τρωει. Συζητα στο επόμενο ραντεβού με την παιδιατρο την άρνηση στο κρεας

• Μου αρέσει 2

Just now, Έσπερος είπε:

Στην θεση σου λοιπον, θα ξεκινουσα να μελεταω προσεκτικα τις υπολοιπες κατηγοριες τροφων, ωστε να αντιληφθεις τι προσφερει η καθε τροφη ξεχωριστα και συνδυαστικα. Μια καλη αρχη ειναι τα χορτοφαγικα μενου. Μπορεις να φερεις ποικιλια και θρεπτικα συστατικα στο πιατο του παιδιου σου. Εμεις τρωμε πλεον μια φορα κρεας και μια φορα ψαρι την εβδομαδα. Δεν σου λεω να κανεις το ιδιο. Απλα το κρεας πλεον γινεται ολο και πιο ξεκαθαρο οτι δεν κανει καλο (για οσους δηλαδη δεν ειναι ξεκαθαρο ακομη). Επισης τα ολικης αλεσης δημητριακα ειναι πολυ καλα για τον οργανισμο μας. Απλα ιδεες σου δινω και ισως να αρχισεις να μελετας και μονη σου καποια πραγματα. 

• Μου αρέσει 1

Just now, Fenia27 είπε:

Στην θεση σου λοιπον, θα ξεκινουσα να μελεταω προσεκτικα τις υπολοιπες κατηγοριες τροφων, ωστε να αντιληφθεις τι προσφερει η καθε τροφη ξεχωριστα και συνδυαστικα. Μια καλη αρχη ειναι τα χορτοφαγικα μενου. Μπορεις να φερεις ποικιλια και θρεπτικα συστατικα στο πιατο του παιδιου σου. Εμεις τρωμε πλεον μια φορα κρεας και μια φορα ψαρι την εβδομαδα. Δεν σου λεω να κανεις το ιδιο. Απλα το κρεας πλεον γινεται ολο και πιο ξεκαθαρο οτι δεν κανει καλο (για οσους δηλαδη δεν ειναι ξεκαθαρο ακομη). Επισης τα ολικης αλεσης δημητριακα ειναι πολυ καλα για τον οργανισμο μας. Απλα ιδεες σου δινω και ισως να αρχισεις να μελετας και μονη σου καποια πραγματα. 

Ψωμί ολικής τρώει καθημερινά ζυμωμένο από εμένα. Κ κριθαρακι οταν τρωει ολικης ειναι κ οι πιτες με ολικης φυλλο. Το θεμα μου δεν είναι γενικά το τι θα φτιάξω, είναι ότι έχει περιορίσει την ποικιλία πρώτον κ δεύτερον ότι άρχισε τις ιδιορρυθμίες κ αυτό κάπως πρέπει να το κόψω!!! Σε βάθος χρόνου φυσικα θα ανησυχήσω κ για τον σιδηρο που δεν απορροφάται εξισου καλα απο τις φυτικές πηγες. 

Διαφημίσεις

Just now, Fenia27 είπε:

Θα συμφωνήσω. Μια φορά την εβδομάδα κρεας κ μια ψάρι είναι μια χαρα

Πρωτεινη δ εχει μονο το κρεας

Πάρε ιδέες από βιγκαν διατροφή, οχι για να γίνει βιγκαν ο μικρος, αλλα τουλ όσο αρνείται το κρεας να είναι ένα πλήρες κ χορταστικο γευμα

Ούτε όλοι οι υδατανθρακες είναι κακοι

Just now, Έσπερος είπε:

Ψωμί ολικής τρώει καθημερινά ζυμωμένο από εμένα. Κ κριθαρακι οταν τρωει ολικης ειναι κ οι πιτες με ολικης φυλλο. Το θεμα μου δεν είναι γενικά το τι θα φτιάξω, είναι ότι έχει περιορίσει την ποικιλία πρώτον κ δεύτερον ότι άρχισε τις ιδιορρυθμίες κ αυτό κάπως πρέπει να το κόψω!!! Σε βάθος χρόνου φυσικα θα ανησυχήσω κ για τον σιδηρο που δεν απορροφάται εξισου καλα απο τις φυτικές πηγες. 

Μπορει να ειναι φάση η της ηλικίας κ να το ξεπερασει μόνος 

Just now, vicky86 είπε:

Νομιζω υπερβάλεις. Μόνη σου είπες ότι τρώει μια φέτα ψωμί την ημέρα, κ μια φορα την εβδομάδα μακαρονια

Εγω τρωω πολυ άμυλο, κ η κορη μου το ίδιο, ναι είναι εθιστικο, αλλα ευτυχως τρωμε κ αλλα

Εγω πιστευω θα βοηθήσει να μαγειρέψεις κ κτ διαφορετικο. Κ για σας για την ποικιλια, αλλα μπορει κ να του κεντρίσει το ενδιαφέρον. Στην οψη, το αρωμα

Πραγματικά δ εχεις επιλεκτικό παιδι στο φαγητο. Μια χαρά τρωει. Συζητα στο επόμενο ραντεβού με την παιδιατρο την άρνηση στο κρεας

Ε δεν το λες κ μια χαρά το να τρώει ούτε τα μισά από τα διαθέσιμα λαχανικά κ καθόλου κρέας ή ψαρι! Η γιατρος ειπε τα κλασικα:δοντια, φαση, διακοσμήσετε το πιατο κλπ κ θα περασει. Σε δυο επισκεψεις αυτα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καμια ορεξη να μαθω καινουργια φαγητα. Οπως εχω ξαναγράψει δεν ειναι το φορτε μου. ασχολειται κ ο αντρας μου που μου έμαθε όσα κάνω κ κάνει κ κάποια παραπάνω αλλά ούτε εκείνος έχει διάθεση νομίζω να μαθει κ αλλα. δεν μας λειπει η ποικιλια γενθκα. 

Νομίζω πως είναι η εξαίρεση παιδιών που εκεί στην ηλικία των 2 χρόνων δε γίνονται επιλεκτικά με το φαγητο τους .. στη πλειοψηφία τα ποιο πολλά παιδιά αλλαζουν πάρα πολλές φορές τις προτιμήσεις τους στο φαγητό  εδώ κ εμείς οι ενήλικες το παθαίνουμε αυτό .

Στη δική σας περίπτωση πιστεύω ότι χρειάζεται να προσφέρεις ποιο πολλές επιλογές κ ναι γιατί να μη φάει μπιφτέκι οσπρίων η κολοκυθοκεφτέδες η ντοματοκεφτεδες η οτιδήποτε τέλος πάντων διαφορετικό να του κινήσει το ενδιαφέρον .. πολλά παιδιά δε το θέλουν το κρέας είτε για την υφή είτε για την γεύση είτε γιατί το βαρέθηκαν υπάρχουν όμως πολλές επιλογές που μπορούν να το φάνε 

Κ όσο μεγαλώνει θα δεις κ άλλες αλλαγές στις προτιμήσεις του στα φαγητά για να είσαι προετημασμενη δλδ μπορεί να υπάρξουν κ περίοδοι που μπορεί να θέλει να τρώει μόνο ένα η να μη θέλει να τρώει καθόλου όλα αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα όμως κ με κατανόηση κ υπομονή θα ξεπεραστούν. ..!!

• Μου αρέσει 1

Just now, Έσπερος είπε:

Ε δεν το λες κ μια χαρά το να τρώει ούτε τα μισά από τα διαθέσιμα λαχανικά κ καθόλου κρέας ή ψαρι! Η γιατρος ειπε τα κλασικα:δοντια, φαση, διακοσμήσετε το πιατο κλπ κ θα περασει. Σε δυο επισκεψεις αυτα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καμια ορεξη να μαθω καινουργια φαγητα. Οπως εχω ξαναγράψει δεν ειναι το φορτε μου. ασχολειται κ ο αντρας μου που μου έμαθε όσα κάνω κ κάνει κ κάποια παραπάνω αλλά ούτε εκείνος έχει διάθεση νομίζω να μαθει κ αλλα. δεν μας λειπει η ποικιλια γενθκα. 

Αυτό με τα λαχανικά θα κοίταζα πιο πολύ εγω. Θες να γράψεις τι τρωει; 

Επισης τρωει αυγο, οσπρια, φρούτα, γαλακτοκομικα

Απλα για σχεδόν δύο χρόνια, κανενα διμηνο δ γινεται αυτό; είχατε ένα μενού με αρκετό κρεας. Κ γενικα δες λίγο το μενού σας μην παραέχει πρωτεΐνη, κ κάπου μπουχτησε λιγο

Εχω συνηθισει αλλιώς, μου αρέσουν οι ξένες κουζίνες, έχω μεν καλοφαγα παιδιά αλλά που βαριούνται εύκολα, με αποτέλεσμα να το ψάχνω αρκετά με νέες συνταγες

Αλλα κάθε παιδί κ οικογένεια είναι διαφορετικοί, οποτε θα βρείτε κτ που θα σας ταιριάξει. Ο ανηψιος μου περνάει μια φάση, που προσωπικά θεωρώ κράτησε πολύ, κ δ τον πιέζουν για κρεας. Τρωει καμια σούπα κ κτ με κιμά μια φορα την εβδομάδα. Εγω θα το χειριζομουν διαφορετικά, οποτε εσύ θα βρεις κτ που θα πιάσει στο δικό σου παιδι

Just now, Macgyver είπε:

@Έσπερος αυτό που περιγράφεις το ξέρεις ότι είναι πάθηση ; Ονομάζεται ορθορεξια και κατατάσσεται στο ίδιο επίπεδο με τη βουλιμία και την ανορεξία. 
    Δεν κόβουμε τρόφιμα από τα παιδιά εκτός κι αν υπάρχει αλλεργια. Είναι απαραίτητο το άμυλο για τον οργανισμό μας. Ο παιδίατρος το ξέρει ότι εφαρμόζεις τέτοιο προγραμμα ; Ουσιαστικά φουλ πρωτεϊνική διατροφή ; 

Κοιτά δεν έχω κόψει ακόμα τίποτα. Κι ετσι οπως τα περιόρισε ολα, τρωει κ3-4 φορες την εβδ. πατατες ή ρυζι ή ζυμαρικό χωρια το καθημερινο ψωμακι. Δεν το λες κ λιγο τοσο άμυλο. Το θεμα ομως ειναι: τρωει οπως τρωει μεσημερι, απογευμα τρωει γιαουρτι οχι παντα ολο, δινω κ τυρι, μετα καμια φορα ζηταει ψωμι. Μηπως εκει να μην του δινω καθολου ψωμι για να καταλαβει οτι μπορει να φαει αυτο που απέρριψε; ή αλλο θεμα. δεν τρωει φασολακια πχ. Υεμένης φτιάχνω κανονικά εμας, τα βάζω μπροστά του κ καταλήγει να φάει ψωμοτύρι ή τα αφήνω για λίγο στην ακρη παρουσιάζοντας τα ως συνοδευτικό πχ σε κατι που τρωει σιγουρα, μηπως τα ξαναβάλει ετσι στο μενου; πιο πολυ συμπεριφορικα το λεω,  παρα ως προς το κομματι των θρεπτικών συστατικών. δλδ η ψυχολογια με ενδιαφερει περισσοτερο. 

Φουλ πρωτεΐνη διναμε μεχρι τον 1,5 χρονο. Μετα το κοψαμε. Τώρα την παιρνει καθημερινα απο το γιαουρτι (το μισο μονο τωρα πια αλλα ευτυχως τρωει την πέτσα), το αυγο (3-4 την εβδομαδα), το τυρι κ το όσπριο που απ οσο ξερω έχει κάποια ποσότητα. όποτε εντάξει από αυτό καλυμμένοι ειμαστε ακομα.

Just now, vicky86 είπε:
    Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό με τα λαχανικά θα κοίταζα πιο πολύ εγω. Θες να γράψεις τι τρω

Μπρόκολο κ κουνουπιδι, σπανακι κ πρασο, αρακα, στα κοκκινιστα εχει μεσα πιπεριές, δεν τις τρωει πάντα. πατζαρια ετρωγε, εχουμε καιρο να κανουμε κ δεν ξερω. αμπέλοφασουλα, διαφορα χόρτα. εχει κοψει απο καιρο καροτο κ σελινοριζα. 

Εγω με το φαγητο εχω χαλαρη σχεση, βασικα μ αρεσουν κρεατα ζυμαρικα, όσπρια, μελιτζάνες σε κάθε μορφή κ σοανακορθζο  κ εχω συνηθισει να τρωω σαν φαρμακο τα ψαρια, τα φασολακια κλπ αλλά γενικά δεν με νοιαζει τι θα φαω, κ με σαλατα ειμαι ευχαριστημενη κ με βραστή πατατα κ με τραχανα. Δεν με νοιαζει γενικως. κ μια παστα να μου φερεις γοα μεσημερι, ευχαριστημενη θα ειμσι. οποτε ακολουθώ αυτα που αρεσουν στον αντρα μου που ειναι της παραδοσιακής κουζινας. Πραγματικα το να μου πεις να ασχοληθω με αλλη συνταγη ειναι βασανιστηριο!!!!

Just now, Έσπερος είπε:

Σε βάθος χρόνου φυσικα θα ανησυχήσω κ για τον σιδηρο που δεν απορροφάται εξισου καλα απο τις φυτικές πηγες. 

Μεγαλος μυθος. Οντως απορροφατε καλυτερα αλλα δνε αποβαλλεται οταν δεν τον χρειαζομαστε. Επισης μελετες εχουν δειξει οτι ο αιμικος σιδηρος ευθυνεται για τις λεγομενες ελευθερες ριζες, και αυξανει κιολας τις καρδιακες παθησεις ειναι δηλαδη πιθανως καρκινογονος..Η καλυτερη πηγη σιδηρου με αλλα λογια ειναι ο μη αιμικος φυτικος σιδηρος ο οποιος αποβαλλεται απο τον οργανισμο οταν δεν χρειαζεται. Κακο δεν κανει, μονο καλο με λιγο βιταμινη C για να τον βοηθησουμε. 

Έσπερος μου φαίνεται υπερβολικό όλο αυτό που συζητάμε με το άμυλο. Έχω μπει κι εγώ λίγο στο τρυπάκι αλλά δεν το παίρνω τόσο σοβαρά. Δλδ αν κάποια μέρα φάει η μικρή πολλές αμυλουχες τροφες και δε φάει από τις υπόλοιπες ομάδες πολλά πράγματα, την επόμενη θα  προσφέρω τροφές από άλλες ομάδες περισσότερο.  Είπαμε όλα με μέτρο αλλά όλα χρειάζονται. Επισης να ρωτήσω κάτι. Λέτε ότι το άμυλο εθιζει και σε κάνει να θέλεις να φας περισσότερες αμυλουχες τροφες. Οκ. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε θα φας και κάτι άλλο. Έτσι δεν ειναι ή κάνω λάθος;  πάντως κι εγώ θα δοκίμαζα κάποιες καινούριες γεύσεις. Ίσως το ψάρι σε μορφή κροκετας, κρέας μαγειρεμένο έτσι ώστε να μη μοιάζει με κρέας κτλ

• Μου αρέσει 1

Just now, Fenia27 είπε:

Μεγαλος μυθος. Οντως απορροφατε καλυτερα αλλα δνε αποβαλλεται οταν δεν τον χρειαζομαστε. Επισης μελετες εχουν δειξει οτι ο αιμικος σιδηρος ευθυνεται για τις λεγομενες ελευθερες ριζες, και αυξανει κιολας τις καρδιακες παθησεις ειναι δηλαδη πιθανως καρκινογονος..Η καλυτερη πηγη σιδηρου με αλλα λογια ειναι ο μη αιμικος φυτικος σιδηρος ο οποιος αποβαλλεται απο τον οργανισμο οταν δεν χρειαζεται. Κακο δεν κανει, μονο καλο με λιγο βιταμινη C για να τον βοηθησουμε. 

Πάντως εγώ με αιματοκρίτη στα τάρταρα ως έγκυος, με φουλ συμπληρώματα κ πολύ σπανάκι κ φακές κ βιταμίνη C κλπ, δεν κατάφερα τίποτα. Κατω από 30 ήμουν. Μετά που έβγαζα γάλα κ έτρωγα καθε μέρα κρέας για να έχω ενέργεια, και χωρίς πολλά λαχανικά λόγω εντερικών του μικρού, χωρίς συμπλήρωμα, τον ανέβασα σε φυσιολογικές τιμές. 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Νομίζω πως είναι η εξαίρεση παιδιών που εκεί στην ηλικία των 2 χρόνων δε γίνονται επιλεκτικά με το φαγητο τους .. στη πλειοψηφία τα ποιο πολλά παιδιά αλλαζουν πάρα πολλές φορές τις προτιμήσεις τους στο φαγητό  εδώ κ εμείς οι ενήλικες το παθαίνουμε αυτό .

Στη δική σας περίπτωση πιστεύω ότι χρειάζεται να προσφέρεις ποιο πολλές επιλογές κ ναι γιατί να μη φάει μπιφτέκι οσπρίων η κολοκυθοκεφτέδες η ντοματοκεφτεδες η οτιδήποτε τέλος πάντων διαφορετικό να του κινήσει το ενδιαφέρον .. πολλά παιδιά δε το θέλουν το κρέας είτε για την υφή είτε για την γεύση είτε γιατί το βαρέθηκαν υπάρχουν όμως πολλές επιλογές που μπορούν να το φάνε 

Κ όσο μεγαλώνει θα δεις κ άλλες αλλαγές στις προτιμήσεις του στα φαγητά για να είσαι προετημασμενη δλδ μπορεί να υπάρξουν κ περίοδοι που μπορεί να θέλει να τρώει μόνο ένα η να μη θέλει να τρώει καθόλου όλα αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα όμως κ με κατανόηση κ υπομονή θα ξεπεραστούν. ..!!

ΟΚ ας πούμε ότι είναι έτσι. Στην πράξη τι κάνουμε. Λέμε ότι αυτό είναι το φαγητό κ αν δεν θες τρως ψωμοτύρι; ΓΙατί το να αφήνουμε νήπια νηστικά υποθέτω είναι σχεδόν κακοποιητικό, έτσι δεν είναι; Αλλά και το να φτιάχνουμε ιδιαίτερα φαγητά ούτε αυτό είναι σωστό.

Just now, Astrien είπε:

Έσπερος μου φαίνεται υπερβολικό όλο αυτό που συζητάμε με το άμυλο. Έχω μπει κι εγώ λίγο στο τρυπάκι αλλά δεν το παίρνω τόσο σοβαρά. Δλδ αν κάποια μέρα φάει η μικρή πολλές αμυλουχες τροφες και δε φάει από τις υπόλοιπες ομάδες πολλά πράγματα, την επόμενη θα  προσφέρω τροφές από άλλες ομάδες περισσότερο.  Είπαμε όλα με μέτρο αλλά όλα χρειάζονται. Επισης να ρωτήσω κάτι. Λέτε ότι το άμυλο εθιζει και σε κάνει να θέλεις να φας περισσότερες αμυλουχες τροφες. Οκ. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε θα φας και κάτι άλλο. Έτσι δεν ειναι ή κάνω λάθος;  πάντως κι εγώ θα δοκίμαζα κάποιες καινούριες γεύσεις. Ίσως το ψάρι σε μορφή κροκετας, κρέας μαγειρεμένο έτσι ώστε να μη μοιάζει με κρέας κτλ

Δεν ξέρω κι ο άντρας μου δεν προβληματίζεται για την πατατα κλπ. Κ γελαει με την ιδεα του εθισμού. Τις αλλες μορφές τις εχω σκεφτει. Ψαρομπιφτεκια βρηκα μια συνταγη. μεγαλος μπελας βεβαια ολο αυτο κ σιχαινομαι το μαγειρεμα. αλλα δεν ειναι κ παντα δεκτικός στο να δοκιμασει. πχ ρεβυθομπιφτεκια ειχα κανει πριν απο λιγες μερες, δεν τα ηθελε ουτε να τα αγγίξει ενω τα ρεβύθια τα λατρευει. Κ δεν ξερω κιολας, ας πουμε κανω Ψαρομπιφτεκια, θα του πω τι ειναι ή θα του το δωσω χωρις σχολια; γιατι σιγουρα θα ρωτησει κ αν του πω ψαρι προφανως δεν θα το φάει. 

Αλλα κολπα πάντως δεν πιάνουν. δοκιμάσαμε να μας ταΐσει, δοκιμάσαμε να παίζουμε με το πιρούνι, να τα δινουμε απο το πιατο μας απευθεθας, τιποτα. κ θυμωνει κιολας οταν καταλαβει οτι ασχολουμαστε με συγκεκριμενη τροφή που δεν τη θελει. Η εσχάτη λυση ειναι το μαγειρεμα μαζι που μου ακουγεται πολυ δυσκολο. Εχει βοηθησει αραγε κανεναν; 

Ναι, το μαγειρεμα μαζί βοηθαει απίστευτα. Κάθε φορά που θα πάρω μαζί τα παιδια να φτιάξουν κτ μετα θα το φανε γτ συνέβαλαν σε αυτό. Επίσης η μεγάλη παει σε κεντρο απασχόλησης κ κάνουν κ μαγειρικη. Δοκίμασε πολλά νέα πράγματα εκεί, φανταζομαι επειδή ντρεπεται:mrgreen:

Το να φαει 3φορες την εβδομάδα συνοδευτικό υδατανθρακα εμενα δ μου φαίνεται πολύ. Αλλιώς δ βγαίνουν τα φαγητά. Δλδ μια ρυζι, μια πατατες, μια μακαρονια

Τελευταία κάνουμε πολύ συχνά αρακα με κοτόπουλο στο φούρνο, βάζω κ καροτάκια-πράσα δίπλα, κοκκινιστο μοσχάρι με φασολακια, η κοτοπουλο με φασολακια, η φασολακια σαν συνοδευτικό με ψαρι(ταιριάζουν πιο πολύ με τόνο, σολωμό.φασολακια αυτά τα στρογγυλά, απλα βραστά η ψητα) 

Στα ψαρομπιφτεκια θα πεις αυτό ακριβώς. Σήμερα θα φαμε ένα καινούριο φαγητο(με λιγο ενθουσιασμό), μοιάζει με μπιφτεκια αλλα δ εχει κρεας, αλλα ψάρι!! 

Εγω στο μεσημεριανό τραπέζι αν δ δω να έχουν φάει τουλ το μισο φαι, ψωμί δ βγάζω. Ακριβώς για να μην φανε μόνο ψωμοτύρι. 2χρ είναι νομίζω θα του έλεγα, κ θα περίμενα να καταλαβει, ότι αυτό είναι το φαγητο, αν δ θελει να φαει θα αρκεστεί σε σαλάτα κ τυρι κ ενδεχομένως να φαει το υπόλοιπο για βραδυ

Δ θα του το εκανα με τις μελιτζάνες που λες ότι δ εχει φαει ποτέ, αλλά με φαγητα που συνήθως τρωει. Όταν θα ξαναπεινασει προσφέρεις το μεσημεριανό αν δ εφαγε καθόλου, ποσο θα επιμείνεις σε αυτό η πόσο γρήγορα θα δωσεις άλλη εναλλακτική εξαρταται από εσενα

Σαν απογευματινο μόνο γιαουρτι τρωει; αν δώσεις τυρι λογικο μου ακούγεται να ζητήσει ψωμι

Ντοματα, αγγούρι, μαρούλι, λάχανο, καλαμποκι κολοκυθακι, μανιτάρια, σπαράγγια, ραπανάκια, χόρτα τρωει; 

Καλα για το καροτο δ θα με απασχολούσε καθόλου, μπαίνει τριμμενο παντου

Αμα ρωτήσεις την κορη μου πιπεριες δ τρωει, αλλο που μέσα στα φαγητά έχω σχεδόν παντα:Pδ την ενοχλεί η γεύση γτ την ξέρει κ ετρωγε από μικρή, μάλιστα ερχοταν κ ζητουσε ωμές, ενώ τώρα βγάζει πιο πολλές παραξενιες

Πχ παράδειγμα τα φασολακια, μια φορά θα τα κάνεις απλά, θα φαει μόνο πατατα, άλλη φούρνου με κοτόπουλο, αν δ φαει τπτ από τα δύο για μεσημερι εγω θα επεμενα σε ένα από τα δύο για βραδυ, κ ας ήταν το κρεας μέσα σε αραβική πχ

Just now, vicky86 είπε:

Σαν απογευματινο μόνο γιαουρτι τρωει; αν δώσεις τυρι λογικο μου ακούγεται να ζητήσει ψωμι

Ντοματα, αγγούρι, μαρούλι, λάχανο, καλαμποκι κολοκυθακι, μανιτάρια, σπαράγγια, ραπανάκια, χόρτα τρωει; 

Ναι γιαούρτι κ ξηρούς καρπους κ επειδη τωρα τελευταια δεν τρωει ουτε το μισό κεσεδάκι, δίνω κ τυρι. Το ψωμί το τρώει ασχέτως αυτού, δεν του έχουμε δώσει ποτέ τον συνδυασμό για να τα ζητήσει μαζί. 

Αγγουροντοματα εφαγε καποιες φορες κ μετα το σταματησε. Αλλα δεν ειναι κ της εποχης. Λάχανο δεν τρωμε εμεις, καροτο τριμμενο εχω δωσει δεν το ηθελε, μαρουλι μας βλεπει συνεχεια να τρώμε αλλά δεν συγκινείται, κολοκύθι δεν τρώμε αλλά του έχω προσφέρει κ δεν το θέλει, καλαμπόκι έχω βάλει κάποιες φορές στο φαγητο του αλλα δεν το χρησιμοποιουμε γενικα, σπαράγγια κ ραπανάκι δεν εχω φαει ουτε εγω ποτε κ δεν ξέρω να τα κάνω, χόρτα τρώει, μανιτάρια παρολο που τα τρωμε πολυ δεν του εχουμε δωσει ακομα. Με την επιμονη παντως δεν εχω καταφερει κατι, μια φορα επεμεινα κ μετα θυμωσε κ δεν εφαγε ούτε το γιαούρτι. Το ξανα προσφέρω ή το αφηνω εκει που παιζΕΙ να το βλέπει αλλά σπάνια έχει ασχοληθεί. 

Νομίζω πάντως ότι έχει πάρει κάτι από το άγχος μου κ ισως εχει ακουσει κ συζητησεις με τρίτους που εχω ξεχαστεί νομιΟντας οτι δεν καταλαβαινει πια. 

Πρακτικά αυτό με το μαγείρεμα πώς γίνεται; Χωρις learning tower πώς μπορει να γινει; γιατί ο άντρας μου δεν θέλει να πάρουμε. Περα απο ξεπλυμα λαχανικών δεν εχει κανει ποτε αλλοτε κατι.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα