little lamb

Αλλαγή περιβάλλοντος και βρέφος

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πρόκειται σε λίγο καιρό να μετακομίσουμε και το μωρό μας θα είναι 7-8 μηνών.

Πιστεύετε ότι θα επηρεαστεί ή δεν θα καταλάβει κάτι; Το άλλο σπίτι το έχει δει 3-4 φορές που πήγαμε για δουλειές.

Μερικά στοιχεία:

1.Εδώ που είμαστε τώρα το σπίτι είναι παλιό, η κουζίνα έχει πλακάκια σε έντονα χρώματα και σχέδια κ της αρέσει πάρα μα πάρα πολύ να τα χαζεύει κ την παρηγορούν από οτιδήποτε. Το άλλο σπίτι θα είναι πολύ πιο μινιμαλ, λέτε να μην βρίσκει πράγματα να χαζεύει κ να της λείπουν τα έντονα σχέδια;

2.Επίσης εδώ χαίρεται πολύ να κοιτάζει τα αυτοκίνητα που περνάνε αλλά το άλλο σπίτι είναι σε εξοχή κ δεν θα βλέπει αυτοκίνητα. Όσες φορές έχουμε πάει εκεί κοιτάει με πολύ ενδιαφέρον τα δέντρα που κουνιούνται. 

3.Εδώ κοιμάται σε ένα μικρό λίκνο κι εκεί θα κοιμηθεί σε κούνια. Πιστεύετε ότι πρέπει κι εκεί στην αρχή να είναι στο λίκνο; Δεν θα χωράει για πολύ καιρό ακόμα, ήδη είναι 6 μηνών.

4.Εδω βλέπει τους γονείς μου κάθε μέρα πολλές ώρες, τους ξέρει καλά κ μόλις τους δει τρελαίνεται από τη χαρά της.Οταν μετακομίσουμε θα τους βλέπει 1-2 φορές την εβδομάδα.Θα καταλάβει τη διαφορά;

Στο μεταξύ έχουμε κάνει προσφατα δύο τετραήμερα ταξίδια σε άλλα μέρη (εκτός απ' το καλοκαιρι που ήταν πολύ μικρή) κ δεν φάνηκε να επηρεάζεται από το νέο περιβάλλον ούτε να της λείπουν οι γονείς μου.

Επεξεργάστηκαν by little lamb

Διαφημίσεις

Θα σου πω τη δικιά μου εμπειρία μένω σε νησί αλλά είμαι από πολη το μωρό στης 50 μέρες άλλαξε σπίτι πήγαμε στο νησί φυσικά δεν κατάλαβαι την αλλαγή τουλάχιστον έτσι φάνηκε Γιατί ήταν πολύ μικρό,στον 4 μήνα γυρίσαμε στο  σπίτι στην πόλη της 2 πρώτες ημέρες ήταν κάπως ανήσυχο ειδικά το βράδυ πριν κοιμηθεί,να τονίσω ότι στο νησί ήταν μόνο με εμένα και τον μπαμπά του ενώ στο άλλο σπίτι από πάνω μας μένουν και οι γονείς μου που τους βλέπει κάθε μέρα,σε ένα μήνα που θα έχει κλείσει τους 6 θα ξανά πάμε στο νησί δεν ξερω πως θα αντιδράσει μεγαλώνοντας αλλά μέχρι στιγμής δεν είχαμε θέματα με την αλλαγή περιβάλλοντος,βεβαια είναι και στο παιδί κάποια παιδάκια τους επηρεάζει η αλλαγή 

Χωρίς να έχω ζήσει μετακόμιση (το πρωτο δεκαπενθημερο του μωρου στην Αθηνα δεν το μετραω) γενικα εχω καταληξει οτι οσο πιο μικρα, τοσο πιο ευπροσαρμοστα. 7 μηνων περιπου ο δικος μου βρεθηκε για 20 περιπου μερες εκτος σπιτιου, σε δυο διαφορετικα περιβάλλοντα. πρωτα στην Αθηνα σε αρκετα θορυβώδη γειτονια κ μετα σε αλλο νησι. και στα δυο σπιτια υπηρχαν οι παππουδες, ενω εδω ειμαστε μονοι μας. Δεν τον αναστάτωσε η φασαρια. Κοιμηθηκε χωρις θεμα σε δυο διαφορετικα κρεβατια. Ηταν η περιοδος που ειχε αρχθσει τροφες, ειχε εδραιωθει το γευμα φρουτου κ δουλεύαμε το μεσημεριανο (αρχικα μας δυσκόλευε λιγο) ομως μεσα σ αυτο το διαστημα εδραιώθηκε κ αυτο το γευμα κ προς το τελος μπηκε κ το γιαουρτι. Λιγο πριν φυγουμε ειχε αρχισει να κοιμαται σερι, ουτε σ αυτο αλλαξε κατι. Γενικα καθοταν σε οποιοδηποτε δωματιο, επαιζε με ολους, τον πηγαιναν με το καροτσι, δεν με αναζητούσε. Αυτα εγιναν καλοκαθρι. Ε απο τα Χροστουγεννα κ μετα, στα ταξιδια ειναι αλλο παιδι. Με αναζητά, βασικα δεν με αφηνει, ενιοτε κανει αφαγίες, μονο ο υπνος του δεν εχει χαλασει. Α επισης κ 4 μηνων κ 7 μηνων κ 9 μηνων ειχε κατσει για λιγη ωρα μονος με παππουδες που τους εβλεπε με αυτην την αραιή συχνότητα κ δεν ειχε θεμα ενω περςι τα Χριστουγεννα ενος ετους πια ειχε. Γι αυτο εχω καταληξει οτι οσο πιο μικρα τοσο πιο ευπροσαρμοστα. Φυσικα θα της λείψουν αυτα που της αρεσαν αλλα θα βρει αλλα. Για το κρεβατι πι εγω αγχωνόμουν για τη μεταβαςη απο το πορτ μπεμπε στην κουνια αλλα δεν ειχε κανενα μα κανενα θεμα.. 

Ναι το κρεβάτι με αγχώνει λιγότερο από όλα, γιατί στα ταξίδια που πήγαμε (5 μηνών και 6 μηνών, από 3 βράδια) στο ένα κοιμήθηκε μαζί μας σε διπλό και στο άλλο σε πάρκο, δεν είχε θέμα.

Πιο πολύ σκέφτομαι μήπως βαριέται εκεί με το μίνιμαλ σπίτι και χωρίς αυτοκίνητα, αλλά υποθέτω μετά από λίγο καιρό θα αρχίσει μπουσουλάει ή να ασχολείται περισσότερο με παιχνίδια και θα απασχολείται.

Επίσης έχουμε το αντίθετο από αυτό που έχουν οι πιο πολλοί, που το μωρό δεν μπορεί να συνηθίσει πολλά πρόσωπα εκτός από τους γονείς. Εμάς βλέπει συνέχεια τους παππούδες και ξαφνικά θα είναι μόνο με εμάς, θα βαρεθεί να μας βλέπει, χαχα!

Just now, little lamb είπε:

ο πολύ σκέφτομαι μήπως βαριέται εκεί με το μίνιμαλ σπίτι και χωρίς αυτοκίνητα, αλλά υποθέτω μετά από λίγο καιρό θα αρχίσει μπουσουλάει ή να ασχολείται περισσότερο με παιχνίδια και θα απασχολείται.

Ε θα πρεπει να κανετε πολλες βολτες. Ετσι κι αλλιως ειναι αναγκαιο και αφου ειναι εξοχη, ακομα καλυτερα. 

Ναι το κρεβάτι με αγχώνει λιγότερο από όλα, γιατί στα ταξίδια που πήγαμε (5 μηνών και 6 μηνών, από 3 βράδια) στο ένα κοιμήθηκε μαζί μας σε διπλό και στο άλλο σε πάρκο, δεν είχε θέμα.

Πιο πολύ σκέφτομαι μήπως βαριέται εκεί με το μίνιμαλ σπίτι και χωρίς αυτοκίνητα, αλλά υποθέτω μετά από λίγο καιρό θα αρχίσει μπουσουλάει ή να ασχολείται περισσότερο με παιχνίδια και θα απασχολείται.

Επίσης έχουμε το αντίθετο από αυτό που έχουν οι πιο πολλοί, που το μωρό δεν μπορεί να συνηθίσει πολλά πρόσωπα εκτός από τους γονείς. Εμάς βλέπει συνέχεια τους παππούδες και ξαφνικά θα είναι μόνο με εμάς, θα βαρεθεί να μας βλέπει, χαχα!

Εντάξει και στο σπίτι που μένετε κάποια στιγμή θα βαρεθεί να βλέπει τα ίδια και τα ίδια στο άλλο σπίτι θα είναι όλα καινούρια και θα έχει να δει πολλά πράματα,επισεις θα έχει και τα παιχνίδια του θα βγαίνετε και βόλτες δε νομίζω πως θα υπάρχει θέμα βαρεμάρας αν είναι ένα μωρό να βαριέται θα βαριέται και στο σπίτι του.

Ένα μωρό σε ηλικία που δεν μπουσουλάει κ δεν παιζει πολυ (πανω κατω μεχρι το χρονο αναλογα με τους ρυθμους) σε σπίτι με κοσμο λογικα δεν βαριεται τοσο ευκολα, οπως λενε κ πολλοι οτι το 2ο παιδι τους μοορουσε κ χωρις βολτα γιατι εβλεπε το μεγαλο να παιζει, ηταν η οικογενεια σε αλλους ρυθμους κλπ. Αλλα αλλιώς σιγουρα καποια στιγμη θα βαρεθει αν ειναι μονο με τη μαμα το πρωι κ τους δυο γονεις το απογευμα. Αλλα κ η μαμα χωρις αλλη παρεα θα βαριεται καποια στιγμη οποτε ηβολτα ειναι το καλυτερο. σ αυτη τη φαση κ στην παιδικη καποια πραγματακια θα μπορει να κανει κ αφου ειναι κ εξοχη θα ειναι άνετες οι βολτες με το καροτσι, θα εχει καθαρο αερα, ετσι δεν θα πλήττετε. 

Στις βόλτες πάντως βαριέμαι εγώ! Όταν θα αρχίσει κούνιες κ περπάτημα κ δεν θα είναι απλή καροτσαδα ελπίζω να είναι καλύτερα!

Στις βόλτες πάντως βαριέμαι εγώ! Όταν θα αρχίσει κούνιες κ περπάτημα κ δεν θα είναι απλή καροτσαδα ελπίζω να είναι καλύτερα!

Σ αυτήν την ηλικία μπορεί να κάτσει σε βρεφική κούνια, να κάνει τσουλήθρα αν την κρατάς και λογικά θα της αρέσουν κ αυτά τα ζωάκια με ελατήριο, αυτά κρίνοντας από το τι άρεσε στον δικό μου σε τέτοια φάση. Α και η τραμπάλα, να τη βάζεις επάνω, να σηκώνεις την τραμπάλα με τα χέρια προφανώς  κ να τη κατεβάζεις. 

Αν επηρεαστεί,θα είναι για 1-2 ημέρες και θα φανεί κυρίως στον ύπνο.Η δικιά μου όταν φύγαμε εκτός σπιτιού πρώτη φορά,το πρώτο βράδυ ήταν πολύ ανήσυχη,μετά σαν να μην τρέχει τίποτα.

Αναφορικά με το λίκνο και την κούνια,για μένα είναι καλό που συμπεφτει.Δηλαδη προσαρμογή σε όλα τα νέα δεδομένα μια και καλή.Θα είναι πιο ήπιο αν τυχόν θα την επηρέαζε και η αλλαγή κρεβατιού.

Για το νέο περιβάλλον,το μωρό θα βρει από μόνο του νέα πράγματα να του κεντρίσουν το ενδιαφέρον.Δεν θα είναι τα πλακάκια της κουζίνας,θα ασχοληθεί με κάτι άλλο.Ειδες ήδη κοιτούσε με περιέργεια και ενδιαφέρον τα δέντρα!

Θα δεις,όλα καλά θα πάνε και θα είναι πιο εύκολο απ' ότι σκέφτεσαι!

Σε λίγο καιρό θα αρχίσει και το μπουσουλημα οπότε θα έχει τόσα να εξερευνήσει!

Προσπάθησε να κάνεις κατευθείαν το σπίτι όσο πιο ασφαλές γίνεται για τις πρώτες "βόλτες" για να μην ταλαιπωρείσαι ξανά από την αρχή σε λίγο καιρό γιατί θα είστε και σε ηλικία που ή θα έχει ξεκινήσει τις πρώτες απόπειρες ή θα είναι στο προσεχές μέλλον.Οποτε κοίτα από τώρα τραπεζάκια σαλονιού που θα στήσεις, γωνίες, αντικείμενα εύθραυστα ή ευαίσθητα να είναι ψηλά,καλώδια κλπ.

Να σου ζήσει και καλή προσαρμογή!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Ο δικος μου οπου και αν τον εχω παει και ας αλλαζει κρεβατι δεν παιρνει χαμπαρι.Καμια αλλαγη.Ουτε στον υπνο ουτε στο φαγητο.

Κι εγώ κάπως έτσι την βλέπω τη δικιά μας με εξαίρεση το ότι εκεί που λόγω θέσης θα μπαίνει πολυ φως το πρωί ίσως να ξυπνάει νωρίτερα.Στο εξοχικό που έχει κάτι τζαμακια χωρίς παντζούρια το έπαθε. Οι σύμβουλοι ύπνου βέβαια λένε να κοιμόμαστε πάντα με ανοιχτά παντζούρια αλλά όπως έχω γράψει και αλλού ευτυχώς εδώ δεν είναι Facebook κ τολμώ να παραδεχτώ ότι το καλοκαίρι κατεβαζα ακόμα και την τέντα για να μη ξυπνήσει με το χάραμα!

Κι εγώ κάπως έτσι την βλέπω τη δικιά μας με εξαίρεση το ότι εκεί που λόγω θέσης θα μπαίνει πολυ φως το πρωί ίσως να ξυπνάει νωρίτερα.Στο εξοχικό που έχει κάτι τζαμακια χωρίς παντζούρια το έπαθε. Οι σύμβουλοι ύπνου βέβαια λένε να κοιμόμαστε πάντα με ανοιχτά παντζούρια αλλά όπως έχω γράψει και αλλού ευτυχώς εδώ δεν είναι Facebook κ τολμώ να παραδεχτώ ότι το καλοκαίρι κατεβαζα ακόμα και την τέντα για να μη ξυπνήσει με το χάραμα!

Εγώ κορίτσι μου κάθε βράδυ της κλείνω το παντζούρι.Η αλήθεια είναι ότι αυτό για τα ανοιχτά παντζούρια πρώτη φορά το ακούω,δεν έχω ιδέα!

Υπάρχει θεωρία ότι το παιδί κοιμάται καλύτερα αν κοιμηθεί με το που δύσει ο ήλιος (ακόμα και 7 το χειμώνα) και ξυπνήσει με τη φυσική έλευση του φωτός της ανατολής.Γι'αυτο λένε χωρίς παντζούρια και όχι φώτα οροφής μετά τη δύση του ηλιου, μόνο περιφερειακά (απλικες, πορτατίφ, φωτ. δαπέδου κλπ) και ούτε εντονο παιχνίδι, έντονοι ήχοι κλπ.Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται λογικό και πολύ κοντά στην ανθρώπινη φυση ως θεωρία (για όλους, όχι μόνο για τα παιδιά) κ μακαρι να μπορούσαμε να το κάνουμε, απλά το βρίσκω ανέφικτο στη σύγχρονη ζωή, στα ωράρια, στη διαρρύθμιση των σπιτιων κ στην επικινδυνότητα για κλέφτες (αν και λένε ότι το πατζούρι δεν προστατεύει αλλά ας μη βγω άλλο εκτός θέματος).Και απλά αστειευτηκα επειδή οι σύμβουλοι ύπνου σε ομάδες στο fb τα υποστηρίζουν αυτά με πολύ φανατισμό κ "μάλωμα" σε όποιον κάνει λάθος στην εφαρμογή από άγνοια ή ακόμα χειρότερα συνειδητά όπως εγω! Σίγουρα όμως έχουν κάποια βάση κ έχουν βοηθήσει πολλά παιδιά να κοιμηθούν καλά απ'ο,τι φαίνεται από αυτά που διαβάζω.

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Υπάρχει θεωρία ότι το παιδί κοιμάται καλύτερα αν κοιμηθεί με το που δύσει ο ήλιος (ακόμα και 7 το χειμώνα) και ξυπνήσει με τη φυσική έλευση του φωτός της ανατολής.Γι'αυτο λένε χωρίς παντζούρια και όχι φώτα οροφής μετά τη δύση του ηλιου, μόνο περιφερειακά (απλικες, πορτατίφ, φωτ. δαπέδου κλπ) και ούτε εντονο παιχνίδι, έντονοι ήχοι κλπ.Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται λογικό και πολύ κοντά στην ανθρώπινη φυση ως θεωρία (για όλους, όχι μόνο για τα παιδιά) κ μακαρι να μπορούσαμε να το κάνουμε, απλά το βρίσκω ανέφικτο στη σύγχρονη ζωή, στα ωράρια, στη διαρρύθμιση των σπιτιων κ στην επικινδυνότητα για κλέφτες (αν και λένε ότι το πατζούρι δεν προστατεύει αλλά ας μη βγω άλλο εκτός θέματος).Και απλά αστειευτηκα επειδή οι σύμβουλοι ύπνου σε ομάδες στο fb τα υποστηρίζουν αυτά με πολύ φανατισμό κ "μάλωμα" σε όποιον κάνει λάθος στην εφαρμογή από άγνοια ή ακόμα χειρότερα συνειδητά όπως εγω! Σίγουρα όμως έχουν κάποια βάση κ έχουν βοηθήσει πολλά παιδιά να κοιμηθούν καλά απ'ο,τι φαίνεται από αυτά που διαβάζω.

Αυτός ο φανατισμός και το μάλωναν στο fb με ξεπερνάει ώρες ώρες και γίνεται για πολλά θέματα.Τελος πάντων,ναι όντως όπως το λες είναι πολύ κοντά στη φύση αλλά στους ρυθμούς που ζούμε άντε να το τηρήσεις!Ιδίως αν μένεις σε πόλη ακόμα πιο δύσκολο.

Νομίζω ότι δεν θα έχει πρόβλημα προσαρμογής. Είναι τόσο μικρή που θα είναι πολύ εύκολο. Τα παιδιά προσαρμόζονται πολύ εύκολα. Ο δικός μου από 2 μηνών κάθε τόσο ήταν σε διαφορετικό περιβάλλον. Έκανα μεταπτυχιακό και πήγαινα κάθε τόσο από το νησί στην Αθήνα για τρεις-τέσσερις μέρες. Μέναμε σε μια θεία και κοιμόταν σε χαμηλό κρεβάτι. 5 μηνών πήγαμε για 1 εβδομάδα στη μια γιαγιά και 1 εβδομάδα στην άλλη σε διαφορετικές πόλεις για Χριστούγεννα. Τις αποκριες στους δικούς μου για λιγες μερες. Το καλοκαίρι πριν κλείσει χρόνο στο εξοχικό. Αυτό επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο, με εξαίρεση τη διαμονή στη θεία στην Αθήνα, τουλάχιστον οχι τοσο συχνά (τελείωσα το μεταπτυχιακό) και με καποιες αλλες αλλαγες λογω διακοπών. Ποτε δεν ειχε πρόβλημα προσαρμογής κι εχει μαθει να κοιμάται παντού. Ισως βέβαια και στην περίπτωσή μας να το παρακαναμε, αλλά η εμπειρία μου λέει ότι τα παιδιά προσαρμόζονται εύκολα, ειδικά αν συνηθίσουν από μικρά.

On 11/9/2019 at 9:01 PM, little lamb said:

Ένα μωρό στην ηλικία που είναι το δικό σας αποκλείεται να βαρεθεί καθώς μόλις ξεκίνησε να ανακαλύπτει τον κόσμο οπότε όλα μα όλα του φαίνονται ενδιαφέροντα, ακόμα και το μίνιμαλ σπίτι.

φυσικά και θα καταλάβει την διαφορά όμως είναι πολυ πιο ευπροσάρμοστα από ότι νομίζουμε εμείς.

On 11/10/2019 at 5:53 AM, little lamb said:

σύμβουλοι ύπνου

αυτή την ιδιότητα πρώτη φορά την ακούω...:confused:

Δεν πρόκειται να επηρεαστεί το μωρό από την αλλαγή περιβάλλοντος.  Το θέμα είναι ότι μπορεί να επηρεαστείτε εσείς και να μεταδώσετε το άγχος σας στο μωρό. Τι εννοώ; ότι αν πχ έχετε πολλές δουλειές με την μετακόμιση, στρεσάρισμα, εκνευρισμό, φασαρία, αλλαγή των ωραρίων σας, κτλ, αυτή την αναστάτωση θα την περάσετε και στο παιδί.

Οπότε προσπαθήστε η μετακόμιση να γίνει όσο το δυνατόν πιο ήρεμα και πιο αθόρυβα για το παιδί. Να διατηρήσετε τις συνήθειες που έχετε και τώρα και να έχει μαζί του τα αγαπημένα του αντικείμενα.

On 10/11/2019 at 5:53 ΠΜ, little lamb είπε:

Δεν τις συμμερίζομαι αυτές τις θεωρίες, γιατί πολύ απλά είναι ανέφικτες. Πρέπει λίγο να συμβαδίζουμε και με το περιβάλλον γύρω μας και όχι με το περιβάλλον ενός φανταστικού κόσμου. Μια χαρά κοιμούνται και μετά τη δύση του ηλίου...

• Μου αρέσει 2

On 9/11/2019 at 8:04 ΜΜ, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Πιστεύετε ότι θα επηρεαστεί ή δεν θα καταλάβει κάτι; Το άλλο σπίτι το έχει δει 3-4 φορές που πήγαμε για δουλειές.

Μερικά στοιχεία:

1.Εδώ που είμαστε τώρα το σπίτι είναι παλιό, η κουζίνα έχει πλακάκια σε έντονα χρώματα και σχέδια κ της αρέσει πάρα μα πάρα πολύ να τα χαζεύει κ την παρηγορούν από οτιδήποτε. Το άλλο σπίτι θα είναι πολύ πιο μινιμαλ, λέτε να μην βρίσκει πράγματα να χαζεύει κ να της λείπουν τα έντονα σχέδια;

2.Επίσης εδώ χαίρεται πολύ να κοιτάζει τα αυτοκίνητα που περνάνε αλλά το άλλο σπίτι είναι σε εξοχή κ δεν θα βλέπει αυτοκίνητα. Όσες φορές έχουμε πάει εκεί κοιτάει με πολύ ενδιαφέρον τα δέντρα που κουνιούνται. 

3.Εδώ κοιμάται σε ένα μικρό λίκνο κι εκεί θα κοιμηθεί σε κούνια. Πιστεύετε ότι πρέπει κι εκεί στην αρχή να είναι στο λίκνο; Δεν θα χωράει για πολύ καιρό ακόμα, ήδη είναι 6 μηνών.

4.Εδω βλέπει τους γονείς μου κάθε μέρα πολλές ώρες, τους ξέρει καλά κ μόλις τους δει τρελαίνεται από τη χαρά της.Οταν μετακομίσουμε θα τους βλέπει 1-2 φορές την εβδομάδα.Θα καταλάβει τη διαφορά;

Στο μεταξύ έχουμε κάνει προσφατα δύο τετραήμερα ταξίδια σε άλλα μέρη (εκτός απ' το καλοκαιρι που ήταν πολύ μικρή) κ δεν φάνηκε να επηρεάζεται από το νέο περιβάλλον ούτε να της λείπουν οι γονείς μου.

Το μονο που χρειαζεται ενα παιδι ειδικα τοσο μικρο ειναι τους γονεις του. Η μονη του σταθερα ησαστε εσεις και οπου και να πατε θα προσαρμοστει. Τα υπολοιπα πραγματικα ειναι ανησυχιες μονο για εμας τους γονεις...Μην αγχωνεσαι για τα πλακακια και τα αυτοκινητα...Δεν εχουν πραγματικα καμια σημασια και το μονο αναντικαταστατο ησαστε εσεις και οχι το σπιτι που θα μενετε....Το παιδι οσο θα εισαι εκει ηρεμη να του δειχνεις το νεο του περιβαλλον και να το παιρνεις αγκαλια κανενα προβλημα δεν θα εχει...

Οσο για τις θεωριες του υπνου...οταν ειναι εκτος πραγματικοτητας και πρακτικα μη εφαρμοσημες, θεωριες θα μενουν απλα...Ο φανατισμος και η υποδειξεις αναμεσα σε γονεις πραγματικα με ξεπερναει...

On 9/11/2019 at 8:04 ΜΜ, little lamb είπε:

Καλησπέρα!

Μερικά στοιχεία:

Αχχχχ και εμείς σε ένα μήνα από τώρα μετακομίζουμε και έχω έναν μπέμπη 4 μισή μηνών και δεν έχω ιδέα πως θα το πάρει. Αυτό που μπορώ να σου πω μόνο επειδή και εμείς ζούμε στην εξοχή θεωρώ ότι η φύση τους αρέσει περισσότερο. Εμένα ο δικός μου μόλις βγει στον κήπο και δει δέντρα κάθεται και τα χαζεύει για ώρα , ειδικά άμα έχει και λίγο αεράκι και κουνιούνται τα φιλαράκια η καλύτερη του. Πάντως  εμείς που κάναμε πριν μια εβδομάδα ένα ταξίδι φάνηκε ότι αναστατώθηκε ειδικά τις πρώτες μέρες και είχε λίγη γκρίνια παραπάνω. Πάντως πιστεύω ότι όπου και να πας πρέπει να φροντίσεις το περιβάλλον που θα βρίσκεται το παιδί να είναι ζεστό , να έχει κάτι οικείο μαζί του όπως διαφορά δικά του αρκουδάκια που είχε μέχρι τώρα και ο χώρος να έχει κάτι χρωματιστό να χαζεύει. 

Just now, Fenia27 said:

Ο φανατισμος και η υποδειξεις αναμεσα σε γονεις πραγματικα με ξεπερναει...

Και εμένα το ίδιο!!!!!

Βάση αυτής της λογικής τα παιδιά τον χειμώνα πρέπει να κοιμηθούν στις 5:30 το απόγευμα που νυχτώνει...και να ξυπνήσουν τι ώρα? γιατί αν εμένα ο γιος μου κοιμηθεί στις 5:30 το απόγευμα θα ξυπνήσει στις 3 και θα θέλει να παίξει.

• Μου αρέσει 1
    • Χαχαχα 1

On 11/10/2019 at 5:53 AM, little lamb said:

Απορία: οι σύμβουλοι ύπνου τι επαγγέλονται ακριβώς?

Ως προς το ερώτημά σου στο θέμα σου μια χαρά θα προσαρμοστεί το μωράκι σας!

Just now, kotsifikos είπε:

Και εμένα το ίδιο!!!!!

Βάση αυτής της λογικής τα παιδιά τον χειμώνα πρέπει να κοιμηθούν στις 5:30 το απόγευμα που νυχτώνει...και να ξυπνήσουν τι ώρα? γιατί αν εμένα ο γιος μου κοιμηθεί στις 5:30 το απόγευμα θα ξυπνήσει στις 3 και θα θέλει να παίξει.

Ίσως κάτι δεν κάνεις καλά, γιατί θα έπρεπε να κοιμούνται σερί μέχρι να ξημερώσει...:mrgreen: (αστειεύομαι προφανώς...)

Just now, elenip είπε:

Απορία: οι σύμβουλοι ύπνου τι επαγγέλονται ακριβώς?

Νομίζω είναι επαγγελματίες μαμάδες...

• Χαχαχα 2

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα