Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή περιβάλλοντος και βρέφος


little lamb

Recommended Posts

Ευχαριστώ κορίτσια!

Εμείς δεν έχουμε ιδιαίτερο άγχος, γιατί δεν θα γίνει καμιά οργανωμένη μετακόμιση ούτε θα έχουμε ξαφνικά δουλειές μετακόμισης, μαστόρων κλπ γιατί εκείνο το σπίτι το φτιάχνουμε χρόνια κι έτσι από πολύ καιρό είχαμε μαστορέματα και δουλειές τέτοιες. Ίσα ίσα αυτή είναι η καθημερινότητά μας εδώ και καμιά διετία μπορώ να πω! Όχι και του παιδιού προφανώς, αλλά θέλω να πω δεν υπάρχει άγχος σε εμάς. Πιο περίεργο θα μας φανεί όταν δεν θα έχουμε πια τέτοιες δουλειές! Ούτε θα αδειάσει το ένα σπίτι ξαφνικά και θα πάνε όλα στο άλλο γιατί κι εδώ που είμαστε δεν νοικιάζουμε οπότε δεν υπάρχει άγχος να αδειάσει ξαφνικά. Στο άλλο είχαμε μείνει κάποια διαστήματα εκεί κατά το παρελθόν προ παιδιού, τα περισσότερα πράγματά μας είναι ήδη εκεί, εννοώ έπιπλα, συσκευές κλπ. Μόνο ρούχα θα μετακομίσουμε ουσιαστικά μόνοι μας με το αυτοκίνητο και σε μεταγενέστερη φάση βιβλία και τέτοια μη απαραίτητα. Οπότε ίσως δεν το διατύπωσα καλά "μετακόμιση", απλά για το μωρό θα είναι κάτι εντελώς καινούργιο.

Όσο για τους συμβούλους ύπνου δεν ξέρω κι εγώ να σας πω! Στο facebook τα βλέπω, δεν θέλω να πω σε ποια ομάδα, και τον όρο "σύμβουλοι ύπνου" μας τον ανέφερε η παιδίατρος όταν τη ρωτήσαμε αν είναι απαραίτητα αυτά τα ωράρια! Κι εμένα υπερβολικά μου φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η προσάρμογη σε νέα μέρη κρατάει περίπου αποσο έχω παρατηρήσει ένα 3ημερο. Θα έλεγα να μην τη βάλετε ακόμα. Κατευθείαν στη κούνια για κάνα μήνα και να μιλάτε με παοιυδες κάθε μέρα στο τηλ. Κι όλα καλά. Πάρτε της κι ένα δώρο να το δει μόλις μπείτε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Ευχαριστώ κορίτσια!

Εμείς δεν έχουμε ιδιαίτερο άγχος, γιατί δεν θα γίνει καμιά οργανωμένη μετακόμιση ούτε θα έχουμε ξαφνικά δουλειές μετακόμισης, μαστόρων κλπ γιατί εκείνο το σπίτι το φτιάχνουμε χρόνια κι έτσι από πολύ καιρό είχαμε μαστορέματα και δουλειές τέτοιες. Ίσα ίσα αυτή είναι η καθημερινότητά μας εδώ και καμιά διετία μπορώ να πω! Όχι και του παιδιού προφανώς, αλλά θέλω να πω δεν υπάρχει άγχος σε εμάς. Πιο περίεργο θα μας φανεί όταν δεν θα έχουμε πια τέτοιες δουλειές! Ούτε θα αδειάσει το ένα σπίτι ξαφνικά και θα πάνε όλα στο άλλο γιατί κι εδώ που είμαστε δεν νοικιάζουμε οπότε δεν υπάρχει άγχος να αδειάσει ξαφνικά. Στο άλλο είχαμε μείνει κάποια διαστήματα εκεί κατά το παρελθόν προ παιδιού, τα περισσότερα πράγματά μας είναι ήδη εκεί, εννοώ έπιπλα, συσκευές κλπ. Μόνο ρούχα θα μετακομίσουμε ουσιαστικά μόνοι μας με το αυτοκίνητο και σε μεταγενέστερη φάση βιβλία και τέτοια μη απαραίτητα. Οπότε ίσως δεν το διατύπωσα καλά "μετακόμιση", απλά για το μωρό θα είναι κάτι εντελώς καινούργιο.

Όσο για τους συμβούλους ύπνου δεν ξέρω κι εγώ να σας πω! Στο facebook τα βλέπω, δεν θέλω να πω σε ποια ομάδα, και τον όρο "σύμβουλοι ύπνου" μας τον ανέφερε η παιδίατρος όταν τη ρωτήσαμε αν είναι απαραίτητα αυτά τα ωράρια! Κι εμένα υπερβολικά μου φαίνονται.

 

Τότε μια χαρά θα είναι το μωρό, μην αγχώνεσαι!

Τώρα σε ότι αφορά τις διάφορες ομάδες στο ιντερνετ, καλό είναι να μην πιστεύεις ότι διαβάζεις! πολλοί το παίζουν ειδικοί, πετάνε εκεί και μία ορολογία πιασάρικη για να κάνουν εντύπωση, χωρίς κανένα επιστημονικό υπόβαθρο!

Γιατί και εγώ με τα χρόνια εμπειρίας που έχω ως μητέρα μπορώ να βαπτίσω τον ευατό μου "Καθοδηγήτρια νέων μητέρων" και να ψάχνω για κορόιδα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχετε άγχος εσυ, μην φοβάσαι καθόλου :) θα προσαρμοστεί και το παιδάκι σας μια χαρά :) αφήνω εκτός συζήτησης τους συμβούλους ύπνου .... αν και θα ήμουν καλή - μήπως να αλλάξω επάγγελμα ;! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σου εύχομαι καλή δύναμη με την μετακόμιση. Εγώ την έζησα στην εγκυμοσύνη και ήταν λίγο ζόρι. Αλλά όλα γίνονται για καλό, αυτό να σκέφτεσαι. Στο θέμα μας τώρα. Τα μωρά είναι πολύ προσαρμοστικα. Μην αγχώνεσαι με τα πλακάκια. Θα κολλήσει με κάτι καινούριο. Θα δει καινούργια πράγματα που θα προσελκύσουν το ενδιαφέρον της. Οι αλλαγές βοηθάνε στην ανάπτυξη. Εξαιρετική ευκαιρία για να μπει στο δωμάτιο της. Εγώ σε αυτή την ηλικία πήγα τον δικό μου. Βέβαια πήρα τα δύο αρκουδάκια που είχε στο λίκνο και τον προτζεκτορα και τα μετέφερα στην κούνια για να την νιώσει δικιά του. Βάλε και κανένα μπλουζάκι δικό σου κάπου κοντά να το μυρίζει (αλήθεια δουλεύει αυτό). Δεν είναι εύκολη η μετάβαση. Κυρίως για σένα να ξέρεις. Διάβασε, μελέτησε το παιδάκι σου και προσαρμοσου στις ανάγκες του. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό. Υπάρχει το ιδανικό για το παιδί σου και το ξέρεις μονάχα εσύ.

Για το θέμα των γονιών, στην παρούσα ηλικιακή φάση, η παρουσία τους δεν είναι κομβικής σημασίας. Εξακολουθείς εσύ και ο μπαμπάς, αλλά κυρίως εσύ να είσαι το κέντρο του κόσμου. 

Το παν είναι η δική σου ψυχολογία, δες το σαν μια όμορφη αρχή της υπόλοιπης ζωής σας, απόλαυσε το και μην αγχώνεσαι με λεπτομέρειες!

Καλή αρχή στο καινούργιο σας σπίτι, εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε παρα πολύ! Το δωμάτιό

της δεν θα είναι έτοιμο όταν πάμε, αλλά ούτως ή άλλως κι εδώ που είμαστε δεν ξέρω αν έχει καταλάβει ότι κοιμάται κάποιος δίπλα, γιατί κοιμαται τρώγοντας κ μετά τη βάζουμε στο λίκνο κοιμισμένη οπότε δεν βλεπει κατι όσο προσπαθεί να κοιμηθεί. Και όταν ξυπνήσει πάλι δεν βλέπει το κρεβάτι κ αν είναι κάποιος εκείγιατί τα τοιχώματα του λικνου είναι ξύλινα χωρίς κάγκελα. Ξυπνάει κ κοιτάει το μομπιλε και γύρω γύρω σαν να μην ξέρει ότι υπάρχει κάποιος άλλος στο δωμάτιο! Και κάνει φωνουλες στα κουκλακια! Οπότε δεν νομίζω να νιώσει διαφορά όταν πάει σε άλλο δωμάτιο, οποτε ίσως να μην χρειαστεί κάποιο άλλο μεταβατικό αντικείμενο πέρα από το μομπιλε.Δεν ξέρω βέβαια μέχρι τότε γιατί έχουμε ένα μήνα σίγουρα μπροστά μας κ ίσως έχει αλλάξει ως τότε (πόσο μάλλον ακόμα πιο μετα που θα αλλάξει δωμάτιο) οπότε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2019 at 4:50 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Η προσάρμογη σε νέα μέρη κρατάει περίπου αποσο έχω παρατηρήσει ένα 3ημερο. Θα έλεγα να μην τη βάλετε ακόμα. Κατευθείαν στη κούνια για κάνα μήνα και να μιλάτε με παοιυδες κάθε μέρα στο τηλ. Κι όλα καλά. Πάρτε της κι ένα δώρο να το δει μόλις μπείτε. 

 

Σιγά μην καταλάβει καλέ δώρο 8 μηνών!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...