Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσίαση των Χριστουγέννων σε νήπια


Recommended Posts

Φέτος τα Χριστιυγεννα ο γιος μου θα γίνει δυο ετών. Πέρσι δεν είχαμε δώσει κάποια βάση στη γιορτή γιατί δεν θεωρούσαμε ότι είχε νόημα. Κάτι είπαμε νομίζω την πρωτοχρονιά που του δώσαμε το δωρο, οτι το εφερε ενας τάρανδος ή κατι τετοιο, δεν θυμαμαι γιατι το ειπε ο αντρας μου που ειναι του μπλαμπλα και της φαντασίας. Φετος ομως θα πρεπει να πουμε κατι παραπανω και γι αυτο αναρωτιεμαι τι μπορει να αντιληφθει ενα παιδακι αυτης της ηλικιας. 

 

Κανενας απο τους δυο μας δεν εχει καμια ιδιαιτερη τρελα με τα Χριστουγεννα ως εμπορικό προϊόν δηλαδη τους στολισμούς, τα ψωνια κλπ. Προφανως θα στολίσουμε και θα κανουμε γλυκα σλλα δεν εχουμε κ μια τρελα πχ να παμε στο άναμμα του δέντρου κ τη λευκή νυχτα κ τετοια. Ουτε εχουμε αρχισει καποια θρησκευτική συζητηση ποτε με το παιδι, εμενα δεν με συγκινει η θρησκεία ως φαινομενο, περα απο το σκελος της παράδοσης κ του πολιτισμού, ο αντρας μου δεν ειναι άθεος αλλα δεν ειναι κ τυπος που εκκλησιαζεται ουτε ξερει γιορτες ουτε θυμαται θρησκευτικά έθιμα. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα θελαμε να μεινει στο παιδι μονο το πνευμα των αγορών κ των δώρων. Πιο πολυ σαν μια ευκαιρια για να καταλαβει τι σημαινει οικογενειακη γιορτη, γιορτινό τραπεζι, συγκέντρωση όλης της οικογενειας κλπ το βλεπουμε αλλα δεν θελουμε να περιορίσουμε το μηνυμα σε αυτο. 

 

Εσεις ποτε μιλήσατε στα παιδια σας για τα Χριστιυγεννα και τι ειπατε; Εχετε να προτείνετε καποιες δραστηριοτητες σχετικές; οχι θεάματα, εννοω πραγματα που μπορουν να γινουν στο σπίτι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν νομίζω ότι είπαμε ποτέ στο σπίτι κάτι συγκεκριμένο, αλλά και τα δύο παιδιά πριν γίνουν 2 πήγαιναν είτε σε κανονικό παιδικό σταθμό (το μικρό παιδί) είτε σε κάποια παρόμοια δομή κάποια πρωινά της εβδομάδας (ο μεγάλος) και εκεί κάτι τους λέγανε λογικά, κάνανε αντίστοιχες ζωγραφιές, φτιάχνανε γλυκά, στόλιζαν τις τάξεις. Στο σπίτι νομίζω ότι το μόνο που είπαμε είναι ότι "Γιορτάζουμε την γέννηση του Χριστού", χωρίς φυσικά τα παιδιά να ξέρουν ποιος είναι ο Χριστός στην ηλικία αυτή (ούτε εμείς είμαστε πολύ της θρησκείας), βίωσαν γενικά την διαφορά στην καθημερινότητά τους γιατί δεν πήγαν σχολείο και είχαμε πάρει κι εμείς άδεια, μαζευτήκαμε οι συγγενείς για φαγητό, κάναμε και βόλτα σε χριστουγεννιάτικα χωριά στην Αθήνα, χωρίς περαιτέρω κουβέντες.

 

Επίσης, όταν ο μεγάλος ήταν 2, λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα είχα γεννήσει την μικρή οπότε δεν ήμασταν και στο απόλυτο χριστουγεννιάτικο mood στο σπίτι.

 

Πράγματα που μπορείς να κάνεις στο σπίτι είναι φυσικά το στόλισμα του δέντρου, τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια είτε στο ραδιόφωνο είτε στο youtube, καθώς επίσης  να διαβάζετε χριστουγεννιάτικες ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.. Κι εμείς μια από τα ίδια τα Χριστούγεννα. Μας αρέσει το χριστουγεννιάτικο πνεύμα και  η συγκέντρωση όλης της οικογένειας αλλά δεν το γιορτάζουμε πολύ θρησκευτικά ούτε τρέχουμε σε κάθε χριστουγεννιάτικη εκδήλωση. Πέρσι που η μικρή ήταν 14 μηνών πάντως είχε μπει για τα καλά στο χριστουγεννιατικο πνεύμα. Στολίσαμε μαζί το δέντρο, ακούγαμε παιδικά χρ. τραγούδια που ακόμα και τώρα τα ζητάει καμία φορά και κοιτούσαμε αντίστοιχα παραμύθια.  Θυμάμαι ακόμα που σε ένα εμπορικό είχαμε συναντήσει τον "Άγιο Βασίλη" και μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση που τον αναγνώρισε από τα βίντεο και τα παραθυμια και άρχισε να φωνάζει "Βα"! Επίσης είχε δοκιμάσει για πρώτη φορά και γλυκό τρώγοντας μελομακάρονο! :) φέτος δεν ξέρω αν θα κάνω κάτι παραπάνω. Σκεφτόμουν να αγοράσω μια φάτνη και τις φιγούρες της και κάθε μέρα να εμφάνίζω μία και να λέμε ένα κομμάτι από την ιστορία της γέννησης του Χριστού με το αντίστοιχο βιβλίο παραμύθι. Βέβαια ίσως είναι λίγο μικρή ακόμα και το αφήσω για του χρόνου που θα καταλαβαίνει περισσότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μια συνάδελφος που μετράει μέρες ανάποδα για τα Χριστιυηεννα (ασχολίαστο) έλεγε ότι ο μικρός θα το χαρεί κ θα το απολαύσει κ θα είναι οι καλύτερες αναμνήσεις κ κατι τετοια κ αρχισα να προβληματιζομαι για το αν θα πρεοει να κανουμε κατι ιδιαιτερο. Εννοω οτι δεν μπορω να θυμηθω απο την παιδικη μου ηλικια κατι συγκλονιστικό για τα Χριστιυγεννα. Προφανως μας αρεσε η φαση με τα κάλαντα κ τα τραπεζια κλπ αλλα δεν θυμαμαι να εχουν σημαδέψει τη ζωή μου, οπως μου το παρουσιάζουν γυρω γυρω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω το μονο που εκανα περυσι (2,5) ηταν να πω οτι αυτες τις μερες εχουμε μια γιορτη με φωτακια και στολιδια. Στο σπιτι δεν στολιζουμε δεντρο. Βαλαμε κατι φωτακια για τη ζεστασια της ατμοσφαιρας και ειχα ηδη στολισμενα χειμωνιατικα στολιδια (νιφαδες κα) απο οταν αρχισαν τα κρυα οποτε δεν ηταν καθαρα Χριστουγεννιατικη η διακοσμηση. Οταν εγινε 3 ετων, με αφορμη ενα περιστατικο του ειπα περισσοτερα πραγματα (αυτα που εχω γραψει στο θεμα με τον Αγιο Βασιλη). Ισως φετος βαλουμε κανα μικρο δεντρακι για την φαση, φωτακια εννοειται (τα κραταω και πολυ καιρο μετα). Μπορει και να διαβασουμε κανενα βιβλιο, δεν ξερω. Προτιμω να ζουμε την γιορτινη ατμοσφαιρα πχ βολτα στους στολισμενους δρομους ενω παιζει μουσικη απο ηχεια, συναυλιες, δραστηριοτητες για παιδια, επισκεψη σε κανενα χριστουγεννιατικο χωριο κλπ. Οσο παρανοϊκα κι αν μου φαινονται ολα αυτα θεωρω οτι το παιδι το χαιρεται οποτε δεν θα του το στερησω εγω :)

 
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε η @elenip αν είσαι πιστός, δε χρειάζεται να πεις κάτι, το ζει το παιδί έτσι και αλλιώς μέσω των τελετουργικών της εκκλησίας. Που φυσικά απέχουν πολύ από Αγιο-Βασίληδες με τάρανδο και κόκκινη στολή, χωριό των ξωτικών, χριστουγεννιάτικα δέντρα κλπ.

Αν πάλι τα Χριστούγεννα τα γιορτάζετε περισσότερο εθιμοτυπικά, τότε απλώς κάνεις αυτό που θα έκανες, στολίζεις δέντρο ή καράβι, βάζεις λαμπάκια ολούθε και εξηγείς γιατί ανάλογα με την ηλικία του παιδιού. 

 

Link to comment
Share on other sites

@elenip με καλυψες απολυτα. 

 

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κανενας απο τους δυο μας δεν εχει καμια ιδιαιτερη τρελα με τα Χριστουγεννα ως εμπορικό προϊόν

 

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

εμενα δεν με συγκινει η θρησκεία ως φαινομενο,

 

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα θελαμε να μεινει στο παιδι μονο το πνευμα των αγορών κ των δώρων.

 

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πιο πολυ σαν μια ευκαιρια για να καταλαβει τι σημαινει οικογενειακη γιορτη, γιορτινό τραπεζι, συγκέντρωση όλης της οικογενειας κλπ το βλεπουμε αλλα δεν θελουμε να περιορίσουμε το μηνυμα σε αυτο.

 

Εμενα παντως με μπερδευεις πολυ. Γιατι αυτα που λες δεν συνδεονται μεταξυ τους. Ειναι μια Θρησκευτικη γιορτη αρχικα, οποτε οταν πεις στο παιδι οτι γιορταζετε τι ακριβως θα γιορταζετε σαν οικογενεια ?

 

Εκτος απο αυτο, ειναι δυσκολο να δωσεις νοημα σε κατι που δεν πιστευεις και οταν αφαιρεσεις το κομματι της πιστης, τι μενει περα απο το εμπορικο ? Ποια ειναι η ουσια τοτε?

 

Γιατι παιδευεσαι λοιπον να δωσεις ενα νοημα σε μια γιορτη που περα της θρησκειας που του δινει νοημα και δεν σε αφορα οπως λες, ειναι απλα μια εμπορικη φαση? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Όπως έγραψε η @elenip αν είσαι πιστός, δε χρειάζεται να πεις κάτι, το ζει το παιδί έτσι και αλλιώς μέσω των τελετουργικών της εκκλησίας. Που φυσικά απέχουν πολύ από Αγιο-Βασίληδες με τάρανδο και κόκκινη στολή, χωριό των ξωτικών, χριστουγεννιάτικα δέντρα κλπ.

Αν πάλι τα Χριστούγεννα τα γιορτάζετε περισσότερο εθιμοτυπικά, τότε απλώς κάνεις αυτό που θα έκανες, στολίζεις δέντρο ή καράβι, βάζεις λαμπάκια ολούθε και εξηγείς γιατί ανάλογα με την ηλικία του παιδιού. 

 

Εγω δεν ειμαι θρήσκα σε καμια περιπτωση και δεν θα με χαρακτήριζα ουτε πιστη (αυτα τα διαχωρίζω) αλλα δεν ειμαι τοσο φανατική στο να απορρίψω τη θρησκεία με την εννοια να μην τη γνωρισω στο παιδι μου ή να μην ακολουθήσω τα έθιμα που ομως τα θεωρω μερος της πολιτιστικής παρακαταθήκης της εκαστοτε χωρας και οχι εκδηλωσεις της θρησκευτικής πίστης (έθιμα εννοω τα γλυκα κ τα κάλαντα πχ, που δεν μπορει κανεις να πει οτι ανάγονται στην εμφάνιση του Χριστιανισμού ουτε προήλθαν απο καποια θρησκευτική διδαχής). Αλλα τελος παντων δεν μας αφορά εδω η αποψη μου για το θεμα, εξαλλου στην οικογενεια μας υπαρχει ενας βαθμος θρησκευτικότητας οποτε το παιδι θα γνωρισει σιγα σιγα κ αυτην την οψη. Τάρανδοι κ χαζοχάπενινγκ  κ βιτρίνες κλπ δεν μας συγκινούν και δεν νομιζω οτι εχουμε καποια πρόθεση σ αυτη τη φαση να παμε σε κατι σχετικο, αργοτερα που θα εχει εικονες απο αλλα παιδακια θα το κανουμε για  να μην μενει εκτος. 

 

Οποτε θα μεινουμε στα κλασικα να στολίσουμε το σπίτι, μου αρεσε αυτο που ειπε η Sentir για στολισμο του χειμωνα αν και εδω Κλιματολογικα δεν καταλαβαινουμε πολλα. θα κανουμε τα γλυκα, καποια δωρα κ τα τραπεζια φυσικα. Δεν εχουμε συζητησει για Άγιο Βασιλη με τον αντρα μου. Απλως ακουω το κλισε για το ποσο αρεσουν στα παιδια τα χριστουγεννα κ τι αναμνήσεις εχουν κ αναρωτιεμαι. 

Just now, Fenia27 είπε:

μπερδευεις πολυ. Γιατι αυτα που λες δεν συνδεονται μεταξυ τους. Ειναι μια Θρησκευτικη γιορτη αρχικα, οποτε οταν πεις στο παιδι οτι γιορταζετε τι ακριβως θα γιορταζετε σαν οικογενεια ?

Δεν καταλαβαινω γιατι τα βρίσκετε τοσο αντιφατικά. Ας πουμε οτι οι συγκεξριμενες γιορτες ειναι μερος της παράδοσης του τόπου μας και ακολουθούμε καποια έθιμα που εντάσσονται σε ενα θρηςξευτικο πλαισιο, δημιουργήθηκαν με μια θρησκευτική αφορμη. Δεν το θεωρουμε ευκαιρια για ψωνια ή για πατινάζ στο Ζάππειο  αλλα ευκαιρια να βρεθουμε ολοι σαν οικογενεια, να δεθούμε, να δείξουμε την αγαπη μας με μικρα συμβολικά δωράκια, να πουμε ευχες για το νεο ετος. Αυτα δεν μπορεις να τα πεις εμπορικά.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δ χρειαζεται να προβληματίζεσαι τόσο πολυ

Κ φέτος θα κανετε ότι θα κάνατε κ χωρις παιδι, κ θα εξηγήσεις όπου χρειαζεται

Πχ στήνεις την φατνη, μιλάς για την γέννηση του Χριστού. Εχει κ παραμυθακια

Θα κλείσουν τα σχολεια, θα είστε όλοι μαζί, θα στόλισετε, θα ακούσετε χριστουγεννιατικα, θα κανετε καμια βολτα, θα μιλήσετε για ανταλλαγή δωρων(κ κτ χειροποίητο, ευκαιρία για χειροτεχνία), θα κανετε γλυκά... Ότι από αυτά σας αρέσουν, δ χρειαζεται να τα κάνετε με checklist αν δ σας αρεσουν

Just now, Έσπερος είπε:

 Τάρανδοι κ χαζοχάπενινγκ  κ βιτρίνες κλπ δεν μας συγκινούν και δεν νομιζω οτι εχουμε καποια πρόθεση σ αυτη τη φαση να παμε σε κατι σχετικο, αργοτερα που θα εχει εικονες απο αλλα παιδακια θα το κανουμε για  να μην μενει εκτος. 

Δλδ δ θα πατε σε κάποιο χριστουγεννιατικα χωριο στο μέλλον γτ αρεσει σε εσάς η μπορει να αρέσει στο παιδι, αλλα για να μην είναι "εκτός" σε σχέση με του συνομιληκους; :confused:

Η μεγάλη εννοείται τα περιμένει πως κ πως. Κ δώρο περιμένει, κ να κλείσουν τα σχολεια, κ να πει κάλαντα, κ να κάνουμε βολτες, κ να στολίσουμε. Είναι 5χρ

Ο μικρος ναι μεν αν δει Άη βασιλη, περιμένει δώρο κλπ, αλλά δ μπορω να πω ότι θυμαται κ πολλα. Είναι 3

Η συνάδελφος σου μπορεί να τα γιορτάζουν πολύ, είτε θρησκευτικά είτε εμπορικά. Ο καθένας κανει ότι τον ευχαριστεί. Κ τα παιδια θα ανυπομονούν, αν τα μάθεις ετσι

Απο τα δικα μου Χριστούγεννα θυμαμαι πολλά. Κ τα κάλαντα, τα δώρα, τις διακοπές, τον στολισμό, κ τις μαζωξεις, οχι απλό τραπέζι, αλλα μιλάμε για πάνω από 20ενηλικες κ 10παιδακια,κ;πως έτσι τα περνάμε κ τωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Φέτος τα Χριστιυγεννα ο γιος μου θα γίνει δυο ετών. Πέρσι δεν είχαμε δώσει κάποια βάση στη γιορτή γιατί δεν θεωρούσαμε ότι είχε νόημα. Κάτι είπαμε νομίζω την πρωτοχρονιά που του δώσαμε το δωρο, οτι το εφερε ενας τάρανδος ή κατι τετοιο, δεν θυμαμαι γιατι το ειπε ο αντρας μου που ειναι του μπλαμπλα και της φαντασίας. Φετος ομως θα πρεπει να πουμε κατι παραπανω και γι αυτο αναρωτιεμαι τι μπορει να αντιληφθει ενα παιδακι αυτης της ηλικιας. 

 

Κανενας απο τους δυο μας δεν εχει καμια ιδιαιτερη τρελα με τα Χριστουγεννα ως εμπορικό προϊόν δηλαδη τους στολισμούς, τα ψωνια κλπ. Προφανως θα στολίσουμε και θα κανουμε γλυκα σλλα δεν εχουμε κ μια τρελα πχ να παμε στο άναμμα του δέντρου κ τη λευκή νυχτα κ τετοια. Ουτε εχουμε αρχισει καποια θρησκευτική συζητηση ποτε με το παιδι, εμενα δεν με συγκινει η θρησκεία ως φαινομενο, περα απο το σκελος της παράδοσης κ του πολιτισμού, ο αντρας μου δεν ειναι άθεος αλλα δεν ειναι κ τυπος που εκκλησιαζεται ουτε ξερει γιορτες ουτε θυμαται θρησκευτικά έθιμα. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα θελαμε να μεινει στο παιδι μονο το πνευμα των αγορών κ των δώρων. Πιο πολυ σαν μια ευκαιρια για να καταλαβει τι σημαινει οικογενειακη γιορτη, γιορτινό τραπεζι, συγκέντρωση όλης της οικογενειας κλπ το βλεπουμε αλλα δεν θελουμε να περιορίσουμε το μηνυμα σε αυτο. 

 

Εσεις ποτε μιλήσατε στα παιδια σας για τα Χριστιυγεννα και τι ειπατε; Εχετε να προτείνετε καποιες δραστηριοτητες σχετικές; οχι θεάματα, εννοω πραγματα που μπορουν να γινουν στο σπίτι. 

 

 

Tα παιδιά μαθαίνουν από εσάς. Αν εσείς βρίσκεται ωραίο/ενδιαφέρον/διασκεδαστικό/θέμα πίστης  το να πάτε στην εκκλησία, να στολίσετε δέντρο, να φέρει δώρο ο Άγιος Βασίλης κλπ, αυτό θα μάθει και το παιδί. Κάθε οικογένεια, είναι διαφορετική. Εγώ λατρέυω τα Χριστούγεννα, μου αρέσει ο στολισμός, τα φωτάκια, τα δώρα, οι χειροτεχνίες, τα γλυκά, το παραμύθι με τον Άγιο Βασίλη, η ιστορία της Γέννησης, όλο το πακέτο. Εσείς ανάλογα τι σας ταιριάζει, κάνετε. Δεν υπάρχει κανόνας. Το παιδί προφανώς και θα καταλάβει τα πάντα, αυτό μη σε προβληματίζει στην ηλικία σας, το θέμα είναι εσείς τι θέλετε: να ψάχνει τον άγιο που φέρνει τα δώρα, να μιλήσετε για την γέννηση, να εμβαθύνετε στα έθιμα, να μην κάνετε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Κατά γενική ομολογία @Έσπερος αρέσουν στα παιδιά τα Χριστούγεννα. Δε νομίζω ότι είναι ένα από τα κλισέ όπως λες. Και γιατί να μην τους αρέσουν; Στολίζουν δέντρο, λένε κάλαντα, παίρνουν δώρα, δεν πάνε σχολείο, χορταίνουν γονείς και ευρύτερη οικογένεια. Εμένα μου έχουν αφήσει πολύ γλυκιά γεύση και συνεχίζω να τα χαίρομαι ακόμα. Πριν το παιδί στολίζαμε πάντα το δέντρο μας με τον άντρα μου εορταστικά. Ανοίγαμε και κρασάκι, βάζαμε και χριστουγεννιάτικα  τραγούδια, ενίοτε έρχονταν και φίλοι να "βοηθήσουν". Πέρσι που η μικρή ήταν ενός έτους την είχαμε δίπλα να παίζει με τα στολιδάκια. Στο οικογενειακό τραπέζι τη ντύσαμε και Αγιοβασιλίτσα έτσι για την πλάκα, προφανώς δεν κατάλαβε τίποτα αλλά ήταν όμορφα. Φέτος που έχει εξοικειοθεί κάπως με την έννοια των γενεθλίων (έχουμε μιλησει και περιμένει τα δικά της) θα της πω ότι έχει γενέθλια ο Χριστούλης και επειδή τρελαίνεται τελευταία  για αφηγήσεις θα της το πω σαν ιστοριούλα με μικρές περιγραφές (φάτνη, ζωάκια, αστέρι, μάγοι κτλ), θα στολίσουμε μαζί το δέντρο (ελπίζω να συνεργαστεί στοιχειωδώς:)) και θα "βοηθήσει" να φτιάξουμε κουλουράκια. Σκοπεύουμε να πάρουμε και λίγες μέρες άδεια οπότε σχεδιάζουμε βόλτες, περισσότερο χρόνο με φίλους, 2-3 τραπέζια, αυτά. Να σου πω την αλήθεια δεν προβληματίζομαι ακόμα για την εικόνα των Χριστουγέννων που θα περάσω στο παιδί, είναι πολύ μικρό ακόμα. Πιο πολύ θέλω να το χαρώ τις μέρες που δε θα δουλεύω. Για τον τρόπο που θα της μιλήσω στο μέλλον για τη θρησκεία προβληματίζομαι αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Εσπερος μικρουλάκι είναι ακόμα το παιδάκι σου, μην προβληματίζεσαι και πολύ. Τίποτα δεν θα θυμάται, ούτε θα συμμετέχει σε τίποτα χριστουγεννιάτικο ακόμα. Αντε να εντυπωσιαστεί λίγο από τα φωτάκια του δέντρου και να χαρεί από τα δώρα (όπως θα χαιρόταν και σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση) Αργότερα θα του πούνε διάφορα για τα Χριστούγεννα και από παιδικό / νήπιο / δημοτικό ακόμα και εσείς τίποτα να μην κάνετε.

Ούτε εμείς είμαστε θρήσκοι. Εγώ προσπαθώ απλά να κρατήσω «ζωντανές» και να του δείξω κάποιες παραδόσεις της χώρας μας. Ο άντρας μου ούτε και αυτό (εκτός και αν αφορά τα κοψίδια το Πάσχα, εκεί συμμετέχει μια χαρά, χαχα). Άλλωστε ο στολισμός του δέντρου, τα φωτάκια, τα γλυκά, τα δώρα, οι χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις δεν έχουν καμία σχέση με το θρησκευτικό κομμάτι.

Εγώ προσωπικά του μικρού του έχω αναφέρει ότι (μόλις πέρυσι που ήταν 4,5) γιορτάζουμε τη γέννηση του Χριστού (τους είπαν και κάτι λίγα στο σχολείο, δεν ξέρω αν κατάλαβαν τίποτα), χωρίς πολλά – πολλά. Να σου πω την αλήθεια δεν με ρώτησε κιόλας. Αν με ρωτήσει βλέπουμε.

Η μεγάλη αγωνία του προς το παρόν είναι αν υπάρχει Αι Βασίλης, τίποτα άλλο!!! Ο πατέρας του, του είπε ότι δεν υπάρχει, οπότε ρώτησε εμένα. Εγώ του είπα ότι υπάρχει αν αυτός θέλει να υπάρχει. Οπότε αποφάσισε ότι υπάρχει!!! Υπάρχει και το συμφέρον στη μέση βλέπεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

......Εσεις ποτε μιλήσατε στα παιδια σας για τα Χριστιυγεννα και τι ειπατε; Εχετε να προτείνετε καποιες δραστηριοτητες σχετικές; οχι θεάματα, εννοω πραγματα που μπορουν να γινουν στο σπίτι. 

 

 

 

@Έσπερος είναι μικρό ακόμα για να πεις κάτι πέρα από το "Γεννήθηκε ο Χριστούλης", και αυτό αν θες. Υπάρχουν όμως και πολλές κατασκευές, και πάλι αν θες, πχ εγώ όταν ήταν ο μικρός μου σε αυτήν την ηλικία (αλλά είχα κ τον μεγάλο περί τα 3,5) είχαμε (είχα) κάνει αυτά τα σπιτάκια από κουτιά δημητριακών, παραθέτω ένα ενδεικτικό λινκ. 

https://www.daddy-cool.gr/dear-santa/diy-2.html

Θα είστε αρκετές ώρες και μέρες μαζί, οπότε μπορείς να τον απασχολήσεις κάπως έτσι "χριστουγεννιάτικα". 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Να τελειώσει πρώτα το χαλοουιν ε; :mrgreen: 

 

...είπε το άτομο που σήμερα το πρωί χόρευε μπροστά στο απορημένο παιδί της φωνάζοντας "έρχονται Χριστούγεννααααα" δηλώνοντας ότι θα βάλει λαμπάκια ΠΑΝΤΟΥ! :oops: επίσης ένιωσα λίγο καλύτερα που δεν είμαι η μόνη που θα στολίσω τόσο νωρίς.

 

πρίν από 41 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ αγαπώ πολυ πολυ πολύ τα Χριστούγεννα, θα μπορούσα να ζω κάπου που θα ήταν πάντα αυτή τη εποχή του χρόνου! Μου αρέσει ο στολισμός, τα τραγούδια το δέντρο τα γλυκά, μου αρέσει που περπατάς στον δρόμο και βλέπεις παντού φωτάκια!!Το ίδιο ισχύει και για το παιδί μου, ίσως επειδή το ζω τόσο έντονα το έχω περάσει και σε εκείνον!! Ήδη περπατάμε στον δρόμο και όπου βλέπει μαγαζί με χριστουγεννιάτικα μου λέει ''μαμά κοίτα στολίδια!! κοίτα πόσο όμορφα είναι'', την άλλη εβδομάδα με το καλό θα στολίσουμε κιόλας! Είναι η εποχή του χρόνου που γίνομαι παιδί και εγώ χαχαχαχαχα!

Φτιάχνουμε μαζί μελομακάρονα, στολίζουμε παρέα το δέντρο, φτιάχνουμε κάρτες,  μπάλες, κάνουμε βόλτες στα θεματικά πάρκα και φυσικά γράφουμε μαζί το γράμμα στον άγιο Βασίλη (γιατί φυσικά για εμάς ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ) την πρωτοχρονιά πηγαίνουμε μαζί στο δέντρο και ανοίγει το δώρο του, βλέπουμε ταινίες με θέμα αυτές τις γιορτές. Γενικά το ζούμε!!(μόνο που τα γράφω έχω ενθουσιαστεί χαχαχαχαχα)

'Όσον αφορά το θρησκευτικό κομμάτι έχει πάρει ότι πληροφορίες μπορεί για την ηλικία του από τον παιδικό,και πέρυσι θυμάμαι έρχονταν και μου έλεγε τις ''ιστορίες'' που μάθαινε. Στα παιδιά μας το περνάμε όπως το ζούμε εμείς οι ίδιοι, ακόμα και χωρίς να το καταλάβουμε, ακόμα και αν προσπαθούμε να μην τα επηρεάσουμε συμβαίνει. 

 

 

Και κορόιδευα τη συνάδελφο! Χαχαχα (η κοπέλα είναι αναπληρώτρια, ήρθε από μεγάλη πόλη, δεν έχει ξαναζήσει σε νησί και έχει πάθει κατάθλιψη κυριολεκτικά, γι αυτό τα περιμένει πώς και πώς για να της θυμίσει κάπως τους μεγάλους εμπορικούς δρόμους των πόλεων). Εγώ δεν έχω τόση τρέλα με τα Χριστούγεννα. Ο άντρας μου προτιμάει το Πάσχα για γαστριμαργικούς λόγους και γιατί είναι πιο εξοχικό. ΤΙς άλλες χρονιές δεν στολίζαμε καν, έβαζα μόνο 1-2 διακοσμητικά που αγόραζα στο παζάρι του σχολείου και έτσι κι αλλιώς φεύγαμε με το που έκλειναν τα σχολεία. Πέρσι στολίσαμε πιο πολύ αλλά όχι με δέντρο γιατί ο μικρός μπουσουλούσε. 

Link to comment
Share on other sites

Τα δεύτερα Χριστούγεννα της κόρης μου ήταν λίγο πριν κλείσει τα 2 (γεννήθηκε Φλεβάρη). Θυμάμαι ότι πηγαίναμε για ύπνο, σηκωνόταν, πήγαινε στο σαλόνι να τσεκάρει το δέντρο, γύριζε πίσω και έλεγε "ζέντο! μεάλο!" (δέντρο-μεγάλο). Αυτό δύο-τρεις φορές! Αρέσουν αυτά στα παιδάκια μωρέ, εντυπωσιάζονται. Και όσο μεγαλώνουν και με το σχολείο, εμπλουτίζονται οι γνώσεις τους, καταλαβαίνουν περισσότερα, το χαίρονται περισσότερο. Από εσάς εξαρτάται πόσο ¨κόλλημα" θα φάει με τη γιορτή. Εγώ το έπαθα από τους δικούς μου, η μαμά μου (λόγω σχολείου) γέμιζε με χειροτεχνίες το σπίτι (ακόμα θυμάμαι ένα υπέροχο κολάζ στο παράθυρο με τον Αγιο Βασίλη να έχει κολλημένη τη μούρη του στο τζάμι και να κοιτάει μέσα). Ο άντρας μου δεν το είχε καθόλου, ίσως να στόλιζαν λίγο αλλά ήταν πιο της εκκλησίας οι δικοί του. Ε το κόλλησε και αυτός το μικρόβιο από μένα, περιμένει πως και πως να μαζευτούμε να στολίσουμε δέντρο, να μας βάλει Χριστουγεννιάτικα τραγούδια, να αγοράσουμε για όλους κάτι μικρό για το καλό του χρόνου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

Και κορόιδευα τη συνάδελφο! Χαχαχα (η κοπέλα είναι αναπληρώτρια, ήρθε από μεγάλη πόλη, δεν έχει ξαναζήσει σε νησί και έχει πάθει κατάθλιψη κυριολεκτικά, γι αυτό τα περιμένει πώς και πώς για να της θυμίσει κάπως τους μεγάλους εμπορικούς δρόμους των πόλεων). Εγώ δεν έχω τόση τρέλα με τα Χριστούγεννα. Ο άντρας μου προτιμάει το Πάσχα για γαστριμαργικούς λόγους και γιατί είναι πιο εξοχικό. ΤΙς άλλες χρονιές δεν στολίζαμε καν, έβαζα μόνο 1-2 διακοσμητικά που αγόραζα στο παζάρι του σχολείου και έτσι κι αλλιώς φεύγαμε με το που έκλειναν τα σχολεία. Πέρσι στολίσαμε πιο πολύ αλλά όχι με δέντρο γιατί ο μικρός μπουσουλούσε. 

 

Mήπως να αποσυνδέατε τις γαστρονομικές σας προτιμήσεις από την θρησκεία? ένα κοκορέτσι και ένα αρνί σουβλιστό μπορεί να το φάει όλες τις εποχές του χρόνου, κρίμα είναι να περιμένει το Πάσχα ο άνθρωπος! :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Και κορόιδευα τη συνάδελφο! Χαχαχα (η κοπέλα είναι αναπληρώτρια, ήρθε από μεγάλη πόλη, δεν έχει ξαναζήσει σε νησί και έχει πάθει κατάθλιψη κυριολεκτικά, γι αυτό τα περιμένει πώς και πώς για να της θυμίσει κάπως τους μεγάλους εμπορικούς δρόμους των πόλεων). Εγώ δεν έχω τόση τρέλα με τα Χριστούγεννα. Ο άντρας μου προτιμάει το Πάσχα για γαστριμαργικούς λόγους και γιατί είναι πιο εξοχικό. ΤΙς άλλες χρονιές δεν στολίζαμε καν, έβαζα μόνο 1-2 διακοσμητικά που αγόραζα στο παζάρι του σχολείου και έτσι κι αλλιώς φεύγαμε με το που έκλειναν τα σχολεία. Πέρσι στολίσαμε πιο πολύ αλλά όχι με δέντρο γιατί ο μικρός μπουσουλούσε. 

 

Α εμείς τα Χριστούγεννα τρώμε την πατροπαράδοτη (σε άλλους λαούς) γαλοπούλα! 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Mήπως να αποσυνδέατε τις γαστρονομικές σας προτιμήσεις από την θρησκεία? ένα κοκορέτσι και ένα αρνί σουβλιστό μπορεί να το φάει όλες τις εποχές του χρόνου, κρίμα είναι να περιμένει το Πάσχα ο άνθρωπος! :D

Το θέμα δεν είναι ποιος θα το φάει σε άλλες εποχές, είναι ποιος θα το φτιάξει!!!!

 

2 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

. Γιατί τα δικά μου 2 χρονών δεν μιλούσαν... 

Άσχετο σχόλιο αλλά επιτέλους κι αλλά δίχρονα που δεν μιλάνε! είχα αρχίσει να νιώθω πολύ κομπλεξικά! 

15 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Δλδ δ θα πατε σε κάποιο χριστουγεννιατικα χωριο στο μέλλον γτ αρεσει σε εσάς η μπορει να αρέσει στο παιδι, αλλα για να μην είναι "εκτός" σε σχέση με του συνομιληκους; :confused:

 

Ε για να αρέσει στο παιδί θα πρέπει να πάει μια φορά να το δει πώς ειναι. Το μόνο Χριστιυηεννιατικο χωριό που θα ήθελα να πάω είναι το Στρασβουργο. Χαχαχ! Αλλιώς εντάξει στο Σύνταγμα θα τον πηγαίνουμε, όχι ότι μας αρέσει κάτι αλλά τέλος πάντων στα παιδάκια μάλλον αρέσει όποτε δεν μας πέφτει λόγος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Άσχετο σχόλιο αλλά επιτέλους κι αλλά δίχρονα που δεν μιλάνε! είχα αρχίσει να νιώθω πολύ κομπλεξικά! 

Εγώ πάντως στον κύκλο μου ξέρω πολλά παιδιά που όταν ήταν δύο δεν μιλούσαν..

Just now, Έσπερος said:

Αλλιώς εντάξει στο Σύνταγμα θα τον πηγαίνουμε, όχι ότι μας αρέσει κάτι αλλά τέλος πάντων στα παιδάκια μάλλον αρέσει όποτε δεν μας πέφτει λόγος. 

Πάντως γενικά στην Αττική έχει πολλά να κάνεις αυτές τις ημέρες, εγώ έχω πάει σε διάφορα, πλέον έχω ξεχωρίσει που θα πηγαίνουμε και που όχι. Υπάρχουν θεματικά πάρκα τα οποία πράγματι είναι πολύ ωραία και υπάρχει το χριστουγεννιάτικο κλίμα, υπάρχουν όμως και πάρκα που έχω πάει και έχω πει πως πέταξα τα λεφτά μου γιατί μόνο χριστούγεννα δεν κατάλαβα εκεί, πιο πολύ σαν αμερικάνικο παζάρι ήταν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Έσπερος said:

Εσεις ποτε μιλήσατε στα παιδια σας για τα Χριστιυγεννα και τι ειπατε; Εχετε να προτείνετε καποιες δραστηριοτητες σχετικές; οχι θεάματα, εννοω πραγματα που μπορουν να γινουν στο σπίτι. 

 

 

 Όπως βλέπεις από τις απαντήσεις, άλλος λατρεύει τα Χριστούγεννα, για άλλον δεν κανουν ούτε κρύο ούτε ζέστη. Εάν ανήκεις στην 2η κατηγορία, μην ανησυχείς. δεν "στερείς" από το παιδί σου τίποτα, ούτε θα "πάει πίσω" σε κάτι αν δεν ξετρελαθείτε. Είναι και μικρό ακόμα. Το παιδί θα ακολουθήσει τις τάσεις της οικογένειάς του και μεγαλώνοντας αν ας πούμε εκείνο ξετρελαίνεται μπορείτε να προσαρμοστείτε αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αρχίσει ήδη να του μιλάω για τα χριστούγεννα γιατί είναι μια γιορτή που αγαπούσα από παιδι. @Έσπερος καταλαβαίνω πως δεν θα με νιωσεις αλλά  μετρουσα κ μετραω ανάποδα τις μέρες! Ήταν μαγευτικά κ ακόμα μου έχει μείνει στην καρδιά ή γλυκά αυτών των ημερών. Φώτα ολόγυρα θερμά, μυρωδιές αλμυρές κ γλυκές ανακατεμένες, παιχνίδια με τα στολίδια, αστείρευτο φανταστικό παιχνίδι με τα διακοσμητικά, τα κεράκια σε χριστουγεννιατικα σχήματα που ή μαμα μου δεν τα άναβε ποτέ, όλοι οι συγγενείς γύρω απο το τραπέζι με το άσπρο τραπεζομάντηλο και το χριστουγεννιάτικο κηροπήγιο στο κέντρο του. Θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο...

 

Δεν ξέρω αν ο γιος μου θα νιώθει έτσι παντως  ανυπομονεί για το δέντρο τοσο που σκέφτομαι να το στολισω κ εγώ νωρίς! Ίσως κ πριν τις 17 Νοεμβρη! 

 

   Πέρυσι που ήταν δύο είχε δείξει κάποιο ενδιαφέρον, του άρεσε ο στολισμός της πόλης με τον μπλε ουρανό, τα δεντρακια στους δρόμους κ το χωριό του αη βασιλη με τα διάφορα events, παιδικές χορωδιες, κ φάτνες στις κεντρικές πλατείες! 

   Εντύπωση μου κάνει πως τα θυμάται ακόμα κ μου τα είπε μόνος του φέτος. Πραγματικά δεν το περίμενα έπεσα απ τα σύννεφα!

 

  Από πέρυσι είχαμε  αγορασει κ ένα βιβλιαρακι για την γέννηση του Χριστου κ το διαβαζαμε όλη την χρονιά οπότε το διαλεγε. Επίσης εξηγω με κάθε ευκαιρία κ με λίγα λόγια ποιος ήταν ο Χριστος, δεν καταλαβαίνει την έννοια της θρησκείας αλλά πιστεύω πως αντιλαμβάνονται περισσότερα απ όσα νομίζουμε. 

 

Ένα θέμα έχουμε με τον Άγιο Βασιλη, απ την μία τον φοβάται κ δεν θέλει να ρθει απ την άλλη μου λέει πως είναι ζωγραφιά κ παραμυθακι! Πάντως δεν βασίζεται σε εκείνον για το δώρο του....:lol: εδώ που τα λέμε ούτε κ σε μας αφού αν τον ρωτήσεις θα σου πει "δεν θέλω τίποτα!"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...