Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,θα ηθελα την βοηθεια σας,εκανα εξετασεις στην μικρη και βρεθηκε αυξημενη tsh 7,77,χοληστερινη 229LDL 140,επισης εχει αναιμια και χαμηλη βιταμινη d,αλλα αναμενομενο δεν τρωει σχεδον καθολου κρεας,να σημειωσω οτι τρωει μονο υγειινα,καθολου τυποποιημενα,μονο φρουτα,λαχανικα,οσπρια,ελαιολαδο,ποτε τηγανιτα,γλυκοπατατες,σπανια σοκολατα και αυτη μετρημενη και ολα ολικης,τα κιλα της ειναι φυσιολογικα και ειναι αρκετα ψηλη,η παιδιατρος μου λεει οτι ειναι πολυ αυξημενη η χοληστερινη και χρειαζεται επιγοντως διατροφη,και οτι  δεν οφειλεται στον αυξημενο θυροειδη,εκλεισα ραντεβου με ενδοκρινολογο αλλα αργει αρκετα,τι στο καλο συμβαινει,χοληστερινη?να μπει σε light γαλα δηλαδη?γιατι δεν βρισκω κατι αλλο να αλλαξω,μου εβαλε και χερι οτι πινει πολυ γαλα για την ηλικια της μισο λιτρο σχεδον,ολα αυτα απο το γαλα?να σημειωσω οτι ειναι υπερκινητικη και οτι παμε και σε αθλημα,ευχαριστω πολυ

Επεξεργάστηκαν by tzitzikaki mou

Διαφημίσεις

Just now, tzitzikaki mou said:

Καλησπερα σε ολους,θα ηθελα την βοηθεια σας,εκανα εξετασεις στην μικρη και βρεθηκε αυξημενη tsh 7,77,χοληστερινη 229LDL 140,επισης εχει αναιμια και χαμηλη βιταμινη d,αλλα αναμενομενο δεν τρωει σχεδον καθολου κρεας,να σημειωσω οτι τρωει μονο υγειινα,καθολου τυποποιημενα,μονο φρουτα,λαχανικα,οσπρια,ελαιολαδο,ποτε τηγανιτα,γλυκοπατατες,σπανια σοκολατα και αυτη μετρημενη και ολα ολικης,τα κιλα της ειναι φυσιολογικα και ειναι αρκετα ψηλη,η παιδιατρος μου λεει οτι ειναι πολυ αυξημενη η χοληστερινη και χρειαζεται επιγοντως διατροφη,και οτι  δεν οφειλεται στον αυξημενο θυροειδη,εκλεισα ραντεβου με ενδοκρινολογο αλλα αργει αρκετα,τι στο καλο συμβαινει,χοληστερινη?να μπει σε light γαλα δηλαδη?γιατι δεν βρισκω κατι αλλο να αλλαξω,μου εβαλε και χερι οτι πινει πολυ γαλα για την ηλικια της μισο λιτρο σχεδον,ολα αυτα απο το γαλα?να σημειωσω οτι ειναι υπερκινητικη και οτι παμε και σε αθλημα,ευχαριστω πολυ

O γιατρός θα σου πει τι πρέπει να κάνεις και τι να αλλάξεις. Εγώ έχω χοληστερίνη κληρονομική από την μαμά μου, όταν το ανακάλυψα ήμουν 25 ετών και 45 κιλά, οπότε όπως καταλαβαίνεις η χοληστερίνη είναι είτε οργανική (την γεννά ο οργανισμός μας και χρειάζεται χάπι) είτε είναι από την διατροφή όπου εκεί φτιάχνει με την αλλαγή της διατροφής.

Περίμενε να δει τις εξετάσεις (συνολικά) ο ενδοκρινολόγος και θα σε κατευθύνει. Κρέας δεν ρωτάω γιατί δεν δίνεις στο παιδί, επειδή αναφέρεις ότι έχει και αναιμία, ο ενδοκρινολόγος θα δει και τα επίπεδα φεριτίνης και θα σε συμβουλέψει ανάλογα.

Το γάλα σαν γάλα να ξέρεις ότι έχει λιπαρά, δεν βοηθάει δηλαδή στην ρύθμιση της χοληστερίνης αλλά ο γιατρός θα σου πει καλύτερα.

ευχαριστω για την απαντηση σου,κρεας της δινω και εχω προσπαθησει σε ολες της μορφες του,αλλα δεν το θελει και αν την πιεσω βηχει και κανει εμετο,ποτε δεν σταματαω να της δινω μηπως καποια στιγμη το συνηθισει,στο μικροβιολογικο μου ειπαν μηπως οφειλεται στον θυροειδη της,εννοειται οτι θα κανει και αλλες εξετασεις που θα μου πει ο ενδοκρινολογος αλλα εχω αγχωθει πολυ

Να ρωτήσω κάτι; Τις εξετάσεις τις έκανες σε αξιόπιστο διαγνωστικό κέντρο; Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος και καλό θα 'ταν να επαναληφθούν;

Εάν δεν ισχύει κάτι τέτοιο πάντως, αυτό που έχεις να κάνεις είναι οπωσδήποτε να επισκεφτείτε ένα παιδο ενδοκρινολόγο για περαιτέρω διερεύνηση. 

Στη κόρη μου πάντως με tsh 8 (σε ηλικία 18 μηνών) χρειάστηκε αγωγή με Τ4 και θυμάμαι μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος ότι δεν αφήνουμε ένα παιδί με τέτοια τιμή χωρίς χάπι.

Με μεγάλη επιφύλαξη σου λέω ότι μπορεί η αναιμία να οφείλεται στη δυσλειτουργία του θυρεοειδή. Θα ρωτήσεις και τον γιατρό.

ναι σε αξιοπιστο της εκανα,αλλα λογικα θα ξανακανει και αλλες για να δουμε και ft3,ft 4 και οτι αλλο χρειαζεται,για αναιμια πιστευω οτι οντως εχει δεν τρωει κρεας,δεν το θελει,για την χοληστερινη τι να πω,θα το δειξουν οι εξετασεις

πρίν από 44 λεπτά , tzitzikaki mou είπε:

Ο γιος μου είναι μία από τα ίδια.

Οι απόψεις διιστανται για το τι να κάνεις τελικά. Έχω μιλήσει με 4 ενδοκρινολόγους και 2 παιδίατρους, και συμβουλευτηκαμε και ειδικό στην παιδική χοληστερίνη στο Παίδων.

Στη δική μας περίπτωση, για το μεν θυρεοειδή, υπάρχει από υπέρηχο αρχή βρογχοκήλης, που λογικά θα εξελιγθεί σε Χασιμότο, και λόγω κληρονομικότητας. Παρακολοθούμε αντισώματα και TSH. Μέχρι στιγμής τα αντισώματα είναι χαμηλά και η TSH οριακή, μία χρονιά ανεβαίνει στο 5-7, την επόμενη πέφτει στο 3 κοκ, τα τελευταία 6 χρόνια (είναι 10 ο μικρός) οπότε προς το παρόν δε δίνουμε αγωγή και περιμένουμε με παρακολούθηση. Λογικά θα το τρενάρουμε μέχρι την εφηβεία αν δεν αλλάξει κάτι. Κάποιοι ενδοκρινολόγοι ήταν κάθετοι στο να ξεκινήσουμε ήδη, αλλά οι απόψεις ήταν μοιρασμένες, οπότε επιλέξαμε το να περιμένουμε. 

Η χοληστερίνη συχνά πάει πακέτο με το θυρεοειδή. Από όσο μας είπαν με πολύ ψάξιμο, τα όρια για τα παιδιά έχουν αναθεωρηθεί, και δεν θεωρούνται αυτές οι τιμές λόγος ανησυχίας. Αλλά ναι, μία γενικά προσεγμένη διατροφή, με χαμηλά ζωικά λιπαρά, και όχι τροφιμα με trans και επεξεργασμένα λιπαρά και πλούσια σε φυτικές ινες βοηθά. Εμείς παίρνουμε γάλα 1.5% και το ίδιο και γιαούρτια, αποφέυγουμε πολλά επεξεργασμένα τρόφιμα, και αν διαβάσεις ετικέτες θα εκπλαγείς από το πόσα είναι αυτά (π.χ πολλά συσκευασμένα ψωμιά για τοστ, δημητριακά για πρωινό κλπ, το υδογονωμένο φοινικέλαιο το έχουν στα συστατικά τους). Και η τακτική άσκηση είναι απαραίτητη, εμάς μας έθεσαν σαν μπούσουλα το  4-5 ώρες οργανωμένη άσκηση τη βδομάδα, συν φυσικά όσο ελεύθερο παιχνίδι μπορούμε. 

δηλαδη η χοληστερινη του παιδιου δεν ρυθμιζεται αν ρυθμιστει ο θυροειδης?αν τελικα οφειλεται εκει.Αυτο που με χαλαει δεν ειναι η διατροφη γιατι αυτη ακολουθουμε,αλλα τα light γαλατα και γιαουρτια τοσο καιρο πιναμε κατσικισιο και επειδη την ξερω την μικρη δυσκολα θα το αλλαξει

5 ώρες πρίν, tzitzikaki mou είπε:

δηλαδη η χοληστερινη του παιδιου δεν ρυθμιζεται αν ρυθμιστει ο θυροειδης?αν τελικα οφειλεται εκει.Αυτο που με χαλαει δεν ειναι η διατροφη γιατι αυτη ακολουθουμε,αλλα τα light γαλατα και γιαουρτια τοσο καιρο πιναμε κατσικισιο και επειδη την ξερω την μικρη δυσκολα θα το αλλαξει

Εδώ είναι που σου λέω οι απόψεις διίστανται. 2 ενδοκρινολόγοι μας είπαν να αρχίσουμε λεβοθυροξίνη με την ελπίδα να βοηθήσει τη χοληστερίνη, οι άλλοι 2 να μην κάνουμε τίποτα. Επειδή τα είχαμε συζητήσει εκτενώς με την παιδίατρο, επικοινώνησε η ίδια με το τμημα στο Παίδων όπου ασχολούνται με υπερχοληστεριναιμία στα παιδιά, και της είπαν ότι οι τιμές έχουν αναθεωρηθεί ως προς τα όρια για τα παιιδά και είναι και εκείνοι της άποψης να μην κάνουμε τίποτα ακόμη για φάρμακα εφόσον το άθροισμα είνα κοντά στο 300 και δεν υπάρχει ακόμη εκδηλωμένος υποθυρεοεισμός ( η Τ3 και Τ4 στο γιο μου είναι καλές ακόμη). 

Γενικά δυστυχώς το Χασιμότο συνοδεύεται από υπερχοληστεριναιμία μακροπρόθεσμα, και όχι, το να κρατάς το θυρεοιδή πολύ καλά ρυθμισμένο δεν αρκεί, θες και τη γυμναστική και τη διατροφή, και πάλι μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστεί αγωγή για τη χοληστερίνη, απλά ελπίζεις να είναι στα 50 και όχι στα 10.

Δεν θυμάμαι πια ακριβως, ξεκινήσαμε πρώτη φορά στα 4 αν δεν απατώμαι, κάποιες χρονιές λίγο πιο καλά, κάποιες λίγο χειρότερα, οι τελευταίες πιο κοντά προς το 200, αλλά είχαμε και τιμές πολύ κοντά στο 300 κάποιες χρονιές. 

Διαφημίσεις

Δεν ξέρω για τον θυρεοειδή, πάντως τα όρια της χοληστερίνης στα παιδιά είναι πολύ διαφορετικά από τους μεγάλους. Δυστυχώς κάποιοι παιδίατροι δεν είναι ενημερωμένοι (δεν ξέρω αν άλλαξαν πρόσφατα). Ξέρω περιπτώσεις που ανησύχησαν οι γονείς και το έψαξαν με ειδικούς κι εκείνοι τους ενημέρωσαν ότι τιμές που για τους ενήλικες θεωρούνται ανεβασμένες στα παιδιά είναι φυσιολογικές. 

πρίν από 10 λεπτά , MagdaP είπε:

Δεν ξέρω για τον θυρεοειδή, πάντως τα όρια της χοληστερίνης στα παιδιά είναι πολύ διαφορετικά από τους μεγάλους. Δυστυχώς κάποιοι παιδίατροι δεν είναι ενημερωμένοι (δεν ξέρω αν άλλαξαν πρόσφατα). Ξέρω περιπτώσεις που ανησύχησαν οι γονείς και το έψαξαν με ειδικούς κι εκείνοι τους ενημέρωσαν ότι τιμές που για τους ενήλικες θεωρούνται ανεβασμένες στα παιδιά είναι φυσιολογικές. 

Και όμως,οι τιμές πρέπει να είναι χαμηλότερες για τα παιδιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δε μου είπαν ότι βλέπεις ένα 200-300 στο παιδί και λες "δεν τρέχει τίποτα " , μόνο ότι έχουν αναθεωρηθεί οι μέθοδοι αντιμετώπισης ανάλογα με την τιμή, και το πόσο επιθετικά πας. Όλοι οι πίνακες που έχω δει πάντως, ονομάζουν υπερχοληστεριναιμία σε παιδιά τιμές που σε ενήλικα δε θα ανησυχούσαν κανέναν

δηλαδη ΑΡΓΚ και με διατροφη το παιδι εφτανε 300?MgdaP μακαρι να ειναι ετσι,η παιδιατρος μου παντως με εχει φοβισει οτι ειναι πολυ ψηλη η τιμη και να της μειωσω τα γαλα που πινει και να παρω light,περιμενω το ραντεβου μ,ε τον παιδοενδοκρινολογο να δω και αυτος τι θα μου πει,ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας,γιατι δεν ξερω τι γινεται

Just now, tzitzikaki mou είπε:

δηλαδη ΑΡΓΚ και με διατροφη το παιδι εφτανε 300?MgdaP μακαρι να ειναι ετσι,η παιδιατρος μου παντως με εχει φοβισει οτι ειναι πολυ ψηλη η τιμη και να της μειωσω τα γαλα που πινει και να παρω light,περιμενω το ραντεβου μ,ε τον παιδοενδοκρινολογο να δω και αυτος τι θα μου πει,ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας,γιατι δεν ξερω τι γινεται

Ναι. Και γαλακτοκομικά αποβουτυρωμένα, και σπιτικό φαγητό, και όσπρια, και πάρα πολλή κίνηση κλπ, έχουμε δει και νούμερα πιο κοντά στο 300 παρά στο 200. Αλλά όχι συστηματικα.

Tώρα είναι 10 ετών, και τα τελευταία 2 χρόνια είναι κάπου μεταξύ 170 και 210,πριν ήταν αρκετά πιο πάνω, και η ειρωνία είναι ότι μάλλον έχουμε χαλαρώσει τη διατροφή τα τελευταία χρόνια. Όλα διασταυρωμενα, με επανάληψη και σε δεύτερο εργαστήριο όταν ειχαμε μεγάλες τιμές. 

Αυτό που έχει αλλάξει τα τελευταία 2 χρόνια, είναι ότι από τη μία έχει ψηλώσει απότομα, από την άλλη έχει αυξήσει την οργανωμένη άσκηση πολύ, και σε ώρες αλλά και σε ένταση, δεδομένου ότι είναι σε 2 αθλητικούς συλλόγους και με την ηλικία η προπόνηση γίνεται όλο και πιο έντονη. Τώρα, αν κάτι από αυτά έπαιξε ρόλο, ή είναι τυχαίο και σε 6 μήνες θα δούμε πάλι πολύ μεγάλα νούμερα, δεν το ξέρω φυσικά. Το παρακολουθούμε.

Just now, tzitzikaki mou είπε:

Συγκεκριμένα χθες στη δουλειά ειχα αυτή την κουβέντα με ενα ζευγάρι και μου έλεγαν ότι όταν η κόρη τους ήταν 2 ετών περίπου έκαναν εξετάσεις χοληστερίνης και βγήκαν πολύ ανεβασμενες (δεν θυμάμαι τιμες). Ο παιδίατρος τους τρόμαξε κι έφυγαν αμέσως από το νησί για το παίδων. Εκεί ο παιδοδιατροφολογος τους καθησύχασε και τους είπε όσα ανέφερα παραπάνω. Για το λόγο αυτό σε μικρά παιδιά δεν χρειάζεται να γίνονται τέτοιες εξετάσεις. Είναι και η διατροφή τους όταν είναι μικρά μέσα στα λιπαρά άλλα το έχουν ανάγκη. Ελπίζω και στην περίπτωσή σας να είναι έτσι τα πράγματα. 

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Και όμως,οι τιμές πρέπει να είναι χαμηλότερες για τα παιδιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δε μου είπαν ότι βλέπεις ένα 200-300 στο παιδί και λες "δεν τρέχει τίποτα " , μόνο ότι έχουν αναθεωρηθεί οι μέθοδοι αντιμετώπισης ανάλογα με την τιμή, και το πόσο επιθετικά πας. Όλοι οι πίνακες που έχω δει πάντως, ονομάζουν υπερχοληστεριναιμία σε παιδιά τιμές που σε ενήλικα δε θα ανησυχούσαν κανέναν

Περίεργο γιατί εγώ ξέρω το αντίθετο. Βέβαια δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά πάνω στην κουβέντα (τυχαία) έμαθα όσα έγραψα. Και οι συγκεκριμένοι γονείς το είχαν ψάξει γιατί τους αφορούσε άμεσα. Σε καμία περίπτωση φυσικά δεν θέλω να μπερδεψω κανέναν γιατί δεν το γνωρίζω καθόλου το θέμα. Απλά έτυχε και άκουσα κάποια πράγματα προχθές που μου έκαναν εντύπωση. Όπως και να έχει το θέμα ο γιατρός θα δώσει τις απαντήσεις κι ελπίζω να είναι καθησυχαστικές. 

15 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Περίεργο γιατί εγώ ξέρω το αντίθετο. Βέβαια δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά πάνω στην κουβέντα (τυχαία) έμαθα όσα έγραψα. Και οι συγκεκριμένοι γονείς το είχαν ψάξει γιατί τους αφορούσε άμεσα. Σε καμία περίπτωση φυσικά δεν θέλω να μπερδεψω κανέναν γιατί δεν το γνωρίζω καθόλου το θέμα. Απλά έτυχε και άκουσα κάποια πράγματα προχθές που μου έκαναν εντύπωση. Όπως και να έχει το θέμα ο γιατρός θα δώσει τις απαντήσεις κι ελπίζω να είναι καθησυχαστικές. 

Με μια σύντομη αναζήτηση είδα ότι μέχρι 2 ετών δε λαμβάνονται υπόψη υψηλές τιμές και δεν προτείνεται στους γονείς να κάνουν εξετάσεις για χοληστερίνη... Μάλλον γι αυτό οι γονείς που μου είπαν για το παιδάκι μου ανέφεραν αυτά. Το παιδάκι τους ήταν περίπου 2 ετών.

• Μου αρέσει 1

ΑΡΓΚ λογικα βοηθαει πολυ η γυμναστικη,και εμενα παει σε αθλημα η δικη μου αλλα ειναι μικρη ακομα,μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις σε pm σε ποιον ενδοκρινολογο πας?MgdaP μεχρι τα 2 ετσι μου ειχε πει και η δικη μου παιδιατρος,ειχε και περυσι χοληστερινη,αλλα φετος που ξαναεκανε εξετασεις δυστυχως δεν επεσε και προστεθηκε και ο θυροειδης,τι να πω μακαρι να το ρυθμισουμε,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα