Recommended Posts

Καλημέρα! Σήμερα μου προέκυψε μια ερώτηση που είτε είναι χαζή είτε δεν έχω καταλάβει κάτι καλά: πώς βγάζουμε το μωρο βόλτα με το καρότσι με κουκούλα βροχής, αφού εμείς που σπρώχνουμε το καρότσι δεν μπορούμε να κρατάμε ομπρέλα; Μήπως η κουκουλα είναι μόνο για μικρή ψιχαλα που εμείς αντέχουμε χωρίς ομπρέλα;

Διαφημίσεις

Just now, little lamb said:

Καλημέρα! Σήμερα μου προέκυψε μια ερώτηση που είτε είναι χαζή είτε δεν έχω καταλάβει κάτι καλά: πώς βγάζουμε το μωρο βόλτα με το καρότσι με κουκούλα βροχής, αφού εμείς που σπρώχνουμε το καρότσι δεν μπορούμε να κρατάμε ομπρέλα; Μήπως η κουκουλα είναι μόνο για μικρή ψιχαλα που εμείς αντέχουμε χωρίς ομπρέλα;

Δεν το βγάζεις βόλτα με βροχή, φαντάζομαι πως αφού βλέπεις πως βρέχει δεν ξεκινάς για έξω, έχεις την κουκούλα του καροτσιού μαζί σου σε περίπτωση που βρέξει ενώ είσαι έξω, αν σε βολεύει βάζεις και ένα δικό σου αδιάβροχο μέσα στην τσάντα με την κουκούλα, προσωπικά δεν με ένοιαζε να βραχώ..

Ναι το να μην ξεκινήσουμε λογικό μου φαίνεται, απλά πολλοι λένε ότι το μωρό πρέπει να βγαίνει κάθε μέρα έξω, γι'αυτο σκέφτηκα σε μέρες που βρέχει συνέχεια τι γίνεται.Εμεις και σε μέρες με καλό καιρό μπορεί να τύχει μέρα που να μη βγούμε καθόλου κ δεν έδειξε δυσαρέσκεια.Αλλα αυτό είναι συζήτηση για άλλο τοπικ

Είχε τύχει να βρέχει ενώ ήταν να κάνει εμβόλιο. Οπότε για να πάω παιδίατρο φορούσα μπουφάν με κουκούλα κ βρεχομουν ή αν έβρεχε πολύ έβαζα το χερούλι της ομπρελας στον ώμο μου κ την στερεωνα σηκώνοντας τον ώμο για να κρατιέται με το κεφάλι :P αλλά αν δεν είναι αναγκαίο δεν χρειάζεται να βγεις

Ομπρέλα με μακρυ μπαστούνι κ κάπως λιγο το στηρίζεις, με τα ζογκλερικα που λεει κ η μαμα, αδιάβροχο, τα σιχαινομουν μικρή αλλά πολύ βολικα με μωρά, η μιλάμε για ψιχαλα η το έκτακτο που θα βραχεις λιγο

• Μου αρέσει 1

Γενικα σε περίπτωση βροχής εγω προτιμω μαρσιπο. Με αδιάβροχο τύπου καπα καλύπτεστε κ οι δυο, η με μια ομπρελα(υπάρχουν κ καλύμματα μαρσιπων βέβαια) 

Τον μάρσιπο δεν τον έχουμε χρησιμοποιήσει σχεδόν ποτέ. Δοκιμάσαμε κάποιες φορές και έκλαιγε και μετά το αμελήσαμε κι έτσι έχει φτάσει 6 μηνών κι έχει κάτσει μόνο 4-5 φορές.

Ενταξει δ ειναι υποχρεωτικο να βολέψει τους παντες

Κ σε αυτην την ηλικια πιο πιθανό να θελει να εξερευνει, προσωπικα δ το κάνω, αλλά σε αυτήν την ηλικια πολλά μωρακια προτιμανε στην πλατη, η πλαι(πλάι κ εγω βολεύομαι) 

Just now, little lamb είπε:

Τον μάρσιπο δεν τον έχουμε χρησιμοποιήσει σχεδόν ποτέ. Δοκιμάσαμε κάποιες φορές και έκλαιγε και μετά το αμελήσαμε κι έτσι έχει φτάσει 6 μηνών κι έχει κάτσει μόνο 4-5 φορές.

Κι εμείς συστηματικά κάπου εκεί τον χρησιμοποιήσαμε (mei tai). Μέχρι.  τότε ποτέ έκλαιγε ποτε βολευοταν κ κοιμοταν. απλως αρχικα τον γυρισα μπροστα που ειναι αμφιλεγομενο, μετα κλασικα να με κοιταει κ μετα στον γοφό. κ τελικα τον χρησιμοποιήσαμε μεχρι πριν απο λιγεςμερες που ειπα οτι τερμα γιατι δεν βόλυπμαι πια να τον δένω σταθερά κ αποδείχτηκε κ καλός περιπατητής όποτε πάει προς κατάργηση κ το καρότσι κ ο μαρσιπος. 

Εγώ βρέχομαι κανονικά... Και γενικά πέφτει πολύ κουβάλημα.. Να σημερα που πήγα τη μεγάλη σχολείο παράλληλα με το μωρό αγκαλιά και να κρατάω και τσάντα ποια ομπρέλα να κρατήσω. Άσε που θα μου την βουταγε από τα χέρια. Οπότε τα κουκούλωσα με αδιάβροχα και βράχηκαμε λίγο. Α έχω γίνει πολύ κουλ με αυτά. Για μας βόλτα είναι και αυτή... Για να πάω βόλτα με βροχή μπα όχι δεν το κανω. Άμα χιόνιζε ναι..

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

Διαφημίσεις

Οπότε δεν είναι απαραίτητη η καθημερινή βόλτα για το μωρό; Γιατί λένε πολλοί πώς πρέπει να βγαίνει ο,τι καιρό κι αν κανει.Εννοώ απλή βόλτα.Αν πρόκειται για δουλειά προφανώς πας βρέξει χιονίσει.

Οπότε δεν είναι απαραίτητη η καθημερινή βόλτα για το μωρό; Γιατί λένε πολλοί πώς πρέπει να βγαίνει ο,τι καιρό κι αν κανει.Εννοώ απλή βόλτα.Αν πρόκειται για δουλειά προφανώς πας βρέξει χιονίσει.

Εντάξει με καταρρακτώδη βροχή είναι λίγο υπερβολή να πας αλλά γενικά το λέμε αυτό για να μην κλείνεσαι μέσα το χειμώνα λογω κρυου. Ο,τι καιρος σημαινει να μην πτοείσαι απο αερα, κρυο, τετοια. Εμεις μεναμε μεσα μονο καποιες μερες με θυελλώδεις ανέμους του στιλ να φοβασαι οτι θα ξεκολλήσουν οι πέργκολες απο τα σπιτια. Τοτε καναμε βολτα με το αυτοκινητο μονο αλλα προφανως σε μια πολη αυτο δεν εχει νοημα. 

Καλησπέρα,η καθημερινή βόλτα είναι καλή για το μωρό αρκεί να υπάρχουν  οι κατάλληλες καιρικές συνθήκες,εγώ μένω σε νησί επί μια εβδομάδα φυσάγε τρελος αέρας μέρα νύχτα που να το παω βολτα 5 μηνών μωρό όταν ο αέρας σηκώνει και το καρότσι που λέει ο λόγος 

• Μου αρέσει 1

Just now, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,η καθημερινή βόλτα είναι καλή για το μωρό αρκεί να υπάρχουν  οι κατάλληλες καιρικές συνθήκες,εγώ μένω σε νησί επί μια εβδομάδα φυσάγε τρελος αέρας μέρα νύχτα που να το παω βολτα 5 μηνών μωρό όταν ο αέρας σηκώνει και το καρότσι που λέει ο λόγος 

Κ εγω σε νησί κ σε καταλαβαίνω, γιατί αυτό μόνο οι νησιώτες το κατανόούμε τι σημαίνει αέρας. Ο μικρός φυσικά δεν πτοείται. 

Φυσικα κ ειναι καλο να βγαίνεις κάθε μέρα με το μωρο, αλλα αναλόγως συνθηκων

Με 3βαθμους που είχε μέγιστο μερα  κ πάγο ούτε στο σούπερ μάρκετ δ βγηκαμε να παμε, μονο ο αντρας μου κυκλοφορούσε λόγω δουλειάς, επί δύο εβδομαδες

Κ ειναι κ στο παιδι. Την κορη μου την έβλεπες, δεύτερη μέρα σερι μέσα στο σπίτι, το απόγευμα άρχιζε λιγο γκρινια, λιγο να μην ξέρει τι να κανει

Ο γιος μου δ ειχε τέτοιο θέμα, μεχρι κ περυσι 2χρ δ τον ενοχλούσε κ καθόλου να μην βγαινει

Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Με 3βαθμους που είχε μέγιστο μερα  κ πάγο ούτε στο σούπερ μάρκετ δ βγηκαμε να παμε, μονο ο αντρας μου κυκλοφορούσε λόγω δουλειάς, επί δύο εβδομαδες

Κ ειναι κ στο παιδι. Την κορη μου την έβλεπες, δεύτερη μέρα σερι μέσα στο σπίτι, το απόγευμα άρχιζε λιγο γκρινια, λιγο να μην ξέρει τι να κανει

Ο γιος μου δ ειχε τέτοιο θέμα, μεχρι κ περυσι 2χρ δ τον ενοχλούσε κ καθόλου να μην βγαινει

Ο δικός μου σαν την κόρη σου. Κάποιες μέρες με καταιγίδες, θύελλες κ αφρικανική σκόνη που μέναμε μέσα, κλαψουρίζετε στην πόρτα σαν σκύλος που δεν τον περπατάει το αφεντικό του. Φέτος πάντως που τον συγκινούν πιο πολύ τα παιχνίδια, το μεσημέρι δεν θελει να ξαναβγεί γιατι παιζει. 

Γενικα παντως μωρο στη φαση 6-7 μηνων μεχρι τα 1,5 περιπου, εκει δλδ που ειναι μεγαλο για να απολαμβανει μονο αγκαλια αλλα μικρο για να παιζει πολυ, δεν μποεω να φανταστω καθημερινοτητα χωρις μεγαλη βολτα, αν περναει το κεφαλοτύρι μέρος της ημέρας με έναν φροντιστή κ αν δεν υπάρχουν αδερφάκια.

Just now, vicky86 είπε:

Ο δικός μου σαν την κόρη σου. Κάποιες μέρες με καταιγίδες, θύελλες κ αφρικανική σκόνη που μέναμε μέσα, κλαψουρίζετε στην πόρτα σαν σκύλος που δεν τον περπατάει το αφεντικό του. Φέτος πάντως που τον συγκινούν πιο πολύ τα παιχνίδια, το μεσημέρι δεν θελει να ξαναβγεί γιατι παιζει. 

Γενικα παντως μωρο στη φαση 6-7 μηνων μεχρι τα 1,5 περιπου, εκει δλδ που ειναι μεγαλο για να απολαμβανει μονο αγκαλια αλλα μικρο για να παιζει πολυ, δεν μποεω να φανταστω καθημερινοτητα χωρις μεγαλη βολτα, αν περναει το κεφαλοτύρι μέρος της ημέρας με έναν φροντιστή κ αν δεν υπάρχουν αδερφάκια.

Με αδιάβροχο με κουκούλα ή κρατάς την ομπρέλα όπως μπορείς, θα βρεις τρόπο, το έχω κάνει πολλές φορές. Αν έβρεχε, δε βγαίναμε επειδή έπρεπε σώνει και καλά να πάμε βόλτα. Αν όμως είχαμε δουλειά που έπρεπε να γίνει, η βροχή δε μας πτοούσε. Απαραίτητα, βέβαια, τα κατάλληλα ρούχα και η κουκούλα βροχής που είχα στον αποθηκευτικό χώρο του καροτσιού. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα