Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μπορεί να το έχω βάλει εντελώς σε λάθος ενότητα, οπότε παρακαλώ να το μεταφέρουν εάν το κρίνουν απαραίτητο οι Διαχειριστές. 

Στο θέμα μου: Άγιος Βασίλης. 

Το πρόβλημά μου: Τι λέω στο παιδί ώστε να μην χαλάσω την ατμόσφαιρα των άλλων παιδιών και με κυνηγούν ομαδικά οι υπόλοιποι γονείς :):):)

Πλέον ο μικρός έχει μεγαλώσει αρκετά ώστε να αντιλαμβάνεται τι γίνεται γύρω του από άποψη διαφημίσεων, αντιλήψεων και εμπορικών συναλλαγών. 

Δεδομένου ότι πλησιάζουν τα Χριστούγεννα ( σχεδόν ... για τη γιαγιά σίγουρα ... ), η γιαγιά έκανε από τώρα την ερώτηση : ΤΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ; 

Η αλήθεια είναι ότι ο μικρός την κοίταξε λίγο περίεργα και εκείνη του εξήγησε, χωρίς να έχουμε προηγουμένως συζητήσει μεταξύ μας. 

Εμένα, ως μαμά δεν μου αρέσει να γεμίζω με ψεύτικες ιδέες ένα παιδί περί ύπαρξης ενός πνεύματος που φέρνει δώρα στα παιδάκια. 

Σκέφτηκα να το εξηγήσω κάπως στο παιδί, αλλά με συγκράτησε ο άντρας μου με την ατάκα "Κι αν γυρίσει και πει στα υπόλοιπα ότι ΔΕΝ υπάρχει Άγιος Βασίλης που να φέρνει δώρα κλπ;" 

Να πω την αλήθεια, διχάζομαι γιατί ούτε να γεμίζω το παιδί μου με φρούδες ελπίδες θέλω, ούτε να χαλάσω άθελά μου τα Χριστούγεννα των άλλων παιδιών. 

Τι θα κάνατε στη θέση μου ;  Το  θεωρώ πραγματικά τραγελαφικό το θέμα και να πω την αλήθεια, ντρέπομαι να το συζητήσω με κάποιον ειδικό, διότι μάλλον θα με θεωρήσει τρελή ( κι εγώ δηλαδή αρχίζω και με θεωρώ πλέον :lol: )

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως να ξέρεις ότι κάπως έτσι γίνεται πάντα. Κάποια παιδιά το ξέρουν και το σφυράνε στα άλλα. Ο μεγάλος μου γιος δεν ήταν καθόλου έτοιμος να ακούσει ότι δεν υπάρχει Άη Βασίλης, αλλά του το είπε ένας συμμαθητής του και αναγκαστήκαμε να το συζητήσουμε. Ο μικρός μου είναι πιο ....ορθολογιστής, το ήξερε από πάντα νομίζω αλλά μας αντιμετώπιζε με κατανόηση. Αν το παιδί σου είναι έτοιμο ή αν η δική σου άποψη είναι να του το πεις από την αρχή, μην το 'καθυστερήσεις'. Δεν είναι τίμιο. Βέβαια μπορείς να του πεις ότι αυτό είναι ένα μυστικό και ότι πρέπει κάθε παιδάκι να το ανακαλύψει μόνο του κλπ κλπ.   

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα λες βερενικη

Μου άρεσε η ιδέα με το μυστικο

Εμενα η δικιά μου ξέρει ότι τα δώρα τα παίρνουμε εμεις, αλλα δ ζηταει να το ξεκαθαρίσουμε το θέμα. Έχω αναφέρει κ την παράδοση με τον αγ. Βασίλειο από την καισαρεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως με τους γονεις μου ειχαμε κρατησει συμβολικά την αγορα ενος δώρου που ανοίγαμε την πρωτοχρονια, ακομα κι σν το ειχα αγορασει η ιδια για τον εαυτο μου. Ακομα και ενήλικη πηγαινα παντα κι επαιρνα κατι στον εαυτο μου για να το ανοιξω την πρωτοχρονια. (το τελευταιο το πηρα λιγες μερες πριν γεννησω, ηταν ενα βιβκιο που διαβασα πολλους μηνες μετα!!!!!) χωρις να εχω συζητησει κατι με τον αντρα μου ακομα, πιστευω οτι μετα την αποκάλυψη, θα κρατησουμε καποια τετοια συνηθεια για να δείξουμε οτι ολο αυτο δεν ηταν κοροϊδία αλλα μια ωραια οικογενειακη συνηθεια που αλλαζει με τις ηλικιες. Βεβαια ακομα δεν εχουμε πει οτι υπαρχει Άγιος Βασίλης οποτε δεν μας προβληματιζει το αντιθετο. περσι ηταν ενος και απλως του δωσαμε το δικο μας δωρο την πρωτοχρονια (κυριως γιατι εθχαν μεσολαβήσει χριστουγεννα κ γενεθλια που πηρε πολλα δωρα μαζεμενα κ το αφησαμε για το τελος). αληθεια σε ποια ηλικια μιλαμε για το Χριστουγεννα; σε παιδι δυο χρονων που δεν μιλαει τι μπορουμε να πουμε; 

Link to comment
Share on other sites

Πείτε με κυνική αλλά ούτε εμένα μου αρέσει το ψέμα. Επίσης δεν ήθελα καθόλου μα καθόλου να συνδέσει το γιορτινό μήνυμα με το αν είσαι καλό παιδί θα σου φέρει δώρο ο Αγιο-Βασίλης.

Ο σύζυγος ήταν της άλλης άποψης, full on, μπισκότα και γάλα, γράμματα στη Γροιλανδία, Ρούντολφ και τα σχετικά. Τελικά  η μικρή στην ιδέα ότι ένας μεγαλόσωμος κύριος θα έρθει κρυφά το βράδυ για να αφήσει δώρα, περισσότερο φοβήθηκε παρά τσίμπησε με τα δώρα και δεν πολυήθελε αγιοβασίληδες, ούτε να τους πλησιάσει. Οπότε είπαμε τα περί παραδόσεων, για το τι τιμάμε αλλά και ότι είναι ωραία ιστορία το όλο πακέτο. Έχουμε επίσης ξεκαθαρίσει ότι ο καθένας πιστεύει αυτό που του αρέσει. 

Η μικρή αποδείχτηκε αρκετά ορθολογική, οπότε ευχαριστιόμαστε άνετα τις γιορτές μας χωρίς ψέμματα αλλά με πολύ φαντασία, διαβάζουμε Χριστουγεννιάτικες Ιστορίες, είδαμε και την πραγματικά πολύ ωραία γαλλική ταινία (Χριστούγεννα ΑΕ) και γενικώς ανυπομονούμε :)

 

Θα συμφωνήσω με τη Βερενίκη, αναλόγως το παιδί βλέπεις και κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μαμά μου πάντως με είχε ενημερώσει από πολύ νωρίς ότι δεν υπάρχει Αγιος Βασίλης και έτσι δε θυμάμαι να πιστεύω ποτέ ότι θα φέρει δώρο. Όταν τη ρώτησα γιατί δε με άφησε να τον πιστεύω, μου απάντησε ότι την είχα τρελάνει στις απορίες, πως περνάει από την καμινάδα αφού είναι χοντρούλης, αν λερώνεται, πως πάει στα παιδάκια που δεν έχουν τζάκι, πως προλαβαίνει να παει σε όλα κτλ κτλ, οπότε με ενημέρωσε ότι τα δώρα τα φέρνει ο μπαμπάς και η μαμά και ησυχάσαμε. Εγώ πάλι αν και δε θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα ρομαντικό τύπο, γοητεύομαι πάντα από την επίδραση του Αγίου Βασίλη στα παιδιά, την αναμονή του δώρου, το γράμμα κτλ. οπότε νομίζω ότι μάλλον θα παραμυθιάσω και εγώ το παιδί για μερικά χρόνια. Ο άντρας μου που ψοφάει για τέτοια,  το έχει εξελίξει, θέλει να ντυθεί κιόλας σε κανά χρόνο που η μικρή θα καταλαβαίνει (ναι ναι έχω και δεύτερο παιδάκι στο σπίτι) οπότε βλέπω κάποια στιγμή να ενημερώνει το παιδί τους γονείς του ότι ο Αγιος Βασίλης δεν υπάρχει :).

Πάντως @Macgyver δε νομίζω ότι χρεάζεσαι ειδικό για αυτό το θέμα. Δεν ξέρω κανένα παιδάκι με ψυχικά τραύματα λόγω της αποκάλυψης ότι ο Αγιος Βασίλης δε φέρνει τα δώρα :).

Link to comment
Share on other sites

Αμ, δεν προβληματίζομαι για το δικό μου παιδάκι , στο οποίο προτιμώ να πω την αλήθεια . Αν ξεφουρνίσει τίποτα στο σταθμό προβληματίζομαι : για τα αλλά παιδακια και δη για τους γονείς ! Νομίζω ότι η Βερενίκη και το «μυστικό» με καλύπτει πάντως :)  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

Αμ, δεν προβληματίζομαι για το δικό μου παιδάκι , στο οποίο προτιμώ να πω την αλήθεια . Αν ξεφουρνίσει τίποτα στο σταθμό προβληματίζομαι : για τα αλλά παιδακια και δη για τους γονείς ! Νομίζω ότι η Βερενίκη και το «μυστικό» με καλύπτει πάντως :)  

 

Εγώ πάντως θα σε ευχαριστούσα ενδομυχα που με έβγαλες απτή δυσάρεστη θέση :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια δεν μας άρεσε κι εμάς να περιμένουμε τον Άγιο Βασίλη;;Εγώ θυμάμαι πάντως πόσο ωραία ήταν που προσπαθούσα να μην κοιμηθώ να τον δω και φυσικά πάντα με έπαιρνε ο ύπνος!Δε νομίζω ότι είναι ένα άσχημο ψέμα,είναι μια γλυκιά και τρυφερή ιστορία όπως τα παραμύθια.Αππ την αρχή ξέρουν και τα ίδια τα παιδιά πως η ιστορία του παραμυθιού είναι ψεύτικη όμως τα μαγεύει.Απ ότι κατάλαβα είναι μικρό ακόμα για λες μην το ξεφουρνισει στο σταθμό.Αστο το μωρό να ζήσει αυτή τη χαρά και τη προσμονή.Οπως λέει και η Βερενίκη,έχει να ανακαλύψει πολλά ψέματα στη ζωή του και να δει το άσχημο πρόσωπο της κοινωνίας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Αμ, δεν προβληματίζομαι για το δικό μου παιδάκι , στο οποίο προτιμώ να πω την αλήθεια . Αν ξεφουρνίσει τίποτα στο σταθμό προβληματίζομαι : για τα αλλά παιδακια και δη για τους γονείς ! Νομίζω ότι η Βερενίκη και το «μυστικό» με καλύπτει πάντως :)  

 

Τους κάνουμε που τους κάνουμε κήρυγμα να μη λένε ψέμματα, ε ας μην προβληματιστούμε και όταν λένε την αλήθεια :-o! Εσύ θα πεις στο παιδάκι σου ότι θέλεις όπως και ο κάθε γονιός (στο συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει λάθος και σωστό άλλωστε). Τώρα αν αυτά τα συζητάνε μεταξύ τους και αποκαλύπτονται έτσι οι μεγάλες αλήθειες, δε σε αφορά :).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Macgyver είπε:

Μπορεί να το έχω βάλει εντελώς σε λάθος ενότητα, οπότε παρακαλώ να το μεταφέρουν εάν το κρίνουν απαραίτητο οι Διαχειριστές. 

Στο θέμα μου: Άγιος Βασίλης. 

Το πρόβλημά μου: Τι λέω στο παιδί ώστε να μην χαλάσω την ατμόσφαιρα των άλλων παιδιών και με κυνηγούν ομαδικά οι υπόλοιποι γονείς :):):)

Πλέον ο μικρός έχει μεγαλώσει αρκετά ώστε να αντιλαμβάνεται τι γίνεται γύρω του από άποψη διαφημίσεων, αντιλήψεων και εμπορικών συναλλαγών. 

Δεδομένου ότι πλησιάζουν τα Χριστούγεννα ( σχεδόν ... για τη γιαγιά σίγουρα ... ), η γιαγιά έκανε από τώρα την ερώτηση : ΤΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ; 

Η αλήθεια είναι ότι ο μικρός την κοίταξε λίγο περίεργα και εκείνη του εξήγησε, χωρίς να έχουμε προηγουμένως συζητήσει μεταξύ μας. 

Εμένα, ως μαμά δεν μου αρέσει να γεμίζω με ψεύτικες ιδέες ένα παιδί περί ύπαρξης ενός πνεύματος που φέρνει δώρα στα παιδάκια. 

Σκέφτηκα να το εξηγήσω κάπως στο παιδί, αλλά με συγκράτησε ο άντρας μου με την ατάκα "Κι αν γυρίσει και πει στα υπόλοιπα ότι ΔΕΝ υπάρχει Άγιος Βασίλης που να φέρνει δώρα κλπ;" 

Να πω την αλήθεια, διχάζομαι γιατί ούτε να γεμίζω το παιδί μου με φρούδες ελπίδες θέλω, ούτε να χαλάσω άθελά μου τα Χριστούγεννα των άλλων παιδιών. 

Τι θα κάνατε στη θέση μου ;  Το  θεωρώ πραγματικά τραγελαφικό το θέμα και να πω την αλήθεια, ντρέπομαι να το συζητήσω με κάποιον ειδικό, διότι μάλλον θα με θεωρήσει τρελή ( κι εγώ δηλαδή αρχίζω και με θεωρώ πλέον :lol: )

 

 

 

 

Διαλέγετε τι θέλετε: να συμμετέχετε στην παράδοση, ή να είστε εντελώς τίμιοι και να το αμφισβητούν ως και κοροϊδεύουν οι συμμαθητές του σε μικρές ηλικίες (που μοιραία θα γίνει) ότι για κάποιο λόγο αυτός δεν έχει δώρο από τον Άγιο Βασίλη, και μετά να πρέπει να συζητάτε για το ποιος έχει δίκιο στο σπίτι. Κακά τα ψέματα, δε θα πληγωθούν τα άλλα παιδιά, γιατί 20 παιδιά στον παιδικό θα του περιγράφουν τα δώρα του Άγιου Βασίλη και αν προσπαθήσει να τα διαφωτίσει, την επόμενη μέρα 20 παιδιά θα έρθουν να του πουν ότι κάνει λάθος, γιατί οι γονείς του τα διαβεβαίωσαν ότι ο μικρός σου εχει μπερδευτεί. Μη φανταστείς καμιά σκηνή όπου λεει στην τάξη "δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης, η μαμά σας τα φέρνει τα δώρα" και τα τετράχρονα σοκάρονται και τον πιστεύουν. Απλά μερικά θα θυμώσουν, μερικά θα γελάσουν και όλα θα τα διαβεβαιώσει η μαμά ότι κάτι έχει παρεξηγήσει ο μικρός ή για κάποιο λόγο ο Άγιος τον αποφεύεγει.Δε μιλάς για παιδιά δημοτικου, που θα αμφισβητήσουν οικογενειακές παραδόσεις, αλλά για παιδάκια πολύ μικρά, που ξαφνικά ο φίλος τους τους λέει κάτι εξωφρενικό και όλοι οι μεγάλοι το διαψεύδουν. είναι κλασική σκηνή που έχει παιχτεί σε όλα τα προνήπια και νήπια νομίζω ;) 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αρχισα να προβληματιζομαι απο περυσι, φετος δεν εχει αναφερθει ακομη καθολου ο Αγιος Βασιλης. Πιστευω κι εγω οτι τα Χριστουγεννα μπορουν να προσφερουν μαγεια στα παιδια, αλλα προτιμω να λεω την αληθεια ή μαλλον να λεω το ψεμα αλλα με τετοιο τροπο που να καταλαβαινει οτι δεν ειναι αληθεια, οτι το υποκρινομαστε δηλαδη για να περασουμε καλα και να κανουμε πλακα. Περυσι που με ειχε ρωτησει (2,5 χρ) αφου αναφερθηκε το ονομα απο τους παππουδες, του ειπα για την ιστορια του Αγιου Βασιλη (πως βοηθουσε τους φτωχους κλπ) και οτι σε αυτη τη γιορτη που τη λεμε "Χριστουγεννα" καποιοι παριστανουν τους Αγιους Βασιλιδες, βαζουν στολες, παιρνουμε δωρο, φτιαχνουμε γλυκα κλπ και πηγαμε και σε μια γιορτη της συνοικιας των παππουδων, ειδε κι εναν τετοιον απο κοντα αλλα ηταν ψαρωμενος και χαμογελασε μονο οταν του εδωσε γλυκα. Καποιες φορες οταν αναφερθηκε απλα του ελεγα με το υφος του "κανω πλακα" που εχουμε μεταξυ μας οτι θα μας τα φερει ο Αγιος Βασιλης. 

Η αληθεια ειναι οτι οι αποψεις των ειδικων διιστανται οσον αφορα τον Αγιο Βασιλη, αλλοι λενε "αφηστε τα παιδια να το ζησουν", αλλοι λενε οτι ειναι κοροϊδια. Προσωπικα, νιωθω οτι λεω ψεματα αν του πω οτι υπαρχει αλλα προσπαθω να κρατησω την μαγεια των Χριστουγεννων με αλλους τροπους. Παντως, δεν θα ξεχασω ποτε την ανυπομονησια που ειχα σαν παιδι να ξυπνησω το πρωι και να βρω κατι που να μαρτυρα την παρουσια του παππουλη (πατημασιες απο μποτες κλπ) πριν παω στα δωρα, αλλα δεν θα ξεχασω και τη μερα που κανονισαν οι γονεις μου να ερθει ενας φιλος τους ντυμενος Αη Βασιλης να μας φερει τα δωρα. Απογοητευτηκα τοσο πολυ που αντι για μποτες φορουσε αθλητικα :D και ξενερωσα απιστευτα που καταλαβα ολη την κοροϊδια. Κι επειδη κι εγω η ιδια σκεφτομαι πολλες φορες βασει ορθολογισμου (τοσο που ανησυχω μηπως μπλοκαρω την φαντασια του μικρου με τις απαντησεις μου) αποφασισα να πω την αληθεια απο την αρχη.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

επειδη κι εγω η ιδια σκεφτομαι πολλες φορες βαση ορθολογισμου (τοσο που ανησυχω μηπως μπλοκαρω την φαντασια του μικρου με τις απαντησεις μου) αποφασισα να πω την αληθεια απο την αρχη.

δεν είναι αντιφατικό αυτό όμως;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενη, δεν σε επιασα :wink:

Αυτό το "ανησυχώ μην μπλοκάρω τη φαντασία του" σε συνδυασμό με το προσπαθώ να του τα λέω όλα ορθολογικά 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Αμ, δεν προβληματίζομαι για το δικό μου παιδάκι , στο οποίο προτιμώ να πω την αλήθεια . Αν ξεφουρνίσει τίποτα στο σταθμό προβληματίζομαι : για τα αλλά παιδακια και δη για τους γονείς ! Νομίζω ότι η Βερενίκη και το «μυστικό» με καλύπτει πάντως :)  

 

 

Μιλάς για παιδικό σταθμό, άρα είναι πολύ μικρούλι. Εγώ θα σου έλεγα να μην του χαλάσεις την φαντασίωση. Θα έρθει η ώρα που θα κάνει από μόνο του πολλές ερωτήσεις και θα το αμφισβητεί. Μην του το χαλάσεις από τώρα.

Και εγώ προσπάθησα κάποτε σε μικρή ηλικία να τους πω ότι δεν υπάρχουν μάγισσες, νεράιδες, γοργόνες κτλ αλλά δεν ήταν έτοιμα να το δεχτούν. Άσε το παιδί να ωριμάσει μόνο του... Έτσι κι αλλιώς, αν του πεις ότι δεν υπάρχει Αγ. Βασίλης, θα το γυρίσει σε κάποιου άλλους είδους "μαγεία-φαντασία". Σε αυτή την ηλικία το χρειάζονται, το έχουν ανάγκη.

Just now, Fenia27 είπε:

Αν το πατε με την λογικη ρε παιδια, ας σταματησει καθε τι φανταστικο, νεραιδες του δοντιου, νεραιδες της πιπιλας, ζωα που μιλανε, ολα τα παραμυθια γενικα..

 

 

Συμφωνώ. Δεν είναι μόνο ο Αγ. Βασίλης.

Σε αυτή την ηλικία τους διαβάζουμε ένα σωρό παραμύθια με φαντασίες. Τι θα γίνει με αυτά; Θα βγάλουμε λίστα ώστε να τα καταρρίπτουμε όλα σε ένα 3χρονο-4χρονο; Δεν γίνεται. Το δοκίμασα!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, δεν επιθυμείς ούτως ή άλλως να καλλιεργήσεις το παραμύθι του Αη Βασίλη στο παιδί σου. Ο προβληματισμός σου βρίσκεται στο πως η δική σου ορθολογική προσέγγιση μπορεί μέσω του παιδιού να "χαλάσει" το όνειρο άλλων παιδιών. 

 

Πάντως αν θεωρείς ότι μπορεί να είναι πρόβλημα το παιδί μας να μην πιστεύει γιατί θα το φέρουν σε δύσκολη θέση τα άλλα παιδιά, για εμένα είναι ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα η σύγκριση δώρων που προκύπτει, το "α εμένα ο Αγιος Βασίλης μου έφερε καλύτερο δώρο από εσένα" και άντε μετά να δώσεις στο νηπιάκι να καταλάβει γιατί ένας "Αγιος" κάνει τέτοιες διακρίσεις... Για να μην μιλήσουμε για το τι συμβαίνει σε πολυπολιτισμικά σχολεία ή παιδικούς που θα έχεις παιδιά άλλων θρησκειών. 

 

Πάντως και εμείς που είμαστε του ορθολογικού, δε βάλαμε το τρίχρονο μια μέρα κάτω να του πούμε "κοίτα να δεις, Αγιο-Βασίλης και τέτοιες σαχλαμάρες δεν υπάρχουν". Γιορτάζουμε κανονικά, μιλήσαμε για τον Αγιο και ότι για να τον θυμόμαστε αλλάζουμε δώρα, είπαμε για τα έθιμα άλλων χωρών, είπαμε για τα δώρα του Αγιου Βασίλη σαν παραμύθι και εξηγήσαμε ότι σε πολλά παιδάκια τους αρέσει να πιστεύουν ότι υπάρχει και τους φέρνει δώρα. Πάντα βάσει ερωτήσεων που μας έκανε η ίδια. Γενικά μείναμε αρκετά στη σκέψη του πόσο όμορφο είναι τα Χριστούγεννα να δείχνουμε την αγάπη μας μέσω δώρων. Ακόμα, γινόμαστε εμείς "Αγιος Βασίλης" και διαλέγουμε δώρα για όλους τους κοντινούς συγγενείς και φίλους, χωρίς να προϋποθέτουμε την ανταλλαγή, έτσι ως έκπληξη! Η μαγεία των Χριστουγέννων δεν εξαντλείται στο δώρο αλλά στη θαλπωρή, στις μυρωδιές των γλυκών, στις οικογενειακές στιγμές, στην εκδήλωση αγάπης. Εμείς πάντως αυτό προσμονούσαμε ως παιδιά και αυτό θέλω να είναι και η γιορτή για την κόρη μου. Μια υπενθύμιση αγάπης.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Αν κατάλαβα καλά, δεν επιθυμείς ούτως ή άλλως να καλλιεργήσεις το παραμύθι του Αη Βασίλη στο παιδί σου. Ο προβληματισμός σου βρίσκεται στο πως η δική σου ορθολογική προσέγγιση μπορεί μέσω του παιδιού να "χαλάσει" το όνειρο άλλων παιδιών. 

 

Πάντως αν θεωρείς ότι μπορεί να είναι πρόβλημα το παιδί μας να μην πιστεύει γιατί θα το φέρουν σε δύσκολη θέση τα άλλα παιδιά, για εμένα είναι ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα η σύγκριση δώρων που προκύπτει, το "α εμένα ο Αγιος Βασίλης μου έφερε καλύτερο δώρο από εσένα" και άντε μετά να δώσεις στο νηπιάκι να καταλάβει γιατί ένας "Αγιος" κάνει τέτοιες διακρίσεις... Για να μην μιλήσουμε για το τι συμβαίνει σε πολυπολιτισμικά σχολεία ή παιδικούς που θα έχεις παιδιά άλλων θρησκειών. 

 

Πάντως και εμείς που είμαστε του ορθολογικού, δε βάλαμε το τρίχρονο μια μέρα κάτω να του πούμε "κοίτα να δεις, Αγιο-Βασίλης και τέτοιες σαχλαμάρες δεν υπάρχουν". Γιορτάζουμε κανονικά, μιλήσαμε για τον Αγιο και ότι για να τον θυμόμαστε αλλάζουμε δώρα, είπαμε για τα έθιμα άλλων χωρών, είπαμε για τα δώρα του Αγιου Βασίλη σαν παραμύθι και εξηγήσαμε ότι σε πολλά παιδάκια τους αρέσει να πιστεύουν ότι υπάρχει και τους φέρνει δώρα. Πάντα βάσει ερωτήσεων που μας έκανε η ίδια. Γενικά μείναμε αρκετά στη σκέψη του πόσο όμορφο είναι τα Χριστούγεννα να δείχνουμε την αγάπη μας μέσω δώρων. Ακόμα, γινόμαστε εμείς "Αγιος Βασίλης" και διαλέγουμε δώρα για όλους τους κοντινούς συγγενείς και φίλους, χωρίς να προϋποθέτουμε την ανταλλαγή, έτσι ως έκπληξη! Η μαγεία των Χριστουγέννων δεν εξαντλείται στο δώρο αλλά στη θαλπωρή, στις μυρωδιές των γλυκών, στις οικογενειακές στιγμές, στην εκδήλωση αγάπης. Εμείς πάντως αυτό προσμονούσαμε ως παιδιά και αυτό θέλω να είναι και η γιορτή για την κόρη μου. Μια υπενθύμιση αγάπης.

 

 

 

 

 

 

Νομίζω ότι αυτό είναι το ερώτημα αλλά μάλλον είναι από τα αναπάντητα ερωτήματα! :)

Ο κάθε γονιός ανάλογα με την κοσμοθεωρία του, τις αξίες και τις αρχές του αποφασίζει με ποιον τρόπο, πότε και πως θα μεταδώσει στο παιδί του κάποιες ιδέες / παραδόσεις / έθιμα κλπ. Από εκεί και πέρα ο περίγυρος πάντα θα υπάρχει για να συμφωνεί/ αναθεωρεί / γκρεμίζει / κοροιδεύει, για αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Για παράδειγμα όταν ο γιος μου με ρώτησε γιατί έχει ένα παππού και όχι δύο (ο πατέρας μου πέθανε όταν ήμουν μικρή) του εξήγησα πως είναι στον ουρανό και είναι κοντά μας και μας αγαπά και μας προσέχει. Και ακόμη και τώρα πάμε μαζί και ανάβουμε ένα κεράκι.

Φαντάζομαι κάποια στιγμή θα του πει κανένας εξυπνάκιας ότι απλώς μας βάζουν στο χώμα και μας τρώνε τα σκουλήκια αλλά είπα να του δώσω μία άλλη οπτική πιο ανθρώπινη, πιο ελπιδοφόρα, ότι κάτι άλλο υπάρχει βρε παιδί μου και πέρα από εμάς, υπάρχει δεν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Δεν θελεις να μπλοκαρεις την φαντασια του μικρου αλλα την ιδια στιγμη του λες μια "αληθεια" που του στερει μια "μαγεια" και μια τεραστια φαντασιωση για την ηλικια του...Αυτο νομιζω θελει να πει η Αργκ

Αν ειναι αυτη η αντιφαση φυσικα και το καταλαβαινω. Γι'αυτο αλλωστε εγραψα 

12 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

τοσο που ανησυχω μηπως μπλοκαρω την φαντασια του

 

Just now, Fenia27 είπε:

Αν το πατε με την λογικη ρε παιδια, ας σταματησει καθε τι φανταστικο, νεραιδες του δοντιου, νεραιδες της πιπιλας, ζωα που μιλανε, ολα τα παραμυθια γενικα..

 Γιατι εσεις αφηνετε τα παιδια να πιστευουν οτι ειναι αληθινα; Εγω παντως δεν θα χρησιμοποιησω ουτε νεραϊδες του δοντιου κλπ, ηδη συζηταμε για την φυσιολογια και την ανατομια του σωματος αρκετες φορες και ξερει πως δεν θα ερθει καμια νεραϊδα. Οσον αφορα τα παραμυθια, γνωριζει οτι ειναι παραμυθι και γι'αυτο επιτρεπει την φαντασια του να οργιασει, μονος του μου εχει δειξει οτι θελει την αληθεια. Αν μου δειξει σε καποια φαση οτι χρειαζεται περισσοτεη φαντασια για καποιο λογο (πχ για να ξεπερασει καποιο φοβο του κλπ) εννοειται οτι θα του την προσφερω. Του εχω πει οτι καποια πραγματα υπαρχουν μονο στα παραμυθια (πχ δεν υπαρχουν δρακοι στ'αληθεια περα απο αυτους του Κομοντο και σιγουρα δεν βγαζουν φωτιες, νεράιδες ή γοργονες δεν εχουμε δει ακομη στ'αληθεια, μπορει και να κρυβονται, μπορει να μην υπαρχουν κλπ). Η αληθεια ειναι οτι οσες φορες πηγα να το ριξω στη φαντασια και να το παω λιγο παραπερα εδειξε συγχυσμενος οταν σκεφτοταν με την κριτικη του σκεψη, αφου ακομη και ο ιδιος καποιες φορες μου εχει απαντησει χαμογελωντας "Ε αφου αυτο δε γινεται". Τι να του πω εγω οτι γινεται, μονο και μονο για να αναπτυχθει η φαντασια του; Η φαντασια μπορει να αναπτυχθει με πολλους τροπους και η μαγεια επισης, απο εμας εξαρταται. Τα παραμυθια ειναι ιστοριες που τις εγραψαν ανθρωποι, οχι πραγματικοτητες ουτε γεγονοτα. Αληθεια, οταν διαβαζετε ενα παραμυθι δεν συζητατε για τον συγγραφεα και τον εικονογραφο; Εμεις καθε φορα διαβαζουμε απο την αρχη, μονο τις εκδοσεις ακομη δεν εχω αναφερει γιατι δεν θα καταλαβει :-P Παρ'ολα αυτα εννοειται οτι αφηνουμε την φαντασια μας στον ουρανο οσο διαβαζουμε, ειτε αφηγουμαστε ιστοριες, ειτε με θεατρικο παιχνιδι κλπ. Ολα αυτα συμβαλλουν στη αναπτυξη της, γιατι λοιπον να τον αφηνω να πιστευει πραγματα που δεν ισχυουν εφ'οσον δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος για να το κανω; 

 
Link to comment
Share on other sites

@vtgian, καταλαβαίνω πώς το λες, και θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά διαφωνώ διότι την ίδια ερώτηση θα μπορούσε να κάνει και το παιδί των Εβραίων ή των Μουσουλμάνων ή των άθεων. Δηλαδή αυτοί οι άνθρωποι τι θα πουν στα παιδιά τους; Ούτε μου αρέσει η ιδέα "παίρνω δώρα για να δείξω στον άλλον ότι τον αγαπάω" ως εξήγηση σε τόσο μικρή ηλικία. Αν ήταν πέντε οκ, θα το προχωρούσα ένα βήμα παραπέρα ότι είναι ωραίο να κάνουμε και δώρα σε αυτούς που αγαπάμε. Στη φάση που είναι τώρα , δεν ξέρω κατά πόσο θα κατανοούσε το ακριβές νόημα. Μπορεί και να κάνω λάθος όμως. Μου έδωσες τροφή για σκέψη. Ο θάνατος που αναφέρεις @elenip είναι εντελώς άλλο κομμάτι, δεν θα μπορούσα να συγκρίνω αυτήν την περίπτωση με έναν "Αη-Βασίλη" , ούτε θα θεωρούσα εξυπνάκια κάποιον που θα έκανε περιγραφική τοποθέτηση για τη σήψη σε έναν 4χρονο παιδί (άλλη λέξη και δη ... υβριστική μου έρχεται στο κεφάλι)!!! 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αν ειναι αυτη η αντιφαση φυσικα και το καταλαβαινω. Γι'αυτο αλλωστε εγραψα 

 

 Γιατι εσεις αφηνετε τα παιδια να πιστευουν οτι ειναι αληθινα; Εγω παντως δεν θα χρησιμοποιησω ουτε νεραϊδες του δοντιου κλπ, ηδη συζηταμε για την φυσιολογια και την ανατομια του σωματος αρκετες φορες και ξερει πως δεν θα ερθει καμια νεραϊδα. Οσον αφορα τα παραμυθια, γνωριζει οτι ειναι παραμυθι και γι'αυτο επιτρεπει την φαντασια του να οργιασει, μονος του μου εχει δειξει οτι θελει την αληθεια. Του εχω πει οτι καποια πραγματα υπαρχουν μονο στα παραμυθια (πχ δεν υπαρχουν δρακοι στ'αληθεια περα απο αυτους του Κομοντο και σιγουρα δεν βγαζουν φωτιες, νεράιδες ή γοργονες δεν εχουμε δει ακομη στ'αληθεια, μπορει και να κρυβονται, μπορει να μην υπαρχουν κλπ). Η αληθεια ειναι οτι οσες φορες πηγα να το ριξω στη φαντασια και να το παω λιγο παραπερα εδειξε συγχυσμενος οταν σκεφτοταν με την κριτικη του σκεψη, αφου ακομη και ο ιδιος καποιες φορες μου εχει απαντησει χαμογελωντας "Ε αφου αυτο δε γινεται". Τι να του πω εγω οτι γινεται, μονο και μονο για να αναπτυχθει η φαντασια του; Η φαντασια μπορει να αναπτυχθει με πολλους τροπους και η μαγεια επισης, απο εμας εξαρταται. Τα παραμυθια ειναι ιστοριες που τις εγραψαν ανθρωποι, οχι πραγματικοτητες ουτε γεγονοτα. Αληθεια, οταν διαβαζετε ενα παραμυθι δεν συζητατε για τον συγγραφεα και τον εικονογραφο; Εμεις καθε φορα διαβαζουμε απο την αρχη, μονο τις εκδοσεις ακομη δεν εχω αναφερει γιατι δεν θα καταλαβει :-P Παρ'ολα αυτα εννοειται οτι αφηνουμε την φαντασια μας στον ουρανο οσο διαβαζουμε, ειτε αφηγουμεστα ιστοριες, ειτε με θεατρικο παιχνιδι κλπ. Ολα αυτα συμβαλλουν στη αναπτυξη της, γιατι λοιπον να τον αφηνω να πιστευει πραγματα που δεν ισχυουν εφ'οσον δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος για να το κανω; 

Συμφωνώ με την οπτική σου. Κι εμείς ακολουθούμε αν θέλουμε παραδόσεις όχι νεράιδες δοντιών αλλά τον παραδοσιακό ποντικό των κεραμιδιών "Πάρε ποντικέ το δόντι μου και δος μου σιδερένιο, να μασουλάω κόκκαλα να τρώω παξιμάδια" - αν το θυμάμαι και καλά, διότι έχουν περάσει χρόνια :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...