Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνεχείς ιωσεις- ενίσχυση ανοσοποιητικού


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

@ΑΡΓΚ λυπάμαι αλλά αν επισκέπτεσαι κάποιον στον οποιο θα πρέπει να εμπιστευτείς την υγεία σου κ τη σωματική σου ακεραιότητα και δεν ελέγχεις καν αν είναι απόφοιτος ιατρικής σχολής ή διαδικτυακης ιστοσελίδας, τότε το πρβλ δεν το έχει αυτός αλλά εσύ.

 

@Lenia16 νομίζω λες ακριβώς το ίδιο: ΔΕΝ  ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ οπως τον εννοούμε το γιατρό. Γιατί η ομοιοπαθητική, δεν είναι ιατρική ειδικότητα. Είναι σαν να λέμε αστρολόγος ιατρός ή ξεματιαστής ιατρός. Επιλέγοντας τον ομοιοπαθητικό, εμπιστεύεσαι την υγεία σου σε ένα μη ιατρό. Θυμίζω ότι εσύ το πρότεινες σαν σκέψη, όχι εγω :) Δεν μπορείς να πας σε ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ το παιδί σου, γιατί δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Υπάρχει ο γιατρός και υπάρχει και ο οπαδός της ομοιοπαθητικής, μαζί δεν υφίστανται. Δεν μπορείς να πάρεις αυτή την ειδικότητα από την Ιατρική Σχολή, γιατί δεν υπάρχει τέτοια Ιατρική ειδικότητα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

@Lenia16 νομίζω λες ακριβώς το ίδιο: ΔΕΝ  ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ οπως τον εννοούμε το γιατρό. Γιατί η ομοιοπαθητική, δεν είναι ιατρική ειδικότητα. Είναι σαν να λέμε αστρολόγος ιατρός ή ξεματιαστής ιατρός. Επιλέγοντας τον ομοιοπαθητικό, εμπιστεύεσαι την υγεία σου σε ένα μη ιατρό. Θυμίζω ότι εσύ το πρότεινες σαν σκέψη, όχι εγω :) Δεν μπορείς να πας σε ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ το παιδί σου, γιατί δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Υπάρχει ο γιατρός και υπάρχει και ο οπαδός της ομοιοπαθητικής, μαζί δεν υφίστανται. Δεν μπορείς να πάρεις αυτή την ειδικότητα από την Ιατρική Σχολή, γιατί δεν υπάρχει τέτοια Ιατρική ειδικότητα. 

Δε λέω το ίδιο. Η ομοιοπαθητική φυσικα δεν είναι ειδικοτητα, όπως δεν είναι κ η αναπτυξιολογια. Είναι ειδίκευση. Έτσι όπως υπάρχει παιδιατρος- αναπτυξιολογος υπάρχει κ ομοιοπαθητικός παιδίατρος. Η ελληνική εταιρεία ομοιοπαθητικής ιατρικής και το πανεπιστήμιο Αιγαίου παρέχουν μετα-πτυχιακη εκπαίδευση σε ιατρούς κ άλλους επαγγελματίες υγείας (οδοντιάτρους, φαρμακοποιούς) προκειμένου να ασκούν την ομοιοπαθητική με ασφάλεια, παράλληλα με την ιατρική τους ειδικότητα. ΜΟΝΟ σε επαγγελματίες υγείας. 

Πάντως, δεν υποστηρίζω την ομοιοπαθητική. Δεν έχει επιστημονική βάση, δεν έχει λογική βάση (κουνημενο, αραιωμένο νερο με μνήμη, wtf), παρόλα αυτά επιτρεψε μου να αντιμετωπίζω με έναν αναλογο σκεπτικισμό και την κλασική ιατρική. Ξέρω ότι διαφωνουμε κ δε χρειάζεται να μου απαριθμησεις τα θετικά τις ιατρικής, τα γνωρίζω και τα αναγνωρίζω εννοείται. Όμως γνωρίζω πάρα πολύ καλά, λόγω εργασίας, και τα αρνητικά (και εννοω σε επίπεδο υγειας). Και αν μπορώ να αντιμετωπίσω μια απλή ιατρική κατάσταση με νερό κ ζάχαρη, το θεωρώ προτιμότερο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν σε κάποια ίωση η μικρή εβηχε πολυ, από τις πρώτες τρελές ιώσεις που περάσαμε, που κανει και κανέναν εμετό από τα φλεματα, ο γιατρός μας αντί για σιρόπι μας είχε πει βάλτε μια λεκανη βραστό νερό στο δωμάτιο της. Ομολογουμένως εκανε δουλειά και το κάνω από τότε αν και δεν πιάνει πάντα, και ευχαριστώ το γιατρό γιαυτό γιατί πέρασε χωρίς φάρμακα. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Προσωπικά, πιστεύω πως θα πρέπει ο (εν δυνάμει) ασθενής να αρχίσει να γίνεται λίγο πιο ώριμος γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει καμία εκπαίδευση και καθοδήγηση για το πώς πρέπει να κινούμαστε στο συστημα υγείας και να διαχειριζόμαστε την πρόκληση ζήτηση -και από τις δύο πλευρές.

 

Lenia16 τι εννοείς ΄΄να γίνει ο ασθενής πιο ώριμος''΄; Πως δηλ θα πρέπει να κινείται ένας ασθενής στο σύστημα υγείας για να μην την πατήσει; 

Το ρωτάω γιατί ειλικρινά δεν θεωρώ ότι σε αυτό το θέμα, εγώ τουλάχιστον, φέρομαι ''ανώριμα'' ή επιπόλαια πόσο μάλλον όταν αφορά τα παιδιά μου.

Δεν εμπιστεύομαι την ομοιοπαθητική, δεν έχω στραφεί ποτέ σ' αυτήν. Ακολουθώ πάντα την κλασσική γιατρική και ειδικά σε ότι έχει να κάνει με τα παιδιά μου είμαι πολύ προσεκτική με τους γιατρούς που επιλέγω και αρκετά επιφυλακτική ακόμα και με αυτούς που έχω ''εμπιστοσύνη''. 

 

16 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Ο κάθε φαρμακοποιός δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει τι πάθηση μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε πελάτης. Ξέρεις πόσες αλληλεπιδράσεις έχουν τα φάρμακα και τα συμπληρώματα με άλλα φάρμακα ή παθήσεις; Δλδ να αρχίσει να λεει ο φαρμακοποιός σε καθέναν από τους 100 ανθρώπους που μπορεί να προτείνει την εχινατσια πχ κάθε μέρα που αντενδεικνυται.

 

Από τον φαρμακοποιό η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω να με ενημερώνει για τα πάντα. Δεν είναι αυτή η δουλειά του και συμφωνώ μαζί σου. 

Αλλά από τον παιδο ενδοκρινολόγο της κόρης μου, την οποία παρακολουθεί από 18μηνών με αγωγή, ναι, περιμένω να με ενημερώσει, έστω  μια φορά, για τις βιταμίνες και για τα συμπληρώματα που μπορώ να δώσω ή όχι δεδομένου ότι γνωρίζει ότι τα παιδάκια αρρωσταίνουν συχνά και οι γονείς συνήθως καταφεύγουν σε τέτοιες επιλογές. Όπως περιμένω και από τον παιδίατρο μου, ο οποίος γνωρίζει ότι το παιδί έχει υποθυρεοειδισμό, τέτοια ενημέρωση.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αργκ προφανώς και ο ομοιοπαθητικός που πήγαινε η ανιψιά σου δεν ήταν και γιατρός. Όταν έψαχνα ένα ομοιοπαθητικό σε μια δύσκολη φάση της ζωής μου, κοίταζα να είναι γιατρός και να έχει και μια ειδίκευση ομοιοπαθητικής. Και όντως βρήκα έναν καταπληκτικό γιατρό και άνθρωπο (δε θυμάμαι τι ειδικότητα είχε) ξεκινήσαμε μαζί για δύο μήνες και με βοήθησε σε ένα συγκεκριμένο θέμα που είχα. Όταν όμως χρειάστηκα να ξεκινήσω χημειοθεραπεία ο ίδιος μου είπε ότι πρέπει να σταματήσω τη δική του αγωγή γιατί είναι τόσο ισχυρά τα φάρμακα της χημειοθεραπείας που τα ομοιοπαθητικά φάρμακα δεν έχουν νόημα. 

Επίσης από την αρχή μου είπε ότι το πρόβλημα μου είναι σοβαρό και μόνο η κλασική ιατρική μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά, τα ομοιοπαθητικά είναι απλά υποστηρικτικά (μιλάω πάντα για τη δική μου περίπτωση). Μου είχε τονίσει ότι σε καμία περίπτωση δε πρέπει να αφήσω τον γιατρό που με παρακολουθεί, μαζί του είδαμε πιο πολύ το ψυχολογικό κομμάτι στο οποίο βοήθησε πολύ. Και ακόμα και αν δούλεψε σαν placebo δε με νοιάζει καθόλου γιατί σε εκείνη τη φάση με έβγαλε από το βούρκο ο άνθρωπος.

Δεν είναι ίδιοι όλοι οι ομοιοπαθητικοί και θέλει πολύ ψάξιμο στο να βρεις τον κατάλληλο ιατρό.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elemaxi είπε:

 

Lenia16 τι εννοείς ΄΄να γίνει ο ασθενής πιο ώριμος''΄; Πως δηλ θα πρέπει να κινείται ένας ασθενής στο σύστημα υγείας για να μην την πατήσει; 

Το ρωτάω γιατί ειλικρινά δεν θεωρώ ότι σε αυτό το θέμα, εγώ τουλάχιστον, φέρομαι ''ανώριμα'' ή επιπόλαια πόσο μάλλον όταν αφορά τα παιδιά μου.

Δεν εμπιστεύομαι την ομοιοπαθητική, δεν έχω στραφεί ποτέ σ' αυτήν. Ακολουθώ πάντα την κλασσική γιατρική και ειδικά σε ότι έχει να κάνει με τα παιδιά μου είμαι πολύ προσεκτική με τους γιατρούς που επιλέγω και αρκετά επιφυλακτική ακόμα και με αυτούς που έχω ''εμπιστοσύνη''. 

 

 

Από τον φαρμακοποιό η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω να με ενημερώνει για τα πάντα. Δεν είναι αυτή η δουλειά του και συμφωνώ μαζί σου. 

Αλλά από τον παιδο ενδοκρινολόγο της κόρης μου, την οποία παρακολουθεί από 18μηνών με αγωγή, ναι, περιμένω να με ενημερώσει, έστω  μια φορά, για τις βιταμίνες και για τα συμπληρώματα που μπορώ να δώσω ή όχι δεδομένου ότι γνωρίζει ότι τα παιδάκια αρρωσταίνουν συχνά και οι γονείς συνήθως καταφεύγουν σε τέτοιες επιλογές. Όπως περιμένω και από τον παιδίατρο μου, ο οποίος γνωρίζει ότι το παιδί έχει υποθυρεοειδισμό, τέτοια ενημέρωση.

 

 

 

Κ μόνο το ότι είσαι επιφυλακτική είναι ένδειξη ωριμότητας. Κοίταξε να δεις, ο ασθενής, αν δεν είναι ο ίδιος γιατρός, δεν είναι σε θέση να έχει άποψη επί της πάθησης, της αγωγής που του προτείνεται κ γενικά επί της κατάστασης του. Από αυτό το γεγονός ξεκινάνε τα περισσότερα πρβλ του συστήματος υγείας.

Όταν λοιπόν ο κλασικός γιατρός που πιθανώς να επισκεφθείς άπαξ για μια ίωση πχ, σου γράψει σπρέι για τη μύτη, αντιφλεγμονώδες για τον τρομερό πονόλαιμο και αντιβίωση γιατί επιμένεις εσύ ότι χωρίς αντιβίωση δε γίνεσαι καλά κ θέλει να σε ξεφορτωθεί, γιατί το 5€ που αποζημιώνεται από τον ΕΟΠΥΥ για σένα δεν αξίζει ούτε το σάλιο του, όχι τα 10 χρόνια σπουδών, συμβαίνουν τα εξης: μάλλον δε θα σε ρωτήσει αν έχεις γλαύκωμα ούτε θα σου εξηγήσει ότι η αλόγιστη χρήση των αποσυμφορητικων προκαλεί εξάρτηση σε βαθμό που μετά δεν μπορείς να αναπνευσεις χωρίς αυτα. Ούτε θα σε ρωτήσει αν έχεις οικογενειακό θρόμβωσης ή καρδιαγγειακό προβλημα. Κ φυσικά δεν πρόκειται να ρωτήσει τι άλλα φάρμακα παίρνεις για να ελέγξει αν αλληλεπιδρούν ή επηρεάζουν τα επίπεδα της αντιβίωσης που κακώς θα πάρεις, τα οποία (σε ειδικές περιπτώσεις βέβαια αλλά πιάνω τα άκρα) μπορεί να σου κάνουν μέχρι κ ηπατική ανεπάρκεια. Και φυσικά δεν υπάρχει η απαίτηση από έναν απλό άνθρωπο να βάζει καν στο νου όλα αυτά. Όμως ο γιατρός τα έχει σπουδάσει. Κ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν ασχολούνται με τις βιταμίνες γιατί δεν τους ενδιαφερει. Αν τους πεις να πάρω το Χ σκεύασμα; Οι μισοί θα σου πουν πάρτο χωρίς να ξέρουν καν τι είναι και οι άλλοι μισοί θα σου πουν άντε μωρέ με τις βλακείες των φαρμακοποιών για να πουλήσουν. Δυστυχώς αυτό συμβαίνει. Εδώ υπάρχουν γιατροί που συνταγογραφουν φάρμακα εμβρυοτοξικα χωρίς καν να προειδοποιούν για αποφυγή εγκυμοσύνης, στις βιταμίνες θα κολλήσουν; 

Εσύ όμως, επειδή πρόκειται για τη δική σου υγεία, θα πρέπει να ρωτάς. Κ αν έχεις αμφιβολία να επισκέπτεσαι δεύτερο γιατρό. Κάτι που από την άλλη, δε θα έπρεπε να συμβαίνει σε μια ιδανική κατάσταση όμως αυτό είναι άλλο κ πολύ μεγάλο θέμα συζήτησης. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η περιγραφή στο άνωθεν post σου @Lenia16 είναι μια θλιβερή έκφανση της πραγματικότητας. 

πρίν από 6 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εσύ όμως, επειδή πρόκειται για τη δική σου υγεία, θα πρέπει να ρωτάς. Κ αν έχεις αμφιβολία να επισκέπτεσαι δεύτερο γιατρό.

Συμφωνώ. Και δεύτερο και τρίτο και... δέκατο. Πόσο όμως επιτρέπουν τα οικονομικά του καθενος;!

πρίν από 6 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κάτι που από την άλλη, δε θα έπρεπε να συμβαίνει σε μια ιδανική κατάσταση όμως αυτό είναι άλλο κ πολύ μεγάλο θέμα συζήτησης. 

Συμφωνώ. Κατ'εμέ, δε θα έπρεπε να συμβαίνει, όχι σε μια ιδανική κατάσταση. Δε θα έπρεπε να συμβαίνει, τελεία και παύλα!

 

Όσο για την ομοιοπαθητική ήθελα να προσθέσω. Δεν έχω ακολουθήσει θεραπευτικό σχήμα, δεν έχω κοντινά μου άτομα που να ακολουθούν για να παρακολουθώ την εξέλιξη τους. ΟΜΩΣ (λόγω πρότερων σπουδών-εκπαίδευσης, μελέτης, συζήτησης) η άποψη μου είναι ότι οι εναλλακτικές θεραπείες γενικά (δεν εστιάζω στην ομοιοπαθητική, αναφέρομαι στην αρωματοθεραπεία, μασάζ, βελονισμό, κλπ) είναι παρεξηγημένες. Για αυτό ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό, η έλλειψη πλαισίου, όταν πρωτοεμφανίστηκαν στην χώρα μας, όπου ο οποιοσδήποτε άσχετος-ανεύθυνος-επικίνδυνος, υιοθέτησε την ιδιότητα του ομοιοπαθητικού/εναλλακτικού θεραπευτή. Πλέον υπάρχουν ιατροί, σοβαροί επιστήμονες, καταρτισμένοι θεραπευτές, που ασχολούνται με τις εναλλακτικές θεραπείες. Πιστεύω πως το άτομο που σήμερα αναζητά εναλλακτικό θεραπευτή, είναι (έχει διαθέσιμη την πληροφορία για να είναι) σωστά ενημερωμένο και συνειδητοποιημένο και μπορεί να επιλέξει προς όφελος της υγείας του. @connie08 εξέφρασε πολύ σωστά το σκεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που σκέφτομαι τον βελονισμό μιας και αναφέρθηκε να κόψω το τσιγάρο, τι λέτε γιαυτό? Εγώ φοβάμαι λίγο. Αρχικά θα ξεκινήσω με φάρμακα που δίνουν οι γιατροί μετά βλέπουμε.. Αλλά όλο λέω θα πάω για μένα να κάνω κάτι κι όλο κάτι άλλο βγαίνει. Ελπίζω το 2020 να τα καταφέρω! 

Link to comment
Share on other sites

Η εχινακεια γιατί κάνει κακό σε όσους έχουν θγρεοειδη? Εγώ έχω χάσιμοτο δεν παίρνω χάπι όμως είναι υπό έλεγχο εδώ κ χρονια αλλά οπότε αρρωσταίνω παίρνω εχινακεια για 3 μέρες μια την ημέρα. Τι μπορεί να πάθω? Δεν έχω πάθει κάτι.. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2019 at 3:55 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Η εχινακεια γιατί κάνει κακό σε όσους έχουν θγρεοειδη? Εγώ έχω χάσιμοτο δεν παίρνω χάπι όμως είναι υπό έλεγχο εδώ κ χρονια αλλά οπότε αρρωσταίνω παίρνω εχινακεια για 3 μέρες μια την ημέρα. Τι μπορεί να πάθω? Δεν έχω πάθει κάτι.. 

 

Είναι από τις απαγορευμένες ουσίες σε όλα τα αυτοάνοσα, δεν το έχω ψάξει γιατί, δεδομένου ότι έτσι κι αλλιώς δεν θα χρησιμοποιούσα, απλά με εκνευρίζει αυτή η εμμονή των φαρμακοποιών να συμπεριφέρονται σαν πωλητές σε λαϊκή αντί σαν επιστήμονες όταν θέλουν να προωθήσουν τα κάθε λογής συμπληρωματα.

Εντελώς άσχετο, αλλά σίγουρα έχεις χασιμότο, και όχι κάτι άλλο; Πρώτη φορά ακούω χασιμότο χωρίς θεραπεία για καθυστέρηση της εξέλιξης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Είναι από τις απαγορευμένες ουσίες σε όλα τα αυτοάνοσα, δεν το έχω ψάξει γιατί, δεδομένου ότι έτσι κι αλλιώς δεν θα χρησιμοποιούσα, απλά με εκνευρίζει αυτή η εμμονή των φαρμακοποιών να συμπεριφέρονται σαν πωλητές σε λαϊκή αντί σαν επιστήμονες όταν θέλουν να προωθήσουν τα κάθε λογής συμπληρωματα.

Εντελώς άσχετο, αλλά σίγουρα έχεις χασιμότο, και όχι κάτι άλλο; Πρώτη φορά ακούω χασιμότο χωρίς θεραπεία για καθυστέρηση της εξέλιξης

Είναι πάντα υπό έλεγχο οι τιμές μου. Αλλά όλοι οι ενδοκρινολογοι που πάω μου έχουν πει έχω αυτό αλλά δε χρειάζομαι αγωγή προς ώρας. Κ το χω χρονια. Μόνο στην εγκυμοσύνη μου πήρα τ4 λίγο για να το κρατήσω χαμηλά. Τι να σου πω τώρα. Εξετάζομαι κάθε χρονο.. Δε λες, πάλι καλά... 

 

Παντως τώρα 2 μέρες που κάτι είχα στο λαιμό μου σα φαγούρα ήπια δύο εχινακειες και είμαι μια χαρά. Προλαβαίνω τα κρυολόγηματα με αυτή. Σήμερα δεν παίρνω γιατί ξυπνησα μια χαρά. Πάντως δε με έχει πειράξει ποτέ. :/και παίρνω και σπάνια, μόνο άμα νιώσω κάτι σαν ασθένεια, στην αρχή αρχή, πίνω και χυμούς τρώω καλά και συνέρχομαι. ίσως γιαυτό επειδή δεν πίνω συχνά, τι να πω.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Είναι πάντα υπό έλεγχο οι τιμές μου. Αλλά όλοι οι ενδοκρινολογοι που πάω μου έχουν πει έχω αυτό αλλά δε χρειάζομαι αγωγή προς ώρας. Κ το χω χρονια. Μόνο στην εγκυμοσύνη μου πήρα τ4 λίγο για να το κρατήσω χαμηλά. Τι να σου πω τώρα. Εξετάζομαι κάθε χρονο.. Δε λες, πάλι καλά... 

 

Παντως τώρα 2 μέρες που κάτι είχα στο λαιμό μου σα φαγούρα ήπια δύο εχινακειες και είμαι μια χαρά. Προλαβαίνω τα κρυολόγηματα με αυτή. Σήμερα δεν παίρνω γιατί ξυπνησα μια χαρά. Πάντως δε με έχει πειράξει ποτέ. :/και παίρνω και σπάνια, μόνο άμα νιώσω κάτι σαν ασθένεια, στην αρχή αρχή, πίνω και χυμούς τρώω καλά και συνέρχομαι. ίσως γιαυτό επειδή δεν πίνω συχνά, τι να πω.. 

Αν πρέπει να κάνω μία υπόθεση, από όσο ψιλοθυμάμαι, είναι κάτι που επιταχύνει λογικά τη βλάβη, όχι που θα σε αρρωστήσει όταν το πάρεις. επειδη είναι γενικά για αυτοάνοσα, υποθέτω ότι κάτι κάνει λογικά συστηματικό στον οργανισμό, όχι που θα το δεις βραχυπρόθεσμα. Αλλά το πιο ασφαλές είναι να ρωτήσεις το γιατρό σου, εμένα γιατρός μου το είχε πει.

Link to comment
Share on other sites

Η εχινακεια ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό, κάτι που στα αυτοάνοσα είναι απαγορευτικό γιατί τότε δρα εναντίον του ίδιου του οργανισμού κ το θέλουμε όσο γίνεται σε καταστολή. Σε πολλά αυτοάνοσα νοσήματα όταν αρρωσταίνουμε παρουσιάζεται υποτροπή των συμπτωμάτων ακριβώς γιατί ενεργοποιείται το ανοσοποιητικό. Αν η θυρεοειδιτιδα δεν είναι αυτοάνοσης αιτιολογίας τότε δεν υπάρχει θέμα με την εχινακεια. 

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2019 at 7:57 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Η εχινακεια ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό, κάτι που στα αυτοάνοσα είναι απαγορευτικό γιατί τότε δρα εναντίον του ίδιου του οργανισμού κ το θέλουμε όσο γίνεται σε καταστολή. Σε πολλά αυτοάνοσα νοσήματα όταν αρρωσταίνουμε παρουσιάζεται υποτροπή των συμπτωμάτων ακριβώς γιατί ενεργοποιείται το ανοσοποιητικό. Αν η θυρεοειδιτιδα δεν είναι αυτοάνοσης αιτιολογίας τότε δεν υπάρχει θέμα με την εχινακεια. 

το χασιμότο που ανέφερε η Νεφέλη είναι η αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...