Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάτι για σχολή μπαλετου


Recommended Posts

Θα ήθελα να εκφράσω το παράπονο μου και να μου πείτε γνώμες για ένα ‘μικρο’ θεματάκι που προέκυψε στη σχολή χορου

η κόρη μου είναι κοντά 4 χρόνων ( Γενάρη)

ξεκινησμε μέσα Σεπτέμβρη στη σχολή χορού όπου της αρέσει πολύ.

εκεί ως γνωστών φοράνε τα μικρούλια συγκεκριμένη στολή την οποία μας  είπαν να την προμηθευτούμε από το κέντρο της Αθήνας.

εμεις μένουμε παρά πολύ μακρυά ΑΠο το κέντρο ,συν της άλλης έχω ένα νεογέννητο στο σπίτι, μπαμπά πυροσβέστη με δύσκολα ωράρια κ δε μπορέσαμε να την αγορασουμεακόμα.

Εχθές η μικρη στο άσχετο είπε στο μπαμπά της ότι στο χορό η κυρία δεν την άφησε να κάνει υπόκλιση επειδή δε φοράει στολή....... η μικρή μ είναι ώριμο κ ξέρει να εκφράζετε.όπως και να έχει όμως εγώ σήμερα της πήρα από ένα άλλο μαγαζί, κοντά στη περιοχή μας, μια να μοιάζει Και το παιδί ενθουσιάστηκε.

ξενερωσα λοιπόν γιατί  αν η στολή είναι τόσο θέμα έπρεπε να το πουν σε εμένα κ όχι να εξαιρεθεί το παιδί από κάτι ( υπόκλιση) στο μάθημα.

επειδη είναι η πρώτη φορά που τη γράψαμε σε δραστηριότητα 

Πειτε μου πως θα το χειριζοσασταν;.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, elenip είπε:

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε στις σχολές μπαλέτου! Μία φίλη μαμά που έχει κόρη μου έλεγε για ένα χορευτικό που θα έκαναν, έπρεπε να αγοράσουν στολή 150 ευρώ παρακαλώ και επειδή νευρίασε (καθότι τους ζητάγανε διάφορα έξτρα) είχε πει ότι η κόρη της δεν θα συμμετάσχει. Και από την σχολή τους είπαν να μην πηγαίνει στα μαθήματα και καλά γιατί έκαναν πρόβες μόνο για το χορευτικό της γιορτής για να μην αισθάνεται μειονεκτικά το παιδί. Μετά από αυτό σταμάτησε την μικρή από το μπαλέτο.

Εγώ θα πήγαινα στην σχολή και θα τους έλεγα ότι επειδή δεν είναι για όλο τον κόσμο πάρα πολύ εύκολο να γυρίσουν όλη την Αθήνα για να πάρουν μία στολή και ότι το παιδί το πηγαίνεις εκεί για να μάθει και να περάσει καλά και όχι να περιθωριοποιείται, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, πείτε μου τι σας χρωστάω μέχρι τώρα και γεια σας. Σχολές μπαλέτου δόξα τω Θεώ υπάρχουν πολλές!

Προσωπικά το θεωρώ αστείο έως γελοίο να μην αφήσεις ένα παιδί να κάνει υπόκλιση επειδή δεν φοράει στολή, αυτό και μόνο εμένα μου λέει πολλά για την ποιότητα των ανθρώπων. Σε τέτοιους "επιχειρηματίες" ούτε λεφτά θα έδινα ούτε θα έστελνα το παιδί μου να χαλιέται!

Είσαι μέσα στο μυαλό μου,

ημουνα να σκάσω εχθές.

θα ‘’ψάρεψω’’ διακριτικά άλλη μια την μικρη μου να είμαι σίγουρη και στο επόμενο μάθημα θα δράσω!

δε ξέρω πολλά από δραστηριότητες και σχολεία γιατί τώρα ξεκινήσαμε αλλά τελικά τα πράγματα δεν είναι απλά θέλει προσοχή!!!

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!

Link to comment
Share on other sites

To μπαλέτο δυστυχώς έχει αυτή την κουλτούρα: στολες, συχνά και ακριβές και καθόλου παιδικίες, κότσος, μακιγιάζ από πολύ μικρές ηλικίες, αυστηρότητα, έλεγχος στο βάρος. Είναι αυτή η νοοτροπία, δεν μοιάζει με άλλα είδη γυμναστικής, διαχρονικά. Μπαλέτο και ρυθμική έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες γενικότερα, που ή σου ταιριάζουν ή όχι. Εμάς όχι σαν οικογένεια, το δοκίμασε η κόρη μου ενα χρόνο και το έκοψε, εκεί στα προνηπια γιατί δεν μας ταίριαζε σαν φιλοσοφία όχι ο χορός ο ιδιος, αλλά τα γύρω γύρω. Επίσης στις σοβαρές σχολές μπαλέτου, δεν πας για μία δραστηριότητα γενικώς ούτε για να περάσει καλά το παιδί, η φιλοοφίοα είναι ότι και από τα 4-5 το βλέπει σοβαρα και θα έχει και την αντίστοιχη πειθαρχία σε όλα, από εμφάνιση και βάρος, ως στάση σώματος.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Mummyof2 said:

Είσαι μέσα στο μυαλό μου,

ημουνα να σκάσω εχθές.

θα ‘’ψάρεψω’’ διακριτικά άλλη μια την μικρη μου να είμαι σίγουρη και στο επόμενο μάθημα θα δράσω!

δε ξέρω πολλά από δραστηριότητες και σχολεία γιατί τώρα ξεκινήσαμε αλλά τελικά τα πράγματα δεν είναι απλά θέλει προσοχή!!!

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!

 

Σε αυτές τις ηλικίες τα παιδιά μπορούν να πάνε σε διάφορων ειδών δραστηριότητες, εμείς θυμάμαι τα είχαμε δοκιμάσει όλα! και μουσική προπαιδεία και θεατρική αγωγή και κουνγκ φου και κολυμβητήριο μέχρι και παραδοσιακούς χορούς :), όχι την ίδια χρονιά έτσι?

Εγώ θα σε συμβούλευα να βρεις και τίποτε άλλο, όχι αποκλειστικά μπαλέτο, και να πας την μικρή να κάνει διάφορα δοκιμαστικά. Πλέον όποια δραστηριότητα και να θες να πας σε αφήνουν να κάνεις 1  - 2 δοκιμαστικά δωρεάν. Η μικρή εάν ήταν η πρώτη της δραστηριότητα λογικό να της αρέσει, πήγαινε την να κάνει και αλλού κανένα δοκιμαστικό να δεις τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν πήγα μπαλέτο από πρώτη έως τρίτη δημοτικού, δεκαετία 90, μας έλεγαν ότι επιτρέπεται να τρώμε μόνο ένα μικρό σοκολατάκι τύπου Τζοκόντα την εβδομάδα! Εντωμεταξύ εγώ δεν ήμουν και το πιο ευλύγιστο παιδάκι και ήμουν και ελαφρώς αγοροκόριτσο οπότε ένιωθα ότι μας τραβολογάνε, μας καταπιέζουν κλπ. Πήγα 3 χρόνια με το ζόρι. Ταυτόχρονα έκανα και παραδοσιακούς που δεν είχαν καμία σχέση και μου άρεσαν πολύ και τους συνέχισα μέχρι τα 25 (κι ακόμα πηγαίνω πότε πότε)!

Link to comment
Share on other sites

Έκανε δοκιμαστικά πολλά και καταλήξαμε στη συγκεκριμένη σχολή γιατί μου κάρι μου άρεσε, ίσως ότι παίζουν πιάνο οι δασκάλες κατά τη διάρκεια του μαθήματος.εμεις σαν οικογένεια καμία σχέση με χορό ειδικά μπαλέτο κ εμένα δεν μου άρεσε ποτέ εξάλλου ασχολειθηξα με πρώταθλητισμο βολλευ κ ο σύζυγος μπάσκετ ( καθόλου κομψά αθλήματα!!!!)

 

σκεφτομαι να τη πάω κ κολυμβητήριο να δούμε αν θα της αρέσει η ιδέα!

 

δε περιμένω να γίνει χορεύτρια εννοείται 

απλά ήθελα να ξεκινήσουμε κάτι καθώς δε πάει παιδικό , να είναι μέρος μιας ομάδας κ βλέπω ότι τα πάει πολύ καλα καθότι πολύ κοινωνική 

 

κορίτσια θα δοκιμάσουμε διαφορά μέχρι να καταλήξει εκείνη τι θέλει να κάνει!

 

Τελικά οσο για την Υπόκλιση το παιδί δεν έπλασε την ιστορία , όντως είναι κάτι που έγινε!!

 

Ευχαριστω για το χρόνο σας!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Εγώ δεν πήγα τα παιδιά μου μπαλέτο ακριβώς για τους λόγους που περιγράφετε.

Κ εμείς για κανα χρόνο  το κόβω..

κ εγώ αυτά τα πολύ αυστηρά ειδικά με το βάρος δε τα θέλω για το παιδί μου, εκτός και αν στο μέλλον εκείνη το διαλέξει.

 

προς το παρών βλέπω ότι περνάει ωραία 

περιμενει το μάθημα πως κ πως 

μαθαινει τραγουδάκια και γνωρίζει και αλλά παιδάκια συμμετέχοντας σε μια ομάδα!

 

Ομως αν ξανά πέσει στην αντίληψη μας περίεργη συμπεριφορά εκ μέρους της. Δασκάλας, όπως έγραψα στο αρχικό ποστ, την πήρα κ έφυγα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mummyof2 είπε:

Κ εμείς για κανα χρόνο  το κόβω..

κ εγώ αυτά τα πολύ αυστηρά ειδικά με το βάρος δε τα θέλω για το παιδί μου, εκτός και αν στο μέλλον εκείνη το διαλέξει.

 

προς το παρών βλέπω ότι περνάει ωραία 

περιμενει το μάθημα πως κ πως 

μαθαινει τραγουδάκια και γνωρίζει και αλλά παιδάκια συμμετέχοντας σε μια ομάδα!

 

Ομως αν ξανά πέσει στην αντίληψη μας περίεργη συμπεριφορά εκ μέρους της. Δασκάλας, όπως έγραψα στο αρχικό ποστ, την πήρα κ έφυγα.

 

 

Αυτό να κάνεις.  Έχε το νου σου τι μηνύματα περνάνε στα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα αν έγινε κτ τετοιο είναι πάρα πολύ ασχημο

Ειναι κ ο τρόπος που θα μιλήσουν σε ένα παιδι

Εγω την δικιά μου ήθελα να την γράψω αυτοάμυνα εκείνη σε 5-6δραστηριοτητες,οποτε επέλεξε το μπαλετο

Αδυνατουλα δ την λες, αλλά ούτε κ ολα τα παιδακια, κ σε μεγαλύτερες τάξεις. Εχουν κορμακια, κ να μην πάρεις κ πας με κτ παρόμοιο δ θα σου πουν κτ. 

Η συμμετοχή στην παρασταση στο τέλος είναι προεραιτικη, φυσικά συνεχίζεις μαθήματα κ να μην χορέψεις. 

Δλδ δ βλέπω πίεση. Κ ισα ισα τους έχουν πει να μην φοράνε πολλά κοσμήματα στο μάθημα κ τπτ, ουτε μακιγιάζ στην παρασταση(από έφηβες κ πάνω είδα μακιγιάζ) 

Οποτε είναι κ στιλη σχολή. Δείτε άλλη δραστηριότητα η άλλη σχολη

Εμενα ξεκίνησε στα 3,5αντι μουσικό κινητική, κ επειδη δ πηγαινε σχολειο κ ζηταει να συνεχίσει. Προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σημειώσω πως ενώ τότε είχα τόση απέχθεια για το μπαλέτο, δεν την ἐχω ακόμα. Όταν ήμουν φοιτήτρια μου άρεσε και έψαξα να γραφτώ, αν και δεν το έκανα τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω.. το να πει μια δασκάλα μπαλέτου σε μια σχολή όπου πληρώνουμε τόσα λεφτά « δε θα κανεις υπόκλιση γιατί δε φοράς στολή» είναι αντιπαιδαγωγικό.

ενα παιδάκι τόσο μικρό αμέσως αμέσως το κάνει να νιώθει περίεργα.

επρεπε

να πιάσει το γονιό και να πει πάρτε της στολή και τέλος.

οχι το παιδί.

Μια μουσικό κινητική κάνουν σε μικρά παιδιά 

ελεος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά εκτός των άλλων δεν καταλαβαίνω πού κολλάει η υπόκλιση με τη στολή. Γιατί ειδικά η υπόκλιση δηλαδή; Σε όλα τα υπόλοιπα συμμετείχε κανονικά; Και όλο αυτό αφορούσε υποκλιση στο μάθημα ή σε παράσταση; Όχι ότι σε παράσταση θα έπρεπε να πει κάτι τέτοιο, απλά σε μάθημα θα μου έκανε ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ βασικά εκτός των άλλων δεν καταλαβαίνω πού κολλάει η υπόκλιση με τη στολή. Γιατί ειδικά η υπόκλιση δηλαδή; Σε όλα τα υπόλοιπα συμμετείχε κανονικά; Και όλο αυτό αφορούσε υποκλιση στο μάθημα ή σε παράσταση; Όχι ότι σε παράσταση θα έπρεπε να πει κάτι τέτοιο, απλά σε μάθημα θα μου έκανε ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση.

Ναι στο μάθημα έγινε. Ήρθε η ώρα της υπόκλισης και της είπε να μην κάνει.

μεγαλη εντύπωση κ εμένα.απο όσο κατάλαβα στα αλλά ( στο μάθημα) συμμετείχε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Mummyof2 είπε:

Έκανε δοκιμαστικά πολλά και καταλήξαμε στη συγκεκριμένη σχολή γιατί μου κάρι μου άρεσε, ίσως ότι παίζουν πιάνο οι δασκάλες κατά τη διάρκεια του μαθήματος.εμεις σαν οικογένεια καμία σχέση με χορό ειδικά μπαλέτο κ εμένα δεν μου άρεσε ποτέ εξάλλου ασχολειθηξα με πρώταθλητισμο βολλευ κ ο σύζυγος μπάσκετ ( καθόλου κομψά αθλήματα!!!!)

 

σκεφτομαι να τη πάω κ κολυμβητήριο να δούμε αν θα της αρέσει η ιδέα!

 

δε περιμένω να γίνει χορεύτρια εννοείται 

απλά ήθελα να ξεκινήσουμε κάτι καθώς δε πάει παιδικό , να είναι μέρος μιας ομάδας κ βλέπω ότι τα πάει πολύ καλα καθότι πολύ κοινωνική 

 

κορίτσια θα δοκιμάσουμε διαφορά μέχρι να καταλήξει εκείνη τι θέλει να κάνει!

 

Τελικά οσο για την Υπόκλιση το παιδί δεν έπλασε την ιστορία , όντως είναι κάτι που έγινε!!

 

Ευχαριστω για το χρόνο σας!

 

Δυστυχώς οι σοβαρές σχολές μπαλέτου, καλώς ή κακώς, από την αρχή περιμένουν ότι το παιδί προετοιμάζεται για να γίνει χορεύτρια, κι ας ακολουθεί τελικά 1 στα 20 παιδιά αυτό το δρόμο. Είναι δυστυχώς και δύσκολο να γίνεις μπαλλαρίνα αν δεν ξεκινήσεις από πολύ μικρή ηλικία. Αν πας στα 10 π.χ. που σε οποιοδήποτε άθλημα θα σε καλοδεχτούν, στο μπαλέτο συνήθως σου ξεκόβουν από την αρχή, εκτός αν έχουν γενικές τάξεις για χορό ως άσκηση. Αν απλά ψάχνετε μία δραστηριότητα, υπάρχουν και τμήματα μουσικοκινητικής αγωγής, συνήθως σε ωδεία, που είνα καθαρά κοινωνικοποίηση, παιχνίδι και εξοικείωση με το ρυθμό.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο αυτό που είπαν, έκαναν ένα παιδάκι μικρο να νιώσει άσχημα, πραγματικά τι παράδειγμα δίνουν?

Άσε που ενδεχομένως δημιουργεί και αίσθημα δυσαρέσκειας από το παιδί ως προς τους γονείς καθώς το πιο πιθανό είναι να σκεφτεί πως αν οι γονείς είχαν φροντίσει να της πάρουν την στολή δεν θα συνέβαινε αυτό...τραγικό ! Εγώ δεν θα περίμενα δεύτερο συμβάν, θα φεύγαμε από την σχολή αυτή σίγουρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω με τρόμαξατε. Δεν ήξερα ότι είναι τόσο αυστηρά. Εγώ την πάω εναμισυ χρόνο μουσικοκινητικη - μπαλέτο. Κάνουν δηλαδή και μπαλετικα πράγματα αλλά πιο πολύ παιχνίδι με μουσική. Κάνουν όμως χορογραφια αλλά και ασκήσεις με πόδια κουντουπιε κ τέτοια. Είχα σκοπό από του χρόνου να την γραψω σε κανονική σχολή. Κάνει ήδη κι άλλο άθλημα οπότε έχουμε εναλλακτική. Καλά και ποδόσφαιρο μου ζήτησε τώρα. Αλλά έκανα ότι δεν άκουσα :D Πάντως της αρέσει πολύ εκεί.. Δε θα ήθελε δηλαδή με τίποτα να σταματήσει. Γενικά βέβαια χωρίς να είμαι κ σίγουρη ακόμα νομίζω πως η δική μου η κόρη ειναι της πειθαρχίας. Την τραβάει αυτό δηλαδή. Θα δείξει ομως.

Εγώ βέβαια τη δασκάλα δεν τη χωνεύω καθόλου. Είναι ξυνη. Όντως είναι τόσο αυστηρα παντού? Γιατί κι εγώ στο δημοτικό έκανα μπαλέτο κάνα δυο χρόνια αλλά δε θυμάμαι τέτοια πράγματα. Ίσα ίσα είχα μια πολύ γλυκιά δασκάλα.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η απορία μου δεν έχει σχέση με μπαλέτο αλλά είναι ανάλογης φύσης. Εδώ στο νησί έχουμε μια δραστηριότητα μουσικοκινητικής αγωγής, στην οποία θα γράφαμε τον μικρό την Άνοιξη. Δεν ξέρω ακριβώς τι τμήματα έχει, εννοώ σε ποια ηλικία θα μας έβαζε, ξέρω ότι έχει ομάδες από βρέφη λίγων μηνών οπότε δεν θα είμαστε από τα μικρά παιδιά. Κάποιες γνωστές μου μαμάδες πηγαίνουν και το λατρεύουν, από εκεί πήρα κι εγώ τις πληροφορίες. Μια φίλη όμως που ασχολείται με αυτά, μου είπε ότι η συγκεκριμένη "σχολή" είναι υπερτιμημένη κατά τη γνώμη της, αλλά εκείνη το βλέπει καθαρά από "επιστημονική" σκοπιά, δεν έχει γνώμη για την επίδραση που έχει αυτό στα παιδιά που συμμετέχουν. Μια άλλη φίλη που είναι ντόπια και έχει πιο πολλές διασυνδέσεις, μου είπε ότι υπάρχουν γονείς που όντως το λατρεύουν, αλλά και γονείς που έχουν φύγει απογοητευμένοι. Από άλλη συνάδελφο πάλι επιβεβαίωσα ότι η υπεύθυνη, ενώ είναι πολύ γλυκιά κι ευγενική, δεν δείχνει ιδιαίτερη υπομονή κατά τη γνώμη της. Η συνάδελφος δλδ πήγε το παιδί της στη μέση της χρονιάς, που έτυχε να είναι το μεγαλύτερο σε τμήμα με παιδάκια που το έκαναν αυτό από μωρά κ επίσης ήταν και σε ηλικία κάπως πιο διαχειρίσιμη στο να κρατούν το χέρι του γονίου και να κάνουν αυτά που είναι να κάνουν, κι επειδή στα δύο πρώτα μαθήματα το δικό της το παιδί ήταν απλώς ενθουσιασμένο με το παιχνίδι και βασικά ήθελε να εξερευνήσει, η υπεύθυνη της άρχισε σχόλια ότι το παιδί πρέπει να το ψάξει για υπερκινητικότητα και διάσπαση ή τέλος πάντων να του βάλει όρια (με την ευγενική δήθεν διατύπωση που λες βάλε όρια κ εννοείς ότι το παιδί είναι ανάγωγο). ΑΥτά δεν της ακούστηκαν και πολύ παιδαγωγικά και επειδή δεν της άρεσε κι εκείνης η φάση της δραστηριότητας με γονείς και παιδιά, δεν ξαναπήγε (σημ. το παιδί πηγαίνει σχολείο πλέον και δεν έχει πει κανένας ότι εχει διάσπαση ή δεν προσαρμόζεται σε ομάδες). ΑΥτό με προβλημάτισε κάπως, σε συνδυασμό με το ότι γνώρισα την υπεύθυνη γιατί έχουμε το παιδί της στο σχολείο. Δεν μιλήσαμε πολύ αλλά μου έδειξε ένα καλυμμένο επιφυλακτικό ύφος κι έμαθα ότι στο δημοτικό κυνηγούσε τους δασκάλους όταν της επεσήμαιναν διάφορα θέματα για το παιδί της, δικαιολογώντας το ως παιδί που δεν μπορεί να θέλουμε να το βάζουμε σε καλούπια και να το περιορίζουμε γιατί πρέπει να είναι ελεύθερο -τα αντίθετα τελείως δηλαδή από αυτά που εφαρμόζει στη σχολή της!!!!! 

 

Όλα αυτά με έχουν απογοητεύσει, από την άλλη όμως για την ηλικία που είμαστε είναι η μόνη οργανωμένη δραστηριότητα που προσφέρεται στο μέρος, εκτός εάν ψάξω για το ΚΔΑΠ που δεν ξέρω κιόλας τι ακριβώς είναι και πώς λειτουργεί. Θα ήθελα να κάνουμε μια δοκιμή, αλλά σκέφτομαι ότι αν πάμε τώρα στο τέλος της χρονιάς (εάν βέβαια δέχεται εγγραφές τέτοια εποχή), είναι μάλλον προδιαγεγραμμένη η αποτυχία και θα καταλήξουμε σαν τη συνάδελφό μου, ενώ αν το αφήσω για φθινόπωρο που θα μπούμε σε τμήμα εξαρχής, ίσως εκεί είναι καλύτερα. Κι ο άντρας μου το σκέφτεται επίσης γιατί δεν του έκανε πολύ καλή εντύπωση αυτή, και λέει κιόλας ότι τώρα που ανοίγει ο καιρός θα έχουμε έτσι κι αλλιώς περισσότερες δραστηριότητες και θα γνωρίσουμε ίσως και παιδάκια και θα καλυφθεί το θέμα της κοινωνικοποίησης. 

 

Εσείς τι θα κάνετε σε ΄τετοια περίπτωση; θα πηγαίνατε να σχηματίσετε γνώμη οι ίδιες; 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμμετέχω σε οργανωμένες δραστηριότητες με τα παιδιά μου από μικρή ηλικία, δραστηριότητες όμως οι οποίες απευθύνονται σε ενήλικες και εντάσσουν σε αυτές και τα παιδιά. Το κάνω προκειμένου να ικανοποιήσω τη δική μου ανάγκη για αξιοποίηση χρόνου εκτός σπιτιού, με δεδομένο ότι δεν εργάζομαι και χρειάζομαι εναλλαγές.

 

Έχοντας πει τα παραπάνω, αν δεν κάνω λάθος, ο γιος σου είναι μόλις δύο χρονών, που σημαίνει ότι μια οργανωμένη δραστηριότητα δεν είναι απαραίτητη. Εάν ωστόσο είσαι αποφασισμένη να ακολουθήσεις κάποια, λίγη σημασία έχει η εμπειρία του καθενός, η οποία όπως έχεις διαπιστώσει διαφέρει κιόλας παρασάγγας, οπότε το πιο ασφαλές είναι να διαμορφώσεις ιδία άποψη.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 είπε:

 

Έχοντας πει τα παραπάνω, αν δεν κάνω λάθος, ο γιος σου είναι μόλις δύο χρονών, που σημαίνει ότι μια οργανωμένη δραστηριότητα δεν είναι απαραίτητη. 

Γνωριζω οτι για τις οργάνωμενες δραστηριοτητες σε αυτην την ηλικια υπαρχουν αντικρουόμενες  απόψεις. Η αληθεια ειναι οτι πριν απο δυο μηνες περιπου, η παιδίατρος μας ειχε θορυβήσει για το θεμα της κοινωνικοποίησης, σε συνδυασμο με την -τοτε- απουσια ομιλίας, και το ειχε προτεινει -σχεδόν επιτακτικά. Εγώ βεβαια τη δραστηριότητα αυτή την είχα υπόψη σχεδόν ενα χρόνο πριν και επειδή μου αρέσει η μουσική, έχω κάνει ανώτερες σπουδες, μου φαίνεται αδιανόητο να μην πηγαίνει το δικό μου παιδί σε τετοια δραστηριοτητα απο τη στιγμη που προσφέρεται. Αυτο βεβαια ακουγεται αστειο εως και ρηχό αλλα οντως το σκεφτομαι ετσι. Ο πιο βασικος λογος ειναι ομως οτι εχουμε αποφασισει να μην παει παιδικο σταθμο αλλα κατευθειαν προνήπιο (3χρ κ 8μ θα είναι τότε), επομένως χρειάζεται μια εισαγωγή σε μια δομημένη δραστηριοτητα, στο να ακολουθει καποιους κανονες, να μαθει τη σειρα του κλπ.  εδώ δεν έχουμε συγγενείς και η κοινωνικη ζωή μας δεν θα αλλαξει δραματικά, δυο τρεις οικογενειες με σχεδον συνομηλικα εχουμε γνωστές κ δεν εχει υπαρξει καποιο βημα για να κανουμε παρεα, αλλα κ κολλητοί να γινουμε μ αυτους δεν αρκει. ουτε σε παρτι δεν εχουμε παει να φανταστείτε (των ξαδερφιων ειναι σε άβολη εποχη για ταξιδι). Στην παιδικη χαρα δεν εχουμε καταφερει να γνωρίσουμε καποιον, οσοι εχουμε παιδια σ αυτην την ηλικια προσπαθουμε απλως να αποφυγουμε τα παιδια δημοτικου  που κανουν παρκουρ, αλλα και να μην ηταν ετσι, δεν εχω δει καποιον να πηγαινει στην παιδικη για να κανει παρεες κ γενικα τα παιδια αυτης της ηλικιας για λογους που δεν εχω καταλαβει, δεν συχνάζουν στην παιδικη. Αρα ειναι μονόδρομος το να παμε σε οποιαδηποτε δραστηριοτητα προσφέρεται εδω, ακομα κι αν πουλανε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Το θεμα ειναι, να παμε φετος οπου ειναι μαλλον βεβαιο οτι θα τ ακούσουμε κ εμείς όπως η συνάδελφος, ή να χάσουμε ένα εξάμηνο κ να πάμε Σεπρεμβρη, μηπως με την ένταξη σε ομαδα με καινουργια παιδακια ειναι καλυτερα; 

 

Γενικα τι βαθμος συνεργασίας αναμένεται σε τετοιες ηλικιες; Εννοω θεωρειται δεδομενο οτι αν βαλεις πχ ενα στεφάνι στο πατωμα κ πεις στο δίχρονο να κανει ενα βημα  μεσα κ να βγει, αυτό θα το κάνει; Γιατί όπως μου τα περιέγραψε η συνάδελφος που πήγε, ήταν δεδομένο οτι θα υπηρχε τετοια ανταποκριση  κ της έκανε εντύπωση, αλλά μιας κ ήταν προχωρημένη η χρόνια, υπέθεσε ότι αυτό ήταν αποτέλεσμα της συνήθειας των παιδιων. καταλαβαινω οτι ο υπεύθυνος φυσικα θελει μια ηρεμια κ εναν βαθμο συνεργασίας, αλλα μου κανει εντυπωση κ η λογικη να αποτρέπει ετσι τις νεες συμμετοχές. Αλλα και παλι μπορει κι αυτη που το περιέγραψε να το πήρε πολύ προσωπικά και να μημ

εγινε ετσι ακριβως! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε παρακολουθήσει μαθήματα μουσικοκινητικής σε τόσο μικρή ηλικία. Θα πρότεινα να ξεκινήσετε από Σεπτέμβρη. Δε συνηθίζω, ωστόσο, να σχηματίζω γνώμη για άτομα από τα λεγόμενα τρίτων. Επίσης, μπορεί κάποιος να μας φαίνεται απόμακρος σε προσωπικό επίπεδο αλλά να είναι εξαιρετικός στη δουλειά του. Δε θες να γίνεται και φίλες, φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη εναλλακτική για την ηλικια του σε δραστηριότητα δ εχετε; 

Αν άκουγες μόνο αρνητικά, οκ θα σου έλεγα γτ να πας; αλλά καλύτερα να δοκιμάσετε για να έχετε την δική σας αποψη

Εγω δ εχω μεγάλη εμπειρία από τέτοια, κ παρόλο που η κορη παει μπαλετο, καμια σχεση με αυστηρότητα κτλ

Αν πράγματι έχετε εξ. Δραστηριότητες κ κοινωνικοποιηθειτε την άνοιξη, αφήστε την μουσικοκινητική από φθινοπωρο

Κάπως έτσι είναι οι απαιτήσεις. Τύπου βάζουμε ενα στεφάνι κ πηδανε τα παιδακια μέσα. Υπαρχουν αυτά που θα το κάνουν με την μια, αλλα που προσπαθούν κ καποια στιγμη το καταφέρνουν, κ αλλα που δ θελουν καθόλου. Σε αυτό το μάθημα θα είσαι κ εσύ μέσα; έτσι κ αλλιώς εδώ έχουν 1-2δοκιμαστικα  οποτε θα κρίνεις αν του αρεσει

Το κδαπ είναι για ηλικίες 5-12τουλ όσα ξέρω εγω

Αλλα μην πας με αυτό το σκεπτικό, δ θα βγει σε καλό. Ότι θα πας στα μισά της χρονιάς κ θα αποτυχει(σορρυ αλλα μου ακούγεται πολύ τραγικό. Όπως κ ότι επειδή εσυ έχεις σπουδές σε μουσική δ διανοεισαι να μην έχει κ το παιδι) 

Επισης δ χάνει εξάμηνο με το να παει από σεπτεμβρη

Θα σου περιγράψω την δραστηριότητα του μικρού, που βέβαια είναι μεγαλύτερος, αλλα δ εχω πρ. Εμπειρία από μικρότερα. Κ ειναι λιγο πιο δύσκολη. Τμήμα προπόνησης ποδοσφαίρου για παιδακια γεννημένα 2016-2017.υπηρξαν παιδακια που κλάψανε, δ συμμετείχαν, αλλα παίζανε μονα, κ όλα τα κυνηγούσε ο προπονητής από πίσω, έστηνε τους κώνους κ αυτα διασκορπιζονταν στο γηπεδο:razz:

Ο δικός μου δ συμμετέχει στο ζέσταμα, μάλιστα την πρώτη φορά λιγο σαστισε κ βουρκωσε, αλλα του εξήγησα τι πρέπει να κάνει κ μετα συμμετέχει με πολύ χαρά. Γενικα επειδή μπορούμε να παρακολουθούμε 1-2παιδακια 3χρ θέλουν λίγο επεξήγηση. Τεράστια η διαφορά με αυτα που ηταν 4

Τωρα λόγω καιρού κ ιωσεων έχουμε καιρό να παμε, την τελευταία φορά στο τμήμα με τα μεγαλύτερα κ με άλλη προπονητρια δ ηθελε να κατσει

Επισης στο μπαλετο βλέπω φέτος κ τμήμα με κοριτσακια από 2,5.σαν μουσικοκινητική μοιαζει πιο πολύ. Καλά το βλέπω να πηγαίνει, σαν εξ. Παρατηρητής. Κ είδα κ παιδακια από 2,5 σε tae kwo do με τον ανηψιο, είναι λίγο πιο οργανωμένο, από τα 3θεωρω είναι λίγο καλύτερα, αλλά εξαρτάται κ απο το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

 

Άλλη εναλλακτική για την ηλικια του σε δραστηριότητα δ εχετε

 

Δυστυχώς όχι. Υπάρχουν πολλές δραστηριότητες για παιδιά, περισσοτερες απο οσες θα βρει κανεις σε μια γειτονια μεγαλούπολης, αλλα για πιο μεγαλες ηλικιες. Δεν ειναι δλδ οτι λογω μικρου μερους δεν υπαρχει κατι ποιοτικό να κανουμε, απλως για τοσο μικρα δεν ετυχε να εχει/δεν υπηρχε ενδιαφερον / δεν στέριωσε κάποιος να ξεκινήσει κάτι. κολύμβηση ισως απο τριων, αν θυμαμαι καλα μια ανακοινωση του ναυτικού ομίλου, κ ομαδικά αθλήματα -  γυμναστικη μετα τα 3,5 -  4.

 

Just now, vicky86 είπε:

Κάπως έτσι είναι οι απαιτήσεις. Τύπου βάζουμε ενα στεφάνι κ πηδανε τα παιδακια μέσα. Υπαρχουν αυτά που θα το κάνουν με την μια, αλλα που προσπαθούν κ καποια στιγμη το καταφέρνουν, κ αλλα που δ θελουν καθόλου. Σε αυτό το μάθημα θα είσαι κ εσύ μέσα; έτσι κ αλλιώς εδώ έχουν 1-2δοκιμαστικα  οποτε θα κρίνεις αν του αρεσει

 

Ναι με γονεις μεσα ειναι κ εχει κ 1-2 δοκιμαστικα. αραγε ομως θα βγαλουμε συμπερασμα μπαίνοντας σε μια ηδη σχηματισμένη κ δεμένη ομαδα; 

Just now, vicky86 είπε:

Επισης δ χάνει εξάμηνο με το να παει από σεπτεμβρη

χανει εξαμηνο εννοω χανει κριςιμο χρονο απο αυτα που θα μπορπυσε να τπυ προσφερει. 

 

Just now, vicky86 είπε:

Το κδαπ είναι για ηλικίες 5-12τουλ όσα ξέρω εγω

Μια συναδελφος με μικρότερο παιδί μου είπε ότι πηγαίνει, αλλα εδω ειναι κ λιγο χυμα καποιες καταστασεις, μπορει να εχει καποιον συγγενή μεςα κ να πηγαινει περιςταςιακα κ να μην καταλαβα ακριβως. 

 

Just now, vicky86 είπε:

ότι εσυ έχεις σπουδές σε μουσική δ διανοεισαι να μην έχει κ το παιδι) 

ναι δεν το εννοούσα ακριβώς όπως ακούγεται, οχι οτι ειναι υποχρεωση του παιδιου να ασχολειται, αλλα ειναι δικη μ υποχρεωση αφου εχω γνωση του αντικειμένου, να το προσφερω στο παιδι. 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δ υπαρχει κτ αλλο, αξίζει μια δοκιμή. Το αν θα πατε τώρα η φθινόπωρο για μενα εξαρτάται από το πώς θα περάσετε την ανοιξη

Η κορη μου ξεκίνησε πιο αργά στην σεζόν. Πήγε Φεβρουάριο ενώ τα άλλα κοριτσακια από Σεπτέμβρη. Κ μαλιστα ήταν από τα πιο μικρά γτ ηταν 3,5κ είχε κοριτσακια κ 5που ήταν η δεύτερη χρονιά τους. Ένα μάθημα έκανε δοκιμαστικό, αφού μου ειπε η δασκάλα ότι καταλαβαίνει κ κανει, κ ηθελε η μικρη, πηγε. Κ μαλιστα εκεί δ εχει μαμαδες μέσα.

ναι κ η γραμματέας παίρνει την κορη της στο κδαπ, που είναι 4,κ μου είπε να πάω κ τον μικρο γτ θελει να κάνει αναρρίχηση, αλλα οχι στο κανονικό πλαίσιο. Επίσης ίσως μπερδεύτηκα, επειδή για 5-12ειναι κ μέσω εσπα, αν πληρώνεις μπορεί να δεχτούν κ κάποιο μικροτερο

Πάντως αν σε αυτό το εξάμηνο εσεις κινηθείτε σε πιο πολλές κοινωνικές συναναστροφές νομιζω δ θα χάσει κτ με το να παει αργοτερα

Επισης για την μουσική είναι πολύ εύκολο να δεις στο σπιτι με παιχνιδια-μουσικα όργανα αν ενδιαφερεται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...