Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΠΥ σε παιδί Γυμνασίου - δεν θέλει να αποφοιτήσει


hunter

Recommended Posts

Η γνωμη μου μεσα απο την εμπειρια μου με παιδι με δυσλεξια. Στα αρχικα σταδια κ μεχρι να βελτιωθει η δυσκολια ενας μη ειδικος δεν μπορει να βοηθησει το παιδι. Αντιθετα μπορει να το δυσκολεψει κ να το κανει να αισθανθει αχρηστο η οποιοδηποτε αλλο αρνητικο συναισθημα. Παρτε το ολο απο την αρχη γιατι μαλλον εχει γινει λαθος χειρισμος. Μιληστε ξανα με ψυχολογο να βρειτε τροπους να αποδεχτει το παιδι αυτο που του συμβαινει κ να δεχτει βοηθεια. Μην ξαναπειτε οτι ειναι τεμπελης, δεν παιζει κατι τετοιο. Τα παιδια που αντιμετωπιζουν δυσκολιες αισθανονται λιγοτερο εξυπνα. Οτι κ να κανουν αποτελεσμα δεν εχουν κ τα παρατανε. Για αυτο εξαρχης ακολουθουμε συγκεκριμενα βηματα. Το παιδι σας πρεπει να βρει την αυτοπεποιθηση του κ να πατησει γερα στα ποδια του. Ολα τα αλλα ειναι τσαλιμακια απο τα ασχημα συναισθηματα που εχει μεσα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Έσπερος είπε:

Ναι το κατάλαβα αυτό, γι αυτό λέω μήπως τώρα που έφερε αυτήν την εναλλακτική κ είναι ζεστός, τον βοηθήσει αυτό να γυρίσει στο σχολείο και να σωθεί η χρονιά.

 

ίσως είναι μικρή ηλικία, αλλά μήπως θα βοηθούσε κ μια συνάντηση με κάποιον ειδικό στον επαγγελματικό προσανατολισμό, ώστε να του εξηγήσει τι προοπτικές έχει από διάφορους τύπους σχολείων; αρκεί να φροντίσετε να είναι κάποιος που δεν θα του αρχίσει το κήρυγμα ότι χωρίς το σχολείο δεν μπορεί να κάνει τίποτα, έτσι θα αντιδράσει και είναι λογικό. κάποιον που να του εξηγήσει για τα εσπερινά, τα ΕΠΑΛ, τα ΕΠΑΣ, τα εσπερινά ΕΠΑΛ κλπ, να νιώσει ότι υπάρχουν πολλές επιλογές μπροστά του, θα βρεθεί κάτι που του ταιριάζει, και να μην αφήσει τη χρονιά χαμένη. 

 

ΕΠίσης ως εκπαιδευτικός θα πω, κι ας μην με κατακρίνετε, ότι για μια τέτοια περίπτωση που έβλεπα άρνηση κ καταλάβαινα ότι η οικογένεια ενδιαφέρεται και το παλεύει, εγώ θα έκανα τα στραβά μάτια και σε χαρτί γιατρού που θα βεβαιώνει για κάποιο πρόβλημα υγείας, κάποια νοσηλεία ή τέλος πάντων όποιο παραθυράκι υπάρχει για περαιτέρω δικαιολόγηση απουσιών (αυτό δλδ αν είναι πολλές συνεχόμενες μέρες που λείπει, με τις σκόρπιες απουσίες δεν γίνεται τίποτα). Γιατί πιστεύω ότι η θέση των παιδιών, ειδικά πριν τα 15, είναι στο σχολείο και από τη στιγμή που δεν παρέχεται καμία εξατομικευμένη υποστήριξη, είναι το ελάχιστο καθήκον να φροντίσουμε αυτά τα παιδιά να είναι ανάμεσα σε συνομηλίκους τους και όχι σε καφετέριες ή απομονωμένα στο σπίτι.

Έχετε απόλυτο δίκιο,είμαστε κάθε μέρα σε κουβέντες,αλλά αυτός εκεί το πείσμα του.

Το παλευουμε όσο δεν πάει.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεστε για τις απουσίες κλπ θα ξεκινήσω συζήτηση με το σχολείο διότι γνωρίζουν πολύ καλά την κατάσταση & είναι πάρα πολύ πρόθυμοι οι άνθρωποι να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τώρα που το ξαναβλέπω, έχει αλλάξει από το 2018 ο νόμος. Παλιά μπορούσε ανήλικος μαθητής με μια απλή βεβαίωση εργοδότη και χαμηλό οικογενειακό εισόδημα. Τώρα νομίζω εξετάζουν το εισόδημα της οικογένειας άλλα ζητανε:

 

α) Αντίγραφο του βιβλιαρίου εργασίας.

 

β) Εκτύπωση των ηλεκτρονικά υποβαλλόμενων από τον εργοδότη στοιχείων του μαθητή στο πληροφοριακό σύστημα του υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και πρόνοιας ΣΕΠΕ - ΟΑΕΔ - ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, με την ονομασία "ΕΡΓΑΝΗ".

 

Εάν οι ανήλικοι εργάζονται σε συγγενείς Α ή Β βαθμού αρκεί το α) και μια υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη (συγγενή) στο σχολείο. 

 

Εάν έχετε κάποιον συγγενή με κάποια επιχείρηση που μπορεί να προσλάβει το παιδί ίσως βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Λοιπόν, τώρα που το ξαναβλέπω, έχει αλλάξει από το 2018 ο νόμος. Παλιά μπορούσε ανήλικος μαθητής με μια απλή βεβαίωση εργοδότη και χαμηλό οικογενειακό εισόδημα. Τώρα νομίζω εξετάζουν το εισόδημα της οικογένειας άλλα ζητανε:

 

α) Αντίγραφο του βιβλιαρίου εργασίας.

 

β) Εκτύπωση των ηλεκτρονικά υποβαλλόμενων από τον εργοδότη στοιχείων του μαθητή στο πληροφοριακό σύστημα του υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και πρόνοιας ΣΕΠΕ - ΟΑΕΔ - ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, με την ονομασία "ΕΡΓΑΝΗ".

 

Εάν οι ανήλικοι εργάζονται σε συγγενείς Α ή Β βαθμού αρκεί το α) και μια υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη (συγγενή) στο σχολείο. 

 

Εάν έχετε κάποιον συγγενή με κάποια επιχείρηση που μπορεί να προσλάβει το παιδί ίσως βοηθούσε.

Δυστυχώς δεν έχουμε τίποτε από αυτά

Άρα όπως τα λέτε,δεν μπορούν να το δεχτούν το παιδί.

 

Επεξεργάστηκαν by hunter
Link to comment
Share on other sites

@hunter Επιτρεψτε μου να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Το παιδί απο ότι κατάλαβα πάει λίγη ώρα στο σχολείο και μετά φεύγει. Που πάει όμως μετά; Επιστρέφει στο σπίτι; Κάνει βόλτες; Έχει παρέα γενικά ή είναι μοναχικός τύπος; Απο τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι δεν έχει εξωσχολικές δραστηριότητες. Μήπως υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιου είδους εθισμός (px video games, κάνναβη, στοίχημα);

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Maya14 είπε:

@hunter Επιτρεψτε μου να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Το παιδί απο ότι κατάλαβα πάει λίγη ώρα στο σχολείο και μετά φεύγει. Που πάει όμως μετά; Επιστρέφει στο σπίτι; Κάνει βόλτες; Έχει παρέα γενικά ή είναι μοναχικός τύπος; Απο τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι δεν έχει εξωσχολικές δραστηριότητες. Μήπως υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιου είδους εθισμός (px video games, κάνναβη, στοίχημα);

Σπίτι έρχεται δεν πάει πουθενά,βόλτες όχι δεν πάει.

Θα παίξει στον υπολογιστή & μέχρι εκεί.

Μοναχικό δεν το λέω έχει τις παρέες του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, hunter είπε:

Δυστυχώς δεν έχουμε τίποτε από αυτά

Άρα όπως τα λέτε,δεν μπορούν να το δεχτούν το παιδί.

 

 

Αν το παιδί δεν πιάσει δουλειά, δεν γίνεται να πάει σε εσπερινό γυμνάσιο. Ίσως είναι μια ευκαιρία να τεθεί και το παιδί προ των ευθυνών και των επιλογών του...."Ευχαρίστως να πας εσπερινό γυμνάσιο, αλλά το πρωί πρέπει να δουλέψεις, αλλιώς δεν γίνεται". Μην ψάξετε πλάγιο τρόπο και καταλήξει το παιδί απλά να βολοδέρνει το πρωί μπροστά στον Η/Υ χωρίς καμία συναναστροφή με τους συνομιλήκους του και να πηγαίνει σχολείο τις ώρες που κανονικά θα μπορούσε να πάει μια βόλτα, να δεις τους φίλους τους, να διασκεδάσει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Αν το παιδί δεν πιάσει δουλειά, δεν γίνεται να πάει σε εσπερινό γυμνάσιο. Ίσως είναι μια ευκαιρία να τεθεί και το παιδί προ των ευθυνών και των επιλογών του...."Ευχαρίστως να πας εσπερινό γυμνάσιο, αλλά το πρωί πρέπει να δουλέψεις, αλλιώς δεν γίνεται". Μην ψάξετε πλάγιο τρόπο και καταλήξει το παιδί απλά να βολοδέρνει το πρωί μπροστά στον Η/Υ χωρίς καμία συναναστροφή με τους συνομιλήκους του και να πηγαίνει σχολείο τις ώρες που κανονικά θα μπορούσε να πάει μια βόλτα, να δεις τους φίλους τους, να διασκεδάσει...

Πολύ σωστή η τοποθέτησή σας

Ένας 14χρονος τι δουλειά θα μπορούσε να κάνει;Φαντάζομαι όχι κάτι <βαρύ>?

Αν είμασταν σε άλλες 10ετίες ξέραμε τι θα έκαναν όπως οι πιο παλιοί;

Σήμερα όμως;

Link to comment
Share on other sites

Μα συγγνώμη κάθεσαι και σκέφτεσαι να πιάσει δουλειά το 15χρονο προκειμένου να πάει νυχτερινό σχολείο; Εδώ δεν θέλει να πάει στο κανονικό σχολείο. Θα ανταπεξέλθει σε υποχρεώσεις ΚΑΙ δουλειάς ΚΑΙ νυχτερινού σχολείου;

 

Να τον στηρίξετε ψυχολογικά προκειμένου να τελειώσει το Γυμνάσιό του. Να μην κοπεί σε πρώτη φάση από απουσίες και με τα μαθήματα θα δείτε τι μπορεί να γίνει. Να πιάσετε και το σχολείο να συζητήσετε το πρόβλημα.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, hunter είπε:

Πολύ σωστή η τοποθέτησή σας

Ένας 14χρονος τι δουλειά θα μπορούσε να κάνει;Φαντάζομαι όχι κάτι <βαρύ>?

Αν είμασταν σε άλλες 10ετίες ξέραμε τι θα έκαναν όπως οι πιο παλιοί;

Σήμερα όμως;

 

Βαρειές δουλειές έτσι κι αλλιώς απαγορεύονται, δεν θα σας δοθεί βιβλιάριο εργασίας.

 

Ξέρω κάποιες περιπτώσεις ανηλίκων που δούλευαν νόμιμα (κυρίως βέβαια κατά την περίοδο των διακοπών τους), αλλά αυτό που έκαναν σχετιζόταν με κάποιο χόμπι τους, π.χ. παιδί που έκανε ιππασία δούλευε το καλοκαίρι στον ιππικό του όμιλο βοηθώντας στην φροντίδα των αλόγων, παιδί που κάνει αγωνιστικό τέννις δούλευε ως ball boy στην ακαδημία του, παιδί με έφεση στο digital design ήταν βοηθός σε γραφιστικό γραφείο κ.λπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

Μα συγγνώμη κάθεσαι και σκέφτεσαι να πιάσει δουλειά το 15χρονο προκειμένου να πάει νυχτερινό σχολείο; Εδώ δεν θέλει να πάει στο κανονικό σχολείο. Θα ανταπεξέλθει σε υποχρεώσεις ΚΑΙ δουλειάς ΚΑΙ νυχτερινού σχολείου;

Δεν είπα να πιάσει δουλειά,προς θεού,κουβέντα κάνουμε,δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση

Just now, erin0000 είπε:

 

Να τον στηρίξετε ψυχολογικά προκειμένου να τελειώσει το Γυμνάσιό του. Να μην κοπεί σε πρώτη φάση από απουσίες και με τα μαθήματα θα δείτε τι μπορεί να γίνει. Να πιάσετε και το σχολείο να συζητήσετε το πρόβλημα.  

Το σχολείο είναι ήδη ενήμερο,& θα το συζητήσουμε

Δεν υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω έτσι..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, hunter είπε:

Δεν είπα να πιάσει δουλειά,προς θεού,κουβέντα κάνουμε,δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση

 

Συζητηση για το εσπερινο χωρις την προοπτικη της εργασιας ομως ειναι σαν κοροϊδία. Εκτος αν μπορειτε να βρειτε καποια βεβαίωση απο συγγενή. Προφανως σαν γονεις δεν μπορειτε να σκέφτεστε να το βγάλετε έξω για κανονική δουλειά. Λογικο ειναι αυτο. Μια λυση θα ηταν να πείθοταν οτι με το απολυτήριο του γυμνασίου του ανοίγονται δρόμοι οπως το ΕΠΑΛ, που θα διαλεξει τομεα που τον ενδιαφερει, θα εχει εργαστηρια, πολλα παιδια βρηκαν ετσι το δρομο τους. 

 

Οι φιλοι του δεν μπορουν να σας διαφωτίσουν αν εγινε κατι συγκεκριμενο που το πυροδότησε αυτο; λογικη η άρνηση κ η αντιδραση αλλα τελος παντψν στο σχολείο δεν ειναι και κάτεργα, υπαρχει γενικά μια βαβούρα, δεν μου φαίνεται λογικό ένα παιδί να θεωρεί πιο βαρετό το σχολείο από το να ειναι μονος στο σπίτι. κατι σοβαρο πιστευω εγινε. μηπως καποια προσβολη; κατι που πηρε σαν πιεση ή ρεζίλεμα; μηπως τον ζόρισε καποιος καθηγητης; αν δεν λυθει η πραγματική αιτια, τα υπολοιπα ειναι μπαλώματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Λοιπόν, τώρα που το ξαναβλέπω, έχει αλλάξει από το 2018 ο νόμος. Παλιά μπορούσε ανήλικος μαθητής με μια απλή βεβαίωση εργοδότη και χαμηλό οικογενειακό εισόδημα. Τώρα νομίζω εξετάζουν το εισόδημα της οικογένειας άλλα ζητανε:

 

α) Αντίγραφο του βιβλιαρίου εργασίας.

 

β) Εκτύπωση των ηλεκτρονικά υποβαλλόμενων από τον εργοδότη στοιχείων του μαθητή στο πληροφοριακό σύστημα του υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και πρόνοιας ΣΕΠΕ - ΟΑΕΔ - ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, με την ονομασία "ΕΡΓΑΝΗ".

 

Εάν οι ανήλικοι εργάζονται σε συγγενείς Α ή Β βαθμού αρκεί το α) και μια υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη (συγγενή) στο σχολείο. 

 

Εάν έχετε κάποιον συγγενή με κάποια επιχείρηση που μπορεί να προσλάβει το παιδί ίσως βοηθούσε.

Τώρα το είδα... Ήθελα να πω πως τώρα δεν εξετάζουν το οικογενειακό εισόδημα. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο θέμα, κ δ θελω να πω κάποια βλακεια

Αλλα νομιζω το οτι χρειαζεται να επαναλάβει την τάξη είναι υπεραρκετό για να μην θέλει να πάει σχολειο

Οποτε θα έκανα σαφές στο παιδι ότι είναι υποχρεωτικό να παει σχολειο, αν δ αρχίσει να πηγαινει άμεσα, απλα του χρονου θα πρέπει να ξαναπάει β γυμνασίου, αλλα θα έψαχνα την δυνατότητα αλλαγής σχολειου, μήπως σε νέο περιβάλλον νιώσει καλυτερα

Πρέπει να βρείτε ειδικους(παιδαγωγούς, παιδοψυχιατρους) που θα του ταιριάξουν, γτ εκείνος θα δουλέψει μαζί τους

Στο εσπερινό θα πρέπει να δουλεύει το πρωι, κ δ δείχνει ότι θα τα βγαζει πέρα με δουλειά κ σχολειο

Προσωπικα δ θα επαιρνα μια βεβαίωση που απλά να φαίνεται ότι εργάζεται, γτ κ στο εσπερινό μπορεί να κάνει τα ιδια

Σίγουρα έναν έφηβο δ μπορει ο παππους να τον σηκώσει από το κρεβάτι κ να τον ντύσει με το ζορι, αλλα κ απο το σχολειο οπότε θέλει φεύγει; 

Ίσως κάποιες μέρες πρέπει να τον πάει κάποιος από τους γονείς, βεβαια δ ξερω κατα ποσο θα είναι καλό να πιεστει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, hunter είπε:

Έχουμε μιλήσει με παιδοψυχίατρο,τον πείσαμε μετά από πάρα πολύ κουβέντα & τελικά τον καταφέραμε & πήγε.

Και φυσικά βγαίνοντας είπε εγω δεν ξαναπάω.

Βέβαια πάλι κάνουμε προσπάθειες να τον πείσουμε να πάει πάλι με πολύ κουβέντα.

Η σχέση μας είναι αρκετά καλή.

Τα παιδιά με ΔΕΠΠΥ είναι πανέξυπνα έχουν άλλα χαρίσματα,από αντίληψη εξαιρετική.

Η άρνηση με το να μην πηγαίνει σχολείο συνεχίζεται ακόμα δυστυχώς.

Σε κουβέντα που είχαμε μου είπε ότι αν μείνει πάλι στην ίδια τάξη(που εκεί οδεύει) θα πάει νυχτερινό γυμνάσιο.

Ψάχνοντας στο internet διότι δεν έχω άποψη για τα νυχτερινά είδα αρκετα ενδιαφέροντα πράγματα.

Δεν ξέρω βέβαια τι προυποθέσεις χρειάζονται για να πάει κάποιο παιδί εκεί π.χ αυτό που ξέρω είναι ότι για να πάς σε νυχτερινό πρέπει να εργάζεσαι,που στην περίπτωση την δικιά μας ο μικρός δεν εργάζεται.

Αλλά έστω & αυτό θα το κοιτάξω άμεσα.

 

Πηγαίνετε εσείς καταρχην στο γιατρό να πάρετε συμβουλές. Δεν καταλαβαίνω τι θα πει ότι δεν ξαναπάει. Είναι ανήλικος και μάλιστα ουτε καν πλησιάζει την ενηλικίωση. είστε οι γονείς του, αν θέωρείτε ότι χρειάζετε να βλέπει γιατρό, θα πηγαίνει. Τι παλαβή διαπραγμάτευση είναι αυτή σε θέμα υγείας; Δεν αποφασίζει ένα παιδί τι είναι καλό για την υγεια του, το λες και παραμέληση ανηλίκου μετά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης αφού το παιδί δεν είναι "ηλιθιο" γιατί έχει την επιλογή και δεν την είχε στα 5 ας πούμε; Τι είναι οι εναλλακτικές του σχολείου; Είναι 14 ετών παιδί ελέυθερο να κυκλοφορεί όπου θέλει και να παίζει σπίτι; Πώς δηλαδή δεν πάει καν σχολείο συστηματικά ; Τι κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

 

 

http://child-psychiatry.med.uoa.gr/epikoinwnia.html

http://0317.syzefxis.gov.gr/?page_id=2038

https://www.youth-life.gr/el/ποιοί-είμαστε/μέλη/melos-mparlou-efi

 

Τηλεφωνήστε στο Παίδων και ζητήστε συνεδρία με ειδικό παιδοψυχίατρο.  Αρμόδια στο Αγλ.Κυριακού είναι η κα Μπάρλου νομίζω. Αυτή είναι πολύ καλή.

Στην ηλικία που είναι το παιδί δεν μπορεί να αποφασίζει μόνο του. Απαιτείται συνδρομή παιδοψυχιάτρου. 

Ολες αυτές οι περιπτώσεις πάνε εκεί. Παιδιά που έχουν αφήσει το σχολείο,  παιδιά που έχουν θέματα όπως εσείς που είστε στο προστάδιο, παιδιά με ουσίες κλπ.

Απορώ πώς δεν έχετε ήδη μπει σε  παρακολούθηση...??  Είναι υποχρεωτικό στην ηλικία αυτή!

Καλή επιτυχία!

Επεξεργάστηκαν by bobonela
ΠΡΟΣΘΕΣΗ LINKS
Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2019 at 6:03 ΜΜ, Έσπερος είπε:

 

Οι φιλοι του δεν μπορουν να σας διαφωτίσουν αν εγινε κατι συγκεκριμενο που το πυροδότησε αυτο; λογικη η άρνηση κ η αντιδραση αλλα τελος παντψν στο σχολείο δεν ειναι και κάτεργα, υπαρχει γενικά μια βαβούρα, δεν μου φαίνεται λογικό ένα παιδί να θεωρεί πιο βαρετό το σχολείο από το να ειναι μονος στο σπίτι. κατι σοβαρο πιστευω εγινε. μηπως καποια προσβολη; κατι που πηρε σαν πιεση ή ρεζίλεμα; μηπως τον ζόρισε καποιος καθηγητης; αν δεν λυθει η πραγματική αιτια, τα υπολοιπα ειναι μπαλώματα. 

Συμφωνώ με την @esperos και το έχω ήδη αναφέρει σε δικό μου σχόλιο.Ακομα και οι κακοι-αδιαφοροι μαθητες πηγαίνουν σχολείο για την παρέα και το χαβαλε.Ειχα συμμαθητή στην α γυμνασίου ο οποίος ήταν 16 χρόνων γιατί έμενε στην ίδια τάξη ξανά και ξανά.Ναι,έκανε κοπάνες,ναι έτρωγε ωριαίες αποβολές γιατί μιλούσε στο μάθημα,όμως ερχόταν σχολείο και δεν έφευγε νωρίτερα ή ερχόταν αργότερα.Γι αυτό και το ανέφερα κι εγώ ότι κάτι γίνεται στο σχολείο και δεν θέλει να πηγαίνει.Ψαξτε το ξανά και καλύτερα.Κατα τη γνώμη μου κάντε το παιδί σας να σας εμπιστευτεί και να σας ανοιχτεί.Να σας νιώσει δίπλα του και όχι απέναντι του.Να νιώθει πως ότι και να σας πει θα τον κάνει να νιώσει καλύτερα και δεν θα έρθει η επίκριση.Προσπαθηστε κι από μόνοι σας και σίγουρα βρείτε και τους κατάλληλους ειδικούς να σας βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...