Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι τραγουδάκια λέτε στα παιδάκια σας;


Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

 

Αρχικά ξεκινάς από μουσικοκινητική αγωγή. Αν και υπάρχουν τμήματα για κάτω από 3 έτη, η δική μου άποψη είναι ότι αν θέλεις να ασχοληθεί το παιδί με μουσικό όργανο να μη το "κάψεις" στις δραστηριότητες από μικρό. Γύρω στα 5 είναι μια καλή ηλικία για αρχή. Σε σοβαρά τμήματα μουσικοκινητικής θα σου πουν για το αν το παιδί έχει μουσική κλίση και έφεση σε κάποιο συγκεκριμένο όργανο ή μπορεί να ασχοληθεί με οποιοδήποτε του αρέσει. 

Δεν έχω σκοπό να την τρέχω σε ένα σωρό δραστηριότητες από τόσο μικρή. Επειδή όμως είμαστε εξωτερικό για μένα είναι σημαντική η επαφή με άλλα ελληνόπουλα και με τη γλώσσα γενικά. Επισης επειδή όπως είπα είμαστε ψιλοασχετοι στο θέμα μουσική μου φάνηκε τέλεια η ιδέα της μουσικοκινητικής. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@vtgian σου είπα ότι μοιάζουν. Μικρή τρελαινοταν με the wheels go round, τωρα κόλλημα με το σκουληκουι:D

Στον μικρο άρεσε το baby shark αλλα οχι κ να κολλησει

Γενικα μαραβεγιας, locomondo αρεσουν στα παιδάκια. Σε μας πολυ το μαγικο χαλι

Στην κορη μου αρέσει η sia, κ στον μικρο οι imagine dragons:rolleyes:

Για μουσικοκινητική είδα κ εγω, εδω έχουμε από 2,5κ πάνω, μουσικά όργανα μετά τα 5,αλλα τελικα την μεγαλη την κέρδισε ο χορός, που όταν ξεκίνησε στα 3,5ηταν πιο μουσικοκινητικη με τραγούδια από τεμπέλη δρακο

Link to comment
Share on other sites

Για μουσικοκινητική το σκεφτόμουν κ εγώ. πιο πολύ για λόγους κοινωνικοποίησης κ ένταξης σε ομάδα. από την άλλη σκέφτομαι ακριβώς ότι είναι νωρίς να βάλω το παιδί σε συγκεκριμένο πρόγραμμα, έχει τόσα χρόνια μπροστά του!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Astrien είπε:

Επειδή βλέπω πως πολλές απο εσας παιζεται μουσικό όργανο να σας ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικό-άσχετο. Από ποια ηλικία πιστεύετε είναι καλά να ξεκινήσει ένα παιδι κάποιο οργανο; εννοειται πώς είναι μικρή ακόμα..  απλά για να το έχω υπόψην μου για το μέλλον.

Η επαφη μας με τον ρυθμο ξεκινα απ'οταν ειμαστε στη κοιλια. Ακουμε το τυμπανο της καρδιας της μαμας μας και την ρυθμικη ροη των αγγειων και της αναπνοης. Αν η μαμα τραγουδαει τοτε και η επαφη με την μουσικη ειναι πρωιμη. Η ρυθμικοτητα ειναι εμφυτη για ολους τους ανθρωπους απλα με τα καταλληλα ερεθισματα μετα τη γεννηση εξελισσεται σε μουσικοτητα. Η ελευθερη ενασχοληση με μουσικα οργανα μπορει να αρχισει πριν το ετος. Τα βρεφη ανετα απασχολουνται με τυμπανο, ξυλοφωνο, μεταλλοφωνο, μαρακες, κουδουνακια (τα τελευταια δεν διαφερουν σε κατι απο τις κουδουνιστρες). Μετα το χρονο μπορουν να προστεθουν ξυλακια, φλογερα, φυσαρμονικα*. Μετα τα 2 χρονια μπορουν να γινουν πιο στοχευμενες δραστηριοτητες εισαγωγης σε μουσικες εννοιες (οπως παρεχει και η μουσικοκινητικη απο εξειδικευμενο ατομο) πχ συλλαβιζοντας μια λεξη χτυπωντας αναλογα ενα κρουστο. Υπαρχουν βιβλια με διαφορα παιχνιδια μουσικοκινητικης που μπορει να κανει ο καθενας! Κανονικη εκμαθηση οργανου νομιζω γινεται μετα τα 4-5 χρονια αν και εχω δει παιδια 2 ετων να παιζουν κομματι στα ντραμς. Οποτε αποψη μου ειναι οτι οσο πιο νωρις εισαγουμε στα παιδια τα μουσικα οργανα μεσω της δικης μας αγαπης για τη μουσικη τοσο πιο ευκολο ειναι να αναπτυχθει η μουσικη νοημοσυνη. 

 

*Η φυσαρμονικα πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη μουσικου οργανου για γονεις που δεν γνωριζουν μουσικη, μιας που οι νοτες ειναι τοποθετημενες με τετοιο τροπο που μπορεις να παιξεις αρμονικες μελωδιες εισπνεοντας και εκπνεοντας χωρις να εχεις γνωσεις μουσικης. Προτιμηστε να αγορασετε σε κλιμακα ντο(C) και περαστε απολαυστικες στιγμες με το παιδι σας κι ας μην εχετε ιδεα τι νοτες παιζετε ;-)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Η επαφη μας με τον ρυθμο ξεκινα απ'οταν ειμαστε στη κοιλια. Ακουμε το τυμπανο της καρδιας της μαμας μας και την ρυθμικη ροη των αγγειων και της αναπνοης. Αν η μαμα τραγουδαει τοτε και η επαφη με την μουσικη ειναι πρωιμη. Η ρυθμικοτητα ειναι εμφυτη για ολους τους ανθρωπους απλα με τα καταλληλα ερεθισματα μετα τη γεννηση εξελισσεται σε μουσικοτητα. Η ελευθερη ενασχοληση με μουσικα οργανα μπορει να αρχισει πριν το ετος. Τα βρεφη ανετα απασχολουνται με τυμπανο, ξυλοφωνο, μεταλλοφωνο, μαρακες, κουδουνακια (τα τελευταια δεν διαφερουν σε κατι απο τις κουδουνιστρες). Μετα το χρονο μπορουν να προστεθουν ξυλακια, φλογερα, φυσαρμονικα*. Μετα τα 2 χρονια μπορουν να γινουν πιο στοχευμενες δραστηριοτητες εισαγωγης σε μουσικες εννοιες (οπως παρεχει και η μουσικοκινητικη απο εξειδικευμενο ατομο) πχ συλλαβιζοντας μια λεξη χτυπωντας αναλογα ενα κρουστο. Υπαρχουν βιβλια με διαφορα παιχνιδια μουσικοκινητικης που μπορει να κανει ο καθενας! Κανονικη εκμαθηση οργανου νομιζω γινεται μετα τα 4-5 χρονια αν και εχω δει παιδια 2 ετων να παιζουν κομματι στα ντραμς. Οποτε αποψη μου ειναι οτι οσο πιο νωρις εισαγουμε στα παιδια τα μουσικα οργανα μεσω της δικης μας αγαπης για τη μουσικη τοσο πιο ευκολο ειναι να αναπτυχθει η μουσικη νοημοσυνη. 

 

*Η φυσαρμονικα πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη μουσικου οργανου για γονεις που δεν γνωριζουν μουσικη, μιας που οι νοτες ειναι τοποθετημενες με τετοιο τροπο που μπορεις να παιξεις αρμονικες μελωδιες εισπνεοντας και εκπνεοντας χωρις να εχεις γνωσεις μουσικης. Προτιμηστε να αγορασετε σε κλιμακα ντο(C) και περαστε απολαυστικες στιγμες με το παιδι σας κι ας μην εχετε ιδεα τι νοτες παιζετε ;-)

 

Εμείς είμαστε από τους τυχερούς που παίζεται μουσική μέσα στο σπίτι μας, παίζεται στην πολυκατοικία μας αλλά και στη γειτονιά μας! Η μικρή μεγάλωσε με τύμπανα και πλήκτρα εύκαιρα και αυτό ξέρω πως σίγουρα βοήθησε στην ανάπτυξη ρυθμικότητας.

 

Αυτό με τη φυσαρμόνικα είναι γεγονός. Έπεσε στα χέρια μας φέτος το καλοκαίρι μία και ενθουσιάστηκε ακριβώς γιατί είναι αρμονικοί οι ήχοι. Αν και δεν είμαι των πνευστών, ομολογώ πως η σχέση που έχει ο πνευστός με το όργανο είναι μοναδική!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Η επαφη μας με τον ρυθμο ξεκινα απ'οταν ειμαστε στη κοιλια. Ακουμε το τυμπανο της καρδιας της μαμας μας και την ρυθμικη ροη των αγγειων και της αναπνοης. Αν η μαμα τραγουδαει τοτε και η επαφη με την μουσικη ειναι πρωιμη. Η ρυθμικοτητα ειναι εμφυτη για ολους τους ανθρωπους απλα με τα καταλληλα ερεθισματα μετα τη γεννηση εξελισσεται σε μουσικοτητα. Η ελευθερη ενασχοληση με μουσικα οργανα μπορει να αρχισει πριν το ετος. Τα βρεφη ανετα απασχολουνται με τυμπανο, ξυλοφωνο, μεταλλοφωνο, μαρακες, κουδουνακια (τα τελευταια δεν διαφερουν σε κατι απο τις κουδουνιστρες). Μετα το χρονο μπορουν να προστεθουν ξυλακια, φλογερα, φυσαρμονικα*. Μετα τα 2 χρονια μπορουν να γινουν πιο στοχευμενες δραστηριοτητες εισαγωγης σε μουσικες εννοιες (οπως παρεχει και η μουσικοκινητικη απο εξειδικευμενο ατομο) πχ συλλαβιζοντας μια λεξη χτυπωντας αναλογα ενα κρουστο. Υπαρχουν βιβλια με διαφορα παιχνιδια μουσικοκινητικης που μπορει να κανει ο καθενας! Κανονικη εκμαθηση οργανου νομιζω γινεται μετα τα 4-5 χρονια αν και εχω δει παιδια 2 ετων να παιζουν κομματι στα ντραμς. Οποτε αποψη μου ειναι οτι οσο πιο νωρις εισαγουμε στα παιδια τα μουσικα οργανα μεσω της δικης μας αγαπης για τη μουσικη τοσο πιο ευκολο ειναι να αναπτυχθει η μουσικη νοημοσυνη. 

 

*Η φυσαρμονικα πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη μουσικου οργανου για γονεις που δεν γνωριζουν μουσικη, μιας που οι νοτες ειναι τοποθετημενες με τετοιο τροπο που μπορεις να παιξεις αρμονικες μελωδιες εισπνεοντας και εκπνεοντας χωρις να εχεις γνωσεις μουσικης. Προτιμηστε να αγορασετε σε κλιμακα ντο(C) και περαστε απολαυστικες στιγμες με το παιδι σας κι ας μην εχετε ιδεα τι νοτες παιζετε ;-)

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορίες.  Εγώ είμαι πιο πολυ του χορού. Σαν παιδί  έκανα παραδοσιακό χορο και κάποιο διάστημα ως ενηλικη μάθαινα σαλσα, που λατρεύω. Δεν είναι δηλαδή ότι δε μας αρέσει η μουσική, απλά δε μας φτάνει κατά κάποιο τρόπο ο χρόνος να ασχοληθουμε παραπάνω. Από μουσικά όργανα στο σπίτι έχουμε πάρει ένα μεταλλόφωνο το οποίο χτυπάει που και που. Δε βγαίνει ομως κάτι μελωδικό και δεν της κάνει και πολύ κέφι. Προσπαθησα να της παιξω τα περσινα χριστουγεννα τα καλαντα βλέποντας βιντεακι αλλα δεν κατάφερα και πολλα. :)Επισης εχω φτιάξει μαράκες με ξερά φασόλια μέσα σε κουτιά που της αρέσουν πιο πολύ και έχουμε φυσικά και κάποιες κουδουνιστρες. Τη συμβουλή σου για τη φυσαρμόνικα θα την ακολουθήσω. 

20 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Σχετικά με αυτό που ρωτας για μουσικό όργανο, είχα απαντήσει παλιότερα αναλυτικά εδώ 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Έχουμε χρόνο ακόμα για να ξεκινήσουμε όργανο. Αλλά θα ήθελα πολύ να μάθει κάτι να παίζει όταν έρθει η ώρα.  Επομένως θα τα εχω υπόψην μου.

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2019 at 12:45 ΜΜ, little lamb είπε:

Μόλις ακούσαμε για πρώτη φορά τον πρίγκηπα Λεμονη κ θα τον εντάξουμε στο ρεπερτόριο μας!

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Έχουμε ήδη αρχίσει να ακούμε μερικά από αυτά που πρότεινες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/10/2019 at 1:45 ΜΜ, little lamb είπε:

Μόλις ακούσαμε για πρώτη φορά τον πρίγκηπα Λεμονη κ θα τον εντάξουμε στο ρεπερτόριο μας!

Το συγκεκριμένο είναι φανταστικό. Ο μικρός μου ξετρελαίνει. Ανα περιόδους βέβαια αλλάζουμε ρεπερτόριο.Υπαρχει και ο γάμος του πριγκιπα λεμονη, σαν συνεχειαμ

Ακούμε το βουνό, τα επτά ποταμια(πολύ αγαπημένο), το ελέφαντακι, ο κόκορας ξυπνάει, ο αχινός, κουτσι κουτσι(τέλειο), ροζ και μπλε ρουα(τρελαίνεται). 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...