Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

‘’Προγραμμα’’ ύπνου-τελευταίο γεύμα


Mummyof2

Recommended Posts

Καλημέρα σας κ πάλι!

το μωράκι είναι 45 ημερών σήμερα, είναι το δεύτερο παιδάκι μου και θέλω λίγο ιδέες-εμπειρίες από το πως διαχειρίζεστε το τελευταίο γεύμα του μωρού σας αυτό των περίπου 00:00.

 

Όλοι μέρα τρώει σχεδόν στο 3-4ωρο , αν πίνει μητρικό ίσως νωρίτερα & μετά από μια ώρα κοιμάται από 1 ώρα έως και 2,5-3 ώρες το μεσημέρι.

και πάει λέγοντας με ίσως μεγαλύτερο διάστημα αφύπνισης το απόγευμα.

 

Αυτό που κάνουμε τώρα είναι να δίνω ένα τελευταίο γέυμα στις 00:00 με ρουτίνα βραδινού ύπνου όπως και κάνω με μπάνιο και χαμηλό φωτισμό κ μετά σκοτάδι στο τάισμα.

 

Το Θέμα λοιπόν είναι ότι επειδή ακόμα είναι μωρουδάκι πολύ μικρό ( παρόλα αυτά της αρέσει η ρουτίνα) μπορεί να την πάρει ο ύπνος στις 21:00 οπότε και την ξυπνάω στις δέκα παρά με δέκα έτσι ώστε να την ετοιμάσω για το τελευταίο γεύμα δηλαδή να μείνει λίγο ξύπνια, την πω στο δωμάτιο της αδερφής της που ετοιμάζεται για ύπνο κάθεται άνετα σε γκρινιάζει κλπ και μετά μπάνιο-κρέμες - ντύσιμο- γάλα- αγκαλίτσα ύπνο έως τις 05:30 περίπου ανάλογα τα κέφια!

 

τι άλλο θα μπορούσα να εφαρμόσω για το τελευταίο γεύμα; Με μπερδεύει γιατί αποκοιμιεται νωρίτερα εννοείται και την ξυπνάω.

δε θέλω να τη ταΐσω κοιμισμένη στις 00:00 ξεκινώντας νωρίτερα όλα τα υπόλοιπα.

 

Πείτε μου γνώμες please!!!

 

PS:και την πρώτη μου κόρη έτσι έκανα απλά έλεγα μήπως κάτι άλλο μας βολέψει εμάς κ το μωρό καλύτερα.

ευχαριστω πρε πολύ και συγνώμη για το τεράστιο κείμενο!:) 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Mummyof2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mummyof2 είπε:

δε θέλω να τη ταΐσω κοιμισμένη στις 00:00 ξεκινώντας νωρίτερα όλα τα υπόλοιπα.

πολυ αργα δεν ειναι το 12 τελευταιο γευμα; αν συνηθισει ετσι πώς θα ρυθμιστεί αργοτερα που θα πρεπει να κοιμαται νωρις; σε εξυπηρετει σε κατι συγκεκριμενο αυτη η ωρα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

πολυ αργα δεν ειναι το 12 τελευταιο γευμα; αν συνηθισει ετσι πώς θα ρυθμιστεί αργοτερα που θα πρεπει να κοιμαται νωρις; σε εξυπηρετει σε κατι συγκεκριμενο αυτη η ωρα;

Έχεις δίκιο αλλά είναι πολύ μικρό για να μη φάει.ουσιαστικα θα πεινάει εκείνη την ώρα όπου μετά θ την κάνω 22:00 και πολύ αργότερα 21:00. Όταν δηλαδή θα αραιώσει τα γεύματα της.τώρα ,θεωρώ πάντα, ότι ένα γέυμα στις 00:00 θα την κρατήσει μέχρι της 05:00 χοντρικά ενώ αν τη βάλω για ‘’ βραδυνο’’ ύπνο νωρίτερα θα ξυπνήσει για γάλα πιο πολλές φορές.άσε που νωρίτερα πχ 21:00 έχει ακόμα φασαρία στο σπίτι.

 

Just now, Mummyof2 είπε:

Καλημέρα σας κ πάλι!

το μωράκι είναι 45 ημερών σήμερα, είναι το δεύτερο παιδάκι μου και θέλω λίγο ιδέες-εμπειρίες από το πως διαχειρίζεστε το τελευταίο γεύμα του μωρού σας αυτό των περίπου 00:00.

 

Όλοι μέρα τρώει σχεδόν στο 3-4ωρο , αν πίνει μητρικό ίσως νωρίτερα & μετά από μια ώρα κοιμάται από 1 ώρα έως και 2,5-3 ώρες το μεσημέρι.

και πάει λέγοντας με ίσως μεγαλύτερο διάστημα αφύπνισης το απόγευμα.

 

Αυτό που κάνουμε τώρα είναι να δίνω ένα τελευταίο γέυμα στις 00:00 με ρουτίνα βραδινού ύπνου όπως και κάνω με μπάνιο και χαμηλό φωτισμό κ μετά σκοτάδι στο τάισμα.

 

Το Θέμα λοιπόν είναι ότι επειδή ακόμα είναι μωρουδάκι πολύ μικρό ( παρόλα αυτά της αρέσει η ρουτίνα) μπορεί να την πάρει ο ύπνος στις 21:00 οπότε και την ξυπνάω στις δέκα παρά με δέκα έτσι ώστε να την ετοιμάσω για το τελευταίο γεύμα δηλαδή να μείνει λίγο ξύπνια, την πω στο δωμάτιο της αδερφής της που ετοιμάζεται για ύπνο κάθεται άνετα σε γκρινιάζει κλπ και μετά μπάνιο-κρέμες - ντύσιμο- γάλα- αγκαλίτσα ύπνο έως τις 05:30 περίπου ανάλογα τα κέφια!

 

τι άλλο θα μπορούσα να εφαρμόσω για το τελευταίο γεύμα; Με μπερδεύει γιατί αποκοιμιεται νωρίτερα εννοείται και την ξυπνάω.

δε θέλω να τη ταΐσω κοιμισμένη στις 00:00 ξεκινώντας νωρίτερα όλα τα υπόλοιπα.

 

Πείτε μου γνώμες please!!!

 

PS:και την πρώτη μου κόρη έτσι έκανα απλά έλεγα μήπως κάτι άλλο μας βολέψει εμάς κ το μωρό καλύτερα.

ευχαριστω πρε πολύ και συγνώμη για το τεράστιο κείμενο!:) 

 

 

@Deena Γεια σου!

θα ήθελα και τη δική σου γνώμη καθώς στο πρώτο μ παιδί με βοήθησες απίστευτα!

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα την ρουτίνα πριν τον ύπνο των 21:00,εννοειται πως το νεογεννητο μετά θα ξυπνήσει μέσα στη νύχτα, αλλα εκεί ταΐζεις με σκοπό να μην πολυξυπνησει

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω θα εκανα την ρουτίνα πριν τον ύπνο των 21:00,εννοειται πως το νεογεννητο μετά θα ξυπνήσει μέσα στη νύχτα, αλλα εκεί ταΐζεις με σκοπό να μην πολυξυπνησει

Θα το δοκιμάσω να δω πως θα μας ταιριάξει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα της έκανα ρουτίνα και θα την ταιζα πριν τις 21.00, θα την έβαζα κανονικά για βραδινό ύπνο εκείνη την ώρα σε ξεχωριστό δωμάτιο με σκοτάδι, ησυχία και white noise και μετά θα την τάιζα όποτε ξυπνούσε σε αυτή την ηλικία ή αν έβλεπα ότι δεν ξυπνάει θα έκανα ένα dream feed τα μεσάνυχτα.

 

Καπως έτσι έκανα εγώ στην δικιά μου που δεν άντεχε καθόλου ξύπνια αργά το απόγευμα. Κατά κανόνα βραδυνή ώρα ύπνου είχε περίπου στις 19.30 (καταλαβαίνεις ότι αρχίζαμε ρουτίνα πολύ νωρίτερα) και ξυπνούσε μόνη της περίπου στις 12.00 να φάει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ θα της έκανα ρουτίνα και θα την ταιζα πριν τις 21.00, θα την έβαζα κανονικά για βραδινό ύπνο εκείνη την ώρα σε ξεχωριστό δωμάτιο με σκοτάδι, ησυχία και white noise και μετά θα την τάιζα όποτε ξυπνούσε σε αυτή την ηλικία ή αν έβλεπα ότι δεν ξυπνάει θα έκανα ένα dream feed τα μεσάνυχτα.

 

Καπως έτσι έκανα εγώ στην δικιά μου που δεν άντεχε καθόλου ξύπνια αργά το απόγευμα. Κατά κανόνα βραδυνή ώρα ύπνου είχε περίπου στις 19.30 (καταλαβαίνεις ότι αρχίζαμε ρουτίνα πολύ νωρίτερα) και ξυπνούσε μόνη της περίπου στις 12.00 να φάει.

 

ο λόγος που το κάνω αυτό είναι για να ‘’συμπληρώσει’’ τα ml που χρειάζεται το 24 ωρο καθώς βλέπω ότι στις 00:00 πεινάει και μετά μπορεί να το πάει και ως στις 06:00,

οποτε κοιμάμαι κ εγώ για βράδυ εκείνη τν ώρα και δε μου φαίνεται το ξύπνημα!!

εζθες ξεκίνησα ρουτίνα στις 22:00 και κοιματανε στις 23:30 και μετά ξύπνησε στις 05:30.

το βραδυνο ύπνο έτσι τον κάνω όπως λες εκτός από το white noise τουλάχιστον ακόμα γτ στην μεγάλη είχα!θα δοκιμάσω και νωρίτερα τη ρουτίνα να δω πως θα πει!!!

ακόμα κοιμάται σχεδόν όλη μέρα με μικρά διαστήματα αφυπνησεις παρόλα αυτά προσπαθώ να μπούμε σε μια σειρά τουλάχιστον με τον βραδυνο ύπνο.

 

το 19:30 είναι δύσκολο για νεογέννητο στη μεγάλη εφαρμόστηκε καθώς την έβλεπα ότι δεν άντεχε γύρω στους 10 μήνες που έκοψε τον απογευματινό ημερήσιο.

 

ευχαριστω πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου απαντήσω τι κάναμε εμείς κ η μικρή έχει πανευκολο υπνο.Δεν συμβαδίζει με αυτά που λένε οι σύμβουλοι ύπνου αλλά ευτυχώς δεν είμαστε στο fb :-P

Κατ'αρχας όταν λες τελευταίο τι εννοείς; Πότε ξανατρωει μετά; Σε τόσο μικρό μωρό δεν έχουν νόημα προγράμματα κ ρουτίνες ειδικά αν είναι θηλάζον,μας το είχε πει κ η παιδίατρος (μοντέρνα κ σύμβουλος θηλασμού,για να προλάβω όποιον σκεφτεί ότι έχει παρωχημένες αντιλήψεις) γιατί την είχαμε ρωτήσει λόγω όσων διαβάζουμε στο ίντερνετ για ύπνο κλπ κ μας είχε πει ότι αυτά τα λένε σύμβουλοι ύπνου,δεν είναι τόσο σημαντικά σε τόσο μικρό μωρό επειδή τρώει σε ατσαλες ώρες (όντως κι εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω πώς θα λειτουργούσε αφού δεν πεινούσε πάντα ίδια ώρα!).

Λοιπόν εμάς μέχρι 3μισι μηνών θηλαζε κι έπαιρνε συμπλήρωμα (κατ'εξαιρεσιν κ λόγω υπερβολικά χαμηλού βάρους) που μειωνόταν σταδιακά ( για να μπορέσουμε να φτάσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό) οπότε είχα κι εγώ άγχος τότε να συμπληρωθούν τα μλ. Τόσο μικρή λοιπόν έτρωγε απλά ανά τρίωρο χοντρικά.Οποτε δεν υπήρχε "τελευταίο" γευμα.Και απλά σταδιακά, δεν θυμάμαι από πότε, αρχίσαμε να σβήνουμε το φως σε όποιο γεύμα ήταν μετά τις 9 (ήταν καλοκαίρι) κ κάποια στιγμή,δεν θυμάμαι πότε ακριβώς αλλά στο τρίμηνο σιγουρα,μετά από εκείνο το θηλασμό την έπαιρνε ο ύπνος κ δεν ξυπνούσε καθόλου! Μπορεί να κοιμοταν και 7ωρο αν δεν ακούγαμε το ξυπνητήρι.Μας είχε πει όμως η γιατρός να την ξυπνάμε στο 5ωρο,που το κάνουμε ακόμα που είναι 5 μηνών.Ετσι λοιπόν από τότε κ τώρα ακόμα κάπου μεταξύ 8.30 κ  9.30 (ανάλογα πότε έφαγε την προηγούμενη φορά,καθώς άλλη μέρα μπορεί να φάει 5,άλλη 6,άλλη 6.30) τρώει με σβηστό φως κ κοιμάται κ την ξυπνάμε στο 5ωρο, δηλαδή γύρω στις 3 ή 4 (κάνει μεγάλα γεύματα,μια ώρα οπότε το 8.30 πχ σημαίνει ύπνο 10).Και μετά ξανακοιμαται περίπου 5 με 8 ή 9 (είχε περάσει μια φάση που ξύπναγε 7.30). Γενικά αυτό είναι το πρόγραμμα εκτός από σπάνιες μέρες που δυσκολεύεται να κοιμηθεί μετά το φαΐ των 3 ή 4.Ετσι έπαθε χτες που δεν άκουσα το ξυπνητήρι κ την ξύπνησα να φάει 5μισι κ μετά δεν κοιμόταν κ κοιμήθηκε τελικά 7.30-10.Αλλα γενικά είναι στάνταρ το φαΐ περίπου 9, ξύπνημα κατά τις 4 κ μετά ύπνος μέχρι 8.30 χοντρικά.

Βραδινό μπάνιο δεν έχουμε καθιερώσει κ γενικά λίγες φορές την έχουμε κάνει μπάνιο στο μπανάκι,συνήθως νιπτήρα ακόμα.

 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ θα σου απαντήσω τι κάναμε εμείς κ η μικρή έχει πανευκολο υπνο.Δεν συμβαδίζει με αυτά που λένε οι σύμβουλοι ύπνου αλλά ευτυχώς δεν είμαστε στο fb :-P

Κατ'αρχας όταν λες τελευταίο τι εννοείς; Πότε ξανατρωει μετά; Σε τόσο μικρό μωρό δεν έχουν νόημα προγράμματα κ ρουτίνες ειδικά αν είναι θηλάζον,μας το είχε πει κ η παιδίατρος (μοντέρνα κ σύμβουλος θηλασμού,για να προλάβω όποιον σκεφτεί ότι έχει παρωχημένες αντιλήψεις) γιατί την είχαμε ρωτήσει λόγω όσων διαβάζουμε στο ίντερνετ για ύπνο κλπ κ μας είχε πει ότι αυτά τα λένε σύμβουλοι ύπνου,δεν είναι τόσο σημαντικά σε τόσο μικρό μωρό επειδή τρώει σε ατσαλες ώρες (όντως κι εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω πώς θα λειτουργούσε αφού δεν πεινούσε πάντα ίδια ώρα!).

Λοιπόν εμάς μέχρι 3μισι μηνών θηλαζε κι έπαιρνε συμπλήρωμα (κατ'εξαιρεσιν κ λόγω υπερβολικά χαμηλού βάρους) που μειωνόταν σταδιακά ( για να μπορέσουμε να φτάσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό) οπότε είχα κι εγώ άγχος τότε να συμπληρωθούν τα μλ. Τόσο μικρή λοιπόν έτρωγε απλά ανά τρίωρο χοντρικά.Οποτε δεν υπήρχε "τελευταίο" γευμα.Και απλά σταδιακά, δεν θυμάμαι από πότε, αρχίσαμε να σβήνουμε το φως σε όποιο γεύμα ήταν μετά τις 9 (ήταν καλοκαίρι) κ κάποια στιγμή,δεν θυμάμαι πότε ακριβώς αλλά στο τρίμηνο σιγουρα,μετά από εκείνο το θηλασμό την έπαιρνε ο ύπνος κ δεν ξυπνούσε καθόλου! Μπορεί να κοιμοταν και 7ωρο αν δεν ακούγαμε το ξυπνητήρι.Μας είχε πει όμως η γιατρός να την ξυπνάμε στο 5ωρο,που το κάνουμε ακόμα που είναι 5 μηνών.Ετσι λοιπόν από τότε κ τώρα ακόμα κάπου μεταξύ 8.30 κ  9.30 (ανάλογα πότε έφαγε την προηγούμενη φορά,καθώς άλλη μέρα μπορεί να φάει 5,άλλη 6,άλλη 6.30) τρώει με σβηστό φως κ κοιμάται κ την ξυπνάμε στο 5ωρο, δηλαδή γύρω στις 3 ή 4 (κάνει μεγάλα γεύματα,μια ώρα) οπότε το 8.30 πχ σημαίνει ύπνο 10).Και μετά ξανακοιμαται περίπου 5 με 8 ή 9 (είχε περάσει μια φάση που ξύπναγε 7.30). Γενικά αυτό είναι το πρόγραμμα εκτός από σπάνιες μέρες που δυσκολεύεται να κοιμηθεί μετά το φαΐ των 3 ή 4.Ετσι έπαθε χτες που δεν άκουσα το ξυπνητήρι κ την ξύπνησα να φάει 5μισι κ μετά δεν κοιμόταν κ κοιμήθηκε τελικά 7.30-10.Αλλα γενικά είναι στάνταρ το φαΐ περίπου 9, ξύπνημα κατά τις 4 κ μετά ύπνος μέχρι 8.30 χοντρικά.

Βραδινό μπάνιο δεν έχουμε καθιερώσει κ γενικά λίγες φορές την έχουμε κάνει μπάνιο στο μπανάκι,συνήθως νιπτήρα ακόμα.

 

Έχω καταλάβει ότι είναι σημαντική και η ρουτίνα και το προγραμμα κας στην δίκη μας οικογένεια ταιριάζει και έχοντας ως παράδειγμα το πρώτο μου παιδί λειτούργησε άψογα!

 

οποτε έχω σταματήσει να διάβασμα συμβούλους κλπ και προτιμώ να ακούσω την εμπειρία μιας μαμάς!

 

ουσιαστηκα έχουμε τελευταίο γεύμα αυτό των 00:00 εκεί συμπληρώνει ένα 24 ωρο με 6 γεύματα προς το παρόν μετά μπορεί όπως είπα να ξυπνήσει στις 06·00, και προχθές 07:30  :) πετούσα από τη χαρά μου!

Δυστυχώς όμως χρειάζεται,αν την έχει πάει ο ύπνος στις 21:30 , να την ξυπνήσω για τη ρουτίνα της , μπανάκι κλπ έτσι ώστε μέχρι της 23:30

να έχει φάει!

 

τρωει ψιλό συγκεκριμένες ώρες ( κρατάω σημειώσεις) 

 

παρόλα αυτά , συμφωνώ με αυτά που γράφεις

κι ίσως δοκιμάσω να κάνω τη ρουτίνα σε ένα γεύμα πχ 21:30-22:00 να δω πω σ θα πάει!

σημειωτέον από τις 00:00 περίπου θα ξυπνήσει κατά μέσο όρο 05:30 και μετά 11:00 :))))

θα δω τι θα κάνω και θα σας πω!!!!

ευχαριστω πολυυυυυ

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με @little lamb στο οτι στη παρουσα φαση δεν υπαρχει "τελευταιο" γευμα, μονο πολλα γευματα μεσα στην ημερα ;) Ειναι πολυ μικρουλη ακομη για να προσπαθησεις να βαλεις καποιο προγραμμα απο τωρα. Καλο θα ηταν να ακουλουθεις τους ρυθμους του μωρου ωστε να βαλει μονο του ενα προγραμμα το οποιο ταιριαζει με την δικη του μοναδικη φυσιολογια και σιγα-σιγα θα προσαρμοστει στις συνθηκες της οικογενειας σας. Στις 00:00 οσο βολικο κι αν ειναι για σενα, ειναι πολυ αργα να κοιμιζεις ενα νεογεννητο (εδω ειναι αργα για παιδι δημοτικου). Ειπες οτι κοιμαται σχεδον ολη μερα, δηλαδη ακομη δεν υπαρχει καποιο προγραμμα και αυτο ειναι το φυσιολογικο για την ηλικια του. Στη θεση σου σιγουρα θα το κοιμιζα νωριτερα εφ'οσον βλεπω οτι το ζηταει αλλα προσωπικα ρουτινα υπνου ξεκινησα μετα τους 3 μηνες (οταν λεω ρουτινα εννοω αλλαγη πανας, πιτζαμουλες, σκοτεινο δωματιο και θηλασμος). Τι πειραζει αν τρωει κοιμισμενο; Ολα τα μωρα ετσι κανουν, δεν ειναι κατι περιεργο ουτε κατακριτεο. Θα ελεγα οτι ειναι και αναγκαιο για την αναπτυξη τους να τρωνε το βραδυ, δεν σημαινει οτι θα ξυπνησει αν φαει ουτε οτι δεν θα ξυπνησει αν την ταισεις τελευταια φορα στις 00:00. 

Just now, Mummyof2 είπε:

Δυστυχώς όμως χρειάζεται,αν την έχει πάει ο ύπνος στις 21:30 , να την ξυπνήσω για τη ρουτίνα της , μπανάκι κλπ έτσι ώστε μέχρι της 23:30

 να έχει φάει!

Προσωπικα μου ακουγεται λιγο βασανιστικο να κοιμαται, να την ξυπναω και να την κανω μπανιο μονο και μονο επειδη ετσι πρεπει να γινει. Φαντασου να το κανανε σε εσενα: εκει που κοιμασαι γλυκα γλυκα, σε ξυπνανε και σε βαζουνε για μπανιο. Δεν τα λεω για να σε κατακρινω, απλως λεω την αποψη μου. Επιπλεον, ετσι χανει και τον υπνο στις ωρες 20:00-00:00 που ευνοειται η αναπτυξη. Ειναι καλο να κοιταζουμε πρωτα τις αναγκες του νεογεννητου και σιγα σιγα θα μπει και το προγραμμα. Μην αγχωνεσαι απο τωρα για αυτο. Επισης, ακομη κι αν δεν πειναει μπορει να ξυπνησει μεσα στη νυχτα αρκετες φορες για χιλιους αλλους λογους. Ρωτα με κι εμενα που και τα δυο μου (3,5 χρ και 8 μηνων) ξυπνανε πριν ξημερωσει, μαλλον για να δουνε την ανατολη!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mummyof2 είπε:

ίσως δοκιμάσω να κάνω τη ρουτίνα σε ένα γεύμα πχ 21:30-22:00 να δω πω σ θα πάει!

σημειωτέον από τις 00:00 περίπου θα ξυπνήσει κατά μέσο όρο 05:30 και μετά 11:00 :

 

Στη δικιά μας περίπτωση αν ξυπνήσει μετά τις 5 κ φάει μέχρι σχεδόν 6 μετά δεν ξανακοιμαται εύκολα,όπως έγινε σήμερα (αυτό που έγραψα πριν). Και κυρίως το καλοκαίρι που ξημέρωνε πιο νωρίς.Πρέπει να έχει τελειώσει το γεύμα 5 για να ξανακοιμηθεί.

Ούτε το να κοιμηθεί μέχρι 11 συμβαίνει σε εμάς.Ουσιαστικα κοιμαται ένα πεντάωρο πριν φάει κ μετά κάνα τρίωρο.Το πολύ 9 ξυπνάει.Απλά πολλές φορές ξυπνάει κ απλά κοιτάει γύρω γύρω,δεν μας ειδοποιεί ότι ξύπνησε κι έτσι εμείς κοιμόμαστε! Χαχα! (Γενικά μάλλον είμαστε τυχεροί) Αν ξυπνήσει νωρίς πχ 7.30, αργότερα την ξαναπαίρνει ο ύπνος στο ριλαξ,πχ κατά τις 9-10.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mummyof2 είπε:

Έχεις δίκιο αλλά είναι πολύ μικρό για να μη φάει.ουσιαστικα θα πεινάει εκείνη την ώρα όπου μετά θ την κάνω 22:00 και πολύ αργότερα 21:00. Όταν δηλαδή θα αραιώσει τα γεύματα της.τώρα ,θεωρώ πάντα, ότι ένα γέυμα στις 00:00 θα την κρατήσει μέχρι της 05:00 χοντρικά ενώ αν τη βάλω για ‘’ βραδυνο’’ ύπνο νωρίτερα θα ξυπνήσει για γάλα πιο πολλές φορές.άσε που νωρίτερα πχ 21:00 έχει ακόμα φασαρία στο σπίτι.

Ο δικός μου έπαιρνε φάρμακο στις 12 περίπου, μέχρι 5 μηνών. οπότε  υποχρεωτικά έπρεπε κ να ταϊστεί (μητρικό αντλημένο κ συμπλήρωμα). δεν τον ξυπνούσα. είχα πει ότι στις 9 περίπου είναι το τελευταίο γεύμα, μετά κοιμόταν στην κούνια του, όχι στο πορτ μπεμπέ στο σαλόνι, και στις 12 τον άλλαζα κ τον τάιζα κοιμισμένο και ξυπνούσε μόνος του κατά τις 3. Το 12 ήταν σχετικό, ανάλογα με την ώρα που θα έπεφτα κ εγώ, μπορεί να ήταν κ 11-11.30 αρκεί να είχε μια εύλογη απόσταση από την προηγούμενη δόση του φαρμάκου. δεν καταλαβαίνω τι σε προβληματίζει. το μεγάλο σου παιδί τι ώρα κοιμάται; κανονικά κ αυτό 9-9.30 θα πρέπει να έχει κοιμηθεί κ για λόγους ανάπτυξης όπως λέει κ η @Sentir...natureza

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου έπαιρνε φάρμακο στις 12 περίπου, μέχρι 5 μηνών. οπότε  υποχρεωτικά έπρεπε κ να ταϊστεί (μητρικό αντλημένο κ συμπλήρωμα). δεν τον ξυπνούσα. είχα πει ότι στις 9 περίπου είναι το τελευταίο γεύμα, μετά κοιμόταν στην κούνια του, όχι στο πορτ μπεμπέ στο σαλόνι, και στις 12 τον άλλαζα κ τον τάιζα κοιμισμένο και ξυπνούσε μόνος του κατά τις 3. Το 12 ήταν σχετικό, ανάλογα με την ώρα που θα έπεφτα κ εγώ, μπορεί να ήταν κ 11-11.30 αρκεί να είχε μια εύλογη απόσταση από την προηγούμενη δόση του φαρμάκου. δεν καταλαβαίνω τι σε προβληματίζει. το μεγάλο σου παιδί τι ώρα κοιμάται; κανονικά κ αυτό 9-9.30 θα πρέπει να έχει κοιμηθεί κ για λόγους ανάπτυξης όπως λέει κ η @Sentir...natureza

Η μεγάλη ανέκαθεν κοιμάται νωρίς και γενικα κάπως αυτό εξυπηρετείτε ! 21:00 κοιμάται 

 

Προσπαθω να βάλω μια σειρά στους ύπνους της γιατί δείχνει να έχει καλα σημάδια ύπνου!

 

Θα δοκιμάσω να βάλω ένα υποτιθέμενο τελευταίο γεύμα νωρίτερα γιατί εχθές το ξύπνησα ενώ κοιμόταν στις 22:00  και κάπως δε μ άρεσε αυτό.Τις προηγούμενες μέρες την έβρισκα ξύπνια στις 22:00 όποτε κι ξεκινούσαμε ρουτίνα.

 

θα βρω την άκρη σίγουρα!!

Σε ευχαριστώ και να τον χαίρεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

45ημ 6γευματα,εννοεις μόνο το συμπληρα; γτ οι θηλασμο θα έπρεπε να είναι περισσότεροι, ειδικα οταν θες να πάρει βαρος

Προφανώς δε μπαίνει στηθος, εξάλλου 6 γεύματα με στηθος είναι πολύ λίγα. 

αντλω όσο μπορώ και δίνω συμπλήρωμα όλα με μπιμπερό 

πινει γύρω στα 750 ml και είναι 5 κιλά.

τρωει ένα 3-4 ώρες 120-150 ml περίπου εννοείται 

 

Επεξεργάστηκαν by Mummyof2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mummyof2 είπε:

Προφανώς δε μπαίνει στηθος, εξάλλου 6 γεύματα με στηθος είναι πολύ λίγα. 

αντλω όσο μπορώ και δίνω συμπλήρωμα όλα με μπιμπερό 

πινει γύρω στα 750 ml και είναι 5 κιλά.

τρωει ένα 3-4 ώρες 120-150 ml περίπου εννοείται 

 

Συγνώμη μάλλον εγώ έκανα κάποιο λάθος, νόμισα ότι επαιρνε συμπληρωμα γτ δ του έφτανε η λόγω βαρους(μάλλον έχω μπερδευτεί με αλλο θέμα) 

Απο γαλα σκονη η αντλημενο δ εχω ιδεα, για ποσότητες κλπ

Οποτε δ ξερω τι γίνεται με τα γεύματα σας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Mummyof2 είπε:

Θα δοκιμάσω να βάλω ένα υποτιθέμενο τελευταίο γεύμα νωρίτερα γιατί εχθές το ξύπνησα ενώ κοιμόταν στις 22:00  και κάπως δε μ άρεσε αυτό.Τις προηγούμενες μέρες την έβρισκα ξύπνια στις 22:00 όποτε κι ξεκινούσαμε ρουτίνα.

στη φάση αυτή μην ασχολείσαι με ρουτίνα, έτσι κ αλλιώς αυτόματα κοιμούνται ακόμα. εστίασε στοσκοτάδι, την ησυχία, κ τον σταθερό χώρο ύπνου (εννοώ αν τη μέρα κοιμάται σε διάφορα μέρη δλδ καρότσια, μάρσιπους, ριλάξ κλπ, το βράδυ να κοιμάται στην κούνια ή όπου αλλού έχετε για μόνιμο). είναι αντιφατικό να ξυπάς το μωρό για να του κάνεις ρουτίνα για να κοιμηθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

στη φάση αυτή μην ασχολείσαι με ρουτίνα, έτσι κ αλλιώς αυτόματα κοιμούνται ακόμα. εστίασε στοσκοτάδι, την ησυχία, κ τον σταθερό χώρο ύπνου (εννοώ αν τη μέρα κοιμάται σε διάφορα μέρη δλδ καρότσια, μάρσιπους, ριλάξ κλπ, το βράδυ να κοιμάται στην κούνια ή όπου αλλού έχετε για μόνιμο). είναι αντιφατικό να ξυπάς το μωρό για να του κάνεις ρουτίνα για να κοιμηθεί!!!

Οι υπνοι είναι πάντα στη κούνια σίγουρα το βράδυ αλλά και την ημέρα εκτός από κάποιες φορές που κοιμάται στο κρεβάτι μ δίπλα στη κούνια!

 

σιγουρα θα φτιάξουν οι ώρες το ξέρω & φαίνεται από το συγκεκριμένο παιδί ότι θα το κάνει σχετικά γρήγορα!

της αρέσει το μπάνιο παρά πολύ και το γεύμα στο σκοτάδι για να

κοιμηθεί, δε κλαίει σχεδόν ποτέ εκείνη την ώρα!

σημερα κιόλας θα δοκιμάσω ρουτίνα πιο νωρίς και θα σας πω πως πήγε!

 

παντως ευχαριστώ πολύ όλες!!!

να χαίρεστε τα παιδάκια σας

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Επιτρεπεται μωρο ουτε 2 μηνων να τρωει μονο 6 γευματα; 

Τι σημαίνει επιτρέπεται;;

γνωριζετε τις καμπύλες ανάπτυξης της;

τα κιλά της;

πόσα ml είναι το κάθε γεύμα;

Αν όντως  ενδιαφέρεστε για τον αριθμό των γευμάτων, όπου το ποστ δεν αφορά αυτό το θέμα, ρωτήστε αναλόγως  ώστε να βγάλετε συμπέρασμα αν σας ενδιαφέρει το δικό μου μωρό ποσά γεύματα κάνει.και αν δε θέλει παραπάνω να το κάνω να φάει 8-10 γεύματα έτσι ώστε να επιτρέπεται ;

 

Επεξεργάστηκαν by Mummyof2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,νομίζω ότι δεν  είναι ότι καλύτερο  να ξυπνάς το μωρό στης 9 για να ξεκινήσεις τη ρουτίνα μπανιο κτλ.αφου το μωρακι κοιμάται είναι κριμα οπως δεν θα σου άρεσε και εσένα  να σε ξυπνάνε το ίδιο ισχύει και για το μωρό.κανε νωρίτερα όλα αυτά άφησε το να κοιμηθεί και απλά στης 12 τάισε το.ακολουθησε τώρα τις ανάγκες του μωρου που είναι πολύ μικρούλι και σιγά σιγά φτιάχνετε το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Καλημέρα,νομίζω ότι δεν  είναι ότι καλύτερο  να ξυπνάς το μωρό στης 9 για να ξεκινήσεις τη ρουτίνα μπανιο κτλ.αφου το μωρακι κοιμάται είναι κριμα οπως δεν θα σου άρεσε και εσένα  να σε ξυπνάνε το ίδιο ισχύει και για το μωρό.κανε νωρίτερα όλα αυτά άφησε το να κοιμηθεί και απλά στης 12 τάισε το.ακολουθησε τώρα τις ανάγκες του μωρου που είναι πολύ μικρούλι και σιγά σιγά φτιάχνετε το πρόγραμμα.

Λοιπόν εχθές μου βγήκε μια χαρα όπως τα λέτε!!!

κοιμηθηκε 22:30 αφού έφαγε στις 21:00!

 

μάλιστα το γεύμα των 00:00( ας πούμε το τελευταίο) δε το έδωσα λέω άστο  ( δε της λείπουν κιλά) και το ζήτησε μόνη της στις 03:30 και μετά έως 09:30 το πρωί σε ζήτησε άλλο!

 

Σήμερα ανάλογα πως θα βγει πάλι καθώς κάθε απόγευμα είναι ψιλό stadar  οι ώρες 

που πεινάει πλέον! 

Επεξεργάστηκαν by Mummyof2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Επιτρεπεται μωρο ουτε 2 μηνων να τρωει μονο 6 γευματα; 

Εμένα πάντως 2 μηνών έτρωγε περίπου στο 4ωρο, αν θυμάμαι καλά, άρα έτρωγε μόνο 6 γεύματα. Βέβαια εγώ έδινα μόνο ξένο γάλα επομένως ίσως είναι διαφορετικό. Πάντως στα κιλά του ήταν πάντα στις ψηλότερες καμπύλες. Και από δυόμισι μηνών δεν ξυπνούσε καθόλου το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mummyof2 είπε:

Τι σημαίνει επιτρέπεται;;

γνωριζετε τις καμπύλες ανάπτυξης της;

τα κιλά της;

πόσα ml είναι το κάθε γεύμα;

Αν όντως  ενδιαφέρεστε για τον αριθμό των γευμάτων, όπου το ποστ δεν αφορά αυτό το θέμα, ρωτήστε αναλόγως  ώστε να βγάλετε συμπέρασμα αν σας ενδιαφέρει το δικό μου μωρό ποσά γεύματα κάνει.και αν δε θέλει παραπάνω να το κάνω να φάει 8-10 γεύματα έτσι ώστε να επιτρέπεται ;

 

 

Δεν ήταν στις προθέσεις μου να σε προσβάλω. Απλώς επειδή λες ότι το μωρό κυρίως κοιμάται με λίγες αφυπνίσεις, ένα πολυ μικρής ηλικίας μωρο που κυρίως κοιμάται, είναι συχνά λόγος ανησυχίας. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι το 'πρότυπο' στα κοινωνικά μέσα, όπου το 'τέλειο΄ μωρό είναι αυτό που κοιμάται πολύ, αλλά προσωπικά θα διπλοτσέκαρα με τον παιδίατρο ότι δεν πρέπει να ξυπνά και ανάμεσα. Εμάς πχ. και με ξένο γάλα, δε μας επέτρεπε η παιδίατρος πάνω από 4 ώρες ύπνο το βράδυ σε αυτή την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...