Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ακόμη θηλάζεις????


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες και ολους!Εχω μια μπουμπου 9 μηνων(το πρωτο μας!) και με τη βοηθεια του Θεου καθως και πολυ μα πολυ επιμονη θηλαζουμε ακομα!Θελω να συνεχισω το θηλασμο σιγουρα μεχρι το χρονο και αν παει και παραπανω.Ακουω διαφορα αρνητικα κατα καιρους απο πολλους και πραγματικα οι γνωσεις που απεκτησα απο το φορουμ για το θηλασμο μεχουν βοηθησει παρα πολυ και γιαυτο σας ευχαριστω!

Ομως το τελευταιο που μου ειπανε με εκανε (για αλλη μια φορα) να αναρωτηθω (αν και καταβαλω μεγαλη προσπαθεια να κλεινω τα αυτια μου σε κατι τετοια).Αυτο που μουπανε ηταν πως πρεπει σιγα σιγα να κοψω το θηλασμο μεχρι το καλοκαιρι γιατι ο συδυασμος ζεστης και ηλικιας της μικρης καθιστα το γαλα μου ακαταλληλο και επισης θα κανει κακο και σε μενα.Εγω πιστευω πως αυτο δεν ισχυει θαθελα ομως και την αποψη καποιου γνωστη για ναμαι και εκατο τα εκατο σιγουρη.Προκαταβολικα σας ευχαριστω και ευχομαι σε ολους Καλη Ανασταση!

 

Aaaa, τωρα καταλαβαινω γιατι με ρωτουσε η συνυφαδα μου το καλοκαιρι αν θηλαζω πώς θα πηγαινω θαλασσα. Μαλλον κι αυτη θα νομιζε οτι βραζει το γαλα:shock::D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καταρχας χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη!Γυρισαμε απο τις διακοπες μας και τωρα διαβασα τις απαντησεις σας.Σας ευχαριστω πολυ και συμφωνω μαζι σας!Ναστε καλα!:D

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες γειά σας..

Δυστυχως εγω δεν θήλασα τελικά..πρήστηκε το στήθος μου πολυ τις πρώτες μέρες προσπάθησα με θήλαστρα κτλ..μα οταν γυρίσαμε σπίτι είχα τόση κουράση με τα δίδυμα ..μου ήταν τόσο δύσκολος ο θηλασμος..παιδεύτηκα να προσπαθώ αλλα τα βράδια ήταν πολύ δύσκολα ..κουράστηκα πολυ αλλα τίποτα..με τα δίδυμα ακομα και με το μπιμπερο μου ήταν πολυ δύσκολο...με δύωρα στην αρχή και τρίωρα τώρα..αλλα με τους κολικούς που τους είχαμε απο τις πρώτες μέρες στο σπίτι τα εχω δει όλα...ουφφφ τι να πω!!! η αλήθεια είναι οτι στεναχωρέθηκα στην αρχή πολυ που δεν μπόρεσα να τα θηλάσω αλλα θα ήταν πάρα πολυ δύσκολο με θηλασμο και συμπλήρωμα τα βράδια...εγω προσωπικά δεν άντεξα...γιατι δεν έχω βοήθεια το βράδυ αλλα πολλες φορές και την ημέρα..νομίζω οτι μερικες φορές είμαι στα πρόθυρα κατάρευσης... :(

Η μικρή μου κάνει πράσινα κακάκια τώρα και τα αέρια της μερικες φορές μυρίζουν πολυ ...ενώ ο μικρός είναι κανονικα και παίρνουν το ιδιο γάλα..της ναν υποαλλεργικό...μήπως γνωρίζει καμιά μανούλα για τα πράσινα κακά? και η κολικοί σας πόσο σύντομα περάσανε???

ευχαριστώ πολύ

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες γειά σας..

Δυστυχως εγω δεν θήλασα τελικά..πρήστηκε το στήθος μου πολυ τις πρώτες μέρες προσπάθησα με θήλαστρα κτλ..μα οταν γυρίσαμε σπίτι είχα τόση κουράση με τα δίδυμα ..μου ήταν τόσο δύσκολος ο θηλασμος..παιδεύτηκα να προσπαθώ αλλα τα βράδια ήταν πολύ δύσκολα ..κουράστηκα πολυ αλλα τίποτα..με τα δίδυμα ακομα και με το μπιμπερο μου ήταν πολυ δύσκολο...με δύωρα στην αρχή και τρίωρα τώρα..αλλα με τους κολικούς που τους είχαμε απο τις πρώτες μέρες στο σπίτι τα εχω δει όλα...ουφφφ τι να πω!!! η αλήθεια είναι οτι στεναχωρέθηκα στην αρχή πολυ που δεν μπόρεσα να τα θηλάσω αλλα θα ήταν πάρα πολυ δύσκολο με θηλασμο και συμπλήρωμα τα βράδια...εγω προσωπικά δεν άντεξα...γιατι δεν έχω βοήθεια το βράδυ αλλα πολλες φορές και την ημέρα..νομίζω οτι μερικες φορές είμαι στα πρόθυρα κατάρευσης... :(

Η μικρή μου κάνει πράσινα κακάκια τώρα και τα αέρια της μερικες φορές μυρίζουν πολυ ...ενώ ο μικρός είναι κανονικα και παίρνουν το ιδιο γάλα..της ναν υποαλλεργικό...μήπως γνωρίζει καμιά μανούλα για τα πράσινα κακά? και η κολικοί σας πόσο σύντομα περάσανε???

ευχαριστώ πολύ

φιλιά

 

Είναι πολύ δύσκολα με δίδυμα και χωρίς βοήθεια οπότε εσύ έκανες το καλύτερο για τα μωρά, γιατί αν δεν αντέχει η μάνα ποιος θα τα φροντίσει; Εδώ ένα είχα και η μαμά μου έτρεχε όλη μέρα αφού έμενε και από κάτω.

 

Τώρα στα μωρά που θηλάζουν τα πράσινα κακά συμβαίνουν όταν παίρνουν πιο πολύ αραιό γάλα που είναι στην αρχή του θηλασμού και δεν φτάνουν στο λιπαρό γάλα. Επειδή δεν χορταίνουν θηλάζουν πολύ συχνά με αποτέλεσμα να παίρνουν πιο πολύ λακτόζη και αυτή ως σάκχαρο προκαλεί έντονες ζυμώσεις στο έντερο με αποτέλεσμα αέρια, κολικούς και πράσινα κακά που απ' ότι διάβασα είναι η αποκολούμενη χλωρίδα το εντέρου.

 

Άρα και στη μπέμπα σου μπορεί να είναι θέμα λακτόζης οπότε χρειάζεσαι ένα γάλα με χαμηλή λακτόζη. Εμάς οι κολικοί ξεκίνησαν στις 40 μέρες και κράτησαν 1 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου κάνει πράσινα κακάκια τώρα και τα αέρια της μερικες φορές μυρίζουν πολυ ...ενώ ο μικρός είναι κανονικα και παίρνουν το ιδιο γάλα..της ναν υποαλλεργικό...μήπως γνωρίζει καμιά μανούλα για τα πράσινα κακά? και η κολικοί σας πόσο σύντομα περάσανε???

ευχαριστώ πολύ

φιλιά

Καταρχήν να σου ζήσουν και σου εύχομαι καλή δύναμη! Εδώ κουραζόμαστε εμείς με 1 μωρό, φαντάσου εσύ που τα έχεις επί 2:D

Για το πρόβλημα που έχεις μάλλον σε αυτή την ενότητα δεν μπορεί να σε βοηθήσει κάποια κοπέλα. Οι περισσότερες μαμάδες εδώ θηλάζουν αποκλειστικά και δεν έχουν δώσει καθόλου ξένο γάλα, οπότε λίγο δύσκολο να σου απαντήσουν.

Αν θες πήγαινε στο θέμα του φόρουμ "Υποκατάστατα μητρικού γάλακτος & αποστείρωση", εκεί φαντάζομαι θα έχει πολύ πιο έμπειρες να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιμενω:

Τι καθεστε και δινετε αναφορα στον καθενα πως ταιζετε το παιδι σας, απορω...:rolleyes:

 

 

Συμφωνω..........μετα το χρονο επαψα να το συζητω....ουτε στην παιδιατρο δεν κανω κουβεντα...για ποιο λογο αλλωστε?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

απογοητευμένη γιατί να είσαι?

 

κι εγώ να δεις τι ακούω, ειδικά τώρα που είμαι έγκυος, για το... "γκαστρόγαλα"!

απ΄το ένα αυτι μπαίνουν και απ' το άλλο βγαινουν, ευθεία κατευθείαν! :)

τελευταία όταν βλέπω ότι το θέμα γυρίζει προς τον θηλασμό, προσπαθώ να αλλάζω κουβέντα, σιγά μην ασχοληθώ

 

 

Χαχαχα....αυτο το γκαστρογαλα!!!! Με εχει πρηξει η μαμα μου...απο τη μια δεν μπορει να πιστεψει οτι εχω ακομα γαλα κι απο την αλλη λεει οτι ειναι γεματο ορμονες και βλαπτω το παιδι.........το νεο ανεκδοτο ειναι πως θα στερησω απο το επομενο το πρωτογαλα........μα ηδη πρωτογαλα εχω......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα? Αγχωθηκα τωρα. Μηπως ξερετε αν υπαρχει σουτιεν - ψυγειο? :lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

...δεν πάμε καλά...ε αν χαλάει ρε παιδιά, να το βγάζουμε να κάνουμε γιαούρτι...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια για την συμπαρασταση ...

η αλήθεια ειναι τα χω βρει πολύ σκούρα με δύο παιδιά...

τοσο πολύ δουλειά δεν έχω ξανακάνει στην ζώη μουυ..

Αποκλειστική εργασία όλο το 24ωρο..χιικκκ..

Οσο για τα πονάκια σκέφτομαι να δώσω ινφακολικ ..μια που έχω ακούσει καλά σχόλια...θα ρώτησω και την γιατρό μου βέβαια..

ουφφ...τωρα που γράφω εχω τον μικρο αγκαλιά και η μικρή μου μόλις άρχισε να κλαίει..αυτο μου είναι πολύ δύσκολο ..και ελπίζω να μην παθαίνουν τίποτα απο το κλάμμα γιατι αναγκαστικά ...όταν ο ένας τρώει η ρεύεται ο αλλος μένει στην άκρη..σνιφφφ...

φιλιάαααα τα λέμμε μαμάδες

να ναι γερά τα μωράκια σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια...

Με λένε Βάσω και εξακολουθώ να θηλάζω την κόρη μου Μαριάννα που είναι 16 μηνών και επιπλέον είμαι 5 μηνών έγκυος. Παρότι δεν μένω στην επαρχία έχω ακούσει από πολλά άτομα και ακόμη και από συναδέλφους ιατρούς ότι μ%^^κία μπορέι κανείς να φανταστεί με προεξάρχον το ότι μετά το 6μηνο το μητρικό γάλα είναι ανώφελο. Μου έλεγαν επίσης ότι δεν θα μπορέσω να συλλάβω 2ο παιδί (τους διέψευσα πανηγυρικά).

Κάθε φορά που μου λένε κάτι τέτοιο απαντώ: "πολύ ευχαρίστως να συζητήσουμε τις απόψεις μας για το θέμα και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, αλλά θα μου προσκομίσετε τα επιστημονικά στοιχεία στα οποία στηρίζετε τις απόψεις σας. Δε θα λέμε μπαρμπούτσαλα για τόσο σοβαρά ζητήματα...."

:cool:

Ο μαιευτήρας μου όταν τον ρώτησα πόσο καιρό μετά την καισαρική μπολώ να κάνω 2ο παιδί μου είχε συστήσει να το απογαλακτίσω. Εγώ του είπα ότι δεν πρόκειται να το κάνω αυτό. Ο παιδίατρος μας είναι υποστηρικτικός πολύ στο θέμα του θηλασμού και είναι εκείνος που μου έβαλε στο μυαλό την ιδέα του παράλληλου θηλασμού λέγοντας "παλιά οι γυναίκες θήλαζαν το μωρό και ερχόταν το μεγαλύτερο και έπινε κι αυτό"...

Είναι ωστόσο γεγονός ότι οι θηλές μου έχουν γίνει πιό ευαίσθητες και ότι το γάλα μου μειώθηκε, πράγμα φυσιολογικό.

Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι πολύ με βοήθησαν από τεχνικιής απόψεως ποι συναντήσεις του συνδέσμου μητρικού θηλασμού LLL Greece... τις συνιστώ σε όσες έχουν απορίες...

Uip8p3.png

 

RPtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...