Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ακόμη θηλάζεις????


Recommended Posts

Διαβάζοντας τα όσα γράφεται δεν μπορώ παρά να καταθέσω κι τη δική μου εμπειρία, όχι με παιδίατρο αλλά με ψυχολόγο!!! Είμαι και η ίδια ψυχολόγος στο επάγγεμλμα. Όταν η μικρή μου ήταν 3,5 μηνών πέρασα απο συνέντευξη σε ένα Κέντρο Πρόληψης Εξαρτησιογόνων Ουσιω΄ν στη Θεσσαλονίκη. Δεν θα αναφέρω το όνομα του αλλα στην πόλη μας υπάρχουν 4. Λοιπόν ζητησα να προηγηθώ των συνυποψηφίων μου λόγω του θηλασμού και μπήκα πρώτη. Στην επιτροπή και μια ψυχολόγος η οποία αμέσως άχισε να με ρωτά πόσο μηνών είνα ι το μωρό μου και πόσο σκοπέυω να το θηλάσω. Απάντησα όσο καιρό προτείνει ο Π.Ο.Υ. . Ένας κύριος στην επιτροπή με ρώτησε πόσο είναι αυτό και του απάντησα 2 χρόνια. Μόλις το είπα η συνάδελφος άρχισε να λέει πως η ίδια θήλασε 9 μήνες και το διέκοψε εκεί γιατί μετά λέει αν συνεχίζεις να θηλάζεις "ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ". Φυσικά έφριξα με τις ασυναρτησίες που έλεγε αλλά η θέση μου ήταν τέτοια που δεν μπορούσα να μιλήσω εντελώς ελέυθερα. Πραγματικά με εκνεύρισε αλλά αυτό που με πείραξε πιο πολύ ειναι οτι αυτή η γυναίκα θα συμβουλέυσει λόγω της ειδικότητά της και της εργασιακής της θέσης άλλες γυναίκες και θα τους πει τις ίδες βλακείες τις οποίες σε έμένα δεν μπόρεσε να περάσει αλλά σε κα΄ποιες άλλες θα το κάνει. Λυπάμαι πολύ που σε δημόσιες θέσεις μπάινουνάνθρωποι χωρίς εκπαίδευση και ενημέρωση και τελικά καταλήγουν να βλάψουν άλλους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι να πω βρε κορίτσια έχω φρίξει με αυτά που διαβάζω.Εμένα πάλι όλοι μου έλεγαν απο την αρχή να δώσω συμπλήρωμα απο τις μαίες στο νοσοκομείο μέχρι την πεθερά μου,κουνιάδα μου κτλ.Αλλά να τα λένε αυτά και άνθρωποι επιστήμονες υποτίθετε;συμφωνώ ότι έχουν συμφέροντα και προωθούν εταιρείες με το ξένο γάλα,αλλά τα παιδάκια μας θα πληρώσουν τις μίζες τους.Θηλάζω και θα θηλάζω όσο θέλει και ο μικρός και σε όποιον αρέσει:twisted::twisted::twisted:

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Deppy77, συγγνώμη αλλά εγώ στην θέση σου θα ξαναάλλαζα παιδίατρο.

 

μη ζητάς συγνώμη! αυτό σκοπεύω να κάνω, το θεωρώ αυτονόητο.

Ειλικρινά όμως είμαι προβληματισμένη τι θα ακούσω από τον επόμενο.

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

και αυτό το σχόλιο?....

το έχω δεί πολλές φορές σε παιδιά μέχρι και 2 ετών. τι πιο φυσικό. γιατί είναι αυτό ακρότητα?....

αφού και ένα μωρό 8 μηνών το ίδιο θα κάνει. ξαφνικά είναι αυτό ακρότητα απλώς επειδή μεγάλωσε λίγο το παιδί?....

(ρητορική είναι φυσικά η ερώτηση έτσι...?....... :?:?:shock::? )

 

Αναρωτιεμαι πολλες φορες γιατι αραγε θεωρειται ακροτητα το να θηλαζει ενα μωρο πχ 15 μηνων και οχι να εχει μπουκαλι και πιπιλα στο στομα?

Οταν ειπα σε μια φιλη μου οτι φυσικα και συνεχιζω το θηλασμο, τουλαχιστον μεχρι να κλεισει χρονο και να μπορει πια να πιει φρεσκο γαλα, της φανηκε εξωφρενικο.

"Ενος ετους ειναι μεγαλο παιδι" μου ειπε.

Ειναι η ιδια κοπελα που θεωρει εντελως φυσιολογικο η σχεδον 3χρονη κορη της να πινει γαλα με μπουκαλι και να εχει πιπιλα.

 

Δυστυχως νομιζω οτι συγχεουμε την τροφη απο το στηθος με σεξουαλικες αναφορες γι αυτο ακουμε αυτα τα ωραια "ειναι μεγαλο παιδι και καταλαβαινει".

Τι καταλαβαινει αραγε?

 

Deppy77, συγγνώμη αλλά εγώ στην θέση σου θα ξαναάλλαζα παιδίατρο.

 

Οσους και να αλλαξει, τα ιδια πανω κατω θα ακουει.

Επιμενω να μην συγχεετε την ιατρικη φροντιδα με τη διατροφη.

Αφηστε τον παιδιατρο να ασχοληθει με τα ιατρικα ζητηματα και με τη διατροφη η μητερα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσους και να αλλαξει, τα ιδια πανω κατω θα ακουει.

Επιμενω να μην συγχεετε την ιατρικη φροντιδα με τη διατροφη.

Αφηστε τον παιδιατρο να ασχοληθει με τα ιατρικα ζητηματα και με τη διατροφη η μητερα.

 

Υπάρχουν κάποιοι που ναι μεν δεν είναι ενημερωμένοι περί της οφέλειας του παρατεταμένου θηλασμού και κάποιες φορές μόνο αν το φέρει η κουβέντα πετάνε τα γνωστά κουφά, αλλά δεν ασχολούνται τόσο πολύ με το θέμα.

Θεωρούν οτι είναι δικαίωμα της μητέρας να το θηλάζει αφού το θέλει (δηλαδή το αυτονόητο).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιοι που ναι μεν δεν είναι ενημερωμένοι περί της οφέλειας του παρατεταμένου θηλασμού και κάποιες φορές μόνο αν το φέρει η κουβέντα πετάνε τα γνωστά κουφά, αλλά δεν ασχολούνται τόσο πολύ με το θέμα.

Θεωρούν οτι είναι δικαίωμα της μητέρας να το θηλάζει αφού το θέλει (δηλαδή το αυτονόητο).

 

Συμφωνω μαζι σου, αλλα ακρη δε βγαζω:rolleyes:

Ο παιδιατρος μας (τον οποιον επελεξα για τις φοβερες γνωσεις και εμπειρια του επι ιατρικων και δη κλινικων θεματων και οχι για το θηλασμο), στο πρωτο μου παιδι μου εκανε ολοκληρο κηρυγμα υπερ του αποκλειστικου θηλασμου, φυσικα για το πρωτο εξαμηνο μονο.

Αλλα μιλαμε οτι ο ανθρωπος και τι δε μου ειπε για να με "πεισει" να θηλασω αποκλειστικα.

Μεχρι οτι θα γλιτωσω ενα καρο λεφτα (αληθεια ειναι κι αυτο )

 

Τωρα στο δευτερο παιδι ειδα εναν αλλο γιατρο.

 

Επιμενω λοιπον οτι δε βγαζω ακρη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

koritsia mipws einai efkolo na mou peite pou tha vrw aftes tis odigies toy P.O.Y????

giati emena me exoun priksei oi giro mou...ksaderfes,thiades, etc.

 

Εδώ: http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

και εδώ σε pdf: http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απογοητευμένη.. σήμερα πήγα σε παιδότοπο την κόρη μου και είχα μαζί και το μωρό 1 έτους. Εκεί ήταν μία μαμά που είχε ένα αγοράκι 14 μηνών. Στην συζήτηση είπε πως θήλασε το μωρό 1 χρόνο και πως όταν της είπα πως θηλάζω ακόμη και δεν ξέρω πότε θα σταματήσω άρχισε να προσπαθεί να με πείσει να σταματήσω τώρα. Είπε πολλά 'επιχειρήματα' αλλά εκεί που στάθηκα ήταν πως ήταν σίγουρη πώς μετά τον χρόνο δεν προσφέρει τίποτα και της το είπε κι ένας παιδίατρος. Τότε της είπα την οδηγία του ΠΟΥ. Δεν ξέρω αν της έκανε κάτι. Μου είπε πως έχει γάλα ακόμα(Και γιατί δεν του το δίνει απορώ..)

¨Ηταν και δικηγόρος, δεν θα έπρεπε να ξέρει πως μιλάς για κάτι όταν έχεις αποδείξεις?

 

Μετά το απόγευμα μιλούσα με μία μαμά που έχει τρείς μεγάλες κόρες, όταν με ρώτησε αν θήλασα και της είπα πως θηλάζω ακόμα αλήθεια σας το λέω γυάλισε το μάτι της και γυρίζει και μου λέει να το κόψεις τέτοιες δουλειές θα ανοίξεις τώρα?.

Ε μα άντε και ....... Τα έχω πάρει στο κρανίο σήμερα. Ώρες ώρες λέω πως δεν θα το ξαναπώ πουθενά μετά με πιάνει το ανάποδο και λέω θα το βροντοφωνάζω και θα το λέω τιμή μου και καμάρι μου ΘΗΛΑΖΩ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους έχω βαρεθεί κι εγώ όλους . Αμάν πια τι θέλουν και ασχολούνται ; Υπάρχει περίπτωση να αγαπάει κανείς περισσότερο το παιδί μου από εμένα . Δεν το ανέχομαι αυτό το περιφρονητικό βλέμμα από κανέναν . Την τελευταία φορά κι εμένα με στενοχώρησε πολύ ένα άτομο του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος του άντρα μου , που ενώ στη αρχή και καλά ήταν υπέρ του θηλασμού , μετά μιλούσε για τον παρατεταμένο θηλασμό με τόση κακιά διάθεση , που πραγματικά με πλήγωσε το ότι δεν το περίμενα από αυτό το άτομο , με αιφνιδίασε αυτή η τόσο αρνητική διάθεση , που πια γίνεται αγένεια και αδιακρισία .

Δεν θα υπάρξει επόμενη φορά πάντως !!!

Link to comment
Share on other sites

απογοητευμένη γιατί να είσαι?

κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο για το μπεμπάκι σου, άσε τους άλλους να λένε.

κι εγώ να δεις τι ακούω, ειδικά τώρα που είμαι έγκυος, για το... "γκαστρόγαλα"!

απ΄το ένα αυτι μπαίνουν και απ' το άλλο βγαινουν, ευθεία κατευθείαν! :)

τελευταία όταν βλέπω ότι το θέμα γυρίζει προς τον θηλασμό, προσπαθώ να αλλάζω κουβέντα, σιγά μην ασχοληθώ

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

τι να πω...αυτο ξεπερνα και το 'τι αλλο θ'ακουσω;'.

στη θεση σου θα της εκτυπωνα τις οδηγιες του Π.Ο.Υ. και θα τις τα εδινα λεγοντας με στομφο οτι το κανω για να ξεστραβωθει (επι λεξει). επειτα θα της ανακοινωνα οτι διακοπτεται η συνεργασια μας γιατι δεν σεβεται τον ορκο της.

Αυτό ακριβώς θα έκανα και 'γω!!

Θα χαρακτήριζα προσβλητική η συμπεριφόρά της, το λιγότερο!!!!

 

Οσους και να αλλαξει, τα ιδια πανω κατω θα ακουει.

Επιμενω να μην συγχεετε την ιατρικη φροντιδα με τη διατροφη.

Αφηστε τον παιδιατρο να ασχοληθει με τα ιατρικα ζητηματα και με τη διατροφη η μητερα.

Συμφωνώ!!

Θα πρότεινα να βρείτε έναν παιδίατρο που να σας καλύπτει στον ιατρικό τομέα και για τον θηλασμό μην δίνετε αναφορά σε κανέναν!!!

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μην αναφερουμε καν οτι θηλαζουμε !!!!!!!!λολ!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αυτό έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά μετά λέω γιατί κάνω κάτι κακό ή κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ντρέπομαι και δεν θα το λέω?

Μερικοί είναι τελείως κομπλεξικοί και κολλημένοι, απλά άλλη φορά δεν πρόκειται να κάνω πίσω, θα γίνει χαμός, άντε στο καλό η άλλη γ@$^&Ρ$ται και είναι στα περίπτερα, εγώ θα έπρεπε να μην το λέω?

(Δεν είμαι θυμωμένη μαζί σου Μαριρένα για να μην παρεξηγηθώ κι εγώ στον εαυτό μου την ίδια συμβουλή δίνω απλά μέσα μου βράζω!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για οσες ηταν καλες στα φιλολογικα στο σχολειο...

θυμαστε τί έλεγε ο Σωκρατης για "τις γνωμες των πολλών και μη επαιόντων κοινως των ασχετων"?

 

μη δινετε καμια απολυτως σημμασια...

 

οσο για τη δικηγορινα που εναν αιωνα μετα τον αποθηλασμο εχει γαλα αλλά δεν θηλάζει....:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ax τι διαβάζω για τους παιδιάτρους..!!ολο συμφέροντα..και γω ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς να μου συστήσει κανα καλό παιδίατρο ανατολικά θεσσαλονίκης?

Εγω γεννάω την τετάρτη με καισαρίκη γιατί ειναι δίδυμα :)

Μεγάλη αγωνία ειναι τα πρωτα μου ..

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν Θεσσαλονίκη θα πήγαινα σίγουρα στην Άννα Πατσούρου που είναι παιδίατρος και πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού και θήλασε αποκλειστικά τα διδυμάκια της.

Το βιβλίο της το διαβάζω συχνά ακόμη και 1 χρόνο που θηλάζω.

Με το καλό τα μωράκια σου, σου εύχομαι να είναι γερά.

Link to comment
Share on other sites

Παντως πιστεύω οτι δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα απο τον θηλασμό οσο καιρο κρατήσει..

και επίσης ο καθένας έχει δικαίωμα να κανει οτι πιστεύει καλύτερο για το παιδί του ... τωρα οι τρίτοι πάντα θα πούνε...

Link to comment
Share on other sites

Ax τι διαβάζω για τους παιδιάτρους..!!ολο συμφέροντα..και γω ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς να μου συστήσει κανα καλό παιδίατρο ανατολικά θεσσαλονίκης?

Εγω γεννάω την τετάρτη με καισαρίκη γιατί ειναι δίδυμα :)

Μεγάλη αγωνία ειναι τα πρωτα μου ..

σας ευχαριστω

 

Επικοινώνησε με την Πατσούρου από τώρα να σου δώσει οδηγίες για το θηλασμό και στην κλινική. Είναι πολύ καλή, ήρεμη, γλυκιά και δε σε πανικοβάλει ποτέ. Αλλά και σε άλλο παιδίατρο να πας πάντα μπορείς να επισκεφθείς ένα παιδίατρο σύμβουλο θηλασμού για το θηλασμό και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μην αναφερουμε καν οτι θηλαζουμε !!!!!!!!λολ!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Στον 5ο μήνα η παιδίατρος που έχουμε απο την αρχή. ακούστε διάλογο

 

Παιδίατρος : Τι γάλα του έχουμε δώσει?

Εγώ : Θηλάζει

Παιδίατρος : Πόσα ml παίρνει τη μέρα

Εγώ : 100 με 120 ml σε κάθε γεύμα, 5 γεύματα στο 24ωρο

Παιδίατρος : ΟΚ καλά είναι

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...