Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Είμαι στην 16η εμδομαδα κύησης και λόγω βήχα, πονόλαιμου και φλεγματων ο γυναικολόγος μου μου έδωσε για 6 μέρες από ένα χάπι zithroxyn αντιβίωση. 

Αισθάνομαι τύψεις που θα αναγκαστώ να την πάρω. Αν δεν την πάρω φοβάμαι αν θα μου περάσει γτ ήδη το έχω 4 5 μέρες. Έχει πάρει καμία την ίδια αντιβίωση; θα ήθελα γνώμες και ανάλογη εμπειρία. 

Ευχαριστώ. 

Διαφημίσεις

On 30/9/2019 at 10:04 ΜΜ, Ivi 77 είπε:

Καλησπέρα σας, 

Είμαι στην 16η εμδομαδα κύησης και λόγω βήχα, πονόλαιμου και φλεγματων ο γυναικολόγος μου μου έδωσε για 6 μέρες από ένα χάπι zithroxyn αντιβίωση. 

Αισθάνομαι τύψεις που θα αναγκαστώ να την πάρω. Αν δεν την πάρω φοβάμαι αν θα μου περάσει γτ ήδη το έχω 4 5 μέρες. Έχει πάρει καμία την ίδια αντιβίωση; θα ήθελα γνώμες και ανάλογη εμπειρία. 

Ευχαριστώ. 

Καλημέρα! Φαντάζομαι ότι ενημερώθηκε ο γυναικολόγος σου. Υπάρχουν αντιβιωσεις που δεν δημιουργούν πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Υποθέτω ότι είναι μια από αυτές. Μη σκέφτεσαι αρνητικά. Αρκετές γυναίκες χρειάζεται να πάρουν κάποιο φάρμακο στην εγκυμοσύνη και όλα καλά. Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά ήθελα να σου γράψω...

Με το καλό το μωράκι σου!!!

Δεν την ξέρω αυτή την αντιβιωση. Ο δικός μου γυναικολόγος στα κρυολογήματα επέτρεπε μόνο παρακεταμόλη. Αντιβιωση πήρα προς το τέλος της εγκυμοσύνης με την σύσταση του γιατρού μου λόγο στρεπτόκοκκου αν δεν κάνω λάθος.  

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από evaki93,
        Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια έχει κάνει β επιπέδου στον Νικολαίδη Πέτρο και πόσο της στοίχισε. Ευχαριστώ!  
      • Από Milena14,
        Καλησπερα. Ειμαι εγγυος 8 εβδομαδων. Κάθε φορά που κάνω το παραμικρο νιωθω οτι δεν μπορω να αναπνευσω και οτι κουραζομαι υπερβολικα. Απο το να ανεβω στις σκαλες μεχρι να παω απο το ενα δωματιο στο αλλο. Μου κοβεται η αναπνοη, λαχανιαζω και κανω κανενα 5λεπτο να συνελθω. Εχετε βιωσει κατι παρομοιο? Μου φαινεται λιγο υπερβολικο για αυτο. Ειχα ακομα μια εγκυμοσυνη  που κατεληξε στις 8 εβδομαδες σε παλινδρομη κυηση και δεν ειχα βιωσει τοτε κατι παρομοιο. Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.
      • Από ludiaa,
        Καλημέρα κοριτσάκι μου.
        Εχω περάσει από τη διαδικασία που περνάς στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Σταμάτησε η καρδιά του εμβρύου στην 8η εβδομάδα και το καταλαβα στην 12η. Κανένα συμπτωμα ούτε αίμα ούτε τίποτα. Να σκέφτεσαι ότι αυτό συμβαίνει και όπως λένε συχνά οι γιατροί γίνεται για καλό. Εγώ δεν ξέρω τι εφταιγε και επειδή είχα ήδη ένα παιδιί δεν θεωρήθηκε απαραίτητο να κάνω καμία εξέταση. Να θυμάσαι ότι είναι πολύ συχνό, ότι συμβαίνει σε πολλές γυναίκες και ότι ένα τεράστιο ποσοστό γυναικών μετά απο αυτό κάνει όσα υγιέστατα παιδιά επιθυμεί. Δυστυχώς αυτό είναι λοταρία. Και συμβαίνει. Όποιος ταβήξει το λαχνό του κάθεται και το νούμερο. Δεν θα το ξεχάσεις ποτέ απλά μετά απο καιρό θα πονάει λιγότερο. Εγώ θυμαμαι ότι έλεγα πως μπορεί μέσα σε μία μέρα να μην είμαι πια εγκυος. Αυτό με σόκαρε πιο πολύ. Παρόλαυτα όμως συνέχισα τη ζωή μου έκανα το δεύτερο παιδάκι μου μένωντας έγκυος 4 μήνες μετά την φυσική αποβολή την οποία έκανα. Όλα θα πάνε καλά. Να είσαι σίγουρη γιαυτό. για όλους είναι απλά ένα εμβρυο που χάθηκε γιασένα ήταν το παιδί σου, και το καταλαβαίνω απόλυτα.Εγώ θα σου έλεγα να ξεσπάσεις και ν στεναχωρηθείς. Δεν πειράζει. Και εγω ήμουν φοβερά ψυχραιμη τότε, δεν έκλαψα καθόλου, αλλά μετά το βρήκα μπροστά μου. Η επόμενη εγκυμοσύνη θα είναι λίγο δύσκολη με την εννοια ότι θα φοβάσαι. Όσμως θα σου πω αυτό που μου είπε εδώ η μαία που με παρακολουθούσε: Κλαις και καταδικάζεις το παιδί που έχεις μέσα σου εξαιτίας μίας κακιάς εμεπιρίας και αυτό δεν του αξίζει. Να είσαι δυνατή και με θετική σκέψη και όλα θα πανε καλα. Πολλά φιλιά και μια μεγάλη αγκαλια.
      • Από ΣαλονικιάΤσ.,
        Καλησπέρα,
        βρίσκομαι στην 25 εβδομάδα κύησης και θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά την έκθεση σε τοξικά και γενικά διάφορα χημικά. Γενικά σεν εκτίθεμαι καθημερινά σε βλαβερές ουσίες, μόνο κάποιες φορές έτυχε να χρησιμοποιήσω χλωρίνη. Το πρόβλημά μου είναι πως κάποια στιγμή χρησιμοποίησα μια κόλλα στιγμής η οποία έβγαλε αναθυμιασεις (πρώτη φορά τόσο πολύ!!!) και σήμερα ψέκασα μια τριανταφυλλιά με ένα φάρμακο για το ωίδιο χωρίς χρήση γαντιών και τώρα ανησυχώ μήπως δεν προσέχω όσο θα έπρεπε!!! Ξέρω οτι ακούγομαι αστεία και ίσως υπερβολική αλλά μου μπήκε αυτή η σκέψη στο μυαλό και έχω αγχωθεί!!!  Αν γνωρίζει κάποια κάτι ας μου πει...

Ευχαριστώ
      • Από ΣΤΕΛΛΙ,
        Οπως θα ειδατε κ απο τον τιτλο, ειναι η πιο σπαστικη ερωτηση ολων κ με τσαντιζει γιατι οσοι κ οσες με ρωτανε ειναι πιο χοντροι απο εμενα, ασχετως εγκυμοσυνης! λοιπον εγω ειμαι στην 18η βδομαδα!!!ξεκινησα με 54,5 κιλα κ υψος 165! γενικα στα φυσιολογικα μου πλαισια, ειχα αδυνατισει αποπερυσι κ δεν ειχα ποπους κ στηθος!ειχαν φυγει ολα!!τωρα ζυγιστηκα στον γιατρο προχθες κ ημουν 59κιλα! βεβαια ημουν φαγωμενη κ με παπουτσια--γιατι πηγα βραδυ...τα τελευταια 4 κιλα τα πηρα τους τελευταιους 2 μηνες...ο γιατρος μου εχει πει ωσ 6 ως τον 6ο ΜΗΝΑ!!!ΑΛΛΑ οταν ειχα ναυτιες κ ετρωγα δεν παχυνα...τωρα που ειμαι οκ πως φουσκωνω???κ παρατηρω οτι ειναι πρηξιμο, το στηθος μεγαλωσε, η κοιλια φουσκωσε κ η λεκανη ανοιξε!! παιζει να ειναι κ τα υγρα κ ο πλακουντας κ ολα εκτος απο παχος???κ ολοι μου λενε "α! πρεπει να παρεις ως 12 κιλα! εγω ειχα παρει 10!" κ αυτη που το λεει ειναι επι μονιμου βασεως 70 κιλα!!!χωρις να ειναι εγκυοσ!!κυριες μου, τους λεω, εγω ξεκινησα αδυνατη, ημουν στο κανονικο μου βαρος, δεν ημουν υπερβαρη ουτε οριακα παχια!!! με νευριαζουν αυτες οι ειρωνικες ερωτησεισ!!κ επειδη τον τελευταιο χρονο ειχα χασει περιττα κιλα κ ειχα επανελθει στα φυσιλογικα μου, τωρα μου λενε "πω,πω, θα ξαναπαχυνεις τωρα!", " δεν θα χωρας παλι στα ρουχα σου"....ενω η μαμα μου κ η αδερφη μου που ειναι νορμαλ κιλα μου λενε οτι οκ εχω πρηστει στο σωμα-κ οχι στο προσωπο- αλλα δεν φαινεται οτι εχω παχυνει...μαλιστα σε οσους λεω οτι ειμαι στον 5ο μηνα, λενε "καλα, εισαι εγκυος? δεν φαινεται...." με στενοχωρουν αυτες οι κακοβουλες ερωτησεις μερικων....ε δεν εχω κ σωματοτυπο να ειμαι συλφιδα κ εγκυος...και αμα παρω καποια κιλα- σε φυσιολογικα για την υγεια εμενα κ του μωρου τι εγινε??? συγγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα με αγχωνουν κ με στενοχωρουν μερικοι που δεν κοιτανε το δικο τους σωμα, αλλα κρινουν το σωμα μιας εγκυου, που θα γεννησει σε 4μιση μηνες!!!!αν ειναι δυνατον!!!!!!!!
      • Από melinapap,
        Καλησπέρα...
        Εντελώς φρέσκια στο φορουμ, αποφάσισα να γράψω την ιστορία μου γιατι ειλικρινά νοιώθω οτι βρίσκομαι σε ένα τεράστιο αδιέξοδο και θα ηθελα τα φώτα σας, αν έχετε τον χρόνο και την διάθεση. 
        Διανύω την 12 εβδομάδα κύησης, στο πρώτο μου παιδί, στα 28 μου. Με τον πατέρα του παιδιού είμαστε σε σχέση 7μιση μηνες. Ειναι μεταναστης, χωρις αδεια παραμονης στη χωρα και ναι το ομολογω τον ερωτευτηκα, αλλα δυστυχως το τελευταιο διαστημα αναρωτιεμαι για ποιο λογο. Η σχεση μας εχει περασει δια πυρος και σιδηρου, με αποκορυφωμα λιγες μερες μετα την Πρωτοχρονια που ουσιαστηκα τον εδιωξα απο το σπιτι-απο τον Αυγουστο μενουμε μαζι, στο σπιτι μου-γιατι ενοιωθα οτι δεν πηγαινε αλλο. Ο χωρισμος αυτος κρατησε ελαχιστες μερες με κατα καποιο τροπο κοινη πρωτοβουλια κι αφου συζητησαμε πολυ και αποφασισαμε να κανουμε μια εντελως καινουρια αρχη και να αφησουμε πισω μας το παρελθον και ολα τα ψεμματα, τα μυστικα, τους καυγαδες, τις προσβολες, ολα αυτα τελος παντων που μας χωριζαν. Λιγες μερες μετα απο την επανασυνδεση μας εμαθα οτι ειμαι εγκυος. Βασανιστηκα παρα πολυ αρχικα, οχι για το αν θα το ελεγα σε εκεινον, αλλα κυριως για το αν ηθελα να κρατησω ενα παιδι στην συγκεκριμενη φαση που ειμαι. Ουσιαστικα ειμαι ανεργη και το μονο μου εισοδημα ειναι μια οικονομικη βοηθεια σε μηνιαια βαση απο τον νονο και τη νονα μου και ενα επισης ελαχιστο εισοδημα απο καποια μαθηματα αγγλικων που παραδιδω. Ο φιλος μου επισης δεν δουλευει αρα και το σπιτι το συντηρω μονη μου, οπως δηλαδη και πριν μεινουμε μαζι. Οταν του ανακοινωσα οτι ειμαι εγκυος, αφου το ειχα σκεφτει πολυ μονη μου και αφου το συζητησα με την ψυχοθεραπευτρια μου επισης για μια καθοδηγηση, χαρηκε παρα πολυ σχεδον κλαιγαμε και οι δυο και μου ειπε οτι ολα θα πανε καλα οτι ειμαστε μαζι σε αυτο οτι το θελει παρα πολυ κλπ κλπ. Πλεον 8 εβδομαδες μετα, η κατασταση εχει ως εξης. Την τελευταια εβδομαδα τσακωνομαστε σχεδον καθημερινα, με ασημαντες αφορμες, οι οποιες ολες εχουν ως αφετηρια την δικη μου συγχιση επανω στο οικονομικο φυσικα αλλα και στο τι θα γινει στο μελλον. Δεν βλεπω καμια σοβαρη προσπαθεια να βρει δουλεια, παρα μονο καθε μερα ολη μερα, εκτος απο τις Παρασκευες που βγαινει απο το πρωι μεχρι τοβραδυ, καθεται σπιτι, ειναι σε εναν καναπε, κρυμμενος πισω απο μια οθονη, ειτε ταμπλετ, ειτε κινητου, ειτε τηλεορασης. Εχω απελπιστει παρα πολυ και σημερα μετα απο αλλον εναν καυγα μας μου ειπε ουσιαστικα μεσω μηνυματων οτι μαζι μου δεν ειναι ο εαυτος του και θελει να ειναι ελευθερος να βγαινει για να δικτυωθει, το οποιο με βαση το παρελθον μας, το βρισκω παρα πολυ αστειο, γιατι οι δικες του δικτυωσεις περιλαμβανουν ατελειωτες ωρες χαζεματος σε σπιτια η και εξω και στο παρελθον ειχαμε και δυο περιστατικα που γυρισε στο σπιτι λιωμα απο ποτο να μου ζηταει να τον σκοτωσω να μου λεει οτι η ζωη του στην ευρωπη εχει τελειωσει και διαφορα δραματικα που εχω δει μονο σε ταινιες. Αυτο σε σνδυασμο με το γεγονος οτι μου απεκρυψε πολυ σημαντικα πραγματα για την ζωη του τα οποια ανακαλυψα μονη μου και τον αντιμετωπισα πολυ σκληρα, με εχυν κανει να μην τον εμπιστευομαι και πλεον φυσικα αναρωτιεμαι και για ποιον λογο τον ερωτευτηκα και για ποιον λογο επελεξα να ειμαι ξανα μαζι του, για ποιο λογο δηλαδη τον πιστεψα, οτι με αγαπαει και θελει να ειμαστε μαζι και να γινουμε οικογενεια. Σημερα λοιπον, αφου μου τα ειπε αυτα εγω του εδωσα τελεσιγραφο αφου πρωτα του ανεφερα ολους τους λογους για τους οποιους το τλεευταιο διαστημα ειμαι στην τσιτα συνεχεια (περα απο τις ορμονες της εγκυμοσυνης που φυσικα κι αυτες παιζουν τον ρολο τους), οτι δηλαδη εχουμε θεμα οικονομικο, δεν εχουμε ουσιαστικα δουλεια θα χρειαστουμε μεγαλυτερ σπιτι κλπ κλπ, σε αυτα, η απαντηση του ηταν τα παραπανω (να τον αφησω ελευθερο να βγαινει να δικτυωθει και να ειναι ο εαυτος του). Καθε φορα που βγαινει εγω ανησυχω για το πως θα γυρισει, αν θα μυριζει παλι ποτο κατα βαση. Του εδωσα τελεσιγραφο. Του ειπε οτι πρεπει να αποφασισει τι θελει. Αν θελει να αναλαβει τις ευθυνες που εχει μια οικογενεια. Αν θελει να γινουμε οικογενεια. Κσι οτι πρεπει αυτο να το κανει πολυ συντομα γιατι πρεπει κι εγω να αποφασισω τι θα κανω με τη ζωη μου και με την εγκυμοσυνη. Δεν ξερω τι να κανω, θελω να γινω μαμα, θελω να κρατησω αυτο το μωρο, ομως φοβαμαι. ΦΟβαμαι πολυ τι θα γινει με τη σχεση μου και το κυριοτερο, φοβαμαι πολυ τι θα γινει αν αποφασισω να κρατησω το μωρο μονη μου, τι στιγμη που δεν εχω τα βασικα για να το μεγαλωσω. Περα απο παρα πολλη αγαπη και παρα πολυ μεγαλη θεληση για να κανω οτι περναει αποτο χερι μου με το που γεννηθει να ζησουμε μια αξιοπρεπη ζωη. Η οικογενεια μου φυσικα ουτε λιγο ουτε πολυ μου λεει οτι ειναι ενα τεραστιο βαρος αυτο το μωρο και οτι πρεπει να το ξανασκεφτω... Χρειαζομαι βοηθεια. Συγγνωμη για το τεραστιο ποστ και ευχαριστω εκ των προτερων...!
      • Από Eirini00,
        Καλησπερα!!Ειμαι καινουρια στο blog και θελω την βοηθεια σας επειγοντως αλλιως θα πεθανω απτο αγχος!!
        Εδω και 10 μερες εχω καθυστερηση περιοδου ενω με τον συντροφο μου παιρνουμε τις απαραιτητες προφυλαξεις(προφυλακτικο).Πηρα σημερα ενα τεστ εγκυμοσυνης το οποιο και εκανα το μεσημερι και βγηκε αρνητικο.Ξερετε αν εχει επηρασει το τεστ η ωρα που το εκανα;επειδη συνηθως εχω ακουσει οτι η καλυερη ωρα ειναι να κανεις το τεστ το πρωι.Ομως οι οδηγιες χρησης του τεστ που αγορασα ελεγαν οτι δεν ειναι απαραιτητο να το κανεις το πρωι ενω εχεις αρκετες μερες καθυστερηση(να σημειωσω οτι ειχα να παω τουαλετα αρκετες ωρες)Τι πιστευετε;βγηκε σωστα το αποτελεσμα ή να ξανακανω;Εντομεταξυ εδω και μια βδομαδα παιρνω αντιβιωση για ουρολοιμωξη(zinadol).Επισης δεν εχω κανενα συμπτωμα εγκυμοσυνης εκτος απο το φουσκωμα της κοιλια το οποιο με εχει τσακισει εντελως!Να σας αναφερω οτι 5 χρονια πριν ειχα διαγνωσθει με πολυκυστικες οι οποιες καθυστερουσαν την περιοδο μου και ειχα κανει αγωγη και τους τελευταιους μηνες η περιοδος ερχοταν ακριβως την ημερομηνια που επρεπε!Εννοειται πως εχω κλεισει ραντεβου με γυναικολογο αλλα μπορουσε απο βδομαδα οποτε πεθαινω στο αγχος για αυτο ζηταω την βοηθεια σας!!
        Ευχαριστω για τον χρονο σας..
      • Από Dimitra1993,
        Χαιρετώ όλες τις μαμάδες θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όσον αφορά την σωστή αύξηση βάρους στην εγκυμοσύνη ! Διανύω τον 5 μήνα της εγκυμοσύνης 19 εβδομάδα και έχω παρει 3 κιλά από την αρχη.Ζυγίζω 63 κιλά και έχω ύψος 1.63