Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο Γυμνάσιο


Recommended Posts

On 23/9/2019 at 6:02 ΜΜ, MagdaP είπε:

Επειδή κουράστηκα λιγο γιατί το αναλύσαμε πολυ... Όταν ένας κλάδος απεργεί πάντα σε κάποιους κάνει καψόνια και σίγουρα δεν είναι η κεντρική διοίκηση που ποσώς την ενδιαφέρει. Τα μέσα μαζικής μεταφοράς κάνουν καψονια στο επιβατικό κοινό, οι γιατροί στους ασθενείς, η ΔΕΗ σε όλους κ.ο.κ.

Μόλις διάβασα το ποστ της συνονοματης και με κάλυψε πλήρως!!!

 

Στα ΜΜΜ ξέρεις από την προηγούμενη ότι πχ τα λεωφορεία απεργούν. Δεν περιμένεις να δεις τι θα κάνει ο κάθε οδηγός ξεχωριστά.

Τέλοσπάντων το κουράσαμε το θέμα.

Έτσι για την ιστορία, εμάς δεν απήργησε κανείς στα σχολεία των παιδιών.

On 20/9/2019 at 9:20 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

 Δε σας ρωτά το Γυμνάσιο, σας ρώτησε πέρσι το Δημοτικό όμως τι γλώσσα θέλει το παιδί στο Γυμνάσιο. Φαντάζομαι γίνεται νωρίτερα για να κανονίσουν εκπαιδευτικούς. Αν δε σας έδωσαν αντίστοιχο έντυπο και η διευθυνση του Δημοτικού θεώρησε ότι θα είναι η ίδια γλώσσα, πολύ κακώς, είναι όμως θέμα του Δημοτικού.

Στο Λύκειο υπάρχει μία γλώσσα, και είναι επιλογής. 

 

Όχι, δεν μας ρώτησε κανείς. Περίμενα πως και πως αυτή την ερώτηση προκειμένου να αλλάξει γλώσσα.  Θεώρησαν μάλλον ότι θα συνεχίσουν αυτή τη γλώσσα.

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχει μία γλώσσα στο Λύκειο. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

 

On 20/9/2019 at 9:23 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Παρεπιπτόντως, ποιος σας είπε ότι αλλάζει τμήμα έτσι; Τα τμήματα των ξένων γλωσσών πρέπει να είναι όσα και τα κανονικά, αλλά όχι με τα ίδια παιδιά. Αν δηλαδή έχει 4 τμήματα η πρωτη, μπορεί να είναι 2 γαλλικά και 2 γερμανικά, αλλά όχι 3 γαλλικά και 2 γερμανικά, αν τα παιδιά που θέλουν γαλλικά είναι πάρα πολλά. Αλλά δεν χρειάζεται να είναι τα ίδια παιδιά. Αν το κάνει αυτό κάποιο σχολείο μάλλον είναι "εξυπνάδα" για να μη δυσκολευτούν να βγάλουν πρόγραμμα που να βγαίνουν οι ώρες. Όσο να ναι, δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα για να μοιράσεις παιδιά από διαφορετικά τμήματα και να μη μείνουν περίεργα κενά.

 

 

χαχαχα, στο σχολείο μας το είπαν! Έχει δημιουργηθεί ένα τμήμα ειδικά για τα παιδιά που θα κάνουν Γερμανικά και μάλλον είναι και πλήρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άσχετο ή μάλλον σχετικό με το θέμα σου "θέματα που αντιμετωπίζουν" :)

την Παρασκευή  που υποτίθεται ότι: "όλα τα σχολεία όλης της χώρας θα είναι ανοικτά, ωστόσο δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα. Κι αυτό, γιατί όπως ενημερώνει με σχετική εγκύκλιο το υπουργείο Παιδείας, στα δημοτικά, τα γυμνάσια και τα λύκεια θα τιμηθεί η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού" σας έχουν πει κάτι??

Γιατί εμάς θα μας πάνε εκδρομή αύριο με το αντίστοιχο κόστος φυσικά για κάτι αθλοπαιδίες σε ένα αθλητικό κέντρο, αλλά δεν έχουν πει τίποτε για την Παρασκευή. Υποτίθεται ότι θα κάνουν και στο σχολείο την Παρασκευή σωστά, καθότι παντού διαβάζω ότι δεν θα κάνουν μαθήματα αλλά αθλοπαιδίες.

Θέλω να πιστεύω ότι στο σχολείο μας απλώς θέλανε να το κάνουν τετραήμερο και να υπερτιμήσουμε τον αθλητισμό.

Επεξεργάστηκαν by elenip
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Άσχετο ή μάλλον σχετικό με το θέμα σου "θέματα που αντιμετωπίζουν" :)

την Παρασκευή  που υποτίθεται ότι: "όλα τα σχολεία όλης της χώρας θα είναι ανοικτά, ωστόσο δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα. Κι αυτό, γιατί όπως ενημερώνει με σχετική εγκύκλιο το υπουργείο Παιδείας, στα δημοτικά, τα γυμνάσια και τα λύκεια θα τιμηθεί η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού" σας έχουν πει κάτι??

Γιατί εμάς θα μας πάνε εκδρομή αύριο με το αντίστοιχο κόστος φυσικά για κάτι αθλοπαιδίες σε ένα αθλητικό κέντρο, αλλά δεν έχουν πει τίποτε για την Παρασκευή. Υποτίθεται ότι θα κάνουν και στο σχολείο την Παρασκευή σωστά, καθότι παντού διαβάζω ότι δεν θα κάνουν μαθήματα αλλά αθλοπαιδίες.

Θέλω να πιστεύω ότι στο σχολείο μας απλώς θέλανε να το κάνουν τετραήμερο και να υπερτιμήσουμε τον αθλητισμό.

Αυτή η μέρα έχει θεσπιστεί εδώ και 4-5 χρόνια. ήταν η πρώτη δευτέρα του Οκτώβρη αλλά φέτος μεταφέρθηκε. Όλη τη μέρα γίνονται αθλητικές εκδηλώσεις όπως κρίνει το σχολείο, είτε στο χώρο του είτε αλλού. Μήπως εσάς για κάποιον λόγο μετέφεραν τις αθλοπαιδίες για Πέμπτη; Ίσως γιατί δεν ήταν ελεύθερο το κέντρο; Μπορεί να έχουν πάρει άδεια από τη διεύθυνση για να αλλάξουν την ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εμάς στο Γυμνάσιο όντως θα κάνουν αγώνες (δεν ξέρω σε τι άθλημα...), στο Δημοτικό (σήμερα ρώτησα) θα πάνε κανονικά την Παρασκευή. Τελεία. Δεν μου είπε κάτι άλλο η δασκάλα..

 

Εκτός και αν όπως λέει η Έσπερος κάνουν κάτι "αθλητικό" άλλη μέρα, αλλά σήμερα τουλάχιστον δεν μας είπαν τίποτα σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αυτή η μέρα έχει θεσπιστεί εδώ και 4-5 χρόνια. ήταν η πρώτη δευτέρα του Οκτώβρη αλλά φέτος μεταφέρθηκε. Όλη τη μέρα γίνονται αθλητικές εκδηλώσεις όπως κρίνει το σχολείο, είτε στο χώρο του είτε αλλού. Μήπως εσάς για κάποιον λόγο μετέφεραν τις αθλοπαιδίες για Πέμπτη; Ίσως γιατί δεν ήταν ελεύθερο το κέντρο; Μπορεί να έχουν πάρει άδεια από τη διεύθυνση για να αλλάξουν την ημερομηνία.

 

Δεν ξέρω, τι να σου πω, άρα να υποθέσω ότι θα το κάνουν Πέμπτη και Παρασκευή θα έχουμε κανονικά μάθημα. Ασε γιατί ήδη γκρίνιαξαν κάποιοι γονείς για το κόστος της εκδρομής, που από ότι κατάλαβα δεν είναι ακριβώς εκδρομή απλώς θα το κάνουν αλλού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

Λοιπόν, εμάς στο Γυμνάσιο όντως θα κάνουν αγώνες (δεν ξέρω σε τι άθλημα...), στο Δημοτικό (σήμερα ρώτησα) θα πάνε κανονικά την Παρασκευή. Τελεία. Δεν μου είπε κάτι άλλο η δασκάλα..

 

Εκτός και αν όπως λέει η Έσπερος κάνουν κάτι "αθλητικό" άλλη μέρα, αλλά σήμερα τουλάχιστον δεν μας είπαν τίποτα σχετικό.

Κανονικά θα έχουν ερωτηθεί οι μαθητές για ποιο αθλημα ενδιαφέρονται, όσοι ενδιαφέρονται (ανάλογα προφανώς με τις εγκαταστάσεις του σχολείου), για να βγει πρόγραμμα. Εμείς έοχυμε κ μπασκετ κ βόλευ κ ποδόσφαιρο. Τώρα για το δημοτικό τι εννοούσε κανονικά; μήπως ότι έρχονται κανονικό ωράριο; γιατί κ στα δημοτικά υπάρχει αυτή η μέρα. 

Just now, elenip είπε:

 

Δεν ξέρω, τι να σου πω, άρα να υποθέσω ότι θα το κάνουν Πέμπτη και Παρασκευή θα έχουμε κανονικά μάθημα. Ασε γιατί ήδη γκρίνιαξαν κάποιοι γονείς για το κόστος της εκδρομής, που από ότι κατάλαβα δεν είναι ακριβώς εκδρομή απλώς θα το κάνουν αλλού.

Τα παιδιά δεν έχουν ενημερωθεί για κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε σεις κάπου χάνεται και το νόημα της εκδήλωσης γιατί διάβασα ότι μπορούν να κάνουν και αγώνες / αθλοπαιδίες μεταξύ τους τα σχολεία κλπ. Τι ωραίο! Εμείς βέβαια την πεπατημένη πάμε εκδρομή, πληρώστε μην κάτσουμε να διοργανώσουμε τίποτε ωραίο στο σχολείο, κρίμα.

Just now, Έσπερος said:

Κανονικά θα έχουν ερωτηθεί οι μαθητές για ποιο αθλημα ενδιαφέρονται, όσοι ενδιαφέρονται (ανάλογα προφανώς με τις εγκαταστάσεις του σχολείου), για να βγει πρόγραμμα. Εμείς έοχυμε κ μπασκετ κ βόλευ κ ποδόσφαιρο. Τώρα για το δημοτικό τι εννοούσε κανονικά; μήπως ότι έρχονται κανονικό ωράριο; γιατί κ στα δημοτικά υπάρχει αυτή η μέρα. 

Τα παιδιά δεν έχουν ενημερωθεί για κάτι; 

 

Όχι, μέχρις στιγμής μας έχουν δώσει το χαρτάκι για την εκδρομή που υπογράφεις και that's it... Και τώρα που το σκέφτομαι δεν γίνεται και καμία αναφορά για την συγκεκριμένη ημέρα ότι τιμάται δηλαδή ο αθλητισμός κλπ. Απλώς ότι την Πέμπτη 26/09 θα πάμε εκεί.

Γι αυτό σκέφτομαι μήπως συνδυάσουν εκδρομή και μετά την Παρασκευή κάνουν και κάτι στο σχολείο. Εσπερος εσύ που τα ξέρεις καλύτερα, υποτίθεται μία φορά το μήνα κατ' ελάχιστον δεν είναι οι εκδρομές?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κανονικά θα έχουν ερωτηθεί οι μαθητές για ποιο αθλημα ενδιαφέρονται, όσοι ενδιαφέρονται (ανάλογα προφανώς με τις εγκαταστάσεις του σχολείου), για να βγει πρόγραμμα. Εμείς έοχυμε κ μπασκετ κ βόλευ κ ποδόσφαιρο. Τώρα για το δημοτικό τι εννοούσε κανονικά; μήπως ότι έρχονται κανονικό ωράριο; γιατί κ στα δημοτικά υπάρχει αυτή η μέρα. 

Τα παιδιά δεν έχουν ενημερωθεί για κάτι; 

 

Σε αυτό σου απαντάω με σιγουριά ότι δεν ερωτήθηκε κανείς. 

 

Κανονικά ότι θα κάνουν μάθημα. Ρώτησα επί τούτου γιατί υπήρχε διχογνωμία στις μαμάδες... Η μικρή νόμιζε ότι δεν θα έχουν σχολείο και επειδή άκουγα αντικρουόμενες πληροφορίες για την Παρασκευή, ρώτησα τη δασκάλα.

 

Πάντως συνήθως μέσα στον Οκτώβριο κάνουν κάποια εκδρομή σε αθλητικές εγκαταστάσεις (ακόμα δεν έχουμε ενημερωθεί για φέτος). Δεν ξέρω εάν πρόκειται για αυτή την εκδήλωση και απλώς το μεταφέρουν σε άσχετη ημερομηνία για να το συνδυάσουν και με εκδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Δεν ξέρω ρε σεις κάπου χάνεται και το νόημα της εκδήλωσης γιατί διάβασα ότι μπορούν να κάνουν και αγώνες / αθλοπαιδίες μεταξύ τους τα σχολεία κλπ. Τι ωραίο! Εμείς βέβαια την πεπατημένη πάμε εκδρομή, πληρώστε μην κάτσουμε να διοργανώσουμε τίποτε ωραίο στο σχολείο, κρίμα.

 

Όχι, μέχρις στιγμής μας έχουν δώσει το χαρτάκι για την εκδρομή που υπογράφεις και that's it... Και τώρα που το σκέφτομαι δεν γίνεται και καμία αναφορά για την συγκεκριμένη ημέρα ότι τιμάται δηλαδή ο αθλητισμός κλπ. Απλώς ότι την Πέμπτη 26/09 θα πάμε εκεί.

Γι αυτό σκέφτομαι μήπως συνδυάσουν εκδρομή και μετά την Παρασκευή κάνουν και κάτι στο σχολείο. Εσπερος εσύ που τα ξέρεις καλύτερα, υποτίθεται μία φορά το μήνα κατ' ελάχιστον δεν είναι οι εκδρομές?

Οι περίπατοι είναι 5, συν την ημερήσια. Αν βγάλεις τον Σεπτέμβρη, τον Δεκέμβρη κ τον μήνα που πέφτει το Πάσχα, είναι σαν να πηγάινεις μία τον μήνα. Υπαρχουν όμως και εκπαιδευτικές επισκέψεις που είναι ανεξάρτητες. Δεν είναι απαραίτητα κακό πάντως να πηγάινουν σε αθλητικό κέντρο. Κ εμείς τη Γ΄τάξη την πάμε σε κανονικό γήπεδο τη μέρα των αγώνων. Αλλά νομίζω κάτι κάνουν για να μετακινηθούν δωρεάν, τα βάζει ο σύλλογος γονέων, δεν ξέρω ακριβώς, όμως δεν νομίζω ότι πληρώνουν. 

Just now, erin0000 είπε:

Σε αυτό σου απαντάω με σιγουριά ότι δεν ερωτήθηκε κανείς. 

Και τότε ποιοι θα αγωνιστούν; περίεργο. εκτός αν ο γυμναστής βαριέται και δώσει μια μπαλα να παίξουν τα μεγάλα παιδιά μεταξύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Οι περίπατοι είναι 5, συν την ημερήσια. Αν βγάλεις τον Σεπτέμβρη, τον Δεκέμβρη κ τον μήνα που πέφτει το Πάσχα, είναι σαν να πηγάινεις μία τον μήνα. Υπαρχουν όμως και εκπαιδευτικές επισκέψεις που είναι ανεξάρτητες. Δεν είναι απαραίτητα κακό πάντως να πηγάινουν σε αθλητικό κέντρο. Κ εμείς τη Γ΄τάξη την πάμε σε κανονικό γήπεδο τη μέρα των αγώνων. Αλλά νομίζω κάτι κάνουν για να μετακινηθούν δωρεάν, τα βάζει ο σύλλογος γονέων, δεν ξέρω ακριβώς, όμως δεν νομίζω ότι πληρώνουν. 

Και τότε ποιοι θα αγωνιστούν; περίεργο. εκτός αν ο γυμναστής βαριέται και δώσει μια μπαλα να παίξουν τα μεγάλα παιδιά μεταξύ τους. 

 

Thanks για την πληροφορία, όχι σε εμάς θα πληρώσουν 10 ευρώ, είναι στάνταρ το ποσό στις εκδρομές μας. Είτε πάνε 5 χιλιόμετρα είτε πάνε 50 χιλιόμετρα, συνήθως 3 ευρώ είναι το λεωφορείο και 7 η είσοδος, όπου και να είναι αυτή η είσοδος! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Οι περίπατοι είναι 5, συν την ημερήσια. Αν βγάλεις τον Σεπτέμβρη, τον Δεκέμβρη κ τον μήνα που πέφτει το Πάσχα, είναι σαν να πηγάινεις μία τον μήνα. Υπαρχουν όμως και εκπαιδευτικές επισκέψεις που είναι ανεξάρτητες. Δεν είναι απαραίτητα κακό πάντως να πηγάινουν σε αθλητικό κέντρο. Κ εμείς τη Γ΄τάξη την πάμε σε κανονικό γήπεδο τη μέρα των αγώνων. Αλλά νομίζω κάτι κάνουν για να μετακινηθούν δωρεάν, τα βάζει ο σύλλογος γονέων, δεν ξέρω ακριβώς, όμως δεν νομίζω ότι πληρώνουν. 

Και τότε ποιοι θα αγωνιστούν; περίεργο. εκτός αν ο γυμναστής βαριέται και δώσει μια μπαλα να παίξουν τα μεγάλα παιδιά μεταξύ τους. 

 

Μήπως φτιάξει ομάδες ανά τμήμα; Δεν ξέρω...

 

Σαν πολλές μου βγάζεις τις εκδρομές... Για Γυμνάσιο μάλλον μιλάς γιατί στο Δημοτικό σίγουρα δεν κάνουμε 5 περίπατους +εκπαιδευτικές... 

 

Νομίζω πάνε 1 φορά σε αθλητικό κέντρο, μία φορά σινεμά ή θέατρο και άντε και κανένα μουσείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Σαν πολλές μου βγάζεις τις εκδρομές... Για Γυμνάσιο μάλλον μιλάς γιατί στο Δημοτικό σίγουρα δεν κάνουμε 5 περίπατους +εκπαιδευτικές... 

ΓιαΓυμνάσιο λέω, ναι. Οι εκπαιδευτικές μπορεί να συνδυαστούν με περίπατο. Εκπαιδευτική επίσκεψη ονομάζεται κ το να πας σε μια παράσταση ή σε μια έκθεση τις τελευταίες ώρες πχ. Δεν σημάινει ότι λείπεις όλη τη μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ΓιαΓυμνάσιο λέω, ναι. Οι εκπαιδευτικές μπορεί να συνδυαστούν με περίπατο. Εκπαιδευτική επίσκεψη ονομάζεται κ το να πας σε μια παράσταση ή σε μια έκθεση τις τελευταίες ώρες πχ. Δεν σημάινει ότι λείπεις όλη τη μέρα. 

 

Α για να δούμε. Είμαστε καινούριοι στο Γυμνάσιο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Μήπως φτιάξει ομάδες ανά τμήμα; Δεν ξέρω...

ναι θα μπορούσε να το κάνει επιτόπου. κ εμάς νομίζω ανα τμήμα παίζουν πρώτα κ μετά οι νικητές μεταξύ τους τελικό (έχουμε 4 τμήματα σε κάθε τάξη). Αλλά στα κορίτσια που δεν έχει τόση συμμετοχή πάντα χωρίζονται κάπως αλλιώς. Τέλος πάντων δεν έχει σημασία, αλλά σίγουρα τα έχουμε κανονίσει από πριν αυτά, υπαρχει πρόγραμμα κ αναλαμβάνουν οι μαθητ΄ς την τήρηση γιατί ο γυμναστής συνήθως πηγάινει στο γήπεδο. το οργανώνουμε δηλαδή από πριν, ξέρουμε ποιοι καθηγητές διαιτητεύουν ή επιβλέπουν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να οργανωθούν την ίδια μέρα σε ομάδες και να κάνουν κάτι. Δεν είναι απαραίτητο να ερωτηθούν οι μαθητές από πριν. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς της ημέρας σε άλλη ημερομηνία. 

 

Οι εκδρομές είναι μεχρι 5 τι χρόνο. Δεν είναι απαραίτητο να γίνουν και οι 5. Μιλάω για περιπάτους. Εκτός από αυτές μπορούν να γίνουν κάποιες εκπαιδευτικές επισκέψεις π.χ. σε μουσεία και μια ημερήσια.

 

Όσο για τα χρήματα για μετακινήσεις εξαρτάται. Όταν πήγαινα δημοτικό (τα παλιά χρόνια...) το σχολείο ήταν στο κέντρο της πόλης οπότε και για απλό περίπατο έπρεπε να πληρώσουμε για το λεωφορείο. Στο Γυμνάσιο που είχαμε αλλάξει σπίτι, λίγο πιο έξω από το κέντρο, πηγαίναμε με τα πόδια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Οι εκδρομές είναι μεχρι 5 τι χρόνο. Δεν είναι απαραίτητο να γίνουν και οι 5.

ΥΠαρχει περίπτωση οι μαθητές να γνωρίζουν ότι δικαιούνται 5 κ να μην τις διεκδικήσουν; Γιατί εμάς με το που μπει ο μήνας έρχονται και το ζητούν, ασχέτως καιρού, ασχετως αν έχει κοντά άλλες αργίες  και θα μπορούσε να προγραμματιστεί καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ΥΠαρχει περίπτωση οι μαθητές να γνωρίζουν ότι δικαιούνται 5 κ να μην τις διεκδικήσουν; Γιατί εμάς με το που μπει ο μήνας έρχονται και το ζητούν, ασχέτως καιρού, ασχετως αν έχει κοντά άλλες αργίες  και θα μπορούσε να προγραμματιστεί καλύτερα. 

 

Ή καλύτερα οι μαμάδες... ή και οι καθηγητές (χωρίς παρεξήγηση).

 

Πάντως στο Δημοτικό όντως τα πάνε λιγότερες από 5 φορές... Δεν ξέρω γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Ή καλύτερα οι μαμάδες... ή και οι καθηγητές (χωρίς παρεξήγηση).

 

Πάντως στο Δημοτικό όντως τα πάνε λιγότερες από 5 φορές... Δεν ξέρω γιατί.

 

Στο δικό σας το Δημοτικό, γιατί στο δικό μας πάμε κάθε μήνα, ανεξαρτήτως μήνα! μόνο τον Ιούνιο δεν πάμε, εγώ 9 τις βγάζω τις δικές μας πάντως, εφόσον 5 είναι οι υποχρεωτικές αλλά επιτρέπονται και άλλες εμένα προσωπικά δεν με πειράζει.

Και μία φορά το μήνα τις 2 πρώτες ώρες τους πανε Εκκλησία για αγιασμό κλπ, αυτό δεν νομίζω ότι προβλέπεται από πουθενά, μάλλον είναι επειδή έχουμε έναν δάσκαλο πολύ της θρησκείας και τους πάει. Όλο το σχολείο έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Στο δικό σας το Δημοτικό, γιατί στο δικό μας πάμε κάθε μήνα, ανεξαρτήτως μήνα! μόνο τον Ιούνιο δεν πάμε, εγώ 9 τις βγάζω τις δικές μας πάντως, εφόσον 5 είναι οι υποχρεωτικές αλλά επιτρέπονται και άλλες εμένα προσωπικά δεν με πειράζει.

Και μία φορά το μήνα τις 2 πρώτες ώρες τους πανε Εκκλησία για αγιασμό κλπ, αυτό δεν νομίζω ότι προβλέπεται από πουθενά, μάλλον είναι επειδή έχουμε έναν δάσκαλο πολύ της θρησκείας και τους πάει. Όλο το σχολείο έτσι?

 

 

9;;; σοβαρά;

 

Εμάς στην εκκλησία τους πάνε  Χριστούγεννα και Πάσχα. Μία μόνο φορά τους είχαν πάει καλοκαίρι λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία, δεν ξέρω γιατί...

 

Αυτό πιάνεται στους περιπάτους ή στις εκπαιδευτικές;;:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Ή καλύτερα οι μαμάδες... ή και οι καθηγητές (χωρίς παρεξήγηση).

 

Πάντως στο Δημοτικό όντως τα πάνε λιγότερες από 5 φορές... Δεν ξέρω γιατί.

Μάλλον δεν το ξέρουν... ;) Εμάς πάντως έχει τύχει να "χασουν" μία εκδρομή λόγω ασυνεννοησίας. Δεν ξέρω για το Δημοτικό πάντως στο Γυμνάσιο δεν προτείνουν οι καθηγητές για εκδρομή. Οι μαθητές ζητάνε, μέσω του 15μελους και ο σύλλογος ψηφίζει αν θα υ8υς πάει τη μέρα που θέλουν. Τυχαίνει πάντως αρκετά συχνά, συνήθως λόγω προγραμματισμενων διαγωνισματων, ο σύλλογος να ψηφίσει όχι για εκδρομή και να τους πάει άλλη μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Ή καλύτερα οι μαμάδες... ή και οι καθηγητές (χωρίς παρεξήγηση).

Αρκετοί συνάδελφοί μου όπως κι εγώ, έχουμε την άποψη ότι οι μέρες που έχεις στο σχολείο μαθητές και δεν κάνεις μάθημα, είναι πολύ πιο κουραστικές. Είτε είναι γιορτή, είτε συνοδεία παρέλασης, είτε επίσκεψη, είτε εκδρομή είτε αθλητικά. Γιατί στο μάθημα μπαίνεις για 45 λεπτά και ασχολείσαι με 25 παιδιά που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα είναι στη θέση τους και το πολύ πολύ να πετάγονται ή να μιλάνε μεταξύ τους. Έχεις να τους κάνεις κάτι συγκεκριμένο και γνωρίζουν ότι υπάρχουν κανόνες. Ειδικά οι εκδρομές και τα αθλητικά, όπου τα παιδιά είναι σε εξωτερικό χώρο πιο ανεξέλεγκτα, είναι πολύ πιο κουραστικές για όποιον τα επιβλέπει. Η φασαρία πρώτα απ όλα. Τη μέρα των αθλοπαιδιών, από τις 8.30 μέχρι τη 13.30 περίπου, 250 παιδιά φωνάζουν σε ένα προαύλιο όπου ακούς μαζί και μπάλες να χτυπιούνται. Και στην εκδρομή έιναι κ διασκορπισμένα και έχεις και την έγνοια τους. Δεν μπορεί αυτό να συγκριθεί με το μάθημα. Ή αν πας σε μια παράσταση ή την Εκκλησία έχεις και την έγνοια ότι γίνεστε ομαδικώς ρεζίλι όταν παρεκτρέπονται, γιατί αλλού βάζεις κια μια φωνή, στην εκκλησία τι θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Η εκκλησία νομίζω ότι δεν προβλέπεται από κάπου άλλα συνηθίζεται. Πάντως για να μετακινηθεί το σχολείο ή έστω ένα τμήμα χρειάζεται άδεια από τη δευτεροβάθμια, φαντάζομαι και την πρωτοβάθμια εκπαίδευση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Οι μαθητές ζητάνε, μέσω του 15μελους και ο σύλλογος ψηφίζει αν θα υ8υς πάει τη μέρα που θέλουν. Τυχαίνει πάντως αρκετά συχνά, συνήθως λόγω προγραμματισμενων διαγωνισματων, ο σύλλογος να ψηφίσει όχι για εκδρομή και να τους πάει άλλη μέρα. 

Στο δικό μου σχολείο δεν έχουμε τολμήσει να καταψηφίσουμε πρ΄ταση για περίπατο. Βασικά είναι ήδη κανονισμένο από το 15μελές κ τον διευθυντή κ εμείς το μαθαίνουμε τελευταίοι. αν έχουμε διαγώνισμα, τα γράφουμε την πρώτη ώρα κ φεύγουμε μετά. σε λίγες περιπτώσεις έχιε συζητηθεί από πριν κ το έχουμε ρυθμίσει. πάντως στα παιδιά έχει περάσει η γραμμή ότι όποτε ζητήσουν θα πάνε, εκτός αν ανακοινωσουμε "προληπτικά" ότι η εκδρομή θα γίνει την τάδε εβδομάδα για λόγου ςπρογραμματισμού. δεν το λέω για καλό αυτό, είναι μια κακή συνήθεια που έφεραν κάποιοι διευθυντές και τη θεωρούμε πολύ προσβλητική. 

Just now, MagdaP είπε:

Η εκκλησία νομίζω ότι δεν προβλέπεται από κάπου άλλα συνηθίζεται.

Εμείς πάντως εκκλησιαζόμαστε 3-4 φορές το χρόνο. Εθιμικώ δικαίω. Δεν έχουμε ερωτηθεί ποτέ, απλώς έτσι έχουν συνηθίσει από το 1821 μάλλον κ δεν σκέφτηκε ποτέ κανείς να το αλλάξει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP said:

Η εκκλησία νομίζω ότι δεν προβλέπεται από κάπου άλλα συνηθίζεται. Πάντως για να μετακινηθεί το σχολείο ή έστω ένα τμήμα χρειάζεται άδεια από τη δευτεροβάθμια, φαντάζομαι και την πρωτοβάθμια εκπαίδευση. 

 

Φαντάζομαι θα τα έχουν ρυθμίσει αυτά! Εμένα μου αρέσει που τηρούν κάπως τις παραδόσεις, αυτός ο δάσκαλος φτιάχνει μόνος του και άρτους και τους πηγαίνει μαζί με τα παιδιά στην Εκκλησία, είναι συγκινητικό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στο δικό μου σχολείο δεν έχουμε τολμήσει να καταψηφίσουμε πρ΄ταση για περίπατο. Βασικά είναι ήδη κανονισμένο από το 15μελές κ τον διευθυντή κ εμείς το μαθαίνουμε τελευταίοι. αν έχουμε διαγώνισμα, τα γράφουμε την πρώτη ώρα κ φεύγουμε μετά. σε λίγες περιπτώσεις έχιε συζητηθεί από πριν κ το έχουμε ρυθμίσει. πάντως στα παιδιά έχει περάσει η γραμμή ότι όποτε ζητήσουν θα πάνε, εκτός αν ανακοινωσουμε "προληπτικά" ότι η εκδρομή θα γίνει την τάδε εβδομάδα για λόγου ςπρογραμματισμού. δεν το λέω για καλό αυτό, είναι μια κακή συνήθεια που έφεραν κάποιοι διευθυντές και τη θεωρούμε πολύ προσβλητική.

Είναι πράγματι προσβλητική. Εμείς αρκετές φορές έχουμε καταψηφίσει εκδρομή για διάφορους λόγους. Τους πάμε όμως άλλη μέρα. Αυτό με το διαγώνισμα την πρώτη ώρα και μετά εκδρομή το κάνουμε κι εμείς κάποιες φορές άλλα προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο. Ή μάθημα θα γίνει ή εκδρομή. Προσωπικά σαν μαθήτρια δεν θα ήθελα να ξέρω ότι την επόμενη μέρα θα πάμε εκδρομή άλλα πρέπει να διαβάσω... τραγικό!! Γι αυτό το λόγο διαφωνώ άλλα...

 

Just now, Έσπερος είπε:

Εμείς πάντως εκκλησιαζόμαστε 3-4 φορές το χρόνο. Εθιμικώ δικαίω. Δεν έχουμε ερωτηθεί ποτέ, απλώς έτσι έχουν συνηθίσει από το 1821 μάλλον κ δεν σκέφτηκε ποτέ κανείς να το αλλάξει. 

Ακριβώς αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...