Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο Γυμνάσιο


Recommended Posts

Just now, MagdaP είπε:

Παρόλα αυτά δε νομίζω ότι αυτός ο τρόπος ενδείκνυται για ενημέρωση επίδοσης. Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει προσωπική επαφή. 

 

Σίγουρα πρέπει να υπάρχει προσωπική επαφή, αλλά θα μπορούσαν να αποσταλούν ηλεκτρονικά κάποιες γενικές παρατηρήσεις. Όχι κάθε βδομάδα. Στην μέση του τετραμήνου πχ.

 

Εμείς έχουμε πλατφόρμα στο φροντιστήριο των Γερμανικών, σαν εκείνη που αναφέρθηκε πριν (για σχολείο της Γαλλίας). Δηλαδή σου αναφέρουν έστω επιγραμματικά τις επιδόσεις, την συνέπεια και ο,τιδήποτε άλλο μπορεί να προκύψει. Από εκεί και πέρα, μπορούμε είτε να συνεχίσουμε τον διάλογο μέσω της πλατφόρμας, είτε να κανονίσουμε κατ΄ιδίαν συζήτηση. Σε περιόδους όμως που δεν είναι εφικτό να γίνει η κατ΄ιδίαν συζήτηση, είναι ωραίο να μπορείς έστω απομακρυσμένα να λύσεις-συζητήσεις κάποιο θέμα.

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι καθόλου δεν την εχω μονο γι αυτο. Πολλες φορες στενοχωριέμαι που ηρθε γονιος κ εγω δεν τον ειδα γιατι ηθελα απλως να του πω ΜΠΡΑΒΟ. Αλλα σιγουρα υπερισχύει με την εννοια του επείγοντος η αναγκη να δω εναν γονιο για να καταλαβω γιατι το παιδι του δεν διαβαζει ή ειναι σε υπερενταση ή υποψιαζομαι μαθησιακες δυσκολιες. 

Αλλα πραγματικα νομιζω οτι δεν θες να ακουσεις οσα σου λεω γιατι εχεις μια προκαθορισμένη αποψη στο μυαλο σου.

 

Όχι Έσπερος, δεν έχω προκαθορισμένη άποψη. Μιλάω νομίζω με επιχειρήματα και με συγκεκριμένα πράγματα. Αλλά μου απαντάς στα μισά από τα θέματα που θέτω. 

Προφανώς και δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά. Αλλά έχετε γενικώς οι εκπαιδευτικοί μια τάση, να λέτε τι ΔΕΝ μπορεί να γίνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως εμένα που η κόρη μου πάει σε πειραματικό γυμνάσιο νομίζω ότι από αυτά που ακούω είναι πολύ οργανωμένοι. Κάθε Πέμπτη έχουμε ενημέρωση, υπάρχει site που ενημερωνόμαστε τι ώρα και σε ποιο γραφείο θα είναι κάθε καθηγητής και έτσι τους βλέπεις όλους εκτός αν λείπει κάποιος που θα το έχουν αναφέρει στο site. Το site ενημερώνεται και δεν είναι διακοσμητικό . Άρα αν υπάρχει καλή θέληση όλα γίνονται.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στο Pierce, αν και ιδιωτικό και από τα ακριβά, τους καθηγητές δεν τους βλέπεις ποτέ εκτός ωραρίου ή όταν θέλεις εσύ. Απλά έχουν καλή οργάνωση και βγάζουν ένα πρόγραμμα στις αρχές και στη μέση του χρόνου που ξέρεις ότι 2 ημέρες της εβδομάδας, τι ώρες μπορείς να δεις και ποιους τους καθηγητές. Έχουν ομαδοποιηθεί ανάλογα με τα κενά τους και εσύ κανονίζεις το πρόγραμμά σου αντίστοιχα. Δεν είναι και πυρηνική φυσική δα!

 

Μια ωραία ιστορία...

Την ενημέρωση με email την εφαρμόζει η αδελφή μου σε όποιο σχολείο διδάσκει(δημοτικό). Ήθελε να ενημερώνει τους γονείς για το τι παρέδωσε, τι θέμα έχουν, τις εργασίες, κλπ Το κάνει γύρω στις 16:00 (αφού δλδ έχει τελειώσει από το μάθημα, έχει πάει σπίτι να φάει σαν άνθρωπος και έχει μαζέψει το υλικό).

Ανακοινώνει τον τρόπο ενημέρωσης την πρώτη ημέρα και ζητά emails. Κάποιοι λένε εμείς δεν έχουμε mail, πως θα ενημερωνόμαστε; οκ λέει, θα ενημερώνω τότε αυτούς που έχουν με email και τους υπόλοιπους επιγραμματικά με σημείωση στην τσάντα. Αντέδρασαν οι "δεν έχω mail" και απαίτησαν να τους ενημερώνει το ίδιο αναλυτικά. Τους είπε ότι είναι ανέφικτό λόγω χρόνου. Της είπαν τότε να ενημερώνει όλους με τον ίδιο τρόπο. Αντέδρασαν τότε οι έχοντες email, γιατί θα έχαναν την πληρότητα ενημέρωσης. Μετά αντέδρασαν κάποιες μαμάδες για την ώρα ενημέρωσης γιατί αυτές ξεκινάνε το διάβασμα με το που γυρίζουν τα παιδιά στο σπίτι. 

Εν τέλει, τελικά όλοι είχαν κάποιο email και συμβιβάστηκαν. Μετά άρχισε η αλληλογραφία διευκρινίσεων, απαιτήσεων, παραπόνων. Πάντα με email. Γιατί βάζετε τόσα, γιατί δεν βάζετε περισσότερα; Αχ σήμερα ο Γιαννάκης μου είπε ότι δεν τον έκανε παρέα ο Γιωργάκης, εσείς τι προσέξατε; 

 

Πείτε μου στην θέση της αν την επόμενη χρονιά θα παίρνατε την πρωτοβουλία να ενημερώσετε τους γονείς με email  (που άλλωστε δεν προβλέπεται από κανονισμό); Εγώ μάλλον όχι. Και δε φταίει ούτε αυτή, ούτε οι γονείς. Φταίει ότι δεν υπάρχει κανένα πλαίσιο.

Φέτος δουλεύει σε ευρωπαϊκό σχολείο στο εξωτερικό. Η ενημέρωση γίνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά, μέσω πλατφόρμας και δεν είναι αμφίδρομη. Οι γονείς ενημερώνονται κανονικότατα και όλα κυλούν ήρεμα και για τους γονείς αλλά και για την ίδια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Μια ωραία ιστορία...

Την ενημέρωση με email την εφαρμόζει η αδελφή μου σε όποιο σχολείο διδάσκει(δημοτικό). Ήθελε να ενημερώνει τους γονείς για το τι παρέδωσε, τι θέμα έχουν, τις εργασίες, κλπ Το κάνει γύρω στις 16:00 (αφού δλδ έχει τελειώσει από το μάθημα, έχει πάει σπίτι να φάει σαν άνθρωπος και έχει μαζέψει το υλικό).

Ανακοινώνει τον τρόπο ενημέρωσης την πρώτη ημέρα και ζητά emails. Κάποιοι λένε εμείς δεν έχουμε mail, πως θα ενημερωνόμαστε; οκ λέει, θα ενημερώνω τότε αυτούς που έχουν με email και τους υπόλοιπους επιγραμματικά με σημείωση στην τσάντα. Αντέδρασαν οι "δεν έχω mail" και απαίτησαν να τους ενημερώνει το ίδιο αναλυτικά. Τους είπε ότι είναι ανέφικτό λόγω χρόνου. Της είπαν τότε να ενημερώνει όλους με τον ίδιο τρόπο. Αντέδρασαν τότε οι έχοντες email, γιατί θα έχαναν την πληρότητα ενημέρωσης. Μετά αντέδρασαν κάποιες μαμάδες για την ώρα ενημέρωσης γιατί αυτές ξεκινάνε το διάβασμα με το που γυρίζουν τα παιδιά στο σπίτι. 

Εν τέλει, τελικά όλοι είχαν κάποιο email και συμβιβάστηκαν. Μετά άρχισε η αλληλογραφία διευκρινίσεων, απαιτήσεων, παραπόνων. Πάντα με email. Γιατί βάζετε τόσα, γιατί δεν βάζετε περισσότερα; Αχ σήμερα ο Γιαννάκης μου είπε ότι δεν τον έκανε παρέα ο Γιωργάκης, εσείς τι προσέξατε; 

 

 

Sorry αλλά το χειρίστηκε λάθος η αδερφή σου.

Όταν ανακοινώνει πως όσοι έχουν email, θα ενημερώνονται αναλυτικά ενώ οι υπόλοιποι επιγραμματικά, δεν περίμενε ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις; 

Γιατί είναι ανέφικτο για τους υπόλοιπους; Εκεί που θα πάταγε send, θα πατάει εκτύπωση... Αντί για αυτό είπε να ενημερώνονται όλοι επιγραμματικά, γι΄αυτό αντέδρασαν... :-D

 

Πριν ανακοινώσει κάτι έπρεπε το έχει σκεφτεί από όλες τις πλευρές και να έχει κάποιες εναλλακτικές για όλους χωρίς να νιώσουν ότι ρίχνονται. Αν το είχε φροντίσει αυτό (να ενημερώνονται όλοι επαρκώς) δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις. Και αν υπήρχαν δεν θα είχαν δίκιο, οπότε θα είχε αντεπιχείρημα.

 

Εγώ πάντως δεν θέλω ενημέρωση σε καθημερινή βάση. Μια φορά στο τρίμηνο-τετράμηνο, μια σωστή ενημέρωση χωρίς να το κάνουμε ανατολικό ζήτημα, θα μου αρκούσε..

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Sorry αλλά το χειρίστηκε λάθος η αδερφή σου.

Όταν ανακοινώνει πως όσοι έχουν email, θα ενημερώνονται αναλυτικά ενώ οι υπόλοιποι επιγραμματικά, δεν περίμενε ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις; 

Γιατί είναι ανέφικτο για τους υπόλοιπους; Εκεί που θα πάταγε send, θα πατάει εκτύπωση... Αντί για αυτό είπε να ενημερώνονται όλοι επιγραμματικά, γι΄αυτό αντέδρασαν... :-D

 

Πριν ανακοινώσει κάτι έπρεπε το έχει σκεφτεί από όλες τις πλευρές και να έχει κάποιες εναλλακτικές για όλους χωρίς να νιώσουν ότι ρίχνονται. Αν το είχε φροντίσει αυτό (να ενημερώνονται όλοι επαρκώς) δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις. Και αν υπήρχαν δεν θα είχαν δίκιο, οπότε θα είχε αντεπιχείρημα.

 

Εγώ πάντως δεν θέλω ενημέρωση σε καθημερινή βάση. Μια φορά στο τρίμηνο-τετράμηνο, μια σωστή ενημέρωση χωρίς να το κάνουμε ανατολικό ζήτημα, θα μου αρκούσε..

 

Εκτύπωση που θα την έδινε πως βρε; χέρι με χέρι το απόγευμα της ίδιας ημέρας; μήπως να τους την πήγαινε και πόρτα πόρτα; 

Συγνώμη κιόλας, αλλά έχεις απέναντί σου έναν δάσκαλο που προσφέρεται να αφιερώσει χρόνο εκτός εργασίας για να σε βοηθήσει ως γονέα. Ο μέσος δάσκαλος δεν ενημερώνει για τίποτα καθημερινά. Εδώ λέμε πόσο δυσκολευόμαστε να τους βρούμε μια στο τόσο. Και σου λέει ότι μπορώ είτε αναλυτικά το νωρίς το απόγευμα της ίδιας μέρας ηλεκτρονικά, είτε επιγραμματικά με το σχόλασμα (που σημαίνει ότι ούτε διάλειμμα δε θα κάνει). Και εσύ αντί να φροντίσεις να βελτιώσεις την ενημέρωσή σου, αντιδράς; 

Αυτό ακριβώς εννοούν κάποιοι όταν λένε ότι οι γονείς έρχονται αρνητικά προδιατεθειμένοι απέναντι σε δασκάλους και καθηγητές.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Εκτύπωση που θα την έδινε πως βρε; χέρι με χέρι το απόγευμα της ίδιας ημέρας; μήπως να τους την πήγαινε και πόρτα πόρτα; 

Συγνώμη κιόλας, αλλά έχεις απέναντί σου έναν δάσκαλο που προσφέρεται να αφιερώσει χρόνο εκτός εργασίας για να σε βοηθήσει ως γονέα. Ο μέσος δάσκαλος δεν ενημερώνει για τίποτα καθημερινά. Εδώ λέμε πόσο δυσκολευόμαστε να τους βρούμε μια στο τόσο. Και σου λέει ότι μπορώ είτε αναλυτικά το νωρίς το απόγευμα της ίδιας μέρας ηλεκτρονικά, είτε επιγραμματικά με το σχόλασμα (που σημαίνει ότι ούτε διάλειμμα δε θα κάνει). Και εσύ αντί να φροντίσεις να βελτιώσεις την ενημέρωσή σου, αντιδράς; 

Αυτό ακριβώς εννοούν κάποιοι όταν λένε ότι οι γονείς έρχονται αρνητικά προδιατεθειμένοι απέναντι σε δασκάλους και καθηγητές.

 

 

 

Πιστεύω ότι είχε καλή πρόθεση αλλά το χειρίστηκε λάθος.  Δεν είναι εφικτό να ενημερώνεις σε καθημερινή βάση και δεν έχει και νόημα. (εκτός βέβαια και αν υπάρχει έτοιμη υποδομή, όπως πλατφόρμα)

 

Έπρεπε να ζητήσει τα emails και να ενημερώνει όταν υπάρχει κάποιο θέμα, αλλιώς σε κάποια τακτά διαστήματα. πχ 1 φορά τον μήνα. Όχι κάθε μέρα.

Στους υπόλοιπους που δεν έχουν email, να δέχεται τηλεφωνήματα και ραντεβού και να τους λέει πως αν υπάρξει κάποιο σοβαρό ζήτημα θα ειδοποιήσει η ίδια τηλεφωνικά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Πάντως και στο Pierce, αν και ιδιωτικό και από τα ακριβά, τους καθηγητές δεν τους βλέπεις ποτέ εκτός ωραρίου ή όταν θέλεις εσύ. Απλά έχουν καλή οργάνωση και βγάζουν ένα πρόγραμμα στις αρχές και στη μέση του χρόνου που ξέρεις ότι 2 ημέρες της εβδομάδας, τι ώρες μπορείς να δεις και ποιους τους καθηγητές. Έχουν ομαδοποιηθεί ανάλογα με τα κενά τους και εσύ κανονίζεις το πρόγραμμά σου αντίστοιχα. Δεν είναι και πυρηνική φυσική δα!

 

Μια ωραία ιστορία...

Την ενημέρωση με email την εφαρμόζει η αδελφή μου σε όποιο σχολείο διδάσκει(δημοτικό). Ήθελε να ενημερώνει τους γονείς για το τι παρέδωσε, τι θέμα έχουν, τις εργασίες, κλπ Το κάνει γύρω στις 16:00 (αφού δλδ έχει τελειώσει από το μάθημα, έχει πάει σπίτι να φάει σαν άνθρωπος και έχει μαζέψει το υλικό).

Ανακοινώνει τον τρόπο ενημέρωσης την πρώτη ημέρα και ζητά emails. Κάποιοι λένε εμείς δεν έχουμε mail, πως θα ενημερωνόμαστε; οκ λέει, θα ενημερώνω τότε αυτούς που έχουν με email και τους υπόλοιπους επιγραμματικά με σημείωση στην τσάντα. Αντέδρασαν οι "δεν έχω mail" και απαίτησαν να τους ενημερώνει το ίδιο αναλυτικά. Τους είπε ότι είναι ανέφικτό λόγω χρόνου. Της είπαν τότε να ενημερώνει όλους με τον ίδιο τρόπο. Αντέδρασαν τότε οι έχοντες email, γιατί θα έχαναν την πληρότητα ενημέρωσης. Μετά αντέδρασαν κάποιες μαμάδες για την ώρα ενημέρωσης γιατί αυτές ξεκινάνε το διάβασμα με το που γυρίζουν τα παιδιά στο σπίτι. 

Εν τέλει, τελικά όλοι είχαν κάποιο email και συμβιβάστηκαν. Μετά άρχισε η αλληλογραφία διευκρινίσεων, απαιτήσεων, παραπόνων. Πάντα με email. Γιατί βάζετε τόσα, γιατί δεν βάζετε περισσότερα; Αχ σήμερα ο Γιαννάκης μου είπε ότι δεν τον έκανε παρέα ο Γιωργάκης, εσείς τι προσέξατε; 

 

Πείτε μου στην θέση της αν την επόμενη χρονιά θα παίρνατε την πρωτοβουλία να ενημερώσετε τους γονείς με email  (που άλλωστε δεν προβλέπεται από κανονισμό); Εγώ μάλλον όχι. Και δε φταίει ούτε αυτή, ούτε οι γονείς. Φταίει ότι δεν υπάρχει κανένα πλαίσιο.

Φέτος δουλεύει σε ευρωπαϊκό σχολείο στο εξωτερικό. Η ενημέρωση γίνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά, μέσω πλατφόρμας και δεν είναι αμφίδρομη. Οι γονείς ενημερώνονται κανονικότατα και όλα κυλούν ήρεμα και για τους γονείς αλλά και για την ίδια. 

 

Η ιστορία της αδερφής σου είναι μία θετική πρωτοβουλία που ανέπτυξε μεμονωμένα ένας εκπαιδευτικός και μπράβο! Η εφαρμογή αυτής της μεθόδου οι αντιδράσεις κλπ έχουν να κάνουν με την εφαρμογή κάθε καινούργιου πράγματος.

Στο δημόσιο σχολείο πρέπει να αλλάξει το πλαίσιο ώστε και οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς να "συμμορφωθούν".

Πχ εάν έβγαινε μια εγκύκλιος και έλεγε πχ ότι από Σεπτέμβριο θα δηλώνουν όλοι οι γονείς email ή άλλο τρόπο επικοινωνίας και οι εκπαιδευτικοί μία φορά το μήνα / τρίμηνο οτιδήποτε  θα τους ενημερώνουν ή δημιουργείτο μία πλατφόρμα όπου ο εκπαιδευτικός θα είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει κλπ αλλά και ο γονιός να έχει πρόσβαση ώστε να ενημερώνεται τότε και οι εκπαιδευτικοί με κάποιο τρόπο θα μάθαιναν την τεχνολογία και οι γονείς!

Το εάν ένας γονιός πάει και διαμαρτύρεται γιατί δεν έκανε παρέα ο Γιωργάκης τον Γιαννάκη είναι θέμα του εκπαιδευτικού να το αντιμετωπίσει, ως πρόβλημα της δουλειάς του.

Όχι λόγω ενός προβλήματος να ακυρώσει την συνολική επικοινωνία!

Και εγώ στην δουλειά μου έχω να αντιμετωπίσω προβλήματα και μου ραπορτάρουν ένα σωρό άνθρωποι. Τι πρέπει να πω? επειδή μου ραπορτάρουν και βλακείες να ζητήσω από όλους να μην με ξαναενοχλήσουν? :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

 

Πιστεύω ότι είχε καλή πρόθεση αλλά το χειρίστηκε λάθος.  Δεν είναι εφικτό να ενημερώνεις σε καθημερινή βάση και δεν έχει και νόημα. (εκτός βέβαια και αν υπάρχει έτοιμη υποδομή, όπως πλατφόρμα)

 

Έπρεπε να ζητήσει τα emails και να ενημερώνει όταν υπάρχει κάποιο θέμα, αλλιώς σε κάποια τακτά διαστήματα. πχ 1 φορά τον μήνα. Όχι κάθε μέρα.

Στους υπόλοιπους που δεν έχουν email, να δέχεται τηλεφωνήματα και ραντεβού και να τους λέει πως αν υπάρξει κάποιο σοβαρό ζήτημα θα ειδοποιήσει η ίδια τηλεφωνικά.

 

 

 

 

Φυσικά και είναι εφικτό να ενημερώνεις σε καθημερινή βάση. Ίσως μας ακούγεται παράξενο γιατί δεν έχουμε μάθει σε ποιοτική δουλειά. Σε άλλα σχολεία πάντως δούλεψε. Η καθημερινή ενημέρωση, ειδικά στο δημοτικό, έχει μεγάλη σημασία και προσφέρει πολλά. Και στον γονέα που ενδιαφέρεται, και σε αυτόν που πρέπει να κυνηγά το παιδί του γιατί ξεχνάει, ακόμα και ως trigger για τον γονιό που δεν ασχολείται. Στο pierce πάντως (στο γυμνάσιο τουλάχιστον) όντως δουλεύεται μέσω πλατφόρμας και καθημερινά τα παιδιά έχουν διαθέσιμο υλικό για το μάθημα της ημέρας (εργασίες, ασκήσεις, ενδιαφέροντα κείμενα). 

 

Just now, elenip είπε:

 

Η ιστορία της αδερφής σου είναι μία θετική πρωτοβουλία που ανέπτυξε μεμονωμένα ένας εκπαιδευτικός και μπράβο! Η εφαρμογή αυτής της μεθόδου οι αντιδράσεις κλπ έχουν να κάνουν με την εφαρμογή κάθε καινούργιου πράγματος.

Στο δημόσιο σχολείο πρέπει να αλλάξει το πλαίσιο ώστε και οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς να "συμμορφωθούν".

Πχ εάν έβγαινε μια εγκύκλιος και έλεγε πχ ότι από Σεπτέμβριο θα δηλώνουν όλοι οι γονείς email ή άλλο τρόπο επικοινωνίας και οι εκπαιδευτικοί μία φορά το μήνα / τρίμηνο οτιδήποτε  θα τους ενημερώνουν ή δημιουργείτο μία πλατφόρμα όπου ο εκπαιδευτικός θα είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει κλπ αλλά και ο γονιός να έχει πρόσβαση ώστε να ενημερώνεται τότε και οι εκπαιδευτικοί με κάποιο τρόπο θα μάθαιναν την τεχνολογία και οι γονείς!

Το εάν ένας γονιός πάει και διαμαρτύρεται γιατί δεν έκανε παρέα ο Γιωργάκης τον Γιαννάκη είναι θέμα του εκπαιδευτικού να το αντιμετωπίσει, ως πρόβλημα της δουλειάς του.

Όχι λόγω ενός προβλήματος να ακυρώσει την συνολική επικοινωνία!

Και εγώ στην δουλειά μου έχω να αντιμετωπίσω προβλήματα και μου ραπορτάρουν ένα σωρό άνθρωποι. Τι πρέπει να πω? επειδή μου ραπορτάρουν και βλακείες να ζητήσω από όλους να μην με ξαναενοχλήσουν? :)

 

Ενώ το τοποθετείς σωστά μετά το χάνεις. Πολύ σωστά όπως λες, αν υπήρχε πλαίσιο τότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει πλαίσιο. Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι πρόβλημα άξιο αναφοράς το αν έχει παρέες ή όχι ένα παιδί. Ούτε έγραψα ότι δεν αντιμετωπίζεται. Μιλάω για την κατάχρηση που γίνεται ακριβώς λόγω έλλειψης πλαισίου. Στη δουλειά σου όταν σου ραπορτάρουν βλακείες, μια-δύο έχεις το δικαίωμα κόψεις την επικοινωνία ή να μεσολαβήσει ανώτερός σου. Ο εκπαιδευτικός είναι υποχρεωμένος να αντιμετωπίσει κάθε είδους γονέα ή πρόβλημα, χωρίς escalation.Υπάρχουν γονείς τρομερά ενοχλητικοί, που νομίζουν ότι το παιδί τους είναι το κέντρο του κόσμου, που υπεραναλύουν τα πάντα, που ανταγωνίζονται άλλους γονείς και όλο αυτό θέλουν να το μεταφέρουν στον δάσκαλο (πληροφοριακά,  η αδελφή μου είναι επίσης από τις λίγες που ενημερώνει εκτός ωραρίου, έχει πάντα ανοικτό τηλέφωνο και έχει πρόγραμμα ενημερώσεων από την αρχή του χρόνου).

Εγώ ως γονέας, όταν βλέπω μια θετική πρωτοβουλιά (και όχι υποχρέωση) από τον δάσκαλο, κοιτάω πρώτα να την ενισχύσω και όχι να την μειώσω ή να την δυσκολέψω. Όταν ο δάσκαλος μου λέει ότι θέλω τα email σας ώστε να σας στέλνω ομαδικά ένα email ενημέρωσης, δεν καταλαβαίνω ότι μου λέει πάρε το email μου για να με ρωτάς για το παιδί σου.

 

Αλλά και πάλι από την αρχή είπα ότι δεν φταίει ούτε ο γονιός, ούτε ο δάσκαλος. Φταίει η έλλειψη κανονιστικού πλαισίου, η αδιαφορία πολλών διευθυντών για οργάνωση και φυσικά η απουσία οποιασδήποτε πρωτοβουλίας (ειδικά όταν πολλές φορές έχει γυρίσει μπούμερανγκ στον εκπαιδευτικό). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Φυσικά και είναι εφικτό να ενημερώνεις σε καθημερινή βάση. Ίσως μας ακούγεται παράξενο γιατί δεν έχουμε μάθει σε ποιοτική δουλειά. Σε άλλα σχολεία πάντως δούλεψε. Η καθημερινή ενημέρωση, ειδικά στο δημοτικό, έχει μεγάλη σημασία και προσφέρει πολλά. Και στον γονέα που ενδιαφέρεται, και σε αυτόν που πρέπει να κυνηγά το παιδί του γιατί ξεχνάει, ακόμα και ως trigger για τον γονιό που δεν ασχολείται. Στο pierce πάντως (στο γυμνάσιο τουλάχιστον) όντως δουλεύεται μέσω πλατφόρμας και καθημερινά τα παιδιά έχουν διαθέσιμο υλικό για το μάθημα της ημέρας (εργασίες, ασκήσεις, ενδιαφέροντα κείμενα). 

στον εκπαιδευτικό). 

 

Μια γενική ενημέρωση είναι εφικτή προφανώς. Και δεν χρειάζεται καν email. Θα είχε ετοιμάσει από πριν ένα χαρτί που θα έγραφε τι παραδίδει και τι ασκήσεις θα βάλει για το σπίτι. Και θα το μοίραζε στα παιδιά.

Το τι ασκήσεις έχουν για το σπίτι ή ποιες σελίδες έκαναν στο σχολείο, μπορούν και τα παιδιά να το σημειώνουν στο πρόχειρο... 

Γι΄αυτό μιλάμε;

 

Σε προσωποποιημένη βάση χωρίς αντίστοιχες υποδομές δεν είναι. Αλλά αυτή είναι η σημαντική. Η προσωποποιημένη ενημέρωση. Πως τα πηγαίνει το παιδί μου, αν αντιμετωπίζει κάποιο θέμα, που πρέπει να δουλέψει περισσότερο, τι να προσέξει, τι να αλλάξει κτλ. Αυτά ΔΕΝ χρειάζεται να είναι σε καθημερινή βάση... Μια φορά το μήνα είναι υπεραρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Αλλά και πάλι από την αρχή είπα ότι δεν φταίει ούτε ο γονιός, ούτε ο δάσκαλος. Φταίει η έλλειψη κανονιστικού πλαισίου, η αδιαφορία πολλών διευθυντών για οργάνωση και φυσικά η απουσία οποιασδήποτε πρωτοβουλίας (ειδικά όταν πολλές φορές έχει γυρίσει μπούμερανγκ στον εκπαιδευτικό). 

 

Σε αυτό συμφωνούμε, αν δεν τεθεί το κανονιστικό πλαίσιο, τίποτε δεν θα γίνει!

Από εκεί και πέρα όλα όσα αναφέρεις εντάσσονται στα προβλήματα που καλείται να διαχειριστεί ένας εκπαιδευτικός και καλώς ή κακώς είναι μέρος της δουλειάς του. Ακόμη και το κανονιστικό πλαίσιο να δημιουργηθεί ένας "ενοχλητικός" γονιός μπορεί να το προσπεράσει! :)

Από εκεί και πέρα επειδή κάποιοι ενδιαφέρονται πραγματικά για την δουλειά τους, όπως π.χ. η αδερφή σου, θα αναπτύξουν την θετική πρωτοβουλία. Ακόμη και να μην μπορέσει να εφαρμοστεί κάτι με απόλυτη ακρίβεια, τουλάχιστον κάποιοι θα έχουν ωφεληθεί!

Εδώ καθόμαστε και συζητάμε για το εάν όταν λείπει ένας εκπαιδευτικός πολλές ημέρες από το σχολείο, δεν είναι σε θέση το σχολείο να γνωρίζει τι θα κάνει την επόμενη!

Σε ότι αφορά την δουλειά μου, όχι ούτε εκεί μπορεί να γίνει ξεκαθάρισμα γιατί ο άλλος δεν μπορεί να καταλάβει ότι αυτό που ραπορτάρει είναι βλακεία οπότε αναγκαστικά τους διαχειρίζομαι προσπαθώντας να τους δείξω το σωστό.

Κάτι αντίστοιχο έχει να κάνει και ο εκπαιδευτικός, καλώς ή κακώς θα πρέπει να μπορεί να διαχειριστεί τους γονείς.

Κάποιοι απλώς κλείνουν την πόρτα (μεταφορικά και κυριολεκτικά) για να "γλιτώσουν" από τους "δύσκολους" γονείς και μαζί με αυτούς αποκλείονται και όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenip είπε:

Εδώ καθόμαστε και συζητάμε για το εάν όταν λείπει ένας εκπαιδευτικός πολλές ημέρες από το σχολείο, δεν είναι σε θέση το σχολείο να γνωρίζει τι θα κάνει την επόμενη!

Καλά σοβαρά τωρα;;; πρέπει ο εκπαιδευτικός να γνωρίζει αν θα είναι άρρωστος και την επόμενη μερα;;; Αυτό πρώτη φορά το ακούω... Φυσικά και δε μπορεί να γνωρίζει από την προηγούμενη το μεσημέρι αν θα έχει αναρρώσει για να ενημερώσει το σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Για τη διευκολυνση της ενημέρωσης εμεις κανουμε το εξης: ορίζουμε μια μερα κοινη για ολους και μια δεύτερη ελεύθερης επιλογής, ή αν έχουμε πολλούς μετακινούμενους που δεν συμπίπτουν, ορίζουμε δυο μέρες που ο καθενας θα δηλωσει τουλαχιστον τη μια, κ η δεύτερη είτε είναι η άλλη υποχρεωτική, είτε ειναι ελευθερη. 

 

Με ηλεκτρονικές ενημερωσεις εχουμε κι εμεις διαφορα ευτράπελα κατα καιρους. τη χρησιμοποιουμε για γενικές ανακοινωσεις ομως εδω κ δυο χρονια. εγω προσωπικα δεν θα εθχα κανενα θεμα να στελνουμε ενημερωτικά κ μια φορα το μηνα, ομως την επαφη με τον γονέα τη θεωρω αναντικατάστατη. θεωρω πολυ βοηθητικό να ξερεια τη σταση του απεναντι στον ρολο του παιδιου ως μαθητη. Λυνονται πολλες αποριες ετσι και ειναι ενας τροπος να δεις το καθε παθδι σαν μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα, πραγμα δυσκολο να γινει μονο μεσα απο το μαθημα οταν καθε χρονο εχεις να γνωρίσεις πανω απο 100 παιδια. 

 

Γενικα εγω προσωπικα, διαφωνω με τις απογευματινές ενημερωσεις. οτι υπηρεσιες γενικα συναλλάσσονται με το κοινο πρωινές ωρες κ συχνα με πολυ συγκεκριμενο ωραριο επαφής με το κοινο, που ενιοτε ειναι μικροτερο απο το γενικο ωραριο λειτουργίας τους. Εμεις δεν διώχνουμε ποτε γονέα αν ερθει σε ωρα που δεν δεχόμαστε, ακομα κι αν εκεινη την ωρα εχουμε καποια εξωδιδακτικα εργασια, εφημερεύουμε με ή φωτοτυπουμε ή διορθώνουμε, οταν μπαινουμε ή βγαινουμε απο το σχολείο, να μην σχολιασω εδω στην επαρχια που ενημερώνουμε τους γονεις στη μεση του δρομου, στο σουπερμαρκετ, οταν ειμαστε βολτα με την οικογενεια μας ή οταν ταξιδευουμε στο πλοιο. Οποιος γονιος ειναι να γκρινιαξει θα γκρινιαξει κ γιατι η ενημερωση εγινε στις 6 το απογευμα κ εκεινος σχολαει αργα κ δεν προλαβαινει ή εγινε Τριτη που ηταν στο μαγαζι ή εγινε μερα που ειχε βαρδια. Παλια καναμε απογευματινές ενημερωσεις κ μαλιστα Δεύτερες ή Τετάρτες. Δεν ερχονταν περισσοτεροι γονεις- κ μιλω για μερος που μετα το μεσημερι δουλευουν  μονο τα σουπερμαρκετ, τα γυμναστήρια κ τα εξωσχολικα κ οσοι εχουν βαρδια σε καποια υπηρεσια. Δεν ειναι δηλαδη οτι σχολαςαν αργα κ δεν πρόλαβαν κ τετοια. Λογικο το θεωρω παντως να μην ερθουν κ απογευμα γιατι μπορει να εχουν δραστηριοτητες τα παιδια τους. Γενικα η δικη μου πειρα απο ενα σχολείο που διευκολυνει την επικοινωνια, ειναι οτι υπαρχουν πολλες κατηγοριες γονεων, που ο βαθμος της συνεργασίας τους ειναι καθαρα θεμα δικης τους ιδιοσυγκρασίας κ δεν εχει σχεση με το αν μενουν σε χωριο στην αλλη ακρη του νησιου, αν δεν μιλούν τη γλωσσα, αν δουλευουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ σε τρεις δουλειες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP said:

Καλά σοβαρά τωρα;;; πρέπει ο εκπαιδευτικός να γνωρίζει αν θα είναι άρρωστος και την επόμενη μερα;;; Αυτό πρώτη φορά το ακούω... Φυσικά και δε μπορεί να γνωρίζει από την προηγούμενη το μεσημέρι αν θα έχει αναρρώσει για να ενημερώσει το σχολείο. 

 

Δεν νομίζω ότι διάβασες τι έγραψα σε προηγούμενο post. Έγραψα ότι η δασκάλα μας έλειπε από την Δευτέρα σερί ημέρες και την Τετάρτη στις 13:30 που μίλησα με τον διευθυντή ως εκπρόσωπος της τάξης να ρωτήσω εάν ξέρει τι γίνεται ώστε να κρατήσουμε τα παιδιά σπίτι για να μην περιφέρονται σε άλλες τάξεις με όλες αυτές τις ιώσεις, δεν ήξερε και φαντάζομαι ότι εάν κάποιος αρρωστήσει και λείψει 10 ημέρες (δεν μιλάμε για κάτι έκτακτο) δεν θεωρεί καμία υποχρέωση να ενημερώσει. Μετά από 10 ημέρες που θα γυρίσει στο σχολείο θα το καταλάβουμε.

Για την ιστορία ακόμη δεν έχει επιστρέψει η δασκάλα μας και ούτε και σήμερα ήξερε ο διευθυντής τι θα γίνει από Δευτέρα.

Σε ότι αφορά την αναρρωτική άδεια ο κάθε εργαζόμενος έχει υποχρέωση να ενημερώνει τον εργοδότη του. Αν ένας εργαζόμενος αρρωστήσει και του χορηγηθεί 3ημερη π.χ. άδεια είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον εργοδότη.

Απορώ γιατί σου κάνει τόση εντύπωση!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

εργαζόμενος αρρωστήσει και του χορηγηθεί 3ημερη π.χ. άδεια είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον εργοδότη.

 

Αν ξέρει εξαρχής ότι χρειάζεται χ αριθμός ημερων, προφανως θα ενημερώσει. αν εχει ίωση κ πυρετο μπορει απλως να περιμενει να δει πώς θα ειναι μεχρι το βραδυ, γιατι οσο κι αν σου κανει εντυπωση, δεν εχουμε απεριόριστες αναρρωτικές για να λειπουμε ετσι για να ξεκουραστούμε κ να συνέλθουμε τελειωως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Δεν νομίζω ότι διάβασες τι έγραψα σε προηγούμενο post. Έγραψα ότι η δασκάλα μας έλειπε από την Δευτέρα σερί ημέρες και την Τετάρτη στις 13:30 που μίλησα με τον διευθυντή ως εκπρόσωπος της τάξης να ρωτήσω εάν ξέρει τι γίνεται ώστε να κρατήσουμε τα παιδιά σπίτι για να μην περιφέρονται σε άλλες τάξεις με όλες αυτές τις ιώσεις, δεν ήξερε και φαντάζομαι ότι εάν κάποιος αρρωστήσει και λείψει 10 ημέρες (δεν μιλάμε για κάτι έκτακτο) δεν θεωρεί καμία υποχρέωση να ενημερώσει. Μετά από 10 ημέρες που θα γυρίσει στο σχολείο θα το καταλάβουμε.

Για την ιστορία ακόμη δεν έχει επιστρέψει η δασκάλα μας και ούτε και σήμερα ήξερε ο διευθυντής τι θα γίνει από Δευτέρα.

Σε ότι αφορά την αναρρωτική άδεια ο κάθε εργαζόμενος έχει υποχρέωση να ενημερώνει τον εργοδότη του. Αν ένας εργαζόμενος αρρωστήσει και του χορηγηθεί 3ημερη π.χ. άδεια είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον εργοδότη.

Απορώ γιατί σου κάνει τόση εντύπωση!

Έχω διαβάσει όλα τα post. Μα αν δεν ξέρει πότε θα αναρρώσει πως θα ενημερώσει τον εργοδότη; μπορεί ο γιατρός να του έχει γράψει 3 μέρες και σε περίπτωση που δεν έχει αναρρώσει να του γράψει στη συνέχεια κι άλλες. Κανένας δε μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων πόσες μέρες θα είναι άρρωστος. Ενημερώνει την ίδια μέρα και όταν επιστρέφει δίνει τις απαραίτητες άδειες. Και στην αναρρωτική φυσικά και μιλάμε για κάτι έκτακτο, εκτος και αν είναι καποιο προγραμματισμένο χειρουργείο. Δηλαδή εσύ αν ανεβάσεις ξαφνικά πυρετό ξερεις ποσες μερες θα κρατήσει;

 

Just now, Έσπερος είπε:

Αν ξέρει εξαρχής ότι χρειάζεται χ αριθμός ημερων, προφανως θα ενημερώσει. αν εχει ίωση κ πυρετο μπορει απλως να περιμενει να δει πώς θα ειναι μεχρι το βραδυ, γιατι οσο κι αν σου κανει εντυπωση, δεν εχουμε απεριόριστες αναρρωτικές για να λειπουμε ετσι για να ξεκουραστούμε κ να συνέλθουμε τελειωως. 

Ακριβώς αυτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο και να θεωρώ ότι μεγάλο μέρος των εκπαιδευτικών παριστάνει ότι δουλεύει, και αποφεύγει τον έξτρα κόπο, υπάρχουν κάποια πρακτικά προβλήματα, όπως ότι οι μισοί εκπαιδευτικοί και οι μισοί γονείς είναι ηλεκτρονικά αναλφάβητοι. Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα οι ηλεκτρονικές εγγραφές στα λύκεια, όπου σε σχετικά καλή περιοχή της Αττικής, οι μισοί γονείς απλά πήγαν με χαρτιά στο λύκειο και παρακαλούσαν να τους βοηθήσει κάποιος, ούτε το taxis καταλάβαιναν τι είναι, ούτε πώς να συνδεθούν, ήμουν μπροστά σε περιστατικό που δεν ήξερες αν πρέπει να γελάσεις ή να κλάψεις με τις σαχλαμάρες που λεγόντουσαν. Ο σύλλογος γονέων σε εμάς ενημερώνει για όποια εκδήλωση, συνεδρίαση , πρόβλημα κλπ μέσω facebook και e-mail, ανταποκρίνονται τελικά ένα 10% των γονιών, που εντάξει, είναι κυρίως αδιαφορία, αλλά μετά τυχαίνει συνεχώς να υπάρχουν γονείς που διαμαρτύρονται ότι έπρεπε να σταλεί γραπτή ενημέρωση γιατί δεν έχουν facebook, κοιτάνε τα e-mail τους μόνο κάθε Σαββατοκύριακο και διάφορα άλλα τέτοια. Οπότε σαφώς και ηλεκτρονική ενημέρωση στη χώρα μας ακόμη είναι αστείο να το λέμε για πολύ κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω να προσθέσω και κάτι άλλο. Μέχρι πριν από τρία χρόνια, υπήρχαν τα τρίμηνα. Άρα μέσα στον Νοέμβριο τελείωναν τα διαγωνίσματα και μέχρι μέσα Δεκεμβρίου τα παιδιά έπαιρναν ελέγχους, και μετά έπαιρναν ξανά αρχές Μαρτίου. Τότε λοιπόν, θυμάμαι ότι με το που έμπαιναν τα πρώτα διαγωνίσματα, τέλος Οκτώ βρη αρχές Νοέμβρη, έρχονταν μαζικά οι γονείς να ρωτήσουν, και μετά φυσικά έρχονταν ξανά για τους ελέγχους ένα μήνα μετά, και συνήθως έρχονταν τον Φεβρουάριο όταν είχαν μπει τα διαγωνίσματα του δεύτερου τριμήνου και ξαναέρχονταν τον Μάρτιο. Τώρα, έλεγχοι δίνονται αρχές Φεβρουαρίου, τα διαγωνίσματα είναι απλωμένα όλο το διάστημα μέχρι και λίγο μετά τα Χριστούγεννα, και οι γονείς είναι εξαφανισμένοι. Μάλλον επειδή τα διαγωνίσματα είναι πιο αραιά, τα παιδιά συνειδητοποιούν τι γίνεται μετά τα 1-2 πρώτα, αρχίζουν να διαβάζουν, έτσι δεν έρχονται τόσο απρόσμενα χαμηλοί βαθμοί, και γι αυτό δεν έρχονται πανικόβλητοι να μας ρωτήσουν. Αλλά και πάλι, πραγματικά αναρωτιέμαι πώς στο ίδιο μέρος, οι ίδιοι γονείς, πριν από τρία χρόνια μπορούσαν να έρθουν στο σχολείο τουλάχιστον δύο φορές στους ελέγχους και σίγουρα άλλη μία για να γνωριστούμε και να ρωτήσουν, και τώρα δυσκολεύονται να έρθουν αυτή τη μία φορά στο τέλος του Α τετραμήνου. Είμαι στο ίδιο σχολείο, δεν έχω αλλάξει πειρβάλλον, και φέτος είχαμε πλήρες πρόγραμμα από αρχές Οκτωβρίου και είχαμε δώσει τις ώρες υποδοχής από νωρίς, κι όμως δεν έρχονταν. Και πέρσι τα ίδια, όπου μάλιστα λείπαμε σε άδεια ανατροφής 3 καθηγήτριες από τις "παλιές" κι έτσι είχαν πολλπλασιαστεί οι άγνωστοι καθηγητές -το λέω γιατί σ εμάς παίζει κι αυτό ρόλο, στους άγνωστους καθηγητές πάντα υ πήρχε μαζικότερη ζήτηση για ενημέρωση για να γνωριστούν κιόλας, δεν είναι παράλογο αυτό για τα δεδομένα της επαρχίας. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 9:58 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Εχω να προσθέσω και κάτι άλλο. Μέχρι πριν από τρία χρόνια, υπήρχαν τα τρίμηνα. Άρα μέσα στον Νοέμβριο τελείωναν τα διαγωνίσματα και μέχρι μέσα Δεκεμβρίου τα παιδιά έπαιρναν ελέγχους, και μετά έπαιρναν ξανά αρχές Μαρτίου. Τότε λοιπόν, θυμάμαι ότι με το που έμπαιναν τα πρώτα διαγωνίσματα, τέλος Οκτώ βρη αρχές Νοέμβρη, έρχονταν μαζικά οι γονείς να ρωτήσουν, και μετά φυσικά έρχονταν ξανά για τους ελέγχους ένα μήνα μετά, και συνήθως έρχονταν τον Φεβρουάριο όταν είχαν μπει τα διαγωνίσματα του δεύτερου τριμήνου και ξαναέρχονταν τον Μάρτιο. Τώρα, έλεγχοι δίνονται αρχές Φεβρουαρίου, τα διαγωνίσματα είναι απλωμένα όλο το διάστημα μέχρι και λίγο μετά τα Χριστούγεννα, και οι γονείς είναι εξαφανισμένοι. Μάλλον επειδή τα διαγωνίσματα είναι πιο αραιά, τα παιδιά συνειδητοποιούν τι γίνεται μετά τα 1-2 πρώτα, αρχίζουν να διαβάζουν, έτσι δεν έρχονται τόσο απρόσμενα χαμηλοί βαθμοί, και γι αυτό δεν έρχονται πανικόβλητοι να μας ρωτήσουν. Αλλά και πάλι, πραγματικά αναρωτιέμαι πώς στο ίδιο μέρος, οι ίδιοι γονείς, πριν από τρία χρόνια μπορούσαν να έρθουν στο σχολείο τουλάχιστον δύο φορές στους ελέγχους και σίγουρα άλλη μία για να γνωριστούμε και να ρωτήσουν, και τώρα δυσκολεύονται να έρθουν αυτή τη μία φορά στο τέλος του Α τετραμήνου. Είμαι στο ίδιο σχολείο, δεν έχω αλλάξει πειρβάλλον, και φέτος είχαμε πλήρες πρόγραμμα από αρχές Οκτωβρίου και είχαμε δώσει τις ώρες υποδοχής από νωρίς, κι όμως δεν έρχονταν. Και πέρσι τα ίδια, όπου μάλιστα λείπαμε σε άδεια ανατροφής 3 καθηγήτριες από τις "παλιές" κι έτσι είχαν πολλπλασιαστεί οι άγνωστοι καθηγητές -το λέω γιατί σ εμάς παίζει κι αυτό ρόλο, στους άγνωστους καθηγητές πάντα υ πήρχε μαζικότερη ζήτηση για ενημέρωση για να γνωριστούν κιόλας, δεν είναι παράλογο αυτό για τα δεδομένα της επαρχίας. 

 

Μα προφανώς δεν είναι οι ίδιοι γονείς. Εκείνοι που έβλεπες πριν 3 χρόνια, τώρα έχουν παιδιά στο Λύκειο...

 

Πάντως εγώ δεν βλέπω απλωμένα χρονικά τα διαγωνίσματα. Από τον Νοέμβριο και μετά συνέχεια γράφουν. Ή τεστ ή διαγωνίσματα. Δεν έχει περάσει βδομάδα που να μην έχουν τουλάχιστον 2 μαθήματα στα οποία να γράφουν... Και μάλιστα πίστευα ότι τώρα στα τέλη Γενάρη-αρχές Φλεβάρη θα ηρεμήσουν λίγο, αλλά συνεχίζουν να γράφουν. Για το δεύτερο τετράμηνο...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, erin0000 είπε:

Μα προφανώς δεν είναι οι ίδιοι γονείς. Εκείνοι που έβλεπες πριν 3 χρόνια, τώρα έχουν παιδιά στο Λύκειο...

 

Καλέ δεν το λέω απαραίτητα κυριολεκτικά. Εννοώ ότι είμαι στο ίδιο μέρος, ο κόσμος γενικά έχει τις ίδιες εργασιακές συνθήκες όπως πριν από 5-6 χρόνια, στατιστικά δλδ όσοι δυσκολεύονται τώρα, θα δυσκολεύονταν και τότε. Αλλά αν θέλουμε να κυριολεκτούμε κιόλας, πολλοί είναι οι ίδιοι γονείς γιατί έχουν και μικρότερα παιδιά!

 

1 ώρα πρίν, erin0000 είπε:

Πάντως εγώ δεν βλέπω απλωμένα χρονικά τα διαγωνίσματα. Από τον Νοέμβριο και μετά συνέχεια γράφουν. Ή τεστ ή διαγωνίσματα. Δεν έχει περάσει βδομάδα που να μην έχουν τουλάχιστον 2 μαθήματα στα οποία να γράφουν... Και μάλιστα πίστευα ότι τώρα στα τέλη Γενάρη-αρχές Φλεβάρη θα ηρεμήσουν λίγο, αλλά συνεχίζουν να γράφουν. Για το δεύτερο τετράμηνο...

Προηγουμένως, τον Νοέμβριο έγραφαν σχεδόν κάθε μέρα και μετά τον Φεβρουάριο σχεδόν κάθε μέρα. Αν δεν έχεις μέτρο σύγκρισης, δεν το καταλαβαίνεις. 

Βαθμούς πήρατε; Είδες τι έγινε με τις απουσίες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Καλέ δεν το λέω απαραίτητα κυριολεκτικά. Εννοώ ότι είμαι στο ίδιο μέρος, ο κόσμος γενικά έχει τις ίδιες εργασιακές συνθήκες όπως πριν από 5-6 χρόνια, στατιστικά δλδ όσοι δυσκολεύονται τώρα, θα δυσκολεύονταν και τότε. Αλλά αν θέλουμε να κυριολεκτούμε κιόλας, πολλοί είναι οι ίδιοι γονείς γιατί έχουν και μικρότερα παιδιά!

 

Προηγουμένως, τον Νοέμβριο έγραφαν σχεδόν κάθε μέρα και μετά τον Φεβρουάριο σχεδόν κάθε μέρα. Αν δεν έχεις μέτρο σύγκρισης, δεν το καταλαβαίνεις. 

Βαθμούς πήρατε; Είδες τι έγινε με τις απουσίες;

 

Σε λίγες μέρες παίρνουμε βαθμούς, αλλά μου έστειλαν email με τις απουσίες (ω ναι!!!) και οι ωριαίες είναι 0. Τις ανέφεραν ξεχωριστά... Άρα απειλές και εκφοβισμός ήταν...

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, erin0000 said:

 

Σε λίγες μέρες παίρνουμε βαθμούς, αλλά μου έστειλαν email με τις απουσίες (ω ναι!!!) και οι ωριαίες είναι 0. Τις ανέφεραν ξεχωριστά... Άρα απειλές και εκφοβισμός ήταν...

 

Ακριβώς αυτό! Θυμάστε για την απαγόρευση των ρολογιών? :)

Μου λέει ο γιος μου: «μαμά, ο τάδε, ο τάδε, ο τάδε και ο τάδε (γιος δασκάλου που διδάσκει στο σχολείο αλλά έχει άλλη τάξη) φοράνε κανονικά τα ρολόγια τους, θα το φορέσω και εγώ». Αρχικά του είπα ότι εφόσον το σχολείο δεν το επιτρέπει κακώς τα συγκεκριμένα παιδιά το φοράνε. Και εάν κάποιος κάνει κάτι που δεν είναι σωστό δεν πρέπει να παρασυρόμαστε κλπ κλπ κλπ

Επειδή όμως μου έκανε ερωτήσεις που δυσκολεύτηκα να απαντήσω του στυλ: «Ok δηλαδή αυτοί είναι οι έξυπνοι και εμείς οι χαζοί? Αφού δεν τους λένε τίποτε στο σχολείο τα έχουν δει ότι τα φοράνε κλπ κλπ εμείς θα είμαστε τα κορόιδα?» είπα να του δώσω την επιλογή να κάνει ότι θέλει ο ίδιος και να αποφασίσει ο ίδιος.

Καλώς κακώς δεν ξέρω, αποφάσισε να το φορέσει και πήγε και φυσικά κανείς δεν του είπε τίποτε!

Αυτό που εγώ κατάλαβα πάντως ήταν μία γενική απαγόρευση για εκφοβισμό των παιδιών που ούτως ή άλλως συμμορφώνονται τώρα οι αταχτούληδες δεν νομίζω να νοιάστηκαν και πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...