Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο Γυμνάσιο


Recommended Posts

Δε μπορεί να βάλει απουσία εφόσον ο μαθητής είναι στην τάξη, ούτε έχει δικαίωμα να τον διώξει με απουσία. Αυτό γινόταν με την ωριαία αποβολή όπου έπρεπε να γράψει ακριβώς το λόγο στο Ποινολόγιο. Απουσία θα βάλει εφόσον δεν παρουσιαστεί στην τάξη. Δεν θυμάμαι ακριβώς το ΦΕΚ πάντως ήταν του 2017. Θα το ψάξω.

Μπορεί να ήταν αρχες του 2018 αλλάίσχυσε από το σχολικό έτος 2017-2018.

https://www.esos.gr/arthra/55153/ti-ishyei-apo-fetos-gia-tis-apovoles-sta-gymnasia-kai-lykeia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Η ωριαία αποβολή έχει καταργηθεί από το 2017. Οι ποινές που μπορεί ένας καθηγητής να δωσει ειναι: προφορική παρατήρηση και επίπληξη. Ο διευθυντής μπορεί εκτός από τα παραπάνω να δώσει και 1 μέρα αποβολή, ενώ με απόφαση συλλόγου διδασκόντων μπορούν να δωθουν και 2 μέρες αποβολή έως και αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος. 

 

Αυτό που περιγράφεις δεν επιτρέπεται. Ο γονιός συνήθως ενημερώνεται όταν γίνει κάτι σοβαρό που αφορά το παιδί του και προφανώς αυτό δεν είναι να μην φέρει τα λεφτά της εκδρομής...

Αυτό ίσχυε εκτός από το τελευταίο που γράφεις... Υποχρεωμένος δεν ήταν. Απλώς ήταν στην κρίση του συλλόγου αν θεωρούσε ότι ο μαθητής κινδύνευε να μείνει από απουσίες να του "σβήσει" όσες ήταν από ωριαίες αποβολές. Από το 2017 καταργήθηκαν οι ωριαίες αποβολές. 

 

Η ωριαία αποβολή έχει καταργηθεί στα δημοτικά. Στην πράξη, όπως και να το ονομάσεις, είναι η κατά κόρον χρησιμοποιούμενη ποινή στη δευτεροβάθμια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Η ωριαία αποβολή έχει καταργηθεί στα δημοτικά. Στην πράξη, όπως και να το ονομάσεις, είναι η κατά κόρον χρησιμοποιούμενη ποινή στη δευτεροβάθμια.

Έχει καταργηθεί και στη δευτεροβάθμια. Δεν επιτρέπεται πια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Έχει καταργηθεί και στη δευτεροβάθμια. Δεν επιτρέπεται πια.

Δεν ξέρω κανένα σχολείο που να μην εφαρμόζει στην πράξη τν ωριαία αποβολή. Και επειδή πρόσφατα είχαμε τεράστειο θέμα με συμμαθητη της κόρης μου και φτάσαμε μέχρι το διευθυντή της δευτεροβάθμιας σαν σύλλογος γονέων, συζητήθηκε το πόσες ωριαίες αποβολές έχει χρεωθεί, γιατί δεν είναι περισσότερες κλπ, οπότε δεν ξέρω τι λέει η θεωρία, η πράξη όμως διαφωνεί. Αλήθεια, ένα δεκαπεντάχρονο που σε βρίζει μέσα στην τάξη, αν δεν μπορούσες να το βγάλεις από την τάξη, τι θα έπρεπε να το κάνεις; Να φωνάξεις αστυνομία;

Παρεπιπτόντως, εδώ βλέπω ότι απλά το έχουν βαφτίσει ωριαία απομάκρυνση πλέον:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/243905_ti-ishyei-gia-metro-tis-oriaias-apomakrynsis-mathiti-apo-tin-aithoysa-didaskalias

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη νομοθεσία.

Δεν ξέρω πως πρέπει να αντιμετωπιστεί το 15χρονο που βρίζει.

Εμένα το θέμα μου είναι παραπτώματα του τύπου, ξέχασες να κάνεις την άσκηση, δεν έφερες την εργασία, δεν έφερες τα χρήματα, χαμογέλασες ειρωνικά κτλ, που σε όλα είναι η απάντηση θα πάρεις απουσία-αποβολή. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι είναι εντελώς στον αέρα αυτές οι απειλές και έχουν μοναδικό σκοπό να τρομοκρατήσουν την τάξη και να καταστήσουν σαφή την εξουσία του καθηγητή . Ότι αν θέλει ο καθηγητής μπορεί να σε κάνει κιόλας να κινδυνεύεις να χάσεις την τάξη. Πολλές φορές η ποινή είναι ομαδική. Παίρνει απουσία όλη η τάξη γιατί δεν καθίσατε αμέσως στο θρανίο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 said:

Ευχαριστώ για τη νομοθεσία.

Δεν ξέρω πως πρέπει να αντιμετωπιστεί το 15χρονο που βρίζει.

Εμένα το θέμα μου είναι παραπτώματα του τύπου, ξέχασες να κάνεις την άσκηση, δεν έφερες την εργασία, δεν έφερες τα χρήματα, χαμογέλασες ειρωνικά κτλ, που σε όλα είναι η απάντηση θα πάρεις απουσία-αποβολή. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι είναι εντελώς στον αέρα αυτές οι απειλές και έχουν μοναδικό σκοπό να τρομοκρατήσουν την τάξη και να καταστήσουν σαφή την εξουσία του καθηγητή . Ότι αν θέλει ο καθηγητής μπορεί να σε κάνει κιόλας να κινδυνεύεις να χάσεις την τάξη. Πολλές φορές η ποινή είναι ομαδική. Παίρνει απουσία όλη η τάξη γιατί δεν καθίσατε αμέσως στο θρανίο.

 

 

Φαντάζομαι το 15χρονο που βρίζει το πηγαίνει στο διευθυντή.

Από εκεί και πέρα είναι άδικο για όλα τα παιδιά αυτή η ισοπεδωτική τιμωρία, γιατί ούτε οι "άτακτοι" τιμωρούνται πραγματικά και οι "συνεπείς" μαθαίνουν ότι η συνέπειά τους αντί να επιβραβεύεται τιμωρείται, καθότι όλοι μπαίνουν στον ίδιο κουβά.

Στο δικό μας το σχολείο (δημοτικό) απαγόρευσαν σε όλα τα παιδιά να φοράνε ρολόγια, γιατί κάποιοι (ούτε ξέρω σε ποια τάξη) ηχογραφούσαν την δασκάλα που έλεγε κάτι άσχετα.

Φαντάζομαι ούτε αυτό προκύπτει από κάποιο Νόμο.

Οπότε τα παιδιά που θέλουν να ξέρουν τι ώρα είναι, δεν μπορούν γιατί κάποια κάπου κάποτε έκαναν κάτι.

Αλλά αν δεν αντιδρά κανείς γονιός τέτοια γίνονται.

Έχεις πάει στο σχολείο να διαμαρτυρηθείς γιατί πήρε απουσία όλη η τάξη επειδή δεν έκατσαν στο θρανίο κάποια? και το πιο σημαντικό, άλλοι έχουν πάει?? :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Έχεις πάει στο σχολείο να διαμαρτυρηθείς γιατί πήρε απουσία όλη η τάξη επειδή δεν έκατσαν στο θρανίο κάποια? και το πιο σημαντικό, άλλοι έχουν πάει?? :)

 

Επειδή επισήμως εγώ δεν γνωρίζω τίποτα για ωριαία απουσία, περιμένω να δω πότε και αν θα εμφανιστούν αυτές οι απουσίες και τότε θα λάβω δράση... (για τους άλλους δεν ξέρω...)

Προς το παρόν λέω στο παιδί να μην δίνει καμιά σημασία σε τέτοιες απειλές γιατί δεν προβλέπονται από κανέναν νόμο... Δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς. Η άλλη επιλογή είναι να σιγοντάρω και εγώ πως αν κάποια μέρα κάτι ξεχάσει ή δεν προλάβει να κάνει θα τιμωρηθεί. Έλεος όμως... Δεν θα συμβάλλω σε τέτοιου είδους εκφοβισμό...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν ξέρω κανένα σχολείο που να μην εφαρμόζει στην πράξη τν ωριαία αποβολή. Και επειδή πρόσφατα είχαμε τεράστειο θέμα με συμμαθητη της κόρης μου και φτάσαμε μέχρι το διευθυντή της δευτεροβάθμιας σαν σύλλογος γονέων, συζητήθηκε το πόσες ωριαίες αποβολές έχει χρεωθεί, γιατί δεν είναι περισσότερες κλπ, οπότε δεν ξέρω τι λέει η θεωρία, η πράξη όμως διαφωνεί. Αλήθεια, ένα δεκαπεντάχρονο που σε βρίζει μέσα στην τάξη, αν δεν μπορούσες να το βγάλεις από την τάξη, τι θα έπρεπε να το κάνεις; Να φωνάξεις αστυνομία;

Παρεπιπτόντως, εδώ βλέπω ότι απλά το έχουν βαφτίσει ωριαία απομάκρυνση πλέον:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/243905_ti-ishyei-gia-metro-tis-oriaias-apomakrynsis-mathiti-apo-tin-aithoysa-didaskalias

Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές είναι δύσκολο να διαχειριστείς κάποιους μαθητές. Αυτό το παραθυράκι δεν το είχα προσέξει... Ότι μπορείς να του βάλεις απουσία και να τον στείλεις στον διευθυντή. Είχα μείνει στο ότι ο εκπαιδευτικός μπορεί μέχρι επίπληξη να δώσει σαν ποινή. Όπως έχω πει τα τελευταία χρόνια διδάσκω σε εσπερινό κι ευτυχώς δεν έχουν λόγο ύπαρξης οι ποινές. Αλλά και από φίλους που έχω στα γυμνάσια-λυκεια του νησιού ξέρω ότι πια δεν βάζουν ωριαίες.

Just now, elenip είπε:

Στο δικό μας το σχολείο (δημοτικό) απαγόρευσαν σε όλα τα παιδιά να φοράνε ρολόγια, γιατί κάποιοι (ούτε ξέρω σε ποια τάξη) ηχογραφούσαν την δασκάλα που έλεγε κάτι άσχετα.

Φαντάζομαι ούτε αυτό προκύπτει από κάποιο Νόμο.

Στο σχολείο απαγορεύεται τα παιδιά να ηχογραφούν- βιντεοσκοπουν. Γι αυτο το λόγο απαγορεύονται και τα κινητά. Έτσι λοιπόν, από τη στιγμή που υπήρξε τέτοιο περιστατικό αποφάσισαν να απαγορεύσουν τα Ρολόγια γενικώς. Δεν ξέρω αν έκαναν καλά ή όχι αλλά σίγουρα ήταν αδύνατον να ελέγξουν ένα ένα τα Ρολόγια των μαθητών. Βέβαια, υπάρχουν πλέον τόσες συσκευές που αν κάποιος θέλει να βρει κάτι θα βρει και ας μην είναι ρολόι.  

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε γενικώς αλλά προσέχετε πως το χειρίζεστε με τα παιδιά σας και όχι όλα φάτσα φορά μπροστά τους γιατί παίρνει αέρα και ο κωλος τους κι αντε να τους μαζεύετε μετά. Εγώ επειδή είχα αγανακτήσει με τα κινητά όλη την ώρα, τα Απαγορεψα εντελώς να τα φερνουν.αν ειναι κάτι ανάφκη υπάρχει το τηλ του σχολείου. Στην αρχή τα φηνα στο διαλείμμα μετά όμως έβγαινε κιν κρυφά κ μέσα στο μάθημα έλεος, γενικά έκανα υπομονή κάνα χρόνο. Αλλά μετά είπα δεν πάει άλλο. Εγώ ακόμα κι ανάγκη να είναι κιν μέσα στην τάξη δεν έχω. Αν και έχω ακούσει για καθηγητές με κινητά μέσα στη τάξη, καθηγητές δημοσίου αυτοί ειναι απαράδεκτοι, απαιτούν αλλά δίνουν το χειρότερο παράδειγμα. Μια μαθήτρια παρακουσε και το φέρε. Της είπα πως τελευταία προειδοποίηση αν το ξαναδώ θα το πάρει τον Ιούνιο. Η απάντηση της :δεν έχετε το δικαίωμα. Με ύφος κιόλας. Η απάντηση μου:δικό μου είναι το σχολείο ότι θέλω θα κάνω κι αυτός είναι ο κανόνας μου. 

Λοιπόν μην τα κάνετε κομπλεξικα και αυθαδη απέναντι στους καθηγητές γιατί όχι τίποτα άλλο, το σχολείο θα εξακολούθησει να λειτουργεί, το παιδί δεν ξέρω πως θα εξακολούθησει να λειτουργεί. 

Όσο για τα ρολόγια που ηχογραφούν αν τα πάρω πρέφα θα τα καταργήσω κι αυτά. Μου επιτρέπεται να βάζω ότι κανόνες θέλω  και με επιχειρήματα. Σε όποιον δεν αρέσει πηγαίνει αλλού σε πιο χύμα καταστάσεις. Ξέρω και σχολειο που φιλιούνται μέσα στην τάξη κι άλλα τέτοια ωραία.. κι έχει βγει βρώμα. Εγώ προτιμώ να θεωρούμαι αυστηρή πάρα ελεύθερων ηθών.. Όπως ζητάω υπογραφές για gdpr έτσι οφείλουν να μη μας καταγράφουν κι μας. Όχι πως έχω κάτι να κρύψω αλλά από που κι ως πού να ηχογραφείται το μάθημα μου. Δεν το καταλαβαίνω. Τις εξετασεις μου τις πέρασα. Κι επειδή κατανοώ ότι μπορεί κάποιος να θέλει να τσεκάρει κάτι, ας το κανει αλλά κρυφά. Το χα σκεφτεί κι εγώ στον παιδικό της μικρής. Όμως δέχομαι ότι απαγορεύεται και είναι κανονισμός. Αρκεί να τους πάρω χαμπάρι, κάηκαν. Αα άλλο πάλι κ τούτο τις προαλλες μου πε μια μαθήτρια κυρία γιατί να τα γράφουμε από πίνακα ας τα βγάλουμε φώτο να τα βλέπουμε από κει η ας τα ηχογραφήσουμε να σας ακούμε. Φυσικά επειδή εγώ έχω ποκυ καλή σχέση με τις μαθήτριες μου, της απάντησα πως φυσικά απαγορεύεται Λλα αν θέλει τοσο ποκυ να με ακούει μπιρει να τηλεφωνεί στο σχολείο και να της λέω το μάθημα και δια τηλεφώνου. Ξεπεραστηκε. Πάμε απαρακατω. Θέλω να πω προσέξτε το τους λέτε γιατί κι αυτοί οι ερμοι οι καθηγητές προσπαθούν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα πολλές φορές. Μπορεί όντως να μην ει αι πάντα δίκαιοι όλοι οι κανόνες για όλα τα παιδιά και οντως το παιδάκι με το τελευταίας τεχνολογίας ρολοι να μην έχει πονηριές στο μυαλό τουαλλα δυστθχως όταν είσαι σε μια τάξη και ιδιαίτερα σε ένα σχολείο οφείλεις να σέβεσαι τους κανονισμούς του και να συμμορφωνεσαι με αυτούς. Γενικά δεν το βλέπω παράλογο να τα απαγορεύουν ίσα ίσα. Παράλογο είναι να βγάζουν γλώσσα τα παιδιά συνέχεια κι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο ίσα κι όμοια θεωρούν πως είμαστε.. Εγώ προσωπικά έχω ποκυ καλές σχέσεις με τους μαθητές μου και μιλώ μαζί τους παρολαυτα μου χουν τύχει κάτι περίεργα και προσπαθώ με το καλό να εξηγήσω. Αν δω επιμονη λέω αυτός ειναι ο κανονισμός κ τέλος. Είμαστε ιδιωτικό όμως. Εκεί δε μιλάει κανείς. Στο δημόσιο όπως έχω ξαναγράψει δε Θα ήθελα να εργάζομαι γιατί και τους λυπαμαι ορισμένους πραγματικά τους λυπάμαι με όσα περνάνε από την ανοργανωσιά του υπουργείου  αλλα και γιατί ορισμένοι με νευριαζοθν πολύ γιατί από την πολλη κοπριτιαση και επειδή δεν τους βγήκε η ζωή όπως θα θελαν έχουν ξεχάσει ότι εκπαιδευτικος σημαίνει κάνω λειτουργημα.η όχι το έχουν ΞΕΧΆΣΕΙ απλά τους ενδιαφέρει να πάνε το 5ωρο τους και γειά ΣΑσ.δεν ειβαι έτσι όμως. 

 

Βεβαια διαβάζοντας μετά την απάντηση της Έσπερος μπορεί να μαι κι εκτός θέματος. ^^

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , erin0000 είπε:

Επειδή επισήμως εγώ δεν γνωρίζω τίποτα για ωριαία απουσία, περιμένω να δω πότε και αν θα εμφανιστούν αυτές οι απουσίες και τότε θα λάβω δράση... (για τους άλλους δεν ξέρω...)

Σε λίγες μέρες θα πάρετε ελέγχους. Εάν υπάρχουν τέτοιες απουσίες, θα φίανεται εκεί. Φυσικά μπορείτε να ρωτήσετε για τι παράπτωμα πρόκειται, θα έχουν γραφτεί στο ποινολόγιο αν είναι. Εάν δεν έχουν γραφτεί στο ποινολόγιο,  ο υπεύθυνος τμήματος κανονικά δεν τις καταχωρεί. τα παιδιά δεν έχουν δει στο αποσυιολόγιο αν γρτάφονται τέτοιες ποινές; 

 

Απαράδεκτη συμπεριφορά αυτή και βλακώδεις απειλές. Δείχνει ανθρώπους τελείως ανίδεους. Γενικά όσοι έχουμε κάποια πειρα χρησιμοποιούμε την ωριαία μόνο για κάτι πολύ βαρύ. Ακόμα κ για μαθητή που συστηματικά θορυβεί, δεν έχει και πολύ νόημα η ωριαία, μάλλον χάρη του κάνεις που βγαίνει να παίξει, και βέβαια με δεδομένο ότι δεν γίνετια κάποιος να είναι συνεχώς έξω με απουσία, από ένα σημείο και μετά χάνει το νόημά της. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Σε λίγες μέρες θα πάρετε ελέγχους. Εάν υπάρχουν τέτοιες απουσίες, θα φίανεται εκεί. Φυσικά μπορείτε να ρωτήσετε για τι παράπτωμα πρόκειται, θα έχουν γραφτεί στο ποινολόγιο αν είναι. Εάν δεν έχουν γραφτεί στο ποινολόγιο,  ο υπεύθυνος τμήματος κανονικά δεν τις καταχωρεί. τα παιδιά δεν έχουν δει στο αποσυιολόγιο αν γρτάφονται τέτοιες ποινές; 

 

Απαράδεκτη συμπεριφορά αυτή και βλακώδεις απειλές. Δείχνει ανθρώπους τελείως ανίδεους. Γενικά όσοι έχουμε κάποια πειρα χρησιμοποιούμε την ωριαία μόνο για κάτι πολύ βαρύ. Ακόμα κ για μαθητή που συστηματικά θορυβεί, δεν έχει και πολύ νόημα η ωριαία, μάλλον χάρη του κάνεις που βγαίνει να παίξει, και βέβαια με δεδομένο ότι δεν γίνετια κάποιος να είναι συνεχώς έξω με απουσία, από ένα σημείο και μετά χάνει το νόημά της. 

 

Ναι τις σημειώνουν... Τώρα στα ψέμματα, στα αλήθεια, θα δείξει...

Έχω την αίσθηση ότι αυτή η τακτική ξεκινάει από πάνω. 

Επίσης όταν παίρνει κάποιος απουσία, συνεχίζει να κάθεται μέσα στην τάξη. Το ίδιο και σε περίπτωση αποβολής. Πρέπει να προσέλθει. Το ξέρω γιατί πήραν αποβολή 3 αγόρια στην τάξη και έπρεπε να έρθουν γιατί αλλιώς θα μέτραγαν διπλές οι απουσίες. Δηλαδή είχαν εξάωρο; θα έπαιρναν 12...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MagdaP said:

Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές είναι δύσκολο να διαχειριστείς κάποιους μαθητές. Αυτό το παραθυράκι δεν το είχα προσέξει... Ότι μπορείς να του βάλεις απουσία και να τον στείλεις στον διευθυντή. Είχα μείνει στο ότι ο εκπαιδευτικός μπορεί μέχρι επίπληξη να δώσει σαν ποινή. Όπως έχω πει τα τελευταία χρόνια διδάσκω σε εσπερινό κι ευτυχώς δεν έχουν λόγο ύπαρξης οι ποινές. Αλλά και από φίλους που έχω στα γυμνάσια-λυκεια του νησιού ξέρω ότι πια δεν βάζουν ωριαίες.

Στο σχολείο απαγορεύεται τα παιδιά να ηχογραφούν- βιντεοσκοπουν. Γι αυτο το λόγο απαγορεύονται και τα κινητά. Έτσι λοιπόν, από τη στιγμή που υπήρξε τέτοιο περιστατικό αποφάσισαν να απαγορεύσουν τα Ρολόγια γενικώς. Δεν ξέρω αν έκαναν καλά ή όχι αλλά σίγουρα ήταν αδύνατον να ελέγξουν ένα ένα τα Ρολόγια των μαθητών. Βέβαια, υπάρχουν πλέον τόσες συσκευές που αν κάποιος θέλει να βρει κάτι θα βρει και ας μην είναι ρολόι.  

 

Συμφωνώ! ωστόσο, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Εφόσον κάποια παιδιά έκαναν κάτι που απαγορεύεται θα έπρεπε να είναι προσωπική η τιμωρία όχι γενική.

Τι φταίνε τα άλλα παιδιά? Ο "ατακτος" όλο και κάτι θα βρίσκει καινούργιο, δεν υπάρχει λογική να την πληρώνουν όλα τα παιδιά!!

Και τα "άτακτα" παδιά συνήθως δεν τους αγγίζουν οι απειλές, η ψυχολογία των υπολοίπων παιδιών θεωρώ πως χαλάει, καθώς "φοβούνται" πως οι απειλές θα γίνουν πράξη.

Σε ότι αφορά το ρολόι, εμείς το είχαμε πάρει δώρο για τα Χριστούγεννα στον γιο μου, το φόραγε όλο χαρά, καθόντουσαν με την παρέα τους και μετράγανε βήματα στο 5Χ5 και καλά ποιος έχει κάνει τα πιο πολλά βήματα (σαν παιχνίδι το έπαιζαν). Στενοχωρήθηκε όλη η παρέα, κρίμα δεν είναι και αυτό?

χαλάς την ψυχολογία των παιδιών, γιατί? τα παιδιά που ηχογραφούσαν κάτι άλλο θα βρουν να κάνουν, σκασίλα τους για την απαγόρευση!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Και τα "άτακτα" παδιά συνήθως δεν τους αγγίζουν οι απειλές, η ψυχολογία των υπολοίπων παιδιών θεωρώ πως χαλάει, καθώς "φοβούνται" πως οι απειλές θα γίνουν πράξη.

 

 

Αυτό ακριβώς. Λέτε τα "άτακτα" -να το πω ευγενικά- παιδιά, θα φοβηθούν με μια ωριαία απουσία; Τα παιδιά που παίρνουν βαρέως τέτοιες απειλές είναι τα πιο συνεπή, τα πιο υπεύθυνα... Δηλαδή από όπου και να το πιάσεις είναι άκυρο το θέμα...

 

Όσο για το ρολόι, θα μπορούσαν να πουν ότι όποιον πιάσουν να ηχογραφεί ή να τραβάει βίντεο θα έχει αυστηρή τιμωρία (στα πλαίσια του νόμου). Ο νόμος νομίζω μιλάει συγκεκριμένα για κινητά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε λίγες μέρες θα πάρετε ελέγχους. Εάν υπάρχουν τέτοιες απουσίες, θα φίανεται εκεί. Φυσικά μπορείτε να ρωτήσετε για τι παράπτωμα πρόκειται, θα έχουν γραφτεί στο ποινολόγιο αν είναι. Εάν δεν έχουν γραφτεί στο ποινολόγιο,  ο υπεύθυνος τμήματος κανονικά δεν τις καταχωρεί. τα παιδιά δεν έχουν δει στο αποσυιολόγιο αν γρτάφονται τέτοιες ποινές; 

 

Απαράδεκτη συμπεριφορά αυτή και βλακώδεις απειλές. Δείχνει ανθρώπους τελείως ανίδεους. Γενικά όσοι έχουμε κάποια πειρα χρησιμοποιούμε την ωριαία μόνο για κάτι πολύ βαρύ. Ακόμα κ για μαθητή που συστηματικά θορυβεί, δεν έχει και πολύ νόημα η ωριαία, μάλλον χάρη του κάνεις που βγαίνει να παίξει, και βέβαια με δεδομένο ότι δεν γίνετια κάποιος να είναι συνεχώς έξω με απουσία, από ένα σημείο και μετά χάνει το νόημά της. 

Δεν το χω διαβάσει όλο αλλά εγώ έχω να βγάλω μαθητή έξω ουουου πάρα πολλά χρόνια. Αντε να χω βγάλει κάνα δυο φορές στη ζωή μου κι αυτό γιατί δε με άφηνε καθόλου να κάνω μάθημα για καιρό. Για βλακειες πάντως δε διώχνουμε, συμφωνώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Αυτό ακριβώς. Λέτε τα "άτακτα" -να το πω ευγενικά- παιδιά, θα φοβηθούν με μια ωριαία απουσία; Τα παιδιά που παίρνουν βαρέως τέτοιες απειλές είναι τα πιο συνεπή, τα πιο υπεύθυνα... Δηλαδή από όπου και να το πιάσεις είναι άκυρο το θέμα...

 

Όσο για το ρολόι, θα μπορούσαν να πουν ότι όποιον πιάσουν να ηχογραφεί ή να τραβάει βίντεο θα έχει αυστηρή τιμωρία (στα πλαίσια του νόμου). Ο νόμος νομίζω μιλάει συγκεκριμένα για κινητά. 

Α ναι. Βέβαια. Προειδοποίηση πάντα. Κάτσε να πάω να ξαναδιαβάσω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Ευχαριστώ για τη νομοθεσία.

Δεν ξέρω πως πρέπει να αντιμετωπιστεί το 15χρονο που βρίζει.

Εμένα το θέμα μου είναι παραπτώματα του τύπου, ξέχασες να κάνεις την άσκηση, δεν έφερες την εργασία, δεν έφερες τα χρήματα, χαμογέλασες ειρωνικά κτλ, που σε όλα είναι η απάντηση θα πάρεις απουσία-αποβολή. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι είναι εντελώς στον αέρα αυτές οι απειλές και έχουν μοναδικό σκοπό να τρομοκρατήσουν την τάξη και να καταστήσουν σαφή την εξουσία του καθηγητή . Ότι αν θέλει ο καθηγητής μπορεί να σε κάνει κιόλας να κινδυνεύεις να χάσεις την τάξη. Πολλές φορές η ποινή είναι ομαδική. Παίρνει απουσία όλη η τάξη γιατί δεν καθίσατε αμέσως στο θρανίο.

 

Όχι έχεις δίκιο. Για τέτοιους λόγους δε βάζουμε απουσία ελεος

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δε μιλάει μόνο για κινητά. Μιλάει για οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή ηχογράφησης ή βιντεοσκόπησης. 

Δείτε εδω:

https://www.esos.gr/arthra/58367/ti-tha-ishysei-apo-neo-sholiko-etos-gia-ta-kinita-mesa-sta-sholeia

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Ο νόμος δε μιλάει μόνο για κινητά. Μιλάει για οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή ηχογράφησης ή βιντεοσκόπησης. 

 

 

Α μάλιστα. Οπότε @elenip στο θέμα των ρολογιών έχουν τον νόμο με το μέρος τους.

 

Στο θέμα των ωριαίων απουσιών ή των αντίστοιχων απειλών για ψύλλου πήδημα, σίγουρα δεν βασίζονται πουθενά.

 

Link to comment
Share on other sites

@erin0000 δεν είχα χρόνο να γράψω αναλυτικά στο θέμα γιατί γράφω από το κινητό γενικά και δεν ηταν εύκολο να ψάξω και να παραθέσω συνδέσμους.

 

Η @MagdaP λέει ότι καταργήθηκαν οι ωριαίες γιατί όντως οι αλλαγές του 2017-2018 άφηναν μια ασάφεια, θυμάμαι κι εγώ είχα εκπλαγεί αλλά ήμουν τότε σε άδεια και δεν το είχα παρακολουθήσει, φαίνεται ότι βγήκε κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος μετά και η ωριαία απομάκρυνση ισχύει. Στην ωριαία είναι εντός σχολείου και απασχολείται με ευθύνη του διευθυντή. Εάν μαθητής έχει 3 ωριαίες στον ίδιο καθηγητή ή 5 συνολικά, συγκαλείται συμβούλιο τμήματος. Αν λοιπόν με τόσες απειλές που όπως λες έχουν υλοποιηθεί, δεν έχει γίνει συμβούλιο τμήματος, όλα αυτά δείχνουν ότι το σχολείο ή δεν τις λαμβάνει υπόψη τελικά ή γενικώς δεν λαμβάνει υπόψη τον νόμο. Αυτά που λες γίνονται σε πολλούς καθηγητές; Εϊναι συστηματικό; Έχουμε κ εμείς κάθε χρόνο 1-2 που κάνουν κάποιες υπερβολές αλλά σε μαθιητές που συστηματικά συμπεριφέρονται σαν τουρίστες και είναι συνήθως οι ξενόγλωσσες, των καλλιτεχνικών, άντε και κανένας αναπληρωτής με δικά του προβλήματα που δεν μπορεί να τα διαχειριστεί αυτά και οι "ξένοι" εδώ δυστυχώς περνάνε άσχημα. Μια φιλόλογος αναπληρώτρια που έχουμεεδώ τα τελευταία χρόνια πήγε κάποιες φορές να το κάνει αυτό (πάλι όμως σε συστηματικούς τουρίστες) και της δείξαμε με τη στάση μας ότι δεν συμφωνούμε σαν σύλλογος με αυτό, θα ήταν πιο απλό να έπαιρνε τηλέφωνο τους γονείς σε πρώτη φαση. Αλλά και πάλι είναι διαφορετικές περιπτώσεις. Εν πάση περιπτώσει σύντομα θα πάρετε ελέγχους, λογικά θα σας έχουν δωσει ήδη ημερομηνία, και θα σου λυθούν οι απορίες.

 

Σου παραθέτω τμήμα των διατάεξων, για να μην καθυστερεί η έγκριση του συνδέσμου., Αν δεν έχουν γίνει τα δέοντα, απευθύνεις γραπτή ερώτηση στο σχολείο. Σε οποιοδήποτε παρατράγουδο την προωθείς στη ιδεύθυνση.

Σύμφωνα με το Άρθρο 31, (Παιδαγωγικά μέτρα και ενέργειες παιδαγωγικού χαρακτήρα) παρ.6, της απόφασης 10645/ΓΔ4/22-1-2018 (ΦΕΚ 120/Β/23-1-2018) του Υπουργείου Παιδείας ισχύουν τα παρακάτω σχετικά με την απομάκρυνση μαθητή από την αίθουσα διδασκαλίας:

Εάν μαθητής/τρια παρακωλύει τη διεξαγωγή μαθήματος, είναι δυνατόν να του/της επιβληθεί προφορική παρατήρηση και να απομακρυνθεί από την αίθουσα διδασκαλίας, οπότε απασχολείται με την ευθύνη του/της Διευθυντή/ντριας του σχολείου, λαμβάνοντας απουσία.

Σε περίπτωση επαναλαμβανόμενων ωριαίων απομακρύνσεων και πάντως μετά από τρεις απομακρύνσεις από τον/την ίδιο/α διδάσκοντα/ουσα ή πέντε συνολικά, το Συμβούλιο του Τμήματος* εξετάζει τους ενδεδειγμένους χειρισμούς.

 

* Συμβούλιο του Τμήματος: (όργανο του οποίου η σύνθεση και οι αρμοδιότητές του καθορίζονται στο άρθρο 39 «Καθήκοντα και αρμοδιότητες του Συλλόγου των Διδασκόντων» της  Φ.353.1/324/105657/Δ1/8-10-2002 – ΦΕΚ Β/1340/2002)

 

1. Το συμβούλιο του τμήματος αποτελείται από όλους τους διδάσκοντες στο τμήμα και προεδρεύει σ’ αυτό ο αρχαιότερος των διδασκόντων ή ο Διευθυντής ή ο Υποδιευθυντής, εφόσον διδάσκουν σ’ αυτό.

2. Συνεδριάζει έκτακτα κάθε φορά που ανακύπτουν θέματα σχετικά με τη φοίτηση, τη συμπεριφορά, την υγεία και την πρόοδο των μαθητών του τμήματος.

3. Συγκαλείται από τον προεδρεύοντα ή αν το ζητήσουν με έγγραφό τους δυο τουλάχιστον διδάσκοντες.

4. Στις συνεδριάσεις του συμβουλίου μπορεί να μετέχει και ο πρόεδρος της μαθητικής κοινότητας του τμήματος.

5. Το συμβούλιο του τμήματος συνεδριάζει κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου και εκτός ωρών διδασκαλίας των εκπαιδευτικών.

6. Το συμβούλιο του τμήματος δεν έχει αποφασιστικές αρμοδιότητες, αλλά είναι όργανο εισηγητικό προς το Σύλλογο των Διδασκόντων, που έχει και την τελική ευθύνη της λήψης αποφάσεων.

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2020 at 4:54 ΜΜ, Έσπερος είπε:

@erin0000 δεν είχα χρόνο να γράψω αναλυτικά στο θέμα γιατί γράφω από το κινητό γενικά και δεν ηταν εύκολο να ψάξω και να παραθέσω συνδέσμους.

 

Η @MagdaP λέει ότι καταργήθηκαν οι ωριαίες γιατί όντως οι αλλαγές του 2017-2018 άφηναν μια ασάφεια, θυμάμαι κι εγώ είχα εκπλαγεί αλλά ήμουν τότε σε άδεια και δεν το είχα παρακολουθήσει, φαίνεται ότι βγήκε κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος μετά και η ωριαία απομάκρυνση ισχύει. Στην ωριαία είναι εντός σχολείου και απασχολείται με ευθύνη του διευθυντή. Εάν μαθητής έχει 3 ωριαίες στον ίδιο καθηγητή ή 5 συνολικά, συγκαλείται συμβούλιο τμήματος. Αν λοιπόν με τόσες απειλές που όπως λες έχουν υλοποιηθεί, δεν έχει γίνει συμβούλιο τμήματος, όλα αυτά δείχνουν ότι το σχολείο ή δεν τις λαμβάνει υπόψη τελικά ή γενικώς δεν λαμβάνει υπόψη τον νόμο. Αυτά που λες γίνονται σε πολλούς καθηγητές; Εϊναι συστηματικό; Έχουμε κ εμείς κάθε χρόνο 1-2 που κάνουν κάποιες υπερβολές αλλά σε μαθιητές που συστηματικά συμπεριφέρονται σαν τουρίστες και είναι συνήθως οι ξενόγλωσσες, των καλλιτεχνικών, άντε και κανένας αναπληρωτής με δικά του προβλήματα που δεν μπορεί να τα διαχειριστεί αυτά και οι "ξένοι" εδώ δυστυχώς περνάνε άσχημα. Μια φιλόλογος αναπληρώτρια που έχουμεεδώ τα τελευταία χρόνια πήγε κάποιες φορές να το κάνει αυτό (πάλι όμως σε συστηματικούς τουρίστες) και της δείξαμε με τη στάση μας ότι δεν συμφωνούμε σαν σύλλογος με αυτό, θα ήταν πιο απλό να έπαιρνε τηλέφωνο τους γονείς σε πρώτη φαση. Αλλά και πάλι είναι διαφορετικές περιπτώσεις. Εν πάση περιπτώσει σύντομα θα πάρετε ελέγχους, λογικά θα σας έχουν δωσει ήδη ημερομηνία, και θα σου λυθούν οι απορίες.

 

Σου παραθέτω τμήμα των διατάεξων, για να μην καθυστερεί η έγκριση του συνδέσμου., Αν δεν έχουν γίνει τα δέοντα, απευθύνεις γραπτή ερώτηση στο σχολείο. Σε οποιοδήποτε παρατράγουδο την προωθείς στη ιδεύθυνση.

 

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Ναι βάζουν αρκετοί καθηγητές ωριαίες (ή απειλούν), αλλά δεν απομακρύνεται ποτέ κανένα παιδί. Παραμένει στην τάξη και απλά καταγράφει ο καθηγητής την "ποινή" του. Τώρα αν όντως θα μετρήσει η όχι, δεν ξέρω. Ατομικά στο παιδί μου δεν έχουν βάλει. Έχουν βάλει υποτίθεται ομαδικά στο τμήμα κάποιες φορές... 

Ναι έχουμε ημερομηνία για τους ελέγχους. Θέλω να δω αν θα υπάρχουν τέτοιου είδους απουσίες... Θα αναφέρονται διαφορετικά ή θα είναι στο σύνολο;

Εμένα δεν με απασχολεί τόσο η απουσία σαν απουσία, αλλά δεν μου αρέσει αυτό το κλίμα εκφοβισμού... Και ξέρεις συνήθως τα πιο συνεπή εκφοβίζονται και όχι οι τουρίστες...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μου είναι σε πολύ μικρότερη ηλικία, όμως αυτό που περιγράφεις με κάνει να φριττω.

 

Πρόκειται καθαρά για εκφοβισμό, τρομοκράτηση και εκμετάλλευση της ιεραρχίας. Το συγκεκριμένο σχολικό περιβάλλον ουσιαστικά προάγει τη λογική της ζούγκλας, ο ισχυρότερος επικρατεί.

 

Θεωρώ, πως οι γονείς θα πρέπει να αντιδράσετε, είτε ομαδικά, είτε μεμονωμένα, κυρίως για να γίνει στα παιδιά κατανοητό, πως τέτοιες φιλοσοφίες δεν πρέπει να γίνονται ανεκτές.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Αννα 35 said:

Τα παιδιά μου είναι σε πολύ μικρότερη ηλικία, όμως αυτό που περιγράφεις με κάνει να φριττω.

 

Πρόκειται καθαρά για εκφοβισμό, τρομοκράτηση και εκμετάλλευση της ιεραρχίας. Το συγκεκριμένο σχολικό περιβάλλον ουσιαστικά προάγει τη λογική της ζούγκλας, ο ισχυρότερος επικρατεί.

 

Θεωρώ, πως οι γονείς θα πρέπει να αντιδράσετε, είτε ομαδικά, είτε μεμονωμένα, κυρίως για να γίνει στα παιδιά κατανοητό, πως τέτοιες φιλοσοφίες δεν πρέπει να γίνονται ανεκτές.

 

Ποιος να αντιδράσει μωρέ? οι πιο πολλοί θέλουν να τα έχουν καλά με τους δασκάλους και τους γλείφουν! μεμονωμένα αντιδρούν κάποιοι και γίνονται και γραφικοί εκεί έχουμε φτάσει όχι μόνο στην εκπαίδευση σε όλους τους τομείς!

Link to comment
Share on other sites

On 4 Φεβρουαρίου 2020 at 11:05 ΠΜ, erin0000 είπε:

έλω να δω αν θα υπάρχουν τέτοιου είδους απουσίες... Θα αναφέρονται διαφορετικά ή θα είναι στο σύνολο;

Στο συνολο

αναφερονται. θα πρέπει να θυμάσαι πόσες απουσίες έχει κάνει το παιδί ένα γνώσει σου για να συγκρίνεις με τον έλεγχο. εάν δε είσαι σιγουρη, να ρωτήσεις τον υπεύθυνο. 

Link to comment
Share on other sites

Στα λύκεια τουλάχιστον, οι ωριαίες αποβολές σημειώνονται ξεχωριστά.

 

Η εμπειρία μου πάντως είναι η αντίθετη: κάποια παιδιά εξαιρετικά κακομαθημένα, με γονείς που καμαρώνουν τον τσαμπουκά του νταή τους, και ένα εκπαιδευτικό σύστημα αδύνατο να ανταπεξέλθει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Η εμπειρία μου πάντως είναι η αντίθετη: κάποια παιδιά εξαιρετικά κακομαθημένα, με γονείς που καμαρώνουν τον τσαμπουκά του νταή τους, και ένα εκπαιδευτικό σύστημα αδύνατο να ανταπεξέλθει 

Όντως κ εγώ κ άλλοι συνάδελφοι πιο συχνά συναντάμε γονείς που ειναι ετοιμοι για τσακωμό, παρα γονεις που "γλείφουν". Ουτε μαθητες με τετοια συμπεριφορα συναντάμε συχνα πια (ευτυχώς, γιατί είναι πολύ άσχημο, εμένα μ ενοχλεί πιο πολύ κι απ τη φασαρία κ την αντιδραστικότητα). Δεν νομιζω οτι μας φοβουνται πλεον τοσο, ωστε να νιώσουν την ανάγκη να μας κολακεύουν για να τα έχουν καλά μαζί μας και να επωφεληθούν, ούτε οι γονείς, ούτε οι μαθητες. Εχει βαλει το χεράκι του κι ο κλάδος σ αυτό φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...