Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο Γυμνάσιο


Recommended Posts

On 10/18/2019 at 10:52 PM, Έσπερος said:

Εντωμεταξύ στα παιδιά οι πρακτικές και χειρωνακτικές δραστηριότητες αρέσουν πάρα πολύ. Εννοώ και τα μεγάλα παιδιά που βλέπω στο σχολείο. Και καταλαβαίνω ότι δεν το κάνουν μόνο για να χάσουν  μάθημα. Μπορεί και στο διάλειμμα να πάρουν άνετα μια σκούπα και μια σφουγγαρίστρα γιατίι έπεσαν νερά στην τάξη πχ. Θα το κάνουν φυσικά με αρκετό χαβαλέ αλλά τους αρέσει. Όπως τους αρέσει να κάνουν κάποιες δουλειές όπως να κρεμάσουν ή να ξεκρεμάσουν κάτι από ψηλά, να βοηθήσουν να δέσουμε τα στρώματα που προστατεύουν τις μπασκέτες, να μεταφέρουν τους στύλους του φιλέ του βόλευ (τους βάζουμε μόνο όταν παίζουν βόλευ στη γυμναστική), να κρεμάσουν ή να διπλώσουν το φιλέ κλπ. Να βοηθάνε στις γιορτές με μικρόφωνα, υπολογιστές, κουβαλήματα εξοπλισμού κλπ. Τρελαίνονται για τέτοια, τους αρέσει να τους δίνεις ευθύνες. Και τα κάνουν και σε ώρες που δεν είναι να χάσουν μάθημα, άρα δεν είναι μόνο αυτό ο λόγος. Λογικό δεν είναι; έχουν ανάγκη την κίνηση, την εκτόνωση, τη δραστηριότητα. Μια φορά που τους σύγκρινα την παιδική ηλικία άλλοτε και τώρα, έλεγαν τι καλά που ήταν παλιά που δούλευαν και δεν είχαν όλα αυτά τα τρεξίματα και τα μαθήματα. Προφανώς από άγνοια το έλεγαν γιατί δεν έχουν κανονική εικόνα του τι σήμαινε βιοπάλη τότε -ή και τώρα- όμως τι δείχνει αυτό; Καταλαβαίνουν ότι τους έχουμε φορτώσει υποχρεώσεις που τους στερούν την παιδικότητα, γιατί αν κάτι στερεί την παιδική ηλικία είναι το να πρέπει ένα παιδί να εργάζεται εγκεφαλικά το πρωί 8-2 περίπου συν τουλάχιστον άλλες 4 ώρες το απόγευμα, και μάλιστα όλες αυτές τις ώρες να είναι και εκτός σπιτιού και χωρίς την ελευθερία να μιλήσει, να γελάσει, να συμπεριφερθεί σαν παιδί. Αυτό είναι πραγματικά κάτι που αγνοεί τις αναπτυξιακές ανάγκες ενός παιδιού. Και μη σας κάνει εντύπωση που είμαι εκπαιδευτικός και τα λέω, δεν θεωρώ φυσιολογικό όλο αυτό το πρόγραμμα σε παιδιά και εφήβους αυτών των ηλικιών. Και κατά τ' άλλα λέμε ότι είναι αφύσικο να  μπορούν και να πρέπει να κάνουν πέντε πράγματα στο σπίτι και να αναλαμβάνουν κάποια ευθύνη, μικρή αλλά ουσιαστική, που θα τους φανεί χρήσιμη σε όλη την υπόλοιπη ζωή τους; 

 

Και τέλος, έχουν απόλυτη επίγνωση του ότι τους αντιμετωπίζουμε πότε σαν μωρά και πότε σαν ενήλικες με δικά μας αυθαίρετα κριτήρια, και αντιδρούν σ' αυτό, και χαίρονται πολύ όταν τους φερόμαστε σαν να τους θεωρούμε ικανούς να κάνουν και κάτι άλλο πέραν του να διαβάζουν και να είναι "καλά παιδιά". 

 

Καλά και εμάς πέρσι που είχε κλαδέψει ο Δήμος τα πεύκα στο σχολείο τα είχαν βάλει και κουβαλάγανε τα ξύλα και ένα παιδί έπαθε αλλεργία από την γύρη που υπήρχε πάνω στα ξύλα και το τρέχανε μετά! τώρα θα μου πεις και ο Δήμος τσάμπα προσωπικό είχε βρει που να τα κουβαλάνε οι ίδιοι! :)

Εσπερος άλλο το να δίνω ευθύνες σε ένα παιδί, να το μεγαλώνω υπεύθυνα, να έχει την ευθύνη του χώρου του και άλλο να το βάζω να κάνει δουλειές λες και είναι υπηρετικό προσωπικό! και όπως είπα για τον εαυτό μου και εγώ καμία δουλειά δεν έκανε μέχρι που πέρασα Πανεπιστήμιο και μετά μια χαρά τα κατάφερα!

On 10/19/2019 at 2:33 PM, Έσπερος said:

Ορίστε οι μαμάδες που βαζουν τα παιδια τους να κανουν δουλειες για να γραφουν στα φορουμ!!! Αποκαλύφθηκες!

 

Και έλεγα θα το πει κάποιος?? :)

On 10/19/2019 at 12:55 PM, ΑΡΓΚ said:

Kαι να σκεφτείτε ότι αυτη τη στιγμή που μιλάμε έχω βάλει την δεκαπεντάχρονη κόρη μου να λύσεις τις απορίες του μικρού αδερφού της στην αρμονία, αντί να πληρώσω έξτρα μάθημα την καθηγήτρια . Το λες και καταναγκαστική εργασία ανηλίκου :shock:. Βέβαια σε 3 χρόνια λογικά θα το κάνει αυτό επαγγελματικά, οπότε την κακοποιώ τελικά ή της δίνω μία ευκαιρία να αρχίσει να μπαίνει στο πνεύμα; Μπερδεύτηκα :D

 

Θα σε ξεμπερδέψω: εάν το κάνεις για να αποκτήσει εμπειρία το παιδί όχι δεν την κακοποιείς εάν το κάνεις για να γλιτώσεις τα χρήματα τότε ναι! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που εννοώ και καταλαβαίνω ότι εννοούν και οι υπόλοιπες κοπέλες είναι ότι περα από τα μικρά καθημερινά που μπορει να κανει ενα παιδί οπως το να εχει τακτοποιημένο το δωμάτιό του, είναι και να βοηθήσει τους γονείς καποιες φορές. Δηλαδή, αν ένα Σάββατο πρωί αποφασίσει η οικογένεια να κανει γενική στο σπίτι, να μοιραστούν οι δουλειές. Δε νομίζω να είναι κάτι φοβερό να κανει ενα ξεσκόνισμα ή ένα σκούπισμα. Εγώ το βρίσκω πολύ όμορφο να βοηθάνε όλοι σε ένα σπίτι. Και μαθαίνουν και τα παιδιά να αναλαμβάνουν κάποιες υποχρεώσεις. Δεν είπε κανείς να σκοτώνεται το παιδί στις δουλειά και οι γονείς να κάθονται. 

 

Just now, erin0000 είπε:

Ως εκεί εντάξει, δεν έχω καμιά αντίρρηση. Εάν είχες όμως και λίστα με επιπλέον δουλειές είναι κάτι με το οποίο δεν συμφωνώ. Και αν γίνεται από ανάγκη και δεν υπάρχει άλλη λύση, άντε να το δεχτώ αν και προφανώς είναι επιβάρυνση του παιδιού.

Εάν δεν είναι ανάγκη όμως και απλά έχει αυτή τη νοοτροπία η μαμά, το καταδικάζω. Έχω παράδειγμα στον περίγυρό μου, όπου χωρισμένη μαμά (που θα περίμενες να φροντίζει ακόμα περισσότερο τα παιδιά της λόγω της κατάστασης), τα έχει όλη μέρα μόνα τους στο σπίτι να τα κάνουν όλα μόνα τους + το νοικοκυριό για να μπορεί να βγαίνει έξω να κάνει τη ζωή της... Βέβαια δεν το παρουσιάζει έτσι. Το παρουσιάζει ότι τα παιδιά της είναι ανεξάρτητα, χάρη σε εκείνη που τα "εκπαιδεύει" από πολύ μικρά...

Αυτό είναι τραβηγμένο και προφανώς κατακριτέο. 

 

Πάντως για να πω την αλήθεια όταν ήμουν μικρή δεν έκανα τίποτα και δε μπορώ να πω ότι μου έκανε καλό. Η μαμά μου είχε τη νοοτροπία ότι επειδή είμαστε κορίτσια δυστυχώς θα είμαστε αναγκασμένες μια ζωή να κάνουμε δουλειές γι αυτό ήθελε όσο είμαστε μαζί της να μας ξεκουράσει. Το θεωρώ πιο υγιές να μας είχε βάλει σιγά-σιγά στο νόημα.

 

Εγώ πάντως που έχω αγόρι φοβάμαι ότι αν δεν του δώσω να καταλάβει από νωρίς ότι όλοι πρέπει να βοηθάμε στο σπίτι, θα μεγαλώσει και θα τα περιμένει όλα από τη γυναίκα του. Γιατί η ελληνίδα μάνα μεγαλώνει τον γιο της σε έναν άντρα που δεν θα παντρευόταν ποτέ η ίδια!!! Δεν θέλω να γίνω τέτοια και να με βρίζει η νύφη μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP said:

Αυτό που εννοώ και καταλαβαίνω ότι εννοούν και οι υπόλοιπες κοπέλες είναι ότι περα από τα μικρά καθημερινά που μπορει να κανει ενα παιδί οπως το να εχει τακτοποιημένο το δωμάτιό του, είναι και να βοηθήσει τους γονείς καποιες φορές. Δηλαδή, αν ένα Σάββατο πρωί αποφασίσει η οικογένεια να κανει γενική στο σπίτι, να μοιραστούν οι δουλειές. Δε νομίζω να είναι κάτι φοβερό να κανει ενα ξεσκόνισμα ή ένα σκούπισμα. Εγώ το βρίσκω πολύ όμορφο να βοηθάνε όλοι σε ένα σπίτι. Και μαθαίνουν και τα παιδιά να αναλαμβάνουν κάποιες υποχρεώσεις. Δεν είπε κανείς να σκοτώνεται το παιδί στις δουλειά και οι γονείς να κάθονται. 

 

Αυτό είναι τραβηγμένο και προφανώς κατακριτέο. 

 

Πάντως για να πω την αλήθεια όταν ήμουν μικρή δεν έκανα τίποτα και δε μπορώ να πω ότι μου έκανε καλό. Η μαμά μου είχε τη νοοτροπία ότι επειδή είμαστε κορίτσια δυστυχώς θα είμαστε αναγκασμένες μια ζωή να κάνουμε δουλειές γι αυτό ήθελε όσο είμαστε μαζί της να μας ξεκουράσει. Το θεωρώ πιο υγιές να μας είχε βάλει σιγά-σιγά στο νόημα.

 

Εγώ πάντως που έχω αγόρι φοβάμαι ότι αν δεν του δώσω να καταλάβει από νωρίς ότι όλοι πρέπει να βοηθάμε στο σπίτι, θα μεγαλώσει και θα τα περιμένει όλα από τη γυναίκα του. Γιατί η ελληνίδα μάνα μεγαλώνει τον γιο της σε έναν άντρα που δεν θα παντρευόταν ποτέ η ίδια!!! Δεν θέλω να γίνω τέτοια και να με βρίζει η νύφη μου... ;)

 

Eγώ πάντως τον δικό μου θα τον μάθω να περιμενει τις δουλειές από την οικιακή βοηθό, όχι από την γυναίκα του! :mrgreen:

Αν και κάτι μου λέει, δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί ότι η νύφη μου θα με βρίζει! Τώρα θα μου πεις όμως ότι οι πιο πολλές νύφες βρίζουν τις πεθερές οπότε δεν βαριέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Eγώ πάντως τον δικό μου θα τον μάθω να περιμενει τις δουλειές από την οικιακή βοηθό, όχι από την γυναίκα του! :mrgreen:

Αν και κάτι μου λέει, δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί ότι η νύφη μου θα με βρίζει! Τώρα θα μου πεις όμως ότι οι πιο πολλές νύφες βρίζουν τις πεθερές οπότε δεν βαριέσαι.

Μακάρι να είναι πάντα σε θέση να πληρώνει οικιακή βοηθό και να μην κουράζεται κανένας με τις δουλειές στο σπίτι! Αλλά επειδή δε μπορείς να το ξέρεις αυτό καλό είναι να μάθει να κανει και καμιά δουλειά στο σπίτι γιατί αν μάθει να ρα έχει όλα στο χέρι το βρισίδι το έχεις σίγουρο από τη νύφη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, elenip είπε:

 

Θα σε ξεμπερδέψω: εάν το κάνεις για να αποκτήσει εμπειρία το παιδί όχι δεν την κακοποιείς εάν το κάνεις για να γλιτώσεις τα χρήματα τότε ναι! :mrgreen:

 

Να απαντησω σοβαρά. Όχι. Θεωρώ ότι αν ένα παιδί 15 ετών δεν καταλαβαίνει την αξία του χρήματος, και δε σέβεται το χρήμα (δηλαδή, το κάνω εγώ κάτι που μου είναι σχετικα εύκολο και έχω το χρόνο, αντί να πληρώσω), υπάρχουν δύο ενδεχόμενα: η οικογένεια έχει χρήμα άφθονο που φτάνει για να ζήσει το παιδί και τα παιδιά του άνετα, χωρίς να πολυσκάνε για βιοπορισμό και οικονομικη διαχείριση της κληρονομιάς που βρήκαν, ή το παιδί το παραμελούμε, γιατί δεν προετοιμάζεται για τον πραγματικό κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elenip είπε:

 

Eγώ πάντως τον δικό μου θα τον μάθω να περιμενει τις δουλειές από την οικιακή βοηθό, όχι από την γυναίκα του! :mrgreen:

Αν και κάτι μου λέει, δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί ότι η νύφη μου θα με βρίζει! Τώρα θα μου πεις όμως ότι οι πιο πολλές νύφες βρίζουν τις πεθερές οπότε δεν βαριέσαι.

 

Αν έχετε την οικονομική άνεση να πληρώνεται εσείς την οικιακή βοηθό του Πασά για παντα (εσωτερική κατά προτίμηση, δεν μπορεί το λερωμένο σώβρακο να μένει στο πάτωμα για μέρες μαζί με τα κορν φλέικς στο βρώμικο πιάτο), με γεια σας με χαρά σας.Αν όχι, ελπίζω τουλάχιστον να τον προετοιμάσετε για μία μοναχική ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

μου κάνει εντύπωση γιατί εσείς οι δύο ειδικά όταν συζητούμε θέματα συμπεριφοράς νηπίων φαίνεστε αρκετά αυστηρές σε σχέση με τις υπόλοιπες κοπέλες, κι από την άλλη εδώ που μιλάμε για μεγαλύτερα παιδιά, που διεκδικούν ούτως ή άλλως μια πιο ισότιμη θέση στην οικογένεια, φαίνεστε να τα αντιμετωπίζετε σαν να μην έχουν μεγαλώσει και με ένα μαγικό κουμπί στα 18 θα γίνουν όλα. 

Noμίζω παρουσιάζεις μία αρκετά τυπική εκδοχή σύγχρονης ελληνίδας μάνας: όσο είναι μωρά έχουμε τις επιρροές από τα media (με μία καθυστέρηση στο τι συνεβαίνε στην αμερική μερικές δεκαετίες πριν ) και ο γονιός του μωρού είναι πετυχημένος αν το μωρό κοιμάται αυτόνομα, αν τρώει μόνο, αν κάνει δουλίτσες σαν νήπιο (γενικά θέλουμε ένα αυτόνομο μωρό- μικρό νηπιάκι) αλλά όσο μεγαλώνουν τα παιδιά βγαίνει η παραδοσιακή υπερπροστατευτική ελληνίδα μάνα, που διαβάζει το παιδί μέχρι γυμνάσιο - λύκειο, του αγοράζει λυσάρια και το στέλνει φροντιστήρια (μήπως σκεφτεί μόνο του τίποτα και κουραστεί), του φέρνει την πορτοκαλάδα έτοιμη (αθλείται το παιδί, δεν μπορεί να ανοίξει το ψυγείο μόνο), του σερβίρει το φαγητό που έχει μαγειρέψει με βάση τα γούστα του (πάνε οι κανόνες της βρεφικής ηλικίας, που αν δεν έτρωγε το σπανάκι, επιμέναμε, ο έφηβος "διαβάζει" άρα αν θέλει μπιφτεκάκι αντί για σπανακόπιτα, θα του το μαγειρέψουμε) κλπ κλπ. Δεν το λέω για συγκεκριμένες κοπέλες, αλλά είναι τυπικό πολλών οικογενειών αυτό το σκηνικό, που το "ανεξάρτητο" τρίχρονο που μας περιφανευόμασταν ότι βοηθούσε στο άπλωμα των ρούχων γίνεται ένας έφηβος που δεν μπορεί να μαζέψει τις κάλτσες του από το πάτωμα και μετά ένας τριαντάρης εργένης που φέρνει τα βρώμικα στη μαμά να τα πλύνει κάθε ΣΚ. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω αν παρεξηγώ κάτι στα λεγόμενά σας, @erin0000 και @elenip, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί εσείς οι δύο ειδικά όταν συζητούμε θέματα συμπεριφοράς νηπίων φαίνεστε αρκετά αυστηρές σε σχέση με τις υπόλοιπες κοπέλες, κι από την άλλη εδώ που μιλάμε για μεγαλύτερα παιδιά, που διεκδικούν ούτως ή άλλως μια πιο ισότιμη θέση στην οικογένεια, φαίνεστε να τα αντιμετωπίζετε σαν να μην έχουν μεγαλώσει και με ένα μαγικό κουμπί στα 18 θα γίνουν όλα. 

 

 

Δεν με έχω για αυστηρή γενικώς... Τι το αυστηρό είπα σε σχέση με νήπια; Δεν θυμάμαι...

 

Για να επανέλθω στο θέμα των Γυμνασίων, μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει γενικώς με τα αριστεία και τους επαίνους;

Ποιοι τα παίρνουν, με ποια κριτήρια κτλ.  Στην Α΄Γυμνασίου τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Αν έχετε την οικονομική άνεση να πληρώνεται εσείς την οικιακή βοηθό του Πασά για παντα (εσωτερική κατά προτίμηση, δεν μπορεί το λερωμένο σώβρακο να μένει στο πάτωμα για μέρες μαζί με τα κορν φλέικς στο βρώμικο πιάτο), με γεια σας με χαρά σας.Αν όχι, ελπίζω τουλάχιστον να τον προετοιμάσετε για μία μοναχική ζωή.

 

Είσαι ή του άσπρου ή του μαύρου, υπάρχει και το γκρι. Το γεγονός ότι έχουμε κοπέλα και μας κάνει τις δουλειές δεν σημαίνει ότι είμαστε και απολίτιστοι γιατί αυτά με τα σώβρακα στο πάτωμα δεν είναι ούτε της παιδείας που έχουμε ούτε εικόνα που ταιριάζει με την αισθητική μας!

12 hours ago, Έσπερος said:

Μα γιατί είναι υπηρετικό προσωπικό όποιος κάνει δουλειές; Και γιατι πρέπει ένα παιδί να έχει την ευθύνη μόνο του χώρου του; Μπορείς να ξεκινήσεις από τον χώρο του ή το πιάτο του και το ποτήρι του αλλά γιατί αργότερα να μην επεκταθεί και στο να στρώσει ή να μαζέψει το τραπέζι ή να βοηθήσει τον γονιό στα ψώνια; 

 

Υποθέτω χιουμοριστικά το είπε η κοπέλα αυτό με τα χρήματα, αλλά ακόμα κι έτσι να ήταν, γιατί ένας έφηβος να μη συνεισφέρει σε κάτι από το οποίο η οικογένεια θα εξοικονομήσει χρήματα τα οποία θα χρησιμοποιηθούν από όλη την οικογένεια πάλι αλλού, πχ σε μια έξοδο που θα χαρούν όλοι; Το παιδί πώς θα καταλάβει την έννοια των χρημάτων και της διαχείρισης και της συνεισφοράς όλων; Ο γονιός μπορεί να κουράζεται με μια δεύτερη δουλειά πχ κάποιες μέρες  και το παιδί να αναλάβει κάτι στο σπίτι, αλλά να ξέρει ότι αυτά τα χρήματα είναι η βόλτα, το ταξίδι, το ποδήλατό του κλπ. Ή να κάνει όλη η οικογένεια τη γενική καθαριότητα, ο καθένας σε ένα εύλογο μερίδιο, αντί να έρθει οικιακή βοηθός κάποιες μέρες, και πάλι με τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν να κάνουν κάτι όλοι μαζί, και τα παιδιά να γνωρίζουν ότι υπάρχουν αυτές οι επιλογές. Όχι το πεντάχρονο προφανώς, αλλά εδώ μιλάμε για εφήβους. Τόσο υπερπροστατευμένα θα είναι τα παιδιά; Πρέπει να έχουν αίσθηση του πώς βγαίνουν τα χρήματα, πώς εξοικονομούνται, πώς προκύπτουν οι διάφορες ανέσεις που απολαμβάνουμε, πώς μπορούμε με λίγα μέσα να πετύχουμε κάτι παραπάνω κλπ. Δεν ξέρω αν παρεξηγώ κάτι στα λεγόμενά σας, @erin0000 και @elenip, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί εσείς οι δύο ειδικά όταν συζητούμε θέματα συμπεριφοράς νηπίων φαίνεστε αρκετά αυστηρές σε σχέση με τις υπόλοιπες κοπέλες, κι από την άλλη εδώ που μιλάμε για μεγαλύτερα παιδιά, που διεκδικούν ούτως ή άλλως μια πιο ισότιμη θέση στην οικογένεια, φαίνεστε να τα αντιμετωπίζετε σαν να μην έχουν μεγαλώσει και με ένα μαγικό κουμπί στα 18 θα γίνουν όλα. 

 

Με έχεις παρεξηγήση, την ίδια στάση έχω προς όλες τις ηλικίες :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

 

Δεν με έχω για αυστηρή γενικώς... Τι το αυστηρό είπα σε σχέση με νήπια; Δεν θυμάμαι...

 

Για να επανέλθω στο θέμα των Γυμνασίων, μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει γενικώς με τα αριστεία και τους επαίνους;

Ποιοι τα παίρνουν, με ποια κριτήρια κτλ.  Στην Α΄Γυμνασίου τι ισχύει;

Τα παιδιά που είναι τώρα Α δεν παίρνουν αριστείο, απλως μπαινουν σε κλήρωση για τον παραστάτη. Μετα σε καθε ταξη παιρνουν αριστειο οσοι ειχαν βαθμο αριστα (πανω απο 18,5) στην προηγουμενη ταξη και βραβείο ο πρωτος καθε τμηματος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τα παιδιά που είναι τώρα Α δεν παίρνουν αριστείο, απλως μπαινουν σε κλήρωση για τον παραστάτη. Μετα σε καθε ταξη παιρνουν αριστειο οσοι ειχαν βαθμο αριστα (πανω απο 18,5) στην προηγουμενη ταξη και βραβείο ο πρωτος καθε τμηματος. 

 

Σ΄ευχαριστώ. Άρα απλώς θα παρακολουθήσουν την εκδήλωση;

Σε εμάς δεν θα παρελάσουν τα παιδιά της Α Γυμνασίου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Σ΄ευχαριστώ. Άρα απλώς θα παρακολουθήσουν την εκδήλωση;

Σε εμάς δεν θα παρελάσουν τα παιδιά της Α Γυμνασίου.

ναι, παρακολουθούν κανονικά τη γιορτή. στην αρχή ή το τέλος γίνεται η απονομή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

 

 

Δεν με έχω για αυστηρή γενικώς... Τι το αυστηρό είπα σε σχέση με νήπια; Δεν θυμάμαι...

 

Για να επανέλθω στο θέμα των Γυμνασίων, μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει γενικώς με τα αριστεία και τους επαίνους;

Ποιοι τα παίρνουν, με ποια κριτήρια κτλ.  Στην Α΄Γυμνασίου τι ισχύει;

18.5 και πάνω, όπως πάντα, είναι Αριστα και έξτρα ο πρώτος κάθε τμήματος παίρνει τον σχετικό επιπλέον έπαινο και ορίζεται απουσιολόγος. Στην Α γυμνασίου ό,τι και στις άλλες τάξεις.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

18.5 και πάνω, όπως πάντα, είναι Αριστα και έξτρα ο πρώτος κάθε τμήματος παίρνει τον σχετικό επιπλέον έπαινο και ορίζεται απουσιολόγος. Στην Α γυμνασίου ό,τι και στις άλλες τάξεις.

 

Ευχαριστώ.

Στην Α Γυμνασίου προσμετράται ο βαθμός του Δημοτικού; Αυτό δεν είχα καταλάβει. Αλλά προφανώς όχι από αυτά που μου είπε η Έσπερος. Πάντως κάτι φίλες μου που ρωτούσα που έχουν παιδιά στο Γυμνάσιο δεν ήξεραν καν ότι γίνεται αυτό... περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Ευχαριστώ.

Στην Α Γυμνασίου προσμετράται ο βαθμός του Δημοτικού; Αυτό δεν είχα καταλάβει. Αλλά προφανώς όχι από αυτά που μου είπε η Έσπερος. Πάντως κάτι φίλες μου που ρωτούσα που έχουν παιδιά στο Γυμνάσιο δεν ήξεραν καν ότι γίνεται αυτό... περίεργο...

Τα βραβεία και τα αριστεία δίνονται κάθε χρόνο στη γιορτή της 28ης για τις επιδόσεις των μαθητών της προηγούμενης χρονιάς. Δηλαδή βραβείο και αριστειο στην Α Γυμνασίου θα πάρουν όσοι φοίτησαν πέρυσι στην Α Γυμνασίου, δηλαδή οι μαθητές της Β κοκ. Οι φίλες σου που δεν το ήξεραν μάλλον δεν θα έχουν τόσο καλούς μαθητές. Αν τα παιδιά τους έπαιρναν βραβείο ή αριστειο θα το ήξεραν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Τα βραβεία και τα αριστεία δίνονται κάθε χρόνο στη γιορτή της 28ης για τις επιδόσεις των μαθητών της προηγούμενης χρονιάς. Δηλαδή βραβείο και αριστειο στην Α Γυμνασίου θα πάρουν όσοι φοίτησαν πέρυσι στην Α Γυμνασίου, δηλαδή οι μαθητές της Β κοκ. Οι φίλες σου που δεν το ήξεραν μάλλον δεν θα έχουν τόσο καλούς μαθητές. Αν τα παιδιά τους έπαιρναν βραβείο ή αριστειο θα το ήξεραν. ;)

 

Είδατε; πολλά πράγματα αγνοώ (σημαντικά ή ασήμαντα) και ας ξέρω κόσμο με παιδιά στο Γυμνάσιο... Βγάζω τις πληροφορίες με το τσιγκέλι...

Σίγουρα δεν είναι αριστούχοι τα παιδιά τους, αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να γνωρίζουν έστω ότι υπάρχει αυτός ο θεσμός, ότι γίνονται αντίστοιχες εκδηλώσεις κτλ. Το να δηλώνεις άγνοια επί του θέματος με παιδιά στο Γυμνάσιο μου κάνει φοβερή εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Είδατε; πολλά πράγματα αγνοώ (σημαντικά ή ασήμαντα) και ας ξέρω κόσμο με παιδιά στο Γυμνάσιο... Βγάζω τις πληροφορίες με το τσιγκέλι...

Σίγουρα δεν είναι αριστούχοι τα παιδιά τους, αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να γνωρίζουν έστω ότι υπάρχει αυτός ο θεσμός, ότι γίνονται αντίστοιχες εκδηλώσεις κτλ. Το να δηλώνεις άγνοια επί του θέματος με παιδιά στο Γυμνάσιο μου κάνει φοβερή εντύπωση.

Στο Γυμνάσιο οι γιορτές στις εθνικές επετείους γίνονται χωρις την παρουσία γονέων. Ετσι, αν τα ιδια τα παιδιά δεν πληροφορήσουν τους γονείς για το τι συμβαίνει, δεν θα το μάθουν ποτέ. Στην ίδια γιορτή ορίζεται ο σημαιοφόρος και οι παραστατες. Ο σημαιοφόρος είναι από την γ Γυμνασίου ο μαθητής με την καλύτερη επίδοση (με βάση την περσινή επίδοση). Δύο παραστατες από τη Γ, δύο από την Β με βάση την επίδοση πάντα και νομίζω ένας από την Α Γυμνασίου που ορίζεται με κλήρωση ανάμεσα στους μαθητές που ειχαν 10 στο δημοτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Στο Γυμνάσιο οι γιορτές στις εθνικές επετείους γίνονται χωρις την παρουσία γονέων. Ετσι, αν τα ιδια τα παιδιά δεν πληροφορήσουν τους γονείς για το τι συμβαίνει, δεν θα το μάθουν ποτέ. Στην ίδια γιορτή ορίζεται ο σημαιοφόρος και οι παραστατες. Ο σημαιοφόρος είναι από την γ Γυμνασίου ο μαθητής με την καλύτερη επίδοση (με βάση την περσινή επίδοση). Δύο παραστατες από τη Γ, δύο από την Β με βάση την επίδοση πάντα και νομίζω ένας από την Α Γυμνασίου που ορίζεται με κλήρωση ανάμεσα στους μαθητές που ειχαν 10 στο δημοτικό. 

 

Εμάς βγήκε ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του σχολείου και από εκεί το έμαθα... Απλώς δεν ήξερα λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Εμάς βγήκε ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του σχολείου και από εκεί το έμαθα... Απλώς δεν ήξερα λεπτομέρειες.

Αφού έχει ιστοσελίδα το σχολείο σας που ενημερώνεται, πάλι καλά. Γιατί δυστυχώς σε πολλά σχολεία οι ιστοσελίδες είναι απλά για να υπάρχουν. Δεν ενημερώνονται ποτέ. 

Βέβαια εγώ είμαι σε μικρό μέρος και δεν πολυασχολουνται με ιστοσελίδες καθώς τα μαθαίνουν από στόμα σε στόμα. Μπορεί στην Αθήνα και στις μεγάλες πόλεις να είναι πιο ενημερωμένες οι ιστοσελίδες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Αφού έχει ιστοσελίδα το σχολείο σας που ενημερώνεται, πάλι καλά. Γιατί δυστυχώς σε πολλά σχολεία οι ιστοσελίδες είναι απλά για να υπάρχουν. Δεν ενημερώνονται ποτέ. 

Βέβαια εγώ είμαι σε μικρό μέρος και δεν πολυασχολουνται με ιστοσελίδες καθώς τα μαθαίνουν από στόμα σε στόμα. Μπορεί στην Αθήνα και στις μεγάλες πόλεις να είναι πιο ενημερωμένες οι ιστοσελίδες. 

 

Καλά μην φανταστείς. Κάποιες γενικές ανακοινώσεις ανεβαίνουν. Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη η ιστοσελίδα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Ευχαριστώ.

Στην Α Γυμνασίου προσμετράται ο βαθμός του Δημοτικού; Αυτό δεν είχα καταλάβει. Αλλά προφανώς όχι από αυτά που μου είπε η Έσπερος. Πάντως κάτι φίλες μου που ρωτούσα που έχουν παιδιά στο Γυμνάσιο δεν ήξεραν καν ότι γίνεται αυτό... περίεργο...

Μόνο για τον απουσιολόγιο κ τον παράσταση προσμετράται. αλλιώς το σχολείο δεν απονέμει διάκριση για βαθμό προηγούμενης βαθμίδας. αντίστοιχα οποίος βγάλει άριστα στη γ γυμνασιου θα βραβευτεί από το γυμνάσιο οταν θα παει α λυκειου. 

 

μου κανει εντυπωση παντως γιατι ξερω οτι πολλοι γονεις ζουν και αναπνέουν για τα αριστεια!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μόνο για τον απουσιολόγιο κ τον παράσταση προσμετράται. αλλιώς το σχολείο δεν απονέμει διάκριση για βαθμό προηγούμενης βαθμίδας. αντίστοιχα οποίος βγάλει άριστα στη γ γυμνασιου θα βραβευτεί από το γυμνάσιο οταν θα παει α λυκειου. 

 

μου κανει εντυπωση παντως γιατι ξερω οτι πολλοι γονεις ζουν και αναπνέουν για τα αριστεια!!

 

Όχι καλέ. Ο απουσιολόγος βγήκε με κλήρωση και δεν είναι καν καλή μαθήτρια...

 

Φαίνεται στον δικό μου κύκλο δεν ασχολούνται με την αριστεία (σαν αυτοσκοπό εννοώ). Ούτε και εγώ...:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...