Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χτυπήματα στα νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Edit: επειδή αναφέρθηκαν νεκροθάφτες και γιατροι, η αληθεια είναι πως όταν κάτι έχεις βιώσει εκ των εσω, του συμπεριφερεσαι και διαφορετικά. Πχ ο νεκροθάφτης αν έχει χάσει δικό του άνθρωπο θα μπιρει να κατανοήσει καλύτερα τον πόνο του άλλου και δε θα τον βλέπει μόνο ως πορτοφόλι για την κάσα φέρει ειπείν. Όχι πως έχει τόση σημασία αλλά είναι ένα συν. Εγώ ας πούμε προ παιδιών δεν είχα ιδέα για τα έξοδα τους. Τώρα που κατανοώ πολλά περισσότερα έχω κάνει πολλές μειώσεις στα δίδακτρα και ειμαι πιο ας το πούμε συζητήσιμη σε δόσεις κοκ. Όταν μου τα ελεγαν οι γονείς μου φαινόταν παράξενο πως δεν έχουν ας πούμε και παρολαυτα θέλουν κι αυτό κι εκείνο και το άλλο. Πλέον κατανοώ και συνεργάζομαι καλύτερα. Ένα παράδειγμα έφερα. 

Just now, emmaki είπε:

 

 

Η κουβεντα, αν δεν το καταλαβες, δεν ηταν μονο για το διαλειμμα. Ηταν για καθε στιγμη που ενα ή περισσοτερα παιδια μπορει να μεινουν μονα τους. Δεν προσεχεις το διαβεζεις! Σε παρασυρουν τα νευρα σου! Να το προσεξεις αυτο!

 

Αν συμβει κατι, ναι! Θα τα αφησω μονα τους, γιατι το παιδι που ματωσε το ποδι του και κλαει μπορει να ειναι το δικο σου και σιγουρα δεν θες να το παρατησω εστω και για τρια λεπτα μεχρι να μαζεψω τα υπολοιπα για να του περιποιηθω το τραυμα του! Δεν ξερω αν μπορεις, εγω δεν μπορω να βλεπω παιδι να υποφερει! Ισως το οτι πιθανοτατα δεν εχω παιδια (συμφωνα με τα δικα σου συμπερασματα, που παλι δεν λες απο που προηλθαν!!!) με εχει κανει να εχω ενσυναισθηση και να στεναχωριεμαι με τον πονο του αλλου!

Επισης, δεν απαντησες τι θα κανεις αν παρ’ ολες σου τις προσπαθειες κατουρηθεις, ρε αδερφε! Ειναι και αυτο κατι που μπιρει να συμβει και στους καλυτερους. Ειπες βεβαια οτι θα τα μαζεψεις στις βρυσες. Αραγε εκει δεν εχουν φοβο να χτυπησουν; Θα εισαι με την πορτα ανοιχτη και θα επιβλεπεις; Και αν οι βρυσες ειναισε αλλο σημειο οποως στο δικο μου σχολειο; 

 

Ακομα και στις λειτουργιες του σωματος σου εισαι τελεια! Μπραβο! Μπραβο! Μπραβο!

Να μην πάνε στις βρύσες!! Δωστούς μωρόμαντηλα!! Αμάν!! Κάνε ότι σε φωτίσει ο παντοδύναμος. 

Και δεν κατουριεμαι πάνω μου, ήμαρτον. Τι είμαι, μωρό? 

 

Αντε καληνύχτα. Γιατί εσύ μπορεί να έχεις πυρετό αλλά εγώ αύριο εγερτήριο στις 7. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Νεφελη!!!!

Στο βασικο μου δεν απαντας!!!!!!!!

Στηριζεις μια ολοκληρη φιλοσοφια πανω σε ενα συμπερασμα στο οποιο δεν μου λες πώς εφτασες!!!!!!!

Υπεκφευγεις! Δεν ειναι καλο αυτο!!!!!!

 

Αν περιμενω με φωτισει ο παντοδυναμος.... φεξε μου και γλιστρισα! Οι αποφασεις πρεπει να παιρνονται γρηγορα και δικαιολογημενα, οχι μετα απο «φωτισεις» και αλλες «υπερδυναμεις»!

 

By the way οι τεμπερες με μωρομαντηλο δεν φευγουν! Θα το μαθεις απο το παιδι σου, αν δεν το γνωριζεις! Επισης, ειναι ακομα ενα εξοδο για τους γονεις να τους ζηταω καθε τοσο μωρομαντηλα! Παιρνουν που παιρνουν παρα πολλα υλικα, οσο μπιρουμε λιγοτερα!

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Απαντησα παραπάνω. Καληνύχτα!

Μαλιστα!

Βγαζεις ενα συμπερασμα. Μα χαρακτηριζεις. Χαρακτηριζεις μια μεγαλη ομαδα γυναικων. Προσβαλεις μια μεγαλη ομαδα γυναικων. Ξαναχαρακτηριζεις εμενα (3 φορες τουλαχιστον το ειπες) και βγαζει συμπερασματα για τη δουλεια μου βασισμενη σε αυτο, αλλα δεν λες πώς το εβγαλες! 

Ομορφα!

 

 

Σου ειπα παραπανω, ελπιζω η κορη σου να μην ερθει στο σπιτι και να σου πει οτι η νηπιαγωγος δρν τα βγαζρι διαλειμμα, υα παιρνει μαζι της στην τουαλετα, δεν τα αφηνει να τρεχουν στην αυλη, δεν τα αφηνει να πανε τουαλετα στη μεση της ημερας ή αν πανε τα συνοδευει ολη η ταξη, δεν τα αφηνει να πλυνουν τα χερια τους και, τελος, αν χρειαζονται βοηθεια στην τουαλετα αυτη παρεχεται με ολη την ταξη παρουσα!

Γιατι αυτα προτεινες να γινονται!

Μπορεις να αντρεξεις στην αρχη και να βρεις το δικα σου ποστς! 

Αλλα, φταιει το οτι πρν 25 χρονια δεν ειχα επιλεξει το παιδαγωγικο και το οτι (δηθεν) δεν εχω παιδια!

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Edit: επειδή αναφέρθηκαν νεκροθάφτες και γιατροι, η αληθεια είναι πως όταν κάτι έχεις βιώσει εκ των εσω, του συμπεριφερεσαι και διαφορετικά. Πχ ο νεκροθάφτης αν έχει χάσει δικό του άνθρωπο θα μπιρει να κατανοήσει καλύτερα τον πόνο του άλλου και δε θα τον βλέπει μόνο ως πορτοφόλι για την κάσα φέρει ειπείν. Όχι πως έχει τόση σημασία αλλά είναι ένα συν. Εγώ ας πούμε προ παιδιών δεν είχα ιδέα για τα έξοδα τους. Τώρα που κατανοώ πολλά περισσότερα έχω κάνει πολλές μειώσεις στα δίδακτρα και ειμαι πιο ας το πούμε συζητήσιμη σε δόσεις κοκ. Όταν μου τα ελεγαν οι γονείς μου φαινόταν παράξενο πως δεν έχουν ας πούμε και παρολαυτα θέλουν κι αυτό κι εκείνο και το άλλο. Πλέον κατανοώ και συνεργάζομαι καλύτερα. Ένα παράδειγμα έφερα. 

Να μην πάνε στις βρύσες!! Δωστούς μωρόμαντηλα!! Αμάν!! Κάνε ότι σε φωτίσει ο παντοδύναμος. 

Και δεν κατουριεμαι πάνω μου, ήμαρτον. Τι είμαι, μωρό? 

 

Αντε καληνύχτα. Γιατί εσύ μπορεί να έχεις πυρετό αλλά εγώ αύριο εγερτήριο στις 7. 

Κολλητή παιδαγωγός τα πρώτα χρόνια είχε τόση όρεξη και ενέργεια και χαρά για το επάγγελμα της. Πλέον με τρία παιδιά είναι ένα κινούμενο κουρέλι ώρες ώρες. Πάτησε και τα 40 σχεδόν και παραδέχεται και η ίδια ότι η δουλειά της δεν έχει την ίδια απόδοση/ανταπόδοση ούτε στα παιδιά αλλά ούτε και στην ίδια όπως προ παιδιών και ηλικίας. Οπότε βλέπεις ότι για κάθε άνθρωπο ίδιες συνθήκες (πχ το κάνω παιδιά) δεν αποτελεί κριτήριο απόδοσης. 

Όλα τα υπόλοιπα ασχολίαστα. Σα να μην έχεις καταβάθος καμία ιδέα τι είναι να προσέχεις μόνος τόσα παιδιά όσο και αν το διατυμπανίζεις.. 

 

  • Μου αρέσει 2

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαφώς και δεν αποτελεί κριτήριο από μόνο του. Αλλά εγώ τα θεωρώ στα συν. Δηλαδή πιο εύκολα θα προσλάβω μαμάδες εκτός αν είναι σοβαρά νέα κορίτσια. Υπάρχουν τέτοια φυσικά. Δεν ειναι ομως και για δύσκολα τμήματα. Και μάλιστα την ίδια συζήτηση είχαμε σε ένα άλλο θέμα λέει εργασίας και πάλι δε νομίζω να καταλήξαμε κάπου διαφορετικά. Εγώ πάλι που είμαι πιο νέα από τη φίλη σου με δύο μικρά δραστηρια παιδιά που με κουράζουν ασταμάτητα είμαι στο ζενίθ μου. Στα 40 νομίζω ότι θα πετάω. Προσωπικά, τετοια απόδοση δεν είχα ποτέ στη δουλειά μου. Ούτε όταν πρώτο ξεκίνησα δειλα δειλα γεμάτη ανασφάλειές. Πιθανόν να είμαι στις εξαιρέσεις τι να πω έτσι όπως τα λες.... Γιαυτό όπως έγραψα παραπάνω ειναξ ένα σύνολο πραγμάτων που πρέπει να λαμβάνει κανεις υπόψη αλλά όλο τα ίδια λέω. Και άμα συνεχίσω να απαντάω σε όποια μπαίνει να μου την πει τα ίδια θα λέω όλη την ώρα και βαρέθηκα. Λοιπόν εμένα αυτή ήταν η αποψη μου. Αν διαβάσω κάτι νέο θα μπω να απαντήσω. Τώρα άμα αρχίσουμε τις ειρωνιες, σόρυ αλλά θα αγνοήσω. Α και κάτι τελευταίο. Άμα νιώσω κούρελι ποτέ και δεν μπορώ να διδάξω, δε θα το κάνω. Εγώ. Αλλά με ζωντανεύει τόσο η τάξη, βγάλε την κούραση τη σωματική, που από το να έχω μια δασκάλα παραπάνω, ενώ μπορώ να το αντέξω οικονομικά , έχω επιλέξει τα τμήματα μου και μπαίνω γιατί τα αγαπάω πολυ. Τα έχω σαν τρίτα παιδιά μου..

Καταρχάς που θα σου δοθεί η δυνατότητα να είσαι τρεντυ συνεχώς άμα βγεις έξω από την τάξη. Και κούρελι να είσαι όπως λες από το σπιτι. Και μόνο που με βάζουν στη ζωή τους μου είναι αρκετο.ανεξαρτηυα από τις επιτυχίες τους στα μαθήματα, έτσι? 

Αυτά.. Τι άλλο να πούμε.. Μου κόπηκε και ο ύπνος..

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το να μιλάς με τον τρόπο αυτό σε μία γυναίκα που δεν έχει παιδιά (και προφανώς για να είναι σε αυτό το site προσπαθεί για παιδιά, και δεν ξέρεις με τι κόπο) λέει πολλά πράγματα για εσένα και μόνο δυστυχώς. Πραγματικά απαράδεκτο!

Και που το ξέρω εγώ αυτό? Μας το είπε? Πρέπει να διαβάζω όλα τα ποστς του καθένα που γράφει μηπως? 

Και όσες είναι στο σαιτ προσπαθούν για παιδιά? Δε νομίζω πως όλες όσες είμαστε εδώ μέσα περνάμε αυτό. 

Ασε μας ρε αργκ

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...