Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τουαλέτα-λεκάνη, προσωπική υγιεινή και νήπια


Recommended Posts

Just now, Deena είπε:

 

Να του μάθεις να παίρνει χαρτάκι και να σκουπίζει την λεκάνη, να βάλεις τον μπαμπά να το κάνει ο ίδιος και το παιδί θα τον μιμείται.

Εμένα ο δικός μου έτσι κάνει γιατί ευτυχώς ο μπαμπάς του που ανέλαβε τον συγκεκριμένο τομέα είναι πολύ σχολαστικός σε αυτό και τον έβαλε από την αρχή στην λογική "Την λεκάνη την χρησιμοποιούμε όλοι, πρέπει να την αφήνουμε καθαρή για τα κορίτσια" κ.λπ. Ήταν για μένα μεγάλη ανακούφιση μπορώ να πω, γιατί μεγάλωσα σε σπίτι όπου τα αρσενικά της οικογένειας δεν έδειχναν την παραμικρή ευαισθησία για το θέμα και ήταν το χειρότερό μου.

Γενικά είναι προσεκτικοί μπαμπάς και γιος. Αλλά παρόλα αυτά σταγονίδια πέφτουν όχι μόνο στη λεκάνη αλλά και γύρω και ας μην φαίνονται. Επίσης είναι πολύ σημαντικό να μάθουν ότι είναι καλύτερο και για τη μετέπειτα υγεία τους. Στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σε αυτό... Πολλοί θεωρούν ότι είναι "δείγμα ανδρισμού" να κατουρανε όρθιοι!?! Το θεωρούν ντροπή να καθίσουν. Στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι άντρες κάθονται γιατί πραγματικά οι μελέτες έχουν δείξει ότι η κύστη αδειάζει καλύτερα και επιπλέον είναι θεμα υγιεινής. Και "πολιτισμού" θα πρόσθετα εγώ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Γενικά είναι προσεκτικοί μπαμπάς και γιος. Αλλά παρόλα αυτά σταγονίδια πέφτουν όχι μόνο στη λεκάνη αλλά και γύρω και ας μην φαίνονται. Επίσης είναι πολύ σημαντικό να μάθουν ότι είναι καλύτερο και για τη μετέπειτα υγεία τους. Στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σε αυτό... Πολλοί θεωρούν ότι είναι "δείγμα ανδρισμού" να κατουρανε όρθιοι!?! Το θεωρούν ντροπή να καθίσουν. Στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι άντρες κάθονται γιατί πραγματικά οι μελέτες έχουν δείξει ότι η κύστη αδειάζει καλύτερα και επιπλέον είναι θεμα υγιεινής. Και "πολιτισμού" θα πρόσθετα εγώ. 

 

Καλός μεν ο πολιτισμός, αλλά θα πρέπει να σκεφτείς αν αξίζει την κοροϊδία που θα ακούσει ένα μικρό παιδί από τους συμμαθητές του για το λόγο αυτό. Ναι, δεν θα έπρεπε να το κοροϊδεύουν, αλλά θα συμβεί. Καλό θα είναι να είσαι προετοιμασμένη. Εκτός αν απλώς όταν είναι με φίλους σε αγνοεί. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καλός μεν ο πολιτισμός, αλλά θα πρέπει να σκεφτείς αν αξίζει την κοροϊδία που θα ακούσει ένα μικρό παιδί από τους συμμαθητές του για το λόγο αυτό. Ναι, δεν θα έπρεπε να το κοροϊδεύουν, αλλά θα συμβεί. Καλό θα είναι να είσαι προετοιμασμένη. Εκτός αν απλώς όταν είναι με φίλους σε αγνοεί. 

Μα ήδη το ανέφερα ότι του λέω έξω να κατουράει όρθιος. Όχι για την κοροϊδία αλλά γιατί δεν είναι καθαρά σαν το σπίτι. Τώρα στο σπίτι δε νομίζω να πηγαίνει στην τουαλέτα με φίλους... Πάντως εγώ ξέρω ήδη αρκετούς άντρες που πάνω στη συζήτηση παραδέχονται ότι κατουρανε καθιστοι.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι άντρες κάθονται γιατί πραγματικά οι μελέτες έχουν δείξει ότι η κύστη αδειάζει καλύτερα και επιπλέον είναι θεμα υγιεινής. Και "πολιτισμού" θα πρόσθετα εγώ. 

Νομίζω ότι αυτή η πληροφορία είναι το πιο εντυπωσιακό πράγμα που έχω μάθει σε αυτο το φόρουμ!! Εγώ έχω μείνει στο ότι ζηλεύουμε τους άντρες που μπορούν να κατουρήσουν οπουδήποτε χωρίς να χρειάζεται να ακουμπήσουν!!

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2019 at 11:51 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Να μη σε πικράνω, αλλά πέραν του ότι είναι δύσκολα στη χρήση, απλά κανένα παιδί δεν τα χρησιμοποιεί. Τα παίρνουν 1-2 φορές αν τα δώσεις, παιδεύονται, ή τα κοροϊδεύουν τα άλλα παιδιά, και τέλος.

Βασικά δεν της τα έδωσα καν. Εγώ που τα άνοιξα κατάλαβα τη δουλειά και εγκατέλειψα πρώτη... 

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Καλός μεν ο πολιτισμός, αλλά θα πρέπει να σκεφτείς αν αξίζει την κοροϊδία που θα ακούσει ένα μικρό παιδί από τους συμμαθητές του για το λόγο αυτό. Ναι, δεν θα έπρεπε να το κοροϊδεύουν, αλλά θα συμβεί. Καλό θα είναι να είσαι προετοιμασμένη. Εκτός αν απλώς όταν είναι με φίλους σε αγνοεί. 

Θα τον βλέπουν όταν κατουραει? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι αυτή η πληροφορία είναι το πιο εντυπωσιακό πράγμα που έχω μάθει σε αυτο το φόρουμ!! Εγώ έχω μείνει στο ότι ζηλεύουμε τους άντρες που μπορούν να κατουρήσουν οπουδήποτε χωρίς να χρειάζεται να ακουμπήσουν!!

 

Θα προσθέσω εδώ ότι αν πολύ απλά όλες οι γυναίκες καθόμασταν τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά: οι τουαλέτες θα ήταν μια χαρά καθαρές, κι έτσι δεν θα ήταν σιχαμερό να κάτσουμε! Κύκλος είναι! Ενώ τώρα βλέπεις κατουρημένο ακόμα και το πάτωμα από μερικές που δεν προσέχουν!

 

Σχετικά με το πεντάλ του κάδου που είπες Νεφέλη, δεν έχω δει ποτέ σε σχολέιο κάδο με καπάκι και συνεπώς πεντάλ. Νομίζω παντού έχουν τους ανοιχτούς που είναι σκέτο καλάθι. Προσωπικά να σας πω την αλήθεια ακόμα και για το σπίτι προτιμώ τους ανοιχτούς, οι άλλοι μου φαίνονται σιχαμεροί -ειδικά όταν πρέπει να τους αδειάσεις- επειδή ακουμπάνε τα χαρτιά στο καπάκι και είναι και περίπλοκο να βγει η σακούλα και αναγκάζεσαι να τους πιάνεις! Ενώ στους σκέτους βγαίνει η σακούλα μια χαρά και δεν μυρίζουν κιόλας όπως αν είναι τα σκουπίδια κλειστά! Υπάρχει βέβαια και η χειρότερη κατηγορία που είναι αυτοί που το καπάκι το σπρώχνεις προς τα μέσα (και συνήθως "βρίσκει" στα σκουπίδια), έχουμε τέτοιο στην κουζίνα του πατρικού μου και είναι το χειρότερό μου!! Πόσο μάλλον σε τουαλέτες μαγαζιών... Εκεί βέβαια παίζει και το ενδεχόμενο του χαλασμένου πεντάλ και να πρέπει να πιάσεις το καπάκι (που το έχω δει και σε σπίτια), και απορώ, 10 ευρώ έχει ένας κάδος, τόσο δύσκολο είναι να πάρουν άλλον;; :grin:

 

(Εντἀξει βγήκα λίγο εκτός με τη διατριβή περί κάδων!)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Βασικά δεν της τα έδωσα καν. Εγώ που τα άνοιξα κατάλαβα τη δουλειά και εγκατέλειψα πρώτη... 

Θα τον βλέπουν όταν κατουραει? 

Σε πολλά νηπιαγωγεία η πόρτα είναι υποχρεωτικά ανοιχτή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάει τουαλέτα κανονικά αλλά δεν ξέρω τι κάνει.. Σκουπιστηκες? Ναι. Τράβηξες καζανάκι? Ναι. Πέταξες τα χαρτιά στον κάδο? Ναι. Πρόσεξες να μην ακουμπήσεις τα χέρια σου σε λεκάνη και κάδο? Ναι. Έπλυνες τα χέρια σου? Ναι. 

Τώρα η θέλει να με ξεφορτωθεί η όντως τα κάνει... Αγνωστον... Εγώ νομίζω το πρώτο..... :ph34r:

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Θα πω κάτι που ή θα σε ηρεμήσει ή θα σε φρικαρει! Ακόμα κι αν τα κάνει όλα αυτά, μετά θα πιάσει παιχνίδια ή μαρκαδόρους που σίγουρα κάποιο άλλο παιδί έχει πιάσει άπλυτο από την τουαλέτα και έχοντας πιάσει λεκάνη και καδο!

Το θέμα δεν είναι τι θα πιασει, ειναι να εισαι σίγουρος οτι πλένει σωστα τα χερια οχι μονο οταν βγαινει απο την τουαλετα, αλλα κυριως πριν φαει. και γενικα να μην τριβει ματια  ή βαζει χερια στο στομα οςο παιζει. τα στελνουν να πλύνουν χερια πριν το δεκατιανο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι λένε ότι τα βάζουν και τα πλένουν... Μακάρι! Πάντως στο σπίτι τα πλένει, μερικές φορές με παιδεύει αλλά γενικα τα πλένει.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Θα πω κάτι που ή θα σε ηρεμήσει ή θα σε φρικαρει! Ακόμα κι αν τα κάνει όλα αυτά, μετά θα πιάσει παιχνίδια ή μαρκαδόρους που σίγουρα κάποιο άλλο παιδί έχει πιάσει άπλυτο από την τουαλέτα και έχοντας πιάσει λεκάνη και καδο!

To ότι θα τα πιάσει δεν είναι τίποτα. Αργά ή γρήγορα, θα τα φάει ;) 

Και ναι, θα επιζήσει, όλα επιζούν :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Ναι λένε ότι τα βάζουν και τα πλένουν... Μακάρι! Πάντως στο σπίτι τα πλένει, μερικές φορές με παιδεύει αλλά γενικα τα πλένει.. 

Δεν ξέρω από αυτές τις ηλικίες, αλλά έτσι όπως το φαντάζομαι, πιστεύω ότι σε αυτό πρέεπι να επιμείεις. Αντί να δηλαδή να γεμίζεις κανόνες για το τι πρέπει να προσέχει να ακουμπήσει ή να μην ακουμπήσει, να εστιάσει στο πλύσιμο χεριών πριν φάει και να μην ακουμπάει γενικά πρόσωπο ή μάτια ή στομα όσο είναι στο νηπιαγωγείο. Γιατί έτσι όπως περιέγραψες όλα αυτά που της είπες, πιστεύω ότι το πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να προσέξει τα πάντα στην τουαλέτα και να ξεχάσει να πλυθεί!!!! Όχι η δικιά σου ειδικά, για οποιοδήποτε παιδί λέω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν εγγυάται κανείς ότι ένα παιδί αυτής της ηλικίας ακόμα κι αν πλένεται πριν φάει κλπ, δεν θα βάλει στο στόμα πχ το μολύβι του (που προφανώς έχει πέσει κάτω και ούτως ή άλλως είναι στο μπιχλοθρανίο του σχολείου)! Εγώ θυμάμαι στο δημοτικό όλη την ώρα μασούλαγα τα μολύβια. Οπότε τα παιδιά ούτως ή άλλως έρχονται σε τεράστια επαφή με μικρόβια και κάνουν πράγματα που μετά ως ενήλικες σιχαίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την τσέκαρα. Μου ζήτησε τουαλέτα όταν μπήκαμε στο νηπιαγωγείο. Ωραία λέω ευκαιρία να δω τι κάνει. Δεν της έλεγα τίποτα. Ε... Ούτε έκανε να σκουπίστει ούτε να πλυνει τα χέρια της..ο νους της ήταν να τα κάνει γρήγορα να πάει να παίξει. Ε της εξήγησα πάλι, αντε που θα πάει θα το συνηθίσει.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι ζητάς κάτι ακατόρθωτο από ένα τόσο μικρό παιδί. Εγώ θυμάμαι πολύ καλά ότι όταν ήμασταν μικρά δεν σκουπιζόμασταν. Και εφ' όσον σχεδόν κανένα παιδί δεν τηρεί τους κανόνες υγιεινής στο νηπιαγωγείο, δεν νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα η τόση προσπάθεια. Εξάλλου βάζουν στο στόμα παιχνίδια από κάτω, σκουπίζουν τις μύξες και πιάνουν παιχνίδια ή μολύβια κλπ... Σιγά σιγά μεγαλώνοντας θα αρχίσει να σιχαίνεται από μόνη της και θα προσέχει, όπως και όλα τα παιδιά. Κακό δεν είναι βέβαια που της τα λες, κάτι μπορεί να μείνει και ΄σιγουρα αν το λένε όλοι οι γονείς κάτι θα γίνει, αλλά νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία ούτε το αντιλαμβάνονται αλλά ούτε και τα νοιάζει (τόσο απλά :grin: )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...