Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι μαθαίνουν στο προνηπιο?


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , diane2020 είπε:

Καλε ναι εγώ δε διαφωνώ ουτε πιστευω πως μένει πισω.. Ίσα ίσα καλυτερα είναι τώρα που είναι τα αδέρφια μαζί και δε με έχουν και τόση ανάγκη πολλες φορες. Τα εκπαιδευτικά τα κάνουμε όταν κι άμα και τα κανουν κ στο σχολείο. Επίσης εγώ έχω κ δασκάλα στο σπίτι από τώρα, έχουμε αρχισει λίγη δουλίτσα γιατί φέτος με τα διαδικτυακά... 

Όποτε δεν αγχωνομαι απλώς θα θελα να κάνω πεντε πράγματα παραπανω κ με τα δυο τους αλλά παντα κάποιο δε με αφήνει.! 

 

Τι δασκάλα καλε; εφερες δασκάλα στο σπίτι για το νηπιο;;; 

 

Μιας κ ανοίξαμε το θέμα, έχω κάτι απορίες για το πώς κυλά η μέρα. Το ωρολόγιο βλέπω έχει περίπου ίσο χρόνο σε ελεύθερο παιχνίδι -γωνιές κ δραστηριότητες του προγρ. σπουδών συν το διάλειμμα κ το κολατσιό κ λέει ότι ο χρόνος δεν χρειάζεται πάντα να ακολουθεί αυστηρά την αλλαγή ώρας. Οι γωνιές κ το ελεύθερο παιχνίδι είναι το ίδιο; ελεύθερο παιχνίδι είναι ότι κάθεται το κάθε παιδάκι όπου θέλει ή έχουν κάποιο πρόγραμμα εναλλαγής; υπάρχουν στάνταρ δραστηριότητες εκεί ή είναι θέμα τύχης; το φαγητό είναι μέρος του διαλείμματος; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τι δασκάλα καλε; εφερες δασκάλα στο σπίτι για το νηπιο;;; 

 

Μιας κ ανοίξαμε το θέμα, έχω κάτι απορίες για το πώς κυλά η μέρα. Το ωρολόγιο βλέπω έχει περίπου ίσο χρόνο σε ελεύθερο παιχνίδι -γωνιές κ δραστηριότητες του προγρ. σπουδών συν το διάλειμμα κ το κολατσιό κ λέει ότι ο χρόνος δεν χρειάζεται πάντα να ακολουθεί αυστηρά την αλλαγή ώρας. Οι γωνιές κ το ελεύθερο παιχνίδι είναι το ίδιο; ελεύθερο παιχνίδι είναι ότι κάθεται το κάθε παιδάκι όπου θέλει ή έχουν κάποιο πρόγραμμα εναλλαγής; υπάρχουν στάνταρ δραστηριότητες εκεί ή είναι θέμα τύχης; το φαγητό είναι μέρος του διαλείμματος; 

Έφερα δασκάλα φοβερή που θα αναλάβει του χρόνου τη μελέτη μιας κι εγώ και δε θέλω αλλά και δεν έχω χρόνο και κανουν γνωριμία τώρα. ! 

Ελευθερο παιχνοδι είναι καντε τώρα ότι θέλετε. Άλλος ζωγραφίζει άλλος παιζει παιχνιδια άλλος κοιτάει το ταβανι.... 

Το φαγητό είναι κατά τις 10 και είναι συνέχεια του διαλειμμαυος η πριν το διάλειμμα. Δεν είμαι σίγουρη δεν έχω ρωτήσει ποτε

 

Υπάρχει κάθε μήνα θεματολογία και κάνουν διαφορά, κατασκευές παραμυθια κουκλοθέατρο κλπ

 

Περνανε πολυ ωραια!! 

πρίν από 8 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Και να σκεφτείτε ότι θεωρώ υστερικούς όσους κάνουν ιδιαίτερα/φροντιστήρια στο Γυμνάσιο...

Δε θα μπορώ να τη βοηθάω του χρόνου... Κάποιος πρεπει να το διαβάζει... Εσυ τα διάβαζες μικρά? 

 

Και ως συνήθως βιάζεστε εσείς να κρίνετε εδώ μέσα. Μα τ θεω έχω αρχίσει και βαριέμαι τη ξερολιαση. Σας που μόνο αυτό δεν είναι! 

 

Γιατί ειμαι υστερική? Επειδή δεν θα χω χρόνο να το διαβάζω κ βρήκα μια κοπελιτσα να το βοηθάει? Που το κακό δηλαδή? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Και να σκεφτείτε ότι θεωρώ υστερικούς όσους κάνουν ιδιαίτερα/φροντιστήρια στο Γυμνάσιο...

 

Πραγματικα γι αυτό λέω ότι ακόμα κ γκρουπάκια των 5 να ήταν το δημόσιο σχολείο με 8 ώρες την εβδομάδα το κάθε μάθημα κατεύθυνσης, πάλι κάποιοι θα έκαναν φροντιστήριο κ ιδιαίτερο κ έτσι θα κατέληγε αναγκαίο για όλους…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Θα αναλάβει τη μελέτη του εξάχρονου; Τώρα τρολάρεις :( Ειδικά αν όντως είσαι εκπαιδευτικός.

Ρε συ, στην πρωτη μόνα τους διαβάζουν? 

Και στη Δευτέρα και στη τρίτη μετά δεν ξέρω αναλόγως παιδιου. Δεν είναι κάποιος που τα βοηθάει στο σπίτι? Άλλοι τα αφήνουν ολοήμερο άλλοι τα διαβάζουν οι ίδιοι σπίτι άλλοι έχουν δασκάλα. Που το πςριεργοπςριεργο? ??? 

 

Εγώ τρολάρω η εσυ???? 

Link to comment
Share on other sites

Κάθεται το παιδί μετά το φαγητό. Λέει "να παίξω;" Απαντάς, "όχι να διαβάσεις πρώτα, τι σας έδωσε η δασκάλα;"

Σου βγάζει το τετράδιο με τα π-α.

Κάθεται να γράψει.

Κάνει τα μισά. Βαριέται, πάει να γκρινιάξει.

Λες "άντε, τελείωσε αλλιώς δεν έχει βόλτα μετά, τα μαθήματα πρώτα".

Σου τα φέρνει.

Λες "χμμ, πολύ ωραία, αλλά κοίτα εδώ, τα π στην τελευταία γραμμή που βιαζόσουν είναι πιο μεγάλα από τα άλλα, έλα να τα σβήσω να τα ξανακάνεις να είναι ωραία και να ετοιμαστούμε να πάμε για παιχνίδι στην παιδική"

 

Αν τώρα γι αυτό χρειάζεσαι δάσκαλο, πάσο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Και να σκεφτείτε ότι θεωρώ υστερικούς όσους κάνουν ιδιαίτερα/φροντιστήρια στο Γυμνάσιο...

Υστερία μαζί σας παθαινω κατά τα αλλά μια χαρά ήρεμη είμαι και ισορροπημένη σε όλα κ στη ζωή μου και στην οικογένεια μου. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε @diane2020 σοβαρά τώρα, είσαι εκπαιδευτικός ή δεν είσαι; Γιατί δεν μπορεί εκπαιδευτικός να ακυρώνει τη δασκάλα και τον κόπο του παιδιού, πριν καν το παιδί πάει σχολείο. Μπορεί;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Κάθεται το παιδί μετά το φαγητό. Λέει "να παίξω;" Απαντάς, "όχι να διαβάσεις πρώτα, τι σας έδωσε η δασκάλα;"

Σου βγάζει το τετράδιο με τα π-α.

Κάθεται να γράψει.

Κάνει τα μισά. Βαριέται, πάει να γκρινιάξει.

Λες "άντε, τελείωσε αλλιώς δεν έχει βόλτα μετά, τα μαθήματα πρώτα".

Σου τα φέρνει.

Λες "χμμ, πολύ ωραία, αλλά κοίτα εδώ, τα π στην τελευταία γραμμή που βιαζόσουν είναι πιο μεγάλα από τα άλλα, έλα να τα σβήσω να τα ξανακάνεις να είναι ωραία και να ετοιμαστούμε να πάμε για παιχνίδι στην παιδική"

 

Αν τώρα γι αυτό χρειάζεσαι δάσκαλο, πάσο. 

Δεν έχω χρόνο να κανω αυτό είναι τα ωράρια μου τέτοια που δε γίνεται. Επίσης δεν είναι έτσι που τα γράφεις. Όταν αρχίσουν τα πιο βαρβατα. Εκεί καπου προσθεση αφαιρεση μελέτη...Επίσης έχω κι ένα μωρό που εκεινες τις ώρες με Χρειαζεται!!! Έχω μια δουλειά απαιτητικη και έναν άντρα που επισης με χρειάζεται. Επίσης δε θέλω να κάνω τη δασκάλα στα δικά μου παιδια δε μ αρέσει... Γιατί λόγω δουλειάς κάνω λάθη και μπερδευόμαστε... Εγώ θέλω να τα κανακευω κ να μαι η μαμά. 

Αν σου φαίνονται εσένα υστερικά εμένα μου φαίνονται πολυ νορμαλ. Και έτσι τα βρίσκουμε. Να λείπουν λοιπόν οι χαρακτηρισμοί και να κοιτάει κ καθένας τη δικιά του καμπουρα που παίζει να ναι κ τεράστια. Ε? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, diane2020 είπε:

Συνήθως ΔΕΝ έχουμε ώρα διαθέσιμη

Συνήθως η μικρή την ώρα που μιλαμε έρχεται και φώναζει στα αυτιά μας για να μας τραβήξει την προσοχη

Συνήθως ΔΕ μας αφήνει να κάνουμε τίποτα γιατί ζηλευει

Συνήθως ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ Η ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΩ Η ΒΑΖΩ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ. 

ΑΥΤΑ :D

Εσύ ξέρεις πόσο διαθέσιμο χρόνο έχετε κ που θέλεις να τον διαθέσεις! Μια ιδέα πέταξα που ίσως κάποια άλλη μαμά που την διαβάσει την βρει βοηθητική. 

  Από ότι έχω καταλάβει από όσα διαβάζω δεν χρειάζεται άγχος για πράγματα που δεν προλαβαίνεις να κανετε γιατί σίγουρα έχεις βρει τρόπο να τα αναπληρώσεις. 

 

Υγ:τώρα διάβασα πως όντως έχεις βρει!

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , diane2020 είπε:

Δεν έχω χρόνο να κανω αυτό είναι τα ωράρια μου τέτοια που δε γίνεται. Επίσης δεν είναι έτσι που τα γράφεις. Όταν αρχίσουν τα πιο βαρβατα. Εκεί καπου προσθεση αφαιρεση μελέτη...Επίσης έχω κι ένα μωρό που εκεινες τις ώρες με Χρειαζεται!!?Επίσης δε θέλω να κάνω τη δασκάλα στα δικά μου παιδια δε μ αρέσει... Γιατί λόγω δουλειάς κάνω λάθη και μπερδευόμαστε... 

 

Δεν το λέω με κακία, το λέω σοβαρά. Αν το παιδί έχει δασκάλα στο σχολείο και χρειάζεται δεύτερη δασκάλα στο σπίτι ή αναφέρεσαι σε μαθησιακή δυσκολία και φυσικά κατανοητό να χρειάζεται το παιδί στήριξη, ή αντιμετωπίζεις το παιδί σαν να έχει τη δυσκολία χωρίς να την έχει και το ακυρώνεις πριν να προσπαθήσει. Δεν είναι λογικό να περιμένουμε ότι το παιδί μας δεν κατάλαβε γρι στην παράδοση, θέλει δεύτερη παράδοση και κάποιον να "το διαβάσει". Και είναι επίσης αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Όπως κάθε εκπαιδευτιός που γνωρίζω λέει επίσης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , diane2020 είπε:

Δεν έχω χρόνο να κανω αυτό είναι τα ωράρια μου τέτοια που δε γίνεται. Επίσης δεν είναι έτσι που τα γράφεις. Όταν αρχίσουν τα πιο βαρβατα. Εκεί καπου προσθεση αφαιρεση μελέτη...Επίσης έχω κι ένα μωρό που εκεινες τις ώρες με Χρειαζεται!!! Έχω μια δουλειά απαιτητικη και έναν άντρα που επισης με χρειάζεται. Επίσης δε θέλω να κάνω τη δασκάλα στα δικά μου παιδια δε μ αρέσει... Γιατί λόγω δουλειάς κάνω λάθη και μπερδευόμαστε... Εγώ θέλω να τα κανακευω κ να μαι η μαμά. 

Αν σου φαίνονται εσένα υστερικά εμένα μου φαίνονται πολυ νορμαλ. Και έτσι τα βρίσκουμε. Να λείπουν λοιπόν οι χαρακτηρισμοί και να κοιτάει κ καθένας τη δικιά του καμπουρα που παίζει να ναι κ τεράστια. Ε? 

Ποιος είναι με τα παιδιά σπίτι το απόγευμα; Να μου πεις ότι λείπετε κ οι δυο κ θα τα φροντίζει τρίτο άτομο που θα ασχοληθεί με τη μελέτη κ θες να έχει κ κάποιες γνώσεις, οκ να το δεχτω. Αλλιώς τα άλλα που λες είναι παλαβά. Δεν κάνει το δάσκαλο ο γονιός που επιβλέπει τη μελέτη, έλεος, εντωμεταξύ εσυ όπως τα λες, μέρα νύχτα τον δάσκαλο κανεις ή θέλεις να κανεις, ούτως ή άλλως. Κ τι βαρβάτη είναι η αριθμητική του δημοτικού, της α δημοτικού, που δεν μπορεί ένας εγγράμματος γονέας να ρίξει μια ματιά; Δηλαδή οι άλλοι γονείς δεν ασχολούνται ούτε με τα παιδιά ουυε με το ταίρι τους για να διαβάσει το πρωτάκι; πανελλήνιες δίνει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

ιας κ ανοίξαμε το θέμα, έχω κάτι απορίες για το πώς κυλά η μέρα. Το ωρολόγιο βλέπω έχει περίπου ίσο χρόνο σε ελεύθερο παιχνίδι -γωνιές κ δραστηριότητες του προγρ. σπουδών συν το διάλειμμα κ το κολατσιό κ λέει ότι ο χρόνος δεν χρειάζεται πάντα να ακολουθεί αυστηρά την αλλαγή ώρας. Οι γωνιές κ το ελεύθερο παιχνίδι είναι το ίδιο; ελεύθερο παιχνίδι είναι ότι κάθεται το κάθε παιδάκι όπου θέλει ή έχουν κάποιο πρόγραμμα εναλλαγής; υπάρχουν στάνταρ δραστηριότητες εκεί ή είναι θέμα τύχης; το φαγητό είναι μέρος του διαλείμματος; 

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω λεπτομέρειες. Ξέρω μόνο πως τρώνε περίπου κατά τις έντεκα παρά και βγαίνουν μετά διάλειμμα που είναι μισή ώρα νομίζω.  Αρα το κολατσιο πρέπει να είναι θεωρητικά μέρος του διαλείμματος  αν η διάρκεια του είναι σαρανταπέντε λεπτά.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν το λέω με κακία, το λέω σοβαρά. Αν το παιδί έχει δασκάλα στο σχολείο και χρειάζεται δεύτερη δασκάλα στο σπίτι ή αναφέρεσαι σε μαθησιακή δυσκολία και φυσικά κατανοητό να χρειάζεται το παιδί στήριξη, ή αντιμετωπίζεις το παιδί σαν να έχει τη δυσκολία χωρίς να την έχει και το ακυρώνεις πριν να προσπαθήσει. Δεν είναι λογικό να περιμένουμε ότι το παιδί μας δεν κατάλαβε γρι στην παράδοση, θέλει δεύτερη παράδοση και κάποιον να "το διαβάσει". Και είναι επίσης αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Όπως κάθε εκπαιδευτιός που γνωρίζω λέει επίσης. 

Συμφωνω 100% και επιπλέον να συμπληρώσω κάτι που έχω γράψει και σε άλλο τοπικ (αλλά για κάποιο λόγο είναι ακόμα σε απόκρυψη, ότι οδηγούνται τα παιδάκια στο να είναι ανίκανα να διαβάσουν μόνα τους. Ποτέ. Ούτε στο πανεπιστήμιο. 

Αν δεν εμπιστευόμαστε εμείς τα παιδιά μας πως θα εμπιστευθούν αυτά τον εαυτό τους??

 

Εκτός φυσικά αν η δασκάλα είναι για φύλαξη και όχι για μελέτη!?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω λεπτομέρειες. Ξέρω μόνο πως τρώνε περίπου κατά τις έντεκα παρά και βγαίνουν μετά διάλειμμα που είναι μισή ώρα νομίζω.  Αρα το κολατσιο πρέπει να είναι θεωρητικά μέρος του διαλείμματος  αν η διάρκεια του είναι σαρανταπέντε λεπτά.  

το πρόγραμμα έχει το γεύμα μέσα στην διδακτική ώρα που είναι πριν από το διάλειμμα κ μετά διάλειμμα 45 λεπτά. αλλά ίσως αυτά προσαρμόζονται κατά περίπτωση.( εντωμεταξύ διάλειμμα 45 λεπτά με 20 παιδιά στην αυλή, με έπιασε σύγκρυο. εγω εφημερία 15 λεπτά δεν αντέχω από την αγωνία μη γίνει κάτι). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

το πρόγραμμα έχει το γεύμα μέσα στην διδακτική ώρα που είναι πριν από το διάλειμμα κ μετά διάλειμμα 45 λεπτά. αλλά ίσως αυτά προσαρμόζονται κατά περίπτωση.( εντωμεταξύ διάλειμμα 45 λεπτά με 20 παιδιά στην αυλή, με έπιασε σύγκρυο. εγω εφημερία 15 λεπτά δεν αντέχω από την αγωνία μη γίνει κάτι). 

Έψαξα λιγάκι να βρω το πρόγραμμα για να έχω κι εγώ μια εικόνα αλλά δεν τα κατάφερα. Νομίζω ότι βρήκα το νέο πρόγραμμα που θα ισχύει του χρόνου. Βλέπω πως υπάρχουν δύο διαλείμματα, εμάς κάνουν ένα τώρα , ή μπορεί να τα έχουν αλλάξει και λόγο κορονοιου δεν ξέρω. Του χρόνου έχει δύο διαλείμματα ή  τα μπέρδεψα?

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

το πρόγραμμα έχει το γεύμα μέσα στην διδακτική ώρα που είναι πριν από το διάλειμμα κ μετά διάλειμμα 45 λεπτά. αλλά ίσως αυτά προσαρμόζονται κατά περίπτωση.( εντωμεταξύ διάλειμμα 45 λεπτά με 20 παιδιά στην αυλή, με έπιασε σύγκρυο. εγω εφημερία 15 λεπτά δεν αντέχω από την αγωνία μη γίνει κάτι). 

Προ κορονοιου έχω πετύχει και διάλειμμα με σαράντα (άντε τριάντα άμα λειπαν και κάποια) παιδιά από δύο τμήματα σε αυλή!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Βρε @diane2020 σοβαρά τώρα, είσαι εκπαιδευτικός ή δεν είσαι; Γιατί δεν μπορεί εκπαιδευτικός να ακυρώνει τη δασκάλα και τον κόπο του παιδιού, πριν καν το παιδί πάει σχολείο. Μπορεί;

Ποια δασκάλα ακυρωσα? Ρε αργκ δε πας να δεις αν έρχομαι μη πω τίποτα πιο βαρυ. 

 

Δουλειά δεν έχεις κι εσυ κ κανα δυο εδώ μέσα κ μας το παιζετε. Ναι ρε είμαι. Και δεν είμαι απλά εκπαιδευτικός. Αρκετά πια εδώ μέσα εντάξει το χω καταλάβει ότι δε με χωνευετε ορισμένες ουτε εγώ εσας αν και δοκιμασα μπας και...και ψάχνεστε αλλά μόνες σας θα μείνετε στο τέλος. Παρακολουθώ κι όλο έξυπνουδες εδώ αλλά να σου πω κάτι. Παίζει να'μαι πιο στα καλά μου από μερικές από εσάς ειλιριινα. Μέσα στα ψυχολογικά που είστε. 

 

Ειμαι λοιπόν και είμαι και πολυ καλη αν θες να μάθεις. Μαζί μου εχουν πετάξει πολλα παιδια. Καμμια δασκάλα δεν ακυρωνω. Ποτε! 

 

Αντιθέτως θεωρώ πως μια δασκάλα δεν πρέπει να κάνει μάθημα στο παιδι της γυναίκας έχει διαφορετική προσεγγιση και κάνει λάθη. Τα χω κανει κι εγώ κ δε θέλω. 

 

Βοηθάω το παιδι μου από τώρα να παει βήματα μπροστα καθώς μην ξεχνάς τρία χρόνια κάνουμε παρεμβάσεις λόγου και έργου. 

 

Και να σου πω και κατι ακόμα. Καιρό το σκέφτομαι. Πιστευω δεν ταιριάζω εδώ. Γιατί μερικές καλές συνολομητριες φοβουνται να εκφράσουν γιατί θα πεσετε οι σκυλιασμενες να τις φάτε. Είτε γιατί εσείς έχετε ψυχολογικά είτε γιατί θέλετε να τους τα δημιουργήσετε. Από το πρωτο ξεκινάει. 

 

Αλλά το λάθος μου ήταν που εκτέθηκα. Και ένα ακόμα λάθος μου να ξεχνάω οτι παιζει να συνομιλώ με γυναίκες που από κοντά ουτε που θα γυριζα βλέφαρο. 

 

Και δεν κερδίζω τίποτα από εδώ. Παρά μόνο παραφροσύνη.! Γενικά που διαβάζω δεν αναφέρομαι σε εμένα προσωπικα ουτως η αλλως έχω αποστασιοποιηθεί γενικα έχω ξενερωσει κι έχω πολλα επιτρεψει όχι απενανυι σε εμένα αλλά και απαντήσεις απενανυι σε μέλη ποσο άσχημα μιλάτε και κυρίως!!!!!με τη διαχείριση όλα από το boss  ξεκινάνε κ τι επιτρέπει κ ποσο και γιατι

 

 

Οταν πρωτομπηκα ήμουν με ενα θέμα εγκυμοσυνης ελαφρυ για το πληθος σοβαρό για μένα κ μου παν καλά εσυ έπιασες με τη μια μωρό, τι κάνεις εδώ μέσα. Επρεπε να κλαίω κ να οδυρομαι για να κάνω παρεα.!!

 

Έπρεπε λοιπόν από τότε να τα μαζέψω. Γιατί εδώ μέσα ξεφτιλιζεται το συμπαν.!!Γιατί όλες οι κακομοίρες μπαίνουν να γράψουν τον πονο τους και στη καλυτερη των περιοτωσεων θα φυγουν αναίμακτα. Αν δεν απαντήσουν, τρολάρουν, αν απαντήσουν διαφορετικά τρολάρουν, αν τα χώσουν παλι τρολάρουν. 

 

 

Εγώ ξέρεις κάτι τι εχω να πω. Είστε όλες αξίες της μοίρας σας. Και εγώ μαζί. Κι όσες παυουν να γράφουν φταιτε εσείς με την κλίκα σας που τελικά σκατοκλικα είναι,αμα δινόταν η δυνατότητα να ξεσπατε η μια πανω στην άλλη θα βγάζατε τα μάτια η μια της άλλης. 

 

Εκανα δυο φίλες από δω μέσα δε θα έκθεσω όμως, μόνο δυο. Και κρατάω αυτό. 

 

Νομίζω θα τα καταφέρω κ χωρίς το φόρουμ, δε μου ταιριάζει όλο αυτό.... 

 

Ξέρω ότι δε θα στεναχωρηθειτε ίσα ίσα αλλά εγώ ήθελα να τα πω. Δεν είναι κατάσταση αυτή να θέλει κάποιος να εκφραστεί και να εκφράζεται με πμ!!! Γιατι φοβάται την έκθεση. 

 

Πρώτη η Έσπερος πριν χρόνια μου χε στείλει πμ αυτό ακριβώς και το έχω το μήνυμα σου Έσπερος. Εχω μαζεψει τρελό υλικό και δυστυχώς λέω δυστυχώς ηδιαχεριση ποτε μα ποτε δεν εισ άκουσε κ δεν έβαλε όρια ποτε και πουθενα. 

 

Τα χω χιλιόπει αλλά δε βαριέσαι. 

 

Και δεν μπορωωω

Δεν μπορώ αυτή την υποκρισία. !!!! 

Τη μια να με κράζεις ξέρω γω τηναλλη να μιλάμε σα να μη τρέχει τίποτα. 

Ψυχ ! σαικο! 

Μι τρολ !νο! Μπατ γιου σαμ οβ γιου σαικο βερυ σαικο

 

Λοιπόν τώρα μια μείον μη βάλετε τη γατα σας να κλαίει. Θα βρείτε άλλο σακο του μποξ. Είμαι πολυ ευαίσθητη για τα μουτρα σας. ! 

 

Υστερική, τρολ, αντί επαγγελματίας και πολλα ακόμα που δε μου ρχονται κ δεν τα συγκράτησα κ ξέρεις γιατί γιατί απλά δεν τα πιστευω εγώ για μένα, ε φτάνει πια σιγά μην απολογούμαι συνέχεια! 

Με ποιο δικαίωμα ρε? Σε μια μάνα σωστή συζυγο κι επαγγελματία με ποιο δικαίωμα. Που από κοντά ουτε που θα τολμούσες. Με ποιο δικαίωμα θα με ακυρωνετε κάθε φορά???? Επειδή δε με χωνευετε?? Επειδή κάπου κάποτε κάποια στιγμή! Με ποιο Δικαίωμα! 

 

Βρε αει σιχτιρ!!!! 

 

 

Delete me! 

 

 

πρίν από 33 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν το λέω με κακία, το λέω σοβαρά. Αν το παιδί έχει δασκάλα στο σχολείο και χρειάζεται δεύτερη δασκάλα στο σπίτι ή αναφέρεσαι σε μαθησιακή δυσκολία και φυσικά κατανοητό να χρειάζεται το παιδί στήριξη, ή αντιμετωπίζεις το παιδί σαν να έχει τη δυσκολία χωρίς να την έχει και το ακυρώνεις πριν να προσπαθήσει. Δεν είναι λογικό να περιμένουμε ότι το παιδί μας δεν κατάλαβε γρι στην παράδοση, θέλει δεύτερη παράδοση και κάποιον να "το διαβάσει". Και είναι επίσης αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Όπως κάθε εκπαιδευτιός που γνωρίζω λέει επίσης. 

 

Πάντα μιλάς με κακία και πάντα μιλάς σοβαρά. Γιατί εχεις κακία μέσα σου. Και δε σε αντεχω ουτε να σε βλεπω. Ουτε εσένα ουτε κανα δυο ακόμα βλαμμένες. Ουτε εσείς εμένα. Αλλά ήθελα καιρό να τα πω. 

 

Πεταχτε με έξω! Γιατι εγώ να κάνω διαγραφή δεν μπορώ. 

 

Αμα δε με διαγράψουν θα πω κι αλλα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Άκου diane, που καλά έχω υποψιαστεί λοιπόν ποια ήσουν, τι σχέση έχει το τότε θέμα που τα λέγαμε σε πμ, με το τωρινό; σκεψου τψρα τους γονείς που αγχώνονται πώς θα πάει το παιδί τους σχολείο, κ βλέπουν ότι μια εκπαιδευτικός φέρνει δασκάλα για τη μελέτη η μάλιστα προκαταβολικά από το νηπιο. Ενταξει κάποια πράγματα δν μπορούν να μείνουν ασχολίαστα. Δεν είσαι η μόνη που γράφεις κουφά εξάλλου. Οι περισσότερες εδώ μέσα το έχουμε κάνει. Απλώς δεν ξεκατινιαζόμαστε μεταξύ μας μετά. 

πρίν από 17 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Έψαξα λιγάκι να βρω το πρόγραμμα για να έχω κι εγώ μια εικόνα αλλά δεν τα κατάφερα. Νομίζω ότι βρήκα το νέο πρόγραμμα που θα ισχύει του χρόνου. Βλέπω πως υπάρχουν δύο διαλείμματα, εμάς κάνουν ένα τώρα , ή μπορεί να τα έχουν αλλάξει και λόγο κορονοιου δεν ξέρω. Του χρόνου έχει δύο διαλείμματα ή  τα μπέρδεψα?

Προ κορονοιου έχω πετύχει και διάλειμμα με σαράντα (άντε τριάντα άμα λειπαν και κάποια) παιδιά από δύο τμήματα σε αυλή!

Οι οδηγίες για του χρόνου παρέπεμπαν σε πρόγραμμα του 2017 με ένα διάλειμμα. Δεν έχω δει κάτι άλλο, εκτός αν δυο εννοείς με το ολοήμερο. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια που ξέρετε ο καθένας τι ωράριο έχει κ πόσο χρόνο έχει για να διαβάσει το παιδί του. Ο καθένας ότι θέλει θα κάνει με την οικογένεια του είτε σε κάποιον φαίνεται παράξενο είτε όχι. Κ εγώ μπορεί πολλές φορές να διαβάσω πράγματα που δεν θα τα έκανα εγώ αλλά εγώ είμαι εγώ κ ο άλλος είναι άλλο άτομο!

Link to comment
Share on other sites

Βρε @diane2020, καμία δεν έχει προσωπικά με καμία εδώ, άγνωστες είμαστε. Τι κλικες; Κρίμα να χαλιεσαι τόσο.

Εγώ δεν προσέχω καν ποιος γράφει τι, απαντώ σε αυτά που λέγονται, όχι σε πρόσωπο. Και οι περισσότερες νομίζω. Εντάξει η @Αργκ είναι λίγο αυστηρή στα περισσότερα θέματα αλλά δεν νομίζω ότι τα λέει με κακία ούτε βάζει στόχο κάποιον προσωπικά. Εγώ έχω καταλάβει ότι απλά σκέφτεται διαφορετικά από τους περισσότερους σε κάποια πράγματα και ο,τι την ξαφνιάζει το λέει αυθόρμητα.

Γενικά δεν νομίζω ότι έχει κανείς σκοπό της ζωής του να την πει σε κάποιον, λες και δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει.

Ένα φόρουμ για να περνάει η ώρα είναι, ξανασκεψου το πιο χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

δ ηξερα οτι ειναι τοσα χρονια αυτα τα βιβλια

κτ αλλα μαθηματικων θυμομουν σε ενα κοριτσακι γειτονακι πριν 10χρ

επισης δ εχω ιδεα τι ακριβως κανουν με βαση την ωρα.σιγουρα δ θα ναι καθε μερα ιδια.εχουν τουλ δυο διαλλειμματα,δ ξερω ποση ωρα,χρονο για κολατσιο,κ θεματικες ενοτητες.επισης συχνα θα βγουν κ για το φαγητο εξω φετος ο γιος μου.ευτυχως εχει δυο αυλες το σχολειο,αν κ μικρες,κ βγαινουν ανα δυο τμηματα απο τα 6 συνολο

σιγουρα εχουν κ ελευθερο παιχνιδι.οπου δ εχουν μονο τις γωνιες

παντως εμενα μου φαινονται πολυ δυσκολα για πρωτακι.οχι να την βοηθησω αν χρειαστει κτ.αλλα γενικα ξαφνιαστηκα.επισης στο τριμηνο μπορουσε να διαβασει μονη.εγω ειμαι επικουρικα

αλλα προχθες μας ετυχε κτ περιεργο,κ τελικα αστειο.εχουν μπει ηδη στον πολλαπλασιασμο κ την διαιρεση.τυπου 4*5=5+5+5+5=20.κ απο λαθος τυπογραφειου σε φυλλαδιο,βγαινει πολλαπλασιασμος 8*15:shock:το αφησε ετσι γτ δ εχουν κανει πανω απο το 100,αλλα τελικα ηταν 8*5:-P

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει η αλήθεια είναι το θέμα μονο 3-4 παραθέσεις αλλά γέλασα! Ρε παιδιά η πιθανότητα να λείπει η γυναίκα ολο το απόγευμα για δουλειά κ να γυρίζει βράδυ δεν παίζει; Αν έχω καταλάβει σωστά κ ποια είναι τότε μάλλον έχει φροντιστήριο ή κάτι τέτοιο, δλδ πως θα διαβάσει το παιδί αν λείπει απ'τις 3 μέχρι τις 10 το βράδυ; Χαλαρώστε λίγο 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δεν έχω διαβάσει η αλήθεια είναι το θέμα μονο 3-4 παραθέσεις αλλά γέλασα! Ρε παιδιά η πιθανότητα να λείπει η γυναίκα ολο το απόγευμα για δουλειά κ να γυρίζει βράδυ δεν παίζει; Αν έχω καταλάβει σωστά κ ποια είναι τότε μάλλον έχει φροντιστήριο ή κάτι τέτοιο, δλδ πως θα διαβάσει το παιδί αν λείπει απ'τις 3 μέχρι τις 10 το βράδυ; Χαλαρώστε λίγο 

Δυστυχώς όμως το μέλος βγήκε και μάλλον δεν θα ξανά μπει στο φόρουμ .. πολύ κρίμα ... ας προσπαθήσουμε όλες να βοηθιόμαστε και να καταλαβαινόμαστε .. είμαστε σχεδόν όλες γυναίκες θα έπρεπε κάπου να καταλαβαινόμαστε περισσότερο ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...