Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι μαθαίνουν στο προνηπιο?


Recommended Posts

On 15/10/2020 at 1:04 ΜΜ, Chrysoum είπε:

Θα γίνει 3 σε ένα μήνα. Όταν ήταν πιο μικρή δεν έπαιζε ποτέ μόνη της, τώρα θα ασχοληθεί με κάτι που της αρέσει μόνη της ακόμη και για 45 λεπτά - 1 ώρα. Αλλά δεν θα μείνει μόνη της στο δωμάτιο που ειναι για πολύ ώρα. Θα έρχεται να με βρίσκει να μου δίνει πράγματα, να μου λέει διαφορα κλπ. Εάν κάθομαι δίπλα της τότε θα έρχεται και θα μου δείχνει με τι παίζει. Όλα αυτά όταν είναι και η μικρή της αδερφή στον χώρο, εάν λείπει -πράγμα σπάνιο- τότε δεν παίζει μόνη της καθόλου και θέλει να είναι μόνο μαζί μου. Αυτό με την συγκέντρωση που είπες είναι κάτι που το παρατηρώ και εγώ, ο άντρας μου έχει ΔΕΠΥ και μπορεί να είναι κληρονομική, άρα το έχω λίγο στο νου μου ότι κάποιον από τα παιδια μπορεί να το αναπτύξει. Δεν μπορώ να πω ότι συγκεντρωνεται σε κάτι πολλη ώρα, αλλά δεν ανησυχώ γιατί από τον παιδικό που πηγαίνει τώρα και από τον προηγούμενο που πήγαινε μέχρι πέρυσι, μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό και ότι η συμπεριφορά της δεν παρεκκλίνει από αυτή των άλλων παιδιών. Επίσης μου είπαν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην μπορούν να συγκεντρωθουν για ώρα σε αυτές τις ηλικιες. 

Λογικα στη χώρα σου θα χρησιμοποιούν αρκετά την μοντεσσοριανη μέθοδο που δίνει μεγάλη έμφαση στη συγκέντρωση κ στην ολοκληρωση της διαδικασίας.Εμενα με ειχαν ρωτησει αν παίζει καθόλου μόνη της από την αρχη.Ηταν όσο η δικια σου κ συμπεριφεροταν με παρόμοιο τρόπο.Τωρα έχει κάνει τεράστια πρόοδο.Την περςσμενη εβδομαδα ασχολήθηκε για μια ολόκληρη ώρα νε αυτοσχέδιο γεωπινακα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, irin είπε:

Στο δικο μας νηπιο λενε π α πα,π ι πι κλπ κλπ

και μαλιστα για καθε συμφωνο τους δινει ενα χαρτι που τους το γραφει διπλα απο καθε φωνηεν και το λενε σαν ποιηματακι: π α πα π ι πι π ο πο 

@Mama_Anesti_κ μας ετσι τα κανανε

βεβαια δ κανανε πολλα.δλδ κανανε ολη την αλφαβητα,κ απλα καποια παιδακια που ηδη αναγνωριζανε τα γραμματα,κυριως νηπια οχι τα προνηπια,τους εκανε κ συλλαβες

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, love kids είπε:

Σίγουρα όχι "που" και "α"= "πα" που έλεγαν σε εμάς. Ευτυχώς δηλαδή. Ελπίζω κιόλας να έχουν εκσυγχρονιστεί κι οι πιο παλιοί στο επάγγελμα.

Μα κ στο δημοτικό κανονικά δεν μαθαίνουν απλώς οπτική αναγνώριση συλλαβών πρώτα κ λέξεων μικρών κ μετά αναλυτικά; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Διαπίστωσα από τις πρώτες μέρες που ξεκίνησε το σχολείο πως μάθαιναν τις φωνουλες των γραμμάτων. Τώρα προβληματίστηκα γιατί κάπου κάπου θέλει να διαβάζουμε κάποιες λέξεις από παραμύθια ή πάνω σε προϊόντα κτλ και δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω, πως να τον κατευθύνω σωστά με βάση αυτά που έμαθε στο σχολείο. Δηλαδή αν διαβάζουμε τις φωνουλες ξεχωριστά ή αν δίνουμε βάση στην αναγνώριση των συλλαβών. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Διαπίστωσα από τις πρώτες μέρες που ξεκίνησε το σχολείο πως μάθαιναν τις φωνουλες των γραμμάτων. Τώρα προβληματίστηκα γιατί κάπου κάπου θέλει να διαβάζουμε κάποιες λέξεις από παραμύθια ή πάνω σε προϊόντα κτλ και δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω, πως να τον κατευθύνω σωστά με βάση αυτά που έμαθε στο σχολείο. Δηλαδή αν διαβάζουμε τις φωνουλες ξεχωριστά ή αν δίνουμε βάση στην αναγνώριση των συλλαβών. 

Απ όσο ξέρω πρώτα δίνεται έμφαση στην αναγνώριση της συνολικής εικόνας της λέξης κ σε επόμενο στάδιο γίνεται η ανάλυση των φθόγγων-γραμμάτων. Επίσημα δλδ ακολουθείται μια μίξη του ολικού κ του αναλυτικό συνθετικού μοντέλου που ξεκινάει από το ολικό κ την αναγνώριση γνωστών λέξεων μέσω της επανάληψης, που σταδιακα εμπλουτίζονται, κ μετά γίνεται η ανάλυση σε συλλαβές κλπ. Τώρα βέβαια πώς το εφαρμόζει στην πράξη ο καθένας αυτό, δεν το ξέρω. Γιατί κ αυτό σαν να προϋππθετει ότι τα παιδιά είναι tabula rasa που δεν μπορώ να φανταστώ πώς γίνεται. Θα μπορούσες να του δείχνεις κάποιες χτυπητές λέξεις πχ τα ονόματα των ηρώων σε ένα παραμύθι ή το όνομα του προϊόντος στο κουτί (πχ γάλα) κ μετά να του κανεις παιχνίδι να το αναγνωρίσει μέσα σε άλλες λέξεις (πάλι στο βιβλίο ή στο αντικείμενο, σε αληθινό κείμενο δηλαδή). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Απ όσο ξέρω πρώτα δίνεται έμφαση στην αναγνώριση της συνολικής εικόνας της λέξης κ σε επόμενο στάδιο γίνεται η ανάλυση των φθόγγων-γραμμάτων. Επίσημα δλδ ακολουθείται μια μίξη του ολικού κ του αναλυτικό συνθετικού μοντέλου που ξεκινάει από το ολικό κ την αναγνώριση γνωστών λέξεων μέσω της επανάληψης, που σταδιακα εμπλουτίζονται, κ μετά γίνεται η ανάλυση σε συλλαβές κλπ. Τώρα βέβαια πώς το εφαρμόζει στην πράξη ο καθένας αυτό, δεν το ξέρω. Γιατί κ αυτό σαν να προϋππθετει ότι τα παιδιά είναι tabula rasa που δεν μπορώ να φανταστώ πώς γίνεται. Θα μπορούσες να του δείχνεις κάποιες χτυπητές λέξεις πχ τα ονόματα των ηρώων σε ένα παραμύθι ή το όνομα του προϊόντος στο κουτί (πχ γάλα) κ μετά να του κανεις παιχνίδι να το αναγνωρίσει μέσα σε άλλες λέξεις (πάλι στο βιβλίο ή στο αντικείμενο, σε αληθινό κείμενο δηλαδή). 

@Mama_Anesti_ ακριβως ετσι

βεβαια δ εχω μεγαλη εμπειρια γτ ο μικρος δ εχει ζητησει να διαβασει.κ η μεγαλη ξεκινησε στην πρωτη

αυτο που κανανε ηταν να μαθουμε τα γραμματα να τα αναγνωριζουν κ να τα γραφουν.πχ Μ.θυμασαι πως γραφεται Μαρινα;για θυμησου το ονομα της συμμαθητριας.καπως ετσι.κ τα ονοματα τους

στην ουσια μεσα στην ταξη βλεπανε συνεχεια το ονομα τους τυπωμενο.κ πχ στη γωνια με το σπιτακι-σουπερ μαρκετ μια απλη λιστα με ψωνια:αβγα,γαλα,ψωμι,τυρι

καλη η ιδεα της εσπερος να δειχνεις καποιες αυτουσιες μικρες λεξεις που εχετε μαθει σε ενα βιβλιο

ο δικος σου νομιζω ασχολειται αρκετα,οπως κ εσυ,γτ ξερω κανετε αρκετα παιχνιδια με γραμματα κλπ.οποτε δ ξερω πρακτικα πως θα βολευε

πχ πολυ απλα βιβλια.εμεις ειχαμε ενας για 1ετους κ ειχε τους αριθμους ως το 10.κ.ελεγε πχ 1παπι,2μπαλες,3 γατες κλπ

καπως αντιστοιχα ξεκινανε κ στην πρωτη.αφου κανουν λιγο προγραφη κ μια επαναληψη ολα τα γραμματα,προχωρανε σε συλλαβες.μαθαινουν με την μια πχ πα,πο,πι,πε.αλλη μερα τα,το,τε,τι οποτε μετα λεξεις πατα,ταπα,πατατα,τοπι,πιτα,παπι,ποτο,πετα,πιπα

οταν κανουν τα να,νο,νι,νε προσθετουν κ αλλες λεξεις πχ πεπονι,πανο,πανα,νανος,πανε

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και στον μικρό μου, άρα μιλάω πριν 5 χρόνια, Α Δημοτικού πρακτικά η λογική είναι π-α πα και όχι κάτι διαφορετικό.

Πάνω κάτω όπως γινόταν και 100 χρόνια πριν. Μπορεί να επιχειρείται κάτι διαφορετικό θεωρητικά, πρακτικά όχι και τα βιβλία άλλωστε προς τα εκεί είναι προσανατολισμένα.

Οι ουσιαστικές διαφορές στη διδασκαλία είναι στα μαθηματικά, όχι στη γλώσσα (και κακώς, αλλά ανοίγουμε άλλο κεφάλαιο).

Το σχολείο υποθέτει ότι έρχεσαι στο δημοτικό απλά γνωρίζοντας κάποια κεφαλαία γράμματα και να μετράς μέχρι το 10.

Μην αγχώνεστε.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Θα μπορούσες να του δείχνεις κάποιες χτυπητές λέξεις πχ τα ονόματα των ηρώων σε ένα παραμύθι ή το όνομα του προϊόντος στο κουτί (πχ γάλα) κ μετά να του κανεις παιχνίδι να το αναγνωρίσει μέσα σε άλλες λέξεις (πάλι στο βιβλίο ή στο αντικείμενο, σε αληθινό κείμενο δηλαδή). 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν διαλέγω εγώ τις λέξεις, εκείνος βρισκει μια και θέλει να την διαβάσουμε και στα τρόφιμα πχ θα δει το "ΦΕΤΑ" και θα ξεκινήσει φφφφφ έεε τττττ αααααα, όλο μαζί δεν το λέει ακομα. Θα ρωτήσω και την νηπιαγωγό για να μου πει πως το προσεγγίζουν στο σχολείο.

 

 

13 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

στη γωνια με το σπιτακι-σουπερ μαρκετ μια απλη λιστα με ψωνια:αβγα,γαλα,ψωμι,τυρι

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι αυτό το κάνουμε, δηλαδή του δίνω να γράψει κάποια ψώνια. Το είχα στο μυαλό μου ως εξάσκηση προγραφης ευχάριστη και με σκοπό, ενδιαφέρον για το παιδί. Αλλά σίγουρα βοηθά και στην οπτικη αναγνώριση των λέξεων. 

 

13 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ξερω κανετε αρκετα παιχνιδια με γραμματα

Τελευταία κάναμε τον τροχό των γραμμάτων που είναι πολύ ωραία ιδέα. Σε ένα χαρτόνι κυκλικό γράφεις τα σύμφωνα περιμετρικά του κύκλου, σε ένα μικρότερο χαρτόνι γράφεις τα φωνήεντα πάλι περιμετρικα (ή και διψηφα φωνήεντα αν είναι εξοικειωμένο το παιδί). Σχηματίζεις ένα τριγωνακι κρατώντας μόνο το περίβλημα και τα ενώσεις όλα σαν δίσκο! Γυρνώντας τους κύκλους σχηματίζονται συλλαβές μέσα στο τριγωνακι! Δεν ξέρω αν το περιεγραψα καλά τώρα αλλά σίγουρα υπάρχει με εικόνες στο διαδίκτυο για όποια μαμά ενδιαφέρεται. 

 

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ακόμη και στον μικρό μου, άρα μιλάω πριν 5 χρόνια, Α Δημοτικού πρακτικά η λογική είναι π-α πα και όχι κάτι διαφορετικό.

Πάνω κάτω όπως γινόταν και 100 χρόνια πριν. Μπορεί να επιχειρείται κάτι διαφορετικό θεωρητικά, πρακτικά όχι και τα βιβλία άλλωστε προς τα εκεί είναι προσανατολισμένα.

Οι ουσιαστικές διαφορές στη διδασκαλία είναι στα μαθηματικά, όχι στη γλώσσα (και κακώς, αλλά ανοίγουμε άλλο κεφάλαιο).

Το σχολείο υποθέτει ότι έρχεσαι στο δημοτικό απλά γνωρίζοντας κάποια κεφαλαία γράμματα και να μετράς μέχρι το 10.

Μην αγχώνεστε.

Ευχαριστώ για την απάντηση, προσωπικά θυμάμαι τα δικά μου "που και α πα" αλλά ακουω πως έχει αλλάξει η προσέγγιση. 

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ακόμη και στον μικρό μου, άρα μιλάω πριν 5 χρόνια, Α Δημοτικού πρακτικά η λογική είναι π-α πα και όχι κάτι διαφορετικό.

Πάνω κάτω όπως γινόταν και 100 χρόνια πριν. Μπορεί να επιχειρείται κάτι διαφορετικό θεωρητικά, πρακτικά όχι και τα βιβλία άλλωστε προς τα εκεί είναι προσανατολισμένα.

Οι ουσιαστικές διαφορές στη διδασκαλία είναι στα μαθηματικά, όχι στη γλώσσα (και κακώς, αλλά ανοίγουμε άλλο κεφάλαιο).

Το σχολείο υποθέτει ότι έρχεσαι στο δημοτικό απλά γνωρίζοντας κάποια κεφαλαία γράμματα και να μετράς μέχρι το 10.

Μην αγχώνεστε.

Εγω έχω ακούσει ότι αρχικά απομνημονεύσουν την εικόνα λέξεων οι οποίες εμπλουτίζονται σταδιακα, κ ακόμα μιλάνε για φωνούλες κ όχι για ονομασία γραμμάτων κ διακρίνουν πχ το η του ηλίου αλλά δεν το λενε ητα, κ μετά πάνε ανάποδα. Βέβαια ακριβώς επειδή η μέθοδος είναι μικτή, μπορεί κάποιοι να λειτουργούν πιο εμπειρικά με βάση τι έχουν δει ότι δουλεύει καλύτερα ή απλώς τι τους βολεύει. 

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν διαλέγω εγώ τις λέξεις, εκείνος βρισκει μια και θέλει να την διαβάσουμε και στα τρόφιμα πχ θα δει το "ΦΕΤΑ" και θα ξεκινήσει φφφφφ έεε τττττ αααααα, όλο μαζί δεν το λέει ακομα. Θα ρωτήσω και την νηπιαγωγό για να μου πει πως το προσεγγίζουν στο σχολείο.

Δεν πίστευα ότι θα το έλεγα αυτό γιατί δεν ήξερα τι ακριβώς μπορεί να κάνει ένα παιδί αυτής της ηλικίας, αλλά να σου πω την αλήθεια τώρα που βλέπω κ τον δικό μου που ξέρει τα γράμματα, πιστεύω ότι αν θέλει κ το ζητάει, δυστυχώς δεν μπορείς να μην τιυ δείξεις κάτι. δυστυχώς γιατί όπως λες μπορεί να τα πεις με άλλη μέθοδο κ έισης δυστυχώς γιατί θα βαρεθεί στο σχολείο. αλλά πραγνατικα αφιυ τα παιδιά έρχονται σε επαφή με τόσα πράγματα από μικρά, τι να κανεις αν τους αρέσουν; το μόνο που θα έλεγα, να πας μέχρι εκεί που σου ζητάει. αν σε ρωτάει κάτι να απαντάς αυτό χωρίς να επεκταθείς ή να προτείνεις κ άλλο, αν δεν είσαι σίγουρη γιατί μέθοδο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω έχω ακούσει ότι αρχικά απομνημονεύσουν την εικόνα λέξεων οι οποίες εμπλουτίζονται σταδιακα, κ ακόμα μιλάνε για φωνούλες κ όχι για ονομασία γραμμάτων κ διακρίνουν πχ το η του ηλίου αλλά δεν το λενε ητα, κ μετά πάνε ανάποδα. Βέβαια ακριβώς επειδή η μέθοδος είναι μικτή, μπορεί κάποιοι να λειτουργούν πιο εμπειρικά με βάση τι έχουν δει ότι δουλεύει καλύτερα ή απλώς τι τους βολεύει. 

Δεν πίστευα ότι θα το έλεγα αυτό γιατί δεν ήξερα τι ακριβώς μπορεί να κάνει ένα παιδί αυτής της ηλικίας, αλλά να σου πω την αλήθεια τώρα που βλέπω κ τον δικό μου που ξέρει τα γράμματα, πιστεύω ότι αν θέλει κ το ζητάει, δυστυχώς δεν μπορείς να μην τιυ δείξεις κάτι. δυστυχώς γιατί όπως λες μπορεί να τα πεις με άλλη μέθοδο κ έισης δυστυχώς γιατί θα βαρεθεί στο σχολείο. αλλά πραγνατικα αφιυ τα παιδιά έρχονται σε επαφή με τόσα πράγματα από μικρά, τι να κανεις αν τους αρέσουν; το μόνο που θα έλεγα, να πας μέχρι εκεί που σου ζητάει. αν σε ρωτάει κάτι να απαντάς αυτό χωρίς να επεκταθείς ή να προτείνεις κ άλλο, αν δεν είσαι σίγουρη γιατί μέθοδο. 

 

Δεν ονομαζουν τα γραμματα, αλλα ουτε εμεις τα ονομαζαμε.

Λενε δηλαδη 

π - α πα

και οχι πι και αλφα πα

αλλα παντα ετσι ηταν

 

Τωρα το τσεκαρα, το βιβλιο δεν εχει αλλαξει απο οσο βλεπω απο πριν 12 χρονια που πηγε η κορη μου και ξεκινα ακομα ακριβως ετσι:

π-α πα

π-ι πι

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν ονομαζουν τα γραμματα, αλλα ουτε εμεις τα ονομαζαμε.

Λενε δηλαδη 

π - α πα

και οχι πι και αλφα πα

αλλα παντα ετσι ηταν

 

Τωρα το τσεκαρα, το βιβλιο δεν εχει αλλαξει απο οσο βλεπω απο πριν 12 χρονια που πηγε η κορη μου και ξεκινα ακομα ακριβως ετσι:

π-α πα

π-ι πι

 

 

 

Ναι δεν είναι όμως μόνο αυτό. Το βασικό «κείμενο» ειναο το «να ένα παπί με πανί» που έχει στην επόμενη σελίδα μαζί με την εικόνα που λέει παπά παπί πιτα και αλλά τετοια βαθυστόχαστα κ το παιδί αναγνωρίζει μέσα τις συλλαβές πα πι κλπ κ μαθαίνει κ αυτές τις νέες λέξεις. Φυσικά αυτό μπορείς να το κανεις κ με την πιο παραδοσιακή μέθοδο κ μάλλον έτσι γίνεται πιο πολύ, έτσι κι αλλιώς το κειμενοκεντρικο είναι πολύ ασαφές πώς εφαρμοζεται. Αλλά δεν έχει σχέση με τη γλώσσα που έκανα εγγ με το καραβάκι, που έτσι κ αλλιώς τότε κάναμε προγραφή πρώτη φορά με τα μπαστουνάκια κ τα ημικυκλικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι δεν είναι όμως μόνο αυτό. Το βασικό «κείμενο» ειναο το «να ένα παπί με πανί» που έχει στην επόμενη σελίδα μαζί με την εικόνα που λέει παπά παπί πιτα και αλλά τετοια βαθυστόχαστα κ το παιδί αναγνωρίζει μέσα τις συλλαβές πα πι κλπ κ μαθαίνει κ αυτές τις νέες λέξεις. Φυσικά αυτό μπορείς να το κανεις κ με την πιο παραδοσιακή μέθοδο κ μάλλον έτσι γίνεται πιο πολύ, έτσι κι αλλιώς το κειμενοκεντρικο είναι πολύ ασαφές πώς εφαρμοζεται. Αλλά δεν έχει σχέση με τη γλώσσα που έκανα εγγ με το καραβάκι, που έτσι κ αλλιώς τότε κάναμε προγραφή πρώτη φορά με τα μπαστουνάκια κ τα ημικυκλικά. 

 

Το ίδιο είναι , απλά την προγραφή την κάνουν πια στο Νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Έσπερος είπε:

κ έισης δυστυχώς γιατί θα βαρεθεί στο σχολείο.

Κοίταξε αυτό το "θα  βαρεθεί" δεν μπορώ να το καταλάβω ακριβώς. Οκ ένα παιδάκι πχ θα ξέρει να  αναγνωρίζει τα γράμματα, δεν θα ξέρει να τα γράφει όμως ή να τα γράφει σωστά στις γραμμές ή να τα διαβάζει. Επίσης στα νηπια δεν θα μάθει μόνο τα γράμματα θα μάθει νέες λέξεις/έγνοιες, θα έρθει σε επαφή με παιδιά, θα δει τόσα καινούρια πράγματα, παραμύθια, θα γνωρίσει τους αριθμούς, την μαθηματική σκέψη κτλ. 

 

Ότι θα δείξεις ή  θα απαντήσεις σε κάτι που σε ρωτά το παιδί δεν σημαίνει ότι θα καλύψεις και την ύλη όλης της χρονιάς, ούτε πως οπωσδήποτε θα βαριέται και θα ενοχλεί. Προσωπικά απαντάω πάνω σε αυτό που ζητάει όχι γιατί θα βαρεθεί αν μάθει κατι παραπάνω αλλά γιατί θέλω να μπορεί να επεξεργαστεί αυτό που είδε, να το αφομοιώσει.

 

Και  απαντώ όσο περίπλοκα νομίζω πως θα το καταλάβει. Για παράδειγμα φέρνει την υδρόγειο και με ρωτά για χώρες, πως μοιάζει η τάδε χώρα, που είναι οι πυραμίδες, που είναι οι γόνδολες, που ζουν τα καγκουρο πχ. Λέω λίγα λόγια και δείχνω και δύο φωτογραφίες χαρακτηριστικες από το ίντερνετ. Προφανώς δεν έχει καταλαβει την πραγματικη διάσταση τους, ούτε της γης πόσο μάλλον του ηλιακου συστήματος που όμως έχει απορίες.

 

Θέλω να πω πως σε αυτές τις ηλικίες δεν μπορεί να εχει ολοκληρωμένη εικόνα, αποκτά μια ιδέα με τις γνωσεις που του προσφέρονται,  μια δική του αίσθηση για τα άγνωστα νέα πραγματα που σιγά σιγά στο σχολείο και όχι μόνο θα εμπλουτίζει. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Το ίδιο είναι , απλά την προγραφή την κάνουν πια στο Νηπιαγωγείο.

Ναι η προγραφή γίνεται στο νηπιαγωγείο αλλά η γλωσσική διδασκαλία τυπικα έχει γίνει πιο κειμενοκεντρικγ κ βασίζεται περισσότερο στην αναγνώριση πρώτα κ μετά στην ανάγνωση συλλαβών. Δεν γνωριζω όμως τι γίνεται στην πράξη. 

 

Σχετικά με τη βαρεμάρα, @Mama_Anesti_ ελπίζω να εχεις δίκιο γιατί το φοβάμαι για τον δικό μου πάρα πολύ. Στο νηπιαγωγείο δεν νομίζω να βαρεθεί ένα παιδί εύκολα. Στο δημοτικό όμως αν τα μισά μετά βίας αναγνωρίζουν τα γράμματα κ τα αλλά μισά αναγνωρίζουν ήδη δισύλλαβες λέξεις, θα υπάρχει θέμα λογικά. Βέβαια όταν βλέπω παιδιά γυμνασίου να συλλαβίσουν σχεδον, προφανώς δεν θα πω σε έναν γονιό να ανησυχεί πώς βαρεθεί το παιδί του, γιατί υοαρχουν σοβαρότερα θέματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν διαλέγω εγώ τις λέξεις, εκείνος βρισκει μια και θέλει να την διαβάσουμε και στα τρόφιμα πχ θα δει το "ΦΕΤΑ" και θα ξεκινήσει φφφφφ έεε τττττ αααααα, όλο μαζί δεν το λέει ακομα. Θα ρωτήσω και την νηπιαγωγό για να μου πει πως το προσεγγίζουν στο σχολείο.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι αυτό το κάνουμε, δηλαδή του δίνω να γράψει κάποια ψώνια. Το είχα στο μυαλό μου ως εξάσκηση προγραφης ευχάριστη και με σκοπό, ενδιαφέρον για το παιδί. Αλλά σίγουρα βοηθά και στην οπτικη αναγνώριση των λέξεων. 

 

Τελευταία κάναμε τον τροχό των γραμμάτων που είναι πολύ ωραία ιδέα. Σε ένα χαρτόνι κυκλικό γράφεις τα σύμφωνα περιμετρικά του κύκλου, σε ένα μικρότερο χαρτόνι γράφεις τα φωνήεντα πάλι περιμετρικα (ή και διψηφα φωνήεντα αν είναι εξοικειωμένο το παιδί). Σχηματίζεις ένα τριγωνακι κρατώντας μόνο το περίβλημα και τα ενώσεις όλα σαν δίσκο! Γυρνώντας τους κύκλους σχηματίζονται συλλαβές μέσα στο τριγωνακι! Δεν ξέρω αν το περιεγραψα καλά τώρα αλλά σίγουρα υπάρχει με εικόνες στο διαδίκτυο για όποια μαμά ενδιαφέρεται. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, προσωπικά θυμάμαι τα δικά μου "που και α πα" αλλά ακουω πως έχει αλλάξει η προσέγγιση. 

Χριστε μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα από όλα αυτά με ένα τρίχρονο να μας βασανίζει τριγυρω. Πραγματικά τίποτα πλέον!!!!!!!! 

Βασικά για να κάνουμε τέτοια πρεπει η να κοιμάται η μικρή πράγμα σπάνιο η να την παρκαρω στο κινητό. Δεν υπάρχει άλλη λυση. Αλλιώς έρχεται και μας τα διάλυει ΟΛΑ. το γλυκουλι μου!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , diane2020 είπε:

Χριστε μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα από όλα αυτά με ένα τρίχρονο να μας βασανίζει τριγυρω. Πραγματικά τίποτα πλέον!!!!!!!! 

Πόσο συμφωνώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Πόσο συμφωνώ!!!!!!

Δεν παιζει εγώ έχω γίνει τρελή με ψυχραιμία δεν ξέρω αν με νοεις. Περιμενω τη μέρα της ησυχίας κ της ισορροπίας. Μάλλον θα περιμενω πολυ:D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Πόσο συμφωνώ!!!!!!

Εμενα ο μικρος οποτε εχει κεφια θα κατσει να μαθει κτ. Αλλα επειδη ηδη η  μεγαλη διαβαζει

Οταν ηταν η μεγαλη 4 κ εκεινος 2,η αληθεια ειναι οτι δ εκανα παρα πολλα. Καποια εκπαιδευτικα παιχνιδια εχουμε, κυριως απο δωρα. Κ οταν εχουν διαθεση ασχολουμαστε

Αλλα γενικα δ ειμαι απο τις μαμαδες που "διαβαζουν" πολυ σπιτι. Ουτε πιανουν τοσο τα χερια μου

Ομως ειμαι πολυ τυχερη γτ η μεγαλη πηγε σε εκπληκτικο νηπιαγωγειο, κ χωρις καθολου πιεση κανανε φοβερη προετοιμασια

Για να μην το εχεις αγχος, προσπαθησε του χρονου που θα ειναι νηπια, να κανετε λιγα πραγματα αν δ τα κανουν σχολειο. Τα βασικα που ειπε κ η αργκ. Να αναγνωριζει τα γραμματα, το ονομα της, κ απο μαθηματικα ως το 10(κ πραξεις) 

Παρολο που η χρονια ηταν περιεργη, κ με καποιες δυσκολιες στο σχολειο του μικρου, κ εκει εχουν κανει καταπληκτικη δουλεια. Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη με οσα ξερει

Κ δυστυχως, ναι οταν υπαρχει διαφορα στο επιπεδο στην ταξη, ειναι αναμενομενο σε καποια φαση να βαρεθει ενα παιδακι. Το εχει πει αρκετες φορες η κορη μου για την γλωσσα. Οταν κανει αντιγραφη, η γραφει 10ρηματα σε χρονους η προσωπα

Ενω στα μαθηματικα που δ ηταν τοσο δυνατη, της αρεσαν φετος

Παντως κανανε κ προγραφη στην α δημοτικου. Κ επειδη ετυχε να δω γραπτο συμμαθητη, δ καταλαβαινες ονομα. Φυσικα μια χαρα εξελιχθηκε το παιδακι, κ διαβαζει κ γραφει

Κ μεχρι τωρα πραγματι ηταν σαν εικονες οι λεξεις. Το η του ηλιου κλπ

Δ μαθαινουν, πι, ταυ, ομικρον. Ακομη κ την αλφαβητα στη σωστη σειρα τωρα το πασχα νομιζω(μιλαω για την πρωτη) 

Ουτε που, του κλπ που λεγαμε εμεις

@Mama_Anesti_παντως η κορη μου που εμαθε γραμματα απο 4,κ το ονομα της, κ τελειωνωντας το νηπιο ηξερε να τα γραφει ολα οποια λεξη ηθελε αρκει να της ελεγα πως γραφεται, να συνδυαζει συλλαβες το εκανε κοντα στα 6

Αληθεια @ΑΡΓΚτο ιδιο βιβλιο με τον αχινο, παπι, λαχανα ειχαν πριν 12χρ;μου αρεσουν πολυ τα βιβλια της πρωτης

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μας με τα καραβάκια που λέει η Έσπερος, με συλλαβές τα είχε. Το είδα πρόσφατα γιατί το έχω κρατήσει. Είχε πρώτα το "τα, τα, τατα" (με την τρομπέτα αν θυμάστε), μετά το "λα, λα, λαλα" που χόρευαν, μέρα έμπαινε το "ε" και γινόταν "έλα-ελατε" και ούτω καθεξής. Έτσι σταδιακά έμπαιναν και δημιουργούνταν νέες συλλαβές. Θυμάμαι κάπου στα πρώτα μαθήματα το "τόπι και μήλο, μήλο και τόπι, πετα το μήλο, πετα το τόπι". Μικρές λέξεις από συλλαβές που έμπαιναν σταδιακά. Και πριν από αυτά, εκεί που είναι η προγραφή, είχε και έτοιμες λέξεις γραμμένες ολοκληρες με εικόνες, πχ στο μπαστουνακι, θυμάμαι έναν ιππότη. Τις ονομασίες των γραμμάτων και την αλφαβήτα στη σειρά την είχε στο τέλος του βιβλίου. Μέχρι τότε λέγαμε η του ήλιου.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Εμενα ο μικρος οποτε εχει κεφια θα κατσει να μαθει κτ. Αλλα επειδη ηδη η  μεγαλη διαβαζει

Οταν ηταν η μεγαλη 4 κ εκεινος 2,η αληθεια ειναι οτι δ εκανα παρα πολλα. Καποια εκπαιδευτικα παιχνιδια εχουμε, κυριως απο δωρα. Κ οταν εχουν διαθεση ασχολουμαστε

Αλλα γενικα δ ειμαι απο τις μαμαδες που "διαβαζουν" πολυ σπιτι. Ουτε πιανουν τοσο τα χερια μου

Ομως ειμαι πολυ τυχερη γτ η μεγαλη πηγε σε εκπληκτικο νηπιαγωγειο, κ χωρις καθολου πιεση κανανε φοβερη προετοιμασια

Για να μην το εχεις αγχος, προσπαθησε του χρονου που θα ειναι νηπια, να κανετε λιγα πραγματα αν δ τα κανουν σχολειο. Τα βασικα που ειπε κ η αργκ. Να αναγνωριζει τα γραμματα, το ονομα της, κ απο μαθηματικα ως το 10(κ πραξεις) 

Παρολο που η χρονια ηταν περιεργη, κ με καποιες δυσκολιες στο σχολειο του μικρου, κ εκει εχουν κανει καταπληκτικη δουλεια. Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη με οσα ξερει

Κ δυστυχως, ναι οταν υπαρχει διαφορα στο επιπεδο στην ταξη, ειναι αναμενομενο σε καποια φαση να βαρεθει ενα παιδακι. Το εχει πει αρκετες φορες η κορη μου για την γλωσσα. Οταν κανει αντιγραφη, η γραφει 10ρηματα σε χρονους η προσωπα

Ενω στα μαθηματικα που δ ηταν τοσο δυνατη, της αρεσαν φετος

Παντως κανανε κ προγραφη στην α δημοτικου. Κ επειδη ετυχε να δω γραπτο συμμαθητη, δ καταλαβαινες ονομα. Φυσικα μια χαρα εξελιχθηκε το παιδακι, κ διαβαζει κ γραφει

Κ μεχρι τωρα πραγματι ηταν σαν εικονες οι λεξεις. Το η του ηλιου κλπ

Δ μαθαινουν, πι, ταυ, ομικρον. Ακομη κ την αλφαβητα στη σωστη σειρα τωρα το πασχα νομιζω(μιλαω για την πρωτη) 

Ουτε που, του κλπ που λεγαμε εμεις

@Mama_Anesti_παντως η κορη μου που εμαθε γραμματα απο 4,κ το ονομα της, κ τελειωνωντας το νηπιο ηξερε να τα γραφει ολα οποια λεξη ηθελε αρκει να της ελεγα πως γραφεται, να συνδυαζει συλλαβες το εκανε κοντα στα 6

Αληθεια @ΑΡΓΚτο ιδιο βιβλιο με τον αχινο, παπι, λαχανα ειχαν πριν 12χρ;μου αρεσουν πολυ τα βιβλια της πρωτης

Εμένα παλι τα βιβλία της πρώτης δε μου αρέσουν καθόλου.... Τα χω πάρει με πολυ στραβό μάτι. Ουτε οι διάλογοι μου αρέσουν ουτε η εικονογράφηση. Τα βρίσκω λίγα και πολυπλοκα. Τα τραγουδια καλά είναι επειδή τα συνήθισα αλλά πρώτη φορά που τα άκουσα δε μου αρεσαν ουτε και αυτά. 

:/

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Και το δικό μας με τα καραβάκια που λέει η Έσπερος, με συλλαβές τα είχε. Το είδα πρόσφατα γιατί το έχω κρατήσει. Είχε πρώτα το "τα, τα, τατα" (με την τρομπέτα αν θυμάστε), μετά το "λα, λα, λαλα" που χόρευαν, μέρα έμπαινε το "ε" και γινόταν "έλα-ελατε" και ούτω καθεξής. Έτσι σταδιακά έμπαιναν και δημιουργούνταν νέες συλλαβές. Θυμάμαι κάπου στα πρώτα μαθήματα το "τόπι και μήλο, μήλο και τόπι, πετα το μήλο, πετα το τόπι". Μικρές λέξεις από συλλαβές που έμπαιναν σταδιακά. Και πριν από αυτά, εκεί που είναι η προγραφή, είχε και έτοιμες λέξεις γραμμένες ολοκληρες με εικόνες, πχ στο μπαστουνακι, θυμάμαι έναν ιππότη. Τις ονομασίες των γραμμάτων και την αλφαβήτα στη σειρά την είχε στο τέλος του βιβλίου. Μέχρι τότε λέγαμε η του ήλιου.

Αυτο ήταν πολυ ωραίο βιβλιο

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση που θα σας ξυπνήσει αναμνήσεις: ένας Λαμπαδάκης (περίπου έτσι το όνομα, δεν είμαι απόλυτα σίγουρη) έχει μελοποιήσει κείμενα από εκείνο το παλιό δικό μας βιβλίο και είναι τέλεια! Στο youtube υπάρχει νομίζω μόνο το "ο Φάνης φύτεψε μία ροδιά" και είναι πολύ ωραίο, ακούστε το! Στο cd έχει και τον κυρ Θύμιο και την κυρά Θυμιω, την Ειρήνη που λέει "ανέβω κούνια", το "τι ώρα είναι; Ρώτα τον ήλιο το μεγάλο ρολόι", τον παππού που διαβάζει το αλφαβητάρι με τον ήλιο...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ονομα της, κ τελειωνωντας το νηπιο ηξερε να τα γραφει ολα οποια λεξη ηθελε αρκει να της ελεγα πως γραφεται, να συνδυαζει συλλαβες το εκανε κοντα στα 6

 

Ναι ίσως ο συλλαβισμός να είναι μια δεξιότητα που κατακτούν αργότερα αφού έχουν κατανοησει άλλες έννοιες. Δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει καθόλου. Να πω την αλήθεια μου φαίνεται μικρός και για τόσο που ασχολείται. 

 

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Χριστε μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα από όλα αυτά με ένα τρίχρονο να μας βασανίζει τριγυρω. Πραγματικά τίποτα πλέον!!!!!!!! 

Βασικά για να κάνουμε τέτοια πρεπει η να κοιμάται η μικρή πράγμα σπάνιο η να την παρκαρω στο κινητό. Δεν υπάρχει άλλη λυση. Αλλιώς έρχεται και μας τα διάλυει ΟΛΑ. το γλυκουλι μου!!! 

Δεν το έχω ζήσει αλλά καταλαβαίνω τι λες. Μπορεί να μην υπάρχει ο χρόνος να κάνετε πράγματα στο χαρτί αλλά μπορείτε να παίξετε προφορικά το παιχνίδι των ερωτήσεων ρωτάς μια εσύ μια εκείνη, πχ

 -μαθηματικές ερωτήσεις :έχω εξι μπάλες και δύο παιδάκια που θέλουμε να τις μοιραστούν  πόσες θα πάρει το ένα?

-ερωτησεις κρίσης: πως λες να πιάσω ένα μπαλονι που σκαλωσε στο δέντρο?

- ποιο γράμμα είναι πριν και μετά απο/πρώτο τελευταίο/ ποια τα φωνήεντα/ποια λέξη κρύβεται μέσα σε ποια (συνθέτες).

-ποιο τέλος θα διάλεγες για το τάδε παραμύθι/ποιο κομμάτι της ιστοριας θα άλλαζες κτλ. 

  Ή λες μια φράση και σου απαντά αν είναι λάθος ή σωστό . Πχ οι αισθήσεις είναι έξι! Ή Τα χταπόδια έχουν χαυλιόδοντες! 

 

Ότι θες μπορείς να συνδυάσεις απλά παράδειγματα εφερα, όση ώρα θέλετε ή έχετε διαθέσιμη. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , little lamb είπε:

Παρένθεση που θα σας ξυπνήσει αναμνήσεις: ένας Λαμπαδάκης (περίπου έτσι το όνομα, δεν είμαι απόλυτα σίγουρη) έχει μελοποιήσει κείμενα από εκείνο το παλιό δικό μας βιβλίο και είναι τέλεια! Στο youtube υπάρχει νομίζω μόνο το "ο Φάνης φύτεψε μία ροδιά" και είναι πολύ ωραίο, ακούστε το! Στο cd έχει και τον κυρ Θύμιο και την κυρά Θυμιω, την Ειρήνη που λέει "ανέβω κούνια", το "τι ώρα είναι; Ρώτα τον ήλιο το μεγάλο ρολόι", τον παππού που διαβάζει το αλφαβητάρι με τον ήλιο...

Το ανεβω κουνια δεν το ξεχνάω έχω πολυ κακή ανάμνηση.... 

 

πρίν από 4 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

Ναι ίσως ο συλλαβισμός να είναι μια δεξιότητα που κατακτούν αργότερα αφού έχουν κατανοησει άλλες έννοιες. Δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει καθόλου. Να πω την αλήθεια μου φαίνεται μικρός και για τόσο που ασχολείται. 

 

Δεν το έχω ζήσει αλλά καταλαβαίνω τι λες. Μπορεί να μην υπάρχει ο χρόνος να κάνετε πράγματα στο χαρτί αλλά μπορείτε να παίξετε προφορικά το παιχνίδι των ερωτήσεων ρωτάς μια εσύ μια εκείνη, πχ

 -μαθηματικές ερωτήσεις :έχω εξι μπάλες και δύο παιδάκια που θέλουμε να τις μοιραστούν  πόσες θα πάρει το ένα?

-ερωτησεις κρίσης: πως λες να πιάσω ένα μπαλονι που σκαλωσε στο δέντρο?

- ποιο γράμμα είναι πριν και μετά απο/πρώτο τελευταίο/ ποια τα φωνήεντα/ποια λέξη κρύβεται μέσα σε ποια (συνθέτες).

-ποιο τέλος θα διάλεγες για το τάδε παραμύθι/ποιο κομμάτι της ιστοριας θα άλλαζες κτλ. 

  Η λες μια φράση και σου απαντά αν είναι λάθος η σωστό . Πχ οι αισθήσεις είναι έξι! Ή Τα χταπόδια έχουν χαυλιόδοντες! 

 

Ότι θες μπορείς να συνδυάσεις απλά παράδειγματα εφερα, όση ώρα θέλετε ή έχετε διαθέσιμη. 

 

 

Συνήθως ΔΕΝ έχουμε ώρα διαθέσιμη

Συνήθως η μικρή την ώρα που μιλαμε έρχεται και φώναζει στα αυτιά μας για να μας τραβήξει την προσοχη

Συνήθως ΔΕ μας αφήνει να κάνουμε τίποτα γιατί ζηλευει

Συνήθως ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ Η ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΩ Η ΒΑΖΩ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ. 

ΑΥΤΑ :D

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , diane2020 είπε:

Το ανεβω κουνια δεν το ξεχνάω έχω πολυ κακή ανάμνηση.... 

 

Συνήθως ΔΕΝ έχουμε ώρα διαθέσιμη

Συνήθως η μικρή την ώρα που μιλαμε έρχεται και φώναζει στα αυτιά μας για να μας τραβήξει την προσοχη

Συνήθως ΔΕ μας αφήνει να κάνουμε τίποτα γιατί ζηλευει

Συνήθως ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ Η ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΩ Η ΒΑΖΩ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ. 

ΑΥΤΑ :D

 

Ψυχραιμία. Δεν είναι λόγος να μείνει πίσω στο σχολείο ένα παιδί που η μαμα τιυ δεν είχε χρόνο να του κάνει οργανωμένες εκπαιδευτικές δραστηριότητες επειδή υπάρχουν κ αλλά παιδιά στην οικογένεια!!! Νομίζω ότι τα παιδιά μας μαθαίνουν παρα πολλά γιατί δεν έχουν γύρω τους περιβάλλον ενηλίκων ή μεγαλύτερων παιδιών για να μεγαλώνουν παίζοντας, όπως παλιά σε σπίτια με παππούδες, ξαδέρφια, γείτονες, κοινές αυλές κλπ. Έτσι απασχολούνται συνεχώς με τους γονείς κ νιώθουμε συνέχεια την ανάγκη για να κάνουμε κάτι εκπαιδευτικό, γιατί προφανώς δεν μπορούμε να περνάμε όλη τη μέρα παίζοντας σαν νήπια. 

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Αληθεια @ΑΡΓΚτο ιδιο βιβλιο με τον αχινο, παπι, λαχανα ειχαν πριν 12χρ;μου αρεσουν πολυ τα βιβλια της πρωτης

τα προγράμματα σπουδών άλλαξαν το 2003 νομίζω μαζί κ στις δυο βαθμίδες κ μέχρι το 2006-7 βγήκαν τα βιβλία που έχουμε κ τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ψυχραιμία. Δεν είναι λόγος να μείνει πίσω στο σχολείο ένα παιδί που η μαμα τιυ δεν είχε χρόνο να του κάνει οργανωμένες εκπαιδευτικές δραστηριότητες επειδή υπάρχουν κ αλλά παιδιά στην οικογένεια!!! Νομίζω ότι τα παιδιά μας μαθαίνουν παρα πολλά γιατί δεν έχουν γύρω τους περιβάλλον ενηλίκων ή μεγαλύτερων παιδιών για να μεγαλώνουν παίζοντας, όπως παλιά σε σπίτια με παππούδες, ξαδέρφια, γείτονες, κοινές αυλές κλπ. Έτσι απασχολούνται συνεχώς με τους γονείς κ νιώθουμε συνέχεια την ανάγκη για να κάνουμε κάτι εκπαιδευτικό, γιατί προφανώς δεν μπορούμε να περνάμε όλη τη μέρα παίζοντας σαν νήπια. 

τα προγράμματα σπουδών άλλαξαν το 2003 νομίζω μαζί κ στις δυο βαθμίδες κ μέχρι το 2006-7 βγήκαν τα βιβλία που έχουμε κ τώρα. 

Καλε ναι εγώ δε διαφωνώ ουτε πιστευω πως μένει πισω.. Ίσα ίσα καλυτερα είναι τώρα που είναι τα αδέρφια μαζί και δε με έχουν και τόση ανάγκη πολλες φορες. Τα εκπαιδευτικά τα κάνουμε όταν κι άμα και τα κανουν κ στο σχολείο. Επίσης εγώ έχω κ δασκάλα στο σπίτι από τώρα, έχουμε αρχισει λίγη δουλίτσα γιατί φέτος με τα διαδικτυακά... 

Όποτε δεν αγχωνομαι απλώς θα θελα να κάνω πεντε πράγματα παραπανω κ με τα δυο τους αλλά παντα κάποιο δε με αφήνει.!γενικά όταν είναι μαζί συνήθως μιλάνε μεταξυ τους παιζουν μαλώνουν Χτυπιουνται όταν πάω να κάνω κάτι με το ένα ζηλευει το άλλο η θέλει να χωθει. Και παιζοτμε κυρίως μπεμπέ παιχνιδια αναγκαστικά κατεβαίνει η μεγάλη επίπεδο καθώς δεν μπορεί να ανέβει η μικρή στο επίπεδο της μεγάλης. Εντάξει δεν είναι κακό αυτό απαραιτητα καλά περνανε αλλά θα'θελα με το μεγάλο το κάτι παραπανω. Αλλά οκ το χω σχεδόν αποδεκτει ότι με δυο παιδια αλλάζει όλων η ζωή. Τίποτα δεν είναι όπως πριν!!!! Θελει γερά νευρα και διπλωματία και πολλες ανάσες πριν πεις οτιδήποτε και κανείς. Εμένα πιο πολυ με νοιάζει σε αυτή τη φάση να είναι αγαπημένα και να τους μαθαίνω την αλληλεγγυη το μοιραζομαι και ειμαι ξεχωριστο ον και μοναδικό και σε δευτερη μοίρα τα εκπαιδευτικά πλεον. Και αυτά τα πρώτα παιρνουν χρόνο οποτε καπως πρεπει να διαλεγω τους χρόνους μας. Τα εκπαιδευτικα τα κανουν κ οι δασκάλες κ τα κανουν και καλυτερα απο μενα

Όταν βρίσκω ευκαιρία βεβαια κάνουμε αλλά γενικά εμείς κάθε μέρα έχουμε homework λογοθεραπειας οπότε συν αυτό που χρόνος για παραπανω

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...