Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι μαθαίνουν στο προνηπιο?


Recommended Posts

Just now, irin είπε:

Εντάξει! δεν υπάρχει!! Αλήθεια σου λέω, κάνε εδώ μια έρευνα και δες πόσα τρίχρονα (και ούτε..) αναγνωρίζουν τα γράμματα. Ο δικός μου, 4 μήνες μεγαλύτερος από τον δικό σου, ενώ μίλησε πολύ νωρίς, από αριθμούς...μετράει ως το 10 αλλά όλο και κάποιο ξεχνάει ενδιάμεσα, και τελευταία έμαθε να ξεχωρίζει τα βασικά χρώματα... παλιά ήταν όλα κόκκινα! Αφού φοβόμουν ότι έχει δυσχρωματοψία! 

Και όλα αυτά, ενώ πάει "σχολείο" από 14 μηνών... 

Παρ'όλα αυτά τον θεωρώ προχωρημένο! :-Ρ

 

Οντως.ουτε κατέχω μπει στον κόπο.κ το μέτρημα σε αυτη την ηλικια δεν γινεται συνειδητά.οσογια τα χρώματα...τα αναγνωρίζει αλλα τα λέει όλα μπλε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οντως.ουτε κατέχω μπει στον κόπο.κ το μέτρημα σε αυτη την ηλικια δεν γινεται συνειδητά.οσογια τα χρώματα...τα αναγνωρίζει αλλα τα λέει όλα μπλε

Oμολογουμένως η κόρη μου, αρκετά πριν τα 3 μετρούσε, ήξερε όλα τα χρώματα, μέχρι και το μπορντώ και το πετρόλ κλπ, αλλά ήταν 1ο παιδί, και είχαμε μία κυρία που την κρατούσε 8 ώρες η οποία της μιλούσε υπερβολικά πολύ και προσπαθούσε να της μάθει πάρα πολλά πράγματα. Σε σημείο να της λέω "άφησέ την ήσυχη, δεν θέλω να μάθει τόσο νωρίς κάποια πράγματα". Γιατί 2 χρονών της πήρε δώρο ένα παιχνίδι με κάρτες με τα γράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids said:

 Και ναι, το 4χρονο μπορεί να μάθει περισσότερα πράγματα από όσα νομίζουμε, να αποκτήσει γερές βάσεις. Ας μην υποτιμούμε τους τόσο μικρούς μαθητές! 

Μα δεν τους υποτιμω, απλα δεν ξερω κατα ποσον καταλαβαινουν οντως απο πολιτισμο σ αυτη την ηλικια (η κορη μου δηλαδη στα 3 δεν το καταλαβαινει και ειναι κατι που το βιωνει κιολας, δεν το ακουει απλα στα λογια), και το κυριοτερο κατα ποσον χρειαζεται να το καταλαβουν απο τωρα. Απλα δεν τους βλεπω ως μαθητες με την κλασσικη εννοια. Φυσικα και μπορουν τα παιδια να μαθουν πολλα πραγματα σ αυτη την ηλικια, το θεμα ειναι πως τα μαθαινουν και ποση πιεση θα υποστουν για να τα μαθουν. Γιατι εαν υπαρχει ηδη πιεση σ αυτη την ηλικια, τοτε κατι δεν παει καλα. Δεν λεω οτι εσυ υποστηριζεις κατι τετοιο! Τις σκεψεις μου απλα παραθετω εδω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Μα δεν τους υποτιμω, απλα δεν ξερω κατα ποσον καταλαβαινουν οντως απο πολιτισμο σ αυτη την ηλικια (η κορη μου δηλαδη στα 3 δεν το καταλαβαινει και ειναι κατι που το βιωνει κιολας, δεν το ακουει απλα στα λογια), και το κυριοτερο κατα ποσον χρειαζεται να το καταλαβουν απο τωρα. Απλα δεν τους βλεπω ως μαθητες με την κλασσικη εννοια. Φυσικα και μπορουν τα παιδια να μαθουν πολλα πραγματα σ αυτη την ηλικια, το θεμα ειναι πως τα μαθαινουν και ποση πιεση θα υποστουν για να τα μαθουν. Γιατι εαν υπαρχει ηδη πιεση σ αυτη την ηλικια, τοτε κατι δεν παει καλα. Δεν λεω οτι εσυ υποστηριζεις κατι τετοιο! Τις σκεψεις μου απλα παραθετω εδω. 

Γενικα είναι μεγάλη συζήτηση το τι γίνεται στο νηπιαγωγείο. Γι αυτό με το θέμα των αγγλικών κ γενικα των ειδικοτήτων ξεσηκώθηκαν οι εκπαιδευτικοί τους. Έχω δει από γνωστά μας παιδάκια φακέλους δια θεματικών εργασιών κ έχω τρελαθεί από τη σύλληψη κ την ποικιλία, κ είναι προφανές ότι έτσι δεν πιέζονται, μακάρι να ακολουθούσαν τα ίδια κ σε μεγαλύτερες τάξεις. απλώς δεν ξέρω σε τι βαθμό τα εφαρμόζουν όλες οι νηπιαγωγοί. 

 

κατα καιρούς έχω ακούσει κ για νοοτροπίες πιο συστηματικής διδασκαλίας με πολλά φυλλάδια, παθογένειες δλδ του δημοτικού. 

 

από συζητήσεις ειδικών πάλι θυμάμαι ότι θεωρούσαν σημαντική την εισαγωγή σε διαφορετικούς πολιτισμούς από πολύ νωρίς, κ μάλλον το θεωρούν πιο σημαντικό από τους γλωσσικούς στόχους. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Γενικα είναι μεγάλη συζήτηση το τι γίνεται στο νηπιαγωγείο. Γι αυτό με το θέμα των αγγλικών κ γενικα των ειδικοτήτων ξεσηκώθηκαν οι εκπαιδευτικοί τους. Έχω δει από γνωστά μας παιδάκια φακέλους δια θεματικών εργασιών κ έχω τρελαθεί από τη σύλληψη κ την ποικιλία, κ είναι προφανές ότι έτσι δεν πιέζονται, μακάρι να ακολουθούσαν τα ίδια κ σε μεγαλύτερες τάξεις. απλώς δεν ξέρω σε τι βαθμό τα εφαρμόζουν όλες οι νηπιαγωγοί. 

 

κατα καιρούς έχω ακούσει κ για νοοτροπίες πιο συστηματικής διδασκαλίας με πολλά φυλλάδια, παθογένειες δλδ του δημοτικού. 

 

από συζητήσεις ειδικών πάλι θυμάμαι ότι θεωρούσαν σημαντική την εισαγωγή σε διαφορετικούς πολιτισμούς από πολύ νωρίς, κ μάλλον το θεωρούν πιο σημαντικό από τους γλωσσικούς στόχους. 

 

 

Τοτε κατι κανω εγω λαθος οταν προσπαθω να της μαθω την διαφορα στον πολιτισμο! Τεσπα, μεγαλωνοντας θα το μαθει :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Μα δεν τους υποτιμω, απλα δεν ξερω κατα ποσον καταλαβαινουν οντως απο πολιτισμο σ αυτη την ηλικια (η κορη μου δηλαδη στα 3 δεν το καταλαβαινει και ειναι κατι που το βιωνει κιολας, δεν το ακουει απλα στα λογια), και το κυριοτερο κατα ποσον χρειαζεται να το καταλαβουν απο τωρα. Απλα δεν τους βλεπω ως μαθητες με την κλασσικη εννοια. Φυσικα και μπορουν τα παιδια να μαθουν πολλα πραγματα σ αυτη την ηλικια, το θεμα ειναι πως τα μαθαινουν και ποση πιεση θα υποστουν για να τα μαθουν. Γιατι εαν υπαρχει ηδη πιεση σ αυτη την ηλικια, τοτε κατι δεν παει καλα. Δεν λεω οτι εσυ υποστηριζεις κατι τετοιο! Τις σκεψεις μου απλα παραθετω εδω. 

Εννοείται ότι είμαι κι εγώ κατά οποιασδήποτε πίεσης σε αυτή την ηλικία στο μαθησιακό κομμάτι. Θεωρώ πως θα πρέπει τα παιδιά να εκτίθενται σε ερεθίσματα με βιωματικό και παιγνιώδη τρόπο και ό,τι αποκομίσει το κάθε παιδί. Κι επειδή ρουφάνε τη γνώση σα σφουγγάρια, σίγουρα θα αποκομίσουν πολλά με την προϋπόθεση ότι η έκθεσή τους στην ξένη γλώσσα θα γίνεται με τον τρόπο που είπα πιο πάνω και όχι με ξερή διδασκαλία. Αυτό έχει στο μυαλό του το υπουργείο (άσχετα αν χρειάζονται αρκετά ακόμη να γίνουν προς αυτήν την κατεύθυνση) και έτσι πρέπει να το δουν και όσοι κληθούν να δουλέψουν με αυτές τις ευαίσθητες ηλικίες. Σε αυτό είμαι κάθετη, άλλο το 4χρονο, άλλο το 7χρονο κι άλλη περίπτωση οι έφηβοι.

Όταν λέω πολιτισμός, αυτό θα μπορούσε να αναφέρεται π.χ. στο Halloween ή στα αξιοθέατα της Αγγλίας. Σίγουρα κάτι τέτοιο θα άρεσε στα μικρά και θα μάθαιναν μέσα από οπτικοακουστικό υλικό και αφηγήσεις δίχως να το καταλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Τοτε κατι κανω εγω λαθος οταν προσπαθω να της μαθω την διαφορα στον πολιτισμο! Τεσπα, μεγαλωνοντας θα το μαθει :)

Το ότι κάτι είναι επιθυμητό δεν σημαίνει ότι όντως γίνεται!!! μπορεί να είναι μια πρώτη επαφή κ να αποδώσει αργότερα!!!

 

ε μα κι εσυ όλο πτυχία παίρνεις, κάνε μια επιμόρφωση ακόμα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Το ότι κάτι είναι επιθυμητό δεν σημαίνει ότι όντως γίνεται!!! μπορεί να είναι μια πρώτη επαφή κ να αποδώσει αργότερα!!!

 

ε μα κι εσυ όλο πτυχία παίρνεις, κάνε μια επιμόρφωση ακόμα!!

To μονο που εμαθε ειναι οτι στην Ελλαδα τρωνε παγωτο.. Μονο οτι την συμφερει συγκρατει! 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ξεχωρίζει τα ελληνικά από τα αγγλικά γράμματα. Και στο άκουσμα τα ξεχωρίζει φυσικά, αυτό είναι εύκολο. Έχει πλάκα που καμιά φορά βάζει στο κινητό Πέππα στα αγγλικά. Του λέω αγάπη μου να σου βάλω ελληνικά να καταλαβαίνεις. Όχι μου λέει, μου αρέσει. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Και εμένα ξεχωρίζει τα ελληνικά από τα αγγλικά γράμματα. Και στο άκουσμα τα ξεχωρίζει φυσικά, αυτό είναι εύκολο. Έχει πλάκα που καμιά φορά βάζει στο κινητό Πέππα στα αγγλικά. Του λέω αγάπη μου να σου βάλω ελληνικά να καταλαβαίνεις. Όχι μου λέει, μου αρέσει. 

Α ναι, κι εμένα βλεπουν πεππα στα αγγλικά και παρακολουθουν με μεγαλη αφοσιωση! Καλό τους κάνει πάντως! αποκτούν british accent!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Α ναι, κι εμένα βλεπουν πεππα στα αγγλικά και παρακολουθουν με μεγαλη αφοσιωση! Καλό τους κάνει πάντως! αποκτούν british accent!

Λόγω σπουδών στην Αγγλία μου βγαίνει αυθόρμητα μια αξιοπρεπής απομίμηση αγγλικής προφοράς κ διαπίστωσα ότι προσπαθούσε κ ο μικρός να το μιμηθεί όταν του έλεγα τους αριθμούς! είχε πολλή πλάκα!! Το πιο αστείο είναι όταν του βάζει κ μπαμπας του ξένη ροκ κ προσπαθει τα συγκροτήματα κ τα τραγούδια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Λόγω σπουδών στην Αγγλία μου βγαίνει αυθόρμητα μια αξιοπρεπής απομίμηση αγγλικής προφοράς κ διαπίστωσα ότι προσπαθούσε κ ο μικρός να το μιμηθεί όταν του έλεγα τους αριθμούς! είχε πολλή πλάκα!! Το πιο αστείο είναι όταν του βάζει κ μπαμπας του ξένη ροκ κ προσπαθει τα συγκροτήματα κ τα τραγούδια. 

A καλά, ο άντρας μου ακούει πολύ συχνά  ροκ μαζί με τον μικρό. Του αρέσει λοιπόν του μικρού 'ένα τραγούδι που στο refrain λέει "and again and again and again..), ο μικρός λοιπόν "χτυπιέται" ολόκληρος και τραγουδάει "νενεγκεν, νενεγκεν νενεγκεν"..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω οποιον έχει παιδακι σχεδον τρία πως παιζει μονο του.παιζει οταν είστε κ εσεις στο χωρο,σας ζητάει η παιζει μονο του?Τι παιζει συνηθως κ ποση ωρα συγκεντρώνεται?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω οποιον έχει παιδακι σχεδον τρία πως παιζει μονο του.παιζει οταν είστε κ εσεις στο χωρο,σας ζητάει η παιζει μονο του?Τι παιζει συνηθως κ ποση ωρα συγκεντρώνεται?

Ο δικός μου παίζει πολύ μόνος του από μικρός. Συγκεντρώνεται για ώρα. Μπορεί πχ να τσουλάει τα αυτοκινητάκια του σε όλο το σπίτι. Ή να βάζει τα ζώα του να βοσκήσουν. Ή να φτιάχνει τα σφηνωματα ή κάποιο παζλ ή να στρώνει το παζλ δαπέδου σε διαφορα σχηματα. να ζωγραφίζει. να ξεφυλλίζει τα βιβλία του. να χτίζει τουβλάκια, να παίζει με κάποιο μουσικό οργανο. είτε μόνος του στο χώρο είτε με εμάς δίπλα. αν είμαστε μαζί συνήθως μας μιλάει κιόλας, πχ περιγράφει τι κάνει ή τι βλέπει στα βιβλία, αλλά μπορεί και να παίζει ησυχα ή να μιλάει μόνος του ή να τραγουδάει κάτι. Γενικα συγκεντρώνεται πολύ στο παιχνίδι του κ δεν θέλει να τον διακόπτουμε. αν δλδ του προτείνουμε να κάνουμε κάτι θέλει να τελειώσει αυτό που κάνει. το κακό είναι ότι έτσι εύκολα ξεχνιέμαι κ τον αφήνουμε πολλή ώρα μόνο του. αν θέλει να κάνουμε κάτι μαζί, το ζητάει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω οποιον έχει παιδακι σχεδον τρία πως παιζει μονο του.παιζει οταν είστε κ εσεις στο χωρο,σας ζητάει η παιζει μονο του?Τι παιζει συνηθως κ ποση ωρα συγκεντρώνεται?

Δύο παιδιά, δυο διαφορετικές εμπειρίες. 

Η κορη γενικα μετά τον χρονο έπαιζε μόνη, απλα κοντά μας. Στα 3μπορουσε να παίξει μόνη αρκετά, αλλά ήθελε να παίζω κ εγω με τον αδερφό της που ήταν ενός. Ξεφυλλιζε βιβλία, εκανε παζλ, με πλειμομπιλ, κουζινικα, να ζωγραφίζει, πλαατελινες

Ο γιος περυσι στα 3,αν τύχαινε να λείπει η αδερφη του ηθελε να παίζουμε μαζί. Με ζητουσε πιο έντονα, κ η ώρα που έπαιζε μόνος ήταν λιγότερη. Πέρυσι κατά βάση έπαιζε με αυτοκινητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάνω κάτω τα ίδια δηλαδή.Παιζουν δομθμενο παιχνίδι?πχ με τα playmobil τι ακριβώς κάνουν?Ρωτάω γιατιβμαςχειπε η δασκαλα να την αφηνουμε να παιζει κ μονη της αν δεν το κάνουμε.

Την εχουμε ελεύθερη ομως.παντελως .προφανώς το λέει γιατί δεν συγκεντρώνει πολλη ώρα σε κάτι?Νομίζω όμως ότι το περιβάλλον εκει ειναι ακομη πρωτογνωρο για εκείνη κ ακομη εξερευνά. Παντως ειναι χαραχρηρηστικο της οτι βαριεται γρήγορα κ ξεκιναει κατι αλλο.Χρειαζεται άσκηση η υπομονή της.Στα πλαίσια της ηλικίας εννοω .

Πολλες φορες ζητάει κάτι κ αρχίζει 4ην γκρινια μέχρι να το δώσω.πχ νερο ενώ οδηγω

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς δομημένο παιχνίδι; 

εμενα πχ δεν κάνει καθολου παιχνίδι ρόλων. τα λεγκο δλδ απλώς τα χτίζει. κ αυτά που έχουν ζωάκια, τα βάζει με έναν τρόπο που του αρέσει ή το πολύ πολύ να τα βάλει να φάνε. δεν θα φτιάξει ιστορία με αυτά. νομίζω ότι σ αυτό είναι πίσω κ θα έπρεπε να το κάνει. 

 

υπομονη δεν έχει ούτε εμάς. κ άρχισε κ την πολύ κακή συνήθεια, αν θέλει να λέμε κάτι μαζί πχ ενα τραγούδι ή μια ιστορία ή απλώς να μου περιγράφει κάτι, αν μου πει κάτι εκείνη την ώρα ο άντρας μου, να τσιρίζει. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω οποιον έχει παιδακι σχεδον τρία πως παιζει μονο του.παιζει οταν είστε κ εσεις στο χωρο,σας ζητάει η παιζει μονο του?Τι παιζει συνηθως κ ποση ωρα συγκεντρώνεται?

Μόνη μόνη τώρα ξεκίνησε. Δλδ θα βγάλει τα παζλ να τα κάνει μόνη η θα μιλάει με τις κούκλες θα τις κοιμίζει θα κάνει ότι είναι άρρωστες και θα κάνει αυτή το γιατρό κλπ η θα μαγειρέψει στην κουζίνα. Επίσης έχει ένα πυροσβεστικό σβήνει φωτιές σε όλο το σπίτι. Κάνα τέταρτο μαξ το κάθε ένα. Μπορεί και το τέταρτο να είναι πολύ που λέω. Ας πω δεκάλεπτο.  Με τα πλέιμομπιλ ακόμα δεν κάνει μεγάλες ιστορίες μόνη άντε θα ξυπνήσουν να πάνε σχολείο η θα κοιμηθούν. Δεν ασχολείται μόνη της πολύ.  (Τώρα επίσης άρχισε να μου αναθέτει εμένα ρόλους είσαι η δασκάλα είσαι η γιατρός έχεις συνεργείο κάνε αυτό πες εκείνο κλπ,το αναφέρω σαν καινούργιο στυλ παιχνιδιού). Τον υπόλοιπο χρόνο ουρά μου και θέλει να παίζουμε μαζί. Είτε μαζί μαζί είτε να κάνει κάτι αυτή να κοιτάω εγώ είτε να παίζω εγώ και να κοιτάει αυτή. Ζωγραφική μόνη της αλλά θα με φωνάζει δες τι έκανα κάθε τρία λεπτά και πλαστελίνες μόνο μαζί, μόνη της δε θέλει ακόμα. Βιβλία μαζί, σπάνια θα τα ανοίξει μόνη ίσως γιατί τα έχουμε πολύ στην ρουτίνα ύπνου μεσημέρι βράδυ και πολύ σπάνια άλλες ώρες. Μέσα στη μέρα συνολικά κάνα 45λεπτο μόνη. Πριν από δύο μήνες ούτε κατά διάνοια να κάτσει μόνη. Θα γίνει τρία σε τρείς μήνες. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

τι εννοείς δομημένο παιχνίδι; 

εμενα πχ δεν κάνει καθολου παιχνίδι ρόλων. τα λεγκο δλδ απλώς τα χτίζει. κ αυτά που έχουν ζωάκια, τα βάζει με έναν τρόπο που του αρέσει ή το πολύ πολύ να τα βάλει να φάνε. δεν θα φτιάξει ιστορία με αυτά. νομίζω ότι σ αυτό είναι πίσω κ θα έπρεπε να το κάνει. 

 

υπομονη δεν έχει ούτε εμάς. κ άρχισε κ την πολύ κακή συνήθεια, αν θέλει να λέμε κάτι μαζί πχ ενα τραγούδι ή μια ιστορία ή απλώς να μου περιγράφει κάτι, αν μου πει κάτι εκείνη την ώρα ο άντρας μου, να τσιρίζει. 

 

 

Νσι.οντως τσιριζει τον τελευταίο καιρό. Τα νεύρα μου. Τρόμαξε κ την υπάλληλο στο μανάβικο.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, μαγιοπουλας said:

Πάνω κάτω τα ίδια δηλαδή.Παιζουν δομθμενο παιχνίδι?πχ με τα playmobil τι ακριβώς κάνουν?Ρωτάω γιατιβμαςχειπε η δασκαλα να την αφηνουμε να παιζει κ μονη της αν δεν το κάνουμε.

Την εχουμε ελεύθερη ομως.παντελως .προφανώς το λέει γιατί δεν συγκεντρώνει πολλη ώρα σε κάτι?Νομίζω όμως ότι το περιβάλλον εκει ειναι ακομη πρωτογνωρο για εκείνη κ ακομη εξερευνά. Παντως ειναι χαραχρηρηστικο της οτι βαριεται γρήγορα κ ξεκιναει κατι αλλο.Χρειαζεται άσκηση η υπομονή της.Στα πλαίσια της ηλικίας εννοω .

Πολλες φορες ζητάει κάτι κ αρχίζει 4ην γκρινια μέχρι να το δώσω.πχ νερο ενώ οδηγω

Τα ίδια και ο δικός μου. Στο σπίτι με το που πιάνει ένα παιχνίδι, ψάχνει κάτι άλλο να κάνει. Στο σχολείο παραδόξως , μου είπαν ότι δεν το κάνει και ότι συγκεντρώνεται και συμμετέχει σε ότι κάνουν. Μόνος του πάιζει μόνο αν τον αναγκάσω και μετά από "καυγά". Έχει ζωηρέψει πάρα πολύ και δεν κάθεται λεπτό ήσυχος στο σπίτι(μόνο όταν βλέπει παιδικά). Όταν θέλω να κάνω κάποια δουλειά ήσυχη ή να πάρω μια ανάσα του ζητάω να πάιξει λίγο στο δωμάτιο του και πάντα καταλήγουμε να τσακωνόμαστε για να το κάνει. Για κανά 10λεπτο-τέταρτο μαξ, μη φανταστείς..

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει 3 σε ένα μήνα. Όταν ήταν πιο μικρή δεν έπαιζε ποτέ μόνη της, τώρα θα ασχοληθεί με κάτι που της αρέσει μόνη της ακόμη και για 45 λεπτά - 1 ώρα. Αλλά δεν θα μείνει μόνη της στο δωμάτιο που ειναι για πολύ ώρα. Θα έρχεται να με βρίσκει να μου δίνει πράγματα, να μου λέει διαφορα κλπ. Εάν κάθομαι δίπλα της τότε θα έρχεται και θα μου δείχνει με τι παίζει. Όλα αυτά όταν είναι και η μικρή της αδερφή στον χώρο, εάν λείπει -πράγμα σπάνιο- τότε δεν παίζει μόνη της καθόλου και θέλει να είναι μόνο μαζί μου. Αυτό με την συγκέντρωση που είπες είναι κάτι που το παρατηρώ και εγώ, ο άντρας μου έχει ΔΕΠΥ και μπορεί να είναι κληρονομική, άρα το έχω λίγο στο νου μου ότι κάποιον από τα παιδια μπορεί να το αναπτύξει. Δεν μπορώ να πω ότι συγκεντρωνεται σε κάτι πολλη ώρα, αλλά δεν ανησυχώ γιατί από τον παιδικό που πηγαίνει τώρα και από τον προηγούμενο που πήγαινε μέχρι πέρυσι, μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό και ότι η συμπεριφορά της δεν παρεκκλίνει από αυτή των άλλων παιδιών. Επίσης μου είπαν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην μπορούν να συγκεντρωθουν για ώρα σε αυτές τις ηλικιες. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πάνω κάτω τα ίδια δηλαδή.Παιζουν δομθμενο παιχνίδι?πχ με τα playmobil τι ακριβώς κάνουν?Ρωτάω γιατιβμαςχειπε η δασκαλα να την αφηνουμε να παιζει κ μονη της αν δεν το κάνουμε.

Την εχουμε ελεύθερη ομως.παντελως .προφανώς το λέει γιατί δεν συγκεντρώνει πολλη ώρα σε κάτι?Νομίζω όμως ότι το περιβάλλον εκει ειναι ακομη πρωτογνωρο για εκείνη κ ακομη εξερευνά. Παντως ειναι χαραχρηρηστικο της οτι βαριεται γρήγορα κ ξεκιναει κατι αλλο.Χρειαζεται άσκηση η υπομονή της.Στα πλαίσια της ηλικίας εννοω .

Πολλες φορες ζητάει κάτι κ αρχίζει 4ην γκρινια μέχρι να το δώσω.πχ νερο ενώ οδηγω

Η κορη μου έπαιζε πιο δομημένο παιχνίδι. Τύπου ιστοριούλες με τα ανθρωπάκια. Να μας κάνει ότι μαγειρεύει κ σερβιρει

Ο μικρος λόγω παιχνιδιών ήταν πιο ελεύθερο. Απλα να συγκρούονται τα αυτοκινητάκια η να κάνουν αγώνες. Αν όμως έπαιζε με την κουζίνα ήταν δομημενο

Γενικα το έχουν πολύ με το παιχνίδι ρόλων, φουλ φαντασία. Η μεγάλη από φυσικού της, ο μικρος όταν παίζει μαζί της. 

Ασχετο, στο σχολειο έπαιζε πολύ με τουβλακια, στο σπίτι είναι το λιγότερο αγαπημένο του. :confused:

Πάντως είναι της ηλικίας να μην συγκεντρωνονται πολύ σε κτ. Όπως κ η γκρίνια μέχρι να πάρουν αυτό που θέλουν 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Να θέσω μια ερώτηση :

 

Για την προανάγνωση ποια προσέγγιση ακολουθείται στα νηπιαγωγεία? 

Δηλ, λέμε π και α "πα",

ππππ αααααα "πα" τις φωνουλες δηλαδή και τον ήχο που σχηματίζουν

ή  "πα" "τα"  " τα" συλλαβιστά?

 

Δεν ξέρω αν περνάω αυτό που θέλω να πω αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τον τρόπο, το πως γίνονται πιο κατανοητά στο μυαλό του παιδιού. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Να θέσω μια ερώτηση :

 

Για την προανάγνωση ποια προσέγγιση ακολουθείται στα νηπιαγωγεία? 

Δηλ, λέμε π και α "πα",

ππππ αααααα "πα" τις φωνουλες δηλαδή και τον ήχο που σχηματίζουν

ή  "πα" "τα"  " τα" συλλαβιστά?

 

Δεν ξέρω αν περνάω αυτό που θέλω να πω αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τον τρόπο, το πως γίνονται πιο κατανοητά στο μυαλό του παιδιού. 

Στο δικο μας νηπιο λενε π α πα,π ι πι κλπ κλπ

και μαλιστα για καθε συμφωνο τους δινει ενα χαρτι που τους το γραφει διπλα απο καθε φωνηεν και το λενε σαν ποιηματακι: π α πα π ι πι π ο πο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Να θέσω μια ερώτηση :

 

Για την προανάγνωση ποια προσέγγιση ακολουθείται στα νηπιαγωγεία? 

Δηλ, λέμε π και α "πα",

ππππ αααααα "πα" τις φωνουλες δηλαδή και τον ήχο που σχηματίζουν

ή  "πα" "τα"  " τα" συλλαβιστά?

 

Δεν ξέρω αν περνάω αυτό που θέλω να πω αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τον τρόπο, το πως γίνονται πιο κατανοητά στο μυαλό του παιδιού. 

Σίγουρα όχι "που" και "α"= "πα" που έλεγαν σε εμάς. Ευτυχώς δηλαδή. Ελπίζω κιόλας να έχουν εκσυγχρονιστεί κι οι πιο παλιοί στο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...