Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι μαθαίνουν στο προνηπιο?


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν εχεις άδικο σε κάποια. προφανώς όταν δεν εχεις στεγάσει τα νήπια, τα αγγλικά είναι απλώς μια φούσκα. Κ φυσικά αν πάνε να τα κάνουν σαν μάθημα, θα βλάψουν κάποια παιδιά. αν τα κάνουν βιωματικά, δεν νομίζω ότι θα βλάψουν. Φυσικά ένα παιδί που πρέπει να κάνει ασκήσεις λογοθεραπείας κ στο σπίτι κ είναι ήδη ζορισμένο, δεν μπορεί κ την πίεση να κάνει κανονικό μάθημα. Δεν νομίζω όμως ότι θα του κάνει κακό να ακούσει ένα τραγούδι κ να το επαναλάβει τσάτρα πάτρα. 

 

Μια γλώσσα τη μαθαίνεις καλά από νωρίς κατά προτίμηση με native speaker κ σε συνθήκες σχεδον μητρικής ή γενικα πολύ βιωματικά. Αλλιώς εννιειται ότι το να πας φροντιστήριο από α δημοτικού είναι βλακεία. εμείς έχουμε πει ότι το παιδί θα κάνει κατευθείαν ιδιαίτερο με φυσικό ομιλητή απο την τετάρτη ή και την πέμπτη, μέχρι τότε ας έχει πάρει ο,τι έχει να του δώσει το σχολείο. 

 

Πολλά παιδιά έχουν δυσκολίες γιατί το σχολείο ζητάει πολλά με λάθος τρόπο. αυτό φυσικά ισχύει. 

 

όμως ως μητέρα παιδιού που άργησε κάπως να μιλήσει κ που γενικα δεν το λες ξεχωριστό κ προχωρημένο, διαβεβαιώνω ότι για πλάκα έμαθε σε ένα πρωί με την κοπέλα να μετράει μέχρι το 10 στα αγγλικά κ κάποια σκόρπια νούμερα μετά, κ αναγνωρίζει όσα γράμματα του λατινικού αλφαβήτου δεν συμπίπτουν με το ελληνικό κ ξέρει κ κάποιες λέξεις που αρχίζουν με αυτά, κ ψιλοκαταλαβαίνει κ αυτός το babyshark με τη βοήθεια του βιντεοκλίπ. Χωρις κόπο κ χωρίς να του τα «διδάξουμε». αν δλδ ασχολούμασταν κ με αλλά θα είχε μάθει κ αλλα, αλλά το πάω σιγά σιγά γιατί έχει μια τάση να αποθηκεύει πολλές πληροφορίες κ να απομνημονεύει κ δεν θέλω να κολλήσει σ αυτή τη δεξιότητα γιατί υστερεί σε άλλες κ θέλω μια ισορροπία. 

Συγγνώμη...ποσο είναι ο μικρος κ λες οτι άργησε να μιλήσει?περίπου δυόμισι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Στον παιδικό της κόρης μου τους μιλάνε αγγλικά που και που πάνω στο παιχνίδι, διαβάζουν και κανένα βιβλίο. Απλά ήρθε μια μέρα σπίτι και μου έλεγε τους αριθμούς μέχρι το 10, έχανε κάποιους φυσικά, αλλά έτσι το κατάλαβα ότι τα έμαθε στον παιδικό. Μετά, ο καλύτερος της φίλος είναι μίσος Καναδός και η μητρική του είναι τα αγγλικά, οπότε και της μιλάει στα αγγλικά, την άκουγα λοιπόν που προσπαθούσε να επαναλάβει ότι της έλεγε. Έτσι άρχισα για πλάκα να της μιλάω και να διαβάζουμε τα βιβλία της σε 2 γλώσσες ταυτόχρονα και πλέον μιλάει και αγγλικά, θα την έλεγα τριγλωσση. Εννοείται ότι είμαι υπέρ του να μαθαίνουν γλώσσες σ αυτή την ηλικία μέσα από το παιχνίδι και από την φυσική συνομιλια και αλληλεπιδραση. Αλλα αυτό χωρίς να τους γίνεται "μάθημα/διδασκαλία". Ο μόνος μου προβληματισμος ήταν απλά η επισημότητα του όλου πράγματος. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι όντως χρειάζεται μια καθηγήτρια αγγλικών για να μάθουν τα παιδάκια τις πρώτες λεξούλες, είναι σπατάλη πόρων. Ούτε το τώρα θα έχουμε μια ώρα που θα μιλήσουμε αγγλικά. Θα μου φαινόταν πιο φυσικό να γίνεται σε τακτά αλλά σύντομα διαστήματα. 

Ελληνικο εκπαιδευτικό συστημα

Το ίδιο σχολείο που 2στα 3τμηματα,των 25παιδιων το καθένα, συστεγαζονται σε άλλο σχολειο, είναι το "τυχερο" που θα μάθουν αγγλικά τα 4χρ

Κατα τα αλλα συμφωνώ μαζί σου

Λεφτά έχουμε, για όπου θελουμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Συγγνώμη...ποσο είναι ο μικρος κ λες οτι άργησε να μιλήσει?περίπου δυόμισι δεν είναι?

Έχει περάσει τα 2,5. Δεκέμβρη κλείνει τα τρία. Σαν της Γιωβαννας περίπου. Όμως μέχρι 23 μηνών ελεγε μόνο μαμα μπαμπά. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα ο γιος μου μάθαιναν κάποιες λέξεις αγγλικά από τον παιδικό στο φυλλάδιο ενημερώσεις που μας έδειναν τότε μας τις έγραφαν.. Δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα γιατί όπως έχω ξανά γράψει ο γιος μου έχει κάποιες δυσκολίες όμως που πάει νήπιο ερχετε σπίτι κ τον ακούω κ λέει κάποιες λέξεις στα αγγλικά ή προσπαθεί να μετρησει μέχρι το δέκα κ μένω με ανοιχτό το στόμα εγώ  ή χαζοχαρουμενη μαμά....!!!! :-o  

Γενικά κ εγώ πιστεύω δεν είναι κακό να μαθαίνουν καινούργια πράγματα τα παιδιά με ωραίο τρόπο κ χωρίς πίεση τα κατανοούν το καθένα με τον δικό του ρυθμό, τώρα που ειναι σε μικρή ηλικία όταν θα μεγαλώσουν δε ξέρω πως θα σκέφτομαι που οι απαιτήσεις είναι ποιο πολλές αλλά γενικά επειδή για την ώρα είμαι πολυ χαλαρή κ δεν έχω κ απαιτήσεις από τα παιδιά μου, ότι μπορούν κάνουν μέχρι εκεί που μπορούν γενικά κ στις λόγοθεπαοειες υπάρχουν μέρες που πηγαίνουμε αδιαβαστει γιατί το παιδί σπίτι δυσκολευται να συνεργαστεί κ στο μάθημα ή δασκάλα μου λέει πως ήταν πολύ καλός κ διαβασμένος, όπως προς εκπλήξεως μου βλέπω αυτές τις μέρες κ με τραβάει από το χέρι να ζωγραφίσουμε τα γράμματα κ είναι πολύ συνεργασιμος κ βλέπω πόσο πολύ έχει εξελιχθεί κ τι έχει μάθει... 

Κ καταλήγω πως τα παιδιά χρειάζονται κατανόηση  στις δυσκολίες τους κ σιγά σιγά μπορούν να αποθηκεύσουν ότι μαθαίνουν κ να το κατανοήσουν κ να το ξεχωρίσουν, αρκεί εμείς να μην έχουμε υπερβολικές απαιτήσεις από αυτό που μπορούν να κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έχει περάσει τα 2,5. Δεκέμβρη κλείνει τα τρία. Σαν της Γιωβαννας περίπου. Όμως μέχρι 23 μηνών ελεγε μόνο μαμα μπαμπά. 

Ε δεν πειράζει.το καθε παιδι εχειβρους σικους του ρυθμούς.αρκει να καταλαβαίνει κ να μπορεί να κάνει μικρη προτασουλα.Κ εμένα δεν μιλάει καθαρά ακομη αλλα μου εχουν πει να μην με ανησυχει αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xaroumenh mama είπε:

Κ εμένα ο γιος μου μάθαιναν κάποιες λέξεις αγγλικά από τον παιδικό στο φυλλάδιο ενημερώσεις που μας έδειναν τότε μας τις έγραφαν.. Δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα γιατί όπως έχω ξανά γράψει ο γιος μου έχει κάποιες δυσκολίες όμως που πάει νήπιο ερχετε σπίτι κ τον ακούω κ λέει κάποιες λέξεις στα αγγλικά ή προσπαθεί να μετρησει μέχρι το δέκα κ μένω με ανοιχτό το στόμα εγώ  ή χαζοχαρουμενη μαμά....!!!! :-o  

Γενικά κ εγώ πιστεύω δεν είναι κακό να μαθαίνουν καινούργια πράγματα τα παιδιά με ωραίο τρόπο κ χωρίς πίεση τα κατανοούν το καθένα με τον δικό του ρυθμό, τώρα που ειναι σε μικρή ηλικία όταν θα μεγαλώσουν δε ξέρω πως θα σκέφτομαι που οι απαιτήσεις είναι ποιο πολλές αλλά γενικά επειδή για την ώρα είμαι πολυ χαλαρή κ δεν έχω κ απαιτήσεις από τα παιδιά μου, ότι μπορούν κάνουν μέχρι εκεί που μπορούν γενικά κ στις λόγοθεπαοειες υπάρχουν μέρες που πηγαίνουμε αδιαβαστει γιατί το παιδί σπίτι δυσκολευται να συνεργαστεί κ στο μάθημα ή δασκάλα μου λέει πως ήταν πολύ καλός κ διαβασμένος, όπως προς εκπλήξεως μου βλέπω αυτές τις μέρες κ με τραβάει από το χέρι να ζωγραφίσουμε τα γράμματα κ είναι πολύ συνεργασιμος κ βλέπω πόσο πολύ έχει εξελιχθεί κ τι έχει μάθει... 

Κ καταλήγω πως τα παιδιά χρειάζονται κατανόηση  στις δυσκολίες τους κ σιγά σιγά μπορούν να αποθηκεύσουν ότι μαθαίνουν κ να το κατανοήσουν κ να το ξεχωρίσουν, αρκεί εμείς να μην έχουμε υπερβολικές απαιτήσεις από αυτό που μπορούν να κάνουν. 

Εμεις απαιτήσεις μπορει να μην έχουμε αλλα έχει το σχολείο. Εμενα θα παει πρωτη του χρόνου. Καταλαβαίνεις οτι δεν ειναι 3 ουτε 4 ωστε να χουμε πιστωση χρονου. Οι απαιτήσεις ειναι πολλες τελοσπαντων θα τα βγάλουμε περα

Σαν πως εχουμε αλλη επιλογη

Καθηγητές ειμαστε και οι δυο γονείς,  οικονομικα θα μπορέσουμε να το στηριξουμε αν χρειαστεί και βοήθεια κατι θα γίνει τελοσπαντων 

Ευτυχισμένα να είναι και να έχουν χρονο για πολυ παιχνιδι, εμενα αυτο με νοιάζει 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ε δεν πειράζει.το καθε παιδι εχειβρους σικους του ρυθμούς.αρκει να καταλαβαίνει κ να μπορεί να κάνει μικρη προτασουλα.Κ εμένα δεν μιλάει καθαρά ακομη αλλα μου εχουν πει να μην με ανησυχει αυτο

Στα 3 αν δεν έχει κατακτήσει οσα πςρισσοτετα πρεπει για την ηλικια, το ελέγχουμε σε αναπτυξιολογο, δεν περιμένουμε αλλο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Απορία, πως ακριβώς διδάσκουν τα αγγλικά; διδάσκεται μια ξένη γλώσσα σε ένα τόσο μικρό παιδί με άλλο τρόπο εκτός από το παιχνίδι; και έχουν καθηγήτρια αγγλικών; γιατί; δεν μπορεί ο παιδαγωγός του νηπιαγωγείο να πει τους αριθμούς; και το apple, orange κλπ ; υποθέτω κάτι πέρα από αυτό δεν κάνουν. 

Ακολουθούνται ειδικές μέθοδοι για παιδιά αυτής της ηλικίας προφανώς, με παιγνιώδη τρόπο, οπτικοακουστικά ερεθίσματα, κατασκευές και λογικά σε συνεργασία με τους νηπιαγωγούς. Αν έχει σημασία η γνώμη μου, όχι, δεν είναι το ίδιο να διδάξει ξένη γλώσσα ο/η νηπιαγωγός καθώς δεν είναι το αντικείμενό του/της. Ούτε τόσο βαθιά γνώση της γλώσσας έχει και πιθανόν όχι και σωστή προφορά αλλά και δεν έχει εκπαιδευτεί στη διδακτική της γλώσσας, άσχετα αν τη μιλάει. Γιατί το θέμα δεν είναι απλά να πει στα παιδιά αριθμούς, χρώματα κλπ. Όπως κι εγώ π.χ. που μπορεί να έχω παρακολουθήσει 2-3 σεμινάρια πρώτων βοηθειών, δεν είμαι γιατρός. Προσωπικά, γενικά αλλά και ως γονιός, προτιμώ για οτιδήποτε να επιλέγω τους πιο ειδικούς. Σεβαστές, φυσικά, όλες οι απόψεις. Αυτή είναι η δική μου γνώμη.

 

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

οι γλωσσολόγοι είναι αναφανδόν υπέρ της εκμάθησης γλώσσας 2 από μικρή ηλικία. για πολλούς λόγους. Αυτό στο όπιο έχουν ενστάσεις, όπως αναρωτήθηκε η @Chrysoum, είναι η επισημότητα της διδασκαλίας από άλλη ειδικότητα, που καταργεί τον διαθεματικό χαρακτήρα των δραστηριοτήτων του νηπιαγωγείου. Κανεις δεν θεωρεί επιβλαβές να μάθει ένα παιδάκι τραγουδάκια, αριθμούς, να συνειδητοποιήσει ότι υπαρχουν άλλες γλώσσες κλπ. Απλώς όλοι θεωρούν γελοίο να πάρεις μια καθηγήτρια Αγγλικών να τη βάλεις σφήνα στο νηπιαγωγείο για να κάνει παιχνίδια, κάτι που μπορεί να κάνει η νηπιαγωγός ή ακόμα καλύτερα (γιατί αυτός είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος), ένας native speaker. 

 

Η υφυπουργός παιδείας κ η ΓΓ του υπουργείου είναι της αγγλικής φιλολογίας. Σύμπτωση άραγε; Αυτή είναι η μια υποψία, η άλλη υποψία είναι απλώς ότι θέλουν κάπως να επισημοποιήσουν τα αγγλικά μέσα στο κανονικό πρόγραμμα του νηπιαγωγείου στα ιδιωτικά σχολεία κ βάζουν αυτό ως βιτρίνα. Οι καθηγητές δεν φτάνουν ούτε για τις ανάγκες της πρωτοβάθμιας κ δευτεροβάθμιας, εμείς έχουμε κάποιες ώρες κενό φέτος κ δεν προβλέπεται πρόσληψη. οπότε αποκλείεται να βρεθούν συστηματικά ξαθηγητρρεδ αγγλικών όλα τα νηπιαγωγεία της χώρας. 

Ο μύθος του native speaker ως του ιδανικού καθηγητή ξένης γλώσσας έχει καταρριφθεί πια. Άλλωστε, ειδικά για την Αγγλική που είναι παγκόσμια γλώσσα, οι ομιλητές της που δεν είναι φυσικοί ομιλητές είναι πολύ περισσότεροι από τους native speakers. Αλλά ακόμη κι αν κάποιος προτιμά τους φυσικούς ομιλητές, είναι σαφώς απαραίτητο να έχουν την ιδιότητα του καθηγητή της γλώσσας κι όχι να είναι π.χ. δικηγόροι, νταντάδες, νοσοκόμες κλπ. Γιατί αλλιώς όσοι μιλάμε Ελληνικά ως μητρική μας γλώσσα, μπορούμε να τη διδάξουμε κιόλας. Γλώσσα δεν είναι μόνο λεξουλες σκόρπιες, είναι κι ο πολιτισμός των χωρών στις οποίες χρησιμοποιείται. Κι αν κάποιος πιστεύει ότι τα παιδιά είναι πολύ μικρά για να αντιληφθούν πράγματα, μάλλον κάνει λάθος. 

 

Γενικά, θα συμφωνήσω ότι στην Ελλάδα πολλά πράγματα γίνονται δίχως σχεδιασμό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η κίνηση είναι πολύ καλή αρκεί να γίνει σωστά. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Εμεις απαιτήσεις μπορει να μην έχουμε αλλα έχει το σχολείο. Εμενα θα παει πρωτη του χρόνου. Καταλαβαίνεις οτι δεν ειναι 3 ουτε 4 ωστε να χουμε πιστωση χρονου. Οι απαιτήσεις ειναι πολλες τελοσπαντων θα τα βγάλουμε περα

Σαν πως εχουμε αλλη επιλογη

Καθηγητές ειμαστε και οι δυο γονείς,  οικονομικα θα μπορέσουμε να το στηριξουμε αν χρειαστεί και βοήθεια κατι θα γίνει τελοσπαντων 

Ευτυχισμένα να είναι και να έχουν χρονο για πολυ παιχνιδι, εμενα αυτο με νοιάζει 

Στα 3 αν δεν έχει κατακτήσει οσα πςρισσοτετα πρεπει για την ηλικια, το ελέγχουμε σε αναπτυξιολογο, δεν περιμένουμε αλλο

5 χρόνων είναι κ ο δικος μου.. Πάει νήπιο... :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

μύθος του native speaker ως του ιδανικού καθηγητή ξένης γλώσσας έχει καταρριφθεί πια. Άλλωστε, ειδικά για την Αγγλική που είναι παγκόσμια γλώσσα, οι ομιλητές της που δεν είναι φυσικοί ομιλητές είναι πολύ περισσότεροι από τους native speakers. Αλλά ακόμη κι αν κάποιος προτιμά τους φυσικούς ομιλητές, είναι σαφώς απαραίτητο να έχουν την ιδιότητα του καθηγητή της γλώσσας κι όχι να είναι π.χ. δικηγόροι, νταντάδες, νοσοκόμες κλπ. Γιατί αλλιώς όσοι μιλάμε Ελληνικά ως μητρική μας γλώσσα, μπορούμε να τη διδάξουμε κιόλας. Γλώσσα δεν είναι μόνο λεξουλες σκόρπιες, είναι κι ο πολιτισμός των χωρών στις οποίες χρησιμοποιείται. Κι αν κάποιος πιστεύει ότι τα παιδιά είναι πολύ μικρά για να αντιληφθούν πράγματα, μάλλον κάνει λάθος. 

Ε ναι δεν λέμε να πάρεις τον πρώτο τυχόντα ή κάποιον απλα που έχει επάρκεια λόγω σπουδών έξω. Θυμάμαι πάντως συζήτηση γλωσσολόγων για το θέμα, που δυστυχώς δεν μπορώ να βρω γιατί ήταν σε γκρουπ. Ότι αν ο στόχος είναι η διαπολιτισμική επίγνωση κ μια επαφή με τα βασικά μέσω παιχνιδιού, είναι πολύ καλή ιδέα αν σχεδιαστεί σωστά (δεν επέμεναν πάντως σε καθηγήτριες αγγλικών, κ σίγουρα όχι χωρίς ειδική επιμόρφωση για αυτές τις ηλικίες). Αλλά αν ο στόχος, όπως στο περίπου το διαφήμιζε η Υπουργος, είναι να μάθουν τα παιδιά ευκολότερα κ καλύτερα, εξηγούσαν ότι το πλεονέκτημα της εκμάθησης γλώσσας σε μικρή ηλικία είναι να το κανεις βιωματικά όσο πιο νωρίς σε συνθήκες αληθινής επικοινωνίας, κ εκεί ανέφεραν κ τον φυσικό ομιλητή. Θεωρούν δηλαδή ότι αν ο σκοπός είναι καθαρα μαθησιακούς, του στιλ ότι ξεκίνησε αγγλικά νωρίς άρα θα φυσάει μετά, με συνθήκες λίγη ώρα τη μέρα στο νηπιο, είναι παραπλανητικό κ όχι αποτελεσματικό. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Έχει περάσει τα 2,5. Δεκέμβρη κλείνει τα τρία. Σαν της Γιωβαννας περίπου. Όμως μέχρι 23 μηνών ελεγε μόνο μαμα μπαμπά. 

Θέλεις να μου πεις οτι αναγνωρίζει τα ελληνικά γράμματα? και αναγνωρίζει και τα αγγλικά γράμματα που δεν συμπίπτουν με τα ελληνικά; και μετράει στα αγγλικά άρα προφανώς μετράει και στα ελληνικά πολύ (κάπου είχες αναφέρει ότι λέει και δεκάδες κλπ) και δεν είναι προχωρημένο παιδί; Μήπως να αναθεωρήσεις λίγο για το παιδάκι σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 hours ago, love kids said:

Ακολουθούνται ειδικές μέθοδοι για παιδιά αυτής της ηλικίας προφανώς, με παιγνιώδη τρόπο, οπτικοακουστικά ερεθίσματα, κατασκευές και λογικά σε συνεργασία με τους νηπιαγωγούς. Αν έχει σημασία η γνώμη μου, όχι, δεν είναι το ίδιο να διδάξει ξένη γλώσσα ο/η νηπιαγωγός καθώς δεν είναι το αντικείμενό του/της. Ούτε τόσο βαθιά γνώση της γλώσσας έχει και πιθανόν όχι και σωστή προφορά αλλά και δεν έχει εκπαιδευτεί στη διδακτική της γλώσσας, άσχετα αν τη μιλάει. Γιατί το θέμα δεν είναι απλά να πει στα παιδιά αριθμούς, χρώματα κλπ. Όπως κι εγώ π.χ. που μπορεί να έχω παρακολουθήσει 2-3 σεμινάρια πρώτων βοηθειών, δεν είμαι γιατρός. Προσωπικά, γενικά αλλά και ως γονιός, προτιμώ για οτιδήποτε να επιλέγω τους πιο ειδικούς. Σεβαστές, φυσικά, όλες οι απόψεις. Αυτή είναι η δική μου γνώμη.

 

Ο μύθος του native speaker ως του ιδανικού καθηγητή ξένης γλώσσας έχει καταρριφθεί πια. Άλλωστε, ειδικά για την Αγγλική που είναι παγκόσμια γλώσσα, οι ομιλητές της που δεν είναι φυσικοί ομιλητές είναι πολύ περισσότεροι από τους native speakers. Αλλά ακόμη κι αν κάποιος προτιμά τους φυσικούς ομιλητές, είναι σαφώς απαραίτητο να έχουν την ιδιότητα του καθηγητή της γλώσσας κι όχι να είναι π.χ. δικηγόροι, νταντάδες, νοσοκόμες κλπ. Γιατί αλλιώς όσοι μιλάμε Ελληνικά ως μητρική μας γλώσσα, μπορούμε να τη διδάξουμε κιόλας. Γλώσσα δεν είναι μόνο λεξουλες σκόρπιες, είναι κι ο πολιτισμός των χωρών στις οποίες χρησιμοποιείται. Κι αν κάποιος πιστεύει ότι τα παιδιά είναι πολύ μικρά για να αντιληφθούν πράγματα, μάλλον κάνει λάθος. 

 

Γενικά, θα συμφωνήσω ότι στην Ελλάδα πολλά πράγματα γίνονται δίχως σχεδιασμό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η κίνηση είναι πολύ καλή αρκεί να γίνει σωστά. 

 

Φυσικά και μετράει η γνώμη σου και είναι σεβαστή. Σε δημόσιο φόρουμ είμαστε άλλωστε, αυτός είναι ο σκοπός του. Απλά έχω μια απορία, λες ότι σκοπός δεν είναι να πει τους αριθμούς και τα χρώματα, ποιος είναι ο σκοπός τότε; δεν το ρωτάω ειρωνικά ή επιθετικά (ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολλές φορές). Γιατί στο δικό μου μυαλό αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός σε ένα 4χρονο. Να αρχίσει απλά σιγά σιγά να ακούει πράγματα/λέξεις σε μια άλλη γλώσσα. Να παίζει και να λέει this is an orange table. Εμπειρία προς το παρόν έχω από ένα μόνο παιδί, το δικό μου, που δεν είναι 4 αλλά 3, και κάπως έτσι ξεκίνησε και με αυτά τα πράγματα έδειχνε ενθουσιασμό και ήθελε να μάθει πως τα λένε, με ρώταγε δηλαδή στα βιβλία της τι είναι αυτό, τι είναι εκείνο κλπ. Και όταν πάμε βόλτα αυτά σχολιάζε, το πράσινο δέντρο, τα κόκκινα παπούτσια κλπ. Και μετά σιγά σιγά έμαθε να λέει και άλλα πράγματα γιατί τα άκουγε περισσότερο. Ρωτάω λοιπόν με πραγματική απορία, ποιος είναι ο σκοπός των αγγλικών σε ένα 4χρονο που έχει ελάχιστη ή καθόλου επαφή με την γλώσσα στο σπίτι του;

Σε ένα ιδανικό σύστημα ναι γιατί όχι να μην τους κάνει μάθημα μια καθηγήτρια αγγλικών. Αλήθεια όμως έχουν κάνει στην σχολή μαθήματα για την διδασκαλία της γλώσσας σε παιδιά προσχολικής ηλικίας; δεν έχω ιδέα! Εάν όχι ομως δεν είναι το ίδιο, δεν μπορείς το 4χρονο να το βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με το 6χρονο/7χρονο. Δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα πας και θα του μάθεις την αλφαβήτα πχ. Αν και ο κύριος προβληματισμος μου ήταν όπως είπε και η @Έσπεροςη έλλειψη καθηγητών αγγλικής σε παιδιά που όντως χρειάζονται καθηγητή να τους διδάξει, παιδιά γυμνασίου για παράδειγμα. Δηλαδή σε ένα σύστημα που δεν έχει επαρκή αριθμό καθηγητών σε βαθμίδες που όντως τον χρειάζονται, δεν είναι λίγο εκτός πραγματικότητας να πάρεις πόρους και να τους πας αλλού που ίσως και να μην είναι απαραίτητο; 

Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον εφαρμοζαν τα αγγλικά στα νήπια, ίσως το πιο έξυπνο θα ήταν να κάνουν επιμόρφωση οι νηπιαγωγοι, κάποιες διδακτικές μονάδες στην διδασκαλία μιας ξένης γλώσσας μέσα από το παιχνίδι ή τέλος πάντων σε παιδιά προσχολικής ηλικίας που ούτως ή άλλως είναι και το αντικείμενο τους. Πιστεύω ότι τις 40 - 50 το πολύ λέξεις που θα μάθουν μέσα στην χρόνια μπορουν τις μεταδοσουν σωστά και χωρίς να έχουν μελετήσει αγγλική λογοτεχνία. Τέλος συμφωνώ ότι μια γλώσσα δεν είναι απλά να μάθεις λέξεις και κανόνες, είναι το feeling, είναι ο πολιτισμός. Αλλά το 4χρονο μπορεί να τα μάθει αυτά; 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο προνηπιο γίνεται δουλειά, τα παιδιά τραβανε τις πληροφορίες σαν σφουγγάρια και προφανώς οι νηπιαγωγοι έχουν τον τρόπο τους είτε μέσω παιχνιδιού, είτε με εργασιες, ζωγραφιές κτλ. 

 

Επαθα πλάκα όταν είδα πριν λίγες μέρες το γιο μου να γράφει μόνος του τα υπόλοιπα γράμματα της αλφαβήτου που δεν μπορούσε να γράψει, το μι, το νι, το σίγμα κα. Επίσης σαστισα όταν προχτες το βράδυ πήρε  παραμύθι  όπως κάθε φορά και μέχρι να γυρίσω στο δωματιο ακούω " α - γ - α- π - ω"  πρόφερε τον ήχο  των γραμμάτων και εμοιαζε σαν να συλλαβιζει.

 

Είχα τόσο άγχος με την προσαρμογή και τώρα βλέπω πως τα καταφέρνει σιγά σιγά, προσαρμόζεται, μαθαίνει, αποκτά αυτοπεποίθηση και καμαρωνω την πρόοδο του, όσο μικρή κι αν είναι.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Φυσικά και μετράει η γνώμη σου και είναι σεβαστή. Σε δημόσιο φόρουμ είμαστε άλλωστε, αυτός είναι ο σκοπός του. Απλά έχω μια απορία, λες ότι σκοπός δεν είναι να πει τους αριθμούς και τα χρώματα, ποιος είναι ο σκοπός τότε; δεν το ρωτάω ειρωνικά ή επιθετικά (ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολλές φορές). Γιατί στο δικό μου μυαλό αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός σε ένα 4χρονο. Να αρχίσει απλά σιγά σιγά να ακούει πράγματα/λέξεις σε μια άλλη γλώσσα. Να παίζει και να λέει this is an orange table. Εμπειρία προς το παρόν έχω από ένα μόνο παιδί, το δικό μου, που δεν είναι 4 αλλά 3, και κάπως έτσι ξεκίνησε και με αυτά τα πράγματα έδειχνε ενθουσιασμό και ήθελε να μάθει πως τα λένε, με ρώταγε δηλαδή στα βιβλία της τι είναι αυτό, τι είναι εκείνο κλπ. Και όταν πάμε βόλτα αυτά σχολιάζε, το πράσινο δέντρο, τα κόκκινα παπούτσια κλπ. Και μετά σιγά σιγά έμαθε να λέει και άλλα πράγματα γιατί τα άκουγε περισσότερο. Ρωτάω λοιπόν με πραγματική απορία, ποιος είναι ο σκοπός των αγγλικών σε ένα 4χρονο που έχει ελάχιστη ή καθόλου επαφή με την γλώσσα στο σπίτι του;

Σε ένα ιδανικό σύστημα ναι γιατί όχι να μην τους κάνει μάθημα μια καθηγήτρια αγγλικών. Αλήθεια όμως έχουν κάνει στην σχολή μαθήματα για την διδασκαλία της γλώσσας σε παιδιά προσχολικής ηλικίας; δεν έχω ιδέα! Εάν όχι ομως δεν είναι το ίδιο, δεν μπορείς το 4χρονο να το βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με το 6χρονο/7χρονο. Δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα πας και θα του μάθεις την αλφαβήτα πχ. Αν και ο κύριος προβληματισμος μου ήταν όπως είπε και η @Έσπεροςη έλλειψη καθηγητών αγγλικής σε παιδιά που όντως χρειάζονται καθηγητή να τους διδάξει, παιδιά γυμνασίου για παράδειγμα. Δηλαδή σε ένα σύστημα που δεν έχει επαρκή αριθμό καθηγητών σε βαθμίδες που όντως τον χρειάζονται, δεν είναι λίγο εκτός πραγματικότητας να πάρεις πόρους και να τους πας αλλού που ίσως και να μην είναι απαραίτητο; 

Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον εφαρμοζαν τα αγγλικά στα νήπια, ίσως το πιο έξυπνο θα ήταν να κάνουν επιμόρφωση οι νηπιαγωγοι, κάποιες διδακτικές μονάδες στην διδασκαλία μιας ξένης γλώσσας μέσα από το παιχνίδι ή τέλος πάντων σε παιδιά προσχολικής ηλικίας που ούτως ή άλλως είναι και το αντικείμενο τους. Πιστεύω ότι τις 40 - 50 το πολύ λέξεις που θα μάθουν μέσα στην χρόνια μπορουν τις μεταδοσουν σωστά και χωρίς να έχουν μελετήσει αγγλική λογοτεχνία. Τέλος συμφωνώ ότι μια γλώσσα δεν είναι απλά να μάθεις λέξεις και κανόνες, είναι το feeling, είναι ο πολιτισμός. Αλλά το 4χρονο μπορεί να τα μάθει αυτά; 

 

Μια καθηγήτρια αγγλικής φιλολογίας δυνητικά μπορεί να διδάξει σε παιδιά δημοτικού έως κ ενήλικες, το οποίο φυσικά απαιτεί διαφορετική μεθοδολογία κάθε φορά κ δεν νομίζω ότι στη σχολή εστιάζουν σε όλα το ίδιο. κ επειδή αλλάζουν κ βαθμίδες για συμπλήρωση ωραρίου, ή οι αναπληρωτές αλλάζουν κάθε χρόνο, όσοι δουλεύουν στα σχολεία τη μια μπορεί να κάνουν σε παιδιά 6 χρόνων κ την άλλη σε 16. Αυτό είναι τρελό ούτως ή άλλως, ποσο μάλλον να προστεθεί τώρα κ το νηπιο. επιμόρφωση χρειάζεται σίγουρα κ προφανώς πρέπει να την κάνουν κ οι νηπιαγωγοί, για να σχεδιάζουν τις δραστηριότητες έτσι ώστε να εντάσσονται κ τα αγγλικά. απ αυτήν την απόψη όντως σαν υπερβολική σπατάλη πόρων ακούγεται αυτό. επίσης στην πρωτοβάθμια υπάρχει γενικα ένσταση για την εισαγωγή πολλών ειδικοτήτων. το δημοτικό γίνεται σαν το γυμνάσιο. δεν ξέρω τι κάνουν σε άλλες χώρες με τα διαφορετικά αντικείμενα, εδώ πάντως νομίζω ότι υπάρχει μια κατάχρηση. παρα πολλοί εκπαιδευτικοί για πολλά αντικείμενα σε ηλικίες που τα παιδιά χρειάζονται πιο σταθερά πρόσωπα. κ για το νηπιο ετοιμάζονται να εισαγάγουν κ άλλες ειδικότητες, έτσι έχουν προαναγγείλει. αστεία πράγματα αν σκεφτείς τα κενά στις άλλες βαθμίδες κ τη γενική πρόθεση να προσλαμβάνουν όσο λιγότερους εκπαιδευτικούς μπορούν....

πρίν από 48 λεπτά , irin είπε:

Θέλεις να μου πεις οτι αναγνωρίζει τα ελληνικά γράμματα? και αναγνωρίζει και τα αγγλικά γράμματα που δεν συμπίπτουν με τα ελληνικά; και μετράει στα αγγλικά άρα προφανώς μετράει και στα ελληνικά πολύ (κάπου είχες αναφέρει ότι λέει και δεκάδες κλπ) και δεν είναι προχωρημένο παιδί; Μήπως να αναθεωρήσεις λίγο για το παιδάκι σου;

απ ο,τι καταλαβαίνω κ αλλά παιδάκια τα κάνουν αυτά, οπότε δεν τα θεωρώ σαν κάποιο ξεχωριστό επίτευγμα. εξάλλου σε άλλους τομείς είναι πιο πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

απ ο,τι καταλαβαίνω κ αλλά παιδάκια τα κάνουν αυτά, οπότε δεν τα θεωρώ σαν κάποιο ξεχωριστό επίτευγμα. εξάλλου σε άλλους τομείς είναι πιο πίσω. 

2 μήνες πριν τα 3? δεν είμαι σίγουρη ότι ο μέσος όρος τα κάνει! ειδικά χωρίς προσπάθεια! το να πήξεις το παιδί στην πληροφορία και να τα κάνει, ναι, γίνεται! 

και στο σε άλλους τομείς είναι πίσω..πάλι δε συμφωνώ! τα έχεις ξανακούσει από όλες μας! δεν ξέρω για ποιούς τομείς μιλάς, αλλά θεωρώ ότι πιθανώς το αδικείς... ή δεν του έχει δοθεί η ευκαιρία να δείξει τί μπορεί να κάνει. πχ αν δεν έχει ποδήλατο, δεν μπορείς να πεις είναι πίσω στο ποδήλατο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Μια καθηγήτρια αγγλικής φιλολογίας δυνητικά μπορεί να διδάξει σε παιδιά δημοτικού έως κ ενήλικες, το οποίο φυσικά απαιτεί διαφορετική μεθοδολογία κάθε φορά κ δεν νομίζω ότι στη σχολή εστιάζουν σε όλα το ίδιο. κ επειδή αλλάζουν κ βαθμίδες για συμπλήρωση ωραρίου, ή οι αναπληρωτές αλλάζουν κάθε χρόνο, όσοι δουλεύουν στα σχολεία τη μια μπορεί να κάνουν σε παιδιά 6 χρόνων κ την άλλη σε 16. Αυτό είναι τρελό ούτως ή άλλως, ποσο μάλλον να προστεθεί τώρα κ το νηπιο. επιμόρφωση χρειάζεται σίγουρα κ προφανώς πρέπει να την κάνουν κ οι νηπιαγωγοί, για να σχεδιάζουν τις δραστηριότητες έτσι ώστε να εντάσσονται κ τα αγγλικά. απ αυτήν την απόψη όντως σαν υπερβολική σπατάλη πόρων ακούγεται αυτό. επίσης στην πρωτοβάθμια υπάρχει γενικα ένσταση για την εισαγωγή πολλών ειδικοτήτων. το δημοτικό γίνεται σαν το γυμνάσιο. δεν ξέρω τι κάνουν σε άλλες χώρες με τα διαφορετικά αντικείμενα, εδώ πάντως νομίζω ότι υπάρχει μια κατάχρηση. παρα πολλοί εκπαιδευτικοί για πολλά αντικείμενα σε ηλικίες που τα παιδιά χρειάζονται πιο σταθερά πρόσωπα. κ για το νηπιο ετοιμάζονται να εισαγάγουν κ άλλες ειδικότητες, έτσι έχουν προαναγγείλει. αστεία πράγματα αν σκεφτείς τα κενά στις άλλες βαθμίδες κ τη γενική πρόθεση να προσλαμβάνουν όσο λιγότερους εκπαιδευτικούς μπορούν....

Τι είδους ειδικότητες δηλαδή; κάπου το χάνω λίγο και με ενδιαφέρει το θέμα πολύ γιατί σκεφτόμαστε να έρθουμε στην Ελλάδα για ένα χρόνο μέσα στην επόμενη 4ετια και σίγουρα ένα από τα πολλά μου παιδιά (!) θα πηγαίνει νηπιαγωγείο. Ποιος είναι ο ρόλος του νηπιαγωγείου; γνωρίζει κανείς; είναι κάτι παραπάνω από μια απλή προσαρμογή για το σχολείο; είναι κάτι παραπάνω από παιχνίδι και να μάθουν 5 βασικά πράγματα για τον κόσμο που ζούμε; για παραδειγμα για την φύση; υποθέτω ότι για πολλά παιδάκια είναι η πρώτη φορά που έρχονται σε επαφή με το σχολικό περιβάλλον, άρα πρέπει να μάθουν πως συμπεριφερομαστε μέσα στην αίθουσα, ακούμε κανόνες και κυρίως αυτόεξυπηρετούμαστε. Είναι παραπάνω από αυτά; πρέπει δηλαδή να βγάλουν κάποια ύλη; έχουν κάποιους διδακτικούς στόχους; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Πάντως στο προνηπιο γίνεται δουλειά, τα παιδιά τραβανε τις πληροφορίες σαν σφουγγάρια και προφανώς οι νηπιαγωγοι έχουν τον τρόπο τους είτε μέσω παιχνιδιού, είτε με εργασιες, ζωγραφιές κτλ. 

 

Επαθα πλάκα όταν είδα πριν λίγες μέρες το γιο μου να γράφει μόνος του τα υπόλοιπα γράμματα της αλφαβήτου που δεν μπορούσε να γράψει, το μι, το νι, το σίγμα κα. Επίσης σαστισα όταν προχτες το βράδυ πήρε  παραμύθι  όπως κάθε φορά και μέχρι να γυρίσω στο δωματιο ακούω " α - γ - α- π - ω"  πρόφερε τον ήχο  των γραμμάτων και εμοιαζε σαν να συλλαβιζει.

 

Είχα τόσο άγχος με την προσαρμογή και τώρα βλέπω πως τα καταφέρνει σιγά σιγά, προσαρμόζεται, μαθαίνει, αποκτά αυτοπεποίθηση και καμαρωνω την πρόοδο του, όσο μικρή κι αν είναι.  

Μπράβο για την δασκάλα στο νηπιαγωγείο σας, φαίνεται ότι ασχολείται πολύ... Είστε σε ιδιωτικό ή δημόσιο? Αν είστε σε δημόσιο πιστεύω είναι νέα η νηπιαγωγός με όρεξη...

 

Τα δικά μας νήπια δεν έχουν καμία σχέση, αν έλεγα κάποια περιστατικά θα παθαίνατε σοκ αλλά δεν θέλω να αναφερθώ δημόσια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Τι είδους ειδικότητες δηλαδή; κάπου το χάνω λίγο και με ενδιαφέρει το θέμα πολύ γιατί σκεφτόμαστε να έρθουμε στην Ελλάδα για ένα χρόνο μέσα στην επόμενη 4ετια και σίγουρα ένα από τα πολλά μου παιδιά (!) θα πηγαίνει νηπιαγωγείο. Ποιος είναι ο ρόλος του νηπιαγωγείου; γνωρίζει κανείς; είναι κάτι παραπάνω από μια απλή προσαρμογή για το σχολείο; είναι κάτι παραπάνω από παιχνίδι και να μάθουν 5 βασικά πράγματα για τον κόσμο που ζούμε; για παραδειγμα για την φύση; υποθέτω ότι για πολλά παιδάκια είναι η πρώτη φορά που έρχονται σε επαφή με το σχολικό περιβάλλον, άρα πρέπει να μάθουν πως συμπεριφερομαστε μέσα στην αίθουσα, ακούμε κανόνες και κυρίως αυτόεξυπηρετούμαστε. Είναι παραπάνω από αυτά; πρέπει δηλαδή να βγάλουν κάποια ύλη; έχουν κάποιους διδακτικούς στόχους; 

Έχει ακουστεί κ για φυσικής αγωγής κ πληροφορικής, ίσως κ για καλλιτεχνικά. δεν θυμάμαι γιατί απλώς είχε ειπωθεί, δεν δόθηκε συνέχεια. 

 

απ όσο ξέρω, πέρα από τους κανόνες προσαρμογής κ τις επικοινωνιακές δεξιότητες, συναισθήματα κλπ, δουλεύουν με θεματικές ενότητες που τις προσεγγίζουν διαθεματικά. πχ αν έχουν θέμα την ελιά, θα το δουλεύουν για κάποιον καιρό, θα κάνουν ασκήσεις για τα γράμματα της λέξης ελιά πχ, θα μιλήσουν για το δέντρο κ τους καρπούς, θα κάνουν κάποιες χειροτεχνίες με συναφές θέμα κοκ. Δεξιότητες προγραφής κ να μπορούν να γράφουν ίσως το όνομα τους, να αναγνωρίζουν γραμματακια. 
 

Γενικα στο ελληνικό σχολείο υπάρχει μια τάση μεγαλεπήβολων στοχων με πενιχρό αποτέλεσμα. πχ τα γλωσσικά μαθήματα στο δημοτικό έχουν όλη τη γραμματική κ πολύ συντακτικό, όπου οι δάσκαλοι επιμένουν σε πράγματα που εμείς στο γυμνάσιο δεν κάνουμε αναλυτικά γιατί τα μισά παιδιά δεν μπορούν, κ δεν μπορούν γιατί μετά βίας διακρίνουν τα μερη του λόγου. δηλαδή προχωράνε γρήγορα κ πολύ, οι καλοί μαθητες τα καταλαβαίνουν κ οι άλλοι μένουν πίσω κ μετά δημιουργείται τεράστιο χάσμα. γι αυτό στα χαρτιά οι Έλληνες μαθητες έχουν κάνει πολλά αλλά στην πράξη ξέρουν ελάχιστα κ έχουν ελλείψεις στα βασικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μια καθηγήτρια αγγλικής φιλολογίας δυνητικά μπορεί να διδάξει σε παιδιά δημοτικού έως κ ενήλικες, το οποίο φυσικά απαιτεί διαφορετική μεθοδολογία κάθε φορά κ δεν νομίζω ότι στη σχολή εστιάζουν σε όλα το ίδιο. κ επειδή αλλάζουν κ βαθμίδες για συμπλήρωση ωραρίου, ή οι αναπληρωτές αλλάζουν κάθε χρόνο, όσοι δουλεύουν στα σχολεία τη μια μπορεί να κάνουν σε παιδιά 6 χρόνων κ την άλλη σε 16. Αυτό είναι τρελό ούτως ή άλλως, ποσο μάλλον να προστεθεί τώρα κ το νηπιο. επιμόρφωση χρειάζεται σίγουρα κ προφανώς πρέπει να την κάνουν κ οι νηπιαγωγοί, για να σχεδιάζουν τις δραστηριότητες έτσι ώστε να εντάσσονται κ τα αγγλικά. απ αυτήν την απόψη όντως σαν υπερβολική σπατάλη πόρων ακούγεται αυτό. επίσης στην πρωτοβάθμια υπάρχει γενικα ένσταση για την εισαγωγή πολλών ειδικοτήτων. το δημοτικό γίνεται σαν το γυμνάσιο. δεν ξέρω τι κάνουν σε άλλες χώρες με τα διαφορετικά αντικείμενα, εδώ πάντως νομίζω ότι υπάρχει μια κατάχρηση. παρα πολλοί εκπαιδευτικοί για πολλά αντικείμενα σε ηλικίες που τα παιδιά χρειάζονται πιο σταθερά πρόσωπα. κ για το νηπιο ετοιμάζονται να εισαγάγουν κ άλλες ειδικότητες, έτσι έχουν προαναγγείλει. αστεία πράγματα αν σκεφτείς τα κενά στις άλλες βαθμίδες κ τη γενική πρόθεση να προσλαμβάνουν όσο λιγότερους εκπαιδευτικούς μπορούν....

απ ο,τι καταλαβαίνω κ αλλά παιδάκια τα κάνουν αυτά, οπότε δεν τα θεωρώ σαν κάποιο ξεχωριστό επίτευγμα. εξάλλου σε άλλους τομείς είναι πιο πίσω. 

Εσπερος καπου σε χάνω.Τι εννοεις όταν λες ότι αναγνωρίζει τα ελληνικά κ λατινικά γράμματα?Στην κορη μου πχ δεν υα εχω δειξει ποτε οποτε δεν ξετω τι θα έκανε για να συγκρίνω. Το μόνο που ξέρω ότι σίγουρα κανει ,εινσι να αναγνωρίζει γραμμένο το ονομα της στο ντουλάπι στο σχολειο,στο ράφι κτλ

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εσπερος καπου σε χάνω.Τι εννοεις όταν λες ότι αναγνωρίζει τα ελληνικά κ λατινικά γράμματα?Στην κορη μου πχ δεν υα εχω δειξει ποτε οποτε δεν ξετω τι θα έκανε για να συγκρίνω. Το μόνο που ξέρω ότι σίγουρα κανει ,εινσι να αναγνωρίζει γραμμένο το ονομα της στο ντουλάπι στο σχολειο,στο ράφι κτλ

Καλα ειστε τοτε! Εμενα πρεπει να βλεπει την φωτογραφια της για να καταλαβει που ειναι το ντουλαπι της!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Μπράβο για την δασκάλα στο νηπιαγωγείο σας, φαίνεται ότι ασχολείται πολύ... Είστε σε ιδιωτικό ή δημόσιο? Αν είστε σε δημόσιο πιστεύω είναι νέα η νηπιαγωγός με όρεξη...

 

Τα δικά μας νήπια δεν έχουν καμία σχέση, αν έλεγα κάποια περιστατικά θα παθαίνατε σοκ αλλά δεν θέλω να αναφερθώ δημόσια

Δημοσιο είναι το νηπιαγωγείο μας και ή νηπιαγωγός είναι γύρω στα σαρανταπέντε με πενήντα. Σίγουρα έχει εμπειρία και τον τρόπο της με τα παιδιά. 

  Ο δικός μου συνεχίζει να μην λέει τίποτα για αυτό μου έκανε τόσο εντύπωση όταν διαπίστωσα τι έμαθε. Μου έφερε και μία χειροτεχνία την Παρασκευη, την στολισαμε στο ψυγείο και όλο την καμαρώνει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Καλα ειστε τοτε! Εμενα πρεπει να βλεπει την φωτογραφια της για να καταλαβει που ειναι το ντουλαπι της!

Ε μάλλον επειδή δεν γράφουν τα ονόματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ε μάλλον επειδή δεν γράφουν τα ονόματα τους.

Τα γραφουν, αλλα εννοειται οτι δεν ξερει να διαβαζει! 

 

Edit: Α εννοεις οτι αν τα ιδια τα παιδια ξερουν να γραφουν τα ονοματα τους! Οχι δεν το κανουν. Δε νομιζω οτι θα μαθουν προγραφη στο νηπιαγωγειο γενικοτερα. Στο σπιτι το γραφουμε καμια φορα σε καμια ζωγραφια και τετοια, αλλα οποιο ονομα και να γραψω το ονομα της θα διαβασει! Οποτε δεν εχει ιδεα πως γραφεται οντως το ονομα της!

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εσπερος καπου σε χάνω.Τι εννοεις όταν λες ότι αναγνωρίζει τα ελληνικά κ λατινικά γράμματα?Στην κορη μου πχ δεν υα εχω δειξει ποτε οποτε δεν ξετω τι θα έκανε για να συγκρίνω. Το μόνο που ξέρω ότι σίγουρα κανει ,εινσι να αναγνωρίζει γραμμένο το ονομα της στο ντουλάπι στο σχολειο,στο ράφι κτλ

Είχαμε ένα παζλ δαπέδου με τη λατινική αλφαβητα κ τους αριθνουσ. όταν δεν μιλούσε ακόμα ρώταγε τα πάντα κ του λέγαμε, γιατί κάτι έπρεπε να του πούμε, στην αρχή τα ελληνικά μόνο κ τα έμαθε κ μάλιστα κάποια ήταν οι πρώτες του λέξεις. Μετά επειδή του άρεσε του πήραμε ξύλινα σφηνωματα κ έμαθε όλα τα κεφαλαία, δλδ την αλφαβήτα με τη σειρά κ να τα αναγνωρίζει κ εντωμεταξύ έμαθε κ τα αγγλικά, μόνο όσα διαφέρουν από τα ελληνικά. Πρόσφατα του πήραμε κ σφηνωματα με τα μικρά κ τα έχει μάθει σχεδον κ αυτά. αλλά μη φαντάζεσαι μάθημα, απλώς τα αναφέραμε κ με το πες πες, έμειναν. έτυχε κ είχαμε κ ποιήματα με την αλφαβήτα με αντίστοιχες εικόνες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είχαμε ένα παζλ δαπέδου με τη λατινική αλφαβητα κ τους αριθνουσ. όταν δεν μιλούσε ακόμα ρώταγε τα πάντα κ του λέγαμε, γιατί κάτι έπρεπε να του πούμε, στην αρχή τα ελληνικά μόνο κ τα έμαθε κ μάλιστα κάποια ήταν οι πρώτες του λέξεις. Μετά επειδή του άρεσε του πήραμε ξύλινα σφηνωματα κ έμαθε όλα τα κεφαλαία, δλδ την αλφαβήτα με τη σειρά κ να τα αναγνωρίζει κ εντωμεταξύ έμαθε κ τα αγγλικά, μόνο όσα διαφέρουν από τα ελληνικά. Πρόσφατα του πήραμε κ σφηνωματα με τα μικρά κ τα έχει μάθει σχεδον κ αυτά. αλλά μη φαντάζεσαι μάθημα, απλώς τα αναφέραμε κ με το πες πες, έμειναν. έτυχε κ είχαμε κ ποιήματα με την αλφαβήτα με αντίστοιχες εικόνες. 

Εντάξει! δεν υπάρχει!! Αλήθεια σου λέω, κάνε εδώ μια έρευνα και δες πόσα τρίχρονα (και ούτε..) αναγνωρίζουν τα γράμματα. Ο δικός μου, 4 μήνες μεγαλύτερος από τον δικό σου, ενώ μίλησε πολύ νωρίς, από αριθμούς...μετράει ως το 10 αλλά όλο και κάποιο ξεχνάει ενδιάμεσα, και τελευταία έμαθε να ξεχωρίζει τα βασικά χρώματα... παλιά ήταν όλα κόκκινα! Αφού φοβόμουν ότι έχει δυσχρωματοψία! 

Και όλα αυτά, ενώ πάει "σχολείο" από 14 μηνών... 

Παρ'όλα αυτά τον θεωρώ προχωρημένο! :-Ρ

 

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Φυσικά και μετράει η γνώμη σου και είναι σεβαστή. Σε δημόσιο φόρουμ είμαστε άλλωστε, αυτός είναι ο σκοπός του. Απλά έχω μια απορία, λες ότι σκοπός δεν είναι να πει τους αριθμούς και τα χρώματα, ποιος είναι ο σκοπός τότε; δεν το ρωτάω ειρωνικά ή επιθετικά (ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολλές φορές). Γιατί στο δικό μου μυαλό αυτός ακριβώς είναι ο σκοπός σε ένα 4χρονο. Να αρχίσει απλά σιγά σιγά να ακούει πράγματα/λέξεις σε μια άλλη γλώσσα. Να παίζει και να λέει this is an orange table. Εμπειρία προς το παρόν έχω από ένα μόνο παιδί, το δικό μου, που δεν είναι 4 αλλά 3, και κάπως έτσι ξεκίνησε και με αυτά τα πράγματα έδειχνε ενθουσιασμό και ήθελε να μάθει πως τα λένε, με ρώταγε δηλαδή στα βιβλία της τι είναι αυτό, τι είναι εκείνο κλπ. Και όταν πάμε βόλτα αυτά σχολιάζε, το πράσινο δέντρο, τα κόκκινα παπούτσια κλπ. Και μετά σιγά σιγά έμαθε να λέει και άλλα πράγματα γιατί τα άκουγε περισσότερο. Ρωτάω λοιπόν με πραγματική απορία, ποιος είναι ο σκοπός των αγγλικών σε ένα 4χρονο που έχει ελάχιστη ή καθόλου επαφή με την γλώσσα στο σπίτι του;

Σε ένα ιδανικό σύστημα ναι γιατί όχι να μην τους κάνει μάθημα μια καθηγήτρια αγγλικών. Αλήθεια όμως έχουν κάνει στην σχολή μαθήματα για την διδασκαλία της γλώσσας σε παιδιά προσχολικής ηλικίας; δεν έχω ιδέα! Εάν όχι ομως δεν είναι το ίδιο, δεν μπορείς το 4χρονο να το βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με το 6χρονο/7χρονο. Δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα πας και θα του μάθεις την αλφαβήτα πχ. Αν και ο κύριος προβληματισμος μου ήταν όπως είπε και η @Έσπεροςη έλλειψη καθηγητών αγγλικής σε παιδιά που όντως χρειάζονται καθηγητή να τους διδάξει, παιδιά γυμνασίου για παράδειγμα. Δηλαδή σε ένα σύστημα που δεν έχει επαρκή αριθμό καθηγητών σε βαθμίδες που όντως τον χρειάζονται, δεν είναι λίγο εκτός πραγματικότητας να πάρεις πόρους και να τους πας αλλού που ίσως και να μην είναι απαραίτητο; 

Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον εφαρμοζαν τα αγγλικά στα νήπια, ίσως το πιο έξυπνο θα ήταν να κάνουν επιμόρφωση οι νηπιαγωγοι, κάποιες διδακτικές μονάδες στην διδασκαλία μιας ξένης γλώσσας μέσα από το παιχνίδι ή τέλος πάντων σε παιδιά προσχολικής ηλικίας που ούτως ή άλλως είναι και το αντικείμενο τους. Πιστεύω ότι τις 40 - 50 το πολύ λέξεις που θα μάθουν μέσα στην χρόνια μπορουν τις μεταδοσουν σωστά και χωρίς να έχουν μελετήσει αγγλική λογοτεχνία. Τέλος συμφωνώ ότι μια γλώσσα δεν είναι απλά να μάθεις λέξεις και κανόνες, είναι το feeling, είναι ο πολιτισμός. Αλλά το 4χρονο μπορεί να τα μάθει αυτά; 

 

Δεν είπα πουθενά ότι δεν είναι σκοπός να μάθουν τα παιδιά λέξεις κι εκφράσεις, φυσικά και θα μάθουν. Είπα πως δεν είναι τόσο απλό ώστε να λέει π.χ. η νηπιαγωγός red=κόκκινο κλπ. Ο τρόπος θα πρέπει να είναι διαφορετικός και σαφέστατα οι ξενόγλωσσοι καθηγητές είναι καταλληλότεροι για να διδάξουν μια ξένη γλώσσα. Βέβαια, θεωρώ πως θα έπρεπε να επιμορφωθούν σοβαρά με ευθύνη του υπουργείου όσοι κληθούν να διδάξουν σε σε νηπιαγωγεία (όσοι τέλος πάντων δεν το έχουν ήδη κάνει από δική τους πρωτοβουλία). Αυτό θα πρέπει να συμβεί κι όχι το αντίθετο, να εκπαιδευτεί δηλ. η νηπιαγωγός να διδάσκει Αγγλικά. Και ναι, το 4χρονο μπορεί να μάθει περισσότερα πράγματα από όσα νομίζουμε, να αποκτήσει γερές βάσεις. Ας μην υποτιμούμε τους τόσο μικρούς μαθητές! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...