Recommended Posts

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Με αφορμή ένα άλλο θέμα που τρέχει, θέλησα να κάνω μία ερώτηση που νομίζω πως εδώ ταιριάζει περισσότερο. 

Ξέρετε τι κάνουν περίπου μέσα στην τάξη, δεν εννοώ τι μαθαίνουν, αλλά με τι απασχολουνται, πως κατανέμεται ο χρόνος? Πχ ζωγραφιζουν, συζητάνε για ενα παραμυθακι, κάνουν χειροτεχνίες, ασκήσεις προγραφής? Έχετε εικόνα?  Ο γιος μου δεν μου λέει τίποτα ακόμα, μόνο αν δοθεί συγκεκριμένη αφορμή πχ "μαμά ή δασκάλα κάνει έτσι τα γράμματα" και αυτό με αγχωνει. Με ενημερώνει βέβαια η νηπιαγωγός για την συμμετοχή του παιδιού μου και έτσι ξέρω κάποιες δραστηριότητες αλλά θέλω να ρωτησω, τα παιδάκια σας σας μιλουν για όσα κάνουν στο σχολειο?  

Εμένα ο γιος μου, ούτε πέρυσι μου έλεγε ούτε φέτος μου λέει τι κάνουν, πέρυσι μια φορά τον μήνα έφερναν μια κατασκευή στο σπίτι από ότι έκαναν πχ για την 28 Οκτωβρίου φέτος δε ξερω αν θα φέρουν γιατί δε ξέρω αν επιτρέπετε αν υποθέσω πως κ οι ενημερώσεις μας θα γίνονται μέσω email κ όχι με χαρτί που μας έδειναν για να μας ενημερώσουν ίσως να μη δίνουν κ εργασίες αυτό δε το λέω με σιγουριά υπόθεση δική μου είναι... 

Σε εμάς στο νηπιαγωγείο παίζουν με ομαδικά παιχνίδια κάνουν κατασκευές κάθονται στη παρεουλα κ συζητάνε κάθε θεματική ενότητα που έχουν διαβάζουν παραμύθια η δασκάλα του ολοήμερου την ώρα της χαλάρωσης τους βάζει χαλαρωτική μουσική... 

Τωρα προσπαθώ να σκεφτώ τον φάκελο του γιου μου που πήραμε στο τέλος της χρονιάς κ είχε ασκήσεις προγρσφης κ για την γλώσσα κ για τα μαθηματικά είχε ζωγραφιές μέσα είχε κ κατασκευές με τις θεματικές ενότητες που έκαναν κάθε φορά.. 

Στη καραντίνα η δασκάλα είχε φτιάξει ομάδα στο viber κ μας στέλνει ότι κάνουν πχ σήμερα μας έστειλε πως είχαν κολλήσει με με χαρτάκια πάνω σε χαρτί τα αρχικά του όνομα τος τους κ μας έστειλε κ άλλη μια φώτο που είχαν σχέδιασει τον εαυτό τους έναν κύκλο που έλεγε εαυτός και μετά έξω από τον κύκλο έγραφαν χέρια πόδια καρδιά μυαλό συναίσθημα κτλπ... 

Όπως σήμερα που είχαμε ενημέρωση είδα πως είχαν κολλήσει στο πίνακα εργασία για τον παππού κ την γιαγιά που είχαν κάνει ομαδική.. Αυτά δε θυμάμαι κάτι άλλο.. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Με αφορμή ένα άλλο θέμα που τρέχει, θέλησα να κάνω μία ερώτηση που νομίζω πως εδώ ταιριάζει περισσότερο. 

Ξέρετε τι κάνουν περίπου μέσα στην τάξη, δεν εννοώ τι μαθαίνουν, αλλά με τι απασχολουνται, πως κατανέμεται ο χρόνος? Πχ ζωγραφιζουν, συζητάνε για ενα παραμυθακι, κάνουν χειροτεχνίες, ασκήσεις προγραφής? Έχετε εικόνα?  Ο γιος μου δεν μου λέει τίποτα ακόμα, μόνο αν δοθεί συγκεκριμένη αφορμή πχ "μαμά ή δασκάλα κάνει έτσι τα γράμματα" και αυτό με αγχωνει. Με ενημερώνει βέβαια η νηπιαγωγός για την συμμετοχή του παιδιού μου και έτσι ξέρω κάποιες δραστηριότητες αλλά θέλω να ρωτησω, τα παιδάκια σας σας μιλουν για όσα κάνουν στο σχολειο?  

Κι εμένα δεν μου λέει πολλά. Μέχρι στιγμής, μου έχει φέρει 2 "χειροτεχνίες" (η μία με το αρχικό του) και 2 φύλλα εργασιας (το ένα με το αρχικό του) αλλά φαντάζομαι ότι ο φάκελος στο σχολείο έχει κι αλλα. Επίσης, την δεύτερη εβδομάδα κάνανε αθλήματα και πήρανε "βραβεία συμμετοχης", ήταν το πρώτο ομαδικό παιχνίδι που έμαθα ότι κάνανε (έκτοτε δεν μου εχει ξαναπεί κάτι). Πάντως κι εγώ δεν έχω καταλάβει το πρόγραμμα τους, αν υπάρχει ελεύθερο παιχνίδι, πόση ώρα κάνουνε διάλειμμα κλπ. Την πρώτη εβδομαδα ζήτησα ατομικη συνάντηση με την νηπιαγωγο αλλά ξαφνιάστηκε τόσο όταν της το είπα που κι εγώ σκαλωσα και έκανα πίσω. Αυτή την εβδομάδα θα το επιδιώξω όμως και θα την ρωτήσω. Εξάλλου, έχοντας ήδη μπει στον σύλλογο γονέων προσδοκω ότι θα υπάρχει στενή συνεργασία και πως θα γινει αυτό αν δεν την γνωρίζω;;; 

• Μου αρέσει 1

Just now, Sentir...natureza είπε:

Κι εμένα δεν μου λέει πολλά. Μέχρι στιγμής, μου έχει φέρει 2 "χειροτεχνίες" (η μία με το αρχικό του) και 2 φύλλα εργασιας (το ένα με το αρχικό του) αλλά φαντάζομαι ότι ο φάκελος στο σχολείο έχει κι αλλα. Επίσης, την δεύτερη εβδομάδα κάνανε αθλήματα και πήρανε "βραβεία συμμετοχης", ήταν το πρώτο ομαδικό παιχνίδι που έμαθα ότι κάνανε (έκτοτε δεν μου εχει ξαναπεί κάτι). Πάντως κι εγώ δεν έχω καταλάβει το πρόγραμμα τους, αν υπάρχει ελεύθερο παιχνίδι, πόση ώρα κάνουνε διάλειμμα κλπ. Την πρώτη εβδομαδα ζήτησα ατομικη συνάντηση με την νηπιαγωγο αλλά ξαφνιάστηκε τόσο όταν της το είπα που κι εγώ σκαλωσα και έκανα πίσω. Αυτή την εβδομάδα θα το επιδιώξω όμως και θα την ρωτήσω. Εξάλλου, έχοντας ήδη μπει στον σύλλογο γονέων προαδοκω ότι θα υπάρχει στενή συνεργασία και πως θα γινει αυτό αν δεν την γνωρίζω;;; 

Σε εμάς το Διαλλειμα είναι 30 λεπτά... Ατομική συνάντηση μας είπαν πως θα γίνει στα μέσα του Νοέμβρη περίπου τώρα κάθε σχολείο βέβαια ακολουθεί τους δικούς τους ρυθμού κ δε ξέρω αν σε όλα τα νηπιαγωγεία γίνεται καθορισμένη ατομική ενημέρωση ή πρέπει να το επιδιώξει ο γονέας.. 

Εμενα δε μου ελεγε περσυ αλλα φετος μου λεει περισσοτερα.

Κανουν ολοι μαζι κατασκευή η κατασκευες που θα σας δώσουν στο τελος της χρονιάς,  ζωφραφιζουν, λενε παραμυθια, παιζουν μουσικές καρεκλες και αγαλματακια ακουνητα,, μαθαίνουν καποιο γραμμα τα νηπια (πχ έμαθαν το Ν και το Ο τις προαλλες), τραγουδάνε τις μέρες της εβδομάδας, μαθαίνουν εποχές και τι γίνεται στη καθεμια. 28η θα κανουν αντίστοιχα θέματα, πιθανον παρελαση μεσα στο σχολείο, σε καθε αργια και κατι. Καλοκαιρι τα ιδια, μαθαίνουν κανόνες συνέχεια οτι δεν απλωνουμε ποδια, σηκωνουμε χερι, δε μιλάμε ολοι μαζι, ζητάμε να παμε τουαλετα,  τρώμε μόνοι με προσοχή,  δεν τρώμε απο αλλα πιάτα, ντυνομαστε μονοι, προσέχουμε τα πράγματα μας.. σεβόμαστε ο έναςτον αλλο και δε κοροιδευουμε.

Τετοια φετος, αυτα μου χει πει.

Και φυσικα το καλύτερο απολα, πολυ παιχνιδι με τα παιδια στο προαυλιο

Δυστυχώς εχουν ακυρωθει οι εκδρομές φετος ηταν μεγαλη εμπειρία για τα παιδια. Εγω περυσι πηγα σε ολες μεχρι που μας εκλεισαν..προλαβαμε μουσεία και θέατρα,  δεν προλάβαμε ομως ελεύθερο παιχνιδι και αθλητικά...Αυτό θα ήταν πολύ καλο..

Παμε για την πρωτη εμεις. Μόνο που εκει δυστυχως απαγορεύονται οι γονείς,  καλα δε λεω?

• Μου αρέσει 1

Εγώ κορίτσια το μόνο που έχω διαπιστώσει ότι κάνουν είναι λίγα τραγουδάκια, μια στις τόσες κανένα παραμυθακι, πλαστελίνες κ παιχνίδι μέσα κ έξω στην αυλή που είναι μέσα στο κακό χάλι, κοτρόνες κ λακούβες!

• Ευχαριστώ! 1

Just now, mama16 είπε:

Εγώ κορίτσια το μόνο που έχω διαπιστώσει ότι κάνουν είναι λίγα τραγουδάκια, μια στις τόσες κανένα παραμυθακι, πλαστελίνες κ παιχνίδι μέσα κ έξω στην αυλή που είναι μέσα στο κακό χάλι, κοτρόνες κ λακούβες!

Κριμα αυτο.. γιατι δε μαζευεστε οι γονείς να παραπονεθείτε στο δήμο? Εμας ολα καινούρια. Χλοοτάπητα τσουληθρα, τρενάκι ολα πολυ ωραία. Γι αυτό χαιρονται αυτα εκει εξω, κι εγωοταν τα βλεπω, ζηλεύω:D

Α ναι και τραγουδάκια συνέχεια. 

Εμας η νηπιαγωγος ετσι οπως την εχω ψυχολογησει ειναι μια γυναικα οχι πολυ νεα, αλλα ενθουσιώδης.  Εχω στήσει περσυ αυτι ουκ ολιγες φορες οταν ειχαν ανοιχτά τα παραθυρα και ακουγα τι έλεγε και πως και ηταν πολυ σωστη και γλυκειά μαζι τους. Νομίζω απο κει ξεκινάει.  Βέβαια αν έχει ζορικα παιδια εκει δυσκολεύει το πραγμα. Αλλα με λίγη καλη θεληση τους διδασκει οσο πιο πολλα μπορεί. Συμβουλη μου που το κανω κι εγω:να ειμαστε συνεργασίμες παν τα με τις δασκαλες , να δείχνουμε ενδιαφέρον και ότι ειμαστε διπλα στο εργο τους.

Εγω εχω παραπανω απαιτήσεις αλλα δεν το εκφραζω καθως βλεπω πως έχει πολλα παιδια και το κράτος δε βοηθάει γενικως την ολη κατασταση. Δηλαδη δημόσιο, δεν μπορώ να έχω απαιτησεις ιδιωτικού. Γιαυτο δουλευω με το παιδι παραλληλα και οτι μπορω του μαθαινω,  δεν εννοω γραμματα..

Αληθεια, τα αγγλικα που θα βαζαν, που ειναι? Σε εσας έρχεται καθηγητρια αγγλικων να τους κανει μαθημα?

Έτσι δεν έλεγε η κυρία υπουργός? Η πιλοτικα παει κι αυτο. Αγγλικα αναμεναμε, αγγλικα δεν ειδαμε.

Οχι οτι καιγομουν εγω προσωπικα καθως εγω ειμαι κατα της ξενης γλωσσας απο τοσο μικρα..

• Μου αρέσει 1

Just now, mama16 είπε:

Κι εμένα μου έχει αναφέρει για ένα παραμύθι τις πρώτες μέρες. Τον ρώταω συχνά αν διαβάζουν βιβλία και μου λέει οχι. Μάλιστα μια φορά μου ανέφερε ότι η δασκάλα τους είπε ότι δεν θα ξαναδιαβαζουν :shock: μάλλον κάτι κατάλαβε λάθος; 

• Μου αρέσει 1

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Την πρώτη εβδομαδα ζήτησα ατομικη συνάντηση με την νηπιαγωγο αλλά ξαφνιάστηκε τόσο όταν της το είπα που κι εγώ σκαλωσα και έκανα πίσω. Αυτή την εβδομάδα θα το επιδιώξω όμως και θα την ρωτήσω. Εξάλλου, έχοντας ήδη μπει στον σύλλογο γονέων προσδοκω ότι θα υπάρχει στενή συνεργασία και πως θα γινει αυτό αν δεν την γνωρίζω;;; 

Καλά έκανες και ναι, να το θίξεις ξανά το θέμα! Η ατομική συνάντηση γονέα-εκπαιδευτικού είναι πολύ σημαντική! Ο εκπαιδευτικός παίρνει πολύ χρήσιμες πληροφορίες για το παιδί (πρακτικής και συναισθηματικής φύσεως). Δημιουργεί μια πρώτη εντύπωση για τον γονέα και ο γονέας για τον εκπαιδευτικό. Λύνονται απορίες, τίθενται κοινοί στόχοι για το παιδί, ξεκινά να χτίζετε δίαυλος επικοινωνίας σχολείου-οικογένειας. Σε εμάς ορίστηκαν ατομικά ραντεβού 30' την 2η κιόλας εβδομάδα λειτουργίας.

Εμάς μιλάει αρκετά για αυτά που κάνουν κι αυτά που συμβαίνουν. Απαντά και σε ερωτήσεις μου αλλά κυρίως από μόνη της έρχεται να πει με χαρά. Πάντως διαπίστωσα ότι κάποια από αυτά που λέει είναι μίξη πραγματικότητας-φαντασίας. Είναι διανθισμένες οι πληροφορίες με δόσεις υπερβολής και φανταστικές λεπτομέριες. Και για θεματάκια sos... Κι εδώ θέλει προσοχή. Πολλή προσοχή! Αφενός για να εκμαιεύσεις το τι πραγματικά συνέβη, αφετέρου για να το κάνεις με τρόπο ώστε να μην πιέσεις/προσβάλλεις ή φέρεις σε δύσκολη θέση το παιδί κάνοντας "ανάκριση" ή δείχνοντας του πχ ότι θεωρείς πως λέει παραμύθια. Δεν είναι εύκολο, δεν το κατέχω και να πω την αλήθεια με ξάφνιασε λίγο να το βλέπω στο παιδί μου (ενώ γενικά το ξέρω πως είναι απολύτως φυσιολογικό). Το δουλεύω.

• Μου αρέσει 4

Εμείς κάναμε ήδη την πρώτη ατομική συνάντηση με τη νηπιαγωγό. Φυσικά ακόμα δεν έχει να πει πολλά πράγματα αλλά επιδιώκει συναντήσεις με τους γονείς γιατί αρχικά θέλει να ακούσει εμείς τι έχουμε να πούμε για τα παιδιά μας (το οποίο βρήκα πολύ ενθαρρυντικό).

Σε γενικές γραμμές το πρόγραμμα τους έχει ελεύθερο παιχνίδι στο διάλειμμα, χρόνο εργασίας (ως προετοιμασία για το δημοτικό) ο οποίος περιλαμβάνει από ασκήσεις προγραφής μέχρι θεματικές φωτοτυπίες για ζωγραφική, διάφορα παιχνίδια με πλαστελίνες ή χαρτοκοπτική, ανάγνωση ιστοριών με μικρή ανάλυση και βασικά επικεντρώνεται στην ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων (ακολουθώ κανόνες, μαθαίνω να εκφράζω αυτό που νιώθω) και συναισθηματικής νοημοσύνης. Αυτή την εβδομάδα μιλάνε για τη φιλία. 

Εργασίες δεν φέρνουν στο σπίτι, μας είπε ότι η οδηγία που έχουν λόγω Covid είναι να μη μεταφέρονται πράγματα σχολείο-σπίτι εκτός από τα εντελώς απαραίτητα.

@samsympan αυτό δείχνει ότι έχει μεγάλη φαντασία! Η δική μου πέρυσι σχεδόν με έπεισε ότι είχαν πάει σε παράσταση. Σου μιλάω για τέτοια λεπτομέρεια που πήρα τηλέφωνο στο σχολείο να ρωτήσω! Παρόμοιο προβληματισμό έχω με εσένα, με δυσκολεύει πολύ αν και η νηπιαγωγός το βρίσκει εντελώς φυσιολογικό έως και θετικό σημείο που μπορεί να κάνει σε βάθος ανάλυση ιστορίας.

• Μου αρέσει 1

ndgFp3.png

Επίσης έχουν κάνει για τους κανόνες, κ αυτό μου το ειπε

Σίγουρα διαβάζουν βιβλία. Κ στο ολοημερο περισσότερο. Κ τους βάζουν κ μουσικη

Κτ έκοψαν χθες, άλλαξε θέση το ψαλίδι του

Βγαίνουν τουλ 2διαλλειμματα από 30'.καθε τμήμα μόνο του

Ευτυχως έχουμε ωραια αυλη, άνετη τάξη, αλλα δ εχει σκεπαστρο εξω

Καναμε μια πρώτη γενική ενημέρωση, κατ ιδίαν δύο κουβεντες για το κάθε παιδακι κ συμπληρώσαμε ένα ερωτηματολόγιο. Μας είπαν οποτε θέλουμε μπορούμε να κλείσουμε προσωπική συνάντηση, από τωρα

Για τα αγγλικά θα γίνει σε ένα ποσοστό των νηπιαγωγειων πανελλαδικά. Στον νομο μας στου μικρού μου είναι το μοναδικο(είναι κ το πολυπληθεστερο), νομιζω τώρα θα ξεκινησουν. Την προηγούμενη βδομάδα δ έκαναν 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

7 hours ago, Sentir...natureza said:

Κι εμένα μου έχει αναφέρει για ένα παραμύθι τις πρώτες μέρες. Τον ρώταω συχνά αν διαβάζουν βιβλία και μου λέει οχι. Μάλιστα μια φορά μου ανέφερε ότι η δασκάλα τους είπε ότι δεν θα ξαναδιαβαζουν :shock: μάλλον κάτι κατάλαβε λάθος; 

Το πιο πιθανό σενάριο είναι να κατάλαβε κάτι λάθος, επίσης πολλές φορές τα παιδιά μεταφέρουν διαφορετικά ένα γεγονός, (όχι γιατί λένε ψέματα αλλά γιατί εκείνα το αντιλαμβάνονται διαφορετικά), θα το δεις και εσύ με τον καιρό αυτό. Εμένα προχθές μου είπε πως δεν βγήκε διάλειμμα , πήρα στο σχολείο και μου είπε η δασκάλα πως βγήκαν απλά όχι τις ώρες που βγαίνουν συνήθως, μεταβλήθηκε λίγο το ωράριο, όταν τον ρώτησα γιατί μου είπε πως δεν βγήκε μου απάντησε πως εννοούσε πως δεν βγήκε όπως βγαίνει κάθε μέρα μετά το πρωινό του.

Μία άλλη ημέρα έγινε χαμός για να βάλει ζακέτα το πρωί (το είχα αναφέρει και εδώ) , μου έλεγε πως είναι κανόνας στο σχολείο να μην φοράνε ζακέτα, λίγες ημέρες μετά μου είπε πως η κυρία λεει ότι δεν χρειάζεται να φοράνε ζακέτα τα παιδιά μπορούν να της το λένε να κλείνουν τον κλιματισμό.

Just now, kotsifikos είπε:

Το πιο πιθανό σενάριο είναι να κατάλαβε κάτι λάθος, επίσης πολλές φορές τα παιδιά μεταφέρουν διαφορετικά ένα γεγονός, (όχι γιατί λένε ψέματα αλλά γιατί εκείνα το αντιλαμβάνονται διαφορετικά), θα το δεις και εσύ με τον καιρό αυτό. Εμένα προχθές μου είπε πως δεν βγήκε διάλειμμα , πήρα στο σχολείο και μου είπε η δασκάλα πως βγήκαν απλά όχι τις ώρες που βγαίνουν συνήθως, μεταβλήθηκε λίγο το ωράριο, όταν τον ρώτησα γιατί μου είπε πως δεν βγήκε μου απάντησε πως εννοούσε πως δεν βγήκε όπως βγαίνει κάθε μέρα μετά το πρωινό του.

Μία άλλη ημέρα έγινε χαμός για να βάλει ζακέτα το πρωί (το είχα αναφέρει και εδώ) , μου έλεγε πως είναι κανόνας στο σχολείο να μην φοράνε ζακέτα, λίγες ημέρες μετά μου είπε πως η κυρία λεει ότι δεν χρειάζεται να φοράνε ζακέτα τα παιδιά μπορούν να της το λένε να κλείνουν τον κλιματισμό.

Ναι το ξερω οτι πολλες φορες τα μεταφερουν διαφορετικα γιατι τα αντιλαμβανονται αλλιως, γι'αυτο και το εγραψα :) 

On 7/10/2020 at 2:29 ΠΜ, Sentir...natureza είπε:

Την πρώτη εβδομαδα ζήτησα ατομικη συνάντηση με την νηπιαγωγο αλλά ξαφνιάστηκε τόσο όταν της το είπα που κι εγώ σκαλωσα και έκανα πίσω. Αυτή την εβδομάδα θα το επιδιώξω όμως και θα την ρωτήσω. Εξάλλου, έχοντας ήδη μπει στον σύλλογο γονέων προσδοκω ότι θα υπάρχει στενή συνεργασία και πως θα γινει αυτό αν δεν την γνωρίζω;;; 

Μεταφέρω από το

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ.79/2017 ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017

Οργάνωση και λειτουργία νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολειών.

(το οποίο και είναι σε ισχύη πλην των άρθρων που έχουν τροποποιηθεί λόγω πανδημίας covid-19)

Άρθρο 14

Παιδαγωγικές συναντήσεις και ενημέρωση για θέματα αγωγής και προόδου των μαθητών και μαθητριών

(...)

4. Η ενημέρωση για θέματα αγωγής και προόδου των μαθητών είναι δικαίωμα των γονέων/κηδεμόνων και καθήκον των εκπαιδευτικών. Η ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων για τη σχολική εργασία, την πρόοδο των μαθητών και για θέματα αγωγής ή ζητήματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου πραγματοποιείται:

α) στην αρχή του διδακτικού έτους, όταν οι εκπαιδευτικοί ή/και ο Διευθυντής ή Προϊστάμενος του σχολείου ενημερώνουν τους γονείς/κηδεμόνες κατά τάξη ή συλλογικά για το ωρολόγιο πρόγραμμα και το αναλυτικό πρόγραμμα, τις ώρες και ημέρες επικοινωνίας και συνεργασίας μαζί τους ή για γενικότερα θέματα που αφορούν την αγωγή και την πρόοδο των μαθητών και εν γένει τη λειτουργία του σχολείου,

β) μία φορά τουλάχιστον τον μήνα, σε προκαθορισμένη από τον εκπαιδευτικό του τμήματος ημέρα και ώρα, μετά τη λήξη των μαθημάτων του υποχρεωτικού προγράμματος και εντός του εργασιακού ωραρίου. Η ημέρα και η ώρα συνεργασίας καταγράφονται στο Βιβλίο Πράξεων του Συλλόγου Διδασκόντων και γνωστοποιούνται έγκαιρα στους γονείς/κηδεμόνες. Επιπλέον, ο εκπαιδευτικός της τάξης μπορεί να συναντηθεί και εκτάκτως με τους γονείς/κηδεμόνες κάθε φορά που κρίνεται αναγκαίο,

γ) κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους και εντός δέκα (10) ημερών από τη λήξη του τριμήνου με ευθύνη του Διευθυντή ή του Προϊσταμένου του σχολείου και του εκπαιδευτικού του τμήματος προκειμένου να ενημερωθούν για την πρόοδο των παιδιών τους. Οι συναντήσεις αυτές με τους γονείς των μαθητών προγραμματίζονται με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων και πραγματοποιούνται εκτός διδακτικού ωραρίου και εντός του εργασιακού ωραρίου των εκπαιδευτικών και σε χρόνο που επιτρέπει τη μεγαλύτερη συμμετοχή των γονέων/κηδεμόνων σε αυτές, σύμφωνα με την παρ. 8 του άρθρου 13 του ν. 1566/1985.

Τώρα για το β) και το γ) δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται σε όλα τα νηπιαγωγεία, δεδομένης και της κατάστασης, αλλά για το α) αλοίμονο αν δεν γινόταν κι αυτό.

• Ευχαριστώ! 1

On 7/10/2020 at 2:55 ΠΜ, diane2020 είπε:

Κριμα αυτο.. γιατι δε μαζευεστε οι γονείς να παραπονεθείτε στο δήμο? Εμας ολα καινούρια. Χλοοτάπητα τσουληθρα, τρενάκι ολα πολυ ωραία. Γι αυτό χαιρονται αυτα εκει εξω, κι εγωοταν τα βλεπω, ζηλεύω:D

Α ναι και τραγουδάκια συνέχεια. 

Εμας η νηπιαγωγος ετσι οπως την εχω ψυχολογησει ειναι μια γυναικα οχι πολυ νεα, αλλα ενθουσιώδης.  Εχω στήσει περσυ αυτι ουκ ολιγες φορες οταν ειχαν ανοιχτά τα παραθυρα και ακουγα τι έλεγε και πως και ηταν πολυ σωστη και γλυκειά μαζι τους. Νομίζω απο κει ξεκινάει.  Βέβαια αν έχει ζορικα παιδια εκει δυσκολεύει το πραγμα. Αλλα με λίγη καλη θεληση τους διδασκει οσο πιο πολλα μπορεί. Συμβουλη μου που το κανω κι εγω:να ειμαστε συνεργασίμες παν τα με τις δασκαλες , να δείχνουμε ενδιαφέρον και ότι ειμαστε διπλα στο εργο τους.

Εγω εχω παραπανω απαιτήσεις αλλα δεν το εκφραζω καθως βλεπω πως έχει πολλα παιδια και το κράτος δε βοηθάει γενικως την ολη κατασταση. Δηλαδη δημόσιο, δεν μπορώ να έχω απαιτησεις ιδιωτικού. Γιαυτο δουλευω με το παιδι παραλληλα και οτι μπορω του μαθαινω,  δεν εννοω γραμματα..

Αληθεια, τα αγγλικα που θα βαζαν, που ειναι? Σε εσας έρχεται καθηγητρια αγγλικων να τους κανει μαθημα?

Έτσι δεν έλεγε η κυρία υπουργός? Η πιλοτικα παει κι αυτο. Αγγλικα αναμεναμε, αγγλικα δεν ειδαμε.

Οχι οτι καιγομουν εγω προσωπικα καθως εγω ειμαι κατα της ξενης γλωσσας απο τοσο μικρα..

Τα Αγγλικά διδάσκονται φέτος πιλοτικά σε ένα νηπιαγωγείο κάθε νομού.

Just now, love kids said:

Τα Αγγλικά διδάσκονται φέτος πιλοτικά σε ένα νηπιαγωγείο κάθε νομού.

Απορία, πως ακριβώς διδάσκουν τα αγγλικά; διδάσκεται μια ξένη γλώσσα σε ένα τόσο μικρό παιδί με άλλο τρόπο εκτός από το παιχνίδι; και έχουν καθηγήτρια αγγλικών; γιατί; δεν μπορεί ο παιδαγωγός του νηπιαγωγείο να πει τους αριθμούς; και το apple, orange κλπ ; υποθέτω κάτι πέρα από αυτό δεν κάνουν. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum said:

Απορία, πως ακριβώς διδάσκουν τα αγγλικά; διδάσκεται μια ξένη γλώσσα σε ένα τόσο μικρό παιδί με άλλο τρόπο εκτός από το παιχνίδι; και έχουν καθηγήτρια αγγλικών; γιατί; δεν μπορεί ο παιδαγωγός του νηπιαγωγείο να πει τους αριθμούς; και το apple, orange κλπ ; υποθέτω κάτι πέρα από αυτό δεν κάνουν. 

Εμάς έχουν καθηγήτρια αγγλικών στον παιδικό σταθμό :) Πάντως γενικά η εκμάθηση της ξένης γλώσσας σε αυτή την ηλικία , γίνεται μέσα από εικόνες, τραγούδια και παιχνίδια. Ο δικός μου από τότε που ξεκίνησε να μιλάει ακούει αγγλικά παιδικά τραγουδάκια και τραγουδάει μαζί σε κάποια σημεία, χωρίς να ξέρει απαραίτητα τι σημαίνει αυτό που λέει (δεν μας πειράζει καθόλου). Το baby shark το ξέρει απ'έξω μαζί με το χορευτικό :-D. Κάποιες φορές του εξηγώ. Έχουμε μάθει να μετράμε μέχρι το 20 στα αγγλικά και μέχρι το 10 στα γαλλικά. Επίσης έχει από μικρός ένα παιχνίδι στα αγγλικά που συνδυάζεις λέξεις και εικόνες και έχει μάθει πολλές λέξεις έτσι διότι του τις επαναλαμβάνω κάθε φορά που τις συνδυάζουμε. 

Εγω παλι ειμαι αντίθετη στις ξένες γλωσσες σε τοσο μικρα... λες και δε θα τα μαθουν..

Αλλο αν ειναι καποιος νειτιβ τοτε οκ δίγλωσσο κατανοητο αλλα γλωσσα απο τωρα καλα καλα δεν ξέρουν τα ελληνικά 

Just now, diane2020 said:

Εγω παλι ειμαι αντίθετη στις ξένες γλωσσες σε τοσο μικρα... λες και δε θα τα μαθουν..

Αλλο αν ειναι καποιος νειτιβ τοτε οκ δίγλωσσο κατανοητο αλλα γλωσσα απο τωρα καλα καλα δεν ξέρουν τα ελληνικά 

Διαφωνώ. Είναι σφουγγάρια. Επίσης ο μικρός χαίρεται απίστευτα για το κάθε τι που μαθαίνει. Άλλωστε σε μορφή παιχνιδιού θα το κάνεις. Δεν θα του βάλεις ασκήσεις..

Just now, Yovanna said:

Εμάς έχουν καθηγήτρια αγγλικών στον παιδικό σταθμό :) Πάντως γενικά η εκμάθηση της ξένης γλώσσας σε αυτή την ηλικία , γίνεται μέσα από εικόνες, τραγούδια και παιχνίδια. Ο δικός μου από τότε που ξεκίνησε να μιλάει ακούει αγγλικά παιδικά τραγουδάκια και τραγουδάει μαζί σε κάποια σημεία, χωρίς να ξέρει απαραίτητα τι σημαίνει αυτό που λέει (δεν μας πειράζει καθόλου). Το baby shark το ξέρει απ'έξω μαζί με το χορευτικό :-D. Κάποιες φορές του εξηγώ. Έχουμε μάθει να μετράμε μέχρι το 20 στα αγγλικά και μέχρι το 10 στα γαλλικά. Επίσης έχει από μικρός ένα παιχνίδι στα αγγλικά που συνδυάζεις λέξεις και εικόνες και έχει μάθει πολλές λέξεις έτσι διότι του τις επαναλαμβάνω κάθε φορά που τις συνδυάζουμε. 

Ε ναι, αυτό εννοούσα και εγώ, μέσα από το παιχνίδι. Απλα η λέξη διδάσκω μου ακούγεται τόσο "επίσημη", ότι ξέρεις είναι όλα στα θρανία τους και η δασκάλα διδάσκει, που δεν μου κολλούσε! 

Just now, Yovanna είπε:

Διαφωνώ. Είναι σφουγγάρια. Επίσης ο μικρός χαίρεται απίστευτα για το κάθε τι που μαθαίνει. Άλλωστε σε μορφή παιχνιδιού θα το κάνεις. Δεν θα του βάλεις ασκήσεις..

Ρωτά τους ειδικούς.. ειδικους ομως της γλωσσας.δεν μπορούν ολα τα παιδια, μη σου πω παρα πολλα πλεον δεν προλαβαινουν να ωριμάσουν και τα ζοριζουν καθε παιδι έχει τους ρυθμούς του. εμενα το παιδι μου κάνει λογοθεραπεια και απαγορευεται να μπει αλλη γλωσσα στη ζωη του σε αυτη τη φαση. Η λογοθεραπευτρια μας ειναι καθετη οπως ολοι οι λογοθεραπευτες. Αλλα ενταξει ειναι γεγονός οτι η πλειοψηφια μετράει ολα τα αλλα να πανε να πνίγουν... να λιώσουμε εμεις σε πολλαπλες λογοθεραπειες για να προλαβαίνουμε τα σουπερ συστήματα τους χωρις υποδομες

Και χωρίς στήριξη 

Σε λιγο θα μας βάλουν και φυσικη

Θυμηθείτε τι κάνατε εσεις στα νηπια και συγκρίνετε με το σημερα 

Εχω απορησει

5 φυλλαδια γλωσσα ,διαβασμα ως τα Χριστούγεννα 

Και τρέχουμε...τρέχουμε...

Έχουμε τους άριστους και τους κακους

Πάνε πια οι μέτριοι 

Μετα μας πειραζει το μπουλινγκ..νε αυτο ασχολούμαστε 

Γενικα ενα σύστημα αισχος απο οπου κι αν το πιασεις

Φιλη μου έχει πρωτακι και το καλοκαιρι της εκανε ιδιαιτερα ακουσον ακουσον να παει έτοιμη τα αλλα παραλια αυτη...διαβασμα!!

Γιατι δεν ήξερε ουτε μολύβι να πιασει αντί να δίνουν χρονο στα παιδακια

Θα σου πω τι έγινε. Ήρθαν καποιοι "μορφωμένοι " που απεξω απο δημοσια δεν εχουν περάσει βαλαν το στυλο στ αυτι και λενε τι θα κάνουμε τώρα να φτιάξουμε το σύστημα? Α ναι θα βάλουμε στα νηπια τα αγγλικα. ! Δεν κοιτάνε να στρωσουν τα λύκεια και τα ανωτατα τα αγγλικα μας μάραναν τωρα λες κ δε θα τα μαθουν

Εδω υποχρεωτικά προνηπια κανανε χωρις κτίρια τω ρα πετάνε και το αγγλικο

Προοδευουμε-κοροιδευουμε

Βγηκε η υπουργός και είπε ειναι πολυ σημαντικά τα ολοήμερα να στέλνετε ..πιο πολλες ωρες μακρια απο γονείς...να δουλευευε γονείς!

Απο οπου κι αν το πιασεις 

Πληρη απογοητευση

Γενικα ειμαι απογοητευμενη ετσι οπως εχουμε γίνει και απλα ακολουθω αλλα καμμια απαιτηση δεν εχω δε με αφηνουνε να εχω!

Just now, Chrysoum είπε:

Ε ναι, αυτό εννοούσα και εγώ, μέσα από το παιχνίδι. Απλα η λέξη διδάσκω μου ακούγεται τόσο "επίσημη", ότι ξέρεις είναι όλα στα θρανία τους και η δασκάλα διδάσκει, που δεν μου κολλούσε! 

Μπερδεύονται τα παιδια ειδικα αυτα που ειναι πιο πίσω και πανε με πιο χαλαρούς ρυθμούς 

Για μενα ενα παιδι πρεπει να ξεκιναει τη β γλωσσα στη γ δημοτικου.  Αντε στη β να κανει ενα παιδικο προφορικο καλη ωρα. Αλλα οκ τι να λεμε τωρα. Αυτοί που αποφασιζουν δεν έχουν μετρα και σταθμα δεν λαμβανουν υπόψη παραμετρους, βαλε παράδειγμα καραντινα και ονλαιν Και πόσα έμειναν στουρνοι

Αντε να καλύψεις 

Και τρέχουν μετα σε παιδοψυχολογους (μαστ), ειδικές αγωγες(ακομα πιο μαστ) γεμισαμε κεντρα ειδ αγωγης αντι για πλατείες 

Μπειτε γκουγκλ στη περιοχη σας πατήστε κεντρα ειδικης αγωγης ποσα εχουν ανοιξει θα πάθετε πλακα

Φιλη κολλητη μου λογοθεραπευτρια μου το το πε ντομπρα, πολλα παιδια ειναι αδικα εδω. Πολλα παιδια θελουν απλα χρονο! Πολλα παρα πολλα ερεθίσματα που πολλες φορες τα μπερδεύουν τα παιδια θελουν και λιγο την ησυχία τους 

Μαμ κακα νανι και χαλαρα να μεγαλώσουν 

Εδω πια τρέχουμε με τρελες ταχύτητες λες και τους παμε για πυρηνικούς επιστήμονες ολους λες και δε θα μάθουν αγγλικα ισα ισα πιο καλα μαθαίνουν εκει στη γ και μια β ξενη γλωσσα στην ε

Μια χαρα ηλικίες

Ολοι βιάζονται

Just now, diane2020 είπε:

Ρωτά τους ειδικούς.. ειδικους ομως της γλωσσας.δεν μπορούν ολα τα παιδια, μη σου πω παρα πολλα πλεον δεν προλαβαινουν να ωριμάσουν και τα ζοριζουν καθε παιδι έχει τους ρυθμούς του. εμενα το παιδι μου κάνει λογοθεραπεια και απαγορευεται να μπει αλλη γλωσσα στη ζωη του σε αυτη τη φαση. Η λογοθεραπευτρια μας ειναι καθετη οπως ολοι οι λογοθεραπευτες. Αλλα ενταξει ειναι γεγονός οτι η πλειοψηφια μετράει ολα τα αλλα να πανε να πνίγουν... να λιώσουμε εμεις σε πολλαπλες λογοθεραπειες για να προλαβαίνουμε τα σουπερ συστήματα τους χωρις υποδομες

οι γλωσσολόγοι είναι αναφανδόν υπέρ της εκμάθησης γλώσσας 2 από μικρή ηλικία. για πολλούς λόγους. Αυτό στο όπιο έχουν ενστάσεις, όπως αναρωτήθηκε η @Chrysoum, είναι η επισημότητα της διδασκαλίας από άλλη ειδικότητα, που καταργεί τον διαθεματικό χαρακτήρα των δραστηριοτήτων του νηπιαγωγείου. Κανεις δεν θεωρεί επιβλαβές να μάθει ένα παιδάκι τραγουδάκια, αριθμούς, να συνειδητοποιήσει ότι υπαρχουν άλλες γλώσσες κλπ. Απλώς όλοι θεωρούν γελοίο να πάρεις μια καθηγήτρια Αγγλικών να τη βάλεις σφήνα στο νηπιαγωγείο για να κάνει παιχνίδια, κάτι που μπορεί να κάνει η νηπιαγωγός ή ακόμα καλύτερα (γιατί αυτός είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος), ένας native speaker. 

Η υφυπουργός παιδείας κ η ΓΓ του υπουργείου είναι της αγγλικής φιλολογίας. Σύμπτωση άραγε; Αυτή είναι η μια υποψία, η άλλη υποψία είναι απλώς ότι θέλουν κάπως να επισημοποιήσουν τα αγγλικά μέσα στο κανονικό πρόγραμμα του νηπιαγωγείου στα ιδιωτικά σχολεία κ βάζουν αυτό ως βιτρίνα. Οι καθηγητές δεν φτάνουν ούτε για τις ανάγκες της πρωτοβάθμιας κ δευτεροβάθμιας, εμείς έχουμε κάποιες ώρες κενό φέτος κ δεν προβλέπεται πρόσληψη. οπότε αποκλείεται να βρεθούν συστηματικά ξαθηγητρρεδ αγγλικών όλα τα νηπιαγωγεία της χώρας. 

Και χωρίς στήριξη 

Σε λιγο θα μας βάλουν και φυσικη

Θυμηθείτε τι κάνατε εσεις στα νηπια και συγκρίνετε με το σημερα 

Εχω απορησει

5 φυλλαδια γλωσσα ,διαβασμα ως τα Χριστούγεννα 

Και τρέχουμε...τρέχουμε...

Έχουμε τους άριστους και τους κακους

Πάνε πια οι μέτριοι 

Μετα μας πειραζει το μπουλινγκ..νε αυτο ασχολούμαστε 

Γενικα ενα σύστημα αισχος απο οπου κι αν το πιασεις

Φιλη μου έχει πρωτακι και το καλοκαιρι της εκανε ιδιαιτερα ακουσον ακουσον να παει έτοιμη τα αλλα παραλια αυτη...διαβασμα!!

Γιατι δεν ήξερε ουτε μολύβι να πιασει αντί να δίνουν χρονο στα παιδακια

Θα σου πω τι έγινε. Ήρθαν καποιοι "μορφωμένοι " που απεξω απο δημοσια δεν εχουν περάσει βαλαν το στυλο στ αυτι και λενε τι θα κάνουμε τώρα να φτιάξουμε το σύστημα? Α ναι θα βάλουμε στα νηπια τα αγγλικα. ! Δεν κοιτάνε να στρωσουν τα λύκεια και τα ανωτατα τα αγγλικα μας μάραναν τωρα λες κ δε θα τα μαθουν

Εδω υποχρεωτικά προνηπια κανανε χωρις κτίρια τω ρα πετάνε και το αγγλικο

Προοδευουμε-κοροιδευουμε

Βγηκε η υπουργός και είπε ειναι πολυ σημαντικά τα ολοήμερα να στέλνετε ..πιο πολλες ωρες μακρια απο γονείς...να δουλευευε γονείς!

Απο οπου κι αν το πιασεις 

Πληρη απογοητευση

Γενικα ειμαι απογοητευμενη ετσι οπως εχουμε γίνει και απλα ακολουθω αλλα καμμια απαιτηση δεν εχω δε με αφηνουνε να εχω!

Μπερδεύονται τα παιδια ειδικα αυτα που ειναι πιο πίσω και πανε με πιο χαλαρούς ρυθμούς 

Για μενα ενα παιδι πρεπει να ξεκιναει τη β γλωσσα στη γ δημοτικου.  Αντε στη β να κανει ενα παιδικο προφορικο καλη ωρα. Αλλα οκ τι να λεμε τωρα. Αυτοί που αποφασιζουν δεν έχουν μετρα και σταθμα δεν λαμβανουν υπόψη παραμετρους, βαλε παράδειγμα καραντινα και ονλαιν Και πόσα έμειναν στουρνοι

Αντε να καλύψεις 

Και τρέχουν μετα σε παιδοψυχολογους (μαστ), ειδικές αγωγες(ακομα πιο μαστ) γεμισαμε κεντρα ειδ αγωγης αντι για πλατείες 

Μπειτε γκουγκλ στη περιοχη σας πατήστε κεντρα ειδικης αγωγης ποσα εχουν ανοιξει θα πάθετε πλακα

Φιλη κολλητη μου λογοθεραπευτρια μου το το πε ντομπρα, πολλα παιδια ειναι αδικα εδω. Πολλα παιδια θελουν απλα χρονο! Πολλα παρα πολλα ερεθίσματα που πολλες φορες τα μπερδεύουν τα παιδια θελουν και λιγο την ησυχία τους 

Μαμ κακα νανι και χαλαρα να μεγαλώσουν 

Εδω πια τρέχουμε με τρελες ταχύτητες λες και τους παμε για πυρηνικούς επιστήμονες ολους λες και δε θα μάθουν αγγλικα ισα ισα πιο καλα μαθαίνουν εκει στη γ και μια β ξενη γλωσσα στην ε

Μια χαρα ηλικίες

Ολοι βιάζονται

Όλα μαζί σε ένα καζάνι τα βάζεις.Γενικευεις κ ανοίγεις πολλα κουτάκια.

Αυτο που έχω να πω εγώ ειναι οτι τα παιδια που έρχονται σε επαφή με τη μουσική κ με ξένη γλώσσα απο μικρή ηλικία εξασκούν τον εγκέφαλο ρους να λειτουργεί διαφορετικά.Ο παιδικος εγκεφαλος ειναι "πλαστικος" κ εχει φοβερές δυνατότητες διαμόρφωσης κ προσαρμοστικοτητας.

Αντε να καλύψεις 

Δεν εχεις άδικο σε κάποια. προφανώς όταν δεν εχεις στεγάσει τα νήπια, τα αγγλικά είναι απλώς μια φούσκα. Κ φυσικά αν πάνε να τα κάνουν σαν μάθημα, θα βλάψουν κάποια παιδιά. αν τα κάνουν βιωματικά, δεν νομίζω ότι θα βλάψουν. Φυσικά ένα παιδί που πρέπει να κάνει ασκήσεις λογοθεραπείας κ στο σπίτι κ είναι ήδη ζορισμένο, δεν μπορεί κ την πίεση να κάνει κανονικό μάθημα. Δεν νομίζω όμως ότι θα του κάνει κακό να ακούσει ένα τραγούδι κ να το επαναλάβει τσάτρα πάτρα. 

Μια γλώσσα τη μαθαίνεις καλά από νωρίς κατά προτίμηση με native speaker κ σε συνθήκες σχεδον μητρικής ή γενικα πολύ βιωματικά. Αλλιώς εννιειται ότι το να πας φροντιστήριο από α δημοτικού είναι βλακεία. εμείς έχουμε πει ότι το παιδί θα κάνει κατευθείαν ιδιαίτερο με φυσικό ομιλητή απο την τετάρτη ή και την πέμπτη, μέχρι τότε ας έχει πάρει ο,τι έχει να του δώσει το σχολείο. 

Πολλά παιδιά έχουν δυσκολίες γιατί το σχολείο ζητάει πολλά με λάθος τρόπο. αυτό φυσικά ισχύει. 

όμως ως μητέρα παιδιού που άργησε κάπως να μιλήσει κ που γενικα δεν το λες ξεχωριστό κ προχωρημένο, διαβεβαιώνω ότι για πλάκα έμαθε σε ένα πρωί με την κοπέλα να μετράει μέχρι το 10 στα αγγλικά κ κάποια σκόρπια νούμερα μετά, κ αναγνωρίζει όσα γράμματα του λατινικού αλφαβήτου δεν συμπίπτουν με το ελληνικό κ ξέρει κ κάποιες λέξεις που αρχίζουν με αυτά, κ ψιλοκαταλαβαίνει κ αυτός το babyshark με τη βοήθεια του βιντεοκλίπ. Χωρις κόπο κ χωρίς να του τα «διδάξουμε». αν δλδ ασχολούμασταν κ με αλλά θα είχε μάθει κ αλλα, αλλά το πάω σιγά σιγά γιατί έχει μια τάση να αποθηκεύει πολλές πληροφορίες κ να απομνημονεύει κ δεν θέλω να κολλήσει σ αυτή τη δεξιότητα γιατί υστερεί σε άλλες κ θέλω μια ισορροπία. 

Στον παιδικό της κόρης μου τους μιλάνε αγγλικά που και που πάνω στο παιχνίδι, διαβάζουν και κανένα βιβλίο. Απλά ήρθε μια μέρα σπίτι και μου έλεγε τους αριθμούς μέχρι το 10, έχανε κάποιους φυσικά, αλλά έτσι το κατάλαβα ότι τα έμαθε στον παιδικό. Μετά, ο καλύτερος της φίλος είναι μίσος Καναδός και η μητρική του είναι τα αγγλικά, οπότε και της μιλάει στα αγγλικά, την άκουγα λοιπόν που προσπαθούσε να επαναλάβει ότι της έλεγε. Έτσι άρχισα για πλάκα να της μιλάω και να διαβάζουμε τα βιβλία της σε 2 γλώσσες ταυτόχρονα και πλέον μιλάει και αγγλικά, θα την έλεγα τριγλωσση. Εννοείται ότι είμαι υπέρ του να μαθαίνουν γλώσσες σ αυτή την ηλικία μέσα από το παιχνίδι και από την φυσική συνομιλια και αλληλεπιδραση. Αλλα αυτό χωρίς να τους γίνεται "μάθημα/διδασκαλία". Ο μόνος μου προβληματισμος ήταν απλά η επισημότητα του όλου πράγματος. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι όντως χρειάζεται μια καθηγήτρια αγγλικών για να μάθουν τα παιδάκια τις πρώτες λεξούλες, είναι σπατάλη πόρων. Ούτε το τώρα θα έχουμε μια ώρα που θα μιλήσουμε αγγλικά. Θα μου φαινόταν πιο φυσικό να γίνεται σε τακτά αλλά σύντομα διαστήματα. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα