Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι μαθαίνουν στο προνηπιο?


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

 Δεν ξερω, δεν βρισκω καμια λογικη. κατ αρχας τα παιδια του νηπίου κανουν τα ιδια πραγματα δυο φορες; αφου τα εκαναν την προηγουμενη χρονια. και δεν καταλαβαινω και γιατι να ειναι μαζι παιδια τοσο διαφορετικών ηλικιών. το μεγαλυτερο με το μικροτερο μπορει να εχουν 20 μηνες και βαλε διαφορα. πώς συνεργάζονται, πώς κανουν τα ιδια πραγματα, πώς ακολουθούν τους ίδιους κανονες; πώς εξηγείς σε ενα παιδακι 3,5 να μην παιζει με το παιδακι που ειναι 6; ολα αυτα με προβληματίζουν. υποθετω οτι για να εφαρμόζεται αυτο δεν θα ειναι τοσο δυσλειτουργικό οσο ακουγεται αλλα κ παλι δεν καταλαβαινω γιατι δεν τα χωριζουν ανα ταξεις, που ειναι το φυσικο και αυτονοητο. 

Δεν είμαι νηπιαγωγός και δεν γνωρίζω να σου πω. Κι εγώ έχω τις ίδιες απορίες. Μήπως ο σκοπός είναι να εξοικειωθούν τα προνήπια με την όλη διαδικασία και να "βοηθηθούν" από την επαφή με μεγαλύτερα παιδιά; Όπως είπε μια νηπιαγωγός, το προνήπιο δεν θα κάνει πρόσθεση, θα ακούσει όμως για την πρόσθεση και θα εξοικειωθεί. Από την άλλη, υπάρχουν και κάποιες νηπιαγωγοί που δεν επιμένουν στα γράμματα και στους αριθμούς, αλλά δουλεύουν πάνω στην ομαλή κοινωνικοποίηση των παιδιών. Εγώ είμαι υπέρ αυτής της άποψης.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, popi76 είπε:

Δεν είμαι νηπιαγωγός και δεν γνωρίζω να σου πω. Κι εγώ έχω τις ίδιες απορίες. Μήπως ο σκοπός είναι να εξοικειωθούν τα προνήπια με την όλη διαδικασία και να "βοηθηθούν" από την επαφή με μεγαλύτερα παιδιά; Όπως είπε μια νηπιαγωγός, το προνήπιο δεν θα κάνει πρόσθεση, θα ακούσει όμως για την πρόσθεση και θα εξοικειωθεί. Από την άλλη, υπάρχουν και κάποιες νηπιαγωγοί που δεν επιμένουν στα γράμματα και στους αριθμούς, αλλά δουλεύουν πάνω στην ομαλή κοινωνικοποίηση των παιδιών. Εγώ είμαι υπέρ αυτής της άποψης.

 

Σίγουρα κάποιος λόγος θα υπαρχει. εξάλλου δεν ήταν υποχρεωτικό το νήπιο μέχρι τώρα, μπορεί για πολλά παιδιά να είναι ούτως ή άλλως νέο περιβάλλον και γι αυτό να μην χωρίζονται κατα ταξεις. 

 

δεν εχω δει τα προγραμματα σπουδων για το νηπιο αλλα απ οσο ξερω κανονικα δεν επιμενουν σε πραγματα ύλης του δημοτικου. δλδ κανουν προγραφή αλλα δν υπαρχει λογος να μαθουν αβ. αλλα υπαρχει μια ταση απο αρκετους γονεις να θεωρειται καλο να έχουν "βγάλει ύλη" και καποιοι ακολουθούν αυτη τη γραμμη. αυτα μεσες ακρες εχω καταλαβει απο συναδελφους νηπιαγωγούς. παραδοξως δεν ειχα σκεφτει να ρωτησω γιατι δεν χωρίζονται νήπια κ προνηπια, μάλλον πριν κάνω παιδί δεν με ειχε προβληματίσει το θεμα. 

 

Εγω σαν παιδακι φοβομουν παντα τους μεγαλύτερους στο σχολείο. Ίσως γι αυτό με τρομάζει αυτο. και τώρα δυσκολεύομαι στις παρέες με μεγαλύτερους, που όλοι οι συνάδελφοι μου λίγο πολύ είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι και σε τι νηπιαγωγό θα "πέσεις". Το παιδάκι μιας γνωστής μου στο προνήπιο έμαθε γράμματα και αριθμούς. Μετά άλλαξε σχολείο και στο νέο νηπιαγωγείο δεν  έκανε τίποτα. Και η γνωστή μου είχε απογοητευτεί.  

Link to comment
Share on other sites

http://ebooks.edu.gr/info/newps/Προσχολική - Πρώτη Σχολική Ηλικία/2ο Μέρος.pdf

 

Το προγράμμα σπουδών. πολλές σελιδες βεβαια. εγω δεν προλαβαινω να το διαβασω τωρα, εχω 2 χρονια καιρο για να προετοιμαστώ κατάλληλα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Δεν ξερω, δεν βρισκω καμια λογικη. κατ αρχας τα παιδια του νηπίου κανουν τα ιδια πραγματα δυο φορες; αφου τα εκαναν την προηγουμενη χρονια. και δεν καταλαβαινω και γιατι να ειναι μαζι παιδια τοσο διαφορετικών ηλικιών. το μεγαλυτερο με το μικροτερο μπορει να εχουν 20 μηνες και βαλε διαφορα. πώς συνεργάζονται, πώς κανουν τα ιδια πραγματα, πώς ακολουθούν τους ίδιους κανονες; πώς εξηγείς σε ενα παιδακι 3,5 να μην παιζει με το παιδακι που ειναι 6; ολα αυτα με προβληματίζουν. υποθετω οτι για να εφαρμόζεται αυτο δεν θα ειναι τοσο δυσλειτουργικό οσο ακουγεται αλλα κ παλι δεν καταλαβαινω γιατι δεν τα χωριζουν ανα ταξεις, που ειναι το φυσικο και αυτονοητο. 

Υποθέτω πως αν είναι αυτή η ύλη που έχει δωθεί στους νηπιαγωγούς τα ίδια θα έκαναν κ χωρισμένα να ήταν τα νήπια με τα προνήπια ..!!

Εάν συνυπάρχει ένα παιδί 3,5 χρόνων με ένα παιδί 6 χρονών κ θέλουν να παίξουν μαζί γιατί να μη παίξουν ; Γενικά πιστεύω ότι επειδη μέχρι 4 χρόνων αναπτυξιακά είναι πολύ κτητικό ένα παιδί ανάλογα κ το παιδί βέβαια μπορεί να συνυπάρξει καλύτερα με ένα μεγαλύτερο παιδί που έχει φύγει από αυτό το στάδιο από ότι με ένα συνομιλικο του κ να συνεργαστεί καλύτερα .. !! 

Σε τέτοιες ηλικίες μου φαίνεται πως το χάσμα είναι πολύ μικρό για να δημιουργήσει πρόβλημα στις μεταξύ τους σχέσεις ...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περί συνυπαρξης.. Να πω γιατί δεν μου αρέσει ούτε κι εμένα.. Βέβαια ήταν πιο μικρή όταν την πρώτο πήγα παιδικό ήταν 3 και την πήγα για να λυθεί η γλώσσα της, για κοινωνικό ποίηση. Και η διευθύντρια μου πρότεινε τμήμα προνηπιων για να πάρει μπρος, 4χρονα δηλαδή. Καλά ούτε να το διανοηθεί. Την κοιτούσαν παραξενα που έκλαιγε και ήταν ακόμα πιο μπεμπα ας το πούμε, αυτά παίζανε πιο προχωρημένα παιχνίδια, μιλούσαν. Φυσικά 2 μέρες και ούτε καν. Μόνη μου είπα στη διευθύντρια να την πάει κανονικά με την ηλικία της 2, 5 με 3, 5 ήταν μέσα. Και αμέσως μες στη καλή χαρά. Πριν πολύ κλάμα. Γιατί η μετάβαση ένα χρόνο 3 με 4 έχει μεγάλη διαφορά το βλέπω τώρα, είναι άλλο παιδί μεγάλη αλλαγή... Βέβαια δεν ξέρω αν είναι τόσο εμφανές όλο αυτό στο νηπιαγωγείο αλλά προτιμω διαφορετικά τμήματα κι από ότι κατάλαβα εμείς διαφορετικό θα είμαστε. Μάλλον άλλαξε επειδή έγινε υποχρεωτικό? Ποιος ξέρει.. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα ότι όταν πήγαινα νηπιαγωγείο, την πρώτη χρονιά ήμασταν χωρισμένοι, σε άλλη αίθουσα και με άλλη δασκάλα ήμασταν τα προνήπια και δίπλα ήταν τα νήπια. Τη δεύτερη χρονιά που ήμασταν εμείς νήπια, ήμασταν μαζί με τα προνήπια. Δεν θυμάμαι αν υπήρχε και άλλο τμήμα, πάντως τα νήπια ήμασταν όλοι στο ίδιο και είχαμε και άλλα τόσα προνήπια. Είχαν φύγει όμως οι παλιές δασκάλες και είχαν έρθει άλλες. Άρα μήπως είναι και στη διακριτική ευχέρεια των δασκάλων το πώς θα μοιράσουν τα τμήματα; Εκτός κι αν είχαν έρθει πάρα πολλά προνήπια και έβαλαν κάποια με εμάς και υπήρχε κι άλλο τμήμα με μόνο προνήπια. Αλλά και πόσα πολλά να ήταν; Μου κάνει εντύπωση γιατί ήταν ήδη πολλά μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούος έχω. Γενικά θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι του χρόνου θα τον στείλω παιδικό, είτε στο δημόσιο από την αρχή, είτε στο ιδιωτικό προς την Άνοιξη, για λόγους κοινωνικοποίησης κυρίως. Αυτό με τα προνήπια και νήπια μαζί εγώ δεν το καταλαβαίνω και με αγχώνει. Τις δεξιότητες πιστεύω ότι αν τις έχεις στο νου σου σταδιακά τις καλλιεργείς και σπίτι. Τη συνύπαρξη με παιδάκια φοβάμαι.

Καλό θα του κάνει ή συναναστροφή με παιδάκια πριν το σχολείο. Εγώ το παλευω με παιδικές χαρες, παραλίες κ φιλικά σπίτια. 

 Πάντως θα ξανασκεφτομουν τον παιδικό αν έβλεπα κάποια ετοιμοτητα. Είναι 2 χρ+8 μηνών, προσκολλημένο στα οικογενειακά του πρόσωπα, δεν ανοίγεται ευκολα, αποζητά την συντροφιά συγκεκριμένων παιδιών κ με τα άγνωστα παιδιά είτε παίζει ήσυχα παράλληλα μαζί τους ή γκρινιάζει μέχρι να νιώσει ασφαλής. 

 

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Όχι ούτε εγώ θα την στείλω. Τώρα που έχω κ νεογέννητο στο σπίτι δεν θέλω να μεταφέρει συνέχεια ιώσεις. Μια χαρά τον βλέπω τον δικό σου κ σε ένα χρόνο θα εξελιχθεί ακόμα περισσότερο. Κ εγώ στην τουαλέτα την βοηθάω, είναι κ τόσο κοντουλα που δεν θα έφτανε ούτε με σκαλοπατακι να ανέβει μόνη της! Τα ρούχα πιο εύκολα τα βγάζει απ' ότι να τα ξαναβάλει. Όσο για την ζωγραφική το αμέλησα κ δεν της έχω πάρει ακόμα αλλά πρέπει να το κάνω για να μαθαίνει.

 

 Και εγώ τον βοηθαω στην τουαλέτα κ στο ντύσιμο κ στο φαγητό γιατί τεμπελιαζει, βαριέται ευκολα κ τα παρατάει. Θα τα δουλεψουμε σιγά σιγά, θα μεγαλώσουν κιολας. 

  Ή ζωγραφική είναι πολύ ευχάριστη δραστηριότητα, θα της αρέσει πιστευω. Μαρκαδόροι, κηρομπογιες, πινελα κ δαχτυλομπογιες είναι μερικές ιδέες. Ακόμα εκτός από μπλοκ, μπορείς να κολλήσεις μεγάλα χαρτόνια στους τοίχους του δωματίου της και να ζωγραφίζει εκεί ή κατεύθειαν σε μία γωνιά του τοίχου, ότι σας αρέσει. 

  Για τις ιωσεις, το ιδιο θα έκανα κι εγώ στην θέση σου.

 Ελπίζω ή προσαρμογή τους στο σχολικό περιβάλλον να είναι ομαλή του χρόνου, με το καλό!

 

6 ώρες πρίν, connie08 είπε:

Δεν είναι τόσο σημαντικό το γνωστικό επίπεδο του παιδιού,  όσα χρειάζονται θα τα μάθουν εκεί μαζί με τις νηπιαγωγούς. Το πιο δύσκολο κομμάτι και το πιο σημαντικό νομίζω είναι να μπορεί να ακολουθεί τους κανόνες της τάξης. Να κάθεται στη καρεκλίτσα και στην ομαδούλα όσο απαιτείται, να συνεργάζεται με την υπόλοιπη ομάδα, να μη σηκώνεται επειδή έχει κουραστεί/βαρεθεί ούτε να μιλάει χωρίς να έχει ζητήσει το λόγο από τη δασκάλα. Η δική μας τάξη στο νήπιο (και που δυστυχώς μας ακολουθεί ακόμα τώρα στο δημοτικό με αρκετά προβλήματα) ήταν λίγο ''ανώριμη'' σε αυτά και δυσκόλευαν το έργο των παιδαγωγών πολύ. Σε όλες τις συναντήσεις μας έλεγαν ότι θέλουν δουλειά τα παιδιά από το σπίτι και όρια. Αν ένα παιδί τα έχει αυτά από τα σπίτι και δεν έχει πρόβλημα συνεργασίας και ''υπακοής'' στη νηπιαγωγό τότε νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως θυμάμαι τότε την πελαγωμένη νηπιαγωγό μας σε μια πιο μεταξύ μας συζήτηση μου είχε πει ότι ήταν αρκετά παιδιά που πήγαν κατευθείαν νήπιο και δυσκόλευαν αρκετά το τμήμα μας.

Μην αγχώνεσαι που θα είναι το μικρότερο και μη σκέφτεσαι από τώρα το αρνητικό αποτέλεσμα. Και εμένα απο τις μικρότερες ήταν και ήταν από τις ''πρώτες'' ακόμα και στο προνήπιο.

Ναι διάβασα και αυτά που αναφέρεις. Έχεις απόλυτο δίκιο είναι εξίσου σημαντική ή υπακοή, ή υπομονή, ή σειρά, ή συνεργασία. 

 

  Το ξέρω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα αλλά είπα να δω εμπειρίες να πάρω μία εικόνα. Ευχαριστώ για την απάντηση! 

   

 

 

@xaroumenh mama κι εγώ έχω παρατηρήσει πως ο μικρός μου παίζει πολύ πιο εύκολα κ ήρεμα με μεγαλύτερα παιδιά είτε γιατί όπως ειπες δεν έχουν εντονη κτητικότητα, είτε γιατί εχουν τον τρόπο, την υπομονή και την όρεξη να τους μάθουν νέα παιχνίδια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Έσπερος είπε:

 Δεν ξερω, δεν βρισκω καμια λογικη. κατ αρχας τα παιδια του νηπίου κανουν τα ιδια πραγματα δυο φορες; αφου τα εκαναν την προηγουμενη χρονια. και δεν καταλαβαινω και γιατι να ειναι μαζι παιδια τοσο διαφορετικών ηλικιών. το μεγαλυτερο με το μικροτερο μπορει να εχουν 20 μηνες και βαλε διαφορα. πώς συνεργάζονται, πώς κανουν τα ιδια πραγματα, πώς ακολουθούν τους ίδιους κανονες; πώς εξηγείς σε ενα παιδακι 3,5 να μην παιζει με το παιδακι που ειναι 6; ολα αυτα με προβληματίζουν. υποθετω οτι για να εφαρμόζεται αυτο δεν θα ειναι τοσο δυσλειτουργικό οσο ακουγεται αλλα κ παλι δεν καταλαβαινω γιατι δεν τα χωριζουν ανα ταξεις, που ειναι το φυσικο και αυτονοητο. 

Έχει τη λογική να βοηθανε τα μεγάλα τα μικρα

Ναι κάνουν δύο χρονιές πάνω κάτω τα ίδια. Αλλη δασκάλα οπότε μικρές διαφορές θα υπάρχουν. Πχ δ θα κανουν το ίδιο θεατρικό τα Χριστούγεννα. Αλλα να κάθε χρόνο θα πουν για τις μέρες, τους μήνες, τις εποχές κλπ

Γτ να μην παίξει το 4χρ με το 7χρ;ειχαμε τέτοια διαφορά με παιδακι που επανέλαβε τα νηπια

Link to comment
Share on other sites

Προνήπιο πηγαίνουν τα παιδιά που έχουν κλείσει τα 4 ή θα τα κλείσουν το έτος της εγγραφής.Αυτό σημαίνει ότι το μικρότερο ηλικιακά παιδί στην αρχή της σχολικής χρονιάς θα είναι 3 ετών και 9 μηνών. Φέτος τα νηπιαγωγεία δέχονται όλα τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2013 και το 2014. Μέγιστη διαφορά λοιπόν είναι τα 2 δύο χρόνια και αυτό μεταξύ παιδιών γεννημένων Γενάρη του 13 και Δεκέμβρη του 2014. Παιδιά μεγαλύτερα που επαναφοιτούν είναι εξαιρέσεις.

Ειπώθηκε και πιο πάνω ότι αν και η ύλη είναι η ίδια, δε σημαίνει ότι κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα κάθε χρονιά, ούτε οι απαιτήσεις είναι οι ίδιες μεταξύ προνηπίου και νηπίου. Αν δεν κάνω λάθος, φεύγοντας από το νήπιο το παιδί ξέρει να ξεχωρίζει τα γράμματα αλλά κανονική γραφή και ανάγνωση είναι στην ύλη της α' δημοτικού. Οι διαφορές μεταξύ νηπιαγωγείων είναι ότι σε άλλα προχωράνε και πιο μπροστά (πχ στο δικό μας φτάνουν σε γραφή μέχρι και διφθόγγων) το οποίο όμως δεν είναι και απαραίτητα καλό.

Πάντως σε αυτές τις ηλικίες η διαφορά δεν φαίνεται τόσο. Το 2,5 με το 3,5 και το 4,5 έχουν τεράστια διαφορά σίγουρα. Σε ομιλία, σε κινητικότητα, σε κοινωνικότητα... Από τα 4 και μετά όμως αρχίζουν και εξομαλύνονται οι διαφορές και τα παιδιά έχουν κέρδος με το να συνυπάρχουν με διαφορετικές ηλικίες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/9/2019 at 1:18 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Θέλω να ρωτησω, τα παιδάκια που δεν πήγαν παιδικό δυσκολευτηκαν στην προσαρμογή ή την εκμάθηση? Επίσης τα μικρότερα παιδιά του Δεκεμβρη μπορουν να συμβαδισουν? Ισως έχουν και χρόνο διαφορά κάποια προνηπια μεταξύ τους...  

Και τα δυο παιδια μου πηγαν 4 ετων σχολειο. Μαλιστα το ενα πηγε σε αμερικανικο (ημασταν Αμερικη), και ηταν το μοναδικο Ελληνοπουλο. Δεν αντιμετωπισα με κανενα απο τα παιδια μου δυσκολια στην προσαρμογη τους. Δεν ειχαμε κλαματα η οτιδηπουε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2019 at 12:19 ΜΜ, vtgian είπε:

Προνήπιο πηγαίνουν τα παιδιά που έχουν κλείσει τα 4 ή θα τα κλείσουν το έτος της εγγραφής.Αυτό σημαίνει ότι το μικρότερο ηλικιακά παιδί στην αρχή της σχολικής χρονιάς θα είναι 3 ετών και 9 μηνών. Φέτος τα νηπιαγωγεία δέχονται όλα τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2013 και το 2014. Μέγιστη διαφορά λοιπόν είναι τα 2 δύο χρόνια και αυτό μεταξύ παιδιών γεννημένων Γενάρη του 13 και Δεκέμβρη του 2014. Παιδιά μεγαλύτερα που επαναφοιτούν είναι εξαιρέσεις.

Ειπώθηκε και πιο πάνω ότι αν και η ύλη είναι η ίδια, δε σημαίνει ότι κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα κάθε χρονιά, ούτε οι απαιτήσεις είναι οι ίδιες μεταξύ προνηπίου και νηπίου. Αν δεν κάνω λάθος, φεύγοντας από το νήπιο το παιδί ξέρει να ξεχωρίζει τα γράμματα αλλά κανονική γραφή και ανάγνωση είναι στην ύλη της α' δημοτικού. Οι διαφορές μεταξύ νηπιαγωγείων είναι ότι σε άλλα προχωράνε και πιο μπροστά (πχ στο δικό μας φτάνουν σε γραφή μέχρι και διφθόγγων) το οποίο όμως δεν είναι και απαραίτητα καλό.

Πάντως σε αυτές τις ηλικίες η διαφορά δεν φαίνεται τόσο. Το 2,5 με το 3,5 και το 4,5 έχουν τεράστια διαφορά σίγουρα. Σε ομιλία, σε κινητικότητα, σε κοινωνικότητα... Από τα 4 και μετά όμως αρχίζουν και εξομαλύνονται οι διαφορές και τα παιδιά έχουν κέρδος με το να συνυπάρχουν με διαφορετικές ηλικίες. 

Δεν ειναι σε ολους τους δημους υποχρεωτικα τα προνηπια. Αρα δεν πανε ολα τα 4χρονα φετος σχολειο.

Επισης, φετος στα νηπιαγωγεια φοιτουν παιδια γεννημενα το 2014 ως νηπια και το 2015 ως προνηπια

 

Για να λεμε τα πραγματα σωστα και να μην υπαρχουν παρεξηγησεις

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2019 at 3:54 ΜΜ, emmaki είπε:

Δεν ειναι σε ολους τους δημους υποχρεωτικα τα προνηπια. Αρα δεν πανε ολα τα 4χρονα φετος σχολειο.

Επισης, φετος στα νηπιαγωγεια φοιτουν παιδια γεννημενα το 2014 ως νηπια και το 2015 ως προνηπια

 

Για να λεμε τα πραγματα σωστα και να μην υπαρχουν παρεξηγησεις

Σε ευχαριστώ για τη διόρθωση! Έχεις δίκιο για τα έτη, είχα μείνει στο περσινό. Και να φανταστείς η κόρη μου του 15 είναι προνηπιο! Σωστά, φετος είναι τα παιδιά του 14 και του 15. Βασικά ήθελα να τονίσω ότι δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη ηλικιακή απόσταση μεταξύ προνηπιων και νηπιων. 

 

Φέτος νομίζω ήταν η τελευταία χρονιά για τους δημους που δεν εντάχθηκαν στο υποχρεωτικο, αν θυμάμαι καλά είχαν δώσει 3 χρόνια περιθώριο (υποθέτω ότι με την αλλαγή κυβέρνησης ίσως πάρουν παραταση) και έχει ήδη τρέξει 2 χρόνια. Η επαρχία έχει λίγο πολύ ενταχθεί, οι μεγάλοι αστικοί δήμοι έχουν μείνει πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2019 at 1:32 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Περί συνυπαρξης.. Να πω γιατί δεν μου αρέσει ούτε κι εμένα.. Βέβαια ήταν πιο μικρή όταν την πρώτο πήγα παιδικό ήταν 3 και την πήγα για να λυθεί η γλώσσα της, για κοινωνικό ποίηση. Και η διευθύντρια μου πρότεινε τμήμα προνηπιων για να πάρει μπρος, 4χρονα δηλαδή. Καλά ούτε να το διανοηθεί. Την κοιτούσαν παραξενα που έκλαιγε και ήταν ακόμα πιο μπεμπα ας το πούμε, αυτά παίζανε πιο προχωρημένα παιχνίδια, μιλούσαν. Φυσικά 2 μέρες και ούτε καν. Μόνη μου είπα στη διευθύντρια να την πάει κανονικά με την ηλικία της 2, 5 με 3, 5 ήταν μέσα. Και αμέσως μες στη καλή χαρά. Πριν πολύ κλάμα. Γιατί η μετάβαση ένα χρόνο 3 με 4 έχει μεγάλη διαφορά το βλέπω τώρα, είναι άλλο παιδί μεγάλη αλλαγή... Βέβαια δεν ξέρω αν είναι τόσο εμφανές όλο αυτό στο νηπιαγωγείο αλλά προτιμω διαφορετικά τμήματα κι από ότι κατάλαβα εμείς διαφορετικό θα είμαστε. Μάλλον άλλαξε επειδή έγινε υποχρεωτικό? Ποιος ξέρει.. 

καλημέρα Νεφέλη. Τελικά είναι μαζί τα νήπια με τα προνήπια όπως σε όλα τα δημόσια νηπιαγωγεία ή έχει αλλάξει φέτος αυτό; Πώς ξεκίνησε η μικρή αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, ναι! Είναι μαζί.. Εγώ είχα καταλάβει λάθος.. Ρώτησα τη νηπιαγωγο πως γιβεται και μου είπε πως τώρα που είναι αρχή κάνουν πράγματα μαζί. Μετά αναγκαστικά μοιράζονται σε ομάδες αλλά με πρόλαβε και μου είπε πως είναι εύκολο τελικά κι ας ακούγεται δύσκολο.. Εκείνες ξέρουν.. Είναι μισά μισά και χωρίζονται αναλόγως ωραρίου. Εμείς είμαστε πρωινό και είναι υποτίθεται Καμμια 20αρια παιδάκια αλλά οπότε την πάω και τη φέρνω ποτέ δεν έχω δει τόσα. Που είναι τα υπόλοιπα? Δεν έρχονται?.. Γίνεται να μην έρχονται? Μάλιστα τη πρώτη μέρα του αγιασμού υπήρχαν γύρω στις 4 απουσίες χωρίς να έχει προηγηθεί ενημέρωση.. Μας το είπαν οι δασκαλες πως αν δεν πάει ένα παιδάκι να ενημερώνουμε.. 

 

Η μικρή έχει ξεκινήσει με πολύ μεγάλη χαρά, πράγμα που περίμενα γιατί και στον παιδικό δεν είχα ποτέ θέμα. Μάλιστα ένα παιδάκι κλαίει καθημερινά και ζητάει τη μαμά του και προχθες μου είπε η μικρη:όταν τρώγαμε πάλι ήθελε μαμά μαμά, ααα(ενοχλημένη) όλο τη μαμά του θέλει... Κάγκελο εγώ. Κοίτα να δεις λέω διαχείριση η δικιά μου.. Ούτε που σχολίασα.. Την σταύρωσα μέσα μου και συνεχίσαμε το φαι μας... 

 

Η δασκάλα μου έχει αρέσει σαν πρώτη εντύπωση. Φαιβεται να είναι συνεργασιμη. Είναι ευγενική και χαμογελαστή. Και γενικά καθησυχαστικη με όλους τους γονείς. Η πρώτη της κουβέντα όταν μας γνώρισε ήταν πως είναι διαθέσιμη πάντα και ότι χρειαζομαστε να επικοινωνούμε μαζί της, να κανονίζουμε ραντεβού και μάλιστα με ρώτησε και σήμερα πως βλέπω τη μικρή. Γενικά εχει καλή εικόνα. Μακάρι να είναι έτσι και να πάμε καλά.. Και να μάθουν πράγματα χρήσιμα για τον εαυτό τους.. Γιατί το νηπιαγωγείο είναι πολύ βασικό για τη μετέπειτα πορεία τους, πρέπει να έχουν καλή ιδέα για το σχολείο. Αν αρχίσει στραβά μετα δυσκολεύομαστε όλοι.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Σε ευχαριστώ για τη διόρθωση! Έχεις δίκιο για τα έτη, είχα μείνει στο περσινό. Και να φανταστείς η κόρη μου του 15 είναι προνηπιο! Σωστά, φετος είναι τα παιδιά του 14 και του 15. Βασικά ήθελα να τονίσω ότι δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη ηλικιακή απόσταση μεταξύ προνηπιων και νηπιων. 

 

Φέτος νομίζω ήταν η τελευταία χρονιά για τους δημους που δεν εντάχθηκαν στο υποχρεωτικο, αν θυμάμαι καλά είχαν δώσει 3 χρόνια περιθώριο (υποθέτω ότι με την αλλαγή κυβέρνησης ίσως πάρουν παραταση) και έχει ήδη τρέξει 2 χρόνια. Η επαρχία έχει λίγο πολύ ενταχθεί, οι μεγάλοι αστικοί δήμοι έχουν μείνει πίσω. 

Αλλον ενα χρονο εχουν. Φετος μαλιστα σε 13 δημους που ισχυσε η υπιχρεωτικοτητα και γραφτηκαν ολα τα προνηπια το Μαϊο, πηραν πισω την υποχρεωτικοτητα γιατι δεν προλαβαν να ετοιμαστουν, με ο, τι αυτο συνεπαγεται για τον οικογενειακο προγραμνατισμο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Αλλον ενα χρονο εχουν. Φετος μαλιστα σε 13 δημους που ισχυσε η υπιχρεωτικοτητα και γραφτηκαν ολα τα προνηπια το Μαϊο, πηραν πισω την υποχρεωτικοτητα γιατι δεν προλαβαν να ετοιμαστουν, με ο, τι αυτο συνεπαγεται για τον οικογενειακο προγραμνατισμο 

 

Όταν λες έναν χρόνο ακόμα, εννοείς ότι θα υπάρχουν Δήμοι που το 2020-2021 θα δέχονται ακόμα προνήπια στις δομές των παιδικών; Είχα την εντύπωση ότι η τελευταία τροποποίηση του Υπουργείου (του Αυγούστου), αυτή που ανακάλεσε την υποχρεωτικότητα στους 13 Δήμους, ανέφερε ότι το 20-21 θα εφαρμοστεί η υποχρεωτικότητα και στους τελευταίους. Η Γλυφάδα πχ είναι μέσα σε αυτούς (να δω με τι δομές θα την υλοποιήσει την υποχρεωτικότητα βέβαια...)

Πήραν και άλλη παράταση πέραν της αρχικής τριετίας;

Link to comment
Share on other sites

Απ όσον θυμάμαι στους ιδιωτικούς παιδικούς τα προνήπια κάνουν ξεχωριστό τμήμα. Δεν κάνουν μαζί με τα νήπια. Ως προς την ανάγνωση και την γραφή, μαθαίνουν να πιάνουν σωστά το μολύβι, να ζωγραφίζουν μέσα στα πλαίσια και να κανουν προγραφικές ασκήσεις. Γενικά, η προσχολική αγωγή δεν έχει στεγανά και ακολουθεί στην πράξη τους ρυθμους του παιδιού. Πολλά νηπιάκια στην τάξη του γιου μου είχαν μάθει στο νηπιαγωγείο να διαβάζουν. Άλλα είχαν άνεση στη γραφή, άλλα όχι. 

Στα δημόσια από όσο ξέρω, είναι κοινή τάξη. Αλλά, Έσπερος, τα παιδιά σε όλη την εκπαιδευτική κλίμακα κάνουν πολλές φορές το ίδιο πράγμα, μην σου κάνει εντύπωση. Εμένα πχ. στην β' γυμνασίου τώρα κάνει ξανά την ιστορία της ε δημοτικού κλπ. Την ίδια 'άσκηση' ένα παιδί 4 ετών θα την κάνει διαφορετικά από ένα παιδί που είναι 5 ετών. Για παράδειγμα, στο προνήπιο διανείζονταν ένα βιβλίο, το έφερναν σπίτι, το διαβάζαμε, αυτά έπρεπε να ζωγραφίσουν κάτι και να γράψουν είτε το αρχικό τους γράμμα είτε όλο το όνομά τους. Στο νηπιαγωγείο, το έκαναν το ίδιο αλλά έπρεπε να αντιγράψουν τον τίτλο, στην πρώτη δημοτικού την κεντρική ιδέα, στην δεύτερα κάτι που τους άρεσε κλπ κλπ. 

Και ακριβώς επειδή στην ηλικία αυτή τα παιδιά έχουν τραγικά διαφορετικούς ρυθμούς, έχω την εντύπωση ότι οι νηπιαγωγοί είναι εκπαιδευμένοι να το σέβονται και να το υπολογίζουν αυτό. 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Όταν λες έναν χρόνο ακόμα, εννοείς ότι θα υπάρχουν Δήμοι που το 2020-2021 θα δέχονται ακόμα προνήπια στις δομές των παιδικών; Είχα την εντύπωση ότι η τελευταία τροποποίηση του Υπουργείου (του Αυγούστου), αυτή που ανακάλεσε την υποχρεωτικότητα στους 13 Δήμους, ανέφερε ότι το 20-21 θα εφαρμοστεί η υποχρεωτικότητα και στους τελευταίους. Η Γλυφάδα πχ είναι μέσα σε αυτούς (να δω με τι δομές θα την υλοποιήσει την υποχρεωτικότητα βέβαια...)

Πήραν και άλλη παράταση πέραν της αρχικής τριετίας;

Οχι εννοω οτι μεχρι και φετος καποιοι δημοι (μεταξυ των οποιων και οι πιο μεγαλοι) δεν εχουν την υποχρεωτικοτητα.

απο του χρονου, ομως, θα εφαρμοστει παντου

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2019 at 1:18 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Νεφέλη αν και του χρόνου θα με απασχολήσει το ζήτημα το θέμα σου είναι αρκετά ενημερωτικό!

 

Θέλω να ρωτησω, τα παιδάκια που δεν πήγαν παιδικό δυσκολευτηκαν στην προσαρμογή ή την εκμάθηση? Επίσης τα μικρότερα παιδιά του Δεκεμβρη μπορουν να συμβαδισουν? Ισως έχουν και χρόνο διαφορά κάποια προνηπια μεταξύ τους...  

Οι διαφορές μεταξύ γεννημένων Ιανουάριο κ Δεκέμβριο της ίδιας χρονιάς είναι χαοτικες δυστυχως. Από όλες τις απόψεις. Το βλέπω από τα παιδάκια στην ταξη της κόρης μου που είναι η μικρότερη. Όσο μεγαλώνουν ηλικιακά μικραίνει κ το χάσμα βέβαια, αλλά κ εγώ ανησυχώ. Όμως να σου πω μήπως σε καθησυχάσω λίγο ότι συνήθως τα μεγαλύτερα προσέχουν τα μικροτερα. Την κόρη μου την έχουν μη σταξει κ μη βρέξει, της φέρνουν μέχρι κ το μπουκάλι με το νερό για να πιει! Μαθησιακά επίσης να σου πω ότι είμαστε αρκετά πιο μπροστα από άλλα παιδάκια του κύκλου μας γεννημένα το 16, ξέρει να μετράει μέχρι το 20 κ λεει τα γράμματα μέχρι το Τ ας πούμε αλλά δεν μπορεί να βάλει κ να βγάλει ρουχα μόνη της. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Οι διαφορές μεταξύ γεννημένων Ιανουάριο κ Δεκέμβριο της ίδιας χρονιάς είναι χαοτικες δυστυχως. Από όλες τις απόψεις. Το βλέπω από τα παιδάκια στην ταξη της κόρης μου που είναι η μικρότερη. Όσο μεγαλώνουν ηλικιακά μικραίνει κ το χάσμα βέβαια, αλλά κ εγώ ανησυχώ. Όμως να σου πω μήπως σε καθησυχάσω λίγο ότι συνήθως τα μεγαλύτερα προσέχουν τα μικροτερα. Την κόρη μου την έχουν μη σταξει κ μη βρέξει, της φέρνουν μέχρι κ το μπουκάλι με το νερό για να πιει! Μαθησιακά επίσης να σου πω ότι είμαστε αρκετά πιο μπροστα από άλλα παιδάκια του κύκλου μας γεννημένα το 16, ξέρει να μετράει μέχρι το 20 κ λεει τα γράμματα με το Τ ας πούμε αλλά δεν μπορεί να βάλει κ να βγάλει ρουχα μόνη της. 

Η κόρη σου όμως δεν είναι προνήπιο, σωστά;

Μεταξύ προνηπίου και νηπίου δεν είναι χαοτικές οι διαφορές και στο λέω βλέποντας έμπρακτα τις σχέσεις των παιδιών στο τμήμα της κόρης μου αλλά και φίλων μας. Μια χαρά παίζουν και συνεννοούνται και είναι ικανά να παρακολουθήσουν το μάθημα. Το 3,5 με το 4,5 ναι, έχουν μεγάλη διαφορά. Το 4 με το 6 όχι και τόσο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Οι διαφορές μεταξύ γεννημένων Ιανουάριο κ Δεκέμβριο της ίδιας χρονιάς είναι χαοτικες δυστυχως. Από όλες τις απόψεις. Το βλέπω από τα παιδάκια στην ταξη της κόρης μου που είναι η μικρότερη. Όσο μεγαλώνουν ηλικιακά μικραίνει κ το χάσμα βέβαια, αλλά κ εγώ ανησυχώ. Όμως να σου πω μήπως σε καθησυχάσω λίγο ότι συνήθως τα μεγαλύτερα προσέχουν τα μικροτερα. Την κόρη μου την έχουν μη σταξει κ μη βρέξει, της φέρνουν μέχρι κ το μπουκάλι με το νερό για να πιει! Μαθησιακά επίσης να σου πω ότι είμαστε αρκετά πιο μπροστα από άλλα παιδάκια του κύκλου μας γεννημένα το 16, ξέρει να μετράει μέχρι το 20 κ λεει τα γράμματα μέχρι το Τ ας πούμε αλλά δεν μπορεί να βάλει κ να βγάλει ρουχα μόνη της. 

  Πράγματι είναι πολυ  προχωρημένη κ ο παιδικός έχει συμβάλει κατά ένα μέρος γιατί εκεί έχει την ευκαιρία να μάθει τραγουδακια, παιχνίδια, να εξοικιωθει με την αλφαβητο, τους αριθμούς κτλ κ βέβαια δέχεται κ ερεθίσματα απ το σπίτι!

  Έχουμε έναν χρόνο ακόμα μπροστά μας,  την αυτοεξυπηρέτηση κι εμείς δεν την κατέχουμε καλά. Πιστεύω πως μέσα στην χρόνια αυτη θα ανεξαρτητοποιηθουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Με αφορμή ένα άλλο θέμα που τρέχει, θέλησα να κάνω μία ερώτηση που νομίζω πως εδώ ταιριάζει περισσότερο. 

 

Ξέρετε τι κάνουν περίπου μέσα στην τάξη, δεν εννοώ τι μαθαίνουν, αλλά με τι απασχολουνται, πως κατανέμεται ο χρόνος? Πχ ζωγραφιζουν, συζητάνε για ενα παραμυθακι, κάνουν χειροτεχνίες, ασκήσεις προγραφής? Έχετε εικόνα?  Ο γιος μου δεν μου λέει τίποτα ακόμα, μόνο αν δοθεί συγκεκριμένη αφορμή πχ "μαμά ή δασκάλα κάνει έτσι τα γράμματα" και αυτό με αγχωνει. Με ενημερώνει βέβαια η νηπιαγωγός για την συμμετοχή του παιδιού μου και έτσι ξέρω κάποιες δραστηριότητες αλλά θέλω να ρωτησω, τα παιδάκια σας σας μιλουν για όσα κάνουν στο σχολειο?  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Με αφορμή ένα άλλο θέμα που τρέχει, θέλησα να κάνω μία ερώτηση που νομίζω πως εδώ ταιριάζει περισσότερο. 

 

Ξέρετε τι κάνουν περίπου μέσα στην τάξη, δεν εννοώ τι μαθαίνουν, αλλά με τι απασχολουνται, πως κατανέμεται ο χρόνος? Πχ ζωγραφιζουν, συζητάνε για ενα παραμυθακι, κάνουν χειροτεχνίες, ασκήσεις προγραφής? Έχετε εικόνα?  Ο γιος μου δεν μου λέει τίποτα ακόμα, μόνο αν δοθεί συγκεκριμένη αφορμή πχ "μαμά ή δασκάλα κάνει έτσι τα γράμματα" και αυτό με αγχωνει. Με ενημερώνει βέβαια η νηπιαγωγός για την συμμετοχή του παιδιού μου και έτσι ξέρω κάποιες δραστηριότητες αλλά θέλω να ρωτησω, τα παιδάκια σας σας μιλουν για όσα κάνουν στο σχολειο?  

Μην νομίζεις ότι κ μενα λέει πολλα

Μια φορα είπε ότι διάβασαν ένα βιβλιο

Την χειροτεχνία για τους παππούδες την έφερε σπίτι. Κ μου είπε για τα σταφύλια ότι έκαναν εργασια

Η κυρία στην ενημερωση ανέφερε ότι κάνουν το Φ. Κ μετα ετυχε να το πει κ ο μικρος ότι σχημάτισαν το Φ με πλαστελινες

Απο όσο ξέρω ξεκινάνε με μια θεματική ενότητα η ελεύθερο παιχνίδι. Φαγητο. Μάθημα. Διαλλειμμα. Ξανά μάθημα. Κάπως έτσι παει

Μια φορα μου είπε ότι ζωγράφισαν γραμματα

Στο ελεύθερο παιχνίδι μέσα στην τάξη φαντάζομαι υπάρχουν γωνίες με παιχνίδια που χωρίζονται τα παιδια, δ εχω δει την τάξη φετος

Οταν λέμε μάθημα μπορεί να κάνουν ασκήσεις προγραφης, ζωγραφική, πλαστελινες, χειροτεχνια

Απλα όλα έχουν μια θεματική κ το περνανε από διάφορα για να το μάθουν βιωματικα

Πχ θα γράψουν το Φ, αλλα θα ζωγραφισουν κτ φθινοπωρινό, θα σχηματίσουν το Φ με ξυλομπογιες η το σώμα τους, θα μαζέψουν φύλλα για χειροτεχνίες κλπ

Στο μάθημα κάθονται στα τραπεζάκια με τις ομάδες τους

Το πρωί βάζουν ένα σπιτάκι στην ημέρα που έχουμε, φανταζομαι λένε όλη την ημερομηνία, αλλα μονο τις μέρες μου ειπε

Λένε παρών κ παρούσα 

Επισης κάθε μέρα είναι η μέρα κάποιου ζώου. Αύριο είναι των ναιμουδων μου είπε κ αυτος είναι λιοντάρι. Δ ξερω όμως πως το χρησιμοποιεί η κυρια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...