Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι μαθαίνουν στο προνηπιο?


Recommended Posts

Εγώ έχω δει γονείς να προσπαθούν οι ίδιοι , το παιδί τι έχει για διάβασμα γιατί ακόμα και αυτό αδυνατεί να το κάνει μόνο του, αυτό περισσότερο κακό κάνει στο παιδί παρά καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ έχω δει γονείς να προσπαθούν οι ίδιοι , το παιδί τι έχει για διάβασμα γιατί ακόμα και αυτό αδυνατεί να το κάνει μόνο του, αυτό περισσότερο κακό κάνει στο παιδί παρά καλό!

Είναι πολύ λεπτά τα όρια κ σίγουρα πολλές φορές περνιούνται καλοπροαίρετα, όχι δλδ από βαθμοθηρία ή τεμπελιά ή διάθεση κοροϊδίας του εκπαιδευτικού. Το πρόβλημα ένας που στο σχολείο δίνεται μεγάλη ένταση στη δουλειά στο σπίτι κ όχι στην τάξη κ έτσι δημιουργείται αυτό το άγχος. 

Link to comment
Share on other sites

Στη γειτονιά, υπάρχει ένα κέντρο μελέτης και κάποια παιδιά πηγαίνουν από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού. Τα παιδιά αυτά έρχονται στο σχολείο με εκθέσεις άψογα γραμμένες που έχουν μέσα λέξεις που δεν μπορούν καν να αναγνωρίσουν ή να προφέρουν, ασκήσεις άψογα γραμμένες ενώ στα διαγωνίσματα δεν μπορούν να γράψουν τίποτα κλπ. Οι γονείς είναι πεπεισμένοι ότι πρόκειται για αδύναμους μαθητές που αλλιώς θα πήγαιναν χειρότερα. Εγώ είμαι σίγουρη ότι είναι παιδιά που καταδικάστηκαν να μη μάθουν ποτέ να διαβάζουν. Είχα παλιότερα νεύρα από την κόρη μου, γιατί καμιά φορά με ρώταγε πράγματα στα μαθηματικά και τις έδινα να λύσει άλλα παραδείγματα, να καταλάβει και μετά να κάνει μόνη της τις ασκήσεις. Μου έλεγε ότι αυτό είναι άδικο, γιατί όταν οι φίλες που κάνουν φροντιστήριο (σε Δημοτικό-Γυμνάσιο) έχουν απορίες, ο φροντιστής τους λύνει την άσκηση και δεν τις παιδεύει. Νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς που καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις, επαναπαύονται ή και απαιτούν ωραία γεμάτα τετράδια, και το αν το παιδί κατάλαβε οτιδήποτε περνάει απαρατήρητο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Έσπερος είπε:

βοήθεια από τρίτο πρόσωπο ούτε καν στο γυνβασιο δν πρέπει να έχει εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα. αλλά οκ υπάρχουν γονείς  που δουλεύουν απόγευμα κλπ. Η βοήθεια εξάλλου δεν σημαίνει ότι το παιδί έχει θέμα. βοήθεια είναι κ το να κανεις το 17, 19. Έχω δει μαθητες που ξέρω ότι είχαν βοήθεια κ παρουσίασαν τέτοιε βελτίωση, από το σχεδον άριστα στο άριστα δηλαδή, με τρόπο που να ανταποκρίνονται μόνοι τους. προφανώς ήταν πολύ καλή η δουλειά κ όχι ετοιματζιδικη. Βέβαια μπορεί κ τα παιδιά να είχαν ωριμάσει κ να κατάφερναν τετοια πρόοδο κ μόνοι τους ή με λίγη καθοδήγηση από τον γονέα, κ να μην ήταν τόσο καθοριστική η βοήθεια, αυτό δεν το ξέρει κανεις. αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι αναγκαίο. 

Είναι πολύ σημαντικό από πολυ μικρη ηλικια να εξασκηθούν κ να μάθουν να ολοκληρώνουν μονα τους εργασιες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Είναι πολύ σημαντικό από πολυ μικρη ηλικια να εξασκηθούν κ να μάθουν να ολοκληρώνουν μονα τους εργασιες

 

Aν είναι το παιδί με τη μαμά, το μπαμπά,  τη γιαγιά ή και την babysitter, που το επιβλέπουν και το παιδί δυσκολεύεται ή βαριέται, ο γονιός το μαθαίνει και το αντιμετωπίζει ανάλογα με την κρίση του. Όταν όμως πληρώνει το κέντρο μελέτης ή τον δάσκαλο για να διαβάσει το παιδί, πόσο πιθανό είναι το παιδί να μη φαίνεται διαβασμένο; Το κέντρο και ο δάσκαλος θα του τα δώσουν μισοέτοιμα ή τελείως έτοιμα, γιατί αλλιώς θα χάσουν τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν διαφωνώ, αντίθετα το στηρίζω.

 

Στην τηλεκπαίδευση έβλεπα εργασιες παιδιών νηπίων και προνηπιων που ήταν έργα τέχνης! Ήταν πανέμορφες πραγματικά. Όμως δεν ήταν δικές τους. Η δασκάλα επικρατούσε καθε προσπάθεια. Συζητώντας με μαμάδες διαπίστωσα πως τα παιδάκια που τα έκαναν μόνα τους ένιωθαν παράξενα που δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν όπως τα άλλα ή και κάποια δεν ήθελαν να ασχοληθούν αφού ήξεραν πως το αποτέλεσμα δεν θα είχε καμία σχεση με τα υπόλοιπα. 

 Επομένως εκτός από τους γονείς που είναι σημαντικο να στηρίζουν την όποια προσπάθεια του παιδιού να ολοκληρώσει την εργασία του, το ίδιο οφείλει να κάνει και ο εκπαιδευτικός. Δηλ να ενθαρρύνει τα παιδιά, να επικροτεί την οποια πραγματική προσπάθεια, να δίνει κατευθυντήριες οδηγίες.

 

Οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμιδων καταλαβαίνουν πολύ καλά ποια εργασια έκανε ποιος, ποιες λέξεις, φράσεις, έννοιες αντιπροσωπεύουν την εργασία κάθε μαθητή.  Το ζήτημα δεν είναι να κοροϊδέψουμε τον δάσκαλο αλλά  το παιδί να καταπιαστεί, να ακονίσει το μυαλό του, να διδαχτεί την υποχρεωτικοτητα και εντέλει να λάβει την επιβράβευση/τις παρατηρήσεις/τις διευκρινήσεις για οτιδήποτε προσπάθησε. 

 

Ένα προσωπικό παράδειγμα, ο γιος μου είναι πολύ εξοικιωμενος με το ψαλίδι για την ηλικία του και όμως ό,τι μου φέρνει από το σχολείο είναι κομμένο τέλεια! Φαίνεται δηλ πως δεν είναι δικό του. Τον ρωτάω αν κόβουν και μου λέει ναι. Σκεφτόμουν να κάνω μια συζήτηση στο θέμα με την δασκάλα (θα την κάνω του χρόνου λογικά) πως προσεγγίζουν το ζητημα. Μήπως όμως η δασκάλα τελειοποιεί τις εργασίες γιατί αυτό περιμένουν να δουν οι περισσότεροι γονείς? Μήπως είναι φαύλος κύκλος όλο αυτό?

Ωραίες σκεψεις

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Είναι πολύ σημαντικό από πολυ μικρη ηλικια να εξασκηθούν κ να μάθουν να ολοκληρώνουν μονα τους εργασιες

Ενταξει δεν είναι μόνο η ολοκλήρωση. εγω φέρνω ως παράδειγμα τα γλωσσικά που ξέρω τα προβλήματα. στην τάξη όσο καλή διάθεση κ να υπάρχει, οι εξατομικευμένες παρατηρήσεις θα είναι λίγες, ειδικά αν ο μαθητής είναι γενικα καλός. εννοώ πχ ότο στην απάντηση σε μια ερμηνευτική ερώτηση, θα σταθείς στο τι πρέπει να έχει καλυφθεί από πλευράς πληρότητας κ σε κάποια λάθος διατύπωση, όχι στην πλήρη δόμηση μιας απάντησης με εισαγωγή, επίλογο, χρήση παραδειγμάτων για τεκμηρίωση. Εγω δεν μοορω να φανταστώ ότι στο παιδί μου στο σπίτι δεν θα το δουλέψω λίγο αυτό αφού έχω τις γνώσεις, εκτός πια αν δεν αντέχει καθολου το διάβασμα. ή την κατανόηση κειμένου. όμως δουλειά εννοώ πού κ πού να βλέπω μια δίκη του απάντηση κ να λέω ότι στην επόμενη θα μπορούσε να προσθέσει την τάδε πρόταση ως συμπερασμα ή να διατυπώσει κάπως αλλιώς την εισαγωγή του κλπ. Ή τις πρώτες φορές να του δείξω μια δυο υποδειγματικές απαντήσεις για να ξέρει πώς πρέπει να γράφει. αυτά που κάνω κ στην τάξη δλδ, που όμως χάνονται μέσα στα 25 παιδιά. Δεν θα διόρθωνα όμως κάτι με λάθη ή ελλείψεις για να πάει άψογο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει δεν είναι μόνο η ολοκλήρωση. εγω φέρνω ως παράδειγμα τα γλωσσικά που ξέρω τα προβλήματα. στην τάξη όσο καλή διάθεση κ να υπάρχει, οι εξατομικευμένες παρατηρήσεις θα είναι λίγες, ειδικά αν ο μαθητής είναι γενικα καλός. εννοώ πχ ότο στην απάντηση σε μια ερμηνευτική ερώτηση, θα σταθείς στο τι πρέπει να έχει καλυφθεί από πλευράς πληρότητας κ σε κάποια λάθος διατύπωση, όχι στην πλήρη δόμηση μιας απάντησης με εισαγωγή, επίλογο, χρήση παραδειγμάτων για τεκμηρίωση. Εγω δεν μοορω να φανταστώ ότι στο παιδί μου στο σπίτι δεν θα το δουλέψω λίγο αυτό αφού έχω τις γνώσεις, εκτός πια αν δεν αντέχει καθολου το διάβασμα. ή την κατανόηση κειμένου. όμως δουλειά εννοώ πού κ πού να βλέπω μια δίκη του απάντηση κ να λέω ότι στην επόμενη θα μπορούσε να προσθέσει την τάδε πρόταση ως συμπερασμα ή να διατυπώσει κάπως αλλιώς την εισαγωγή του κλπ. Ή τις πρώτες φορές να του δείξω μια δυο υποδειγματικές απαντήσεις για να ξέρει πώς πρέπει να γράφει. αυτά που κάνω κ στην τάξη δλδ, που όμως χάνονται μέσα στα 25 παιδιά. Δεν θα διόρθωνα όμως κάτι με λάθη ή ελλείψεις για να πάει άψογο. 

Μιλάω για το δημοτικό κ ειδικά για την έναρξη του σχολειου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μιλάω για το δημοτικό κ ειδικά για την έναρξη του σχολειου

Ε καλά εκεί η δουλειά είναι πιο πολύ της επαναληψησ όντως, απλώς πρέπει να μάθει να ολοκληρώνει, να διαχειρίζεται τον χρόνο του κλπ. δεν ξέρω βέβαια πόσοι γονείς θα άφηναν εύκολα παιδί τέτοιας ηλικίας να πάει άγραφο έπειδη χαζολόγησε ή βαρέθηκε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ε καλά εκεί η δουλειά είναι πιο πολύ της επαναληψησ όντως, απλώς πρέπει να μάθει να ολοκληρώνει, να διαχειρίζεται τον χρόνο του κλπ. δεν ξέρω βέβαια πόσοι γονείς θα άφηναν εύκολα παιδί τέτοιας ηλικίας να πάει άγραφο έπειδη χαζολόγησε ή βαρέθηκε. 

Εγω παντως σίγουρα θα το άφηνα.Απο τωρα ομως δουλευει στο αχολειο της την ολοκλήρωση μιας διαδικασιας

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εγω παντως σίγουρα θα το άφηνα.Απο τωρα ομως δουλευει στο αχολειο της την ολοκλήρωση μιας διαδικασιας

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως το μπάλωμα από τη δασκάλα αν είχε αφήσει κάτι, του άφηνε ένα αρνητικό συναίσθημα. εντωμεταξύ εγω δεν έμαθα ποτέ να τελειώνω δουλειές. αρχίζω 10 πράγματα κ τελειώνω τα 5 κ αυτά τσαπατσούλικα. ο άντρας μου αν αρχίσει κάτι κ δεν το τελειώσει ούτε τρώει ούτε κοιμάται, ακόμα κ το τσιγάρο αραιώνει αν απορροφηθεί. ο μικρός συγκεντρώνεται πολύ κ δεν διακόπτει ούτε για βόλτα, πολύ εκνευριστικό. από την άλλη όμως δεν μ αρέσει να σέρνονται οι δουλειές, γιατί είμαι γρήγορη (μπορεί να μην τις τελειώνω, αλλά στο 95% που φτάνω, φτάνω γρήγορα, δεν μπορώ το αργά). Οπότε η ιδέα να έχω ένα παιδί που θα λιβανίζει τις ασκήσεις όλη μέρα κ θα καθυστερεί το οτιδήποτε, με τρελαίνει. δεν το είχα σκεφτεί καν σαν ενδεχόμενο, τώρα με τη συζήτηση το έκανα εικόνα: 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως το μπάλωμα από τη δασκάλα αν είχε αφήσει κάτι, του άφηνε ένα αρνητικό συναίσθημα

Φαντάζομαι μαλωμα εννοείς! Αυτό το συναίσθημα είναι συνέπεια της πράξης του κάθε παιδιού. Δεν ήθελε να γράψει, ο εκπαιδευτικός έκανε τις παρατηρήσεις του και ένιωσε αμήχανα/άσχημα.

   Στο νηπιαγωγείο βέβαια δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο, η δασκάλα έχει άλλη προσέγγιση, δηλ να προσπαθήσει όσο θέλει όποτε θέλει κάθε παιδί, τουλάχιστον αυτά έβλεπα στην τηλεκπαίδευση. 

 

 

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Οπότε η ιδέα να έχω ένα παιδί που θα λιβανίζει τις ασκήσεις όλη μέρα κ θα καθυστερεί το οτιδήποτε, με τρελαίνει. δεν το είχα σκεφτεί καν σαν ενδεχόμενο, τώρα με τη συζήτηση το έκανα εικόνα: 

Και ο δικός μου είναι τακτικός, υπάρχουν όμως μέρες που κάνει τις εργασίες του γεμάτος ορεξη και άλλες που τον κυνηγάω για να καθίσουμε μαζί έστω πεντε λεπτά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Φαντάζομαι μαλωμα εννοείς! Αυτό το συναίσθημα είναι συνέπεια της πράξης του κάθε παιδιού. Δεν ήθελε να γράψει, ο εκπαιδευτικός έκανε τις παρατηρήσεις του και ένιωσε αμήχανα/άσχημα.

α ναι μου το διορθώνει αυτόματα το μάλωμα. Όντως είναι φυσική συνέπεια αλλά κ πάλι δεν ξέρεις πώς μπορεί να νιώσει. Σκεψου εγγ κ στα μεγάλα παιδιά, δεν μαλώνω εξατομικευμένα δημοσίως για να μην νιώσουν άσχημα. ή τους πιάνω κατ ίδιαν ή λέω γενικα κ οποίος κατάλαβε, κατάλαβε. Το νηπιαγωγειο κ μάλιστα σε τηλεκπαίδευση δεν είναι το ίδιο, λογικό είναι να μην πιέζουν οι δασκάλες. αλήθεια έχουν ασκήσεις για το σπίτι στο νηπιο; δεν το ήξερα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

α ναι μου το διορθώνει αυτόματα το μάλωμα. Όντως είναι φυσική συνέπεια αλλά κ πάλι δεν ξέρεις πώς μπορεί να νιώσει. Σκεψου εγγ κ στα μεγάλα παιδιά, δεν μαλώνω εξατομικευμένα δημοσίως για να μην νιώσουν άσχημα. ή τους πιάνω κατ ίδιαν ή λέω γενικα κ οποίος κατάλαβε, κατάλαβε. Το νηπιαγωγειο κ μάλιστα σε τηλεκπαίδευση δεν είναι το ίδιο, λογικό είναι να μην πιέζουν οι δασκάλες. αλήθεια έχουν ασκήσεις για το σπίτι στο νηπιο; δεν το ήξερα. 

Τώρα δεν έχουν καθημερινές εργασίες για το σπίτι. Μόνο στην καραντίνα είχαμε. Οποίο παιδάκι θέλει μπορεί να πάει ότι εφτιαξε στο σπίτι. Αναφέρομαι σε ζωγραφιές/χειροτεχνίες που κάνουμε όταν γιορτάζει ή έχει γενέθλια παιδί της ταξης ή σε εργασιες που έχει εμπνεύστει από την θεματική ενότητα που αναλυουν στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις πρώτες τάξεις δημοτικού, σίγουρα πρέπει κάποιος να επιμείνει για να διαβάσει το παιδί αν βαριέται, χαζεύει κλπ.

Αλλά αυτό απέχει πολύ από το να "διαβάσει" κάποιος το παιδί.

Έχει τύχει το κορυφαίο ανέκδοτο, παιδάκι να πηγαίνει σχολείο με σελίδες με "α", "πα" κλπ που ήταν με γραφικό χαρακτήρα ενήλικου, και όχι 1 και  2 φορές, με συζητήσεις με φίλη δασκάλα :) 

Link to comment
Share on other sites

 Last child in the woods.Προταση του εκπαιδευτη μου στα Gordon για μετα το lockdown και οποτεδήποτε.

Ξεφεύγω λιγο αλλα ειπα να κάνω μια ενδιαφέρουσα πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...