Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάλυψη διδάκτρων ακριβών ιδιωτικών σχολείων/επάγγελμα γονέων


Recommended Posts

Just now, Βερενίκη είπε:

Το οικονομικό είναι πάντα πρόβλημα. Γι αυτό πολύς κόσμος επιλέγει να επενδύσει τα χρήματά του εδώ ή εκεί. Αυτό που έχω διαπιστώσει τόσα χρόνια στα ιδιωτικά σχολεία και με μέλη της οικογένειας σε πολύ ακριβά και μεγάλα ιδιωτικά, είναι ότι πολύς κόσμος επιλέγει να επενδύσει στην μόρφωση του παιδιού του παρά να αλλάξει σπίτι ή γειτονιά. Αυτό είναι το 'καλύτερο' για κάποιους. Δεν ξέρω, δεν είναι απλό αυτό που λέω;

Απλό είναι αλλά δεν είναι απάντηση στην ερώτηση που έθεσα εγώ :) το οικονομικό δεν είναι πάντα πρόβλημα, επίσης. Είναι για τους περισσότερους πρόβλημα. Δεν είναι για όλους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Macgyver είπε:

 

Γιατί θεωρείτε ότι ένα σπίτι καλύτερο είναι ντε και καλά ακριβό ;;;; 

 

 

Νομίζω ότι μιλάμε για ακριβότερα. Αλλιώς αν δεν έχει κόστος, αποφασίζει κανείς με άλλα κριτήρια, που μπορεί να τον συνδέουν με ένα μέρος. Πχ είναι κοντά στον υπέργηρο παππού 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Κατά κανόνα αυτός που πάει το παιδί του σε ένα πανάκριβο ιδιωτικό σχολείο, αναμένει συμμαθητές από την ανώτερη κλίμακα τόσο της μέση αστικής τάξης , όσο και συμμαθητές υψηλής αστικής τάξης. 

Αυτός που πηγαίνει το παιδί του σε ένα μέσο ιδιωτικό σχολείο, αναμένει συμμαθητές μέσης αστικής τάξης. 

Αυτός που πηγαίνει στο Δημόσιο, αναμένει συμμαθητές από την περιοχή του, οπότε μέσης αστικής τάξης, βάσει περιοχής, και φυσικά με περιπτώσεις και υψηλής αστικής τάξης και πιο χαμηλής αστικής τάξης. 

Κατά κανόνα όλα τα παραπάνω - όχι κατ' αποκλειστικότητα. Βέβαια, υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν σκέφτονται τέτοια θέματα, ζουν εκτός τόπου και χρόνου και νομίζουν ότι ο κόσμος είναι πλασμένος από αστερόσκονη. 

Γιατί θεωρείτε ότι ένα σπίτι καλύτερο είναι ντε και καλά ακριβό ;;;; 

Θα ήθελα ειλικρινά να έβλεπα τι θα κάνατε εάν το οικονομικό δεν αποτελούσε πρόβλημα. 

 

 

Αυτός που πάει σε πανάκριβο ιδιωτικό μπορεί όντως να έχει την οικονομική δυνατότητα και να είναι γόνος εφοπλιστικής οικογένειας, μπορεί να κέρδισε το λόττο, μπορεί να κέρδισε υποτροφία, μπορεί να κληρονόμησε κάποιον θείο ή μπορεί απλώς να χρωστάει παντού.

 

Εάν το οικονομικό δεν αποτελούσε πρόβλημα, εγώ πάντως θα εξέταζα και άλλους παράγοντες πριν αποφασίσω το σχολείο που θα στείλω τα παιδιά μου ή την περιοχή που θα μείνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

Νομίζω ότι μιλάμε για ακριβότερα. Αλλιώς αν δεν έχει κόστος, αποφασίζει κανείς με άλλα κριτήρια, που μπορεί να τον συνδέουν με ένα μέρος. Πχ είναι κοντά στον υπέργηρο παππού 

Όχι απαραίτητα. Μπορεί κάποιος να φύγει και από ένα τριώροφο σπίτι σε κακή περιοχή για να πάει σε ένα τριάρι σε καλύτερη περιοχή. Κι όταν λέω καλύτερη, ό,τι θεωρεί κάποιος καλύτερο ( πχ πιο κοντά σε μετρό, ή σε πιο ασφαλή περιοχή κλπ κλ ) 

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

Το οικονομικό είναι πάντα πρόβλημα. Γι αυτό πολύς κόσμος επιλέγει να επενδύσει τα χρήματά του εδώ ή εκεί. Αυτό που έχω διαπιστώσει τόσα χρόνια στα ιδιωτικά σχολεία και με μέλη της οικογένειας σε πολύ ακριβά και μεγάλα ιδιωτικά, είναι ότι πολύς κόσμος επιλέγει να επενδύσει στην μόρφωση του παιδιού του παρά να αλλάξει σπίτι ή γειτονιά. Αυτό είναι το 'καλύτερο' για κάποιους. Δεν ξέρω, δεν είναι απλό αυτό που λέω;

Η επένδυση στη μόρφωση πάντως δεν σημαινει απαραιτητα πανάκριβο ιδιωτικο, αν μιλαμε για οικογενειες μισθωτών που πρεπει να κανουν οικονομια για τα δίδακτρα (οπως γταν η αρχική ερωτηση). Για καποιες οικογενειες επενδυση στη μόρφωση μπορει να ειναι ποικίλες εξωσχολικές δραστηριοτητες ή ξένες γλωςςες σε υψηλό επιπεδο που δν καλύπτεται απο τα extra των ιδιωτικων. Για αλλους μπορει να ειναι τα μουσεια κ τα θέατρα, για αλλους τα ταξιδια, για αλλους βιβλια κ εκπαιδευτικά παιχνιδια κ summer camps κλπ. Το τι είναι καλυτερο σε βαθος χρονου δεν μπορεις να το προδικασίες γιατι δεν ξερεις πώς θα εξελιχθούν τα ενδιαφεροντα κ οι κλίσεις του παιδιου σου. Μπορει εσυ να επενδύσεις απο το νηπιο σε εναν δρομο που θα καταληξει στο ΙΒ με στοχο σπουδες εξω, και το παιδι σου τελικα να εχει κλιση στη μουσικη κ ξαφνικα στο Λυκειο να σου πει οτι θελει να κανει κατι αλλο, να πάρει το πτυχίο στο μουσθκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Η επένδυση στη μόρφωση πάντως δεν σημαινει απαραιτητα πανάκριβο ιδιωτικο, 

 

Εγώ απαντούσα στο ζήτημα του εάν κάποιος που έχει χρήματα, αλλάζει περιοχή κατοικίας. Για να μην παρεξηγούμαι....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Δεν κάνω διαχωρισμό σε πλούσιους και φτωχούς, διότι λαμβάνω υπόψιν μου 3 πράγματα : οικονομική κατάσταση- παιδεία - εκπαίδευση. 

 

Δηλαδή ένας απόγονος του Λάτση που είπες πριν, που έχει την οικονομική επιφάνεια αλλά μπορεί να μην έχει παιδεία/εκπαίδευση ανήκει ή όχι σε υψηλή τάξη; Κι επίσης ένας που έχει οικονομική επιφάνεια+παιδεία+εκπαίδευση αλλά δεν είναι Λάτσης σε τι τάξη είναι; Δεν είναι ούτε στην τάξη του ταξιτζή ούτε στου Λάτση; Και τελικά πόσες τάξεις υπάρχουν; Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. (Ο Λάτσης και ο ταξιτζής είναι παραδείγματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, δεν τα κατηγοριοποιώ εγώ έτσι)

 

Just now, Macgyver είπε:

Επίσης, είθισται ο άνθρωπος να κυνηγάει το "καλύτερο" και για τον εαυτό του. Εάν λοιπόν κάποιος στη ζωή του έχει την οικονομική άνεση να πάει σε μία καλύτερη περιοχή , τότε κατά κανόνα πάει 

 

Just now, Macgyver είπε:

Γιατί θεωρείτε ότι ένα σπίτι καλύτερο είναι ντε και καλά ακριβό ;;;; 

Θα ήθελα ειλικρινά να έβλεπα τι θα κάνατε εάν το οικονομικό δεν αποτελούσε πρόβλημα. 

 

Συμφωνώ με τη Βερενίκη, μπορεί κάποιος να μην θέλει να τα ξοδέψει εκεί. Και εξαρτάται τι θεωρείται "καλύτερη περιοχή", γιατι από αυτά που διαβάζω θεωρείται κακή περιοχή το Περιστέρι, λες και είναι το Ζεφύρι ή η Πλατεία Βάθης! Και εσύ για τι θεωρείς ότι όσοι σου απαντούν έχουν ως πρόβλημα το οικονομικό; Μπορεί κάποιος να μπορεί να πάει σε ακριβό ιδιωτικό αλλά να μη θέλει, τόσο περίεργο είναι; Μπορεί να θέλει να δει το παιδί του την πραγματική κοινωνία και όχι μόνο μια ιδανική κατάσταση ώστε να μη νομίζει μεγαλώνοντας ότι το Περιστέρι είναι μια μπας κλας περιοχή που μένουν ''οι φτωχοί''.

 

Just now, Macgyver είπε:

Αυτός που πηγαίνει στο Δημόσιο, αναμένει συμμαθητές από την περιοχή του, οπότε μέσης αστικής τάξης, βάσει περιοχής, και φυσικά με περιπτώσεις και υψηλής αστικής τάξης και πιο χαμηλής αστικής τάξης. 

Κατά κανόνα όλα τα παραπάνω - όχι κατ' αποκλειστικότητα. Βέβαια, υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν σκέφτονται τέτοια θέματα, ζουν εκτός τόπου και χρόνου και νομίζουν ότι ο κόσμος είναι πλασμένος από αστερόσκονη. 

 

Ενώ το να θεωρεί κανείς το Περιστέρι τόσο χάλια περιοχή δεν είναι εκτός τόπου και χρόνου...

Κόλλησα λίγο με το Περιστέρι αλλά μου έκανε εντύπωση. Συγκριτικά με την Πολιτεία προφανώς είναι διαφορετικό, αλλά αναφέρθηκε εδώ σαν να είναι τοπ παράδειγμα υποβαθμισμένης περιοχής.

 

Just now, Βερενίκη είπε:

Νομίζω ότι μιλάμε για ακριβότερα. Αλλιώς αν δεν έχει κόστος, αποφασίζει κανείς με άλλα κριτήρια, που μπορεί να τον συνδέουν με ένα μέρος. Πχ είναι κοντά στον υπέργηρο παππού 

 

Νομίζω πως όσοι το βλέπουν εντελώς αντίθετα από εμάς (που απ'ό,τι καταλαβαίνω συμφωνούμε) θα σου απαντήσουν "αν θες να είσαι κοντά στον παππού έχεις οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορείς ο καημένος να πάρεις φιλιππινέζα για τον παππού"!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

 

Εγώ απαντούσα στο ζήτημα του εάν κάποιος που έχει χρήματα, αλλάζει περιοχή κατοικίας. Για να μην παρεξηγούμαι....

Ναι κατάλαβα. Άλλος μπορεί να αλλάξει για να πάει σε μια καλύτερη γειτονιά με καλύτερα σχολεια. Δεν το ξερεις, υποκειμενικά ειναι αυτα. Κολλησε και το κινητο εντωμεταξυ και δεν τελειωσα αυτα που εγραφα κ εχασα τον ειρμό μου. Μεσες ακρες παντως, θελω να πω οτι μια μεση οικογενεια με λιγα χρηματα στην ακρη, θελει πολλη συνεση για το πού θα τα επενδύσει. Το τι σκεφτονται οι γονεις ως καλο, δεν ταυτίζεται με το το θελει το παιδι, ουτε ειναι διαχρονικό με την εννοια οτι αλλαζουν τα συστήματά κ η αγορα εργασιας. Επισης το θεμα ειναι συνολικα τι εφόδια δινεις στο παιδι σου. Αυτο δεν εχει σχεση με το αν στο δημοσιο της οικογενειας η δασκαλα της Δ Δημοτικου το ειχε βαλει στο ματι κ περασε χαλια ή δεν τους εμαθε μεθοδικά την προπαιδεια, για να σκεφτεσαι οτι αν ειχες λιγα χρηματα για ιδιωτικο αυτο θα το ειχες αποφύγει κ να σε πιανουν κ τυψεις. Δεν εννοω οτι ειναι ασήμαντο το να σε εκανε καποιος να σιχαθεις την εκπαιδευση.Αλλα η μετέπειτα πορεια καποιου δεν στιγματίζεται ανεπανόρθωτα απο τα μαθητικά χρονια. Τωρα αυτο μπορει να φαινεται καπως να το λεω ενω ειμαι εκπαιδευτικος. Η σχεση με εναν καθηγητη, θετικη ή αρνητική, σιγουρα επηρεαζει την αυτοπεποιθηση, την ψυχολογια, την αγαπη για ενα αντικειμενο, δεν το αμφισβητώ. Αλλα δεν πιστευω οτι το μελλον καποιου καθορθζεται απο τη σχολη που περασε στα 18, ειτε ηταν η ορωτη ειτε η 100η επιλογη, κ λυπαμαι οταν βλεπω τοσο αγχος γυρω απο το θεμα κ τοση αγωνια των οικογενειών για το ποιο ειναι το καλυτερο σχολείο κ ολα αυτα. το βρισκω αναίτια καταπιεστικό αλκα ειναι κ προβλημα εδω τηυ συστήματος που δεν σε αφηνει ευκολα να σπουδάσεις μεγαλυτερος ή ενω δουλευεις κ μενει αυτο το βαρος της επιλογη στις πλάτες νεων 17-18χρονων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δηλαδή ένας απόγονος του Λάτση που είπες πριν, που έχει την οικονομική επιφάνεια αλλά μπορεί να μην έχει παιδεία/εκπαίδευση ανήκει ή όχι σε υψηλή τάξη; Κι επίσης ένας που έχει οικονομική επιφάνεια+παιδεία+εκπαίδευση αλλά δεν είναι Λάτσης σε τι τάξη είναι; Δεν είναι ούτε στην τάξη του ταξιτζή ούτε στου Λάτση; Και τελικά πόσες τάξεις υπάρχουν; Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. (Ο Λάτσης και ο ταξιτζής είναι παραδείγματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, δεν τα κατηγοριοποιώ εγώ έτσι)

 

 

 

Συμφωνώ με τη Βερενίκη, μπορεί κάποιος να μην θέλει να τα ξοδέψει εκεί. Και εξαρτάται τι θεωρείται "καλύτερη περιοχή", γιατι από αυτά που διαβάζω θεωρείται κακή περιοχή το Περιστέρι, λες και είναι το Ζεφύρι ή η Πλατεία Βάθης! Και εσύ για τι θεωρείς ότι όσοι σου απαντούν έχουν ως πρόβλημα το οικονομικό; Μπορεί κάποιος να μπορεί να πάει σε ακριβό ιδιωτικό αλλά να μη θέλει, τόσο περίεργο είναι; Μπορεί να θέλει να δει το παιδί του την πραγματική κοινωνία και όχι μόνο μια ιδανική κατάσταση ώστε να μη νομίζει μεγαλώνοντας ότι το Περιστέρι είναι μια μπας κλας περιοχή που μένουν ''οι φτωχοί''.

 

 

Ενώ το να θεωρεί κανείς το Περιστέρι τόσο χάλια περιοχή δεν είναι εκτός τόπου και χρόνου...

Κόλλησα λίγο με το Περιστέρι αλλά μου έκανε εντύπωση. Συγκριτικά με την Πολιτεία προφανώς είναι διαφορετικό, αλλά αναφέρθηκε εδώ σαν να είναι τοπ παράδειγμα υποβαθμισμένης περιοχής.

 

 

Νομίζω πως όσοι το βλέπουν εντελώς αντίθετα από εμάς (που απ'ό,τι καταλαβαίνω συμφωνούμε) θα σου απαντήσουν "αν θες να είσαι κοντά στον παππού έχεις οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορείς ο καημένος να πάρεις φιλιππινέζα για τον παππού"!

1) Σε πειράζει δηλαδή που αξιολογώ με βάση το συγκεκριμένο τρίπτυχο ? Δηλαδή επί τούτου να απαντήσω, ότι ναι, η Εριέττα που έχει αποπεμφθεί από πασίγνωστο ιδιωτικό λόγω κάκιστης διαγωγής, δεν ανήκει σε μένα σε πραγματικά υψηλή τάξη.  Όχι επειδή την απέβαλλαν, αλλά το να βλέπεις ένα 14χρονο κοριτσάκι σε κλαμπ, καθημερινή, με τσιγάρο στο ένα χέρι και ποτό στο άλλο, μόνο σε καλή παιδεία δεν παραπέμπει. 

2) Ο καθένας ξοδεύει τα χρήματά του όπου επιθυμεί. Αλλά πάντα υπήρχαν καλύτερες και χειρότερες περιοχές.

3) Άλλο μέλος αναφέρθηκε στο Περιστέρι ως παράδειγμα, εγώ απλά παρέθεσα. 

4) Το θέμα του κοινωνικού περιβάλλοντος απασχολεί πολλούς γονείς και υπάρχουν άνθρωποι που επιλέγουν ή απορρίπτουν τη δημόσια ή την ιδιωτική εκπαίδευση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει, απλά δεν έχω καταλάβει απόλυτα πώς λειτουργεί. Επειδή εσύ ανέφερες το παράδειγμα "Λάτσης δεν γίνεται", σαν να θεωρείς ότι αν είσαι Λάτσης είσαι αυτόματα στην υψηλή τάξη. Μπορεί να είναι Λάτσης αλλά με κακή διαγωγή, αυτό εξηγώ. Ούτε ειπα ότι δεν υπάρχουν καλές και κακές περιοχές. Η διαφωνία μου ήταν στο ότι όποιος μένει σε λιγότερο καλή, δεν μένει εκεί απαραιτήτως επειδή δεν έχει χρηματα να πάει σε καλύτερη. Ούτε είπα ότι είπες εσύ για το Περιστέρι! Και το τέταρτο προφανώς και ισχύει, δεν είπε κανείς το αντίθετο. Αυτο που λέμε είναι ότι δεν είναι πάντα το οικονομικό ο λόγος που δεν πάει κάποιος σε ιδιωτικό ή δεν μετακομίζει. Δηλαδή δεν είναι ότι θέλουν όλοι ιδιωτικό αλλά δεν πάνε επειδή δεν μπορούν.

 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Δεν με πειράζει, απλά δεν έχω καταλάβει απόλυτα πώς λειτουργεί. Επειδή εσύ ανέφερες το παράδειγμα "Λάτσης δεν γίνεται", σαν να θεωρείς ότι αν είσαι Λάτσης είσαι αυτόματα στην υψηλή τάξη. Μπορεί να είναι Λάτσης αλλά με κακή διαγωγή, αυτό εξηγώ. Ούτε ειπα ότι δεν υπάρχουν καλές και κακές περιοχές. Η διαφωνία μου ήταν στο ότι όποιος μένει σε λιγότερη καλή, δεν μένει εκεί απαραιτήτως επειδή δεν έχει χρηματα να πάει σε καλύτερη. Ούτε είπα ότι είπες εσύ για το Περιστέρι! Και το τέταρτο προφανώς και ισχύει, δεν είπε κανείς το αντίθετο. Αυτο που λέμε είναι ότι δεν είναι πάντα το οικονομικό ο λόγος που δεν πάει κάποιος σε ιδιωτικό ή δεν μετακομίζει. Δηλαδή δεν είναι ότι θέλουν όλοι ιδιωτικό αλλά δεν πάνε επειδή δεν μπορούν.

 

Αυτό εννοείται ! Μιλάς σε άνθρωπο υπέρμαχο της δημόσιας εκπαίδευσης και παιδείας ! Αλλά έχω πάει και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό σχολείο με το δεύτερο να είναι επιλογή ανάγκης λόγω ωραρίου . Και ανήκω και στη γενιά εκπαιδευτικής μετανάστευσης λόγω .... καταλήψεων ! Εκεί να δείτε διάφορες σε επίπεδο εκπαίδευσης είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο! Αλλά αυτό είναι άλλο κομμάτι 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Συγνώμη, εννοείς ότι πιθανώς θα επιλέξεις ιδιωτικό για να αποφύγεις τη συναναστροφή με άτομα χειρότερης οικονομικής κατάστασης από τη δική σου; Το να επιλέξεις να προφυλάξεις το παιδί σου από ενδεχομένως μειονεκτικα αισθήματα ή συγκρίσεις σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι οικονομικά σε κάποιο ιδιωτικό το καταλαβαίνω. Το να αποφεύγεις το δημόσιο για να μην έρθεις σε επαφή με "πτωχους" οφείλω να ομολογήσω τόσο κυνικά πρώτη φορά ακούω να το παραδέχονται. Μάλλον είμαστε σε άλλη τάξη βέβαια.

 

Εχοντας αρκετούς γείτονες με παιδιά σε ιδιωτικό, είναι βασικός λόγος για αρκετούς. Και δεν το κρύβουν αν ερωτηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Να πω μία προσωπική ιστορία πάνω σε όσα γράφησαν: Μεγάλωσα σε μία από τις πολύ καλές περιοχές που προαναφέρθηκαν, γιατί ήμασταν από τις οικογένειες που βρέθηκαν εκεί όταν στην περιοχή έβοσκαν πρόβατα, και κράτησαν το σπίτι όταν το τοπίο άλλαξε. Τυπική μέση τάξη, ο παππούς μου είχε ένα μικρό μαγαζί (άνευ προσωπικού, όχι κανένα πολυκατάστημα), ο ένας γονιός πανεπιστημιακός ο άλλος γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο, σαφώς σε καλή οικονομική κατάσταση, αλλά όχι "πλούσιοι". Όταν τελείωνα το Δημοτικό (στα χρόνια της "αφθονίας", είμαι και μεγάλη δυστυχώς), γύρω μας είχε μείνει ένα 20% ανθρώπων της μέσης τάξης, υπάλληλοι, ελεύθεροι επαγγελματίες, ιδιοκτήτες μικρών μαγαζιών κλπ, και οι υπόλοιποι ήταν η "ελίτ". Μιλάω για γνωστά ονόματα της ελληνικής κοινωνίας, σταρ, υπουργοί, εφοπλιστές, κόσμος με σεκιούριτι στην πόρτα, υπηρετικό προσωπικό, σαν τη Λάμψη ένα πράγμα. Το δημόσιο σχολείο της περιοχής ομολογουμένως δεν ήταν και πολύ καλό, είχε υπερβολικά πολλά παιδιά λόγω έλλειψης θέσεων σε όμορους δήμους τότε, μέχρι και σε τροχόσπιτο στεγαζόταν τάξη, και εκεί βρισκόμασταν το 20% των "φτωχών" της περιοχής συν πολλά παιδιά από άλλους δήμους. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάει σε ιδιωτικό είναι η αλήθεια, απλά όχι τα ιδιωτικά στα οποία πήγαιναν οι γείτονές μας, δεν είναι όλα ίδια, σε ένα "μέτριο" ιδιωτικό σε άλλη περιοχή.

Αν και παρέες δεν είχαμε με παιδιά της γειτονιάς (δε σε καλεί ο εφοπλιστής στο σπίτι του για Playdate επειδή μένεις απέναντι, πιστέψτε με) αν βρισκόμασταν σε π.χ. καφετέρια στο Λύκειο με παιδιά των πολύ ακριβών ιδιωτικών, μπορεί και να μας απηύθυναν το λόγο γιατί ήμασταν όπως και να το κάνουμε κάτοικοι της περιοχής, αλλά οι συμμαθητές μας από τους άλλους δήμους δεν είχαν ίδια αντιμετώπιση. Δεν ξέρω πώς είναι πια τα πράγματα, φαντάζομαι ότι όλοι όσοι είχαν σπίτια παλιά στην περιοχή μετά την ανακάλυψη του ΕΝΦΙΑ τα πούλησαν και έφυγαν τρέχοντας, εμείς φύγαμε πολλά χρόνια πριν. Πάντως μεγαλώνοντας είχαμε πάντα ένα δυσάρεστο συναίσθημα, όπου νιώθαμε ότι είμαστε παρείσακτοι σιγά σιγά στην περιοχή μας, γιατί όντως ήμασταν σε λάθος κοινωνική τάξη.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει ένας κόσμος που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν και όπου η κοινωνική τάξη όντως είναι κάτι σημαντικό. Τα παιδιά που κάνουν ιστιοπλοΐα το καλοκαίρι, σκι στην Ελβετία τα Χριστούγεννα και παρακολουθούν τους αγώνες της φόρμουλα στο Μόντε Κάρλο, δε ζουν μόνο στις σαπουνόπερες και η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν φίλους από το Περιστέρι ούτε από το Πέραμα. 

Τώρα ζω σε μία καλή μεν συνοικία, αλλά στα όρια του "φυσιολογικά" καλού. Με "νορμάλ" μεζονέτες, πολλά ωραία διαμερίσματα κλπ, αλλά χωρίς κήπους 2 στρεμμάτων, πισίνες και υπηρετικό προσωπικό σε κάθε δεύτερο σπίτι. Και σε μία τέτοια περιοχή υπάρχει ασφαλώς κόσμος που επιλέγει ιδιωτικό σχολείο, κοντά θα έλεγα στο 20-30% των κατοίκων. Κάποιοι για τα ωράρια, κάποιοι για τις έξτρα δραστηριότητες, κάποιοι ελπίζοντας σε καλύτερη εκπαίδευση. Αλλά πολλοί, και θα έλεγα τουλάχιστον οι μισοί από όσους κάνουν αυτή την επιλογή, σαφέστατα φρίττουν στη σκέψη ότι το παιδί τους θα βρεθεί δίπλα δίπλα στο θρανίο με έναν γιο μετανάστη ή κόρη σκουπιδιάρη, μιας και η περιοχή έχει και κατοίκους σε αυτή την οικονομική κατάσταση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω λοιπόν κορίτσια μένω στον Αγιο Νικόλαο στην Αχαρνών. Το δημόσιο σχολείο της γειτονιας μας δεν παίζει σαν επιλογή αφού το 90% ειναι παιδιά μεταναστών με μηδενική γνώση Ελληνικών και πραγματική αδυναμία των γονιών τους να τα βοηθήσουν.

Οι δάσκαλοι της τάξης σαφώς και θα δώσουν βάρος στο 90% της ταξης (αφού τα τμήματα ένταξης είναι μονόδρομος).

Επομένως το ιδιωτικό σχολείο είναι μονόδρομος.

Υπάρχουν πολλοί παράμετροι και όλα τα άλλα είναι φλυαρίες.

 

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει ένας κόσμος που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν και όπου η κοινωνική τάξη όντως είναι κάτι σημαντικό. Τα παιδιά που κάνουν ιστιοπλοΐα το καλοκαίρι, σκι στην Ελβετία τα Χριστούγεννα και παρακολουθούν τους αγώνες της φόρμουλα στο Μόντε Κάρλο, δε ζουν μόνο στις σαπουνόπερες και η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν φίλους από το Περιστέρι ούτε από το Πέραμα. 

 

 

Προσωπικά μου χτύπησε άσχημα η φράση που ειπώθηκε (όχι από εσένα) ότι το να θέλει κάποιος να κάνει παρέα με την τάξη του "δεν είναι κακό είναι λογικό". Εγώ από αυτή τη φράση πιάστηκα.

Προφανώς και υπάρχει αυτή η ελιτ που περιγράφεις. Είναι όμως μια μικρή μειοψηφία και προφανώς δεν έχει να κάνει ούτε με παιδεία ούτε με τίποτα.

Είναι μόνο πλούτος, διασυνδέσεις και κληρονομικό δικαίωμα. 

Η πλάκα είναι όμως, ότι υπάρχει κόσμος που καμία σχέση δεν έχει με τέτοιου είδους ελίτ, παρόλαυτά προσπαθούν να κατατάξουν τους εαυτούς τους σε κάποια διαφορετική τάξη από τους διπλανούς τους. Επειδή μπορεί να βγάζουν 5χιλιάρικα παραπάνω το χρόνο και επειδή μπορεί να μένουν πχ Κηφισιά ή να στέλνουν το παιδί τους σε ένα ακριβό ιδιωτικό τσίμα τσίμα, ή ενώ χρωστάνε μέχρι και τη ΔΕΗ,  φαντασιώνονται ότι ανήκουν σε άλλη τάξη. :grin: Προφανώς είναι για γέλια το όλο σκεπτικό και όλος αυτός ο διαχωρισμός σε επιμέρους τάξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 said:

 

Προσωπικά μου χτύπησε άσχημα η φράση που ειπώθηκε (όχι από εσένα) ότι το να θέλει κάποιος να κάνει παρέα με την τάξη του "δεν είναι κακό είναι λογικό". Εγώ από αυτή τη φράση πιάστηκα.

Προφανώς και υπάρχει αυτή η ελιτ που περιγράφεις. Είναι όμως μια μικρή μειοψηφία και προφανώς δεν έχει να κάνει ούτε με παιδεία ούτε με τίποτα.

Είναι μόνο πλούτος, διασυνδέσεις και κληρονομικό δικαίωμα. 

Η πλάκα είναι όμως, ότι υπάρχει κόσμος που καμία σχέση δεν έχει με τέτοιου είδους ελίτ, παρόλαυτά προσπαθούν να κατατάξουν τους εαυτούς τους σε κάποια διαφορετική τάξη από τους διπλανούς τους. Επειδή μπορεί να βγάζουν 5χιλιάρικα παραπάνω το χρόνο και επειδή μπορεί να μένουν πχ Κηφισιά ή να στέλνουν το παιδί τους σε ένα ακριβό ιδιωτικό τσίμα τσίμα, ή ενώ χρωστάνε μέχρι και τη ΔΕΗ,  φαντασιώνονται ότι ανήκουν σε άλλη τάξη. :grin: Προφανώς είναι για γέλια το όλο σκεπτικό και όλος αυτός ο διαχωρισμός σε επιμέρους τάξεις.

 

Συγνώμη αλλά αυτό μου κάνει πλήρης ισοπέδωση. Μόνο εάν βρίσκεσαι σε αυτό τον κύκλο και έχεις συναναστροφές μπορείς να έχεις άποψη, εάν αυτό συμβαίνει τότε θα το δεχτώ ως προσωπική εκτίμηση, ειδάλως είναι μία απαξίωση ενός κύκλου χωρίς καμία τεκμηρίωση.

Από εκεί και πέρα προσωπικά εκτιμώ πως ότι οι οικονομικές και κοινωνικές διαφορές ανά τις περιοχές είναι απόρροια της επιλογής των ανθρώπων συγκεκριμένης οικονομικής και κοινωνικής επιφάνειας να συγχρωτιζονται με τους ομοίους τους και φυσικά και οι αντικειμενικές αξίες ακινήτων και το κόστος ζωής διαφέρει από προάστιο σε προάστιο εξαιτίας της διαφοράς που υπάρχει στον πλούτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Προσωπικά μου χτύπησε άσχημα η φράση που ειπώθηκε (όχι από εσένα) ότι το να θέλει κάποιος να κάνει παρέα με την τάξη του "δεν είναι κακό είναι λογικό". Εγώ από αυτή τη φράση πιάστηκα.

Προφανώς και υπάρχει αυτή η ελιτ που περιγράφεις. Είναι όμως μια μικρή μειοψηφία και προφανώς δεν έχει να κάνει ούτε με παιδεία ούτε με τίποτα.

Είναι μόνο πλούτος, διασυνδέσεις και κληρονομικό δικαίωμα. 

Η πλάκα είναι όμως, ότι υπάρχει κόσμος που καμία σχέση δεν έχει με τέτοιου είδους ελίτ, παρόλαυτά προσπαθούν να κατατάξουν τους εαυτούς τους σε κάποια διαφορετική τάξη από τους διπλανούς τους. Επειδή μπορεί να βγάζουν 5χιλιάρικα παραπάνω το χρόνο και επειδή μπορεί να μένουν πχ Κηφισιά ή να στέλνουν το παιδί τους σε ένα ακριβό ιδιωτικό τσίμα τσίμα, ή ενώ χρωστάνε μέχρι και τη ΔΕΗ,  φαντασιώνονται ότι ανήκουν σε άλλη τάξη. :grin: Προφανώς είναι για γέλια το όλο σκεπτικό και όλος αυτός ο διαχωρισμός σε επιμέρους τάξεις.

Αυτή η ελίτ πού ακριβώς νομίζεις ότι στέλνει τα παιδιά της ;;;  Εκεί που σκέφτεται ενδεχομένως και η θεματοθέτρια να στείλει τα δικά της, κι ας στερηθεί από κάπου αλλού. Για γέλια είναι να νομίζουν οι άνθρωποι ότι ο κόσμος δεν χωρίζεται σε τάξεις και να μην καταλαβαίνει τη διαφορά "έχω άνεση οικονομική"- "είμαι μικροαστός" - "είμαι μεσοαστός". Κι όμως χωρίζεται σε πολλές επιμέρους τάξεις. Εδώ υπονοήθηκε ότι μία επιχείρηση που βγάζει 400.000 ευρώ είναι και "καλά κάτι", το οποίο είναι αστείο ποσό για μία μικρή επιχείρηση με 5 υπαλλήλους, αν θέλει να επιβιώσει. Αλλά μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό του άλλου! τι να του πεις! ότι είναι άσχετος ; γιατί πολύ απλά αυτό είναι :) άσχετος και με περικεφαλαία :) Αυτό που λέει η @ΑΡΓΚ ισχύει ! Μπορεί να έχει φύγει λίγο ο "νεοπλουτισμός" του νεοέλληνα, αλλά δεν έπαψε ποτέ να ισχύει. Όσοι λοιπόν θέλουν να μεγαλοπιάνονται, ας γνωρίζουν ότι υπάρχουν και σε αυτή τη χώρα άνθρωποι με πραγματικά πολλά χρήματα και δύσκολα θα μπορέσουν να σταθούν στο κοινωνικό περιβάλλον αυτό. 

Ελπίζω μόνο να μην εργάζεσαι για κάποια επιχείρηση που την έχει ο "πλούτος, διασυνδέσεις και το κληρονομικό δικαίωμα"... 

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Από εκεί και πέρα προσωπικά εκτιμώ πως ότι οι οικονομικές και κοινωνικές διαφορές ανά τις περιοχές είναι απόρροια της επιλογής των ανθρώπων συγκεκριμένης οικονομικής και κοινωνικής επιφάνειας να συγχρωτιζονται με τους ομοίους τους

:confused:

Εξακολουθώ να πιστεύω πως η προβληματική διατύπωση και πάλι μεταφέρει παραμορφωμένο το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

:confused:

Εξακολουθώ να πιστεύω πως η προβληματική διατύπωση και πάλι μεταφέρει παραμορφωμένο το νόημα.

 

Η μη κατανόηση / αποκρυπτογράφηση μίας ρήσης δεν σημαίνει ότι είναι και προβληματική, πόσο μάλλον θα να θεωρείται ότι μεταφέρει και παραμορφωμένο νόημα!

Σαφώς και ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή σου και σεβαστή αλλά η πλήρης απαξίωση ενός κύκλου χωρίς καμία τεκμηρίωση εάν δεν κινούμαστε μέσα σε αυτό τον κύκλο είναι από μόνη της άτοπη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Αυτή η ελίτ πού ακριβώς νομίζεις ότι στέλνει τα παιδιά της ;;;  Εκεί που σκέφτεται ενδεχομένως και η θεματοθέτρια να στείλει τα δικά της, κι ας στερηθεί από κάπου αλλού. Για γέλια είναι να νομίζουν οι άνθρωποι ότι ο κόσμος δεν χωρίζεται σε τάξεις και να μην καταλαβαίνει τη διαφορά "έχω άνεση οικονομική"- "είμαι μικροαστός" - "είμαι μεσοαστός". Κι όμως χωρίζεται σε πολλές επιμέρους τάξεις. Εδώ υπονοήθηκε ότι μία επιχείρηση που βγάζει 400.000 ευρώ είναι και "καλά κάτι", το οποίο είναι αστείο ποσό για μία μικρή επιχείρηση με 5 υπαλλήλους, αν θέλει να επιβιώσει. Αλλά μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό του άλλου! τι να του πεις! ότι είναι άσχετος ; γιατί πολύ απλά αυτό είναι :) άσχετος και με περικεφαλαία :) Αυτό που λέει η @ΑΡΓΚ ισχύει ! Μπορεί να έχει φύγει λίγο ο "νεοπλουτισμός" του νεοέλληνα, αλλά δεν έπαψε ποτέ να ισχύει. Όσοι λοιπόν θέλουν να μεγαλοπιάνονται, ας γνωρίζουν ότι υπάρχουν και σε αυτή τη χώρα άνθρωποι με πραγματικά πολλά χρήματα και δύσκολα θα μπορέσουν να σταθούν στο κοινωνικό περιβάλλον αυτό. 

Ελπίζω μόνο να μην εργάζεσαι για κάποια επιχείρηση που την έχει ο "πλούτος, διασυνδέσεις και το κληρονομικό δικαίωμα"... 

Απαξιω να απαντήσω σε όλο το υπόλοιπο παραλήρημα σου, μπορεί να είμαι άσχετη αλλά σίγουρα είσαι κ εσύ παντελώς εφόσον μιλάς με τόση βεβαιότητα κ κρίνεις καταστάσεις που δε γνωρίζεις. Η φίλη μου δεν έχει 5 υπαλλήλους, δουλεύει μόνη της με τον άντρα της κ τα τρώνε όλα αυτά που βγάζουν, όχι σαν κ εσένα που μάλλον θα ήθελες αλλά αναγκάζεσαι να πετας τα λεφτά σου στους κακομοιρους υπαλλήλους σου, κατώτερης τάξης και ανάξιους να τους κάνεις παρεα, που τους κάνεις κ χάρη που εργάζονται για σενα. Δεν ξέρω αν είσαι περήφανη για τον εαυτο σου αλλά διαχρονικά από τις αναρτήσεις σου αυτή την εντύπωση έχεις δώσει σαν άνθρωπος. Συγχαρητήρια για την κοινωνική σου τάξη, να αλληλοχαιρεστε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen said:

Είμαι σίγουρη ότι η θεματοθέτρια μας έχει παρατήσει μόνες μας να "τσακωνόμαστε" :mrgreen::mrgreen::mrgreen: !

 

 

Χα χα χα! Κοίταξε να δεις ή θα πάει το παιδί της Δημόσιο γιατί εκεί θα είναι η τάξη της ή θα το πάει ιδιωτικό και για κάποιο λόγο θα πρέπει να χρωστάει και στη ΔΕΗ μετά! :blink:

Επεξεργάστηκαν by elenip
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Συγνώμη αλλά αυτό μου κάνει πλήρης ισοπέδωση. Μόνο εάν βρίσκεσαι σε αυτό τον κύκλο και έχεις συναναστροφές μπορείς να έχεις άποψη, εάν αυτό συμβαίνει τότε θα το δεχτώ ως προσωπική εκτίμηση, ειδάλως είναι μία απαξίωση ενός κύκλου χωρίς καμία τεκμηρίωση.

Από εκεί και πέρα προσωπικά εκτιμώ πως ότι οι οικονομικές και κοινωνικές διαφορές ανά τις περιοχές είναι απόρροια της επιλογής των ανθρώπων συγκεκριμένης οικονομικής και κοινωνικής επιφάνειας να συγχρωτιζονται με τους ομοίους τους και φυσικά και οι αντικειμενικές αξίες ακινήτων και το κόστος ζωής διαφέρει από προάστιο σε προάστιο εξαιτίας της διαφοράς που υπάρχει στον πλούτο.

 

Τι ισοπέδωσα και δεν το κατάλαβα;

Μιλάς για το κληρονομικό δικαίωμα που είπα; προφανώς και οι γόνοι χρησιμοποιούν το όνομά τους. Βλέπε γόνους πολιτικών, εφοπλιστών κτλ. Ως εκεί όμως.

 

Με τα υπόλοιπα που λες, ναι έτσι γίνεται σε ορισμένες περιπτώσεις, γεγονός που κατακρίνω. Εσύ επικροτείς;

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Χα χα χα! Κοίταξε να δεις ή θα πάει το παιδί της Δημόσιο γιατί εκεί θα είναι η τάξη της ή θα το πάει ιδιωτικό και για κάποιο λόγο θα πρέπει να χρωστάει και στη ΔΕΗ μετά! :blink:

Γλυκιά μου αυτοί που δε χρωστάνε στη ΔΕΗ δεν μπαίνουν σε φόρα να ρωτάνε αν πρέπει ή όχι να γράψουν το παιδί στο ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Τι ισοπέδωσα και δεν το κατάλαβα;

Μιλάς για το κληρονομικό δικαίωμα που είπα; προφανώς και οι γόνοι χρησιμοποιούν το όνομά τους. Βλέπε γόνους πολιτικών, εφοπλιστών κτλ. Ως εκεί όμως.

 

Με τα υπόλοιπα που λες, ναι έτσι γίνεται σε ορισμένες περιπτώσεις, γεγονός που κατακρίνω. Εσύ επικροτείς;

 

Ότι η ελίτ είναι μόνο πλούτος, διασυνδέσεις και κληρονομκό δικαίωμα! Συ είπας! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...