Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάλυψη διδάκτρων ακριβών ιδιωτικών σχολείων/επάγγελμα γονέων


Recommended Posts

Just now, erin0000 said:

 

 

Τα κοινά ενδιαφέροντα δεν καθορίζονται όμως από την οικονομική κατάσταση ή τη γεωγραφική περιοχή ή το επάγγελμα.   Αυτό που περιγράφεις είναι απλώς μια πρακτική δυσκολία. Ευτυχώς στις μέρες μας για να κάνεις παρέα με κάποιον δεν απαιτείται και φυσική παρουσία. Μπορεί να γίνει και απομακρυσμένα!

 

Διαφωνώ! Εάν εμένα ως δραστηριότητα τα παιδιά μου έχουν επιλέξει την ιστιοπλοία, που είναι ένα ακριβό σπορ πως θα πάνε παρέα με τον συμμαθητή τους που δεν βγαίνει οικονομικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Lenia16 είπε:

 Με τους φίλους μας από μακρυά μιλάμε 2-3 φορές την εβδομάδα, τους έχουμε παντρέψει κ βαφτίσει το παιδί, βρισκόμαστε 2-3 φορές το χρόνο κ είναι σαν να είχαμε να βρεθούμε από χθες.

Ουπς σόρρυ, δεν το διάβασα καλά το 2-3 φορές τον χρόνο, νόμιζα ότι μιλάτε 2-3 φορές τον χρόνο. οκ λάθος στο κομματι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Διαφωνώ! Εάν εμένα ως δραστηριότητα τα παιδιά μου έχουν επιλέξει την ιστιοπλοία, που είναι ένα ακριβό σπορ πως θα πάνε παρέα με τον συμμαθητή τους που δεν βγαίνει οικονομικά?

 

Γιατί; πρέπει όλοι να κάνουν ιστιοπλοΐα;  Ή κάνουμε παρέα μόνο όσους είναι στην ίδια δραστηριότητα με εμάς; Δεν καταλαβαίνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Ναι μόνο που ο ταξιτζής φίλος μας βγάζει τα τριπλά από τον διδακτορα  συζυγο μου και μαζί με τη γυναίκα του πίστεψέ με, δε θεωρούνται πλέον μεσαία τάξη και σίγουρα θα είχαν την ευχέρεια να στείλουν τα παιδιά τους σε ακριβό ιδιωτικό. Αυτό προσπαθώ να πω, ότι η οικονομική κατάσταση δεν μπορεί τη σήμερον ημέρα να καθορίσει τα πάντα. Με τους φίλους μας από μακρυά μιλάμε 2-3 φορές την εβδομάδα, τους έχουμε παντρέψει κ βαφτίσει το παιδί, βρισκόμαστε 2-3 φορές το χρόνο κ είναι σαν να είχαμε να βρεθούμε από χθες.

 

Μιλάς για τις δικές σου παρέες, τα παιδιά σου όμως δεν θα κάνουν παρέα με τα παιδιά του σχολείου? ανεξάρτητα από τις παρέες που έχεις επιλέξει για σένα.

Μία γνωστή μου πάντως μου έλεγε ότι φέτος επίλεξε να πάει το παιδί της σε Δημόσιο και να μην συνεχίσει στο ιδιωτικό, λόγω διδάκτρων, λόγω του ότι το παιδί της δεν μπορούσε να κάνει εύκολα παρέες καθώς τα παιδιά του σχολείο έμεναν σε διαφορετικές περιοχές, συν του γεγονότος ότι στην τάξη του ιδιωτικού ήταν τουλάχιστον 25 - 27 κάθε χρόνο, ενώ φέτος που πήγε στο Δημόσιο στην τάξη είναι 17 παιδιά (κάτι που βλέπω ότι συνηθίζεται, πλέον τα τμήματα του Δημοσίου έχουν λιγότερα από το Ιδιωτικό, διορθώστε με εάν κάνω λάθος)/

Just now, erin0000 said:

 

Γιατί; πρέπει όλοι να κάνουν ιστιοπλοΐα;  Ή κάνουμε παρέα μόνο όσους είναι στην ίδια δραστηριότητα με εμάς; Δεν καταλαβαίνω. 

 

Δεν είπα ότι όλοι πρέπει να κάνουν ιστιοπλοία, λέω ότι ο οικονομικός παράγοντας συμβάλλει για να υπάρχουν κοινά ενδιαφέροντα! μέχρι ένα σημείο βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το να μην μπορείς να κάνεις παρέα με κάποιον για πρακτικούς λόγους (πχ απόσταση) και άλλο να μην κάνεις παρέα εκ πεποιθήσεως (γιατί δεν είναι αρκετά πλούσιος).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 said:

Άλλο το να μην μπορείς να κάνεις παρέα με κάποιον για πρακτικούς λόγους (πχ απόσταση) και άλλο να μην κάνεις παρέα εκ πεποιθήσεως (γιατί δεν είναι αρκετά πλούσιος).

 

Ε εντάξει δεν νομίζω ότι το είπε / υπονόησε κανείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Αν διαφωνείτε, να υποθέσω ότι κάνετε παρέα ( όχι να γνωρίζεστε , να είστε ΦΙΛΟΙ και να συναντιέστε τακτικά ) με ανθρώπους που έχετε μεγάλη διαφορά σε κοινωνική τάξη; δηλαδή με απίστευτα φτωχό που δεν έχει να φάει , ενώ ζείτε στο Ψυχικό πχ? ή μήπως μένετε στο Μενίδι και οι πιο στενοί σας φίλοι μένουν στη Φιλοθέη ή στην Πολιτεία; Κι αν ναι, αυτό το συναντάει κάποιος συχνά; Κατά κανόνα η μεγάλη απόκλιση τάξης συνεπάγεται και μη κοινά σημεία επαφής, συζήτησης, ενδιαφερόντων κλπ κλπ Σας κάνει τόση εντύπωση αυτό; 

 

Διαφωνώ κάθετα! Δεν νομίζω ότι η περιοχή που μένεις λέει κάτι. Θα σου απαντήσω με δύο πραγματικά παραδείγματα ανθρώπων από τη ζωή μου που ξέρω καλά.

α) Μπορεί να συνεχίζεις να μένεις στο σπίτι που μεγάλωσες που μπορεί να είναι κι ένα δυάρι σε πολυκατοικία του 70, και να είσαι υψηλόμισθος σε πολυεθνική (και να είσαι στενός φίλος με άτομα που μένουν στην Πολιτεία πχ, είτε φίλος από τη δουλειά, είτε από την παλιά γειτονιά κι εκείνοι να μετακόμισαν). Δηλαδή επειδή έχεις αυτή τη δουλειά πρέπει να φύγεις από το ιδιόκτητο σπίτι που τυχαίνει να είναι το δυάρι του 70 και να πας να νοικιάσεις ή να αγοράσεις σε προάστιο ή στη Φιλοθέη ή στην Πολιτεία επειδή "εκεί μένει η τάξη σου"; Και η τάξη σου ποια είναι; Η τάξη της οικογένειας που μεγάλωσες ή η τάξη στην οποία "αναβαθμίστηκες" ; Και οι άλλοι που μένουν στην Πολιτεία, δεν θα σε κάνουν παρέα επειδή συνεχίζεις να μένεις στην παλιά γειτονιά, ενώ είστε πλέον στην "ίδια τάξη"; Επίσης το να κάνει παρέα αυτός ο άνθρωπος ακόμα και με φίλους του από το σχολείο από την περιοχή με τα δυάρια του 70 που δεν είναι σε πολυεθνική υποθέτω δεν σου περνάει καν από το μυαλό σαν ενδεχόμενο (εκείνοι μάλλον δεν άλλαξαν τάξη...)

 

β) Μπορεί να μένεις σε περιοχή που πλέον έχει γίνει high προάστιο και μένουν ακόμα και διάσημοι επειδή έτυχε να έχει εκεί από παλιά η οικογένειά σου ένα σπίτι από πριν γίνει "high" (υπάρχουν τέτοιες περιοχές) και να δανείζεσαι αλλά να φαίνεται ότι μένεις σε καλή περιοχή. Δεν σημαίνει ούτε ότι έχεις άλλα ενδιαφέροντα επειδή μένεις εκεί, ούτε ότι θα κάνεις παρέα με ανθρώπους από εκεί.

 

Επίσης, ναι προσωπικά οι περισσότεροι φίλοι μου είναι παλιοί συμφοιτητές και κάνω εξίσου παρέα με κάποιους που οι γονείς τους έχουν αρνιά σε χωριό και έμεναν στην εστία και με κάποιους που έχουν τριώροφο σε προάστιο. Προφανώς και έχουμε κοινά ενδιαφέροντα (και το αντικείμενο της σχολής μας αλλά και πχ θέατρα, άλλες τέχνες κλπ, αλλά και υπέροχα κοινά βιώματα των φοιτητικών χρόνων). Τα ενδιαφέροντα και το επίπεδο παιδείας δεν σχετίζονται με το πού μένεις ούτε με το πόσα λεφτά έχεις. Και αυτός με τα αρνιά στο χωριό όταν ήρθε και σπούδασε μπορεί να γνώρισε τις τέχνες και μια χαρά να ταιριάζει με κάποιον που τις αγαπούσε από πριν. Άλλος επίσης με αρνιά στο χωριό μπορεί να κοροϊδεύει τις τέχνες. Αντίστοιχα ένας "πλούσιος" από την Πολιτεία μπορεί να μην έχει πάει ποτέ σε ένα θέατρο κι άλλος μπορεί να πηγαίνει πρώτος πρώτος. Μπορεί λοιπόν να έχει τα ίδια ενδιαφέροντα ένας "πλούσιος" με έναν "φτωχό", ενώ δύο που έχουν ίσα χρήματα (είτε πολλά είτε λίγα) μπορεί να μην έχουν κοινά και το μόνο κοινό να είναι το αν έχουν άνεση ή όχι. Ποιοι από αυτούς ανήκουν στην ίδια τάξη και ποιοι όχι; (Η συζήτηση με λέξεις "πλούσιος" και "φτωχός" που βλέπω πάντως μου θυμίζει διάλογο σε δημοτικό του 2000 επηρεασμένο από τα βραζιλιάνικα που βλέπαμε)

 

Just now, elenip είπε:

Κατανοώ τι θέλεις να πεις και σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Θα διαφωνούσα όμως με τον όρο "τάξη" κάτι που μάλλον παρεξηγήθηκε από τις άλλες κοπέλες. Εγώ θα χρησιμοποιούσα τον όρο "κύκλο" αντί για "τάξη". Και είναι προφανές ότι στον χώρο που κινούμαστε / περιοχή που ζούμε διαμορφώνονται και ως ένα βαθμό οι παρέες κλπ κλπ. Δηλαδή ο κύκλος μίας κοπέλας που ζει στην Κηφισιά διαφέρει από τον κύκλο μίας κοπέλας που ζει στην Δρεπετσώνα (τυχαία επίλεξα αυτές τις περιοχές ελπίζω να μην γίνει καμία παρεξήγηση).

Δηλαδή κάποιοι κάνουν παρέα μόνο με άτομα από τις γειτονιές τους;

 

Just now, Macgyver είπε:

Απλά κάποιοι συμπολίτες είναι πιο ωφελιμιστές, κάποιοι πιο αφελείς, κάποιοι πιο πονηροί, κάποιοι στην κοσμάρα τους, κάποιοι αντικοινωνικοί κλπ κλπ Οπότε διαλέγουμε αυτούς που ταιριάζουμε που έχουμε σημεία επαφής, σημεία συζήτησης για να μην πεθάνουμε από βαρεμάρα και πλήξη και απλώς συμβιώνουμε με τους υπολοίπους σεβόμενοι ασφαλώς τα δικαιώματά τους .

Αυτά τα χαρακτηριστικά συναντώνται σε "πλούσιους", σε "φτωχούς", σε "μορφωμένους", σε "αγράμματους", στην Πολιτεία, στο Ζεφύρι, σε οποιονδήποτε και οπουδήποτε. Ουδεμία σχέση έχουν με χρήματα, μόρφωση και περιοχή διαμονής/καταγωγής.

 

*Τέλος, το ότι αναφέρεται το Περιστέρι ως "φτωχή" περιοχή, ασχολίαστο.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

 

Μία γνωστή μου πάντως μου έλεγε ότι φέτος επίλεξε να πάει το παιδί της σε Δημόσιο και να μην συνεχίσει στο ιδιωτικό, λόγω διδάκτρων, λόγω του ότι το παιδί της δεν μπορούσε να κάνει εύκολα παρέες καθώς τα παιδιά του σχολείο έμεναν σε διαφορετικές περιοχές, συν του γεγονότος ότι στην τάξη του ιδιωτικού ήταν τουλάχιστον 25 - 27 κάθε χρόνο, ενώ φέτος που πήγε στο Δημόσιο στην τάξη είναι 17 παιδιά (κάτι που βλέπω ότι συνηθίζεται, πλέον τα τμήματα του Δημοσίου έχουν λιγότερα από το Ιδιωτικό, διορθώστε με εάν κάνω λάθος)/

 

 

Αν τα παιδιά του σχολείου έμεναν σε διαφορες περιοχές, τότε θα το έστελνε σε μεγάλο (ακριβό) ιδιωτικό... Συνήθως τα περισσότερα ιδιωτικά ελκύουν παιδιά από τις γειτονικές περιοχές. Το ξέρω από πείρα. Κι εμείς, όταν μετακομίσαμε, τα πήραμε από το ιδιωτικό, με το οποίο ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι, αλλά ήταν της γειτονιάς, και αναζητήσαμε ένα άλλο κοντά μας. Αν τα πηγαίναμε Μωραϊτη πχ. δεν θα έκανε καμία διαφορά. 

Ναι τα καλά ιδιωτικά είναι πλήρη. Όταν βλέπεις ιδιωτικό με 15 παιδιά είναι επειδή δεν έχουν άλλα, εκτός από τα 'φροντιστηριακού τύπου' που έχουν άλλα θέματα. Αυτό που λες για τα δημόσια σχολεία, δεν ξέρω αν ισχύει για την Αθήνα. Εμένα ο γιος μου που είναι σε πρότυπο, μία χαρά 26 παιδιά είναι. Το δημόσιο πρέπει να βάλει όσα παιδάκια έρθουν, αν είναι πάνω από το επιτρεπόμενο και ΑΝ βρεθεί εκπαιδευτικός, χωρίζουν την τάξη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Διαφωνώ! Εάν εμένα ως δραστηριότητα τα παιδιά μου έχουν επιλέξει την ιστιοπλοία, που είναι ένα ακριβό σπορ πως θα πάνε παρέα με τον συμμαθητή τους που δεν βγαίνει οικονομικά?

Με τα παιδιά της ιστιοπλοΐας θα κάνει παρέα στην ιστιοπλοΐα και με τα παιδιά του σχολείου στο σχολείο, δεν καταλαβαίνω πού είναι το περίεργο!

 

Κι εμείς είχαμε κοπέλες στο σχολείο που έκαναν ιππασία, τι σημαίνει, δεν θα έκαναν παρέα όποιον δεν έκανε ιππασία; Με όσους είχαν κοινό ενδιαφέρον την ιππασία έκαναν παρέα στην ιππασία υποθέτω. Δεν είχαν μόνο ένα ενδιαφέρον, είχαν άλλα πράγματα να πουν με κάθε παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη said:

 

Αν τα παιδιά του σχολείου έμεναν σε διαφορες περιοχές, τότε θα το έστελνε σε μεγάλο (ακριβό) ιδιωτικό... Συνήθως τα περισσότερα ιδιωτικά ελκύουν παιδιά από τις γειτονικές περιοχές. Το ξέρω από πείρα. Κι εμείς, όταν μετακομίσαμε, τα πήραμε από το ιδιωτικό, με το οποίο ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι, αλλά ήταν της γειτονιάς, και αναζητήσαμε ένα άλλο κοντά μας. Αν τα πηγαίναμε Μωραϊτη πχ. δεν θα έκανε καμία διαφορά. 

Ναι τα καλά ιδιωτικά είναι πλήρη. Όταν βλέπεις ιδιωτικό με 15 παιδιά είναι επειδή δεν έχουν άλλα, εκτός από τα 'φροντιστηριακού τύπου' που έχουν άλλα θέματα. Αυτό που λες για τα δημόσια σχολεία, δεν ξέρω αν ισχύει για την Αθήνα. Εμένα ο γιος μου που είναι σε πρότυπο, μία χαρά 26 παιδιά είναι. Το δημόσιο πρέπει να βάλει όσα παιδάκια έρθουν, αν είναι πάνω από το επιτρεπόμενο και ΑΝ βρεθεί εκπαιδευτικός, χωρίζουν την τάξη. 

 

Τα πρότυτα θεωρώ ότι είναι ξεχωριστή κατηγορία. 26 παιδιά σε πρότυπο νομίζω ότι για την δασκάλα θα είναι σαν να έχει 3-4 σε κανονική τάξη. :)

Πηγαίνει μίας φίλης μου σε πρότυπο και αυτό μου έλεγε, έννοιες όπως επιθετικότητα, bulling κλπ κλπ δεν υφίσταται. Άλλο επίπεδο γνώσης και από παιδιά και από καθηγητές.

Γιατί εαν πραγματικά μας ενδιαφέρει η μάθηση και μόνο η μάθηση τότε μόνο το πρότυπο ανταποκρίνεται σε αυτό, που δίνουν 700 παιδιά και παίρνουν τα 70, 1 / 10 δηλαδή.

Οπότε τα παιδιά που ενδιαφέρονται για μάθηση πάνε πρότυπο και εμείς θα τσακωνόμαστε για το εάν βγαίνουμε να πάμε δημόσιο ή ιδιωτικό :mrgreen:

Just now, little lamb said:

Με τα παιδιά της ιστιοπλοΐας θα κάνει παρέα στην ιστιοπλοΐα και με τα παιδιά του σχολείου στο σχολείο, δεν καταλαβαίνω πού είναι το περίεργο!

 

Κι εμείς είχαμε κοπέλες στο σχολείο που έκαναν ιππασία, τι σημαίνει, δεν θα έκαναν παρέα όποιον δεν έκανε ιππασία; Με όσους είχαν κοινό ενδιαφέρον την ιππασία έκαναν παρέα στην ιππασία υποθέτω. Δεν είχαν μόνο ένα ενδιαφέρον, είχαν άλλα πράγματα να πουν με κάθε παιδί.

 

Κανένα περίεργο, συνήθως όμως τα παιδιά που θα πάνε ιστιοπλοία θα είναι από το σχολείο, αυτό λέω, όχι απαραίτητα αλλά συνήθως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Αν διαφωνείτε, να υποθέσω ότι κάνετε παρέα ( όχι να γνωρίζεστε , να είστε ΦΙΛΟΙ και να συναντιέστε τακτικά ) με ανθρώπους που έχετε μεγάλη διαφορά σε κοινωνική τάξη; δηλαδή με απίστευτα φτωχό που δεν έχει να φάει , ενώ ζείτε στο Ψυχικό πχ? ή μήπως μένετε στο Μενίδι και οι πιο στενοί σας φίλοι μένουν στη Φιλοθέη ή στην Πολιτεία; Κι αν ναι, αυτό το συναντάει κάποιος συχνά; Κατά κανόνα η μεγάλη απόκλιση τάξης συνεπάγεται και μη κοινά σημεία επαφής, συζήτησης, ενδιαφερόντων κλπ κλπ Σας κάνει τόση εντύπωση αυτό; 

 

Να σημειώσω επίσης ότι το παράδειγμα αυτό είναι λίγο ακραίο γιατί μπορεί μεν στο δημόσιο να υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν να φάνε, αλλά δεν νομίζω ότι είναι τα περισσότερα (σε σημείο δηλαδή που να αποφεύγει κάποιος το δημόσιο πιστεύοντας ότι τα περισσότερα παιδιά είναι έτσι και το παιδί του δεν θα έχει παιδιά να κάνει παρέα!) 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έθεσα πιο νωρις στη συζητηση το οικονομικο, δεν το εννοουσα ως προς την "ταξη" αλλα ως προς τον τροπο ζωης. Καποιος με αρκεταα χρηματα μπορει να διαγει "πολυτελέστερο" εως προκλητικότατο βίο απο καποιον αλλον με αναλογη ή και μεγαλυτερη επιφανεια. αναλογα με τα γουστα κ το επιπεδο της οικογενειας πανε αυτα ξαι οχι τοσο με την "ταξη", με την προϋποθεση προφανως οτι παντα κατι περισσευει. Δεν ξερω ποσα παιδια διαχωρίζουν τις παρεες τους αναλογα με τα χρηματα, φανταζομαι οτι καποια θα ειναι απο μονα τους ειδικες περιπτωσεις ακομα κ σε ενα ακριβό ιδιωτικό. Αλλά ακιμα κι αν δεν υπαρχει σνομπάρισμα, εγώ προσωπικά θεωρώ ότι μπαίνουν εμπόδια στη συναναστροφή. πχ πού διασκεδάζουν τα παιδια, οταν ειναι σε ηλικία να βγαίνουν μονα; Μπορεί να ακολουθήσει ένα παιδί που οι γονεις κοβουν απο παντου για να βγαλουν τα δίδακτρα; Αφήνω στην άκρη το αν ζηλευει τα ρουχα ή τα ηλεκτρονικα. ας πουμε οτι εκει εξηγείς κ κάποια στιγμή γίνεσαι κατανοητός. Αυτο το λεω γιατι με οσους φιλους εχουν μια καποια ανεση (ειτε σε απολυτα νουμερα ειτε απλα σε σχεση με εμας), δεν μπορουμε να συμβαδίζουμε απολυτα. Δεν ειναι αυτονοητο οτι μπορουμε παντα μα ακολουθήσουμε σε 

μια εκδρομη ή σε ενα πιο ακριβο εστιατόριο, ή δεν μπορουμε να ειμαστε το ιδιο ανοιχτοί σε προσκλησεις πχ σε βαφτισεις ή να κανουμε τα δωρα που θα θελαμε κλπ. Δεν ειναι λογος αυτος για να αποφευγουμε την παρεα τους, αλλα αυτο σιγουρα επηρεαζει τη σχεση μας. Εμεις ομως ειμαστε ενηλικες και μπορουμε να το διαχειριστούμε αυτο. Τα παιδια δεν εχουν την ιδια ωριμότητα. Ο γονιος θα πρεπει να ειναι ετοιμος για την αντιμετωπιση ποικίλων τετοιων καταστάσεων αν επιλέξει να στειλει τα παιδια του σε ενα ακριβο ιδιωτικο κανοντας αιματηρές οικονομίες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@Macgyver αυτή σου η δήλωση:

πέρα από παντελώς ανακριβής και λανθασμένη σε τόσα πολλά επίπεδα, είναι ένα post bait και άρα αναμενόμενη η αντίδραση.

 

Η μία εξήγηση είναι ότι αυτό που ήθελες να πεις χάθηκε στην διατύπωση, αλλά από πείσμα δεν το παραδέχεσαι. Η άλλη είναι ότι ζω σε έναν παράλληλο κόσμο και ότι γνώριζα για την ανθρωπότητα έως τώρα ήταν ένα ψέμα :shock::?.

 

Υγ: καμία διάθεση για 'ξεσπάθωμα' και μόνο λόγω forum name, σε συμπαθώ apriori.

Δεν χάθηκε τίποτα στη διατύπωση. Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη ένας άνθρωπος που δεν έχει να φάει, με έναν άνθρωπο που μπορεί να αγοράζει είδη πολυτελείας. Αυτοί οι δύο άνθρωποι αν βρεθούν μαζί, θα έχουν σχεδόν μηδαμινές πιθανότητες να κάνουν παρέα γιατί δεν θα έχουν κοινά σημεία επαφής, από αυτά που θεωρούνται "συνηθισμένα". Και τα παραδείγματα για τις παρέες που έχουν δώσει τα υπόλοιπα μέλη είναι "μεσαία τάξη" η οποία από μόνη της έχει ευρύ φάσμα. 

Κανείς δεν είπε ότι κάνει παρέα με τον Λάτση πχ, ούτε με έναν άστεγο όμως... Δεν σημαίνει ότι αν γνωρίζονται δεν θα μιλήσουν, ή θα στραβοκοιτάξουν λόγω κόμπλεξ ανωτερότητας ή κατωτερότητας. 

Να θεωρήσω δηλαδή υψηλή αστική τάξη τον ταξιτζή που ανέφερε κάποιος, επειδή βγάζει χρήματα ;  Σαφώς και μπορεί να έχει δυνατότητα να στείλει το παιδί του ιδιωτικό, αλλά δεν γίνεται και Χανδρής ή Αγγελόπουλος ή Λάτσης κ.ο.κ. 

Οι τάξεις κατ'εμέ διαχωρίζονται με τρίπτυχο, του οποίου οι προϋποθέσεις θα πρέπει να πληρούνται και οι τρεις, όπως προανέφερα. 

Αλλά ναι, ένας μαθητής του Κολλεγίου που μένει πχ στη Φιλοθέη, έχει οικονομική επιφάνεια από το σπίτι του, λαμβάνει επιπλέον παιδεία και εκπαίδευση κλπ κλπ δύσκολο έως απίθανο να γίνει κολλητός με ένα παιδί από το Πέραμα που πηγαίνει σχολείο ( και αν το στείλουν ), οι δικοί του παλεύουν με το μεροκάματο, κλπ κλπ 

Όποιος διαφωνεί, δικαίωμά του. 

Αντίδραση ας υπάρχει, αλλά τα λόγια μου να μην παραλλάσσονται και να μην διαστρεβλώνονται. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

 

Γιατί εαν πραγματικά μας ενδιαφέρει η μάθηση και μόνο η μάθηση τότε μόνο το πρότυπο ανταποκρίνεται σε αυτό, που δίνουν 700 παιδιά και παίρνουν τα 70, 1 / 10 δηλαδή.

Οπότε τα παιδιά που ενδιαφέρονται για μάθηση πάνε πρότυπο και εμείς θα τσακωνόμαστε για το εάν βγαίνουμε να πάμε δημόσιο ή ιδιωτικό :mrgreen:

 

 

Δηλαδή και το 71ο  παιδί δεν είναι καλός μαθητής; το 150ο? Δεν ενδιαφέρονται αυτά για την μαθηση; και η μόρφωση είναι μόνο για τους άριστους? Το 71, 72, 73 δεν είναι άριστα παιδιά; ποιος αποφάσισε ότι μέχρι το 70 είναι αυτά που ενδιαφέρονται και είναι άριστα, από μία γραπτή εξέταση; Καιένα παιδί που είναι μεσαίο στο σχολείο, δεν μπορεί να ενδιαφέρεται για το σχολείο και να γίνει ένας επιστήμονας? Άσε, πολλά ερωτήματα. Εμείς πιστεύουμε στα πρότυπα σχολεία, αλλά και να μην έμπαινε το παιδί, πάλι άριστο θα ήταν και πάλι θα ζητούσαμε το καλύτερο γι αυτό....

 

Τα παιδιά που μπαίνουν στα πρότυπα είναι έτοιμο υλικό για κάθε σχολείο, δεν τα έκανε το πρότυπο. Τα έκαναν ΑΛΛΟΙ εκπαιδευτικοί και κυρίως έφτυσαν αίμα τα ίδια με την υποστηριξη των γονιών τους. Και επειδή αναφέρεις το bulling, εμείς έχουμε άλλο είδος bulling, πιο εξευγενισμένο.....Εκεί να δεις σύγκριση και ενίσχυση κάθε είδους συμπλεγμάτων κατωτερότητας. 

 

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι ότι όποιος θεωρεί λογικό να αισθάνεται άσχημα επειδή ο δίπλα του είναι πιο πλούσιος, πιο όμορφος, πιο έξυπνος, πιο αθλητικός κλπ από εκείνον, δεν είναι ούτε για ιδιωτικό σχολείο, ούτε για πρότυπο. Όποιος δεν μπορεί να πει στα παιδιά του, "η οικογένεια του Γιωργάκη μπορεί να πηγαίνει ένα μήνα διακοπές το καλοκαίρι γιατί έχουν περισσότερα χρήματα, εμείς πρέπει να είμαστε χαρούμενοι με αυτά που έχουμε", ή " εσύ δεν μπορείς να βγαίνεις κάθε βράδυ, δεν σου αναλογούν τόσα χρήματα για την διασκέδασή σου' κλπ. δεν κάνει για ιδιωτικό. Και το λέω με κάθε καλή διάθεση γιατι το έχω ζήσει.

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ πάντως που έθεσα πιο νωρις στη συζητηση το οικονομικο, δεν το εννοουσα ως προς την "ταξη" αλλα ως προς τον τροπο ζωης. Καποιος με αρκεταα χρηματα μπορει να διαγει "πολυτελέστερο" εως προκλητικότατο βίο απο καποιον αλλον με αναλογη ή και μεγαλυτερη επιφανεια. αναλογα με τα γουστα κ το επιπεδο της οικογενειας πανε αυτα ξαι οχι τοσο με την "ταξη", με την προϋποθεση προφανως οτι παντα κατι περισσευει. Δεν ξερω ποσα παιδια διαχωρίζουν τις παρεες τους αναλογα με τα χρηματα, φανταζομαι οτι καποια θα ειναι απο μονα τους ειδικες περιπτωσεις ακομα κ σε ενα ακριβό ιδιωτικό. Αλλά ακιμα κι αν δεν υπαρχει σνομπάρισμα, εγώ προσωπικά θεωρώ ότι μπαίνουν εμπόδια στη συναναστροφή. πχ πού διασκεδάζουν τα παιδια, οταν ειναι σε ηλικία να βγαίνουν μονα; Μπορεί να ακολουθήσει ένα παιδί που οι γονεις κοβουν απο παντου για να βγαλουν τα δίδακτρα; Αφήνω στην άκρη το αν ζηλευει τα ρουχα ή τα ηλεκτρονικα. ας πουμε οτι εκει εξηγείς κ κάποια στιγμή γίνεσαι κατανοητός. Αυτο το λεω γιατι με οσους φιλους εχουν μια καποια ανεση (ειτε σε απολυτα νουμερα ειτε απλα σε σχεση με εμας), δεν μπορουμε να συμβαδίζουμε απολυτα. Δεν ειναι αυτονοητο οτι μπορουμε παντα μα ακολουθήσουμε σε 

μια εκδρομη ή σε ενα πιο ακριβο εστιατόριο, ή δεν μπορουμε να ειμαστε το ιδιο ανοιχτοί σε προσκλησεις πχ σε βαφτισεις ή να κανουμε τα δωρα που θα θελαμε κλπ. Δεν ειναι λογος αυτος για να αποφευγουμε την παρεα τους, αλλα αυτο σιγουρα επηρεαζει τη σχεση μας. Εμεις ομως ειμαστε ενηλικες και μπορουμε να το διαχειριστούμε αυτο. Τα παιδια δεν εχουν την ιδια ωριμότητα. Ο γονιος θα πρεπει να ειναι ετοιμος για την αντιμετωπιση ποικίλων τετοιων καταστάσεων αν επιλέξει να στειλει τα παιδια του σε ενα ακριβο ιδιωτικο κανοντας αιματηρές οικονομίες. 

 

Σε αυτό συμφωνώ και είναι ένα αντικειμενικό πρόβλημα. Εάν δεν έχεις την ανάλογη οικονομική άνεση, θα υπάρχει πρακτικό πρόβλημα στο να μπορείς να πληρώνεις, δίδακτρα, βιβλία, δραστηριότητες, σχολικές εκδρομές, φροντιστήρια κτλ χωρίς να χρωστάς παντού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

Αλλά ναι, ένας μαθητής του Κολλεγίου που μένει πχ στη Φιλοθέη, έχει οικονομική επιφάνεια από το σπίτι του, λαμβάνει επιπλέον παιδεία και εκπαίδευση κλπ κλπ δύσκολο έως απίθανο να γίνει κολλητός με ένα παιδί από το Πέραμα που πηγαίνει σχολείο ( και αν το στείλουν ), οι δικοί του παλεύουν με το μεροκάματο, κλπ κλπ 

 

Μπορεί να είναι κολλητός όμως επειδή είναι φιλοι οι γονείς. Μπορεί ο γονιός που πλέον μένει στη Φιλοθέη και στέλνει το παιδί στο Κολλέγιο να είχε μεγαλώσει στο Πέραμα και να είναι παιδικός φίλος με αυτόν που βγάζει το μεροκάματο. Θα μου πεις ότι είναι εξαίρεση, αλλά και το παιδί που δεν έχει να φάει ή ο άστεγος εξαίρεση είναι, δεν είναι όλα τα παιδιά του δημοσίου σχολείου έτσι, ώστε το πιο "πλούσιο" παιδί να μη βρει κανέναν να κάνει παρέα. Άλλωστε το παιδί της Φιλοθέης αν πηγαίνει σε δημόσιο θα πηγαίνει στο δημόσιο της Φιλοθέης και το παιδί του Περάματος στο Πέραμα, που υποθέτω δεν υπάρχουν ακραίες διαφορές, χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι στη Φιλοθέη όλοι έχουν άνεση ούτε ότι στο Πέραμα είναι "φτωχοί", μπορεί απλά να έμεναν στο Πέραμα από παλιά. Νομίζω τα σκέφτεσαι πολύ απλά.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πρότυπα σχολεία πάντως να ξέρετε ότι δεν υπάρχει καμια εγγύηση οτι γινεται απαραιτητα σουπερ καταπληκτικό μαθημα. Οι καθηγητες κρίνονται για το βιογραφικο τους κ για τις διαφορες δράσεις (προγραμματα, διαγωνισμοί, σχολικες εφημερίδες κλπ) που ειναι σιγουρα η καλυτερη μορφη μάθησης αλλα δεν λεει κατι αυτο για το αν τα παιδια εμαθαν κατι καλυτερα για τα πανε κ καλυτερα στις πανελληνιες, ετσι για να το πω ωμά. 

 

Κι επειδη ζουμε σε μια χωρα που μονο τα χαρτια μετρανε, κανεια δεν σας εγγυαται οτι στα προτυπα οι καθηγητες ειναι τελειως νορμαλ. Γιατι οι συνεντεύξεις μετρανε μονο αν θελουν να χαντακώσουν ή να πριμοδοτήσουν καποιον. Αλλιως πρωτα απ ολα κανενας προϊσταμενοα στο δημοσιο δεν ξερει να κανει συνεντευξη κ μαλλον δεν εχει περασει κ ποτε στη ζωή του. Απο το σχολείο μας εχουν φυγει δυο καθηγήτριες για προτυπα. Στα χαρτια ηταν απο τις πιο μορφωμένες. Στην πραξη, ηταν οι. χειροτερες του σχολειου. Σεν επικοινωνούσαν με τα παιδια, δεν μπορουσαν οχι μαθημα να κανουν, ουτε καν να σταθούν αξιοπρεπώς, μαλλον αντιπαθουςαν τα παιδια κ πίστευαν οτι στο προτυπο θα ηταν καπως πιο ηρεμα τα πραγματα, κ η μια ειχε κ εμφανή προβληματα κοινωνικοποίησης.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη said:

 

Δηλαδή και το 71ο  παιδί δεν είναι καλός μαθητής; το 150ο? Δεν ενδιαφέρονται αυτά για την μαθηση; και η μόρφωση είναι μόνο για τους άριστους? Το 71, 72, 73 δεν είναι άριστα παιδιά; ποιος αποφάσισε ότι μέχρι το 70 είναι αυτά που ενδιαφέρονται και είναι άριστα, από μία γραπτή εξέταση; Καιένα παιδί που είναι μεσαίο στο σχολείο, δεν μπορεί να ενδιαφέρεται για το σχολείο και να γίνει ένας επιστήμονας? Άσε, πολλά ερωτήματα. Εμείς πιστεύουμε στα πρότυπα σχολεία, αλλά και να μην έμπαινε το παιδί, πάλι άριστο θα ήταν και πάλι θα ζητούσαμε το καλύτερο γι αυτό....

 

Τα παιδιά που μπαίνουν στα πρότυπα είναι έτοιμο υλικό για κάθε σχολείο, δεν τα έκανε το πρότυπο. Τα έκαναν ΑΛΛΟΙ εκπαιδευτικοί και κυρίως έφτυσαν αίμα τα ίδια με την υποστηριξη των γονιών τους. Και επειδή αναφέρεις το bulling, εμείς έχουμε άλλο είδος bulling, πιο εξευγενισμένο.....Εκεί να δεις σύγκριση και ενίσχυση κάθε είδους συμπλεγμάτων κατωτερότητας. 

 

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι ότι όποιος θεωρεί λογικό να αισθάνεται άσχημα επειδή ο δίπλα του είναι πιο πλούσιος, πιο όμορφος, πιο έξυπνος, πιο αθλητικός κλπ από εκείνον, δεν είναι ούτε για ιδιωτικό σχολείο, ούτε για πρότυπο. Όποιος δεν μπορεί να πει στα παιδιά του, "η οικογένεια του Γιωργάκη μπορεί να πηγαίνει ένα μήνα διακοπές το καλοκαίρι γιατί έχουν περισσότερα χρήματα, εμείς πρέπει να είμαστε χαρούμενοι με αυτά που έχουμε", ή " εσύ δεν μπορείς να βγαίνεις κάθε βράδυ, δεν σου αναλογούν τόσα χρήματα για την διασκέδασή σου' κλπ. δεν κάνει για ιδιωτικό. Και το λέω με κάθε καλή διάθεση γιατι το έχω ζήσει.

 

Προφανώς ρε συ και το 71ο άριστος είναι αλλά καλώς ή κακώς υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός σχολείων / προτύπων και συγκεκριμένος αριθμός θέσεων που πρέπει να καλυφτεί. Εξ’ ου και οι εξετάσεις, αλλιώς θα γινόταν κλήρωση όπως στα πειραματικά που δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάει κάποιος.

Aπό εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει τις παρέες τις δικές του σύμφωνα με την κοσμοθεωρία που έχει. Εγώ όπως είπα για τον ευατό μου έχω κρατήσει τις φιλίες που είχα πριν τον γάμο και τα παιδιά. Τα παιδιά θα κάνουν τις δικές τους επιλογές. Ο μόνος λόγος που θα επενέβην σε αυτές τις επιλογές θα ήταν μόνο εάν έκρινα ότι συντρέχει κάποιος κίνδυνος, αλλιώς ας κάνουν παρέα / και κάνουν ήδη παρέα με αυτούς που θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

 

Να θεωρήσω δηλαδή υψηλή αστική τάξη τον ταξιτζή που ανέφερε κάποιος, επειδή βγάζει χρήματα ;  Σαφώς και μπορεί να έχει δυνατότητα να στείλει το παιδί του ιδιωτικό, αλλά δεν γίνεται και Χανδρής ή Αγγελόπουλος ή Λάτσης κ.ο.κ. 

 

 

Μία χαρά τα λες. Τα δύο παιδιά όμως, μπορεί να βρεθούν στο ίδιο σχολείο. Οι οικογένειες να μην κάνουν παρέα, αλλά αυτά να κάνουν παρέα να βγαίνουν και πού και πού  και αργότερα το ένα να σπουδάσει Ελλάδα το άλλο Αμερική, το πρώτο με την καλοκαιρινή δουλειά του να βρει χρήματα για τα εισιτήρια και να πάει Αμερική, και να βρίσκονται και ποιος ξέρεις πού θα οδηγήσει αυτή η φιλία...... ( αληθινό παράδειγμα).

 

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
Link to comment
Share on other sites

Ο πλούσιος δηλαδή μένει στη Φιλοθέη και ο φτωχός στο Πέραμα και στο Περιστέρι; Μόνο που χρησιμοποιούμε τις περιοχές σαν δείγμα πλούτου δείχνει πόσο επικρατούν ακόμη τα στερεότυπα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μπορεί να είναι κολλητός όμως επειδή είναι φιλοι οι γονείς. Μπορεί ο γονιός που πλέον μένει στη Φιλοθέη και στέλνει το παιδί στο Κολλέγιο να είχε μεγαλώσει στο Πέραμα και να είναι παιδικός φίλος με αυτόν που βγάζει το μεροκάματο. Θα μου πεις ότι είναι εξαίρεση, αλλά και το παιδί που δεν έχει να φάει ή ο άστεγος εξαίρεση είναι, δεν είναι όλα τα παιδιά του δημοσίου σχολείου έτσι, ώστε το πιο "πλούσιο" παιδί να μη βρει κανέναν να κάνει παρέα. Άλλωστε το παιδί της Φιλοθέης αν πηγαίνει σε δημόσιο θα πηγαίνει στο δημόσιο της Φιλοθέης και το παιδί του Περάματος στο Πέραμα, που υποθέτω δεν υπάρχουν ακραίες διαφορές, χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι στη Φιλοθέη όλοι έχουν άνεση ούτε ότι στο Πέραμα είναι "φτωχοί", μπορεί απλά να έμεναν στο Πέραμα από παλιά. Νομίζω τα σκέφτεσαι πολύ απλά.

Επειδή το θέμα έχει ξεφύγει και δεν θυμάμαι από το έχεις παρακολουθήσει από την αρχή, ξαναλέω ότι ποτέ δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Αλλά οι εξαιρέσεις δεν είναι τόσες πολλές. Είναι ελάχιστες. Δεν κάνω διαχωρισμό σε πλούσιους και φτωχούς, διότι λαμβάνω υπόψιν μου 3 πράγματα : οικονομική κατάσταση- παιδεία - εκπαίδευση. 

Το θέμα είναι αν αξίζει κάποιος να στερηθεί ακόμα και βασικά πράγματα για να στείλει το παιδί του σε ένα ιδιωτικό σχολείο. Κατ' εμέ λοιπόν, κάποιος αν μπει στο τρυπάκι του ιδιωτικού, θα πρέπει να δει και σε ποια τάξη ανήκουν οι συμμαθητές του για να μπορεί να ενσωματωθεί ομαλά, ειδικά κατά την σκληρή περίοδο της εφηβείας. 

Επίσης, είθισται ο άνθρωπος να κυνηγάει το "καλύτερο" και για τον εαυτό του. Εάν λοιπόν κάποιος στη ζωή του έχει την οικονομική άνεση να πάει σε μία καλύτερη περιοχή , τότε κατά κανόνα πάει :) 

Just now, erin0000 είπε:

Ο πλούσιος δηλαδή μένει στη Φιλοθέη και ο φτωχός στο Πέραμα και στο Περιστέρι; Μόνο που χρησιμοποιούμε τις περιοχές σαν δείγμα πλούτου δείχνει πόσο επικρατούν ακόμη τα στερεότυπα.

 

Παράδειγμα είναι - κάπως πρέπει να τεθεί κι αυτό. Μην κάνουμε την τρίχα, τριχιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Επειδή το θέμα έχει ξεφύγει και δεν θυμάμαι από το έχεις παρακολουθήσει από την αρχή, ξαναλέω ότι ποτέ δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Αλλά οι εξαιρέσεις δεν είναι τόσες πολλές. Είναι ελάχιστες. Δεν κάνω διαχωρισμό σε πλούσιους και φτωχούς, διότι λαμβάνω υπόψιν μου 3 πράγματα : οικονομική κατάσταση- παιδεία - εκπαίδευση. 

Το θέμα είναι αν αξίζει κάποιος να στερηθεί ακόμα και βασικά πράγματα για να στείλει το παιδί του σε ένα ιδιωτικό σχολείο. Κατ' εμέ λοιπόν, κάποιος αν μπει στο τρυπάκι του ιδιωτικού, θα πρέπει να δει και σε ποια τάξη ανήκουν οι συμμαθητές του για να μπορεί να ενσωματωθεί ομαλά, ειδικά κατά την σκληρή περίοδο της εφηβείας. 

Επίσης, είθισται ο άνθρωπος να κυνηγάει το "καλύτερο" και για τον εαυτό του. Εάν λοιπόν κάποιος στη ζωή του έχει την οικονομική άνεση να πάει σε μία καλύτερη περιοχή , τότε κατά κανόνα πάει :) 

 

 

Και πως θα το κρίνει αυτό;  Το σε ποια τάξη ανήκουν οι συμμαθητές του; Θα εξετάσει τα οικονομικά τους, την εκπαίδευση και την παιδεία τους;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

 

 Επίσης, είθισται ο άνθρωπος να κυνηγάει το "καλύτερο" και για τον εαυτό του. Εάν λοιπόν κάποιος στη ζωή του έχει την οικονομική άνεση να πάει σε μία καλύτερη περιοχή , τότε κατά κανόνα πάει :) 

 

 

 

A εδώ θα διαφωνήσω. Δεν ξεσπιτώνεται κανείς επειδή έβγαλε λεφτά, μπορεί να προτιμά να δώσει τα δίδακτρα να πάνε τα τρία του παιδιά στο κολλέγιο και να μείνει στο πατρικό του στην γειτονιά του. Δεν είναι κανόνας ότι θα προτιμήσει κάποιος που έχει βγάλει κάποια χρήματα, να επενδύσει σε ένα ακριβό σπίτι. (έχω πααααααάρα πολλά παραδείγματα)

Ακριβώς επειδή είθισται και κυνηγάμε το 'καλύτερο' για τον εαυτό μας και τα παιδιά μας.

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

 

Και πως θα το κρίνει αυτό;  Το σε ποια τάξη ανήκουν οι συμμαθητές του; Θα εξετάσει τα οικονομικά τους, την εκπαίδευση και την παιδεία τους;

Κατά κανόνα αυτός που πάει το παιδί του σε ένα πανάκριβο ιδιωτικό σχολείο, αναμένει συμμαθητές από την ανώτερη κλίμακα τόσο της μέση αστικής τάξης , όσο και συμμαθητές υψηλής αστικής τάξης. 

Αυτός που πηγαίνει το παιδί του σε ένα μέσο ιδιωτικό σχολείο, αναμένει συμμαθητές μέσης αστικής τάξης. 

Αυτός που πηγαίνει στο Δημόσιο, αναμένει συμμαθητές από την περιοχή του, οπότε μέσης αστικής τάξης, βάσει περιοχής, και φυσικά με περιπτώσεις και υψηλής αστικής τάξης και πιο χαμηλής αστικής τάξης. 

Κατά κανόνα όλα τα παραπάνω - όχι κατ' αποκλειστικότητα. Βέβαια, υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν σκέφτονται τέτοια θέματα, ζουν εκτός τόπου και χρόνου και νομίζουν ότι ο κόσμος είναι πλασμένος από αστερόσκονη. 

Just now, Βερενίκη είπε:

 

 

A εδώ θα διαφωνήσω. Δεν ξεσπιτώνεται κανείς επειδή έβγαλε λεφτά, μπορεί να προτιμά να δώσει τα δίδακτρα να πάνε τα τρία του παιδιά στο κολλέγιο και να μείνει στο πατρικό του στην γειτονιά του. Δεν είναι κανόνας ότι θα προτιμήσει κάποιος που έχει βγάλει κάποια χρήματα, να επενδύσει σε ένα ακριβό σπίτι. (έχω πααααααάρα πολλά παραδείγματα)

Ακριβώς επειδή είθισται και κυνηγάμε το 'καλύτερο' για τον εαυτό μας και τα παιδιά μας.

Γιατί θεωρείτε ότι ένα σπίτι καλύτερο είναι ντε και καλά ακριβό ;;;; 

Θα ήθελα ειλικρινά να έβλεπα τι θα κάνατε εάν το οικονομικό δεν αποτελούσε πρόβλημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

 

Θα ήθελα ειλικρινά να έβλεπα τι θα κάνατε εάν το οικονομικό δεν αποτελούσε πρόβλημα. 

 

Το οικονομικό είναι πάντα πρόβλημα. Γι αυτό πολύς κόσμος επιλέγει να επενδύσει τα χρήματά του εδώ ή εκεί. Αυτό που έχω διαπιστώσει τόσα χρόνια στα ιδιωτικά σχολεία και με μέλη της οικογένειας σε πολύ ακριβά και μεγάλα ιδιωτικά, είναι ότι πολύς κόσμος επιλέγει να επενδύσει στην μόρφωση του παιδιού του παρά να αλλάξει σπίτι ή γειτονιά. Αυτό είναι το 'καλύτερο' για κάποιους. Δεν ξέρω, δεν είναι απλό αυτό που λέω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...