Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάλυψη διδάκτρων ακριβών ιδιωτικών σχολείων/επάγγελμα γονέων


Recommended Posts

Just now, Macgyver said:

 Δεν διαβάσατε όμως όλες τις απαντήσεις που έχω δώσει επί του θέματος και ξεσπαθώσατε ορισμένες .Υπενθυμίζω ότι εγώ είμαι ΥΠΕΡ της δημόσιας εκπαίδευσης. 

Επίσης υπενθυμίζω ότι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Ο καθένας επιλέγει κατά κανόνα την παρέα του βάσει της τάξης του. 

Αν διαφωνείτε, να υποθέσω ότι κάνετε παρέα ( όχι να γνωρίζεστε , να είστε ΦΙΛΟΙ και να συναντιέστε τακτικά ) με ανθρώπους που έχετε μεγάλη διαφορά σε κοινωνική τάξη; δηλαδή με απίστευτα φτωχό που δεν έχει να φάει , ενώ ζείτε στο Ψυχικό πχ? ή μήπως μένετε στο Μενίδι και οι πιο στενοί σας φίλοι μένουν στη Φιλοθέη ή στην Πολιτεία; Κι αν ναι, αυτό το συναντάει κάποιος συχνά; Κατά κανόνα η μεγάλη απόκλιση τάξης συνεπάγεται και μη κοινά σημεία επαφής, συζήτησης, ενδιαφερόντων κλπ κλπ Σας κάνει τόση εντύπωση αυτό; 

Εγώ επιλέγω ιδιωτικό διότι δεν με καλύπτουν τα ωράρια του δημοσίου, ΔΥΣΤΥΧΩΣ - σε επίπεδο παιδικού σταθμού. Ποιος άνθρωπος σχολάει στις 15:30 ώστε να προλάβει να παραλάβει το παιδί του μέχρι τις 16:00 ?

Ως μαθήτρια ήμουν σε ιδιωτικό, διότι επίσης δεν μπορούσε η μάνα μου να με παραλαμβάνει στις 11:15 που τελείωνε η Α Δημοτικού τις Παρασκευές. Ήμουν σε ιδιωτικό ώστε να μην πληρώνουμε φροντιστήριο σε ξένες γλώσσες! Σας κάνει ΚΑΙ αυτό εντύπωση; Αν ναι, θεωρώ ότι ζείτε στη Φιλανδία και όχι στην Ελλάδα :) Και το λέω φιλικά :) 

 @Lenia16 , @ΑΡΓΚ, @erin0000

 

Κατανοώ τι θέλεις να πεις και σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Θα διαφωνούσα όμως με τον όρο "τάξη" κάτι που μάλλον παρεξηγήθηκε από τις άλλες κοπέλες. Εγώ θα χρησιμοποιούσα τον όρο "κύκλο" αντί για "τάξη". Και είναι προφανές ότι στον χώρο που κινούμαστε / περιοχή που ζούμε διαμορφώνονται και ως ένα βαθμό οι παρέες κλπ κλπ. Δηλαδή ο κύκλος μίας κοπέλας που ζει στην Κηφισιά διαφέρει από τον κύκλο μίας κοπέλας που ζει στην Δρεπετσώνα (τυχαία επίλεξα αυτές τις περιοχές ελπίζω να μην γίνει καμία παρεξήγηση).

Επεξεργάστηκαν by elenip
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Εγώ προσωπικά κάνω παρέα κ με άτομα που δυσκολευονται να πληρώσουν το νοίκι τους, έχω κολλητή φιλη (κουμπάρα που είμαστε σαν αδερφές) που η επιχείριση της βγάζει 400.000 το χρόνο κ έχω αδελφική φίλη (που έχουμε χαθεί λόγω συγκυριών) που δε σπούδασε κ πήγε στη γερμανια να πλένει πιάτα. Αυτά που λες δε στέκουν σε μια πραγματική φιλία. 

Προφανώς σε όλα τα άλλα που αφορούν το ωράριο των σχολείων συμφωνουμε, δε διαφώνησε καμία νομίζω.

400.000 ευρώ το χρόνο είναι ο μέσος τζίρος μία μικρής Εταιρείας βέβαια ;) 

 

@elenip δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ "ωραιοποιημένες" λέξεις για να περιγράψω μία πραγματικότητα. Συμφωνώ μαζί σου ως προς την σκέψη, αλλά είμαι πιο τραχύς χαρακτήρας :)

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver said:

400.000 ευρώ το χρόνο είναι ο μέσος τζίρος μία μικρής Εταιρείας βέβαια ;) 

 

@elenip δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ "ωραιοποιημένες" λέξεις για να περιγράψω μία πραγματικότητα. Συμφωνώ μαζί σου ως προς την σκέψη, αλλά είμαι πιο τραχύς χαρακτήρας :)

 

Δεν είναι κακό να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους μερικές φορές, θα συμφωνήσω και σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

 Δεν διαβάσατε όμως όλες τις απαντήσεις που έχω δώσει επί του θέματος και ξεσπαθώσατε ορισμένες .Υπενθυμίζω ότι εγώ είμαι ΥΠΕΡ της δημόσιας εκπαίδευσης. 

Ε@Lenia16 , @ΑΡΓΚ, @erin0000

 

Εγώ δεν ξεσπάθωσα. Ρώτησα πως διακρίνονται οι τάξεις... Πως τις αντιλαμβάνεσαι. Βάσει οικονομικής κατάστασης; Γιατί αυτή αλλάζει κατά καιρούς.

 

Και ναι εγώ στις παρέες μου έχω άτομα με διαφορετική οικονομική κατάσταση, με διαφορετικά επαγγέλματα, από διάφορες περιοχές...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εγώ προσωπικά κάνω παρέα κ με άτομα που δυσκολευονται να πληρώσουν το νοίκι τους, έχω κολλητή φιλη (κουμπάρα που είμαστε σαν αδερφές) που η επιχείριση της βγάζει 400.000 το χρόνο κ έχω αδελφική φίλη (που έχουμε χαθεί λόγω συγκυριών) που δε σπούδασε κ πήγε στη γερμανια να πλένει πιάτα. Αυτά που λες δε στέκουν σε μια πραγματική φιλία. 

Προφανώς σε όλα τα άλλα που αφορούν το ωράριο των σχολείων συμφωνουμε, δε διαφώνησε καμία νομίζω.

 

Ναι, υπάρχουν και τέτοιες καλές φιλίες, όχι πάντα κατ΄ εξαίρεση, ειδικά όταν πρόκειται για άτομα που γνωρίζονται από παιδιά, όμως θα συμφωνήσω και με την φίλη που λέει αυτό

Just now, Macgyver είπε:

 ........ Κατά κανόνα η μεγάλη απόκλιση τάξης συνεπάγεται και μη κοινά σημεία επαφής, συζήτησης, ενδιαφερόντων κλπ κλπ 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

 

Εγώ δεν ξεσπάθωσα. Ρώτησα πως διακρίνονται οι τάξεις... Πως τις αντιλαμβάνεσαι. Βάσει οικονομικής κατάστασης; Γιατί αυτή αλλάζει κατά καιρούς.

 

Και ναι εγώ στις παρέες μου έχω άτομα με διαφορετική οικονομική κατάσταση, με διαφορετικά επαγγέλματα, από διάφορες περιοχές...

 

H οικονομική κατάσταση, το επίπεδο εκπαίδευσης, το επίπεδο παιδείας : όλα αυτά μαζί διαμορφώνουν την τάξη όπου ανήκει κάποιος, σε γενικές γραμμές.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

H οικονομική κατάσταση, το επίπεδο εκπαίδευσης, το επίπεδο παιδείας : όλα αυτά μαζί διαμορφώνουν την τάξη όπου ανήκει κάποιος, σε γενικές γραμμές.

 

 

Άρα δεν πάει κληρονομικά. Μπορεί δηλαδή εγώ να είμαι πάμπλουτη, να έχω εξαιρετικό επίπεδο εκπαίδευσης και παιδείας, αλλά το παιδί μου αργότερα να μη τα καταφέρει σε αυτούς τους τομείς, άρα κατάσσεται σε άλλη τάξη... ή μήπως όχι;

 

Τέλοσπάντων, καταλαβαίνω τι λες, καταλαβαίνεις τι λέω, αλλά διαφωνούμε. Εγώ το θεωρώ κακό να θέλει κάποιος να κάνει παρέα μόνο την "τάξη του" και να σνομπάρει ή να αποκλείει εκ προοιμίου τις υπόλοιπες "τάξεις". Ακόμη χειρότερο θεωρώ το να κατατάσσει κάποιος τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Άρα δεν πάει κληρονομικά. Μπορεί δηλαδή εγώ να είμαι πάμπλουτη, να έχω εξαιρετικό επίπεδο εκπαίδευσης και παιδείας, αλλά το παιδί μου αργότερα να μη τα καταφέρει σε αυτούς τους τομείς, άρα κατάσσεται σε άλλη τάξη... ή μήπως όχι;

 

Τέλοσπάντων, καταλαβαίνω τι λες, καταλαβαίνεις τι λέω, αλλά διαφωνούμε. Εγώ το θεωρώ κακό να θέλει κάποιος να κάνει παρέα μόνο την "τάξη του" και να σνομπάρει ή να αποκλείει εκ προοιμίου τις υπόλοιπες "τάξεις". Ακόμη χειρότερο θεωρώ το να κατατάσσει κάποιος τον εαυτό του.

Συγνώμη αλλά γιατί γίνεσαι εριστική; πού ακριβώς ανέφερα ότι κάποιος ΠΡΕΠΕΙ να κάνει παρέα με την τάξη του; 

γιατί δημιουργείς εντυπώσεις; εγώ ήμουν ξεκάθαρη: κατά κανόνα κάποιος επιλέγει να κάνει παρέα με την τάξη του. Συνήθως δηλαδή έτσι γίνεται. Δεν είπα πουθενά τι πρέπει και τι δεν πρέπει ούτε προέτρεψα κάτι τέτοιο. 

Πού θα ωφελήσει μία συζήτηση, εάν την υπονομεύεις με τέτοιο τρόπο; 

Link to comment
Share on other sites

@Macgyver συγνώμη που κάποιοι είμαστε υπάλληλοι κ δεν έχουμε εταιρείες, ούτε καν μικρομεσαίες! 

Δηλαδή, έναν αλουμινα από το Μενίδι πχ που εβγαζε πολλά χρήματα μέχρι πριν λίγα χρόνια κ έστελνε το παιδάκι του στο σούπερ ιδιωτικό, το φαρμακοποιό που με το ζόρι έβγαλε το λύκειο κ σπούδασε στη Βουλγαρία κ πλούτισε την προηγούμενη δεκαετία,  τους κατηγοριοποιεις στην ίδια τάξη με έναν καθηγητή πανεπιστημίου που με το ζορι του φτάνουν για ιδιωτικό; Χωρίς παρεξήγηση προς κανένα επάγγελμα και ιδιότητα εννοείται. Για να καταλάβω πως ακριβώς κατατάσσονται στις τάξεις οι ενδιαφερόμενοι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ούτε εγώ είπα πουθενά ότι πρέπει... Είπα ότι θεωρώ κακό το να θέλει κάποιος και δεν εννοώ εσένα.  Σχολιάζω πάνω στη φράση που είπες νωρίτερα ότι δεν το βρίσκεις κακό, το βρίσκεις λογικό. 

Ούτε είμαι εριστική. Λέω ότι διαφωνώ πάνω σε αυτό. Γιατί είμαι εριστική;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

Συγνώμη αλλά γιατί γίνεσαι εριστική;

 

Δεν νομίζω να γίνεται εριστική πάντως. Το ότι κάποιος 'πρέπει' ή 'καλό θα είναι΄ να κάνει παρέα με την 'τάξη' του (που δεν ξέρουμε και τι ακριβώς είναι γιατί ο ηλεκτρολόγος μας μένει εκάλη και ο  παιδίατρός μας Νέα Σμύρνη) , προκύπτει από πάρα πολλά σχόλια εδώ μέσα. Εγώ το βρίσκω λίγο απλοϊκό σαν σκέψη. Ειδικά στην Ελλάδα που η πολυσυζητημένη 'μεσαία τάξη' είναι τεράστια. 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά μάλλον δεν έχετε κατανοήσει κάτι, εδώ και η ίδια η πολιτεία "διαχωρίζει" τους πολίτες ανάλογα με τα εισοδήματα τους, π.χ. μιλαμε για μεσαία τάξη, για αστική τάξη, για ανθρώπους που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας για ανθρώπους με υψηλά εισοδήματα κλπ...

και αναλόγως του χώρου που κινείται κάποιος έχει και τις ανάλογες παρέες, δηλαδή εάν εμένα τα παιδιά μου πάνε στο Κολέγιο Αθηνών με ποια παιδιά θα κάνουν παρέα? εκ των πραγμάτων, όχι εκ πεποιθήσεων? και αναλόγως θα μένουν σε αντίστοιχα σπίτια, θα έχουν τις αντίστοιχες παροχές σε παιδεία, υγεία, διαμονή, διακοπές, κλπ.

Λέω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Καλέ ούτε εγώ είπα πουθενά ότι πρέπει... Είπα ότι θεωρώ κακό το να θέλει κάποιος και δεν εννοώ εσένα.  Σχολιάζω πάνω στη φράση που είπες νωρίτερα ότι δεν το βρίσκεις κακό, το βρίσκεις λογικό. 

Ούτε είμαι εριστική. Λέω ότι διαφωνώ πάνω σε αυτό. Γιατί είμαι εριστική;

Γιατί γενικεύεις και στοχοποιείς κυρίως εμένα που στην τελική δεν  ανέφερα κάτι τέτοιο ( ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ). Το να βρίσκω κάτι λογικό, δεν σημαίνει ότι το βρίσκω σωστό. Το βρίσκω λογικό όμως, δεν μου κάνει εντύπωση, πολύς κόσμος το κάνει, οπότε εάν το επιλέξει κάποιος, έχει λογική! 

Εάν δεν εννοείς εμένα, ενώ τα δικά μου κείμενα παρέθεσες και σχολίασες αντίστοιχα, τότε τι να πω :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά μάλλον δεν έχετε κατανοήσει κάτι, εδώ και η ίδια η πολιτεία "διαχωρίζει" τους πολίτες ανάλογα με τα εισοδήματα τους, π.χ. μιλαμε για μεσαία τάξη, για αστική τάξη, για ανθρώπους που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας για ανθρώπους με υψηλά εισοδήματα κλπ...

και αναλόγως του χώρου που κινείται κάποιος έχει και τις ανάλογες παρέες, δηλαδή εάν εμένα τα παιδιά μου πάνε στο Κολέγιο Αθηνών με ποια παιδιά θα κάνουν παρέα? εκ των πραγμάτων, όχι εκ πεποιθήσεων? και αναλόγως θα μένουν σε αντίστοιχα σπίτια, θα έχουν τις αντίστοιχες παροχές σε παιδεία, υγεία, διαμονή, διακοπές, κλπ.

Λέω κάτι λάθος?

Βρε @elenip η πολιτεία αφηνει ελεύθερους κ δολοφόνους, τι σημαίνει ότι μας διαχωρίζει η πολιτεία σε ταξεις δηλαδή; Εσύ δλδ όταν γνωρίζεις κάποιον για να τον κάνεις παρέα του ζητάς Ε9; Η αν το παιδί σου που πηγαίνει στο κολλέγιο κ μένετε στην Κηφισιά ταιριάζει με ένα συμμαθητή του από το Περιστέρι, δεν μπορούν να κάνουν παρέα λόγω περιοχής; Πραγματικά μου σηκώνονται τα μαλλιά με αυτά που διαβάζω! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά μάλλον δεν έχετε κατανοήσει κάτι, εδώ και η ίδια η πολιτεία "διαχωρίζει" τους πολίτες ανάλογα με τα εισοδήματα τους, π.χ. μιλαμε για μεσαία τάξη, για αστική τάξη, για ανθρώπους που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας για ανθρώπους με υψηλά εισοδήματα κλπ...

και αναλόγως του χώρου που κινείται κάποιος έχει και τις ανάλογες παρέες, δηλαδή εάν εμένα τα παιδιά μου πάνε στο Κολέγιο Αθηνών με ποια παιδιά θα κάνουν παρέα? εκ των πραγμάτων, όχι εκ πεποιθήσεων? και αναλόγως θα μένουν σε αντίστοιχα σπίτια, θα έχουν τις αντίστοιχες παροχές σε παιδεία, υγεία, διαμονή, διακοπές, κλπ.

Λέω κάτι λάθος?

 

Όλα αυτά είναι προκειμένου να μετρηθούν διάφοροι δείκτες ή προκειμένου να εξυπηρετηθούν άλλοι σκοποί.  Και είναι και πράγματα ρευστά.

Αν κάποιος πλούσιος πτωχεύσει, θα αλλάξει και παρέες γιατί τώρα θα ανήκει σε άλλη τάξη; 

Επιπλέον, η οικονομική κατάσταση δεν συνεπάγεται και παιδεία .  

 

Αν τα παιδιά σου πηγαίνουν στο Κολέγιο Αθηνών, θα κάνουν παρέα με τους συμμαθητές τους και λογικά δεν θα ψάχνουν το οικονομικό και κοινωνικό status των συμμαθητών τους. Αν το ψάχνουν είναι κάτι με το οποίο διαφωνώ και δεν το θεωρώ λογικό και σωστό.

 

Αυτό υποστηρίζω και δεν στοχοποιώ κάποιον. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 said:

Βρε @elenip η πολιτεία αφηνει ελεύθερους κ δολοφόνους, τι σημαίνει ότι μας διαχωρίζει η πολιτεία σε ταξεις δηλαδή; Εσύ δλδ όταν γνωρίζεις κάποιον για να τον κάνεις παρέα του ζητάς Ε9; Η αν το παιδί σου που πηγαίνει στο κολλέγιο κ μένετε στην Κηφισιά ταιριάζει με ένα συμμαθητή του από το Περιστέρι, δεν μπορούν να κάνουν παρέα λόγω περιοχής; Πραγματικά μου σηκώνονται τα μαλλιά με αυτά που διαβάζω! 

 

Δεν λέω αυτό! Λέω ότι για να κάνεις παρέα με κάποιον θα πρέπει αν μη τι άλλο να έχεις κοινά σημεία επαφής, κοινά ενδιαφέροντα κλπ. Αυτό λέω. Αν το παιδί μου κάνει παρέα με ένα παιδί από το Περιστέρι δεν έχω κανένα θέμα σε αυτό, αλλά πχ το πιο πιθανό είναι να μην κάνουν παρέα εκτός σχολείου λόγω απόστασης εν προκειμένω αυτό λέω.

Εχω φίλη από το Περιστέρι αλλά δεν βρισκόμαστε όσο συχνά θέλουμε λόγω απόστασης, αλλά έχουμε κοινά ενδιαφέροντα!

Just now, erin0000 said:

 

Όλα αυτά είναι προκειμένου να μετρηθούν διάφοροι δείκτες ή προκειμένου να εξυπηρετηθούν άλλοι σκοποί.  Και είναι και πράγματα ρευστά.

Αν κάποιος πλούσιος πτωχεύσει, θα αλλάξει και παρέες γιατί τώρα θα ανήκει σε άλλη τάξη; 

Επιπλέον, η οικονομική κατάσταση δεν συνεπάγεται και παιδεία .  

 

Αν τα παιδιά σου πηγαίνουν στο Κολέγιο Αθηνών, θα κάνουν παρέα με τους συμμαθητές τους και λογικά δεν θα ψάχνουν το οικονομικό και κοινωνικό status των συμμαθητών τους. Αν το ψάχνουν είναι κάτι με το οποίο διαφωνώ και δεν το θεωρώ λογικό και σωστό.

 

Αυτό υποστηρίζω και δεν στοχοποιώ κάποιον. 

 

Κοίταξε να δεις επειδή μιλάμε για παιδιά δεν νομίζω ότι κάποιο παιδί θα καθόταν να ενδιαφερθεί για το οικονομικό και κοινωνικό status των συμμαθητών του, τα παιδιά τους ενδιαφέρει να παίξουν και να ταιριάξουν. Και υπογραμμίζω το να ταιριάξουν γιατί εκεί πιστεύω είναι το όλο θέμα.

Π.χ. ο γιος μου αγόρασε playstation κλπ γιατί όλοι οι φίλοι του είχαν οπότε δεν μπορούσε αυτός να "υστερεί". Καταλαβαίνεις πως το λέω το υστερεί.

Και όπως είπα και πιο πάνω ένας γονιός που θα ζοριστεί να πάει το παιδί του στο ιδιωτικό εάν δεν βγαίνει, τότε θα ζοριστεί ακόμη πιο πολύ σε αυτά. Γιατί το παιδί του θα θέλει playstation με 400 - 500 ευρώ, γιατί θα θέλει το ένα θα θέλει το άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι υπάρχει κόσμος που σκέφτεται έτσι γιατί μεγάλωσα σε επαρχία κ εκεί πλούσιοι φτωχοί μέναμε όλοι στο ίδιο μέρος, δεν υπηρχαν καλύτερες ή χειρότερες περιοχές ούτε ακριβά ή φθηνά ιδιωτικά, οπότε κάναμε παρέα με όποιον ταιριάζαμε σαν χαρακτήρες και όχι σαν πορτοφόλια. Μπορεί αν το ζείτε έτσι να έχετε και δίκιο. Εμας οι παρέες μας πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που διαβάζω. Κάνουμε παρέα με 4 ζευγάρια, μάνατζερ ναυτιλιακής με αντρα ταξιτζή, μάνατζερ φαρμακευτικής με σύζυγο υπάλληλο που μένουν δυτικά προάστια, μάνατζερ φαρμακευτικής με σύζυγο ελεύθερο επαγγελματία που μένουν Γλυφάδα και επιχειρηματία μεταπτυχιακού επιπεδου (η κολλητή μου) με σύζυγο ανεργο χωρίς πτυχίο πανεπιστημίου, που πλέον δουλεύει στην επιχείρηση της. Α, και ζευγάρι αγρότη με άνεργη αλλά είναι μακριά κ βρισκόμαστε 2-3 φορές το χρόνο, μιλάμε κυρίως στο τηλέφωνο. Ειλικρινά δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σας για κανέναν απολύτως λόγο!:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Βρε @elenip η πολιτεία αφηνει ελεύθερους κ δολοφόνους, τι σημαίνει ότι μας διαχωρίζει η πολιτεία σε ταξεις δηλαδή; Εσύ δλδ όταν γνωρίζεις κάποιον για να τον κάνεις παρέα του ζητάς Ε9; Η αν το παιδί σου που πηγαίνει στο κολλέγιο κ μένετε στην Κηφισιά ταιριάζει με ένα συμμαθητή του από το Περιστέρι, δεν μπορούν να κάνουν παρέα λόγω περιοχής; Πραγματικά μου σηκώνονται τα μαλλιά με αυτά που διαβάζω! 

Ο συμμαθητής Κολλεγίου που μένει Κηφισιά με τον συμμαθητή Κολλεγίου που μένει Περιστέρι έχουν κοινό σημείο επαφής: το ίδιο το σχολείο !

Επίσης Ε9 μπορεί να μην ζητάς, αλλά δεν ρωτάς με τι ασχολείται ; που μένει; αν έχει οικογένεια; αν του αρέσει το παγωτό ή η πίτσα; βρίσκεις έτσι απλά έναν άνθρωπο στο δρόμο, σκέφτεσαι "καλός φαίνεται", τον αρπάζεις από το χέρι και τον πας για καφέ να κάνετε παρέα ;;;;!!!! 

Απλά κάποιοι συμπολίτες είναι πιο ωφελιμιστές, κάποιοι πιο αφελείς, κάποιοι πιο πονηροί, κάποιοι στην κοσμάρα τους, κάποιοι αντικοινωνικοί κλπ κλπ Οπότε διαλέγουμε αυτούς που ταιριάζουμε που έχουμε σημεία επαφής, σημεία συζήτησης για να μην πεθάνουμε από βαρεμάρα και πλήξη και απλώς συμβιώνουμε με τους υπολοίπους σεβόμενοι ασφαλώς τα δικαιώματά τους . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Ο συμμαθητής Κολλεγίου που μένει Κηφισιά με τον συμμαθητή Κολλεγίου που μένει Περιστέρι έχουν κοινό σημείο επαφής: το ίδιο το σχολείο !

Επίσης Ε9 μπορεί να μην ζητάς, αλλά δεν ρωτάς με τι ασχολείται ; που μένει; αν έχει οικογένεια; αν του αρέσει το παγωτό ή η πίτσα; βρίσκεις έτσι απλά έναν άνθρωπο στο δρόμο, σκέφτεσαι "καλός φαίνεται", τον αρπάζεις από το χέρι και τον πας για καφέ να κάνετε παρέα ;;;;!!!! 

Απλά κάποιοι συμπολίτες είναι πιο ωφελιμιστές, κάποιοι πιο αφελείς, κάποιοι πιο πονηροί, κάποιοι στην κοσμάρα τους, κάποιοι αντικοινωνικοί κλπ κλπ Οπότε διαλέγουμε αυτούς που ταιριάζουμε που έχουμε σημεία επαφής, σημεία συζήτησης για να μην πεθάνουμε από βαρεμάρα και πλήξη και απλώς συμβιώνουμε με τους υπολοίπους σεβόμενοι ασφαλώς τα δικαιώματά τους . 

Χαίρω πολύ! Αυτό λεμε, ότι διαλέγεις παρέα ανάλογα με το χαρακτήρα και όχι με το αν έχετε το ίδιο οικονομικό επίπεδο και μόρφωση. Ο ωφελιμισμός, η πονηριά, η αντικοινωνικοτητα κ τα άλλα που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικά προσωπικοτητας και όχι τάξης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Να πω την αλήθεια, δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι υπάρχει κόσμος που σκέφτεται έτσι γιατί μεγάλωσα σε επαρχία κ εκεί πλούσιοι φτωχοί μέναμε όλοι στο ίδιο μέρος, δεν υπηρχαν καλύτερες ή χειρότερες περιοχές ούτε ακριβά ή φθηνά ιδιωτικά, οπότε κάναμε παρέα με όποιον ταιριάζαμε σαν χαρακτήρες και όχι σαν πορτοφόλια. Μπορεί αν το ζείτε έτσι να έχετε και δίκιο. Εμας οι παρέες μας πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που διαβάζω. Κάνουμε παρέα με 4 ζευγάρια, μάνατζερ ναυτιλιακής με αντρα ταξιτζή, μάνατζερ φαρμακευτικής με σύζυγο υπάλληλο που μένουν δυτικά προάστια, μάνατζερ φαρμακευτικής με σύζυγο ελεύθερο επαγγελματία που μένουν Γλυφάδα και επιχειρηματία μεταπτυχιακού επιπεδου (η κολλητή μου) με σύζυγο ανεργο χωρίς πτυχίο πανεπιστημίου, που πλέον δουλεύει στην επιχείρηση της. Α, και ζευγάρι αγρότη με άνεργη αλλά είναι μακριά κ βρισκόμαστε 2-3 φορές το χρόνο, μιλάμε κυρίως στο τηλέφωνο. Ειλικρινά δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σας για κανέναν απολύτως λόγο!:)

 

Καλά και εγώ σε επαρχία μεγάλωσα και κάναμε παρέα με τα παιδιά της γειτονιάς, ανεξαρτήτου οικονομικής κατάστασης!

Δεν λέω αυτό και εμένα οι παρέες μου είναι διαφόρων επαγγελμάτων και οικονομικής κατάστασης. Εάν εξαιρέσεις όμως τις δικές μου φιλίες που είχα και διατήρησα και μετά τον γάμο και τα παιδιά, πλέον οι παρέες που κάνω έχουν εμπλουτιστεί και με γονείς από τα σχολεία των παιδιών. Αυτό λέω. Αναλόγως του σχολείου που πάει το παιδί θα κάνω και τις αντίστοιχες παρέες πια, κυρίως γιατί τα παιδιά έχουν κοινά σημεία επαφής, κοινά ενδιαφέροντα κλπ κάτι που επεκτείνεται και για τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Να πω την αλήθεια, δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι υπάρχει κόσμος που σκέφτεται έτσι γιατί μεγάλωσα σε επαρχία κ εκεί πλούσιοι φτωχοί μέναμε όλοι στο ίδιο μέρος, δεν υπηρχαν καλύτερες ή χειρότερες περιοχές ούτε ακριβά ή φθηνά ιδιωτικά, οπότε κάναμε παρέα με όποιον ταιριάζαμε σαν χαρακτήρες και όχι σαν πορτοφόλια. Μπορεί αν το ζείτε έτσι να έχετε και δίκιο. Εμας οι παρέες μας πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που διαβάζω. Κάνουμε παρέα με 4 ζευγάρια, μάνατζερ ναυτιλιακής με αντρα ταξιτζή, μάνατζερ φαρμακευτικής με σύζυγο υπάλληλο που μένουν δυτικά προάστια, μάνατζερ φαρμακευτικής με σύζυγο ελεύθερο επαγγελματία που μένουν Γλυφάδα και επιχειρηματία μεταπτυχιακού επιπεδου (η κολλητή μου) με σύζυγο ανεργο χωρίς πτυχίο πανεπιστημίου, που πλέον δουλεύει στην επιχείρηση της. Α, και ζευγάρι αγρότη με άνεργη αλλά είναι μακριά κ βρισκόμαστε 2-3 φορές το χρόνο, μιλάμε κυρίως στο τηλέφωνο. Ειλικρινά δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σας για κανέναν απολύτως λόγο!:)

Lenia16,  οι παρέες σας ανήκουν στην ευρύτερη μεσαία τάξη, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει. Δλδ (χωρίς να ξέρω εσάς) ανήκετε πάνω κάτω στην "ίδια τάξη", διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. 

(Επίσης,  άσχετο, αλλά δεν θεωρείται ότι κάνεις παρέα με κάποιον που μιλάς 2-3 φορές τον χρόνο).

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, elenip είπε:

 

Δεν λέω αυτό! Λέω ότι για να κάνεις παρέα με κάποιον θα πρέπει αν μη τι άλλο να έχεις κοινά σημεία επαφής, κοινά ενδιαφέροντα κλπ. Αυτό λέω. Αν το παιδί μου κάνει παρέα με ένα παιδί από το Περιστέρι δεν έχω κανένα θέμα σε αυτό, αλλά πχ το πιο πιθανό είναι να μην κάνουν παρέα εκτός σχολείου λόγω απόστασης εν προκειμένω αυτό λέω.

Εχω φίλη από το Περιστέρι αλλά δεν βρισκόμαστε όσο συχνά θέλουμε λόγω απόστασης, αλλά έχουμε κοινά ενδιαφέροντα!

 

Τα κοινά ενδιαφέροντα δεν καθορίζονται όμως από την οικονομική κατάσταση ή τη γεωγραφική περιοχή ή το επάγγελμα.   Αυτό που περιγράφεις είναι απλώς μια πρακτική δυσκολία. Ευτυχώς στις μέρες μας για να κάνεις παρέα με κάποιον δεν απαιτείται και φυσική παρουσία. Μπορεί να γίνει και απομακρυσμένα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

Lenia16,  οι παρέες σας ανήκουν στην ευρύτερη μεσαία τάξη, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει. Δλδ (χωρίς να ξέρω εσάς) ανήκετε πάνω κάτω στην "ίδια τάξη", διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. 

(Επίσης,  άσχετο, αλλά δεν θεωρείται ότι κάνεις παρέα με κάποιον που μιλάς 2-3 φορές τον χρόνο).

Ναι μόνο που ο ταξιτζής φίλος μας βγάζει τα τριπλά από τον διδακτορα  συζυγο μου και μαζί με τη γυναίκα του πίστεψέ με, δε θεωρούνται πλέον μεσαία τάξη και σίγουρα θα είχαν την ευχέρεια να στείλουν τα παιδιά τους σε ακριβό ιδιωτικό. Αυτό προσπαθώ να πω, ότι η οικονομική κατάσταση δεν μπορεί τη σήμερον ημέρα να καθορίσει τα πάντα. Με τους φίλους μας από μακρυά μιλάμε 2-3 φορές την εβδομάδα, τους έχουμε παντρέψει κ βαφτίσει το παιδί, βρισκόμαστε 2-3 φορές το χρόνο κ είναι σαν να είχαμε να βρεθούμε από χθες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

Lenia16,  οι παρέες σας ανήκουν στην ευρύτερη μεσαία τάξη, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει. Δλδ (χωρίς να ξέρω εσάς) ανήκετε πάνω κάτω στην "ίδια τάξη", διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. 

(Επίσης,  άσχετο, αλλά δεν θεωρείται ότι κάνεις παρέα με κάποιον που μιλάς 2-3 φορές τον χρόνο).

 

Η μεσαία τάξη που λες είναι οικονομικό μέγεθος και μόνο. Οι τάξεις που λέει η Μαγκάιβερ, υποστηρίζει ότι έχουν ίδιο μορφωτικό επίπεδο

 

Επίσης για ποιο λόγο ένας που έχει ένα καλό εισόδημα δεν θα κάνει παρέα με έναν που είναι φτωχός ή άνεργος;

Link to comment
Share on other sites

@Macgyver αυτή σου η δήλωση:

On 13/9/2019 at 4:39 ΜΜ, Macgyver είπε:

Κατά κανόνα ένας άνθρωπος επιλέγει να κάνει παρέα με ανθρώπους της τάξης του. Δεν το βρίσκω κακό, λογικό το βρίσκω. Το να σεβόμαστε τον συνάνθρωπό μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον κάνουμε και παρέα. Αλλά τι κοινό μπορεί να έχει ένας άνθρωπος που αγοράζει τσάντα Chanel με αυτόν που αγοράζει από τη λαϊκή, γιατί μέχρι εκεί αντέχει η τσέπη του ( και όχι γιατί του άρεσε το σχέδιο ;;;) ; Έτσι είναι ο κόσμος φτιαγμένος. Και δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Με βασική προϋπόθεση να σεβόμαστε τον διπλανό. 

πέρα από παντελώς ανακριβής και λανθασμένη σε τόσα πολλά επίπεδα, είναι ένα post bait και άρα αναμενόμενη η αντίδραση.

 

Η μία εξήγηση είναι ότι αυτό που ήθελες να πεις χάθηκε στην διατύπωση, αλλά από πείσμα δεν το παραδέχεσαι. Η άλλη είναι ότι ζω σε έναν παράλληλο κόσμο και ότι γνώριζα για την ανθρωπότητα έως τώρα ήταν ένα ψέμα :shock::?.

 

Υγ: καμία διάθεση για 'ξεσπάθωμα' και μόνο λόγω forum name, σε συμπαθώ apriori.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...