Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάλυψη διδάκτρων ακριβών ιδιωτικών σχολείων/επάγγελμα γονέων


Recommended Posts

On 5/9/2019 at 4:42 ΜΜ, Έσπερος είπε:

ΑΕγω παντως θα εβαζα και τον παράγοντα της συνύπαρξης με ανθρωπους αισθητά διαφορετικής οικονομικής άνεσης. Δεν μπορω να φανταστώ να μην επηρεάζει ένα μικρο παιδι. Εμενα ως φοιτήτρια αυτες οι παρεες που εχω αναφερει, κατα καιρους με εκαναν να νιωθω ασχημα. οχι τα ιδια τα παιδια αλλά το χάσμα που υπήρχε. Θα μου πείτε γιατί τους ειχα επιλέξει; γιατι ειχαμε καποιους κοινούς στοχους για μετα τις σπουδες και ταιριάζαμε σ αυτό. όμως ενιωθα πολλες φορες μειονεκτικά, οταν εγω σκεφτομουν το καθε παραπανω βιβλιο που θα αγόραζα ή το αν θα παω σε καποιο σεμιναριο με δίδακτρα. και φυσικα παρα τους κοινούς στοχους που είχαμε τότε, εκείνοι όλοι τους έχουν πραγματοποιήσει γιατί δεν τους πίεσε κανείς να βρουν μόνιμη δουλειά αντί για αμφίβολης σταθερότητας ερευνητικά project ουτε ειχαν θεμα να ταξιδεύουν εξω για συνεδρια κλπ.ισως άλλους με άλλη αυτοπεποίθηση αυτά δεν τους ενοχλούν, εγώ πάντως σε αυτούς τους κύκλους ένιωθα πάντα κάπως σαν μίζερη, παρόλο που το περιβάλλον μου κ ο τρόπος που μεγάλωσα κάθε άλλο παρά μίζερος ήταν ως προς τα πνευματικά κ ψυχαγωγικά ερεθίσματα (ταξιδια, εξωσχολικά, θέατρα κλπ). Γι αυτό αυτούς τους παράγοντες θα τους λάμβανα υποψη αν ηταν να διαλέξω σχολείο για το παιδι μου. 

 

 

Ελπίζω να συμφωνούμε όλοι ότι το 'ασφαλές' περιβάλλον στο σχολείο, στο οποίο μπορούμε να τοποθετήσουμε τα παιδιά μας, είναι ένας μύθος. Σε όποιο σχολείο και να πηγαίνουν, δημόσιο, ιδιωτικό, ακριβό ιδιωτικό κλπ, θα συναντήσουν παραδείγματα προς μίμηση και παραδείγματα προς αποφυγή. Και πρέπει να μάθουν να τοποθετήσουν τον εαυτό τους σωστά απέναντι σε όλα αυτά. 

 

Θέλω όμως να σε ρωτήσω κάτι, γιατί προσπαθώ να καταλάβω χρόνια ολόκληρα αυτήν την νοοτροπία. Και επειδή μου αρέσει ο τρόπος που διατυπώνεις την γνώμη σου, θα ήθελα να με βοηθήσεις να την καταλάβω

α) το ίδιο ισχύει κατά τη γνώμη σου και με ανθρώπους πιο φτωχούς από σένα ; Αν πχ σε ένα δημόσιο σχολείο υπάρχει ένα παιδί που δεν έχει να φάει και στερείται τα βασικά, το παιδί σου θα είχε πρόβλημα να κάνει παρέα μαζί του; Και αν είχε πρόβλημα το άλλο παιδάκι, θα το θεωρούσες φυσικό;

β) το ίδιο συμβαίνει και στη δουλειά πχ; Αν η συνάδελφος τυχαίνει να έχει πολλά λεφτά, να πηγαίνει ακριβές διακοπές, να φοράει ακριβά ρούχα, θεωρείς ότι δεν μπορείς να κάνεις παρέα μαζί της;

γ) το θεωρείς λογικό να αισθανόμαστε μειονεκτικά απέναντι σε ανθρώπους που έχουν περισσότερα λεφτά από εμάς και κατ' επέκταση να αισθανόμαστε υπεροχή απέναντι σε ανθρωπους που έχουν λιγότερα; 

δ) θεωρείς ότι ένα παιδί δεν είναι χρήσιμο να μαθαίνει να εκτιμά τον εαυτό του και τους άλλους ανθρώπους, ανεξάρτητα από το εάν έχουν ή δεν έχουν χρήματα;

 

Εννοείται ότι τα ερωτήματα απευθύνονται σε όλους, απλά δόθηκε η αφορμή από κάτι που είπες εσύ.... 

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Βερενίκη said:

δ) θεωρείς ότι ένα παιδί δεν είναι χρήσιμο να μαθαίνει να εκτιμά τον εαυτό του και τους άλλους ανθρώπους, ανεξάρτητα από το εάν έχουν ή δεν έχουν χρήματα;

 

 

Μεγαλη κουβέντα είπες φίλη!

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Βερενίκη είπε:

) το ίδιο ισχύει κατά τη γνώμη σου και με ανθρώπους πιο φτωχούς από σένα ; Αν πχ σε ένα δημόσιο σχολείο υπάρχει ένα παιδί που δεν έχει να φάει και στερείται τα βασικά, το παιδί σου θα είχε πρόβλημα να κάνει παρέα μαζί του; Και αν είχε πρόβλημα το άλλο παιδάκι, θα το θεωρούσες φυσικό;

Αν το παιδί μου είχε προβλημα να κανει παρεα με πολυ φτωχό συμμαθητή θα ανησυχούσα για το πώς εχω μεγαλωσει το παιδι μου. δεν το λεω ειρωνικα, πραγματικα θα σκεφτομουν οτι κατι εχω κανει λαθος. Αν καποιο παιδι αισθανόταν μειονεκτικά λογω κακών οικονομικών, θα το καταλαβαινα απολυτα. οχι οτι θα το θεωρουσα σωστο, αλλα σιγουρα αυτο το παθδι θα σκεφτεται διαφορα, εκτος αν μιλαμε για τετοιο προβλημα επιβίωσης, που δεν θα ειχε την πολυτελεια να σκεφτεται τι κανουν οι αλλοι γιατι επείγουν σοβαροτερα. 

 

1 hour ago, Βερενίκη είπε:

) το ίδιο συμβαίνει και στη δουλειά πχ; Αν η συνάδελφος τυχαίνει να έχει πολλά λεφτά, να πηγαίνει ακριβές διακοπές, να φοράει ακριβά ρούχα, θεωρείς ότι δεν μπορείς να κάνεις παρέα μαζί της;

Επειδή οι ντόπιοι καθηγητές εδώ που είμαι έχουν όλοι οικονομική ανεση που δεν προέρχεται απο τον μισθο τους, εχω συνηθισει το οτι εχουν κ διαφορετικο τροπο ζωης. δεν μιλω για καποια πολυτελεια απιστευτη αλλα για μικρες λεπτομερειες οπως οι διακοπες ή η συχνότητα των εξόδων για φαγητο  ή η γυναικα για τις δουλειες. δεν εχω κανενα προβκημα να κάνουμε παρέα, αλλά συχνά υπάρχει χάσμα στην επικοινωνία. και καποιες φορες πραξτικα δεν μπορουμε να ακολουθήσουμε. πχ στο ακριβο μαγαζι για ποτο ή στο να πληρώνουμε καθημερινα ξαπλώστρες για μπανιο. 

 

1 hour ago, Βερενίκη είπε:

γ) το θεωρείς λογικό να αισθανόμαστε μειονεκτικά απέναντι σε ανθρώπους που έχουν περισσότερα λεφτά από εμάς και κατ' επέκταση να αισθανόμαστε υπεροχή απέναντι σε ανθρωπους που έχουν λιγότερ

Δεν καταλαβαινω γιατι το ενα οδηγει στο αλλο, πραγματικα. Εγω προσωπικα δεν αισθάνομαι μειονεκτικά, ειπα απλα οτι αισθάνομαι μιζερα. Δεν μου αρεσει να λεω οτι δεν πηγαμε διακοπες ή να βριςκω δικαιολογίες για το αβαφο μαλλι μου ουτε να "απολογούμαι" που δεν μου περισσευουν 300 ευρω για το πολυ ενδιαφερον επιμορφωτικό σεμιναριο που μου προτεινε ενας καλός φίλος. Δεν εχω συναντήσει ανθρωπους που να υποτιμούν αλλους με βαση το χρημα, ομως εχω δει γενικα απουσια ενσυναίσθησης οχι μονο για τα οικονομικα αλλα γενικα για τις συνθηκες ζωης των αλλων. οχι απεναντι μου ειδικα, γενικα μιλαω. οποτε τι να περιμενεις απο παιδια, αν οι ενηλικες δυσκολεύονται να κατανοήσουν κάποιες συνθηκες.

 

1 hour ago, Βερενίκη είπε:

δεν είναι χρήσιμο να μαθαίνει να εκτιμά τον εαυτό του και τους άλλους ανθρώπους, ανεξάρτητα από το εάν έχουν ή δεν έχουν χρήματα;

νομιζω εχεθς κατανοήσει το νοημα οσων εγραψα. εγω δεν αναφέρομαι σε θέματα αξιολόγησης των αλλων ή εκτίμησης. απλώς στην καθημερινή επικοινωνία, τα κοινά σημεία κ το αν μπορείς να συμβάδισε θα με εναν τροπο ζωης. Η θεματοθέτρια ρωτησε επι της ουσίας αν αξίζει μια οικογένεια να κόψει από όπου μπορεί (αρα απο το υστερημα, οχι το περισσευμα) για να παει το παιδι σε ενα σχολείο ποκυ ακριβο. ειναι δυνατον να μην κανεις υποψη κ τον οικονομικο παράγοντα; αν θα μπορει το παθδι να βγαιβει με τξυς συμμαθητες του πχ; δεν ειναι το θεμα αν θα εχει τα ρουχα φίρμες ή αν θα σχολιάσουν το μικρό σου διαμέρισμα. αν όλοι λένε για τις διακοπές τους, πώς θα ενταχθεί στην κουβεντα το παιδι που η οικογενεια δεν πηγε διακοπες για να πληρωσει τα δίδακτρα; σε τετοια θέματα αναφέρομαι. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

 

 

Ελπίζω να συμφωνούμε όλοι ότι το 'ασφαλές' περιβάλλον στο σχολείο, στο οποίο μπορούμε να τοποθετήσουμε τα παιδιά μας, είναι ένας μύθος. Σε όποιο σχολείο και να πηγαίνουν, δημόσιο, ιδιωτικό, ακριβό ιδιωτικό κλπ, θα συναντήσουν παραδείγματα προς μίμηση και παραδείγματα προς αποφυγή. Και πρέπει να μάθουν να τοποθετήσουν τον εαυτό τους σωστά απέναντι σε όλα αυτά. 

 

Θέλω όμως να σε ρωτήσω κάτι, γιατί προσπαθώ να καταλάβω χρόνια ολόκληρα αυτήν την νοοτροπία. Και επειδή μου αρέσει ο τρόπος που διατυπώνεις την γνώμη σου, θα ήθελα να με βοηθήσεις να την καταλάβω

α) το ίδιο ισχύει κατά τη γνώμη σου και με ανθρώπους πιο φτωχούς από σένα ; Αν πχ σε ένα δημόσιο σχολείο υπάρχει ένα παιδί που δεν έχει να φάει και στερείται τα βασικά, το παιδί σου θα είχε πρόβλημα να κάνει παρέα μαζί του; Και αν είχε πρόβλημα το άλλο παιδάκι, θα το θεωρούσες φυσικό;

β) το ίδιο συμβαίνει και στη δουλειά πχ; Αν η συνάδελφος τυχαίνει να έχει πολλά λεφτά, να πηγαίνει ακριβές διακοπές, να φοράει ακριβά ρούχα, θεωρείς ότι δεν μπορείς να κάνεις παρέα μαζί της;

γ) το θεωρείς λογικό να αισθανόμαστε μειονεκτικά απέναντι σε ανθρώπους που έχουν περισσότερα λεφτά από εμάς και κατ' επέκταση να αισθανόμαστε υπεροχή απέναντι σε ανθρωπους που έχουν λιγότερα; 

δ) θεωρείς ότι ένα παιδί δεν είναι χρήσιμο να μαθαίνει να εκτιμά τον εαυτό του και τους άλλους ανθρώπους, ανεξάρτητα από το εάν έχουν ή δεν έχουν χρήματα;

 

Εννοείται ότι τα ερωτήματα απευθύνονται σε όλους, απλά δόθηκε η αφορμή από κάτι που είπες εσύ.... 

Μιας και απευθύνεται σε ολες το ερώτημα. Εχω δικο μου παράδειγμα κοπελα συγγενής που μεγαλώσαμε μαζι δίπλα τα σπίτια μας στο ίδιο σχολειο πηγαίναμε, οι γονείς μας με αντίστοιχη οικονομική άνεση, απόλυτα κοινά βιώματα. Εγω ειμαι δημόσιος υπάλληλος στην Ελλάδα και η κοπελα γιατρος στο εξωτερικό. Εχουμε πλεον τεράστιο χάσμα μεταξυ μας οι συζητήσεις που κανει περιστρέφονται γύρω απο το τένις, το σκι, τα αδιάκοπα παγκόσμια ταξίδια σε συνέδρια και μη. Οποτε πηγαίνουμε για ψώνια το massimo πχ ειναι το πιο οικονομικό για την ίδια κατάστημα που μπορει να ψωνίσει. Απλα δεν μπορει να γεφυρωθεί η απόσταση μας πλεον. Δεν μπορώ να πω οτι ζηλεύω γιατι ειναι διαφορετική η πραγματικότητα μας, αλλα δυσκολεύομαι να επικοινωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει διαγώνια αυτά που γράφετε γιατί δεν έχω το χρόνο. 

Λόγω της δουλειάς μου έχω στενή επαφή κατά καιρούς με μαθητές πάρα πολύ ακριβών ιδιωτικών. Στην συντριπτική τους πληοψηφια ζουν σε έναν παράλληλο κόσμο. Τα ρούχα τους, τα πάρτυ τους, οι έξοδοι τους διαφέρουν πάρα πολύ με αυτά των συνομιλιών τους συμπεριλαμβανομένου κ αυτών που πάνε σε ιδιωτικά με νορμάλ τιμές. 

Αυτή την περίοδο είμαι σε επαφή με τρεις μαθητές του γνωστού αμερικανικού στην Αγ. Παρασκευή. 

Πέρα των άλλων που έχουν αναφερθεί έχω να πω ότι παρατηρώ ότι οι βαθμοί τους είναι ανώτεροι της πραγματικής τους απόδοσης. Πιστεύω ότι σε ένα δημόσιο σχολείο θα ήταν ο μέσος όρος τους γύρω στον ενάμισι βαθμό πιο κάτω. Οπότε κ γω αναρωτιέμαι τι στο καλό προσφέρουν για να είναι τόσο ακριβά. Φουλ στα ιδιαίτερα οι μαθητές ακόμη κ στα αγγλικά που δεν θα έπρεπε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οπότε κ γω αναρωτιέμαι τι στο καλό προσφέρουν για να είναι τόσο ακριβά.

Σε μεγάλο βαθμό, το πρεστίζ από τη μία και τον κοινωνικό κύκλο από την άλλη. Όχι για όλους, αλλά για πολλούς. Ότι το παιδί δεν θα είναι με οποιονδήποτε συμμαθητή, ότι δε θα υπάρξει στον κύκλο του το παιδί του εργάτη καθαριότητας στο Δήμο ή του πρώτης γενιάς οικονομικού μετανάστη. Δεν το λέω ειρωνικά, το λέω σαν εξήγηση που μου έχει δοθεί από γνωστούς που τα παιδιά τους πηγαίνουν σε ακριβά ιδιωτικά. Είτε ευθέως, είτε σαν ερώτηση προς εμάς του τύπου "μα καλά δεν σας πειράζει το παιδί να είναι με όλους αυτούς;" Φαντάζομαι δεν είναι το κριτήριο όλων, αλλά δεν είναι και η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, μαγιοπουλας said:

Έχω διαβάσει διαγώνια αυτά που γράφετε γιατί δεν έχω το χρόνο. 

Λόγω της δουλειάς μου έχω στενή επαφή κατά καιρούς με μαθητές πάρα πολύ ακριβών ιδιωτικών. Στην συντριπτική τους πληοψηφια ζουν σε έναν παράλληλο κόσμο. Τα ρούχα τους, τα πάρτυ τους, οι έξοδοι τους διαφέρουν πάρα πολύ με αυτά των συνομιλιών τους συμπεριλαμβανομένου κ αυτών που πάνε σε ιδιωτικά με νορμάλ τιμές. 

Αυτή την περίοδο είμαι σε επαφή με τρεις μαθητές του γνωστού αμερικανικού στην Αγ. Παρασκευή. 

Πέρα των άλλων που έχουν αναφερθεί έχω να πω ότι παρατηρώ ότι οι βαθμοί τους είναι ανώτεροι της πραγματικής τους απόδοσης. Πιστεύω ότι σε ένα δημόσιο σχολείο θα ήταν ο μέσος όρος τους γύρω στον ενάμισι βαθμό πιο κάτω. Οπότε κ γω αναρωτιέμαι τι στο καλό προσφέρουν για να είναι τόσο ακριβά. Φουλ στα ιδιαίτερα οι μαθητές ακόμη κ στα αγγλικά που δεν θα έπρεπε. 

 

Στο ιδιωτικό πληρώνεις εξαιρετικές εγκαταστάσεις, διαφορετικό τρόπο εκμάθησης, καταρτισμένο εκπαιδευτικό προσωπικό που αν δεν πληροί τα στάνταρ απλώς τον διώχνουν κλπ κλπ Π.χ. στους υπολογιστές τα παιδιά μαθαίνουν σε ipad από την Γ’ Δημοτικού, δεν χάνουν τον χρόνο τους να παίζουν παιχνιδάκια όπως κάνουν στο Δημόσιο ή να ζωγραφίζουν σε άλλα τμήματα όταν λείπει συχνά πυκνά η δασκάλα τους και άλλα πολλά.

Μπορείς να κάνεις αθλήματα, ξένες γλώσσες κλπ.

Και τα δύο Δημόσιο / ιδιωτικό έχουν τα συν και τα πλην.

Άποψή μου είναι ότι αναλόγως του οικονομικού status του καθενός διαμορφώνεται και η ζωή του είτε αφορά την εκπαίδευση, είτε την υγεία, είτε τον τρόπο διαβίωσής του γενικότερα κάτι που δεν βλέπω γιατί να είναι κατακριτέο.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, μαγιοπουλας said:

.Οπότε κ γω αναρωτιέμαι τι στο καλό προσφέρουν για να είναι τόσο ακριβά. Φουλ στα ιδιαίτερα οι μαθητές ακόμη κ στα αγγλικά που δεν θα έπρεπε. 

 

Κ εμένα μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό. Έχοντας μία εικόνα από την ιδιωτική μέση εκπαίδευση στην Αγγλία που μένω εδώ και αρκετά χρόνια, εδώ δεν θεωρείται γενικά "καλό" ιδιωτικό ένα ιδιωτικό σχολείο που οι μαθητές χρειάζονται να κάνουν επικουρικά μαθήματα εκτός σχολείου. Δεν μπορώ να αξιολογήσω βέβαια πως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Κατά κανόνα ένας άνθρωπος επιλέγει να κάνει παρέα με ανθρώπους της τάξης του. Δεν το βρίσκω κακό, λογικό το βρίσκω. Το να σεβόμαστε τον συνάνθρωπό μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον κάνουμε και παρέα. Αλλά τι κοινό μπορεί να έχει ένας άνθρωπος που αγοράζει τσάντα Chanel με αυτόν που αγοράζει από τη λαϊκή, γιατί μέχρι εκεί αντέχει η τσέπη του ( και όχι γιατί του άρεσε το σχέδιο ;;;) ; Έτσι είναι ο κόσμος φτιαγμένος. Και δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Με βασική προϋπόθεση να σεβόμαστε τον διπλανό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Όχι προφανώς δεν ειναι κατακριτέο. Εμενα προσωπικα ενα πραγμα με ενοχλει. Η πολιτικη ρητορική που υπονοεί οτι τα παιδια που φοιτούν στα δημοσια σχολεια ειναι τα καημενα πιυ δεν εχουν χρηματα να πανε σε ιδιωτικο για να εχουν καλυτερη τυχη. Οταν πχ ακούω να ιδρύσουμε προτυπα σχολεια για τα παιδια που δεν εχουν την οικονομικη ανεση για ιδιωτικο, αντι να λεμε να φροντίσουμε να εχουν ολα τα σχολεια εκπαιδευτικους απο την αρχη και αξιοπρεπείς εγκαταστάσεις (λεω τωρα δυο προβληματα, οχι οτι ειναι τα μονα). Και δεν με ενοχλει επειδη διδάσκω σε δημοσιο σχολείο, τα χαλια τα ξερω. με ενοχλει γενικα ως πολίτη να ακουω αυτη τη λογικη. 

 

Καλώς ή κακώς θεωρώ πως όταν ένας γονιός έρθει η ώρα να αποφασίσει για το εάν θα πάει το παιδί του δημόσιο ή ιδιωτικό εξαρτάται ξεκάθαρα από την οικονομική του κατάσταση.

Είχα διαβάσει κάποτε, αν το βρω θα το παραθέσω, ότι τα παιδιά του Δημόσιου σχολείου επιτυγχάνουν περισσότερο σε ανώτατες σχολές από ότι τα παιδιά που προέρχονται από τα ιδιωτικά.  Οπότε δεν ξέρω πόσο καημένο μπορεί να είναι ένα τέτοιο παιδί.

Με αυτή την λογική δεν ξέρω πόσο θα είχε νόημα να "ζοριστεί" οικονομικά ένας γονιός για να στείλει το παιδί του σε ιδιωτικό. Το παιδί μπορεί να διαπρέψει και στο δημόσιο και στο ιδιωτικό. Οι παροχές του ενός ή τα μειονεκτήματα του άλλου ήσσονα ρόλο θεωρώ πως παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Καλώς ή κακώς θεωρώ πως όταν ένας γονιός έρθει η ώρα να αποφασίσει για το εάν θα πάει το παιδί του δημόσιο ή ιδιωτικό εξαρτάται ξεκάθαρα από την οικονομική του κατάσταση.

Είχα διαβάσει κάποτε, αν το βρω θα το παραθέσω, ότι τα παιδιά του Δημόσιου σχολείου επιτυγχάνουν περισσότερο σε ανώτατες σχολές από ότι τα παιδιά που προέρχονται από τα ιδιωτικά.  Οπότε δεν ξέρω πόσο καημένο μπορεί να είναι ένα τέτοιο παιδί.

Με αυτή την λογική δεν ξέρω πόσο θα είχε νόημα να "ζοριστεί" οικονομικά ένας γονιός για να στείλει το παιδί του σε ιδιωτικό. Το παιδί μπορεί να διαπρέψει και στο δημόσιο και στο ιδιωτικό. Οι παροχές του ενός ή τα μειονεκτήματα του άλλου ήσσονα ρόλο θεωρώ πως παίζουν.

Αυτα τα στατιστικά ειναι λιγο παραπλανητικά γιατι δεν υπολογίζουν ποσοι απο ιδιωτικα δεν ασχολουνται καν να δωσουν πανελληνιες. αλλα κ τα δημοσια ειναι κατηγοριες κ κατηγοριες κ σιγουρα πολλα απο αυτα δεν εχουν να ζηλέψουν κατι ως προς τις επιτυχίες. Σιγουρα στα ιδιωτικα δεν θα βρεις καθηγητες κατω τιυ μετρίου, αδιάφορους ή με κακη συμπεριφορα. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αν το παιδι σου χρειαζετσι καποια εξατομικευμένη φροντιδα θα του την προσφερουν. Γενικα ειναι πιο ανοιχτοί σε νεες μεθοδους και σε προγραμματα ειδικα στις πρωτες ταξεις και αυτο ειναι ενα μακροπρόθεσμο κερδος οχι απαραιτητα με βαθμολογικό αντίκρυσμα. Στο λυκειο δεν υπαρχουν πολλα περιθώρια ευελιξίας ή καινοτομιών. απλως κανουν περισσοτερες ωρες στην κατευθυνση (συχνα κοβουν παράνομα μαθηματα γενικής παιδείας). φυσικα κ χρειαζονται φροντιστηρια ή ιδιαιτερα ή και τα δυο, το φροντιστηριο δεν εχει σχεση με την ποιοτητα διδασκαλιας του σχολειου, ειναι αμεσα συνδεδεμένο με τις ανταγωνιστικές εξετασεις. Και βεβαια υπαρχει αρκετη ομοιογένεια στο επιπεδο των μαθητων και προσεκτική επιλογη τους σε καποια ιδιωτικα σχολεια. κι αυτο επηρεαζει την ποιοτητα του μαθηματος περα απο τη δουλεια του διδάσκοντος. Σε μικρη κλίμακα αυτα τα πλεονεκτήματα μπορει να κανουν τη διαφορα σε εναν μαθητη, οχι και να του αλλαξουν ριζικά την τυχη, εκτος αν μιλαμε για καμια περιπτωση που θα επεφτε σε δυο ταξεις του δημοτικου σε κανεναν ψυχοπαθή δάσκαλο κ πηγαιναν δυο χρονια χαμενα ή πηγαινε σε γυμνάσιο οπου το 80% των μαθητων δεν μιλαει ελληνικα και ηταβ αδύνατο να γινει μαθημα. εκει προφανως το ιδιωτικο θα του αλλαζε ολα του τα σχολικα χρονια (το αν θα του αλλαζε συνολικα τη ζωη, ειναι αλλο θεμα). κατα τ αλλα, ειναι μια αρκετα ασφαλης επιλογη, με ωραιο περιβαλλον, επιλεγμένους εκπαιδευτικους, εναλλακτικες μοιρες διδασκαλιας ώς ενα σημειο,  ποικιλια δραστηριοτητων, ευκαιριες για ανοιγμα οριζόντων και ιςως δημοςιες σχεσεις για οποιον το επιθυμει. Δεν τα λες και λιγα και δεν ειναι παραλογο καποιος να διαθέσει το κατι παραπανω που μπορει για να τα εξασφαλίσει ειτε σε ολα τα χρονια ειτε μονο στο δημοτικο οπως κανουν πολλοι για λογους ωραριου κ εξωσχολικών. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , elenip είπε:

αναλόγως του οικονομικού status του καθενός διαμορφώνεται και η ζωή του είτε αφορά την εκπαίδευση, είτε την υγεία, είτε τον τρόπο διαβίωσής του γενικότερα κάτι που δεν βλέπω γιατί να είναι κατακριτέο.

Αυτή είναι η πραγματικότητα. Ο δημόσιος κοινωνικός χαρακτήρας α) της εκπαίδευσης και β) της υγειονομικής περίθαλψης, ολοένα και συρρικνώνεται. Τώρα οι παράγοντες, οι πολιτικές, οι συνθήκες που οδηγούν σε αυτήν την στροφή προς την ιδιωτικοποίηση είναι ζήτημα προς έρευνα, μελέτη και συζήτηση με πολλές προεκτάσεις κατακριτέες και/ή μη.

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν θετικά στα ιδιωτικά σχολεία.Σιγιυρι όμως είναι ότι δεν είναι όλοι οι καθηγητές καλοί όπως κ παντού. Όσο για τις ξένες γλώσσες δεν θα συμφωνήσω ότι τις μαθαίνουν επαρκώς. Στο σχολείο που ανέφερα συγκεκριμένα, μια καθηγήτρια ξένης γλώσσας μόνο μάθημα δεν κάνει. Εξιστορεί την καθημερινότητα της. Επομένως τίποτα δεν είναι απόλυτο. 

Υπάρχουν πλεονεκτήματα κ μειονέκτηματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Η πολιτικη ρητορική που υπονοεί οτι τα παιδια που φοιτούν στα δημοσια σχολεια ειναι τα καημενα πιυ δεν εχουν χρηματα να πανε σε ιδιωτικο για να εχουν καλυτερη τυχη. Οταν πχ ακούω να ιδρύσουμε προτυπα σχολεια για τα παιδια που δεν εχουν την οικονομικη ανεση για ιδιωτικο, αντι να λεμε να φροντίσουμε να εχουν ολα τα σχολεια εκπαιδευτικους απο την αρχη και αξιοπρεπείς εγκαταστάσεις (λεω τωρα δυο προβληματα, οχι οτι ειναι τα μονα). Και δεν με ενοχλει επειδη διδάσκω σε δημοσιο σχολείο, τα χαλια τα ξερω. με ενοχλει γενικα ως πολίτη να ακουω αυτη τη λογικη. 

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό κι εμένα με ενοχλεί. Είναι πολύ υποτιμητικό για την δημόσια εκπαίδευση, δεδομένου ότι και τα πρότυπα σχολεία, λόγω του ότι μπαίνουν παιδιά που έτσι κι αλλιώς είναι άριστοι μαθητές, τσουλάνε από μόνα τους, δεν χρειάζεται και σοβαρή ενίσχυση από το κράτος. Ξέρω μάλιστα πρότυπα σχολεία που έχουν σοβαρές ελλείψεις και σε ανθρώπινος και σε άλλου είδους πόρους. Αλλά φυσικά τα παιδιά διακρίνονται γιατί είναι τέτοιας κατηγορίας παιδιά, από σπίτια που ενισχύουν την γνώση.

Τα περισσότερα ιδιωτικά είναι μέτρια, εγώ έχω εμπειρία από δύο τέτοια. Μία χαρά ήταν, τίποτα τρομερό. Δεν το μετανιώσαμε γιατί γινόταν καλύτερη δουλειά στις ξένες γλώσσες και στον αθλητισμό κυρίως. ΑΝ είχαμε τα χρήματα ώστε να μην χαλάσουμε πολύ το επίπεδο ζωής μας, θα τα στέλναμε σε ακριβό ιδιωτικό, που πραγματικά γίνεται διαφορά...

Και με το τελευταίο απαντώ και στη θεματοθέτρια που ρωτάει για IB. Τι να το κάνω το ΙΒ αν δεν έχω λεφτά να το στείλω έξω; Αν πάλι είναι αστέρι, θα του δώσουν υποτροφία για το ΙΒ και υποτροφία για να πάει εξωτερικό. Σε αυτή την ομάδα, ναι υπάρχουν παιδιά τα δύο χρόνια του ΙΒ που είναι χαρισματικά και τα σχολεία τα θέλουν πώς και πώς για να τους ανεβάζουν τα σκορ. Αν παρατηρήσετε πολύ γνωστό σχολείο στην Θεσσαλονίκη, επιλέγει τέτοιας κατηγορίας παιδιά, τους παρέχει και στέγη και διατροφή και μετά τα στέλνει με υποτροφίες στο εξωτερικό. Είναι διαφήμιση για το σχολείο. Για ένα κανονικό παιδί, ακόμα και να είναι εξαιρετικός μαθητής, που όμως δεν έχει τα χρήματα να πάει εξωτερικό, δεν υπάρχει λόγος να υποβληθεί σε ταλαιπωρία και εκείνο και η οικογένεια.   

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenip είπε:

Καλώς ή κακώς θεωρώ πως όταν ένας γονιός έρθει η ώρα να αποφασίσει για το εάν θα πάει το παιδί του δημόσιο ή ιδιωτικό εξαρτάται ξεκάθαρα από την οικονομική του κατάσταση.

Δεν είναι απόλυτο αυτό.Μπορεί να έχεις την άνεση για ιδιωτικό και απλά να μη θέλεις εκ πεποιθήσεως.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elenip είπε:

 

Καλώς ή κακώς θεωρώ πως όταν ένας γονιός έρθει η ώρα να αποφασίσει για το εάν θα πάει το παιδί του δημόσιο ή ιδιωτικό εξαρτάται ξεκάθαρα από την οικονομική του κατάσταση.

 

Δεν ισχύει. Θα μπορούσα να είχα φοιτήσει σε ιδιωτικό. Θα μπορούσαμε να είχαμε στείλει τα παιδιά σε ιδιωτικό, ίσως όχι από τα ακριβότερα, αλλά σε αρκετά καλό. Δεν το επέλεξαν οι γονείς μου, όπως δεν το σκεφτήκαμε καν εμείς σαν γονείς. Είχα συμμαθητές που σίγουρα είχαν μεγάλη οικονομική άνεση και όμως ήταν στο δημόσιο, όπως και τα παιδιά μου έχουν και αυτά συμμαθητές που θα μπορούσαν οι οικογένειές του να τα στείλουν σε ιδιωτικό και δεν το έκαναν. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό κι εμένα με ενοχλεί. Είναι πολύ υποτιμητικό για την δημόσια εκπαίδευση, δεδομένου ότι και τα πρότυπα σχολεία, λόγω του ότι μπαίνουν παιδιά που έτσι κι αλλιώς είναι άριστοι μαθητές, τσουλάνε από μόνα τους, δεν χρειάζεται και σοβαρή ενίσχυση από το κράτος. Ξέρω μάλιστα πρότυπα σχολεία που έχουν σοβαρές ελλείψεις και σε ανθρώπινος και σε άλλου είδους πόρους. Αλλά φυσικά τα παιδιά διακρίνονται γιατί είναι τέτοιας κατηγορίας παιδιά, από σπίτια που ενισχύουν την γνώση.

Τα περισσότερα ιδιωτικά είναι μέτρια, εγώ έχω εμπειρία από δύο τέτοια. Μία χαρά ήταν, τίποτα τρομερό. Δεν το μετανιώσαμε γιατί γινόταν καλύτερη δουλειά στις ξένες γλώσσες και στον αθλητισμό κυρίως. ΑΝ είχαμε τα χρήματα ώστε να μην χαλάσουμε πολύ το επίπεδο ζωής μας, θα τα στέλναμε σε ακριβό ιδιωτικό, που πραγματικά γίνεται διαφορά...

Και με το τελευταίο απαντώ και στη θεματοθέτρια που ρωτάει για IB. Τι να το κάνω το ΙΒ αν δεν έχω λεφτά να το στείλω έξω; Αν πάλι είναι αστέρι, θα του δώσουν υποτροφία για το ΙΒ και υποτροφία για να πάει εξωτερικό. Σε αυτή την ομάδα, ναι υπάρχουν παιδιά τα δύο χρόνια του ΙΒ που είναι χαρισματικά και τα σχολεία τα θέλουν πώς και πώς για να τους ανεβάζουν τα σκορ. Αν παρατηρήσετε πολύ γνωστό σχολείο στην Θεσσαλονίκη, επιλέγει τέτοιας κατηγορίας παιδιά, τους παρέχει και στέγη και διατροφή και μετά τα στέλνει με υποτροφίες στο εξωτερικό. Είναι διαφήμιση για το σχολείο. Για ένα κανονικό παιδί, ακόμα και να είναι εξαιρετικός μαθητής, που όμως δεν έχει τα χρήματα να πάει εξωτερικό, δεν υπάρχει λόγος να υποβληθεί σε ταλαιπωρία και εκείνο και η οικογένεια.   

 

Επιπλέον ανάλογα το αντικείμενο και τις δυνατότητες του παιδιού, θέλει κανείς πάντα να σπουδάσει στο εξωτερικό; Πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι, μαθητές που αρίστευσαν στις Πανελλήνιες και μπήκαν σε μία από τις "καλές" σχολές, δεν το έκαναν από "απελπισία". Μπορεί το Χάρβαρντ να έχει καλύτερο Οικονομικό τμήμα από την ΑΣΟΕ αλλά δεν ισχύει το ίδιο για πάρα πολλά πχ. Αγγλικά πανεπιστήμια όπου πολλοί μέτριοι καθηγητές διδάσκουν ακόμη μετριότερους φοιτητές. Το έξω δεν σημαίνει απαραίτητα και καλύτερα, και αν η οικονομική δυνατότητα μίας οικογένειας φτάνει μέχρι ένα Πανεπιστήμιο β διαλογής στο εξωτερικό, το παιδί τελικά χαντακώνεται, δεν κερδίζει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Κατά κανόνα ένας άνθρωπος επιλέγει να κάνει παρέα με ανθρώπους της τάξης του. Δεν το βρίσκω κακό, λογικό το βρίσκω. Το να σεβόμαστε τον συνάνθρωπό μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον κάνουμε και παρέα. Αλλά τι κοινό μπορεί να έχει ένας άνθρωπος που αγοράζει τσάντα Chanel με αυτόν που αγοράζει από τη λαϊκή, γιατί μέχρι εκεί αντέχει η τσέπη του ( και όχι γιατί του άρεσε το σχέδιο ;;;) ; Έτσι είναι ο κόσμος φτιαγμένος. Και δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Με βασική προϋπόθεση να σεβόμαστε τον διπλανό. 

 

Νομίζω άθελά σου απάντησες ακριβώς στο γιατί κάποιοι επιλέγουμε να μην στείλουμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικό ;)

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2019 at 12:13 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω άθελά σου απάντησες ακριβώς στο γιατί κάποιοι επιλέγουμε να μην στείλουμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικό ;)

Μάλλον ηθελημένα , αλλά ναι , είναι ο ίδιος λόγος που κάποιοι το επιλέγουν και κάποιοι το αποφεύγουν ;);) 

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2019 at 4:39 ΜΜ, Macgyver είπε:

Κατά κανόνα ένας άνθρωπος επιλέγει να κάνει παρέα με ανθρώπους της τάξης του. Δεν το βρίσκω κακό, λογικό το βρίσκω. Το να σεβόμαστε τον συνάνθρωπό μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον κάνουμε και παρέα. Αλλά τι κοινό μπορεί να έχει ένας άνθρωπος που αγοράζει τσάντα Chanel με αυτόν που αγοράζει από τη λαϊκή, γιατί μέχρι εκεί αντέχει η τσέπη του ( και όχι γιατί του άρεσε το σχέδιο ;;;) ; Έτσι είναι ο κόσμος φτιαγμένος. Και δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Με βασική προϋπόθεση να σεβόμαστε τον διπλανό. 

 

Και πως διακρίνονται αυτές οι τάξεις; Ρωτάω για να μην μπερδευτώ και κάνω παρέα με λάθος άτομα...

On 13/9/2019 at 5:15 ΜΜ, elenip είπε:

 

Καλώς ή κακώς θεωρώ πως όταν ένας γονιός έρθει η ώρα να αποφασίσει για το εάν θα πάει το παιδί του δημόσιο ή ιδιωτικό εξαρτάται ξεκάθαρα από την οικονομική του κατάσταση.

Είχα διαβάσει κάποτε, αν το βρω θα το παραθέσω, ότι τα παιδιά του Δημόσιου σχολείου επιτυγχάνουν περισσότερο σε ανώτατες σχολές από ότι τα παιδιά που προέρχονται από τα ιδιωτικά.  Οπότε δεν ξέρω πόσο καημένο μπορεί να είναι ένα τέτοιο παιδί.

Με αυτή την λογική δεν ξέρω πόσο θα είχε νόημα να "ζοριστεί" οικονομικά ένας γονιός για να στείλει το παιδί του σε ιδιωτικό. Το παιδί μπορεί να διαπρέψει και στο δημόσιο και στο ιδιωτικό. Οι παροχές του ενός ή τα μειονεκτήματα του άλλου ήσσονα ρόλο θεωρώ πως παίζουν.

 

Από την οικονομική κατάσταση + μερικούς άλλους παράγοντες... πχ αν διδάσκουν στα παιδιά να κάνουν παρέα με την τάξη τους και άλλες τέτοιες φιλοσοφίες.

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Μάλλον ηθελημένα , αλλά ναι , είναι ο ίδιος λόγος που κάποιοι το επιλέγουν και κάποιοι το αποφεύγουν ;);) 

Συγνώμη, εννοείς ότι πιθανώς θα επιλέξεις ιδιωτικό για να αποφύγεις τη συναναστροφή με άτομα χειρότερης οικονομικής κατάστασης από τη δική σου; Το να επιλέξεις να προφυλάξεις το παιδί σου από ενδεχομένως μειονεκτικα αισθήματα ή συγκρίσεις σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι οικονομικά σε κάποιο ιδιωτικό το καταλαβαίνω. Το να αποφεύγεις το δημόσιο για να μην έρθεις σε επαφή με "πτωχους" οφείλω να ομολογήσω τόσο κυνικά πρώτη φορά ακούω να το παραδέχονται. Μάλλον είμαστε σε άλλη τάξη βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

 Δεν διαβάσατε όμως όλες τις απαντήσεις που έχω δώσει επί του θέματος και ξεσπαθώσατε ορισμένες .Υπενθυμίζω ότι εγώ είμαι ΥΠΕΡ της δημόσιας εκπαίδευσης. 

Επίσης υπενθυμίζω ότι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Ο καθένας επιλέγει κατά κανόνα την παρέα του βάσει της τάξης του. 

Αν διαφωνείτε, να υποθέσω ότι κάνετε παρέα ( όχι να γνωρίζεστε , να είστε ΦΙΛΟΙ και να συναντιέστε τακτικά ) με ανθρώπους που έχετε μεγάλη διαφορά σε κοινωνική τάξη; δηλαδή με απίστευτα φτωχό που δεν έχει να φάει , ενώ ζείτε στο Ψυχικό πχ? ή μήπως μένετε στο Μενίδι και οι πιο στενοί σας φίλοι μένουν στη Φιλοθέη ή στην Πολιτεία; Κι αν ναι, αυτό το συναντάει κάποιος συχνά; Κατά κανόνα η μεγάλη απόκλιση τάξης συνεπάγεται και μη κοινά σημεία επαφής, συζήτησης, ενδιαφερόντων κλπ κλπ Σας κάνει τόση εντύπωση αυτό; 

Εγώ επιλέγω ιδιωτικό διότι δεν με καλύπτουν τα ωράρια του δημοσίου, ΔΥΣΤΥΧΩΣ - σε επίπεδο παιδικού σταθμού. Ποιος άνθρωπος σχολάει στις 15:30 ώστε να προλάβει να παραλάβει το παιδί του μέχρι τις 16:00 ?

Ως μαθήτρια ήμουν σε ιδιωτικό, διότι επίσης δεν μπορούσε η μάνα μου να με παραλαμβάνει στις 11:15 που τελείωνε η Α Δημοτικού τις Παρασκευές. Ήμουν σε ιδιωτικό ώστε να μην πληρώνουμε φροντιστήριο σε ξένες γλώσσες! Σας κάνει ΚΑΙ αυτό εντύπωση; Αν ναι, θεωρώ ότι ζείτε στη Φιλανδία και όχι στην Ελλάδα :) Και το λέω φιλικά :) 

 @Lenia16 , @ΑΡΓΚ, @erin0000

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Link to comment
Share on other sites

On 9/14/2019 at 12:04 AM, ΑΡΓΚ said:

 

Δεν ισχύει. Θα μπορούσα να είχα φοιτήσει σε ιδιωτικό. Θα μπορούσαμε να είχαμε στείλει τα παιδιά σε ιδιωτικό, ίσως όχι από τα ακριβότερα, αλλά σε αρκετά καλό. Δεν το επέλεξαν οι γονείς μου, όπως δεν το σκεφτήκαμε καν εμείς σαν γονείς. Είχα συμμαθητές που σίγουρα είχαν μεγάλη οικονομική άνεση και όμως ήταν στο δημόσιο, όπως και τα παιδιά μου έχουν και αυτά συμμαθητές που θα μπορούσαν οι οικογένειές του να τα στείλουν σε ιδιωτικό και δεν το έκαναν. 

 

Καλά το ότι εσύ προσωπικά επίλεξες να μην σπουδάσεις σε ιδιωτικό όπως και τα παιδιά σου ενώ είχες την δυνατότητα δεν είναι και ο κανόνας. Προσωπικά μετά από συζητήσεις με πολύ κόσμο θεωρώ ότι γενικά ο οικονομικός παράγοντας παίζει τον σπουδαιτόρο λόγο επιλογής ιδιωτικού ή δημοσίου. Χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτο. Ναι συμφωνώ ότι κάποιοι εκ πεποιθήσεις μπορεί να επιλέγουν το δημόσιο τομέα αλλά θεωρώ πως είναι η μειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

 Δεν διαβάσατε όμως όλες τις απαντήσεις που έχω δώσει επί του θέματος και ξεσπαθώσατε ορισμένες .Υπενθυμίζω ότι εγώ είμαι ΥΠΕΡ της δημόσιας εκπαίδευσης. 

Επίσης υπενθυμίζω ότι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Ο καθένας επιλέγει κατά κανόνα την παρέα του βάσει της τάξης του. 

Αν διαφωνείτε, να υποθέσω ότι κάνετε παρέα ( όχι να γνωρίζεστε , να είστε ΦΙΛΟΙ και να συναντιέστε τακτικά ) με ανθρώπους που έχετε μεγάλη διαφορά σε κοινωνική τάξη; δηλαδή με απίστευτα φτωχό που δεν έχει να φάει , ενώ ζείτε στο Ψυχικό πχ? ή μήπως μένετε στο Μενίδι και οι πιο στενοί σας φίλοι μένουν στη Φιλοθέη ή στην Πολιτεία; Κι αν ναι, αυτό το συναντάει κάποιος συχνά; Κατά κανόνα η μεγάλη απόκλιση τάξης συνεπάγεται και μη κοινά σημεία επαφής, συζήτησης, ενδιαφερόντων κλπ κλπ Σας κάνει τόση εντύπωση αυτό; 

Εγώ επιλέγω ιδιωτικό διότι δεν με καλύπτουν τα ωράρια του δημοσίου, ΔΥΣΤΥΧΩΣ - σε επίπεδο παιδικού σταθμού. Ποιος άνθρωπος σχολάει στις 15:30 ώστε να προλάβει να παραλάβει το παιδί του μέχρι τις 16:00 ?

Ως μαθήτρια ήμουν σε ιδιωτικό, διότι επίσης δεν μπορούσε η μάνα μου να με παραλαμβάνει στις 11:15 που τελείωνε η Α Δημοτικού τις Παρασκευές. Ήμουν σε ιδιωτικό ώστε να μην πληρώνουμε φροντιστήριο σε ξένες γλώσσες! Σας κάνει ΚΑΙ αυτό εντύπωση; Αν ναι, θεωρώ ότι ζείτε στη Φιλανδία και όχι στην Ελλάδα :) Και το λέω φιλικά :) 

 @Lenia16 , @ΑΡΓΚ, @erin0000

Εγώ προσωπικά κάνω παρέα κ με άτομα που δυσκολευονται να πληρώσουν το νοίκι τους, έχω κολλητή φιλη (κουμπάρα που είμαστε σαν αδερφές) που η επιχείριση της βγάζει 400.000 το χρόνο κ έχω αδελφική φίλη (που έχουμε χαθεί λόγω συγκυριών) που δε σπούδασε κ πήγε στη γερμανια να πλένει πιάτα. Αυτά που λες δε στέκουν σε μια πραγματική φιλία. 

Προφανώς σε όλα τα άλλα που αφορούν το ωράριο των σχολείων συμφωνουμε, δε διαφώνησε καμία νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...